Meisje van twaalf redt kinderen Gelukkige zege voor Sijbrands Haast gaf in tijdrit voorsprong nog prijs Militairen klopten Zuid-Korea: 1-0 BH*? Vervalste coiieurreiitie dupeert olie-industrie Garantie voor landen zonder kernwapens TWEEDE IN LUXEMBURG Blomdal overleden kuntu nog kleuren mevrouw? Eén punt achter op Andreiko VOORTBESTAAN WORDT BEDREIGD Zoetemelk won eerste rit RESOLUTIE ATOOMMOGENDHEDEN Rondkijken in Roemenië Vakantieganger is welkom in een vriendelijk land 9 DINSDAG 18 JUNI 1968 LUXEMBURG Cees Haast heeft 'de eerste plaats in de Ronde van Luxemburg niet kunnen veroveren. (Vervolg van pagina 1) ROTTERDAM De gasexplosie en de daaropvolgende felle brand in de Rottestraat gaf gistermiddag aanleiding tot hartverscheurende tonelen. Een buurmeisje van twaalf jaar, Corrie Schrijver, redde met gevaar voor eigen leven twee van de zes kinderen van het getroffen gezin Meijer: Helen, twee jaar oud, en Ellie, acht jaar, van de tweede etage. Zij was in het huis aanwezig, om dat zii mevrouw Meijer had beloofd die middag op de kinderen te passen. Corrie probeerde ook nog de poe del Sita te bevrijden. Toen dat niet gelukte, gingen de meisjes huilend er vandoor. Een kordate politieman ontfermde zich over de hond. Een brandweer man had de poes te pak ken. Mevrouw E. M. Meijervan der Burg. dertig jaar oud, is haar was machine kwijt, de kinderbedjes met alle beddegoed en het grootste deel van haar meubilair. Een van de kostgangers, de classi ficeerder L. van der Hagen, 55 jaar, verloor zijn spaargeld: een spaar bankboekje met duizend gulden „dat is niet zo erg, dat komt wel goed", vond hij een portemonnee met honderd gulden, een portefeuille .met tweehonderdvijftig gulden. De familie Meijer is niet verze kerd. Het was reeds lang de bedoe ling, dat dit gezin de bouwvallige woning, die op de nominatie voor de sloop staat, zou verlaten. Er was reeds een andere woning aangewe zen, die de familie eind van deze week zou betrekken. De kostgan gers zouden ook naar andere adres sen verhuizen. Höofdbrandmeester Kloeg vertel de, dat hij met zijn mannen en het nodige materieel één minuut na het alarm aanwezig was. Een brand in een dergelijke oude buurt, zo zei hij, vereist onmiddellijk heel krachtig in grijpen. Hij is blij, dat er zo snel na de explosie was gealarmeerd. Door de wel zeer snelle en kordate actie van brandweer en politie is een ramp voorkomen. Aan herstel van het vernielde pand valt niet meer te denken. De sloop is slechts verhaast. B ij de foto's: Geheel boven: de mannen van hoofdbrandmeester Kloeg, die binnen de minuut aanwe zig waren, doen hun werk tussen het puin op straat. Daarnaast: de brandweer ont fermde zich over de haar toeren zijnde poes. Daaronder: mevrouw E. M. Meijer van der Burg kan de slag, die haar gezin heeft getroffen, niet di rect verwerken. De politie ontfermt zich over de huilende vrouw. Geheel beneden: De schoorsteen van het oude en bouwvallige pand stort naar beneden. STOCKHOLM De Zweedse com ponist Karl Burger Blomdal. hoofd van de afdeling muziek bij de Zweedse radio, is overleden. Buiten zijn land kreeg de componist vooral bekendheid door zijn opera „Aniara." De kleine Brabander, die tot en met de voorlaatste etappe van de Ronde van Luxemburg samen met Eddy Schutz de leiding had in het alge meen klassement, moest in de laatste "tappe een tijdrit over 20 kilome ter meer dan een minuut prijsge ven aan de Luxemburger. De vijfde plaats die Haast behaal de, was ruimschoots voldoende om in de eindrangschikking op de tweede I plaats beslag te leggen. Gerard Via- nen, die dit jaar voor het eerst in de Ronde van Frankrijk zal starten, werd in de tijdrit negende en in het eindklassement elfde. De uitslagen van de vierde etappe: 1. Anni (It), 133 kilometer van Dleklrch naar Luxemburg in 3.24.32, 2. Samyn (Fr) z.t., 3. Wolfshohl (Did) 3.24.33. 4. Mertens (Belg) 3.24.43, 5. Jan Harlngs (Ned z.t. Uitslag tijdrit: 1, Schutz (Lux) 20 kilome ter In 29.19 sec.. 2. Rosiers (B) 30.23, 3. Brodero (It) 30.29. Vanneste (B) 30.46, 5. Haast (Ned), 9. vianen (Ned) 31.38, 12. Jans sen (Ned) 31.31 Eindklassement: 1. Schutz (Lux) 19.37.06. 2. Haast (Ned) 19.38.38, 3. Brodero (It) 19.44.16, 4 Samyn (Fr. 19 45 50 5. Hosiers >B> 19.46.32. 6. Vanneste (B) 19.46.32. 11. Vianen (Ned) 19.47.10. 12. Schepers (Ned) 19.47.22, 13. ex aequo: Janssen (Ned) en Basso (It) '.9.47.23, 18. De Roo (Ned) 19 48.43, 23. Jan Harings (Ned) 1949.44. 24. Van Segelen (Ned) 19.49.59. 31. Peters (Ned) 19.55.45. 41. Huub Harings (Ned) 20.04.06. 43. Zoontjes (Ned) 20.07.23, 44. v. d. Horst (Ned) 20-15.03. ZWITSERLAND SIDERS Een veertiende plaats in een tijd van 5 uur, 10 minuten en 37 seconden over de 207 kilometer tussen Nideau en Siders waren voor Louis Pfenniger voldoende om in de vijfde etappe van de Ronde van Zwitserland de leiderstrui over te ne men van de Belg Van Springel. De 23-jarige Zwitser heeft precies een minuut voorsprong op Sam Miguel (Spanje) die maandag rit-overwin- naar werd na een 30 km lange solo- rit. Harrie Steevens werd met een achterstand van 36 seconden op de winnaar vierde achter de Belgen Vrancken en Demartelaire De uitslag luidt: 1. San Miguel (Sp) 5.09.06, 2. Vrancken (B) 5.09.42, 3. De martelaire (B.) z.t., 4. Harrie Steevens (Ned) z.t., 5. Lasa (Sp.) z.t., 6. Post (Ned) z.t.. Het algemeen klassement luidt: 1. Louis Pfenniger (Zwitserland) 19.14.34, 2. San Miguel (Sp). 19.15.34, 3. Van Springel (B) 19.15.44, 4. Ex aequo Steevens (Ned) en Post (Ned) 19.16.10, 18. ex aequo Wagtmans, Ot- tenbros en Zilverberg (allen Ned) 19.17.27. RUSLAND TULA Henk Nieuwkamp heeft maandag op de wielerbaan van Tula (Rusland), een afvalwedstrijd over zestig ronden gewonnen. De 25-jarige amateur uit Brone versloeg in de eindsprint de Pool Kekovski en de Westduitser Benewits. In de tandem wedstrijden eindigde het Nederlandse duo Jan Jansen/Leijn Loevesijn op de tweede plaats achter het Russische team Agapov en Tseloval- nikov. FRANKRIJK PARIJS In de Ronde van Frankrijk zal Uit jaar een „combina tie-klassement" worden samen gesteld. Voor deze rangschikking worden de plaatsingen in het alge meen klassement, in het puntenklas sement en in het bergklassement bij elkaar geteld. De renner met het laagste aantal punten is leider van de combinatie. Hij krijgt 720 gulden per dag en bij de eindoverwinning in het combinatie-klassement 10.800 gulden. ITALIË MILAAN De Italiaanse wieler bond zal dit jaar slechts een wieler ploeg naar de Ronde van Frankriijk sturen. Na het dopingsehandaal uit de Ronde van Italië, waarbij onder andere Motta. Balmanion, Brodero en Gimondl waren betrokken ziet men geen kans twee sterke ploegen af te vaardigen. Ook als eventueel aangevraagde te gen-expertises in het voordeel van de gestrafte renners (zij werden één maand geschorst) zouden uitvallen, zal de Italiaanse bond zijn beslissing waarschijnlijk niet herroepen. BAGDAD Het Nederlands mili tair elftal heeft maandag in de ver liezersronde van het tornooi om het internationaal militair kampi oenschap met 10 gewonnen van Zuid Korea. De wedstrijd werd gespeeld om de vierde plaats. In de laatste wedstrijd in de verliezersronde komen de mili tairen vandaag uit tegen Spanje. win 'n zuiver zilv'ren bonbonschaaltje doe mee aan de Bensdorp boomschors kleurwedstrijd in Eva, Libelle, Margriet en Prinses CXXXXXXiOOOOOOOOOOCOOOOOOOO BOLZANO Ton Sybrands is maapdag in de zevende ronde van het tornooi om het wereld kampioenschap dammen in Bol zano de Russische grootmeester Andris Andreiko tot op een punt genaderd. De Nederlander deelt na zeven ronden met de Russi- sche oud-wereldkampioen Tsje- golev de tweede plaats. Hoewel niet onverdiend kwam Sy- brands pas op het laatste moment tot i winst. In een vier om vier remise eindspel maakte de Franse kampioen i Mostovoy een fout, die Sybrands de overwinning schonk. Tot dat moment had de Fransman wel steeds onder druk gestaan m?ar immer het goede verweer kunnen vinden. Voor Mosto voy, die het tot nu toe uitstekend had gedaan, een geduchte tegenvaller. Andreiko vond een scherp spelende Harm Wiersma tegenover zich. die geen duimbreed wenste te wijken in een moeilijke flankspelpartij met voorpost van Andreiko. Wel gebruikte de jonge Fries veel tijd maar hij sloeg zich bekwaam door zijn daarop volgende tijdnood heen. Nog voor de tijdcontrole bood Andreiko in een ze ven om zeven stand remise aan. DEN HAAG De Nederlandse olie-industrie wordt ernstig bedreigd in haar bestaan door de zich op di verse manieren uitende vervalste concurrentie van importen van oliën, vetten en koeken uit derde landen en door de EEG-landbouwpoIitiek. Verwacht wordt dat enkele bedrij ven op korte termijn genoodzaakt zullen zijn op verminderde capaciteit te gaan werken, of zelfs geheel de produktie zullen moeten staken; wat gevolgen zal hebben voor een groot aantal werknemers. Dit schrijft de Vereniging van Ne derlandse oliefabrikanten in een brief aan de leden van de Tweede Kamer. Bij de huidige omstandigheden zal de voorziening van de Nederlandse markt met oliën en vetten geheel of in grote mate afhankelijk worden van importen. Tevens zou de uitscha keling van de Nederlandse en een groot deel van de Europese olie-in dustrie voor bepaalde soorten on gunstige gevolgen hebben voor het prijspeil. Het gaat de Vereniging van Ned. Oliefabrikanten vooral om de import van zonnebloemolie uit Oosteuropese landen, van soyaschroot uit de VS en van lijnzaad en lijnoliën uit Argentinië. In het sinds 1 juli vorig jaar in de EEG bestaande landbouwbeleid, ge richt op de produktie van kool-raap zaad wordt op discriminatoire wijze uit de EEG-middelen aan de Itali aanse olie-industrie een transportpre mie betaald bij verwerking van Frans raapzaad, terwijl' de Europese olie-industrieën, die niet in het A von dzesdaagse DEN HAAG Joop Zoetemelk uit Rijpwetering heeft maandag avond de eerste rit van de wieler- avondzesdaagse door Zuid-Holland gewonnen. De 21-jarige amateur wielrenner triomfeerde op het par cours over de Betje Wolffstraat in Den Haag na een fraaie solo waarin hij een achtervolgende groep op een achterstand van 31 seconden zette. Het criterium werd overigens sterk ingekort vanwege dreigende onweerswolken. Zoetemelk reed de 71 kilometer in 1.41 59 sec. Joop Aüng uit Bunne, vorig jaar Neder lands kampioen van de nieuwelingen won de sprint van het peloton. De uitslag: 1. Joop Zoetemelk (Rijpwetering), 71 kilometer in 1.41.59 sec; 2. J. Aling (Bunne) op 43 sec.; 3. H. Verbeek (Poeldijk); 4. J. Joons (Voorschoten); 5. S. Berk hout (Schipluiden); 6. B. Stolle (Rotterdam); 7. op 1.05 sec. S. Douma (Leeuwarden); 8. T. Suiker (Badhoevedorp); 9. H. van Leeuwen (Haarlem): 10. L. v.. d. Berg (Noord- wijk). Franse produktiegebied van raapzaad zijn gesitueerd, niet in staat zijn raapzaad tegen lonende prijzen te verwerken, aldus de oliefabrikanten. De vereniging ziet een oplossing uitsluitend door het uitschakelen van de vervalste concurrentie onder handhaving van het vrije han delsverkeer. Zij doet een beroep op de Kamerleden te bewerkstelligen, dat én de Nederlandse autoriteiten en de EEG-autoriteiten in hun beleid re kening zullen houden met de belan gen van de olie-industrie, die zowel nationaal uit een oogpunt van de behoeftenvoorziening en werkgele genheid als internationaal voor de economische afzet van oliezaden uit de ontwikkelingslanden een economische verantwoordelijke func tie vervult, aldus de Vereniging van Nederlandse oliefabrikanten. Voordelige remise Tsjegolev moest ondervinden dat de verdediging van de Zwitser Cazi- mir niet gemakkelijk te breken is. De oud-wereldkampioen had wel het beste van het spel maar meer dan een voordelige remise kon hij niet bereiken. Wereldkampioen Iser Koe- perman raakte weer een punt verder achterop door in een moeilijke partij tegen de Belg Verpoest een punt te verspelen. De Belg wist wel raad met de korte vleugelopsluiting en wikkel de bekwaam af naar een remise. Vandaag speel Sybrands de belang rijke partij tegen de Rus Andreiko. Uitslagen De uitslagen zijn: Sybrands (N'ed) Mostovoy (Fr) 2—0. Andreiko (Rusl) Wiersma (Ned) 1—1. Delhom (Fr) Perschad (Sur) 1—1. Tsjegolev (Rusl) Cazlmlr (Zwlts) 1—1. Relmann (TsJ-Sl) Feldl (Oost) 2—0. La Porta Fanelll (bel den It) 1—1. Verpoest (Belg) Kocperman (Rusl) 1—1. Agllardl CMon) Smith (VS) 0—2. Stand: 1. Andreiko 12 pnt. 2/3 Sybrands en Tsjegolev belden 11. 4. Wiersma 10. 5/6. Verpoest en Koeperman bieden 9. 7. Mostovoy' 8 uit 6. 8/9. Delhom en Smith beiden 8. 10. Cazlmlr 6 uit 6. 11. Laporta 5. 12/13. Agllardl en Perschad 4. 14. Fanelll 3. 15. Relmann 2. 16. Feldl 0. Prins Bernhard heeft gisteren in zijn functie ran president van het Wereld Natuur Fonds een patrouilleboot geschonken en overgedragen aan de Indonesi sche ambassadeur in ons land, generaal-majoor Taswin. Dat gebeurde in Oude Wetering. Het vaartuig zal worden gebruikt voor het werk ran het fonds in het natuurreservaat Undjung Kulong, een schiereiland op zuid. west-Java. NEW YORK Amerika en Rusland hebben gisteren of ficieel de verplichting op zich genomen, de Veiligheidsraad van de V.N. te vragen onmiddel lijk in actie te komen indien een niet-nucleair land het slachtof- fer wordt van agressie met kern wapens of daarmee wordt be dreigd. D2 In een ontwerpresolutie vragen de drie landen de raad te erkennen dat „agressie met gebruik van kernwa pens of de dreiging van zo'n agressie jegens een land dat niet over kern wapens beschikt, een kwalitatief nieuwe situatie schept", waarop de raad en met name de met keri- pens uitgeruste nermanente ledr middellijk zouden moeten reageien. De Russische onderminister van buitenlandse zaken Koeznetsov noemde de stap van de drie landen logisch en in overeenstemming met het belang van vergroting van de rol van de VN in het versterken van de vrede. De Amerikaanse afgevaardigde Goldberg sprak van „een politieke gebeurtenis van de eerste orde", ter wijl de Brit Lord Caradon verklaarde dat landen die nucleaire .agressie overwegen tegen een niet-nucleaire ondertekenaar van het verdrag wel „zouden worden afgeschrikt door de ze verzekeringen, gemeenschappelijk gegeven door de machtigste atoom- mogendheden ter wereld..." Er kon geen twijfel over bestaan „dat de gemeenschapoelijke vastbe radenheid van Oost en West in deze kwestie van het hoogste nationale belang een ontwikke'ing van de al lergrootste betekenis vormt in de we- reldaangelegenheder", aldus lord Ca radon. SANTIAGO Bij een gasontplof fing in de Lota Schwager-steenkool- mijn in de Chileense provincie Con- cepcion zijn gisteren elf mensen om het leven gekomen en 15 gewond. (Door Bob Nuys) VLIEGVELDEN zijn lang niet overal een der, maar een aankomst op de luchthaven van Boekarest maakt weinig indruk. Toch verwacht, je als toerist veel van het onbe kende land. dat erachter ligt. De meeste westerse vakantiegangers zullen er wel voor het eerst komen, in dit politiek nogal onafhankelijk geworden Roemenië, dat zo zijn best doet om toeristen te trekken. Het IJzeren Gordijn is opgetrokken voor de westerlingen die op de Riviera en Spanje uitgeke ken zijn. Zuid-Slavië ging het eerst open, en nu dingt Roemenië naar hun gunst. Het heeft ook veel te bieden, zelfs aan de veeleisende toerist De grote trek gaat wel richting Zwarte Zee. Roe- i5!^<!menen en Amerikanen bouwen er hotel na hotel om de wassende stroom vakantiegangers op te van- gen. De kuststrook is subtropisch; de temperatuur jpig kilometer, staan zo'n vijftig hotels met samen 18.000 bedden. Dat is nu nog net voldoende. De Amerikanen zorgen wel voor voldoende nieuwe hd- tels om steeds meer badgasten op te vangen. De Roemenen doen van alles om de westerlingen naar hun land te lokken. De adpirant-toerist wordt met folders overstroomd. Het bureau voor vreem delingenverkeer doet er van alles aan. De staat zelf trouwens ook, bijvoorbeeld door de speciale toe- ristenkoers van de lei. Normaal is die 40 cent waard, de toerist betaalt de helft. Bovendien geven de warenhuizen een toeristenkorting van ongeveer twintig procent. Dan nog zijn de hotels aan de dure kant. De vakantieganger zal over het algemeen de luxe cate- ïn juni 25 tot 30, in juli en augustus 30, ja zelfs 45 graden (het water gemiddeld 22). BADPLAATSEN In badplaatsen als Mamaïa, Eforie-Noord, Efo- rie-Zuid en Constantza, binnen een straal van vijf- gorie maar laten voor wat ze is, en eerste, tweede of derde klas kiezen. MAMAlA: moderne badplaats KUNSTSCHATTEN Er is ook een ander soort toerist dan de zonaan- bidder. Nu, wie liever kunst en natuurschoon zoekt, kan in Roemenië terecht. Goede autowegen leiden naar alle mogelijke oude kerken (Agapia, Suceava) en historische gebouwen. Musea staan voornamelijk in de hoofdstad Boekarest. Er zijn er meer dan tien. Het belangrijkste is het Kunstmuseum van de Socialistische Republiek Roemenië u ziet er Rembrandt, Rubens, El Greco en Velasquez, Renoir en Rodin. In Boekarest, grote stad met anderhalf miljoen inwoners, zijn behalve de historische gebouwen en kerken, met als oudste de Kerk van de Patriarch, anno 1665, vooral veel parken. Niet alleen om te wandelen ook om te praten. Want Roemenen zijn vriendelijk, gastvrij, spraak zaam en weetgierig. En heel vaak spreken zij Frans of Duits. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9