duisternis van afbreken Vervoer Europees „oplossen" 100 GULDEN Nog half miljoen stakers Acht uur praten over het Rode Boekje Ir. Posthumus: niet alleen met West-Duitsland PROF. POSTHUMUS EN DE STUDENT Britten weer vnjTreinen rijden straks 500 km per uur Geen verkiezing Miss-Walletje Recreatie gratis voor iedereen Geen nieuw paspoort voor studenten Derde prijs voor gezinsverzorgsters uit Rotterdam 7 DINSDAG 18 JUNI 1968 UITZICHT VOOR HI IMII.V DEN HAAG Tegenwoordig zweeft men gewichtloos door de ruimte en worden door middel van onzichtbaar licht foto's gemaakt van sterren. Ook zijn er machines (om nog maar wat te noemen) die reageren op voor het menselijk oor niet waar te nemen geluiden. De technische ontwikkeling is fascinerend. Daarom is het zo verwonderlijk, dat er niet meer is gedaan om de blinde mens uit zijn isolement te halen. Het technisch onderzoek om de barrière van duisternis, die de blinde omringt, af te breken, is achter gebleven. Maar gelukkig zyn er tekenen, die erop wijzen, dat men in deze tijd van de opmars van de computer de blinde medemens niet wil vergeten. De research op dit terrein richt zich op twee doelen. Men werkt aan apparaten, die de niet-ziende in staat stellen te gaan waar hij wil Dan wordt ijverig gezocht naar mogelijkheden om de blinde, zoals ieder ander, de geschreven tekst on belemmerd te laten lezen. Sinds 1878 bestaat officieel het braille-schrift. De blindenbibliothe ken in ons land bezitten duizenden braille-banden, waarover men vrij kan beschikken. De laatste tien jaar is daarbij de gesproken tekst op ge luidsbanden gekomen. Maar de pro- duktie van het braille-schrift en de geluidsbanden is nog steeds een moeizaam proces. De blinde maakt er dankbaar gebruik van. Deze hulpmiddelen overwinnen zijn han dicap slechts gedeeltelijk. De zien den hebben nog veel voor op hem. Begin Hoewel, het lijkt er op, dat we aan het begin staan van baanbre kend werk, dat de blinde mogelijk moet maken volledig mee te doen in de maatschappij. Waarop hij als mens recht heeft. Er wordt veel gedaan: In maart van dit jaar bracht IBM Nederland NV een elektrische braille schrijfmachine in de han del. Sinds het bestaan van het brailleschrift is het voor het eerst bijna even eenvoudig een tekst in braille te vervaardigen als het typen van een brief In het gewone schrift. De machine wordt nu in de praktijk getoetst. In april stelde minister Klompé in de Nederlandsche Blindenbiblio theek in Den Haag een brail- le-drukmachine in gebruik. Met dit door een computer gevoed ap paraat werd voor het eerst in ons land brailleschrift verkregen uit ponsbanden. Men sprak van het inluiden van een nieuw tijdperk voor blinden. Op het gebied van de technische hulpmiddelen voor blinden mar cheert Nederland in Europa voor aan. Maar men staat slechts aan het begin van een belangrijke ontwik keling. Computers Aan de overkant van de Atlan tische Oceaan, in de Verenigde Sta ten, is men veel verder. Niettemin is ook hier het ideaal nog lang niet bereikt. Men maakt melding van compu ters, die een braille-produktie moge lijk maken van 300 pagina's per uur. Machines met nog hogere snelhe- Jen worden ontwikkeld in het Geor ge Peabody College in Nashville (Tennessee). Een prototype wordt reeds getest bij de Howe Press voor blinden in Watertown (Massa chusetts). Bij de ontwikkeling van deze machines heeft men voor ogen blinde leerlingen en studenten de mogelijkheid te geven gelijk met hun ziende klasgenoten en collega's op te werken. In het Massachusetts Institute of Technology zijn eveneens belangrijke vorderingen gemaakt. Hier maakt men gebruik van een computercen trum, waarmee men telefonisch is verbonden. De computers vertalen het getypte schrift in electronische signalen. Deze signalen stellen weer een braille-machine in werking, die veer op 60 woorden in een minuut. Ter vergelijking: De braille-druk- machine in Den Haag komt onge- een produktie heeft van 190 woor den per minuut. Leesmachine Omdat het braille-schrift niet zo eenvoudig is en zij, die op latere leeftijd het gezichtsvermogen heb ben verloren, het moeilijk leren, gaat het onderzoek ook in een ande re richting. Zo werken de ingenieurs aan de universiteit van Virginia aan een leesmachine. Het principe is. dal een electronisch oog de zwarte let ters van krant of boek aftast, de karakters herkent en meteen veran dert in braille of in «esproken let ters. Aan deze universiteit heeft men reeds voorspeld, dat het ogenblik komt, dat een dergelijke leesmachi ne het brailleschrift overbodig maakt. In de Mauch Laboratories in Day ton (Ohio) ontwikkelt men een leesmachine in zakformaat. Men heeft een ontwerp van een apparaat, bat in de hand wordt gehouden. De gelezen tekst wordt vertaald in be paalde impulsen, die de blinde lezer aan zijn vingertoppen voelt. Deze In de universiteit van Virginia worden proeven genomen met een leesmachine. Een electronisch oog tast de zwarte letters af. Een com puter vertaalt de ontvangen im pulsen in braille of gesproken let ters. a.leen de aanwezigheid van een obstakel wordt geregistreerd, maar ook precies de plaats ervan en de omvang. De technische ontwikkeling van nu mag interessant zijn en fascine- tend. voor de wereld van de blinden is meer aan de hand. De voorzichti ge conclusie mag worden getrokken, dal het uitzicht van hen om meer uit het isolement verlost te worden helderder is dan ooit tevoren. Dit is professor Edward L. Glaser. Hij is blind en computerexpert. De hoogleraar leest een mededeling in braille, dat zojuist op een schrij- machine is getikt en voor hem is omgezet in braille door een computer centrum. Zijn afdeling is uia de telex met het computercentrum verbonden. impulsen worden dan gegeven vol gens het braille-schrift Men heeft dit apparaat de visotaelor genoemd. Een variatie hierop is de visotoner. Die vertaalt het gelezene in een 9-toons code (hoorbaar braille), die de blinde lezer interpreteert. Het bezwaar van de visotactor en de visotoner is, dat men niet meer dan 30 woorden per minuut kan le zen. Deze apparatuur is dus alleen geschikt voor het lezen van korte mededelingen of een persoonlijke brief. Dit bezwaar geldt trouwens ook voor de andere machines die de gedrukte letters veranderen in Een precie-apparaat, dat rea geert op alle obstakels in de on middellijke omgeving. Wanneer de blinde gebruiker dichter bij het ob ject komt, wordt het waarschuwen- de geluid groter. gesproken woord. Een ziende leest gemiddeld 280 woorden in een mi nuut. De leesmachines in ontwikke ling brengen het niet "erder dan 170 woorden. Leest men sneller dan ontstaat het effect van een kwaken de eend (bekend van bandrecorders, die op te hoge snelheid draaien). Nu probeert men hieraan ook weer wat te doen, uitgaande van het principe, dat in den regel 50 pc' van het geschrevene en gesprokene kan worden weggelaten zonder dat de teneur ervan verloren gaat. Een noodoplossing. Uitzicht Veelbelovend is ook de ontwikke ling van middelen om de blinde te laten gaan zonder de hulp van een ander, een geleidehond of stok. Men probeert niet te horen geluiden en voor het menselijk oog onzichtbaar licht toe te passen. Dat is reeds meer dan eens gebeurd in de re search ten behoeve van de ruimte vaart. Dus waarom zou men de blin den dan ook niet helpen? Daarom bestudeert de Organisatie voor sociale en technische uitvindin gen in Boston de mogelijkheden van de ontdekkingen op wetenschappe lijk terrein voor blinden. Ook ande re instanties (onder meer het depar tement van gezondheid) houden zich met dit probleem bezig Het resul taat is niet uitgebleven. Zo is reeds een wandelstok geconstrueerd, waarmee de blinde betrekkelijk vei lig kan lopen. Een soort lazerstraal test zijn looprichting af en waarschuwt de blinden, dat zich een obstakel op zijn weg bevindt. Deze waarschuwing kan door middel van geluid worden gegeven maar ook mechanisch: in de hand waarmee deze speciale wandelstok wordt vastgehouden voelt men. dat er iets niet veilig is. Men is zelfs al zo ver, dat niet MOSKOU De Russische politie heeft vandaag drie jonge Britten vrij gelaten die gisteren werden gearres teerd toen zij aan voorbijgangers in Moskou pamfletten overhandigden waarin werd opgeroepen tot vrijlating van politieke gevangenen in de Sow- jetunie. Ongeveer negen uur na hun korte protest-actie in het centrum van Mos kou, kregen de drie twee jongeman nen en een meisje te horen dat zij naar hun hotel in Moskou konden te rugkeren en daar moesten wachten tot de autoriteiten contact met hen zouden opnemen. Een vertegenwoordiger van de En gelse ambassade is op het Russische ministerie van buitenlandse zaken ontboden. De Britten behoren tot een radicaal-christelijke beweging die zich „Kerk" noemt. BRUSSEL Twee inwoners van Breda zijn zondagnacht om één uur om het leven gekomen bij een au to-ongeluk te Meerle, net over de Belgische grens ten zuiden van Bre da. Hun auto is uit een bocht gevlo gen en tegen een boom gebotst. De slachtoffers zijn de heren Vollebrecht en C. Cuypers. WENEN De internationale spoorwegen bestuderen de vraagstuk ken die moeten worden overwonnen om de snelheiden van treinen op te voeren tot minstens 500 kilometer per uur. Treinsnelheden van 200 kilometer zijn geen zeldzaamheid meer: in Ja pan en Duitsland worden ze gehaald. Het congres van de Internationale spoorwegunie en het Internationale overlegorgaan van spoorwegdirecties en regeringen, gisteren in Wenen ge opend, moet nu uitmaken hoe deze snelheid meer dan verdubbeld kan worden. De behoefte aan grote snel heden speelt daarbij een rol, evenals het kostenaspect. Voor ons land met zijn korte reisafstanden is een snelheid van 500 kilometer niet zo noodzakelijk, maar met een verhoging van de snelheid wordt toch ernstig rekening gehou den. De Nederlandse treinen rijden nu maximaal 125 kilometer. Op het congres wordt ook aandacht besteed aan andere vraagstukken. De secretaris-generaal van de Spoorweg unie wees op het gebruik van line aire motoren, waarbij het mogelijk is de snelheid van treinen op te voeren of af te remmen zonder dat daarbij ook nog maar enig geluid wordt ge produceerd, v/at een voordeel is bij stedelijk gebruik. Eisenlioiver opgewekt WASHINGTON Oud-president Dwight D. Eisenhower, die zaterdag in het Walter Reed-ziekenhuis in Washington voor de tweede maal binnen zeven weken en hartaanval had, is opgewekt. De 77-jarige gene raal heeft een rustige zondag gehad en de pijn in de borst is niet terugge keerd, zo stond gisteren in een me disch bulletin. In Mexicostad zijn drieduizend le raren in staking gegaan om hun looneisen kracht bij te zetten. Hier door kunnen 40.000 leerlingen niet naar school. DEN HAAG Ir. S. A. Post humus, oud-staatssecretaris van verkeer en waterstaat, heeft in een rede voor de Haagse afde ling van de Europese beweging in Nederland het belang be klemtoond van een Europese oplossing van de vervoerspro blemen. Hij noemde het een ernstig aspect van het plan-Leber dat men auto noom en eenzijdig nationaal ten gunste van eigen lotsverbetering de belangen der anderen fundamenteel schaadt. De enige mogelijkheid om tot een gezonde vervoersontwikkeling te komen achtte ir. Posthumus het oor deel van de EEG-commissie. Hij zei met spanning het antwoord van de Westduitse regering op de aanbe velingen van deze commissie af te wachten. De heer Posthumus was geschrok ken van de suggestie die men hier en daar hoort, dat alle moeilijk heden, die voor Nederland uit het plan-Leber voortvloeien, op te los sen zijn via DuitsNederlands over leg. Er moet een oplossiing van de vervoersproblemen voor de gehele EEG gevonden worden, zei hij. Nog steeds houdt hij rekening met de mogelijkheid dat het plan-Leber gehanteerd wordt in een noodtoe- (Van onze Delftse redactie) DELFT Prof. dr. K. Post humus, regeringscommissaris voor het wetenschappelijk on derwijs, zal nog voor het einde van dit parlementaire jaar een nota over de inrichting van het wetenschappelijk onderwijs aan de minister aanbieden. Veer alles moet de dialoog bin nen het hoger onderwijs worden voortgezet. Dat ongeveer was het belang rijkste wat gisteren in de TH-aula een acht uur durende discussiedag over onderwijsvernieuwingen op leverde. Prof. Posthumus vond dat het we tenschappelijk onderwijs te sterk op het studieprogramma en te weinig op de student gericht is geweest. Het wetenschappelijk denken is „een ergernis en een dwaasheid" voor ieder die zijn eigen vooroor delen en de status quo liefheeft. We tenschappelijk onderwijs dient uit te gaan boven het overdragen van ken nis, boven het „leren", het dient vooral e enleren vragen te zijn. Er zijn vele spanningen bij het beoefenen van de huidige weten schap. Botsingen tussen creativiteit en kritiek, inspiratie en wetenschap pelijkheid. beschouwen en aanschou wen. Prof. Posthumus merkte op dat de bestuursstructuur van de univer siteit moet zijn afgeleid van de doel stellingen en de functies van het wetenschanpelijk onderwijs, en niet omgekeerd. Na zijn inleiding begonnen zeer uitvoerige discussies. „De hooglera ren moeten hun posities opgeven. Ze moeten zich niet laten ringeloren door een te grote bestuurlijke ver antwoordelijkheid. Laat een profes sor toch zeggen wat hij zelf ervan vindt. Professoren en studenten moeten hun eigen posities opgeven," betoogde een student. In aansluiting op de besprekingen, waarvan het „Rode Boekje" van de in lYIrkcknii J onderwijscommissie van docent en, het door de studenten verworpen plan voor een nieuwe opzet van de studie, de inzet vormde, uitte prof. Posthumus zijn beewaren over het feit dat de polarisatie sterker toe neemt. Meer dan ooit wordt men in bepaalde vakjes gedrongen. Telkens staat men voor de keuze of men links of rechts is. Hij was het met de studenten eens. dat dit verschijnsel in de dialoog tussen de betrokkenen bij het on derwijs averechts zou werken voor wat betreft het doel: geen tegen polen student-hoogleraar, maar part nerschap. Een commissie van professoren en studenten zal een tweede discussie voorbereiden. Gemeente verhuurt zaal niet AMSTERDAM De Miss-Walle- tjesverkiezing, die morgen zou wor den gehouden, gaat niet door. De or ganisator, de 21-jarige Hans Hofman, kondigde enkele weken geleden aan dat de verkiezing zich zou afspelen in de (gemeentelijke) Doelenzaal, een mededeling die naar thans blijkt voorbarig is geweest. De afdeling algemene zaken op het stadhuis liet gisteren weten, dat de gemeente voor een dergelijk doel geen zaal ter beschikking wil stellen. De teleurgestelde jongeman heeft nog geprobeerd de verkiezing in een andere zaal te laten houden, maar hij is daarin niet geslaagd. Volgens Hof man was de zaal (400 mensen) reeds uitve'fkocht. Zij krijgen hun entree geld terug. Er hadden zich twaalf kan didaten voor de titel gemeld. UTRECHT Het Nederlands Ka tholiek Vakverbond vindt de gedach te om in de toekomst toegangsbewij zen voor recreatie-objecten te verko pen, onaanvaardbaar. Dit voornemen van de overheid v/e^d onlanss bekendgemaakt door de ANWB. Het NKV: recreatieve objec ten zijn collectieve voorzieningen, waarvan de kosten voor aanleg en exploitatie uit de algemene middelen moeten worden opgebracht. „Wij kunnen niet accepteren dat de regering gaat knabbelen aan deze voorzieningen, want daardoor zouden de lagere inkomensgroepen oneven redig zwaar worden getroffen." Over igens zoekt men bij het ministerie van CRM naar vormen van retributie die niet iedereen treffen. stand zolang nog geen Europees ver voersbeleid bestaat. Het is ook mo gelijk dat het wezenlijk doel van het plan-Leber aantasting van de ver- voersactiviteiten van andere landen is. Als dat zo zou zijn zijn we weer bedenkelijk dicht in de vooroor logse situatie gekomen, waarbij men gunstige resultaten wil behalen ten koste van een ander land, aldus ir. Poshumus. Vooropgesteld moet worden dat de vervoersstructuren van de Europese landen sterk op elkaar zijn afge stemd. Het zal noodzakelijk zijn om bepaalde tegenstellingen soms glad te strijken, met elkaar overleg te plegen en over bepaalde kwesties te onderhandelen. Er moet echter geen onderhandelingsklimaat ont staan, waarbij de een zijn „dictaat" voor 100 procent handhaaft en tot het uiterste op elk voorstel van de ander alleen maar neen zegt. Verouderd Het plan-Leber ging volgens ir. Posthumus uit van verouderde ge dachten, waarbij men in strijd met het beginsel van vrije prijsvorming op basis van mededinging en wat erger is in strijd met de Akte van Mannheim vaste tarieven voor weg vervoer en binnenvaart vaststelt. Spreker zei dat behalve het wegver voer ook de Nederlandse binnen vaart ernstig door het plan-Leber wordt benadeeld. Hij had de indruk dat in ons land steeds meer het be sef is gegroeid dat de vervoerssec toren gezamenlijk moeten optreden tegen dat plan-Leber en dat niet een bepaalde vervoerstaak op zich zelf moest trachten voor zichzelf nog te redden wat er te redden valt. Joop van Doniselaar evenaarde record SANKT MORITZ Tijdens een drielandenwedstrijd tussen Zwitser land, Israël en Nederland, die in het Zwitserse Sankt Moritz is gehouden, heeft de Nederlandse schutter Joop van Domselaar uit Driebergen zijn Nederlands record in de Olympia- match geëvenaard. Van Domselaar kwam tot 591 tref fers en dat leverde hem in het eind klassement een derde plaats op. De tweede landgenoot die aan deze wedstrijden deelnam, Dirckx, werd met 558 treffers elfde. ,£uriickgeiviesen DEN HAAG Nederlandse stu denten die op 11 mei in Bonn tegen do Westduitse noodtoestandwet wil den betogen maar die bij de grens met een stempel „zurückgewiesen" in paspoort werden teruggestuurd, kun nen geen aanspraak maken op een kosteloze verstrekking van een nieuw paspoort. Dit zegt minister Luns (buit. zaken) in antwoord op schriftelijke vragen van het PSP-Tweede-Kamerlid A. G. van der Spek. De betreffende studen ten wilden een nieuw paspoort heb ben omdat zij anders vreesden dat zij door de stempel „gebrandmerkt" zijn en niet meer zullen worden toegela ten tot dat land. Minister Luns zei voorts dat Ne derlandse instanties geen enkele rol hebben gespeeld bij-de weigering van de Westduitse autoriteiten de studen ten toe te laten. Krantenberichten over de voorgenomen demonstraties zullen de Westduitse autoriteiten niet zijn ontgaan, aldus de bewindsman, die geen termen aanwezig acht om te protesteren bij Bonn. UTRECHT Mevrouw A. M. de Ranitz-De Brauw, echtgenote van de burgemeester van Utrecht, heeft gistermiddag in Utrecht drie geld prijzen uitgereikt aan leerling-ge zinsverzorgsters die hebben meege daan aan een door de Centrale raad voor gezinsvorming uitgeschreven wedstrijd. De christelijke opleidingen in Gro ningen, Leeuwarden en Rotterdam behaalden resp. de eerste, tweede en derde prijs. De geldprijzen bestonden uit 600, 250 en 150. De wedstrijd opdracht hield in dat de meisjes door middel van poppen situaties in de gezinsverzorging moesten uitbeel den. De Centrale raad ontving van twaalf van de 24 scholen voor oplei ding van gezinsverzorgster, t.w. Arn hem, Amsterdam, Bakkeveen, Dor drecht, Den Haag, Groningen, Har derwijk, Leiden. Rotterdam. Leeu warden en Sittard een inzending. Met een zonnebril, die kennelijk niet van hemzelf is, loopt Patrick Lyndon Nugent in zijn rode bad- broekje gewichtig rond op de JBJ-ranch in Johnson City (Texas). Tja, wat dóe je als je de kleinzoon bent van de presi dent? En bovendien: op 21 juni viert-ie z'n eerste verjaardag. Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt te combineren): effectenbewljzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Ralffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen. assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of Vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Oen Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. Werknemers Renault akkoord mei regeling PARIJS De staking in Frankrijk brokkelt af. Vooral de Renault-fabrieken, die als de kern van de stakingsbeweging werd beschouwd, hebben hier- toe belangrijk bijgedragen. Vijfvan de zeven fabrieken van Renault een staatsbedrijf gingen gisteren akkoord met de over- een'komst die vakbondsleiders en directie hadden bereikt. In Parijs verwacht men dat deze ontwikkeling een re geling in andere sta'kingssectoren zal verhaasten. Er zijn nu naar schatting nog minder dan een half miljoen mensen in staking. Op het dieptepunt van de crisis, enkele weken geleden, waren dat er tien miljoen. Bij drie particuliere autofabrieken, Berliet, Citroën en Peugeot, gaan de stakingen nog door nadat de be sprekingen in 'het slop zijn geraakt. Werfarbeiders in Saint Nazaire en La Seyne, aan de 'Middellandse Zee, hebben zich vóór hervatting van het werk uitgesproken. Maar arbeiders in de havens aan de Middellandse Zee hebben gisteren net werk neergelegd uit solidariteit met hun collega's in Marseille. Kranten De kranten verkoop in de Franse hoofdstad wordt vertraagd door een staking van twee dagen van verkopers en kioskhouders, die een hoger percentage van dë ver koopprijs eisen. Ook de staking bij de Franse radio en televisie is nog niet ten einde. Al vijf weken lang worden alleen nieuws bulletins, regeringsverklaringen, verkiezingsredevoerin gen en muziek uitgezonden. In de studentenwijk van Parijs is de spanning nog niet geweken ondanks de ontruiming van het Odeor- iheater en de Sorbonne. Ook gisteren kwam het hier tot schermutselingen. De politie moest weer traangas ze- bruiken. 6

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7