DEFENSIE: ZUINIGER Commentaren JAMIN c Legerleiding wordt hervormd Stiekem mensen foto's maken van wordt strafbaar Regering houdt vast aan twee steden in Flevoland 1 „Keurige' boekhouder leidde twee levens Het Kwartet Lekkernijen voor Koningin Nota van Den Toom Onderzoek ministerie Wisselvallig Zandvoortse kleuter niet gevonden Jarig voor de 107de maal... srm fruit Strijd tegen de verborgen camera van deze glanzende onder- zettertjes (met fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! I Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 51 juni 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen De Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 - Giro 58936 ..Stantvastich is gheblcvcn mijn hert in teghcnspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur HULST Gisteren heeft koningin Juliana een bezoek gebracht aan Zeeuwscli-Vlaan- deren. Vandaag worden Wal cheren, Noord- en Zuid-Beve land met een bezoek vereerd. De Zeeuws-Vlamingen hebben zich tijdens het koninklijke be zoek niet onbetuigd gelaten- Met name de jeugd zorgde voor vele spontane reacties. Op het stadhuis ontving koningin Juliana een mand met Zeeuwse produk- ten, terwijl op het plein 400 schoolkinderen een zanghulde brachten. De uitgaven voor defensie zullen de komende drie jaar met 510 min. stijgen, ondanks de be zuinigingsmaatregelen van minister Den Toom. Zo wil hij o.m. de top van de landmacht hervormen en een efficiency-onderzoek laten instellen op het mi nisterie van defensie. Het huwelijk is een storm achtige zee waarvoor nog geen kompas is uitgevonden. HEINE PRINS BERNHARD REIKT ZILVEREN ANJERS UIT pagina 9 „Weet u nog, dat die jongen u gisteren nariep'/ Hij zal het nooit weer doen." Derde deel van Biafra is op de vlucht DE BILT Om een depres sie tussen Noorwegen en Schot land stroomt met westelijke winden koude en onstabiele lucht steeds verder Europa bin nen. Hierin vormen zich stapel wolken die plaatselijk tot buien aanleiding geven, waarvan som mige met onweer. Op de oceaan heeft zich in de hogere lucht lagen een westelijke stroming ingesteld, waardoor oceaansto ringen nu ook Europa bereiken kunnen. DE BILT Aanvankelijk op klaringen, morgen overdag van uit het westen geleidelijk toene mende bewolking gevolgd door regen. Matige tot vrij krachtige, naar zuidwest krimpende wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Strandweer Ook morgen wisselendé be wolking, maar overwegend droog met nu en dan een zonnetje. Nog een matige en te koele zuid westen wind. In de middag on geveer 17 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Wij blijven dit weekeinde in een iets te koele oceaanstroming met licht onsta- Ibiel weer. Hierdoor in zijn ge heel genomen matig strandweer. YZENDIJKE Een bezoek aan de landbouwhuishoudschool „Maria An- cilla" stond ook op het programma. Daar wérd koningin Juliana verrast met een beer en een soort olifant, die door de leerlingen zelf vervaardigd waren. De speelgoedbeesten waren natuurlijk voor prins Willem-Alexander en prins Maurits. „Oma" was blij met deze geschenken voor haar kleinkinderen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De uitgaven voor defensie zullen tussen 1909 en 1971 met 510 miljoen gulden stijgen. Voor 1969 krijgt defensie een toeneming van 75 miljoen gulden; daarvan twee jaar een groei van 95 miljoen gulden. Ten opzichte van de totale over heidsuitgaven vindt echter een geleidelijke daling plaats. Tegen een percentage van 18,7 in 1963 is het deel van de overheidsuit gaven die defensie in 1968 ontving gedaald tot 14 Een verdere daling wordt verwacht. met Hawk-raketten te kunnen beschermen. Meer nieuws over de Defensienota vindt men elders in deze krant. Zoeken gestaakt (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT De speurtocht naar de tweeëneenhalf jarige Marian ne Wijfje is gistermiddag gestaa/kt. De politie vond het zinloos zonder nieuwe aanwijzingen nog verder te zoeken, nadat een uitgebreide speur tocht zonder resultaat was gebleven. De Zand'voortse kleuter werd woensdag omstreeks twaalf uur voor het laatst gezien, in de buurt van haar ouderlijk huis. Tot het vallen van de duisternis werden die dag, en ook gisteren, door politie, brand weer, 150 militairen, tientallen bur gers en helikopters van de Ko- rninklij'ke Marine de duinen in de omgeving afgezocht. De ouders geloven dat het kind is verdronken in een van de vijvers, die ongeveer een kilometer van het huis liggen. De politie acht de mo gelijkheid van een misdrijf niet uit gesloten. Deze cijfers staan in de vandaag verschenen regeringsnota inzake het NAVO- en Defensiebeleid. Andere belangrijke punten uit deze nota zijn: Nederland blijft de NAVO als hoeksteen van zijn buitenlands be leid beschouwen; De top van de landmacht krijgt een andere vorm, waarbij ge leidelijk personen uit de sector bui ten het leger moeten afvloeien. Eind 1968 zal een beslissing vallen over de aanschaf van een nieuwe tank. Plannen zijn in studie om te komen tot oprichting van een een heid voor directe hulpverlening bij rampen, clie ook buiten Nederland zullen kunnen opereren. Hierover wordt overleg gevoerd met het Rode Kruis. Het afkeuringspercentage van dienstplichtigen, dat de laatste tijd was teruggelopen, gaat nu weer om hoog. Het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid zal in sa menwerking met Defensie een onder zoek gaan instellen naar de gezond heidstoestand van de Nederlandse jeugd en daarbij gebruik maken van de resultaten van de keuringen. De wedde voor de eerste oefening j wordt met 9 pet. verhoogd. Een commissie onder leiding van prof. dr. P. Verburg zal een efficien- cyonderzoek op het departement van defensie instellen. Plannen worden bestudeerd om in oorlogstijd de Nederlandse Antillen Vandaag vierde in Workum mevrouw (Beppe) Reinschkje Pruiksma-Bakker haar 107de verjaardag. Privacy "jV/TET dit Engelse woord „privacy" wordt, zoals bekend, bedoeld de persoonlijke levenssfeer. Het is geen geheim, dat deze levens sfeer in onze tyd ernstig wordt be dreigd. Openbaarheid en vooral pu bliciteit maken er zich op onbe schaamde wijze meester van. Vroeger moest de burger openbaar heid veroveren op de neiging van ho gerhand om ook de openbare zaak in het geheim af te doen. Geheimhou ding was toen regel. Dat is tegenwoordig andersom. Te genwoordig moet het beslotene zich als zodanig aannemelijk maken, het geen dikwijls niet kan zonder juist de beslotenheid prijs te geven. Het is een hedendaagse taak van de overheid om op de bescherming van de persoonlijke levenssfeer toe te zien en die levenssfeer nog zoveel mogelijk te waarborgen. Het betreft hier een materie waarin niet dan moeilijk op rechtskundige manier is te voorzien. Des tc meer waardering moet men hebben voor de minister van justitie, nu deze de be dreiging van de privacy te Ijjf gaat. Reeds maakte hjj voorzieningen tegen het schenden van het telefoongeheim en tegen het afluisteren van gesprek ken. Daarop heeft hy thans laten volgen voorstellen tegen het gebruik van ver borgen camera's: die listige instru menten die ook al tot de inventaris van deze eeuw leken te gaan behoren. De regering toont oog te hebben voor wat de eerbied jegens de mens ver langt. Hogerhuis morgen voordeel 250 gram van 85 voor 75 niet duur we! heerlijk DEN HAAG De Tweede Kamer ging gisteren akkoord met een voorstel de subsidie voor bijzonder universiteiten en hogescholen te brengen van 95 op 98,5 procent. Deze verhoging geldt met terugwerkende kracht tot 1966 voor de Gemeente lijke universiteit van Amsterdam. pjET Britse Hogerhuis dreigt aan lagerwal te geraken, nu premier Wilson drastische stappen heeft aan gekondigd om de macht van dit reeds lang verouderde deel der volksver tegenwoordiging in te perken. Enkele jaren geleden was in de Troonrede al afschaffing van erfop volging ter sprake gebracht. Bespre kingen over hervormingen tussen de drie Britse partijen waren aan de gang. De stap van Wilson is wellicht een aanwijzing, dat dit overleg niet naar wens verliep en dat de uitkomst er van tè weinig beloften inhield en tè lang op zich zou laten wachten. In de praktyk betekende dit, dat de conservatieve meerderheid in het Ho gerhuis de socialistische meerderheid in het Lagerhuis (rechtstreeks door het volk gekozen) kon blijven tegen werken. Te betreuren valt, dat het verzet van het Hogerhuis tegen maatregelen in de kwestie Rhodesië tenslotte aanlei ding gaf tot Wilsons besluit. Want juist over dit probleem heerst grote verdeeldheid. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Bak ker van Verkeer en waterstaat, daarin bijgestaan door zijn col lega van Ruimtelijke ordening Schut, voelt er niets voor in te gaan op de suggesties vanuit de Tweede Kamer, de pro vincie Utrecht een uitweg te verschaffen door bebouwing in het oostelijk deel van Zuidelijk Flevoland. Meer dan twee ste den: Lelystad en „Over-Gooi", zitten er voorlopig niet in. Hij meent dat de voornaamste be volkingsdruk voornamelijk van Amsterdam en Het Gooi komt. Een half miljoen Noordhollanders zullen in de nieuw te creëren stad in het zuidwestelijk deel van de polder, te genover Amsterdam (een soort Over-Amsterdam) met een uitloop naar Het Gooi (Over-Gooi) kunnen worden opgevangen. Na 1975 begint men aan de bebouwing. Een ander half miljoen zal elders moeten wor den geplaatst. Voor Utrecht biedt de Amersfoortse agglomeratie een uit weg. Een belangrijk deel van de discus sie spitste zich toe op de vraag wie nu eigenlijk het ruimtelijk beleid be paalt: minister Schut of minister Bakker. Vooral de liberaal Van Dijk liet zich horen. Hij vroeg zich af of de functieverdeling tussen de ver schillende ministeries wel voldoende Minister Schut betoogde, dat dit structuurplan een logische voortzet ting is van de Tweede Nota Ruimte lijke ordening, dat hierin in voldoen de mate de adviezen van de Rijkspla nologische Dienst en de Adviesraad voor de Ruimtelijke ordening tot uit drukking komen. Minister Bakker wees elke aantij ging in deze van de hand. Hij kon digde de oprichting van een afzon derlijke commissie voor de IJssel- meerpolders aan. waarin met name de planologische aspecten en de ver houding nieuw land-oud land beke ken zullen worden. Minister Schut De twintigjarige militair J. Stawecky uit Emmen is gisteravond bij een auto botsing in Elspeet om het leven geko men. DEN HAAG Minister Po lak heeft een wetsontwerp inge diend om misbruik van de ver borgen camera strafbaar te stel len. Al eerder zijn twee wetten voorgesteld die betrekking heb ben op de bescherming van het telefoongeheim en op het af luisteren van gesprekken met verborgen microfoons. Strafbaar worclt (met maximaal 6 maanden of 20.000 gulden boete) om, gebruik makend van een door een list of een kunstgreep daartoe geschapen gelegenheid, van een persoon in een woning of een niet voor het publiek toegankelijk lokaal opzettelijk een afbeelding Ie vervaar digen waardoor diens redelijk belang kan worden geschaad. Uitdrukkelijk gaat het hier om af beeldingen, met een technisch hulp middel gemaakt, zoals een foto-, film- of televisiecamera. Tekeningen vallen erbuiten die missen immers de schijn van authenticiteit. Publiceren Deze strafbepaling geldt ook voor hem die een afbeelding heeft waar van hij weet of vermoedt dat deze door een dergelijke strafbare hande ling is verkregen. Het openbaar ma ken van zo'n afbeelding kan even eens worden gestraft. De minister schrijft in een toelich ting: „Het is duidelijk dat het bespied worden in situaties, waarin men zich onbespied mag wanen, als een inbreuk op de privacy wordt er varen. Dit is te meer het geval als in zulke gevallen foto's of andere au thentiek aandoende afbeeldingen worden gemaakt, vooral onder omstandigheden die voor de betrok kene compromitterend of althans gênant zijn". Infrarood De minister merkt op dat door nieuwe technische middelen de mo gelijkheden van waarnemen en vast leggen van beelden sterk zijn uitge breid. Door het gebruiken bijvoorbeeld van infrarode stralingsbronnen, ge combineerd met een kijker die infra rode stralen zichtbaar maakt, kunnen in het volledig duister, voor anderen onzichtbaar, waarnemingen worden gedaan. Minister Polak meent dat tegen fo tograferen van mensen, die niet in een woning zijn. redelijkerwijs geen strafbepalingen kunnen worden vast- I gesteld. alle bekende meiken IMENEXC0 HOGE RIJNDIJK 29. LEIDEN PARIJS Geraffineerd heeft de vijftigjarige Marcel Ermacora, boek houder van een fabriek van spoorwegmaterieel in Parijs, tussen 1960 en 1968 acht miljoen gulden verduisterd. De zaak kwam aan het licht toen de firma Carel Fouché een fusie aanging. Ermacora is voortvluchtig. Hij heeft tegenover zijn werkgever, zijn vrouw en zijn twintigjarige zoon steeds de indruk gegeven een voorbeeldig werknemer en huisvader te zijn, terwijl hij in zijn vrije tijd een zeer bewogen bestaan leidde. Hij bezat een tweede woning, reed in een snelle sportauto, ging regelmatig naar de paarderennen en had verscheidene vriendinnen. Ik geef op als nieuwe abonnee: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktivifeit ontvang Ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1