BESPARING OP ARBEID NEEMT VERDER TOE Verbod oneerlijke verkoopmethoden Huren zes pet hoger? MINIMUM-DAGLOON BIJ WERKLOOSHEID Werkloosheid blijft het zorgenkind Permanent apparaat voor werkgelegenheid Wegenbelasting op autowrakken Blik op 1969 Nog geen SER- oordeel over regeringsnota SER DRINGT OP GROTE SPOED AAN SER adviseert tot: Afscheid van dr. Einaar Nederlander (70) in Oostenrijk verongelukt Ontspanningsdag voor spastische kinderen STICHTING RECREATIE STELT VOOR Nieuwe kritiek op Gronings asiel: Verpleegden bekennen uit angst' Zaak tegen Sirhan begint 28 juni DONDERDAG 20 JUhW 1968 Judy wéét van banden Betalingsbalans lijdt onder een neiging tot overbesteding (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Een verbetering van de regionale spreiding van de industriële werkgelegenheid wordt op korte termijn onwaar schijnlijk geacht. Daarom blijft de structurele werkloosheid een zorgenkind in de Nederlandse economie, zo betoogt de Sociaal-Eco nomische Raad in zijn twaalfde halfjaarlijks economisch rapport. De arbeidsmarktsituatie in het westen des lands daarentegen blijft krap. I De SER noemt het opvallend, dat ondanks een herstel van de in dustriële produktie en de gunstige resultaten ook in landbouw en bouw nijverheid, toch de werkgelegenheid niet is toegenomen, maar integendeel in 1967 met 1 pet. is gedaald. Wel is een eind gekomen aan de daling van de industriële werkgelegenheid maar van een wezenlijke verbetering is nog geen sprake. Dat wijst volgens de raad op een toenemende arbeidsbesparing als ge volg van rationalisatie in de produk tie, op een versohuiving naar een meer kapitaalintensieve produktie en op een versneld proces van internatio nale arbeidsverdeling. Het regeringsbeleid moet, aldus de SER, aansluiten op het structurele karakter van de werkloosheid: verbe tering van vestigingsvoorwaarden, vakopleidings- en omscholingsmoge lijkheden en het meer mobiel maken van de arbeid. Overbesteding De ontwikkeling van de betalings balans noemt de raad nog steeds on bevredigend. Gevolg vooral van een hardnekkige tendens tot overbesteding van binnenlandse oorsprong, die ge leidelijk zal moeten worden terugge drongen, ook om een hernieuwde toe neming van spanning op de ar beidsmarkt als gevolg van een aan trekken van de internationale con junctuur tegen te gaan. Daartoe rekent de SER ook de overheidsbestedingen, die ook dit jaar fors zullen stijgen. Zij moeten hun tegenpost vinden in een adequa te belastingheffing en het in voldoen de mate beschikbaar komen van besparingen. Een bandeloos leven is bij velen (gelukkig) ondenkbaar. Maar zeker geldt dat voor bijgaande dame uit Canada, die draagster is van de welluidende naam-: Judy Black- more. Zij waakt over de banden- voorraad, die een grote luchtvaart maatschappij als de Canadian Pacific Airlines erop na moet hou den, willen haar vliegtuigen altijd veiliglanden en starten. Een rustig baantje heeft Judy, zo te tien, want ze kan haar werk nog op rolletjes doen ook. De raad werpt ook vooruitlo pend op zijn economisch najaarsrap port een vluchtige blik op 1969, waarbij wordt opgemerkt dat zich een aantal niet onbelangrijke obsta kels zullen kunnen voordoen bij de loonontwikkeling. Reeds nu staat vast dat -de ar beidskosten 2.6 pet. zullen toenemen, t.w. overloop contracten-1968 0,8 pet., overloop arbeidstijdverkorting 0.8 pet., werkgeversdeel sociale lasten 0.9 pet. (werknemersdeel 0,95 pet.) en pensioenpremieherziening 0.1 pet. Daarbij komt dat in 1969 alleen reeds op grond van autonome facto ren een stijging van het consumptie- prijspeil van ca. 2 pet. kan worden verwacht, tw. huurverhoging 0.3 a 0.5 pet., invoering BTW 1.3 pet., EEG landbouwbeleid 0.2 pet. Bij de samenstelling van dit econo misch voorjaarsrapport heeft de SER nog rekening kunnen houden met de Amerikaanse maatregelen tot sane ring van de betalingsbalans (toe risme) en met de Engelse sane ringsmaatregelen. Niet evenwel met de recente ontwikkelingen in Frank rijk. WARSCHAU Op de internatio nale jaarbeurs in Poznan zal het Amerikaanse paviljoen wegens voort durende anti-Amerikaanse propagan da van Noord-Koreaanse zijde wor den gesloten. (Van onze sociaal-economische re dactie) DEN HAAG De Sociaal-econo mische raad heeft besloten in zijn zojuist verschenen halfjaarlijks eco nomisch rapport niet in te gaan op de regeringsnota over het te voeren loon- en werkgelegenheidsbeleid en de daarin aangekondigde maatrege len. Deze nota ondervond zoals be kend in de Tweede Kamer veel weerstand, o.m. omdat geen rekening was gehouden met het oordeel van de SER (toporgaan van het be drijfsleven) over de economische toestand. De reden, waarom de SER (nog) geen mening over de regeringsnota kenbaar maakt, is volgens het rap port gelegen in het feit dat de voor bereiding daarvan „plaatsvond voor dat de regeringsnota was versche nen". Het is de bedoeling van de SER om in het volgende halfjaarlijks econo misch rapport, dat in de herfst zal verschijnen, nader op de voorgeno men regeringsmaatregelen in te gaan. Herdenkingsdienst senator Kennedy Mevrouw Ethel Kennedy met twee van haar kinderen, Matthew (links) en Christopher, op weg naar een herdenkingsdienst voor wijlen haar echtgenoot, die in de parochiekerk der Kennedy's, de Sint-Lukaskerk te MClean, Vir ginia, werd gehouden. (Van onze sociaal-economische redac tie) DEN HAAG Unfaire verkoop methoden kunnen het best worden bestreden door verbod bij gebleken ongeschiktheid, zo meent de Soci aal-Economische Raad. De minister van economische zaken wordt in overweging gegeven op korte termijn een regeling tot stand te brengen, op grond waarvan dergelijke verkoop methoden kunnen worden verboden. Agressieve verkoopmethoden wor den in velerlei vorm toegepast. Meestal worden zij gekenmerkt door misleiding en overrompeling en wor den zij gebruikt door handelaren, die anoniem blijven en geen continuïteit in de bedrijfsuitoefening nastreven. In bepaalde gevallen kan publie krechtelijk, civielrechtelijk of straf rechtelijk worden opgetreden, maar veelal zijn de bestaande middelen onvoldoende om unfaire verkoopme thodes op adequate wijze te bestrij den. In beginsel vrij De SER voelt niet veel voor het invoeren van een wettelijke afkoe lingsperiode, een schriftelijke be vestiging door de koper of een ver gunningenstelsel voor colporteurs. In beginsel moet colportage aan een ie der vrij staan. De oplossing wordt derhalve gezien in een speciale wettelijke maatregel, waarbij bepaalde personen (en even tueel hun werkgevers) op grond van gebleken ongeschiktheid een verbod kan worden opgelegd voor de duur van een periode, die verband houdt met de ernst van de klachten. terd en aangepast. De raad hecht gro te waarde aan de preventieve wer king, die van de voorgestelde maatre gelen stellig zal uitgaan. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Sociaal- Economische Raad heeft mi nister B. Roolvink geadviseerd ten spoedigste een permanent apparaat te scheppen, door middel waarvan overheid en bedrijfsleven een gemeen schappelijke arbeidsmarktpoli tiek tot stand kunnen brengen. De SER vindt de instelling van een dergelijk apparaat zo urgent, dat daarmee niet gewacht kan worden tot na het uitbrengen van het (door minister Roolvink gevraagde) advies over het arbeidsmarktbeleid, zodat de raad thans een interim-advies heeft uitgebracht. De SER meent dat de noodzake lijke coördinatie van het werkgele genheidsbeleid onvoldoende is be reikt, mede omdat er geen specifieke institutionele vorm voor is. Het gead viseerde permanente apparaat zou hierin moeten voorzien met het doel te komen tot een juiste afstemming van vraag en aanbod op de ar beidsmarkt. Begrip De SER wil van de gelegenheid 1 gebruik maken om het begrip colpor- j tage een ruimere inhoud te geven dan die van de definitie in de wet op het afbetalingsstelsel. In beginsel zul len alle vormen van verkoop aan consumenten buiten een winkel of vaste verkoopplaats onder de rege ling moeten vallen. Voorts zou de regeling van toepas sing moeten zijn op andere overeen komsten dan die van koop en ver koop, zoals de inschrijving op cursus sen, het sluiten van verzekeringscon tracten e.d. Gelet op de ruime inter pretatie die blijkens de jurispruden tie aan artikel 7 van de grondwet moet worden gegeven, is het volgens de raad niet zeker of een colportage- verbod ook geldig kan zijn t.a.v. arti kelen die onder de vrijheid van me ningsuiting vallen. De SER is verder van mening dat de bestaande wettelijke regelingen, die van belang kunnen zijn voor de bestrijding van agressieve verkoop methoden (zoals de wet op het afbe talingsstelsel) moeten worden verbe- (Vervolg van pag. 1) Voor de grote meerderheid van de bevolking zal de verhoging tot 6 pet. geen onaanvaardbare lastenverzwa ring betekenen, aldus de meerderheid van de raad. Over di? gevolgen van. (inflatore) bouwkostenstijgingen wordt opge merkt, dat deze in de huren van nieuw te bouwen woningen tot uit drukking dienen te worden gebracht. Met andere woorden: de subsidies mogen er niet meer mee worden ver hoogd. Wel zouden tijdelijke „ingroeisub- sidies" kunnen worden gegeven met name in de woningwetsector. Ongewenst De minderheid van de SER gelooft niet dat het mogelijk is voor de wo ningbouw binnen afzienbare tijd te komen tot afschaffing van het sys teem van objectfinanciering zonder de kwaliteit der woningen en de con tinuïteit in de woningbouw ernstig te schaden. En het bouwen van wonin gen van relatief lagere kwaliteit is sociaal en economisch niet verant woord. Op grond hiervan acht dit deel van de raad het ongewenst de jaarlijkse huurverhoging van 4 op 6 pet. te brengen. Tegen pleit ook, dat het gelet op de economische situatie van de komende jaren ongewenst is van overheidswege bepaalde inflatie factoren in te bouwen door o.m. als een gegeven te aanvaarden dat bouw- en grondprijzen in de toe komst zullen blijven stijgen. Bij een huurverhoging van 6 pet. is de mogelijkheid zeer groot, dat het effect op de kosten van levensonder houd, en daarmee op de loonontwik keling, van jaar tot jaar toeneemt, aldus deze SER-leden. Indien, zo menen zij, ondanks het feit dat reeds een jaarlijkse huurver hoging met 4 pet. is vastgelegd, uit hoofde van een stijging van de bouwkosten aanpassingen van subsi die en/of huren nodig zouden zijn, dan zal daarover in het licht van de alsdan bekende gegevens en factoren een beslissing moeten worden geno men. Coördinatie dezelfde doelstelling als de Raad voor de Arbeidsmarkt, die advies uitbren gen over het regionale beleid aan de landelijke dan wel de lagere overhe den. Deze regionale raden zouden sa mengesteld kunnen worden uit verte genwoordigers van werkgevers, werknemers, provinciale (en eventu eel gemeentelijke) overheden, desge wenst terzijde gestaan door deskun digen van regionale instituten. De 'taak van het permanente ar beidsmarktorgaan moet volgens de SER bestaan uit de opzet en de coördinatie van. te verrichten studies, het adviseren over en het bevorderen van de cóördinatier "Van overheidsta ken en hét adviseren van het be drijfsleven (geen individuele onder nemingen). DEN HAAG De gevolmachtigde minister van Suriname in ons land. dr. J. F. Einaar, heeft gisteravond tijdens een receptie in hotel De Witte Brug in Den Haag afscheid genomen. Talrijke vrienden en relaties waren gekomen om de scheidende functio naris de hand te drukken. Naast dr. Einaar stond zijn opvol ger. mr. Lim A Po. die hem per 1 juli zal opvolgen, zodat er tevens gele genheid was met de. nieuwe gevol machtigde minister kennis te maken. BLUDENZ De zeventigjarige D. G. van Voorst-uit Voorthuizen is tij dens een bergwandeling in de omge ving van het Oostenrijkse Bludenz verongelukt, aldus hét Oostenrijkse persbureau APA. Het slachtoffer was van een uitzichtpunt 120 meter diep langs een steile rotswand gevallen. De coördinatie kan worden bereikt door enerzijds binnen het over heidsapparaat een permanente com missie in te stellen, samengesteld uit beleidsambtenaren wier directoraten direct of indirect bij het ar beidsmarktbeleid zijn betrokken, en anderzijds een permanente commissie van de SER (Raad voor de Ar beidsmarkt geheten) in het leven te roepen. De voorzitters van beide com missies zouden dan eikaars vergade ringen dienen te bezoeken. Voorts zouden regionale raden ge vormd kunnen worden met globaal (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „Het is jammer dat ook wij iets van de bezuinigingsmaat regelen van de regering hebben moe ten ondervinden. De vorige jaren had den wij voor de verzorging van de maaltijden van de kinderen militaire koks uit Leiden en hofmeesters van de Alexanderkazerne. Dit jaar zullen I we het moeten doen met 38 huisvrou- I wen aan wie we natuurlijk veel i dank verschuldigd zijn maar van wie we nog maar af moeten wachten of zij het benodigde organisatietalent op kunnen brengen." Dit zei de heer J. W. F. van Druten, secrtaris van het Prinses Beatrix fonds en organisator voor de achttiende keer van de ontspanningsdag voor spastische kinderen uit de Randstad. Voor achthonderd spastische kinde ren en enkele ouderen was het giste ren een belevenisvolle dag. Behalve dat de kinderen eindelijk weer eens konden rijden en lopen waar ze wil den, konden zij bovendien genieten van een gevarieerd amusementspro gramma, waaraan meewerkten Jeanet- te van Zutphen, Jules de Corte, Cees Pijpers, Kluk Kluk, Bromsnor, Ronny Tober. The blue diamonds, Wim Moens. Joop Reijnolds en het Leedy trio. Tussen de middag kregen de kinde ren een uitgebreide lunch, waarna ze met bussen en auto's naar het pavil joen Zeezicht in Scheveningen gingen. Na deze tocht naar buiten zal de warme maaltijd, die hen na het twee- de deel van het amusementsprogram- ma werd aangeboden, best gesmaakt hebben. I (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG De Stichting Recreatie voelt er veel voor, dat ook op stilstaande auto's motorrijtuigenbelasting wordt geheven. Zij meent, dat daar door een halt kan worden toe geroepen aan de uitbreiding van het aantal wrakken aan de kant van de weg. Het zal een prikkel zijn voor de eigenaar om zich tijdig op de juiste wijze van zijn auto te ontdoen, aldus het gisteren verschenen rap port „Autokerkhoven" van de stichting. In dit rapport wordt tevens ge pleit voor de bouw van zgn. „shredder-installaties". die de constante stroom van wrakken (100.000 per jaar) verwerken tot kleine pakketjes. De stichting ziet hier een moge lijkheid voor particulier initiatief, maar omdat zo'n installatie grote investeringen vergt (de kleinste kost een miljoen) zou overheids steun hier. vindt de stichting, wel op haar plaats zijn. De stichting heeft geconstateerd dat autowrakken een groeiend pro bleem vormen. Alleen al in Amsterdam, Den Haag en Rotter- Elk jaar komen er 100.000 wrak ken bij op de autokerkhoven, die een ontsiering van het landschap dam werden er vorig jaar 12.000 van de straat gehaald. De meeste van die brakken ko men terecht op een van de 800 au tokerkhoven. Daarmee is het pro bleem echter niet opgelost, vindt de stichting, omdat vele kerkhoven (547 van de 800) zichtbaar zijn van af de openbare weg en dus een ontsiering van h^t landschap zijn. De stichting wil in de eerste plaats, dat het aantal kerkhoven wordt beperkt en dat de ontsieren de opslagplaatsen worden geca moufleerd met bomen. Daarnaast zou er een betere doorstroming en vernietiging van de wrakken moeten komen. Door de eigenaar van het auto kerkhof uiteindelijk eveneens te verplichten motorrijtuigenbelasting voor de wrakken te betalen, zou dit laatste, volgens de stichting, ge makkelijk kunnen worden gerea liseerd. De eigenaar zou slechts een beperkte ontheffing van deze ver plichting krijgen om gelegenheid te hebben onderdelen te verkopen. Het weghalen van de wrakken zou gratis door de gemeenten moe ten worden verricht, zo stelt het rapport. SER-meerderheid adviseert (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De meerder heid van de Sociaal-Economische Raad heeft zich uitgesproken voor het invoeren van een mini mum-dagloon in de werkloos heidsvoorzieningen. Een deel van deze meerderheid (de vak beweging) wenst dit minimum voor alle loontrekkenden, een ander deel (de kroonleden) al leen voor de kostwinners. De werkgevers zijn tegen een mini mum werkloosheidsuitkering. Uit het advies van de SER over deze kwestie aan minister Roolvink (sociale zaken) blijkt, dat volgens de raadsmeerderheid dit minimum ge lijk moet zijn aan dat in de ar beidsongeschiktheidsverzekering. Gelijk aan loon De voorstanders van een "mini mum-dagloon menen dat de werk loosheidsuitkering zodanig behoort te ?ijn, dat in het algemeen geen beroep op de bijstandswet behoeft te worden gedaan. Wel zou de beper king moeten bestaan dat de uitkering niet hoger mag zijn dan het voordien verdiende loon; de werkloosheidsuit kering zou dus voor bepaalde catego rieën inkomens wel gelijk aan het loon mogen zijn. Dit om te voorko men dat deze betrokkenen tot een onaanvaardbaar inkomensniveau te rugvallen, indien zij werkloos wor den. Prikkel weg De werkgevers-leden van de SER 1 wijzen een minimum-werkloosheids- uitkering af, omdat daarmee een be hoeftecriterium in de loonder vingsverzekeringen wordt geïntrodu ceerd. Een dergelijk criterium past volgens hen niet in deze verzekerin gen, die met uniforme, algemeen gel dende normen werken. (Van onze correspondent) GRONINGEN De Amsterdamse advocate mevrouw mr. J. L. Bak ker-Weering heeft opnieuw beschul digingen geuit aan het adres van het rijksasiel voor psychopaten dr. S. van Mesdag in Groningen. Onlangs zei ze voor de recht bank in Utrecht dat haar cliënt in het asiel was mishandeld. Hierover zijn vragen gesteld in de Tweede Ka mer. Gisteren zei de raadsvrouwe bij een zaak voor de politierechter in Groningen opnieuw dat verpleegden onder geestelijke dwang tot bekente nissen werden gebracht. Zo ook met J. B. S. uit Rotterdam, die thans verblijft in De Kruisberg in Doetinchem. S. was uit het Groningse asiel gevlucht, samen met H. v. d. V„ die thans in het Huis van Bewaring te Groningen zit. Het tweetal zou na de ontvluchting een auto hebben gestolen. H. v. d. V. gaf dit toe, maar S. kwam terug op een eerdere bekente nis. Men zou hem in afzondering hebben gehouden met de mededeling dat deze isolatie pas zou worden op geheven als hij had bekend Uit angst zou S. zijn bekentenis toen hebben afgelegd. Volgens een getui- ge-politieagent was er een knoop van het jasje van S. gevonden in de gara ge waar de auto was gestolen. De officier van justitie vroeg wegens ge brek aan bewijs vrijspraak voor bei de verdachten. WASHINGTON Vice-president Hubert Humphrey heeft ongeveer een kwart van de 200 mensen ont slagen, die meewerken aan zjjn cam pagne voor de presidentsverkiezin gen. Humphrey heeft hiertoe beslo ten na de dood van senator Robert Kennedy. De bijstandswet daarentegen dient er toe om in individuele gevallen al naar gelang de behoefte te ga randeren dat in de noodzakelijke kosten van het bestaan wordt voor zien. Bovendien zouden bepaalde verze kerden profijt hebben van een mini- mum-dagloon, terwijl zij hieraan geen directe behoefte hebben, zoals bijv. thuiswonende ongehuwden. Ook menen de werkgevers dat een minimum-dagloon de financiële prik kel om werk te aanvaarden nadelig zal beïnvloeden. „Een uitkering, ge lijk aan of weinig minder dan het vroeger genoten loon, zal de eigen inspanning om werk te verkrijgen niet ten goede kunnen komen, temeer indien er mogelijkheden zijn van bij verdiensten", aldus de werkgevers. LOS ANGELES Vrijdag 28 Juni zal in Los Angeles de rechtszeafc beginnen tegen de Jordaniër Sniri han, beschuldigd van moord op senator Robert Kennedy. j De 70-jarige Russell Parsons uit Los Angeles zal Sirhan verdedigen. Parsons, die o.a. de beruchte gang ster Mickey Cohen heeft verdedigd, komt in de plaats van Littlefield, die door het hooggerechtshof aan Sirhan was toegewezen. Hij zal geen honorarium van zijn cliënt ont vangen. Bedreiging De levensverwachting neemt voor mannen in ons land geleidelijk af. Dat wil zeggen, dat jongens die thans ge boren worden, gemiddeld niet meer zo oud zullen worden als jongens die wat langer geleden werden geboren. Deze ontwikkeling is onderwerp van studie en men kan zich niet aan de gedachte onttrekken dat het roken van sigaret ten hierop een belangrijke invloed moet hebben. In ons land overlijdt namelijk één op de vijf mannen aan de gevolgen van het roken. Dit betekent dat de kans op longkanker of op een hartinfarct bij rokers in werkelijkheid nog groter is dan deze 20 pet., aangezien het totaal aantal mannelijke rokers van 15 jaar en ouder 64 pet. bedraagt (volgens de in 1967 gehouden TNO-enquête). Ruim 30 pet. van de mannelijke sigarette- rokers. als hierboven bedoeld, overlijdt derhalve aan de gevolgen van dit ro ken. Bovendien worden rokers vaker ziek dan niet-rokers. Vergelijking van de TNO-enquête met vroegere gegevens leerde, dat ge lukkig het aantal mannelijke rokers geleidelijk afneemt, terwijl daarente gen het aantal rokende jonge vrouwen toeneemt. Men is geneigd deze ont wikkeling van het rookpatroon bij vrouwen te vergelijken met dat bij mannen na de eerste wereldoorlog. Men dient zich voortdurend te be zinnen op de vraag, hoe de werkelijk zeer ingewikkelde rook-problematiek moet worden opgelost. Het mag in dit verband bekend worden verondersteld, dat vele man nen bijzonder graag met roken zouden willen ophouden, als zij maar wisten hoe. De indruk bestaat, dat het soms eerder het gevoel van verslaving is, dat ten grondslag ligt aan de wens met roken op te houden dan de vrees voor de ernstige gevolgen van het ro ken. De gezondheid van miljoenen mannen wordt nu al bedreigd door het gebruik van sigaretten en shagtabak. Voor miljoenen vrouwen zal in de na bije toekomst hetzelfde gelden. Beide tabaksprodukten zullen moeten ver dwijnen. zoals indertijd snuiftabak en nog niet zo lang geleden pruimtabak. Amsterdam Dr. L. Melasma

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7