Christelijk blok kan een struikelblok worden Gesprek in Parijs heeft resultaat Van Eibergen: Regering kan er niet omheen Oostduitser moet heffing betalen Unie blijft werken voor christelijke samenleving Afscheid van J. Lanser van chr. metaalbond Steekspel in Kamer Den Uyl - Biesheuvel Talentenproject voor „vergeten kinderen Dr. K. cle Vries in CH-opslellenbundel Ook pocket van jarige Unie Minimumloon in gedrang In VS belasting 10 pet omhoog Staatsrechtelijk monstrum"" 96 VRIJDAG 21 JUNI 1968 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Twee vragen heb ben een grote groep Leidse we tenschapsmensen zeven jaar lang beziggehouden, en ze doen er verslag van in een onder leiding van prof. dr. F. van Heek ge schreven en vandaag bij Boom in Meppel verschenen boek: Het verborgen talent. Gegeven: In 1960 blijkt een jongen, afkomstig uit het milieu der vrije beroepen en hogere employés, een minstens vijftienmaal grotere kans te maken tot het vhmo te worden toe gelaten dan een leeftijdgenoot uit het milieu der niet-agrarische handarbei ders. Allerlei verklaringen zijn voor dit, in een welvaartsstaat opmerkelijke, verschijnsel gegeven. Van 1961 tot 1967 is door of vanwege het Sociolo gisch Instituut te Leiden research- werk naar dit verschijnsel verricht. Onder de naam „Talentenproject" kreeg dit werk geleidelijk aan be kendheid in vakkringen. Dit waren de vraagstellingen: wel ke maatschappelijke krachten beïnvloeden het verschijnsel, en wat kan het onderwijs eraan doen? Voor al het lager onderwijs, ja zelfs het kleuteronderwijs is daarbij betrok ken. Aparte schoolvorm Er zijn allerlei specifieke soorten van onderwijs voor lichamelijk of geestelijk gehandicapten, voor regio nale taalgroepen enz. maar er is volgens prof. Van Heek nooit reke ning gehouden met de specifieke be hoeften van de leerlingen die door de jeringe aanpassing van lager sociaal lilieu en school, hun potentiële schoolgeschiktheid niet tot parate schoolgeschiktheid hebben kunnen ontwikkelen. Prof. dr. M. J. Langeveld en drs. J. Sixma werken in deze publikatie de opzet van een schoolvorm die dit be oogt, nader uit. (Over dit boek, dat 356 bladzijden telt en 37.50 kost, hopen we binnen kort uitvoeriger te schrijven.) ij ge u DEN HAAG De CHU heeft ter gelegenheid van haar zestig jarig bestaan twee publikaties uitgegeven. Het CH-Tijdschrift brengt onder de titel „De Unie Onderweg" een opstellenbundel, waarin aandacht wordt geschon ken aan actuele problemen. Te gelijkertijd verschijnt een zeven tig bladzijden tellende pocket, getiteld „De Unie in het vizier", waarin de geschiedenis van de CHU na de Tweede Wereldoor log centraal staat. De opstellenbundel wordt geopend met een artikel van mr. dr. K. de Vries: „Christelijk Historisch in 1968". CH-zijn betekent „zich onder weg weten", aldus mr. De Vries. Het christelijk geloof kent geen „goede oude tijd". Het neemt ook geen ge noegen met een leven bij de dag, hoe comfortabel ook. Christelijke politiek dient te getui gen van Christus als de zin van de geschiedenis. Dit houdt echter niet de pretentie in dat alle vooruitgang uitsluitend te danken is aan het christendom. Maar al te vaak hebben christenen deze vooruitgang in de weg gestaan. Het samenwerken en eventueel sa mensmelten van de christelijke par tijen mag niet leiden tot blokvor ming: zo'n blok kan gemakkelijk een struikelblok worden op weg naar het Koninkrijks Gods. De openheid die de CHU in de zestig jaren van haar bestaan steeds geprobbeerd heeft de betrachten, is een onvermijdelijke voorwaarde voor een eventuele CDU, aldus dr. De Vries. Kantteken in gen Dr. P. A. Elderenbosch plaatst kanttekeningen bij de politieke ver antwoordelijkheid van de kerk. Be langrijk is dat men catechisanten wijst op het feit dat zij een werk zaam aandeel behoren te nemen in (Van onze parlementsredactie) Actieve arbeidsmarktpolitiek de functionering van ons politiek bestel. Hij stelt voorts de vraag of de ker ken bij hun politieke uitspraken vol doende overleg plegen met de kcrk'e- den, die belangrijke politieke functies vervullen. Ook zou dr. Elderenbosch graag een duidelijke stellingname te genover de God is dood theorie zien. Zoveel mogelijk zullen de kerken naar zijn mening gezamenlijk moeten spreken. Mr. B. van Haersma Buma vraagt aandacht voor de relatie van de poli tiek en de oecumene. Hij wijst op het elan. waarmee de oecumenische be weging zich op de wereldvraagstuk ken heeft geworpen. De Unie zal hier in haar politiek aansluiting bij dienen te zoeken Kiezers De heren W. Deetman en J. den Ouden geven analyses van verkie zingsonderzoekingen en de plaats van de CHU daarin. Zij komen tot de conclusie dat de CH-kiezers wat de oplossing van een aantal politieke problemen betreft dichter bij de PvdA dan bij de VVD staan. De voorkeur voor een kabinet met PvdA of VVD is ongeveer gelijk. Vooral onder de jonge kiezers bestaat vol gens hen een voorkeur voor de PvdA. De CHU zal dit gebrek lan over eenstemming in de CH-opvattingen en voorkeuren moeten opheffen. Via verlies op korte termijn kan wellicht op langere termijn winst behaald worden. Alle politiek is in feite theologisch of wijsgerig bepaalde bcginselpoli- tiek. Tot iileze conclusie komt prof. dr. J. W. van Hulst over de partij vorming op christelijke grondslag in Europa. Dc christen-democratie in Europa zal zich in dc toekomst alleen dan kunnen handhaven indien zij voldoende soepelheid toont om zelf eveneens naar nieuwe vormen te zoe ken: indien zij (de nood der wereld op de juiste wijze tegemoet treedt, aldus j prof. Van Hulst. Latijns-A in er ik a /ran onze soc.-economische redactie) UTRECHT De regering zal er nu niet meer om heen kunnen. In het twaalfde half jaarlijkse rapport van de SER en in het advies over een ar beidsmarktpolitiek aan de re gering is duidelijk gesteld, dat er in Nederland een structureel werkloosheidsprobleem bestaat en dat hiervoor een arbeids marktbeleid zal moeten wor den uitgestippeld. CNV-voorzitter J. van Eibergen legde hier gisteren alle nadruk op in een korte rede tijdens de afscheidsre ceptie van de heer J. Lanser, die de Christelijke metaalbedrijfsbond als voorzitter heeft verlaten en te zijner tijd de heer Van Eibergen bij het CNV hoopt op te volgen. „De regering kan zich nu niet meer verschuilen achter SER-rapporten. die er nog niet zijn. Ook sommige frac- (Van» onze parlementsredactie) DEN HAAG Waarschijnlijk komt de Tweede Kamer voor het zo merreces niet meer toe aan de be handeling van het wetsontwerp Mini- hiumloon en minimumvakantie bijslag, dat op 1 juli 1968 van kracht zou moeten worden. Een belangrijk deel van de vaste commissie voor Sociale zaken heeft Kamervoorzitter Van Thiel laten we ten niet de mogelijkheid te zien op zo korte termijn een behoorlijk debat voor te bereiden. Daar komt bij dat vanuit het be drijfsleven verzet is aangetekend te gen de maatregel, het minimumloon te verhogen tot 135 en de vakantie bijslag minimaal op 6 procent te brengen. De heer Van Thiel stelde voor be gin september in plenaire zitting bij een te komen. De PvdA verzette zich. omdat 27 Kamerleden dan in het bui tenland zijn. Afgevaardigden akkoord WASHINGTON Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 286 tegen 150 stemmen een belastingverhoging (inkomsten- en vennootschaps-) van tien procent goedgekeurd. De Senaat is vandaag begonnen het ontwerp te behandelen. Het ontwerp was in de financiële commissie maandenlang opgehouden door de democraat Wilbur Mills. De ze verklaarde zich ten slotte bereid mee te werken toen de regering voorstelde de overheidsuitgaven te besnoeien. Men hoopt dat het geraamde tekort van ruim 30 miljard dollar tot min der dan 10 miljard zal dalen. tievoorzitters hebben al duidelijk aangedrongen op het aan de orde stellen van de arbeidsmarktsituatie", aldus de heer Van Eibergen. De heer Van Eibergen riep de heer Lanser een hartelijk welkom toe in de kring van het CNV, waar op het ogenblik werk genoeg is, of zoals hij het zelf zei: „Waar genoeg brood op de plank ligt". Protestbeweging Dc heer Lanser had eerder zelf in de bondsraad van de Christelijke me taalbedrijfsbond er sterk voor ge pleit, dat in het werk van de vakbe weging het aspect van het protest blijft leven, als bewijs van bepaalde idealen en verwachtingen bij de le den. De zinvolste aanduiding van het protest noemde hij „de architecto nische kritiek". Hier is het breken een onderdeel van aktiviteiten tot bouwen. Hierbij, zo vervolgde de heer Lanser, is een zekere radicalisering in het optreden van de vakbeweging denkbaar, voor al wanneer het vraagstukken betreft als medezeggenschap en vermo- gensaanwasdeling. Er zou een moment kunnen aan breken, dat een meer directe ingreep moet plaats vinden om ruimte te ma- I ken voor nieuwe inzichten en ver houdingen. Dit kan een pijnlijke ope- I ratie zijn, die toch geheel in over- eenstemming is met de idee van „ar- j chitectonische kritiek", aldus de heer Lanser. BONN Voor het verstrekken van tijdelijke reisdocumenten aan Oost duitsers die naar NAVO-landen wil len, moet een heffing van achttien gulden worden betaald. I De NAVO-raad in Brussel heeft deze maatregel, die voorgesteld was door de VS. Engeland en Frankrijk, gisteren goedgekeurd. Hiermee rea geren de westelijke landen op de jongste beperkingen van Oost-Duitsland aan het verkeer en vervoer van West-Duitsland naar West-Berlijn en omgekeerd via Oost duits grondgebied. Voorts zullen de regels die gelden voor het verstrekken van visa aan Oostduitsers nauwkeurig worden toe gepast. (Zoals gemeld eist de Oost- duitse regering sinds vorige week dat Westduitsers die naar West-Berlijn willen een visum moeten hebben.) Men verwacht in Bonn niet dat het geallieerde reisbureau in West-Ber lijn, dat de nieuwe leges zal heffen, de Oostduitse handel met het Westen zal belemmeren, daar zowel Bonn als de drie grote Westelijke mogendhe den gekant zijn tegen een han delsoorlog met Oost-Duitsland. En bondskanselier Kiesinger zei gisteren in de Bondsdag nogeens na drukkelijk dat zijn regering haar po litiek van ontspanning tegenover dc Oostcuropesc landen zal handhaven. In twee artikelen wordt aandacht besteed aan Latijns-Amerika. De heer R. Vermaas beschrijft de ach tergronden van de christen-democra tische partijen in dit werelddeel. De christen-democraten villen revolutie die bereikt moet worden door middel van evolutie. Dr. H. Riemens bespreekt het be wind van Castro op Cuba. Hij schrijft dat het bewind van Castro Cuba een prijs heeft gekost die ont zaglijk hoog is als de revolutionaire tactiek in heel Zuid-Amerika ingang vond. De Cubaan heeft te maken met een van bovenaf opgelegd en vaak meedogenloos politiek bestel. Ontwikkelingslanden Oud-staatssecretaris dr. I. N. Th. Diepenhorst gaat nader in op aspec ten van de ontwikkelingssa menwerking. Hij wijst op het belang dat de Westerse landen een deel van hun begroting geheel los van de beschikbare ruimte jaarlijks reserve ren voor de ontwikkelingslanden. Men zal moeten leren de zegeningen van de moderne tijd te delen met alle andere landen. Vrede veronderstelt een „internati onale sociale techniek", betoogt prof. mr. M. Bos in een opstel over de vredespolitiek. We zullen de mens en de staat sociaal technisch te lijf moe ten gaan, dat wil zeggen die midde len zoeken en toepassen, die het voortbestaan van de mensheid in leefbare omstandigheden zoal niet garanderen dan toch mogelijk maken. Dit veronderstelt dat wij weten wat „leefbaar" is, dat wij een mini mum-vooronderstelling van de mens in gemeenschap hebben, dit is een minimum mensbeeld. Met ons mensbeeld staat en valt de vredespo litiek. Misschien ligt het maximaal bereikbare wel in een na vele sociale experimenten gevonden verminde ring van de oorlog. Overheid en Welvaart, is de titel van dc bijdrage die drs. J. van Helle man en drs. A. A. Soetekouw aan de opstellenbundel leveren. Zij constate ren een verschuiving van de over heidstaak van handhaving van de openbare orde naar het bevorderen van welvaart en welzijn. Naar hun mening dient wel vaartsbevordering ondergeschikt te zijn aan welzijnsbevordering, gezien op lange termijn. Dat dient de in houd te zijn van het begrip „conse quent vooruitstrevend". Zij bepleiten instelling van een mi nisterie voor technologie, waar het welzijnsaspect van de welvaart naast de problemen van ruimtelijke orde ning en wetenschappelijke ontwikke ling een plaats krijgt die garandeert dat vergroting van het reële inkomen per hoofd niet gepaard gaat met een daling van welvaart en welzijn. Welzijn Het welzijnsbeleid wordt nader uitgewerkt door dr. C. Blankesteijn. Hij noemt de bevolkingsontwik keling, de verkorting van de ar beidsduur en de verdere stijging van de welvaart drie hoofdaspecten waar de overheid in de toekomst haar wel zijnsbeleid op zal moeten afstemmen. De belangrijkste aspecten zijn de ge- boortenregeling, de zorg voor licha melijk en geestelijk gehandicapten en de milieubescherming, zoals lucht verontreiniging. Dr. Blankenstein meent dat reclame voor artikelen die een gevaar voor de volksgezondheid inhouden (tabak, alcoholica en bepaalde geneesmidde len) verboden dient te worden. Geschiedenis Het pocketboekje „Unie in het vi zier" geeft een beeld van de ontwik keling van de CHU sinds 1946. De heer H. van Spanning behandelt de geschiedenis van de CHU in het par lement. Centraal staat een verhande ling over de ontwikkeling van het dualistisch beginsel van de Unie, de opvatting dat regering en Kamer een zekere zelfstandigheid ten opzichte van elkaar moeten bewaren. Aan de hand van citaten toont hij aan dat dit dualistisch uitgangspunt in de loop der jaren een zekere mati ging heeft ondergaan en gewijzigd is van een strak uitgangspunt in een „getemperd dualisme". Uit de geschiedenis van de Eerste Kamer behandelt hij drie opvallende CH-senatorende vroegere Se- I naatsvoorzitter mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, het zoals de 1 schrijver zegt „geniale lastpak" prof. dr. F. G Gerretson en de oud-CHU-fractieleider mr. dr. R. Pollema. De heer Van Spanning herinnert eraan dat de CH-Eerste-Kamerfractie destijds een pleidooi heeft gevoerd voor een onderzoek naar het beleid van de Nederlandse regering in Lon den nog voordat de socialist Van der Goes van Naters hiertoe in 1947 een voorstel indiende. Drs. A. D. W. Tilanus Vijfduizendste diploma voor bejaardenhelpster DEN HAAG Mevrouw 51. van der Zwan (61) en mejuffrouw A. Kooiman (17) %varen gisteravond respectievelijk de oudste en de jongste van de vijftien cursisten aan dc school voor werkende meisjes die gisteren van directeur L. Uffels het diploma kregen van de oplei ding voor bejaardenhelpster. Gisteravond was er nog meer vreugde dan andere jaren. Niet alleen omdat alle cursisten waren geslaagd, maar ook om dat het vijfduizendste diploma werd uit gereikt. Voor die gelegenheid nam drs. A. D. W Tilanus. voorzitter van de Ne derlandse federatie voor bejaardenzorg, even het werk over van de heer Uffels. „Hulp. contact, maar vooral aandacht, dat is het wat de bejaarden in de te huizen nodig hebben. Ik ben heel erg dankbaar, dat zovele mensen dit werk willen doen, want het „kundig zijn" op dit gebied komt je niet zomaar aan waaien. Nee, daar is een scholing voor nodig. De opleiding komt aan twee dingen ten goede: aan de eigenwaarde van de bejaardenhelpster en wat nog belangrij ker is aan de bejaarde zelf. Was de cursus in 1956 als een eenjarige oplei ding begonnen, in 1958 werd dit een tweejarige cursus, waardoor de scho ling verbreed en verdiept kon worden. Er is sinds dat jaar wel veel veran derd: het aantal cursussen liep op van 29 tot 42 en het aantal gediplomeerde bejaardenhelDc*ers is in die tijd bijna vertienvoudigd". Drs. Tilanus in feestrede: (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De voorzitter van de Christelijk-Historische Unie, drs. A. D. W. Tilanus, heeft vanmiddag in zijn feestrede op het jubileumcongres van de 60-jarige CHU gezegd: „Wij groeien naar een open maatschappij: het hele levenspatroon verandert: er komen grote mogelijkheden voor ie der. Maar dat zal dan toch een christelijke maatschappij moeten zijn, waar in het stramien van het christelijk ideaal allerlei zaken van deze wereld ingeweven worden. Daaraan heeft de Unie in het verle den bijgedragen, zij zal dat ook in de toekomst doen". Hij was ervan overtuigd dat de CHU, samen met de „aangewezen partners" KVP en ARP de toekomst gestalte zal moeten geven. Hij achtte een progressieve concentratie, bestaande uit PSP, PvdA, PPR, D'66 en ARP een hersenschim. De realiteit is dat de drie grote christelijke partijen zoeken naar een christelijke concentratie, geen Een van de mijlpalen in de Unie is geweest de Buitengewone Algemene Vergadering van december 1967. Toen was het elan er weer, waarvan het eerste resultaat het eerste num mer van het leden-contactblad, zicht baar is. „Zo moeten we doorgaan". Drs. Tilanus signaleerde ook in de Unie de verandering naar openheid als ook in het leger, bedrijfsleven, kunst en het gezin: „Het is niet meer zo, dat vader alles te zeggen heeft". De mensen willen de motieven ken nen en zelf beslissen. Hij meende ook, dat hier een van de grootste winstpunten zit van de interne ver nieuwing van de Unie. „Laat ieder maar komen met ideeën. Er zit al- lichts iets goeds in". De openheid vraagt om informatie. „Daarom ben ik dankbaar voor het contactblad en de aanstaande benoe ming van een voorlichtingsfunc tionaris". De heer Tilanus besloot: „Vandaag roep ik U allen op, om staande op het fundament van het Evangelie, de steen en de troffel in de hand toekomst van de Unie en van ons Vaderland". Belasting voor Koningin christelijk blok zonder meer maar nemen en mee te bouwen aan de één dat openstaat voor constructieve samenwerking met anderen. Hij kon- i digde aan dat het gesprek van De Achttien volgende week donderdag j zal worden voortgezet. De afvaardiging van de CHU zal bestaan uit „onze onvolprezen freu le", het tweede vrouwelijke Kamerlid van de CHU. en de heren Tilanus, Schuring, Van Niftrik, Bührmann. Blankestijn en Huysen. De heer Tilanus verbleef even bij de oprichters van de Unie, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, dr. J. H. de Visser en mr. dr. J. Schokking. Het beginsel van de Unie is steeds geweest, aldus de partijvoorzitter, het Koningschap van Christus op alle terreinen van het leven. Hij meende dat de vrouwen, toch de helft van het kiezerscorps altijd een te bescheiden rol in de Unie hebben gespeeld. Er zijn twee vrouwe lijke Kamerleden geweest: mej. mr. C. F. Katz (van 1922 tot 1940) en de freule (vanaf 1945). Toekomstig voorzitter CNV (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het bestuur van de Stichting Johannes Althusius heeft in een brief aan de minister president zijn verontrusting uitge sproken over het voornemen van de regering, na te gaan of het Konink lijk huis inkomstenbelasting kan gaan betalen. De stichting noemt dit in strijd met de staatsrechtelijke verhoudin gen. De soevereiniteit van de ko ningfin), gewaarborgd in de grond wet, dient door ieder bewust den kend Nederlander als het hoogste goed te worden geërbiedigd. Iedere aantasting daarvan zou de soeverei niteit van ons land naar binnen cn naar buiten ter discussie stellen, meent de stichting. „Een soeverein belasten met een persoonlijke last, gelijk het woord belastingheffing reeds inhoudt, is een staatsrechtelijk monstrum en in strijd met de erkenning der soeverei niteit zelve", schrijft Johannes Al thusius. (Van soe.-econ. redactie) Organisatie Drs. B. Woelderink beschrijft de ontwikkeling van de organisatie van de Unie zoals deze culmineert in de reorganisatievoorstellen van het rap port van de commissie-Scholten. Hij herinnert onder meer aan de geheel nieuwe opbouw die de CHU na de oorlog onder moeilijke omstan digheden moest aanvangen: de pen ningmeester van het dagelijks bestuur begon na de oorlog met een kas van 38 gulden. Zowel de geïllustreerde poc ket als de opstellenbundel van het CH-Tijdschrift zijn verkrijgbaar op het Uniebureau in Den Haag. Deze week verschijnt tevens het eerste nummer van het nieuwe CH-weekblad De Nederlander. Dit nieuwe blad is tot stand gekomen na een fusie van het oude weekblad met het ledencontactblad Binding. Ilct weekblad De Nederlander verschijnt in een oplage van 45.000 exemplaren. Het is een uitgave van de stichting Uniepers. UTRECHT De heer J. Lanser heeft gisteren af scheid genomen als voorzitter van de Christelijke Metaal Be- drjjfsbond. In dc bondsraad noemde hü scholing en vor ming van de werknemers broodnodig om hen beter tot hun recht te laten komen in het bedrjjfswerk. Nagegaan zal moeten worden, al dus de heer Lanser in zijn afscheids rede. aan welke voorwaarden struc tureel en mentaal moet worden vol daan om een grotere inspraak of verantwoordelijkheid bij het werk te bereiken. De heer Lanser merkte dit op naar aanleiding van het resultaat van het wetenschappelijk onderzoek, dat het Verbond van protestants-christe lijke werkgevers heeft ingesteld ter gelegenheid van zi.jn vijftigjarig bestaan. De vakbeweging dient der gelijke onderzoekingen te bevorde ren en er eventueel aan deel te ne men, aldus de heer Lanser. De chris telijke werkgevers hebben hier niet alleen zichzelf maar ook de vakbe weging een dienst bewezen. Opmerkelijk noemde de heer Lan ser de uitspraak van prof. Van Zuthem, die het onderzoek heeft ge leid, dat zowel de houding van de mensen als de structuur van het be- Met citaten van Egas soc.) van Eibergen DEN HAAG Het geheel of gedeeltelijk afstoten van staats bezit is ook gisteren weer in de Tweede Kamer aan de orde ge weest bij de behandeling van het verkavelingsplan voor het oostelijk deel van Zuid-Flevo land. De heer Biesheuvel (a.r.) rea geerde op opmerkingen van oud staatssecretaris Westerhout (soc.) uit het kabinet-Cals. dat minister Schut (ruimtelijke ordening) voor zichtig moest zijn met het volgen van het beleid van minister Witte- veen, de IJsselm eer gronden te ver kopen. „Als u dat beleid volgt, zit u straks misschien met de brokken". Biesheuvel: „En de motie-Egas dan van een half jaar geleden?" Den Uyl: „Egas had vooraf ernsti ge bezwaren geuit onder meer over de vervreemding van grond". Biesheuvel: „Ja, hij wilde geen termijn van tien jaar maar van vijf tien jaar, maar hij had geen bezwaar tegen verkoop voor grote boerde rijen, wel tegen verkoop aan klein tjes." Later vroeg de heer Biesheuvel opnieuw het woord en hij informeer de: „Hoe zit het nu met de PvdA en de grondpolitiek?" Want, zei hij, er is een groot ver schil tussen de Westerhout van het kabinet-Cals en de Westerhout van Den Uyl, van vandaag. De PvdA was destijds voor beperkte verkoop, bij voorbeeld aan boeren die door stadsuitbreiding van hun grond ver- ij jaagd worden. In de motie-Egas van 30 januari 1968 is niets te bespeuren van een principieel verbod op ver koop van grond, aldus de heer Bies heuvel. Biesheuvel: „Zelf had Egas enige argumenten aangevoerd die voor verkoop pleitten, onder meer zou het een goeie zaak zijn de IJsselmeer- polders in te schakelen wegens de sanerende functie. Bovendien achtte Egas de pachtopbrengst voor de eigenaar (de staat) bijzonder laag en hij had gezegd: ik kan mij voor stellen dat overdracht een gunstige werking heeft. Ik hecht hieraan zo grote waarde, omdat men de midde len die vrijkomen elders in een ernstige situatie zou kunnen beste den. bijvoorbeeld in het noorden des lands." Tot zover Egas-citaten die de heer Biesheuvel aan de Kamer voorlas. De heer Den Uyl reageerde on middellijk: „Het staatsbezit is voor de PvdA geen doel in zichzelf, maar een zaak van doelmatigheid. Als er verwarring ontstaat ligt, dat aan degenen die niet bereid zijn dezelf de maatstaven voor toetsing van een beleid aan te leggen. Over het algemeen moeten wij af van het particulier bezit van de grond, maar dit geldt niet voor eeuwig. Ik zeg niet dat verkoop van daag niet mogelijk zou zijn, dat heeft de heer Westerhout ook niet gezegd, maar het moet een uitzonde ring op de regel zijn. Een uitzonde ring die inderdaad bij de formatie- Cals is voorgevallen". Den Uyl vond het onverstandig en onjuist om gelet op de waar schijnlijke veranderingen in het ruimtelijke ordeningsbeleid IJssel- meergronden te verkopen. drijf moet worden gewijzigd De werknemers conformeren zich nog sterk aan de bestaande bedrijfs- waarden. Onderzoekingen kunnen zij alleen waarderen tegen de ach tergrond van materiële vooruitgang. De nieuwe voorzitter van de CMB, de heer C. van Dijk, legde voor de komende cao-onderhandelin gen in de metaalindustrie veel na druk op de betekeMs van de ver- mogensaanwasdeling. de verhou ding georganiseerden-ongeorgani- seerden en werkgelegenheidsmaat- regelen als opleiding, her- en om scholing, functiewisselingen of ver andering van functie-inhoud. De CMB blijft nog vasthouden aan een nieuw driejarig contract, maar, voegde de heer Van Dijk eraan toe, maatregelen van buitenaf zouden ons voor de noodzaak kunnen plaat sen op onze voorstellen terug te ko men. Belangrijk voor de toekomst noem de hij voorts de afschaffing van ta riefssystemen bij de beloning, in el kaar passing van de positie van handarbeiders en beambten en een welvaartsvast minimumloon, dat be neden de 25 jaar zou moeten begin nen. Pensioenen Per 1 januari 1969 zal de metaal industrie de eerste bedrijfstak zijn, waar een pensioenvoorziening geldt van 70 procent van een enigszins af gezwakt eindsalaris. Pensioenuitke ringen op een lagere leeftijd wees de heer Van Dijk voorlopig van de hand, zolang er nog geen redelijk pensioen geldt voor allen op 65- jarige leeftijd. Aan het eind van de middag nam de heer Lanser tijdens een druk be zochte receptie hartelijk afscheid van zijn bond. De heer J. Lanser treedt op 1 juli in dienst van het CNV met de be doeling dat hij volgend jaar de heer Van Eibergen als voorzitter van het CNV opvolgt. De heer Van Dijk is geboren in 1915. Hij was eerst werkzaam bij een chemische fabriek en daarna op een scheepswerf. In 1950 volgde zijn benoeming tot districtsbestuurder in Groningen: vanaf oktober 1955 vervulde hij deze functie in Dor drecht. De algemene vergadering koos hem in 1963 tot lid van het algemeen bestuur waar hij als tweede voorzit ter fungeerde. In het afgelopen voor jaar werd hij tot voorzitter be noemd. WASHINGTON Amerika's nieuwe minister van defensie, Clark Clifford, is overtuigd dat de besprekingen in Parijs over Vietnam tot concrete resultaten zullen leiden. Hij moest wel toegeven dat er nog weinig tekenen zijn die op vooruit gang wijzen, maar dat er „beweging in zit", staat voor hem vast. Clifford waarschuwde wel voor de toenemende infiltraties van mensen en materieel uit Noord-Vietnam in h.et zuiden. Met deze versterkingen in enkele maanden tijd zestigdui zend man wil Hanoi volgens hem zijn onderhandelingspositie verbete ren. De meeste infiltranten zijn niet voor extra versterkingen bestemd maar voor het innemen van openge vallen plaatsen. Met cijfers toonde hij aan dat dit in de afgelopen maan den ook het geval was. De opvolger van McNamara achtte het niet nodig de Amerikaanse strijd macht van 535.000 man uit te brei den gezien de toenemende infiltraties. Hij geloofde ook niet dat de nieuwe opperbevelhebber, generaal Creighton Abrams, daarom zou vragen. Stewart Als de eerste obstakels in Parijs zijn weggeruimd, het staken van de bombardementen op Noord-Vietnam, moeten ook de Sowjetunie en Enge land een rol gaan spelen bij de op lossing van het Vietnamese conflict, oordeelde gisteren de Britse minister van buitenlandse zaken, Michael Stc- I wart. (Zoals bekend waren deze beide landen „voorzitters" van de Geneefse conferentie van 1954 over Indo- I China.) i Intussen heeft de Vietcong van nacht haar raketaanvallen op het ge bied van de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon hervat. Enkele burgers kwamen om het leven. Vijf dagen lang is het rustig geweest in en om Saigon. Gisteren is het aantal gesneuvelde Amerikanen in de Vietnamese oorlog tot boven de 25.000 gestegen. Meer dan 2000 van hen stierven na het be gin van de vredesbesprekingen in Pa rijs. Aan de kant van de Noordviet- namezen en de Vietcong zouden vol gens Amerikaanse legerleiders 364.000 militairen zjjn omgekomen. AMERSFOORT Bij een ver keersongeluk in Amersfoort kwam gisteren de 16-jarig A. I. Schoonen uit Oost-Souburg om het leven. Hij zat in de vrachtauto van de 29-jarige N. J. uit Zierikzee. die door tot dusver onopgehelderde oorzaak van achteren inreed op een kraanwagen uit Groningen. Het slachtoffer is een neef van de bestuurder. J. werd bij het ongeluk ernstig gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11