FIKSE WAARSCHUWING VAN BIESHEUVEL Commentaren Studenten na weken uit Sorbonne verdreven JAMIN i Rotterdam wil beginnen aan tweede metrolijn Het Kwartet SPREUK! Weinig wind „McCarthy zal volgende zijn" Explosie: drie gewonden Parijse politie bezet gebouwen Duizend meter Vier huizen een ruïne tunnel door binnenstad Minister Rusk in ziekenhuis Eisenhower had weer hartaanval Horde jongelui bestormt politiebureau choc, manna van deze glanzende onder- zettertjes (met tijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu'n nieuwe abonnee opgeeft! ■T l 3 Nieuwe Leidse Courant Maandag 17 juni 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Heefdredecteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Uit het feit, dat iets niet wit is, moet men niet opmaken, dat het zwart is. DE ROJAS „Als u hem koopt, hoeft u nooit meer het gazon te maaien." BREDERO'S LUCELLE en andere Holland- Festivalevenementen Pagina 5 Mr. B. W. Biesheuvel Kabinet onder druk Kritiek op minister Luns Loonnota „een raadsel" Wijziging BTW een misser IDEAAL NIET VERVULD Na twaalf jaar voorzitter te zijn geweest van de ARP moest dr. W. P. Berghuis zaterdag tot zijn spijt constateren dat zijn ideaal één grote reformatorische partij niet was vervuld. Hij was wel blij dat toch langzamerhand nieuwe inzichten door. breken (zie pagina 2). DE BILT Een vlak lage drukgebied, waarvan de kern boven Noord-Duitsland ligt, ver plaatst zich langzaam naar de de Noordzee. De boven Noord- Duitsland en het noordoosten van Nederland aanwezige warme en vochtige lucht, wordt hier door geleidelijk verdrongen door lucht afkomstig uit Frank rijk. Een storing in de hogere luchtlagen veroorzaakte van morgen in West-Duitsland plaat selijk enige regen. In verband daarmee kunnen er in het komende etmaal in ons land plaatselijk nog enkele buien tot ontwikkeling komen. Daarbij wordt er niet veel wind ver wacht, terwijl de temperaturen ongeveer dezelfde zullen zijn als vandaag. i Veranderlijke bewolking met 'plaatselijk enkele buien. Weinig wind. Oingeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Strandweer Het strandweer is minder sta biel dan de vorige week. Ook morgen half tot zwaar bewolkt met nog een kleine buienkans. Zwakke tot matige zeewind. Temperatuur 18 tot 20 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichtent Het blijft licht onstabiel met een tempera tuur, die als gevolg van een zwakke zeewind, beneden de 20 graden blijft. De meest makkelijke verf heet (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM Mr. B. W. Biesheuvel heeft zaterdag op de buitengewone Deputatenvergadering van de ARP, waar afscheid werd genomen van dr. Berghuis en de nieuwe voorzitter dr. Veerman werd ingehuldigd, het kabinet een fikse waarschuwing gegeven. Hij loste, zoals hü het zelf noemde „enkele schoten voor de boeg". aan, dat de fractieleiders bij de kabi netsformatie waren overeengekomen, dat belastingverlaging „geboden" was. In de regeringsverklaring was dat veranderd in: „het moet door gaan". Biesheuvel: „Dat is een il lusie; onze prioriteiten- liggen an ders." STRAKS Dit en de missers van het kabinet op het eind van het eerste parlemen taire jaar zullen het straks, in het najaar, voor het kabinet extra moei lijk maken om met maatregelen te komen en die geloofwaardig te doen lijken, aldus de heer Biesheuvel. Hij besloot met een tirade tegen de voorzichtigheid in de politiek, die de creativiteit beknot. „We moeien voorzichtig zijn met de radicalen (an ders raak je ze kwijt), met het kabi net (anders rolt het om), met de VVD, met de PvdA (je weet nooit), met de PPR (vanwege de KVP), met de KVP (vanwege de PPR). En hij trok een vergelijking met Amerika en enkele trieste voorbeelden van het tegendeel van voorzichtlg-zijn in de politiek: de Kennedy's en Martin Lu ther King. Dreigbrief ALBUQUERQUE „Senator Eu gene McCarthy zal de volgende zijn." Dit staat te lezen in een brief die zaterdagavond is gevonden op de drempel van de deur naar het ver kiezingshoofdkwartier van senator McCarthy in Albuquerque (Nieuw-Mexico). Een woordvoerder van de geheime agenten, die belast zijn met de bewaking van de demo cratische kandidaat voor het presi dentschap, heeft dit meegedeeld. Hij zei dat alle noodzakelijke voor zorgsmaatregelen zijn genomen en dat het programma van McCarthy is gewijzigd. "n Uiterst leerzame vliegrally I ,Jk kan u meedelen dat ik een j groot aantal strafpunten heb be- I haald", was de optimistische reactie van mr. Pieter van Vollenhoven I toen hij zaterdag tijdens de vlieg- j rally, georganiseerd door de vlieg- club Schiphol, als dertiende eindigde. „Ze was geweldig leerzaam voor mij en u moet niet vergeten dat ik nog slechts tweehonderd vlieguren heb gemaakt", zei de heer Van Vol lenhoven, die evenals zijn navigator, de tweede luitenant H. Hilthorst (rechts), afkomstig is van het 298 squadron op de vliegbasis Deelen. De rally was met 52 deelnemende vliegtuigen de grootste die ooit in ons land is gehouden. Zowel privé- als zakenvliegers, rijks- en nationale luchtvaartschool, als de koninklijke marine en landmacht namen er aan deel. De vliegers moesten na de start van het vliegveld Teuge bij Apeldoorn tal van opdrachten uit voeren voordat zij op Soesterberg konden landen. Zijn advies aan Witteveen en het kabinet, dat tegelijk als een waarschuwing klonk, was: haal straks bij het opstellen van de begro ting niet alles overhoop. Biesheuvel doelde op de belastingverlaging van 1970, die de minister van financiën, naar hij hoopte, als plan „alleen nog maar in zijn hoofd heeft". En hij voegde er aan toe: „Wanneer straks de omzetbelasting weer naar een ho ger tarief gaat, moet de overheid beseffen dat zij aansprakelijk is voor de lasten voor de zwakste groepen." De heer Biesheuvel kreeg nu ein delijk de kans een politiek verslag te leveren en daar hij maar ongeveer een half uur de tijd had, klonk het misschien wat eenzijdig. Hij vroeg bij voorbaat begrip. Maar het weer hield hem toch niet naast veel goeds enkele „zwakke plekken" in het ka binet aan te duiden: Buitenlandse za ken: „geen Europees beleid, een beet je Engels en een beetje Frans". De Loonnota, naar inhoud en verschij ning een raadsel, en de derde nota van wijzigingen voor de BTW, waren „missers". Ook de Nota-Noorden des lands was geen groots stuk. ACHTING De heer Biesheuvel betoogde dat de ar-fractie een consistent beleid (geen „hap-hazzard") vanaf het begin had gevoerd. Als men kritiek heeft, zoekt men het graag in de persoon lijke sfeer. „Het ware te wensen dat men in socialistische kring even veel achting kon opbrengen voor een ach tenswaardig man als prof. Zijlstra als andere politieke partijen voor Mansholt." De anti-revolutionair bestreed dat de wrijving met de WD van de laatste maanden was. Reeds zes dagen na de verkiezingen legden de heer Toxopeus en hij andere prio riteiten in hun antwoorden aan infor mateur Zijlstra. De WD legde het accent op belastingverlaging, Biesheuvel op de werkgelegenheid. Toch maakte hij melding van een bijzonder goed overleg, enerzijds tus sen kabinet en parlement, anderzijds tussen de fractievoorzitters van de regeringspartijen. „De goede persoon lijke betrekkingen tussen de vier fractieleiders zijn van meer gewicht geweest voor het kabinet dan het ka binet zich wel realiseert Het heeft het beleid continuïteit gegeven". De heer Biesheuvel herinnerde er (SHMB PARIJS De Sorbonne, die studenten sinds 13 mei bezet hebben gehouden, is gisteren op last van de Franse regering voor enkele dagen gesloten. Als de universiteit weer open gaat voor studenten en docenten, zal zij niet meer als herberg of ziekenhuis mogen worden gebruikt, liet het mi nisterie van binnenlandse zaken we ten. VOLENDAM Drie gewonden en vier volledig vernielde wonin gen zijn het gevolg van de explo sie op het Dykvenneplein, die heel Volendam zaterdag opschrikte. De oorzaak is vermoedelijk een lek kende gastoevoerleiding. die ont stond door een kleine verzakking. Na de explosie brak brand uit, waardoor een van de getroffenen, de heer H. Veerman met geweld onder het puin vandaan moest worden getrokken; De ontploffing deed zich voor in nummer 4. een huis van een aan eengesloten rij, die nog maar pas is gebouwd. Terwijl omwonenden te hulp snelden brak brand uit in het huis ernaast, dat eveneens, op het dak na, volledig was ingestort. Mevrouw Veerman en haar buurvrouw op nummer 3, mevrouw Neunen, konden snel bevrijd wor den; de heer Veerman, die onder het puin vast zat werd er door ze ven man geforceerd onder van daan getrokken, omdat men uit breiding van het vuur vreesde. Twee aan weerskanten van de ingestortte woningen grenzende panden werden zo ontzet, dat ze als verloren moeten worden be schouwd. De vier dakloos geworden gezin nen krijgen deze week nog andere woningen en zullen ook verder worden geholpen, zo heeft burge meester J. Kok toegezegd. De heer en mevrouw Veerman worden nog met blersures verpleegd in het ziekenhuis; hun buurvrouw, me vrouw Neunen, kon na behandeld te zijn naar haar familie terug. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Rotterdam „geruisloos" begint met de aanleg van de tweede metrolijn, de oost west-verbinding. Was het oorspronkelijk de bedoe ling, dat van deze verbinding slechts een ondertunneling van het Chur- chillplein in het hart van de stad zou worden gemaakt door welke voorlopig een tram zal rijden thans wil men het ertoe leiden, dat deze ondertunneling een kilometer langer wordt, en tot het Oostplein wordt doorgetroken. De tunnelbouwers aan de on derdoorgang onder het Churchill- plein wordt reeds lang hard gewerkt achten het hoogst ondoelmatig, om eerst deze onderdoorgang klaar te maken, een keurige aansluiting met de tram op straat-niveau te makenom zo gauw de boel klaar is, de hele zaak opnieuw overhoop te gooien voor de metro, die tegen die tijd zeker aan de orde zal zyn. De werkwijze die men nu wil vol gen, een tunnel van een kilometer lengte aanleggen, zou voor de metro- aanleg een enorme financiële bespa ring opleveren. Of deze plannen doorgaan, hangt af van de financiële beslissingen die het rijk neemt. Bovendien willen, zoals men weet, de Nederlandse Spoorwegen ook een stem in het ka pittel hebben. Besprekingen tussen Rotterdamse gemeentebestuurders, het rijk en de spoorwegen zijn gaande en het is bovendien de bedoeling dat de Rot terdamse gemeenteraad binnenkort over dit plan een principe-uitspraak zal doen. WASHINGTON De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, is gisteren in het Walter Reed-hospital te Washington opge nomen voor een onderzoek naar „wat een lichte infectiee aan de urinewe gen schijnt te zijn", aldus een be kendmaking van het State Depart ment. De 52-jarige bewindsman zal twee of drie dagen in observatie worden gehouden. WASHINGTON Oud-president Eisenhower heeft zaterdagavond op nieuw een hartaanval gehad, zo is gisteren meegedeeld door het Walter Reed ziekenhuis in Washington, waar de 77-:jarige wordt verpleegd. Na zijn aanval, die als coronair werd beschreven, heeft hij een rusti ge nacht gehad. Zijn toestand was gisteravond nog onveranderd. Het is de vierde hartaanval van de generaal in 13 jaar en de tweede van dit jaar. De politie heeft uren nodig gehad om de Sorbonne te ontruimen. Zon dagmiddag werd het gebouw omsin geld, terwijl enkele agenten naar binnen gingen om met de studenten te spreken. Dat gesprek leverde geen resultaat op. De studenten weigerden de uni versiteit te verlaten of de poltie toe te laten zolang buiten een politie macht werd gehandhaafd. Ze rie pen alle studenten op naar de Sor bonne te komen „om alle provoca ties van de politie te verhinderen". Gevechten In de omgeving van de universi- teit was het intussen steeds onrus- tiger geworden. Het liep dan ook uit op felle gevechten. Met traan- j gasgranaten verspreidde de politie de opdringende menigte. Verschel- dene studenten werden gewond. Pas tegen vijf uur kozen de stu denten eieren voor hun geld. Ze verlieten één voor één de universi teit door een zijdeur. Grote groepen betogers „verwelkomden" hen onder het zingen van de Internationale. Om half zes had de politie het ge hele universiteitsgebouw bezet en toen waren ook de meeste" herrie schoppers verdreven. In de Sorbonne werden de rode en zwarte vlaggen direct neerge haald en de ofschriften en prenten met politieke leuzen verwijderd. Ook hier werden evenals in het eerder ontruimde Odéon-theater allerlei soorten wapens gevonden behalve vuurwapens. Op de Boulevard Saint Germain zagen de studenten nog kans een barricade van acht bussen op te richten. De politie wist hier ernstige incidenten te voorkomen. Na een korte schermutseling werden de jongelui uiteen gejaagd. Deputaten De universiteit zal pas weer wor den opengesteld als bekend is on der welke omstandigheden een stu dent in de nacht van zaterdag op zondag werd neergestoken. De jongeman werd eerst in de ziekenzaal van de universiteit opge nomen en later door studenten naar een ziekenhuis gebracht. Het is niet duidelijk of de student in dan wel buiten het universiteitsgebouw ge wond raakte. Van onze correspondent BREDA In de nacht van zaterdag op zondag hebben zestig jongelui een aanval gedaan op het Bredase politie bureau om vijf van hun daar vastge houden kameraden te bevrijden. De jongens waren bij een vechtpartij in de Sint-Malobar gearresteerd. De politie trad snel en hard op. Ge helmd en gewapend veegde zij de bin nenplaats van het bureau schoon, waar na de jongelui de benen namen. Later arresteerde de politie nog eens vier per sonen nadat dezen in de binnenstad po litieauto's met stenen hadden bekogeld. De rel ontstond toen vijf klanten van de Sint-Malobar in de jeugdsociëteit De Veste probeerden binnen te dringen. Er ontstond een vechtpartij, waarna de jon gelui zich terugtrokken naar de Sint- Malobar om versterking te halen. Ze waren echter nog maar nauwelijks te rug toen de vechtersbazen van De Veste hen achterop kwamen en het in terieur van de bar kort en klein sloe gen. Tenslote greep de politie in en ar resteerde vijf jongens. TAE deputatenvergadering der ARP van zaterdag, die tot op dat mo ment de wat weemoedige sfeer had gedragen rondom de scheidende voor» zitter Berghuis en de wat verwach tingsvolle rondom de optredende voorzitter Veerman, moest zich op het laatst nog omschakelen voor een op» merkelijk kritisch betoog van frac» tievoorzitter Biesheuvel. We hadden niet de indruk dat ieder zomaar die sprong kon meemaken. Eerst iets over de voorzitterswisseling. In de r(j der voorzitters van de ARP zal naar aller herinnering de heer Berghuis een eigen plaats blijven in nemen. Wat ons met name in hem heeft getroffen, was zijn evangelische bewogenheid die naar zijn inzicht ook best de partij zelf in beweging mocht brengen. Hü heeft vooral vertolkt wat in tal van jongeren was gaan leven. Anderen konden de noodzaak om „door de bocht" te gaan niet in ge- lüke mate onderschrüven; maar ook zy zullen erkennen dat elementen die Berghuis heeft willen indragen in een partü als deze, wil zü metterdaad evangelisch zyn, niet mogen worden verwaarloosd. De nieuwe voorzitter aanvaardde zijn functie met een evenwichtig en w(js betoog, dat in brede kring voedsel zal hebben gegeven aan reeds bestaande verwachtingen. Die functie zal geen gemakkelyke zyn; een voorzitter moet naar de partij zelf zün gericht, aan voelen wat in haar leeft en dat ook vertolken, bovendien zü'n belangrijke by'drage hebben te bieden in het aan geven van de te gane richting tege- lyk moet hü in deze tüd besprekend bezig zün met andere partü'en. Naar onze overtuiging is de ARP met deze voorzitter geluk te wensen en zü zal verstandig doen hem tot steun te zün. Die wüsheid en evenwichtigheid wer den in het betoog van fractievoorzit ter Bicsheuvel voor ons besef niet it» genoegzame mate teruggevonden. Het gaat naar onze indruk nauweiyka meer aan, dat op een vergadering als deze één man, het moge dan de frac tievoorzitter zün, zozeer monologiscb de katheder bezet kan houden. Wü zeggen niet dat al zfln kritiek mis plaatst was, maar een overzicht van de politieke situatie, waarin bijvoor beeld ook aan de inzichten van het kabinet en in elk geval van de geest verwante ministers ruimer recht was gedaan, had meer voor de hand ge legen. Men is regeringspartü of men is het niet. De fractieleider der ARP zei zaterdag dat cr nogal eens geleden wordt aan het euvel van de voorzichtigheid; onze indruk was. dat hü daar op dat mo ment geen overdreven hinder van had. PSP JJET congres van de PSP heeft duï- delük gemaakt, dat een linkse concentratie in ons land nog ver van verwezenlyking is. De PSP heeft zich dit weekeinde met name duidely'k van D'66 als partner gcdistancieerd. Gaandeweg wordt duideiyk, dat het pacifistisch element in de PSP gelei- delyk op de achtergrond is geraakt. Voor het ogenblik roeren vooral de orthodoxe Marxisten zich, voor wie de PSP eigenlük nog te slap is, even als de PvdA. terwjjl men de CPN ondemocratisch vindt. Bovendien ondervindt deze marxis tische vleugel in de PSP krachtige te genstand. Een linkse concentratie lykt dus voor lopig nog ver af. Eerder wordt de in druk gewekt dat de linkse partü'en (PSP. PvdA. D'66 en Radicalen) voor lopig nog orde op zaken moeten stel len in eigen huis. Het congres van de PSP maakte op nieuw duideiyk, dat de confessionele partüen in het zoeken naar nieuwe vormen reeds veel verder zü'n. morgen voordeel 3 zakjes van 75 voor 59 niet duur wel heerlijk I I I I I mJ Jfv Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien degen gratis. betaalt: per kwartaal per imend IttamMft aan Bureau rai dl Mrt

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1