PRIMATOUR SS Blad Wiersma zorgde voor sensatie Waterpolo- en hockeyteam naar Spelen Bonn wil reizen van Oostduitsers naar Westen bemoeilijken Tom Okker in kwartfinales 1 tegen Emerson 'N FIJNE EEIS ZONDER "WAGENZIEKTE DOOR Cremeren en begraven nu geheel gelijk Hoogtepunt van „mars der armen" Veiligheidsraad komt tussenbeide bij kernaanval Morgi en twee vrouwen 107 jaar Sport in het kort tegen reisziekte TliiC te land, ter zee en in de lucht UW DOOR ONTBRAKEN HONDA EN SUZUKI: Strijd in TT-races Assen volkomen open TSJEGOLEV VERSLAGEN Feijenoord tegen Newcastle Un. Zoetemelk nam leiding over in Avondzesdaagse 10 DONDERDAG 20 JUKI 196S De Mars der Armen is op weg: één lange muildieren-karavaan, een gedachte nog van ds. Mar tin Luther King, die daarin de trieste omstandigheden van hon derdduizend negers in de Vere nigde Staten gesymboliseerd zag. De stoet bevindt zich hier bij de rivier de Potomac in Washington, nabij het monument van Lincoln. Spandoeken met opschriften worden meegevoerd, als dit: Beëindig de oorlog, voed de armen! WASHINGTON Duizenden ne gers en blanken, die „een baan en eten eisten" hebben gisteren in Washington een mars gehouden naar het Lincolnmonument. De ruim an derhalve kilometer lange tocht was het hoogtepunt van de door wijlen ds. King ontworpen campagne voor de armen die zes weken heeft ge duurd. De mars verliep orderlijk, zonder enige incidenten. De autoriteiten waren echter op alles voorbereid. Zo deden er in Washington 4.000 man van de politie en de nationale garde dienst en waren legereenhe den in kampen rond de stad in staat van alarm gebracht. De deelnemers aan de mars in een drukkende hitte gehouden werden voor het monument ont haald op een voorstelling waaraan topmensen uit de amusementswe- reld, zoals filmster Marlon Brando én zangeres Eartha Kitt, meewerk ten. Volgens organisatoren namen 400.000 mensen aan de betoging deel, een getal dat toch ver beneden de schattingen bleef van enkele cam pagne-leiders die op een miljoen mensen hadden gerekend. Onder de deelnemers bevonden zich ook vice-president Humphrey, senator Eugene McCarthy en een dertigtal Congresleden NEW YORK Met 10 stemmen voor, geen tegen en 5 onthoudingen heeft de Veiligheidsraad gisteren besloten dat hij direct tussenbeide zal komen bij een kernaanval of dreigement hiermee op een land dat geen kernwapens bezit en dat het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens getekend heeft. Frankrijk, Algerije, Brazilië, India en Pakistan onthielden zich van stemming. Deze landen zijn van me ning dat het verdrag niet ver genoeg gaat en dat de waarborgen niet af doende zijn. LIMA 1 Een krachtige aardbe ving in Peru heeft gisteren volgens onofficiële gegevens aan 27 mensen het leven gekost. Het aantal gewon den loopt in de honderden. De zwaarst getroffen departementen zijn San Marin en Ohacapoyas. BONN Bemoeilijking van het reizen van Oostduitse func tionarissen naar westelijke landen; beperking van de ac tiviteit der Oostduitse handels- vertegenwoordigingen in de NAVO-landen en een gemeen schappelijke solidariteitsver klaring van alle NAVO-landen met betrekking tot Berlijn. Dit is volgens kringen in Bonn in grote lijnen het antwoord van de Bondsrepubliek op de reisbeperkin gen die Oost-Duitsland ten aanzien van het verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn heeft ingesteld. Maatregelen op het gebied van de handel met Oost-Duitsland, aldus de ze kringen, worden momenteel niet geschikt geacht. Naar het oordeel van Bonn moet de Oostduitse regering, niet de bevolking worden getroffen. De Westduitse vergeldingsmaatre gelen zullen volgende week door mi nister van buitenlandse zaken. Willy Brandt, in Reykjavik op de NA- VO-ministersconferentie ter tafel worden gebracht. Zwijgen Garanties Officiële instanties in Bonn zwij gen intussen in alle talen over de besprekingen die minister Brandt gisteren had met de Russische am bassadeur in Oost-Berlijn, Abrassi- mow. Alleen bondskanselier Kiesin- ger en de minister voor Duitse zaken, Wehner, schijnen door Brandt uit voerig op de hoogte te zijn gesteld. Welingelichte zegslieden menen te weten dat Brandt er niet in was geslaagd bij Abrassimow aan te drin gen op verzachting van de Oostduitse reisbeperkingen. Brandt noemde de Russische ambassadeur een „kundig diplomaat" en liet doorschemeren dat zijn besprekingen met de Rus „hard" waren geweest. Hij sloot de moge lijkheid van een nieuwe ontmoeting met Abrassimow niet uit. Waarnemers vragen zich af waarom Abrassimow de Westduitse be windsman naar Oost-Berlijn heeft uitgenodigd, terwijl de Russische am bassadeur in Bonn. Tsarapkin, de mi nister toch evengoed had kunnen be naderen. Beiderzijds wordt gezegd dat het niet zozeer een ontmoeting tussen de Westduitse minister van buiten landse zaken en de Russische ambas- DEGRIJPELIJK is de garantie van de Veiligheidsraad aan landen die geen kernwapens bezitten niet overal met volledige instemming be groet. Voorlopig is zy slechts een waarborg op papier. Het besluit van de raad is bedoeld als; aanvulling op het non-proliferatie-; verdrag (tegen verspreiding van kern- wapens) en als aansporing om dit1 vorige week afgeronde akkoord te on- I dertekenen. Of dit laatste zal lukken is de vraag, omdat het vrywel zeker is, dat de! Veiligheidsraad niet méér garanties kan geven dan in zyn besluit van gis teravond. Een groot en wellicht niet te overwin nen bezwaar is, dat de raad in een concrete situatie machteloos kan zUn omdat de kernmogendheden van hun vetorecht gebruik kunnen maken. Het zal byzonder moeliyk zyn, een oplossing te vinden die alle landen zonder kernwapens met name India bevredigt. Niettemin is op korte termyn een uit weg geboden. Anders valt de ver-i spreiding van kernwapens moeiiyki tegen te gaan in gebieden waar con-j flicten tot gebruik ervan kunnen ver leiden. ZWOLLE/WORKUM De twee, voor zover bekend, oudste inwoonsters van ons land hopen beiden morgen hun 107de ver jaardag te vieren: mevrouw (Beppe) Reinschkje Pruiksma- Bakker uit Workum en mevrouw Betje Comijs-Cicero uit Windes- heim bij Zwolle. Mevrouw Comijf woont pas vanaf haar 98ste jaar in ons land. Zij is in Indonesië geboren uit een Indone sische moeder, haar vader was een Afrikaander. Ze woont sinds haar komst in ons land in het pro testants-christelijk verpleegtehuis voor gerepatrieerden Zandhove. VOORLEZEN Toen ze op Zandhove kwam, had ze door een val een rugwervelfrac- tuur opgelopen, waaraan volgens de artsen niet veel meer te doen was. Ze werd hier nogal boos om, met het gevolg dat ze toch onder behandeling werd gesteld en nu, zij het met be hulp van een driepoot, weer kan lo pen. Haar 73-jarige dochter, die ook op Zandhove woont, komt haar moeder (die niet kan lezen en schrijven en alleen Maleis spreekt en verstaat) da gelijks opzoeken om voor te lezen uit de Bijbel. Mevrouw Pruiksma heeft haar hele leven in Nederland gewoond. Zij woont sinds haar 104e jaar in bij een kleindochter, omdat ze wat ziekelijk werd. Tot die tijd woonde ze alleen. Beppe Pruiksma heeft een talrijk nageslacht gekregen. Er zijn 140 klein en achterkleinkinderen tot in het vijf de geslacht De oudste kleindochter is 63 jaar. „Ik slaap goed en eet goed. Ik heb niets te klagen',, zegt ze met een lach. „Ik kan niet meer lezen, maar er ontgaat mij niets hoor." sadeur was, maar veeleer tussen de voorzitter van de sociaal-democra tische partij (Brandt is voorzitter van de SPD) en een lid van het Russische centrale partijcomité. Daarmee schijnt Moskou, volgens de waarnemers, zich tegenover Oost- Berlijn en Brandt ten opzichte van de drie westelijke geallieerden te willen verontschuldigen. Overigens lieten Amerikaanse regeringsfunctio narissen weten dat het bezoek van Brandt aan Oost-Berlijn de volle instemming van Washington heeft. Wimbledon LONDEN De Nederlandse kam pioen Tom Okker. vindt als hij tot de j achtste finales van het eerste open tornooi om de Wimbledon-ten- niskampioenschappcn doordringt de Australische prof Roy Emerson op zijn weg naar de kwartfinales. In de eerste ronde komt Okker uit tegen de 22-jarige Engelsman Peter Curtis. Bij een overwinning treedt de Nederlander aan tegen de 27-jarige Mike Sangster, eveneens een Brit. De Franse prof Pierre Barthès is de volgende hindernis die Okker moet overwinnen. Tenslotte zou Ok ker in de achtste finales op te genstand van de Australische prof Emerson stuiten. Emerson werd tweemaal Wimbledon-kampioen. In Londen heeft Tom Okker woensdagavond de kwartfinales be reikt van het herenenkelspel van de Londense tenniskampioenschappen door de Zuidslaviër Pilic, die prof is, met 64 en 64 te verslaan. Tevoren had Okker de Zweed Bengtsson met 64 en 62 teruggewezen. Okker was niet de enige amateur die een prof uitsohakelde. Marty Riessen slaagde erin de Mexicaanse prof Palafox met 60, 57 en 86 te overmeesteren. Een antl-doplng controle uitgevoerd na de zesde etappe van de Ronde van Zwitserland heeft uitgewezen, dat de Zwitser Auguste Glrard ln de zesde rit stimulerende middelen heeft gebruikt. Gl rard, die op de 16e plaats in de algemene rangschikking stond, is direct van de deel nemerslijst geschrapt en zal vandaag niet van start mogen gaan. Over een eventuele schorsing en boete zal de Zwitserse wie lerbond zich nog nader beraden. De finale van het tornooi om de jaar- beursstedenbeker zal ln september van dit jaar worden beslist. De belde finalisten. Leeds United en Ferencvaros uit Boeda pest. spelen de eerste wedstrijd waarschijnlijk op vijf september ln Leeds. De tweede ontmoeting in Boedapest is voorlopig bepaald op eind september. tabletten (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gisteren bezig gehouden met een wijziging van de wet op de lijkbezorging, die het onderscheid tussen begraven en cremeren wil opheffen. Wenst iemand te worden gecremeerd, dan behoeft hij dat voortaan niet meer tevoren schriftelijk vast te leggen. Hij kan zijn wens mon deling aan de nabestaanden ken baar maken of deze zaak hele maal aan hen overlaten. In de wetswijziging is ook voorzien dat gemeenten zelf crematoria kun nen bouwen, naast de vijf particulie re die er nu reeds in Nederland zijn en waarvan minister Beernink zei, dat ze. zoals de zaken nu liggen, vol doende zijn. De minister wilde wel meegaan met het amendement-Westerhout (soc.) om ook provinciale crematoria toe te staan. Hij zei dat dit zou zijn aan te bevelen zodra te kleine ge meenten een crematorium wensten. Maar van belangstelling van provin ciale zijde was hem nog niets geble ken. Logisch Heel even werd de principiële discussie, drie jaar geleden gevoerd naar aanleiding van de motie-Scheps om cremeren toe te staan (aangeno men met 925), voortgezet, met na me door de heren Jongeling (gpv) en Abma (s.g.). De anti-revolutionaire woordvoer der Diepenhorst, die mede namens de CHU sprak, had aan twee volzinnen van redelijke lengte voldoende: een logisch gevolg van de getroffen rege ling dat de overheid de wijze van begraven niet dwingend kan voorschrijven. De heer Westerhout noemde het: een groeiende groep van de bevol king gelijke rechten geven. De heer Boot (kath.v.) gunde ieder zijn eigen overtuiging. De vrijheid welke geld van de wieg tot het graf, strekt zich straks uit tot graf en asbus, aldus de heer Boot. Hij meende, dat de over heid er niet aan zal ontkomen om bij bepaalde zaken (geboorteregeling) re gelend op te treden. De heer Jongeling noemde zidh an ti-revolutionair, christelijk-historisch in de klassieke zin des woords. Hij zei dit naar aanleiding van een arti kel in De Nederlander, waarin zijn woorden abusievelijk werden aange haald en waarbij de schrijver stelde: „Kijk, dit is nu een typisch christe- lijk-historiséh geluid". „Hellend vlak*' De heer Jongeling vond het een verlies, dat uit de wet niet meer af gelezen kan worden wat de overheid de meest juiste wijze van begraven vindt In dit verband vielen ook de woorden ..hellend vlak". Hij was te gen gemeentelijke bevoegdheden. De heer Abma verklaarde dat zijn verzet voortvloeit uit gehoorzaam heid aan God en waarachtig respect voor de mens. De SGP wil niet mee werken aan de bevordering van een klimaat dat de partij niet heilzaam acht Hij vroeg zich af of de mens het recht heeft de ontbinding van zijn stoffelijk overschot te versnellen. Hij was overigens wel bang, dat het enige principiële verzet wel de ver manende vingers van SGP en GPV zou zijn. Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) reageerde nog even op een brief van de belangen vereniging Amsterdam-Noord. die aan het begin van dc vergadering werd voorgelezen. Hierin klaagde men over het uitstrooien van as in het Buiten-IJ, waar veel palingfuiken staan cn gezwommen wordt. De be windsman zou deze zaak onderzoe ken. Cadeau voor moeders Frisse gerechten KOMKOMMER-SLA Elektrisch poetsen Dr. Rudolf Anderes, arts te Zürich, beveelt in zijn boek „Uit de spreekkamer van een kinderarts" (Uitg. Hollandia Baarn) het ge bruik van de elektrische tandenborstel aan. Hier naast ziet u zo'n exem plaar, dat werkt op een batterij. De borstel werd dit voorjaar getoond op de 37e Huishoudbeurs in Pa rijs en is ook in goede za ken voor elektrische huishoudelijke artikelen te koop in ons land. De Maya-dent van Braun (maar er zijn verschil lende merken) komt op 29,75. Zo'n borstel is bestemd voor het gehele gezin. Er worden namelijk losse borsteltjes bijgele verd, die op het apparaat te verwisselen zijn. De borstels gesleten? Geen nood. Nieuwe kosten 1.50 per stuk, in een set van vijf stuks verkrijgbaar. Tapijt breien Grote stappen gauw thuis zo is het breien met dikke wol. Tot voor kort waren de dikke shawls „in", breiden tie ners hun jurk op één avondje, nu is het breien van vloerbedekking het nieuwste. Het gaat onge twijfeld gauwer dan kleedjes knopen. Wol- en handwerkzaken leveren een pakket wol, genoeg voor een middelgroot vloerkleedje. Gebreid wordt met dik ke pennen en een soort kunstvezelbreigaren, dat niet vilt of verhaart, zacht en soepel is. De draad is een grove bouclé met een dunne kleurige draad. Het lijkt ons ideaal hand werk-voor-de-oude-ogen. Kleedjes voor de kinder kamer. slaapkamer, bal- con, bij de zithoek: laat die pennen maar tikkelen. Alle moeders die op juni 1968 een baby kre- Nodig: 1 grote komkom gen, opgelet! U krijgt mer, 1 bosje radijs, pe- naast de stroom kraamca- terselie, citroen, 1 deautjes. die u ongetwij- hardgekookt ei, iets zout, feld bereikt nog een ex- gemalen tijm, peper, wor- traatje. Namelijk een cestersaus, potje sour strijktafel. Ruim vijftien cream. Roer de sour cream jaar geleden kwam dat romig met de kruiden, ci- nuttige apparaat namelijk troensap en zout. Snijd de voor het eerst van stalen komkommer in kleine buis geconstrueerd in Eu- blokjes en de radijsjes in ropa op de markt. Op 17 vieren. Knip de gewassen juni verliet de tweemil- peterselie zeer fijn. Meng joenste stalenbuis-strijk- alles door de sour cream tafel een fabriek in Val- kenswaard. en garneer het met een paar plakjes hardgekookt Deze blijde gebeurtenis krijgt een feestelijk tintje door allen, die op 17 juni voor het eerst of opnieuw WS^tÜk]M'7e™dèn,"i mnpfipp wprripn mpr ppn SUNSET COUPE Meng 1 sinaasappel in moeder werden, met een strijktafel te verrassen. U hoeft niet anders te doen dan het geboortebewijs op te zenden aan Brabantia eetlepels fijngesneden gember, 4 eetlepels fijnge hakte amandelen, 4 eetle pels blauwe rozijnen en 1 rT ho« eetlepel port of rum door- wJÏ een, verdelen over vier afwachten. Wat glazen coupes, garneren met slagroom. Als voor- of nagerecht. maar moeders me ontvangen, historie niet. Wat tweelingen vertelt de JilXl - - - JÉ VISHAPJE Op de boterham, in deegbakjes of als vulling van tomaten. Nodig: 250 g gare ontgrate vis zoals schelvis of wijting. Zout, 2 augurkjes, 1 uitje, 1 hard gekookt ei, 1 theelepel kappertjes, peterselie, 2 eetlepels mayonaise, 2 theelepels tomatenket chup, 2 eetlepels azijn of viskooknat. Vis, augurk, ui, peterse lie, kappertjes en ei zeer fijn snijden. De ingre diënten met mayonaise en ketchup vermengen. Naar smaak azijn, viskooknat, peper en zout toevoegen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Door het besluit van de Honda- en Suzuki-fabrieken geen motoren meer te laten uitkomen in internationale wedstrijden, wordt de strijd in de TT-races in Assen op 29 juni, spannender dan ooit tevoren. De coureurs die in het verleden door de Japanse supermachines van dc eerste plaats waren afgehouden, krij gen nu de gelegenheid het ereplat- vorm te beklimmen. In de 350 cc en in de halve liter klasse gaan de Italianen Agostini (op MV) en Pasolini (op Benelli) waarschijnlijk voor het nodige vuur werk zorgen. In voorgaande TT-races hebben beide coureurs bewezen bij zonder weinig voor elkaar onder te doen. Pasolini, de meest roekeloze van de twee, is licht favoriet. De meeste concurrentie in de 500 cc klasse kunnen de beide Italianen verwachten van de Australiër John Dodds die met zijn Norton tot heel wat in staat moet worden geacht. In de 350 cc klasse is de concurrentie veel zwaarder. De Duitser Heinz Rosner verschijnt op een nieuwe, zeer smalle MZ, waarmee hij al en kele malen fabelachtige snelheden bereikte. Ook Bo Granath, wiens bij naam „De Vliegende Witte Zweed" voor zichzelf spreekt, moet ongetwij feld tot de kanshebbers worden gere kend tewijl ook de Nederlander Jan Dekker die dit jaar zeer sterk rijdt, zeker niet kansloos is. Wanneer beide renners voor pech bespaard blijven, gaan de Engelsen Phil Read en Bill Ivy (beiden op Ya maha) beslag leggen op de eerste twee plaatsen in zowel de 250 als de 125 cc klasse. In het overigens zeer sterke veld waarin alle groten van de motorsport zijn vertegenwoordigd, zal waarschijnlijk niemand opgewas sen zijn tegen het geweld van de geperfectioneerde Yahama's, ook de Rotterdammer Cees van Dongen die BOLZANO De 15-jarige Harm Wiersma heeft in de negende ronde van het wereldkampioenschap dam men. dat in Bolzano wordt gehouden, voor 'n sensatie gezorgd door de Rus Tsegolev, die samen met zijn land genoot Andreiko leidde, te verslaan. In een uiterst moeilijke partij, waar in Wiersma kort na de opening een korte vleugclopsluiting had aanvaard, vorderden beide spelers slechts lang zaam en grote tijdnood lag voor hen in het verschiet. voy tegen Andreiko een zekere re mise liet glippen door een combinatie te kiezen, die hem een verloren eindspel liet. Andreiko, behield daardoor een pent voorsprong op Wiersma en Sij- brands die verdiend van de Fransman Delhom won. Delhom maakte in een nadelige stand een blunder, waardoor hij snel verloor. Wereldkampioen Koperman heeft zich na zijn nederlaag tegen Tsjecho- lev fraai hersteld. Hij won fiu van de Tsjecholev trachtte voor alles de i Amerikaanse titelhouder Smith, die opsluiting te handhaven, terwijl Wiersma zocht naar een bevrijding, die hem voordeliger spel moest bren gen. Dit moment kwam in een kritiek stadium, toen beiden slechts enkele minuten over hadden voor vele zet ten. De zetten volgden elkaar ra zendsnel op. Wiersma verbrak de opsluiting op een ogenblik, dat de weerlegging van Tsjegolev faalde door een verrassende damcombinatie. De jonge Fries hield een kansrijke positie over en Tsjegolev raakte in nijpende tijdnood en zag in een ver- twijfelde poging om remise te berei- i ken zijn vlaggetje vallen, toen hij j bezig was zijn vijftigste zet te doen. De italiaan wedstrijdleider Persico kon niets anders beslissen dan Wiersma tot winnaar te verklaren. Tsjegolev protesteerde wel, maar het was duidelijk, dat de vijftigste zet niet was voltooid op het moment dat zijn vlaggetje viel. Het was jam mer dat de Franse kampioen Mosto- tegen het positiespel van de Rus niet bleek opgewassen. Het blijft dus bij zonder spannend tussen de Neder landse en Russische spelers in de strijd om de titel. De uitslagen van de woensdag gespeelde partijen voor de negende ronde zijn: Andreiko (Rusl) Mostovoy (Fr) 2—0. Delhom (Fr) Sijbrands (Ned) 0—2. Tsje cholev (Rusl) Wiersma (Ned) 0—2. Rci- mann (Tsj. Si) Perschad (Sur) 0—2. La Porta (It) Cazemir (Zwi) 0—2. verpoest (Belg) - Feldl (Oost) 2-0. Agllardl (Mon) Fanelli (It) 0—2. Smith (VS) Koeper- man (Rusl) 0—2. De stand na de negende ronde is: 1. Andreiko 13 pnt. 2/3 Wiersma en Sij brands. belden 14. 4/5. Tsjecholev en Koe- perman. belden 13. 6. Verpoest 12. 7. Mosto voy li. 8. Cazemir 10. 9. Smith 9. 10. Delhom 8. 11. La Porta 7. 12/13. Perschad en Fanelli. beiden 6. 14. Agliardi 4. 13. Reimann 2. 16. Feldl 0. STEKENE Jan Harings ls woensdag in een criterium voor beroepsrenners in het Belgische Stckene op de tweede plaats geëindigd. Hij had een achterstand van een minuut op de winnaar, de Belg Edu- ard Bodart. die de 150 kilometer ln 3 uur en 50 minuten aflegde. Dies Kosten werd derde op 4 minuten en 20 seconden in de 125 cc met zijn herstelde Honda in Tubbergen liep zijn motor vast aan de start verschijnt niet. In de 250 cc klasse start Van Don gen met een Honda. Alle Honda-rlj- ders zullen het echter zonder hulp van de fabrieken moeten doen. Zij moeten zelf voor monteurs zorgen. Tot de gevaarlijkste outsiders moet de Engelsman John Cooper met Ya- hama worden gerekend. Hij zorgde dit jaar al voor enkele opmerkelijke verrassingen. De 50 cc klasse Is dit jaar voor het eerst ook zeer sterk bezet in Assen. Hans Georg Anscheidt met zijn pijlsnelle privé-Suzuki (ook hij mist hulp van de fabriek) is de grote favo riet. Anscheidt, die van Suzuki toestemming heeft gekregen in inter nationale wedstrijden te blijven uit komen, gaat met zijn machine waarin zo'n 100.000 gulden is gestoken en die veertien versnellingen telt, zonder meer winnen, tenzij hij door pech wordt geveld. In de „bromfiets'lklasse gaan niet minder dan veertien Nederlanders van start. Martin Mijwaart en Paul Lodewijk (beiden op Jamathi) gaan zeker een rol spelen ln de strijd om de tweede plaats. Ook Aaltje Toersen e en Jan de Vries zijn uiteraard weer van de partij. De Duitse wereldkampioen Klaus Enders gaat met zijn BMW hoge ogen gooien bij de zijspannen. Zijn gevaarlijkste concurrent is zijn land genoot Fath met zijn supersnelle URS. Zijn machine is echter nogal kwetsbaar en heeft hem al eerder op de beslissende momenten in de steek gelaten. De 55-jarige Bill Boddice, die dit jaar afscheid neemt van de motorsport, zal zijn loopbaan onge twijfeld met een zo hoog mogelijke klassering willen beëindigen. In alle klassen, met uitzondering van de zijspannen, zullen 28 coureurs van start gaan. Bij de zijspannen zijn veertien koppels vertegenwoordigd. Aangezien er meer inschrijvingen zijn binnengekomen dan er coureurs kunnen worden toegelaten, zullen Hp rijders zich in de ochtenduren, wan neer de trainingstonden worden gere den, dienen te kwalificeren. DEN HAAG Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft alsnog besloten de Nederlandse waterpoloploeg af te vaardig-.-n naar de Olympische spelen, die in oktober in Mexico-stad worden gehouden. Het Nederlands Olympisch Comité meent dat de ploeg recht heeft p een objectief oordeel op basis van de normen die voor alle sporten ziin gesteld. Volgens het NOC-bestuur hebben de tornooien in Den Bosch en Milaan aangetoond, dat de prestaties van de ploeg vergeleken met die in voorgaande jaren in stijgende lijn zijn terwijl de conditie en de inzet goed zijn. Op voorstel van de Koninklijke Nederlandse Hoekevbond (KNHB) heeft het NOC ook de nationale hoc- keyploeg aangewezen voor deelne ming aan de Olympische Spelen in Mexico. Het NOC vindt dat de resultaten van de gespeelde wedstrijden van het tornooi in 1966 te Hamburg af tot heden waarbij speciaal de goede prestaties behaald tegen India en Pa kistan, zowel in Nederland als in het buitenland, opvallend waren de verwachting rechtvaardigen dat de Nederlandse ploeg goede strijd op Olympisch niveau zal leveren met een kans op continuering van succes sen van weleer. KOPENHAGEN Woensdag is in Kopenhagen de loting verricht voor het tornooi om de Jaarbeurssteden- beker voor het seizoen 1968-'69. DOS werd ingedeeld in groep 8 en speelt in de eerste ronde tegen de Ierse club Dundalk. Het Amsterdamse DWS maakt deel uit van groep 11 en speelt tegen het Belgische Beerschot. Ook Feijenoord werd tot het tornooi toe gelaten. De Rotterdammers ontmoe ten in groep 13 het Engelse Newcast le United. Beernink tussen Heeswijk en Dinther (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Tussen Heeswijk en Dinther botert het niet. Wie in de dorpscafé's van deze twee Brabantse plaatsjes, achter Den Bosch, zijn oor te luisteren legt, kan horen gewa gen van de voortreffelijkheid van de eigen gemeente en deszelfs inwoners. Toch kreeg minister Beernink van Binnenlandse zaken het sno de plan deze twee tot een te sme den en daarom bemoeide de Tweede Kamer zich gisteren, met wat men een dorpsruzie zou kun nen noemen. Heeswijkenaren en Dintherianen keken op de tribu ne, toch wel rustig, toe of alles goed ging. Het ging niet helemaal goed. Minister Beernink had eerst Heeswijk voorgesteld. Hij kwam echter tot de ontdekking dat er een plaatsje Heeswijk onder Ou dewater ligt (waar onlangs een moord is gepleegd) en over de plaats van dit misdrijf „wilde hij geen twijfel laten bestaan. Daar om veranderde hij zijn voorstel in Dinther. Met als gevolg consternatie in Brabant. De heer Fiévez (kath.v.) diende een amendement ln om er Heeswijk-Dinther van te maken om alle gevoeligheden te vermij den. Niet bekend was of dit amen dement op de publieke tribune in dank werd afgenomen, want wie moet eerst: Heeswijk of Dinther. De minister voelde niet zo veel voor dubbele namen, zelfs niet nadat de heer Jongeling hem een rijtje plaatsnamen in Brabant voorschotelde met dubbele en zelfs driedubbele namen. Het amendement werd toch aangenomen, met alleen de heer Westerhout (soc.) tegen. Het werd geen Dinwijk of Heesther, maar Heeswijk-Dinther, waarop ieder tevreden huiswaarts ging. SCHEVENINGEN Door een overwinning in de derde rit van de Internationale Avondzesdaagse heeft Joop Zoetemelk uit Rijpwetering de leiding overgenomen van Jan Aling in het algemeen klassement. Van avond kan Zoetemelk zijn leiders positie echter niet meer verdedigen; hij vertrekt vrijdag naar Turkije om daar in een etappewedstrijd uit te komen. De uitslag van de derde etappe: 1. Zoetemelk (Rijpwetering) 80 km in 2.00,40; 2. Zantingh (Aalsmeer); 3. Legierse (Den Bommel): 4. V. d. Voort (Amsterdam); 5. V. d. Lugt (Sommelsdijk); 6. Van Dordt (Rot terdam); 7. Zoons (Voorschoten): 8. Leunis (Amsterdam); 9. Bertou (Den Haag): 10. Stolle (Rotterdam). Algemeen klassement: 1. Zoetemelk 65 pt.; 2. Aling 60: 3. Zantingh 58.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 10