Niet afzonderlijk doen wat gedaan kan worden samen Na Kom over de Brug Uw probleem is het onze. FUSIEPLAN ZENDING EN HULPVERLENING Prof. Bijlsma rector zendingshogeschool 25 MIN. in de lucht voort 27.50 p.pers Goldmann treedt af als zionistenleider Barmer Thesen niet aanvaard Prof. Bronkhorst: tegenover Pius was ik een geus Een woord voor vandaag J. H. Gispen (62) overleden VLIEGEN BOVEN UW WOONPLAATS Waardering Senaat voor Van Rossum Vrouwelijke ouderlingen in Delfsliaven DINSDAG 18 JUNI 1968 En daar zit dan die verlamde, aan de tempelpoort, die de Schone wordt genoemd. Hij heejt van het leven niet veel meer te verwachten. Het enige wat hy kan doen is een aalmoes vragen aan hen, die de tempel ingaan. Zie, daar komen er weer twee. Petrus en Johannes. Waarom zou hy het niet proberen. En wie weet voor de hoeveelste keer al weer op die morgen heft hij zijn klaagzang aan, mis schien niet eens meer zo heel geïnteresseerd. Ja, wat zal hij hebben gezegdl De interesse komt pas als Petrus hem zegt: Zie naar ons. Dat is hem nog nooit gebeurd. Zie naar ons! Wat zal dat beteke nen? Een grote gift? En dan komt dat voor hem zo vreemde antwoord: „Zilver en goud bezit ik niet, maar wat ik heb geef ik u; in de naam van Jezus Christus, de Nazareeër: Wandel!" (Handelingen 2 :6). Goud en zilver heb ik niet. Maar daar is het hem nu juist om te doen. Wat is er voor hem anders dan goud en zilver? Dit: „Wat ik heb geef ik u in de naam van Jezus Christus, de Nazareeër. Sta op en wandel!" Het meer dan goud en zilver. Het is van eeuwigheidswaarde. Wij lezen vandaag: 1 Koningen 22 1—12. Brteeen die niet rijn voorzien van mim en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding is versekerd. vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: tk (heb van iemand verno men, dat het mogelijk is voor zijn 18de jaar autorijles te nemen en examen te doen. Het rijbewijs zou dan pas op het 18de jaar worden uitgereikt. Is dit waar en zijn hier aan extra kosten verbonden? Antwoord: Daar volgens de wette lijke bepalingen iemand beneden de 18 jaar geen auto mag besturen, ook niet onder toezicht, lijkt het ons uit gesloten dat men reeds voor zijn 18de jaar op de openbare weg rijles kan nemen en examen afleggen. Men kan wel op particulier terrein leg nemen, doch niet examen doen. Vraag: Ik heb een klimroos, die het elk Jaar goed heeft gedaan maar erleden jaar zat hij vol met meel dauw.. Wat moet ik eraan doen? Antwoord: Warm weer en veel vocht werken dit in de hand, even als te veel stikstof en te dichte stand. Ook als de roos te dicht tegen de muur staat, is zij erg vatbaar, daar er dan geen ventilatie is tussen de roos en de muur. In dat geval is het goed een paar dikke latten van 8 tot 10 cm op'de muur te bevesti gen, daarop draden aan te brengen en dan pas de roos er tegen te laten groeien. Directe bestrijding moet eigenlijk reeds beginnen voordat de aan tasting zichtbaar is. U kan spuiten met: a. 750-500 g spuitzwavel at 1 liter Californische pap per 100 liter water. b. duphar w.p. 155-100 g per 100 1 water. Dit laatste middel doodt tevens bladluis. Ook kan u spuiten met 100 g karathane per 100 1 water U moet de bespuitingen om de tien dagen herhalen. Wees verder matig met de bemesting, geef vooral vol doende kali en snoei flink. NIJMEGEN Op 82-jarige leeftijd Is ln Nijmegen overleden de heer J. H. Gispen jarenlang een der leidende figuren van Zwanenberg-Organon in Oss. De begrafenis ia donderdag in Nijmegen. Johannes Hendrik Gispen werd op 11 augustus 1905 in Baarn geboren, waar zijn vader Geref. predikant was. Van 1928 tot 1933 was drs. Gispen werkzaam op de exportafdeling van de Hollandse Kunstzijde Industrie in Breda; daarna vervulde hij een lei dende functie bij het departement van economische zaken. In 1939 werd hij directeur van de N.V Organon, die onder zijn leiding een periode van grote bloei tegemoet ging. Nadat het zuiden van ons land in 1944 was bevrijd, werd hij aange zocht de portefeuille van Handel, nij verheid en landbouw te gaan behe ren, hetgeen hij tot het einde van het laatste kabinet-Gerbrandy deed (juni 1945). In 1947 werd hij lid van de Raad van Bestuur van Zwanenberg Orga non en later commissaris. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN - De actie „Kom over de brug" beeft niet alleen grote resultaten afgeworpen voor de jonge kerken. Het ziet ernaar uit dat door de actie ook de Nederlandse situatie grondig zal veranderen. Vanuit het actiebestuur zal worden ge streefd naar, een samengaan van de Nederlandse Zendingsraad en de Oecumenische Hulpverlening in een orgaan. Dit werd gisteren op de hervormde synode meegedeeld door ds. P. J. Mackaay. Hij vertelde dat door het bestuur van de actie, die uitging van elf Nederlandse kerkgemeenschappen, een commissie gevormd was van elf personen om te bestuderen op welke wijze de vruchtbare samenwerking kan worden voortgezet. Beseft werd dat de actie van de samenwerkende kerken slechts man daat gekregen heeft voor deze ene keer. Maar de bestuursleden hebben het mandaat zo uitgelegd dat zij zich ook konden bezinnen op de toekomst, om daarover aan de kerken specifie ke voorstellen te doen. Er zal beslist volgend jaar geen tweede actie worden gehouden, ver zekerde ds. Mackaay. Maar het is even zeker dat over ertkele jaren weer zoveel aanvragen om hulp op de bureaus van zendings- en diako- nale organen zullen liggen, dat een nieuwe actie onvermijdelijk zal zijn. Inmiddels heeft „Kom over de brug" bewezen dat het kerkvolk de samenwerking op prijs stelt. Ook is het duidelijk geworden dat zending en werelddiakonaat twee handen zijn van het ene Lichaam van Christus, die zich naar de zendingsvelden uitstrekken. Samenwerking is abso luut noodzakelijk geworden. De commissie van elf, die zich op de toekomst bezon, kwam tot twee principe-uitspraken. Benoeming nog niet aangenomen (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De hervorm de synode heeft prof. dr. R. Bijlsma uit De Bilt benoemd tot rector van de zendingshogeschool te Oegstgeest. Dr. Bijlsma, zal, als hij de benoeming aanneemt, de opvolger worden van prof. dr. E. Jansen Schoonhoven, die 65 jaar is geworden. Meestal wil men op woensdag of zaterdag vliegen. Daarom blijkt het handiger de andere dagen te laten vervallen en op woensdag en zaterdag ook 's avonds te vliegen. Noteert u voor een rondvlucht: Indien u anderen meeneemt, hier invullen: woonpl.: - Alleen als men langer wil vliegen, dit invullen; x 25 min. Bij voorkeur op een: WOENSDAG ochtend middag avond ZATERDAG ochtend middag avond D O Op zondag wordt nlat g«vlogen. Ik heb reeds betaald per; giro kontant Ik kom per: auto trein HOE EN WAT Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvlieger» die geen dolle stunts uithaltn maar i i- !-•- vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop" Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. Alt regel Is het mogell)k In do 25 minuten vl legtijd ook gvy uw woonp aata te vliegen. Terwijl men op Z'n beurt wacht is een gezellig restaurant on een zonnig terras tor be- achlkklnq, vanwaar men het al- on aan vliegen kan volgon. Alle gewenste Inlichtingen over lijndiensten ot over leren vliegen zijn ter plaates te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk h Op het jaarverslag van de Raad voor de Zending werd nauwelijks kritiek geuit, al werden wel veel vra gen gesteld. Slechts op één punt bleek er wat verschil van mening. Ouder ling P. van Kleunen uit Goes kon zich niet goed voorstellen dat de Raad voor de Zending de provinciale kerkvergadering van Overijssel had geadviseerd om moslims gebruik te laten maken van een kerk in Deven ter. ISLAM Secretaris-generaal dr. G. P. H. Lo cher antwoordde dat hier het pro bleem van de tolerantie opduikt. De Nederlandse volksgemeenschap heeft buitenlandse arbeiders naar ons land gehaald. Dan had zij ook eigenlijk moeten zorgen, dat de moslims onder hen hun geloof hadden kunnen uitle ven in eigen gebouwen. De staat heet indertijd wel gezorgd dat de moslim-Ambonezen een eigen geeste lijke verzorger kregen. Nu dit niet gebeurd was, kwam de vraag bij de kerken vooral omdat gebleken was dat in Deventer alleen een kerkge bouw geschikt was voor deze diensten. Toen werd door de zending gezegd: dat mag je niet weigeren, vooral niet omdat wij streven naar meer tolerantie tussen christenen en moslims in bijvoorbeeld Indonesië. TIMOR Even kwam gisteren ook de praeses van de kerk van Timor, ds. Rajaha- wa aan het woord, die op het ogen blik ons land bezoekt. De ontwikke ling bij ons gaat niet langs de ge baande wegen die uw land heeft, zei hij, eerder over de kuilen en hobbels van onze landwegen op Timor. Omdat wij altijd een ontvangende kerk moeten zijn, kan zo licht een gevoel van moeheid ons bekruipen. Ook kunnen we opstandig worden, j omdat anderen zoveel meer hebben, j Of we kunnen in het andere uiterste vervallen en gaan menen dat het ons goed recht is dat andere kerken blij ven geven. Dan worden we egoïsten en parasieten. Ondanks deze gevaren van alle hulp voor zijn kerk zei hij, bijzonder dankbaar te zijn voor alles wat gege ven is. Tol medisch secretaris van de her vormde zending is benoemd dokter H. J. Middelkoop, thans zendingsarts te Biafra Hij volgt dokter F. C. van der Horst op, die binnenkort met pensioen gaat. Weer in Enropa Getuigenis en dienst zijn we zensfuncties van de gemeente. We kunnen deze roeping niet effectief vervullen in de wereld, indien wij ons van elkaar iscderen. Zowel de opdracht van Christus om één te zijn als de nood van de wereld moeten ons bewegen tot een zo maximaal mogelijke samenwerking ten einde de beschikbare mankracht en middelen optimaal in te zetten. Het volledig samengaan van de organen voor zending en werelddia konaat wordt belerpmerd door de gescheidenheid van kerken. Deze gescheidenheid mag haar organen nochtans niet belemmeren om elkaar te beloven niet meer afzonderlijk te doen wat samen gedaan kan worden. Maar deze samenweriring, zo wordt ook nog gezegd, moet altijd tot doel hebben de plaatselijke gemeente te bepalen bij het getuigenis en de dienst. De gemeenschappelijkheid mag dus niet tot gevolg hebben dat daardoor een grotere distantie ten opzichte van de plaatselijke gemeen ten zou kunnen ontstaan. Daarom moeten er geen nieuwe or ganen in het leven geroepen worden naast de bestaande. Samenwer kingsvormen moeten niet vervangend zijn maar supplementair. Tot de synode zei ds. Mackaay gisteren: De tijd is voorbij dat de Hervormde Kerk op zoek' kan gaan naar nieuwe arbeidsterreinen in Afri ka zonder er de gereformeerde zen ding in te kennen. Eveneens is de' tijd voorbij dat de gereformeerden in Zuid-Amerika nieuwe velden zoeken, zonder de hervormden en de anderen erin te kennen. Dit gebeurde aan het eind van de jaren '50, toen zowel de hervormden als de gereformeerden naar nieuwe zendingskansen uitke ken. De commissie ziet verschillende mogelijkheden om tot samenwerking I te komen: 1. Gestreefd moet worden naar één geïntegreerde opleiding voor werkers in zending en werelddiakonaat, een soort landelijk seminarie. Dat bete kent de uiteindelijke samensmelting van het gereformeerde zendingssemi- narium en de hervormde zendingsho geschool met een veel wijdere taak. I 2. Gestreefd moet worden naar ge meenschappelijke research, gericht op het herkennen en analyseren van 1 de noden, mogelijkheden en uitdagin gen en het zoeken naar de juiste me thodiek om te helpen. 3. Er moet een gezamenlijke voor lichting komen, al blijft een beperkte en incidentele rechtstreekse informa tie vanuit de diverse organen naar de gemeenten nodig. 4. Er moet integratie komen van vormingswerk dat zich richt op ge meentetoerusting. 5. Er moet voor gezorgd worden dat de deskundigheid, die bij de verschil lende organen en organisaties nu reeds aanwezig is, dienstbaar wordt gemaakt aan het geheel. 6. Het beleid ten aanzien van de contacten met kerken en instanties in het buitenland en met de regeringen dient nauw gecoördineerd te worden. Samengaan Praktisch ziet de commissie als èen vorm van samenwerking het samen gaan van de Nederlandse Zen dingsraad met de Stichting Oecume nische Hulp ln een orgaan, dat ge vestigd kan worden in het te herbou wen Broederhuis van de Zeister Zcnr dingsgemcente. Dat moet een dienstverle ningsinstituut worden ten behoeve van alle organen en organisaties die werkzaam zijn op het gebied van zending en werelddiakonaat. Men wil in deze gebundelde samen werking de deur open houden voor eventuele deelneming van de missie en de rooms-katholicke kerkelijke hulporganen. Tot een discussie over deze voorstellen is het niet gekomen op de synode. Wel bleek uit een spontaan applaus voor ds. Mackaay dat in gro te lijnen deze voorstellen in goéde aarde vielen. En de praeses, dr. G. de Ru. deelde mede dat de synode graag definitieye voorstellen in deze rich ting zal bespreken. Pinkstercollecte verblijdend hoger (Van een onzer verslaggeefsters) BAARN Uit de eerste resultaten die bekend zijn van de pinkstercollec te in de gereformeerde kerken voor de zending blijkt dat tien procent meer is gegeven dan vorig jaar. Het zendingscentrum in Baarn kan nog geen getallen bekendmaken. Wel schrijft het: „Een verblijdend percen tage, waaruit blijkt dat grote acties, zoals die van „Kom over de Brug", geen afbreuk doen aan de ondersteu ning van het „gewone werk". (Zou het niet eerder ook een gevolg z(jn van de actie „Kom over de Brug", waarvan de leus was: die goedgeefs heid moet door blUven werken ook na „Kom over de Brug? red.) VALKENSWAARD De 77-jarige J. Verhappen uit Valkenswaard werd gisteren tijdens het oversteken van een weg in zijn woonplaats door een auto gegrepen en gedood. HEERLEN De Sittardse arts J. M. H. O. (49) die vorige week werd aangehouden en ingesloten verdacht van handel in verdovende middelen, is gisteren vrij gelaten. Het onder zoek tegen de arts wordt echter voortgezet. Wil nieuwe organisatie Uiterlijk two* degen voor u een.de beurt bent krijgt u de inatankaart thuis. Betaling een de krent: per giro of aan het bureau, Wie alleen of met z n tweeén wil vliegen zonder i >nen betalen. Bij de indeling behoeft men dan nlet^ op »en_oomblnatie te wen zonder andere passagiers, moet natuurlijk wèl e pereonen betalen. Bij de indeling behoeft men dan niet op een combln." *- wachten. Wel moet u op de bon den eerzelfde naam drie- of tweemaal vermelden. Twee- of driemaal 25 minuten aaneen vliegen is mogelijk als men het d-bbele o« bele betaalt. - x>*s> r eld: Buslijn 33 vertrekt op de lulvo «ren ven het Centraal Station naar het 5 minuten later. Daar vaa da rit naar het vliegveld ongeveer een half uur. weer max. temp gisteren neer slag- Kopenhagen onweer 26 1 Amsterdam regen 18 8 Brussel regen 18 3 Luxemburg zw. bew 17 Parijs geh. bew. 15 0 Nice 1 bew. 22 0 Frankfort mist 22 5 München 1 bew. 22 0 i ZUrtch mist 22 2 Genève zw. bew. 23 i Locarno h. bew 21 0 Wenen onbew. 29 1 I Innsbruck I bew. 24 0 Rome onbew. 25 0 Madrid zw bew. 31 0 'Majorca h. bew. 0 (Van een onzer redacteuren) JERUZALEM Dr. Nahum Goldmann heeft zich noodge dwongen niet herkiesbaar ge steld als voorzitter van de zio nistische wereldorganisatie. Hij trok zich terug, nadat het hem duidelijk werd dat de socialistische fractie op het zionistische wereld congres, dat op het ogenblik in Jeru zalem gehouden wordt, niet bereid was hem te steunen. Goldman heeft tegelijk bekendge maakt, dat hjj een nieuw en repre sentatief joods wereldorgaan wil stichten, dat zal optreden als moe derorganisatie voor alle joodse groe peringen in de wereld, die tot dus verre niet bij enige federatie zijn aangesloten. Dit orgaan zal vooral als doel heb ben actieve zorg voor de joden in Rusland en de waarborging van Is- raëls plaats in het Nabije Oosten. De nu 73-jarige Goldmann heeft de zionistische vereldorganisatie ge leid sinds mei 1956, toen h(j Chaim Weizmann opvolgde. Hij is geen Is raëlisch staatsburger (hij heeft een Amerikaanse pas), maar als presi dent van de zionistische wereldorga nisatie kon hij spreken namens der- (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De Barmér Thesen zullen niet opgenomen worden tussen de belijdenisgeschriften van de Her vormde Kerk. Met grote meerderheid (40 tegen 6 stemmen) nam de her vormde synode gisteravond dat besluit. Wel zal het breed-modera- men van de synode zien wat gedaan kan worden om ze meer onder de aandacht van het kerkvolk te bren gen. Ds. A. A. Spijkerboer was de eerste die ruim een jaar geleden de gedach te lanceerde dat de Hervormde Kerk de Barmer Thesen officieel zou aan vaarden. Hij kreeg nogal wat me destanders. omdat velen daarin een mogelijkheid zagen om een dam op te werpen tegen het komend neo-mo- dernisme van de radicale theologie. De classis Amsterdam had er een speciaal synodevoorstel van gemaakt, maar de Raad voor de zaken van kerk en theologie adviseerde daarte gen. Hij meende niet dat er sprake was van een „onontkoombare inner lijke drang" uit de kerk. De raad waardeerde de intentie van ds. Spijkerboer, maar was van gevoelen dat een canonisering van dit belijdenisgeschrift nauwelijks zou bijdragen tot verwezenlijking van hetgeen thans geestelijk noodzakelijk is. Geen antivoord Tijdens de discussie bestreed prof. dr. H. Jonker uit Utrecht de gedachte dat deze zes uitspraken opgesteld indertijd door Karl Barth, die van grote betekenis werden voor Duitse kerk een dam zouden op werpen voor het neo-modernisme. Hij vond ze sterk christocentrisch. maar meende niet dat zij een ant woord hadden voor de huidige vra gen. In onze tijd wordt gevraagd naar het Zijn van God. Daarop kan alleen een trinitarische (vanuit de drie-eenheid) doeltreffend zijn, meende hij. Ook ds. F. A. Landsman zag niet veel heil in het voorstel van Amster dam. Veel liever had hij dat de kerk zou besluiten te komen tot een soort hervormde Nieuwe Katechismus, met een eigen welomschreven antwoord op de vragen van deze tijd. Maar zo waardevol werden de Thesen toch geacht, dat het breedmo- deramen unaniem werd opgedragen om te bestuderen hoe ze meer onder de aandacht van het kerkvolk kun nen komen, bijvoorbeeld in een spe ciale uitgave van de belijde nisgeschriften. tien miljoen joden in alle delen van de wereld. Interventie Hij jaagde echter vele joden vooral in Israël tegen zich jn het harnas door zijn herhaaldelijke in terventie in de buitenlandse politiek van Israël. Hij wenste een politiek van crea tieve samenwerking tussen Israël en de Arabische landen. De Verenigde Staten en Rusland zouden door mid del van een verdrag de vrede in het Nabije Oosten moeten garanderen. Goldmann ontzag zich niet, zich enkele jaren geleden in de verkie zingsstrijd in Israël te mengen. Hij verweet de Israëlische regering een verkeerde politiek ten aanzien van de Arabische landen. Goldmann werd in 1894 in Polen geboren. Toen hij zes jaar was, ging zijn familie naar Duitsland. Hij speelde een rol in allerlei zionis tische organisaties, tot hij in 1933 naar Genève ging. Bij verstek werd hij door de nazi's ter dood veroor deeld wegens hoogverraad. In 1940 wist hij op avontuurlijke wijze in Amerika te komen. Onvermoeid zette hij zich in voor de stichting van een joodse staat. Hij was een tijdlang ambassadeur van Israël bij de Verenipde Naties. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN In de dagen van Paus Pius XII was ik een geus. erkende prof. dr. A. J. Bronkhorst gisteren toen hij aan de hervormde synode verslag uitbracht over de tweede zitting van het pastoraal concilie. Maar ik sta nu tegenover een veran derde Rooms-Katholieke Kerk en daarom ben ik ook zelf ver anderd. Een grote christelijke kerk poogt zich rekenschap te geven van datge ne wat in onze tijd van ons verlangd wordt. Met grote radicaliteit wordt gevraagd naar wat wezenlijk en au thentiek christelijk is. Hij zei grote bewondering te hebben voor de oecu menische openheid die ontstaan is. Wie spreekt er in het pastoraal concilie, zo vroeg hij zich af. Er is een groep die verontrust is. Al kan ze het nog niet goed onder woorden brengen, ze voelt dat zij zelf graag andere accenten zou leggen dan ge daan wordt Maar hij dacht niet dat die groep overmatig groot was, even min als de tegenovergestelde groep van neo-modernisten. Verreweg de grootse groep, meen de hij. wil nog altijd varen op het kompas van de bisschoppen. Als die niet verontrust zijn over de gang van zaken, dan zijn zij het ook niet. Dat geeft toch weer een zekere stabilisa tie. Juist het concilie heeft naar zijn mening bewezen, dat er geen commu nicatiestoringen zijn tussen de bis schoppen en speciaal de kardinaal die op het concilie het meest spreekt en de gelovigen. Ouderling C. Frankena zei: En toch blijf ik bang voor Rome. Ziet u. zo vroeg hij. de mogelijkheid dat we over tien jaar zover zijn dat we el kaar broeders kunnen noemen? Prof. Bronkhorst antwoordde: Ik ben de afgelopen tien jaar al zover gekomen. Tegenover het Rome van Paus Pius XII was ik een geus. Dat ben ik nu niet meer. omdat ik te genover een ander Rome sta. De kloof tussen Rome en Reforma tie kunnen we alleen overwinnen, zei DEN HAAG De Eerste-Kamer- commlssie voor verkeer en wa terstaat heeft algemeen grote waar dering voor het wetsontwerp van het Tweede-Kamerlid ir. H. van Rossum (s.g.), aldus blijkt uit het verslag. Het ontwerp beoogt de Wa terstaatswet te wijzigen ln verband met watervoorziening door. en het beter mechanisch onderhoud van, watergangen waarvoor de zorg bij het openbaar gezag berust. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM In de gerefor meerde kerk van Rotterdam-Delfsha- ven zijn twaalf vrouwelijke ouderlin gen benoemd tegen ongeveer een ge lijk aantal mannelijke in drie van de vier wijkkerkeraden. In de vierde - kerkeraad waren benoemingen nog niet nodig. Op de eerste zondag in september zullen ze worden bevestigd. De uitspraak van de gereformeerde o®» cumenische synode wordt wel afge wacht, maar de bevestiging zal wel gewoon door gaan. De dames krijgen verschillende functies als gelijke partners van de heren, bijvoorbeeld in het evange lisatiewerk, jeugdwerk en andere takken. Zowel gehuwde als ongehuwde da mes heeft de kerkeraad benoemd, naar de variatie in de gemeente. Zondag zijn de benoemingen van de kansels in Delfshaven afgekon digd. I hij nog. door elkaar te leren kennen. De ontwikkelingen in de Rooms-Ka tholieke Kerk gaan adembenemend snel, constateerde hij. Dank zij het pastoraal concilie wordt de Rooms-Katholieke Kerk oe- cumenischer, komt er een sterker sa menspel tussen episcopaat en gelovig kerkvolk en wordt de kerk sterk ge drukt op de vragen van de huidige tijd. En dat zijn vragen waar ook de Reformatie mee worstelt, constateer de prof. Bronkhorst. NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-zuid (wijkgnm. zuidwijk): D. J. Monshouwer te Brun- sum (L.); te Langerak (bezuiden De Lek - toez.) en te Schelluinen: kand. G. v. d. End te Kootwijkerbroek: te Julia- nadorp en Callandsoog: H. v. Doorn te Zeerijp. Aangenomen naar Rotterdam-Kralin gen (Alexanderstad): K. H. Reerds te Zaandam; naar Den Dolder (vac. P. He- tebrii - toez.): D. Schneider te Waubach Bedankt voor Amsterdam (vac. dr. G. J. Pauw): H. J. v. Leeuwen te Almen: voor Arnemuiden: J. Koele te Nijkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te .Yerseke: G. J. Terlaak te Krimpen a. d. IJssel; te Emmen-wset: G. v. Wilgenburg te Middelburg: te De Wilp 'Gr.): kand. D. Braam te Leider dorp: te Lioessens: kand. C. Zeeman te Marken. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Veenendaal (Bethel- kerk): G. Bijkerk te Oud-Beiierland. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Rotterdam-Zuid: J Pan- nekoek te Terneuzen. EVANG. LUTH. KERK Bedankt voor Den Haag (vac mr D G. Hoevers): G. Kroes te Haarlem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2