NIET MEER DAN 50.000 OLGA Levenskans voor man neemt af Ir. SchutVoldoende woningwetwoningen Overheidssteun voor ontwikkeling van computer welkom Uit de Haagse hof geplukt Oostzone boosmaar Praag lacht erom Geen stagnatie Meer particuliere bouw Subsidieregeling is goed Toerisme vraagt meer deskundigheid Venlo aanvaardt kunstcollectie van deze glanzende onder- zettertjes (met tfjn Indisch motiet) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! DONDERDAG 13 JUNI 1968 DEN HAAG Minister Schut (volkshuisvesting) zal geen tien duizend woningwetwoningen extra laten bouwen naast de vijftig duizend die in het woningbouwprogramma van dit jaar zijn opgenomen. Nieuwe Philips- fabriek in Gisteren in Het Dorp ook een café-restaurant rijk geworden: nieuwe mijlpaal in de bouw van deze nationale gemeenschap. Mies Bouwman en dr. Klapivijk kwamen bij de opening een kijk je nemen. Hier zien we hen (in het nieuwe restaurant) in ge sprek met enkele bewoners van Het Dorp. Apeldoorn (Van onze speciale verslaggever) APELDOORN Met de ope ning van een nieuwe fabriek in Apeldoorn heeft Philips de moei- ^HJke computermarkt gepene treerd. In het bedrijf, waar nu reeds 1200 mensen werken, zette prins Bernhard gistermiddag de eerste, van Nederlands fabrikaat zijnde elektronische rekenmachi ne in werking. Zij is bestemd <pr de PTT en zal voor de ver- (rking van girogegevens wor- gebruikt. Wegens verhindering van minister De Block (economische zaken) werd de fabriek door minister Beernink (binnenlandse zaken) voor geopend verklaard. De bewindsman achtte het pionierswerk van Philips van 't aller grootste belang voor Nederland. De computer schetste hij als een van de sleutels, waarmee de poort is ge opend tot de toekomstige verwerving van een. hoeveelheid kennis, van wel ker omvang we op dit moment geen flauwe notie hebben. Volgens een prognose, die hij niet enig voorbehoud gaf, zal in het jaar 2000 de"wetenschappelijke mankracht in de wereld tot het vijfvoudige zijn toegenomen. Het prestatievermogen van elke researchwerker zou minstens verdubbeld kunnen worden door de steeds verder gaande perfec tionering der computersystemen. Ir. F. J. Philips wierp o.a. de vraag op waarom de rekenmachine in de ogen van buitenstaanders in een wat overdreven lijkende belangstelling staat. Onmisbaar „De grote betekenis van de compu ter", zo verklaarde hij, „ligt daarin dat zij eèn belangrijk element vormt in het bestuur bij de overheid en het bedrijfsleven, dat zij een onmisbaar deel is van de telecommunica tiesystemen, dat zij een beheersen van industriële processen in de ruimste zin mogelijk maakt en dat zij de toenemende complicatie in het geldverkeer bij bank- en giro-instel ling in de juiste banen kan leiden. De rekenmachines zullen een rol gaan spelen bij de algemene gezond heidszorg. bij keuringen en nazorg, bij de ziekenhuisorganisatie, bij de logistieke problemen van de krijgsmacht enzovoorts". „Reeds nu kennen we de toepas sing bij bevolkingsregisters, in tele fooncentrales, bij het beheersen van de passagiers- en bagagestroom op een modern vliegveld, bij de bestu ring van gecompliceerde oliepijplei dingen en bij gekoppelde elektrici teitsnetten". In verschillende landen van West-Europa, aldus ir. Philips, wordt voor de ontwikkeling van computer systemen door de overheid veel geld uitgegeven. In Frankrijk bestaat het steunplan Calcul, in Duitsland geschiedt de kredietverschaffing te gen gunstige voorwaarden, terwijl in Engeland van een directe of indirecte subsidiëring sprake is. Te laat? In de Verenigde Staten bedragen de uitgaven voor onderzoek en ont wikkeling van alle computerfabri kanten 500 a 600 miljoen dollar per jaar. Dertig procent hiervan wordt in de vorm van gouvernementsop drachten door de overheid betaald, wat van bepalende invloed is geweest voor het snel tot ontplooiing komen van deze tak van industrie. In een persoonlijk gesprek ver wierp ir. Philips de veronderstelling dat zijn wereldconcern te laat met computers voor algemeen gebruik Is begonnen. Al in 1961 waren de eerste stappen ondernomen. Voor het eigen bedrijf was een veelheid van elektro nische rekenmachines aangemaakt. Over de hele aardbol bedroeg de hui dige personeelssterkte van de nieuwe hoofdindustriegroep „Datasystems" meer dan 4.000 man. De investeringen voor de eigen computerindustrie belopen op 't ogenblik ongeveer 200 miljoen gulden per jaar. Ir. Philips gaf toe dat dit voor één bedrijf wel wat aan de hoge kant was. Hoewel hij vond dat elke industrie op haar eigen benen diende te staan, aarzelde hij niet te verkla ren dat „eventuele overheidssteun welkom" was. Een indirect subsidiesysteem zou door -deelneming van de overheid in de research verwezenlijkt kunnen worden, of door het verschaffen van goedkope kredieten. In koopsteun zag hij niet veel, omdat inkopers, ook die bij het Rijk, de bestaande maatsta ven moesten blijven hanteren. Op de zich door een stormachtige groei gekenmerkt hebbende compu- I termarkt is de concurrentie bijzonder zwaar. Over de hele wereld gere kend, komen er per jaar zo'n 15.000 computers bij. In Europa, waar thans 16.000 computersystemen zijn ge ïnstalleerd, zal dit aantal zich in de komende 5 a 10 jaar ten minste ver viervoudigen. Ir. Philips zag overigens veel in zijn nieuwste produkt, waarvan de huur, al naar gelang de grootte en de „geheugensterkte" van de machine, tot liefst 200.000 gulden per maand kan oplopen (kopen kan natuurlijk ook, maar dan gaat het om vele mil joenen). Wat prijs, snelheid en grootte v het werkgeheugen betrof, konden de P 1100, de P 1200 en P 1400 met alles wat er aan de markt was, meekomen. „We zijn thans in staat enkele hon derden computers per jaar te produ ceren", aldus de man, die aan het hoofd staat van een 85.000 man personeel tellend concern, „en ik heb zo'n idee dat het ons moeite zal kosten de klanten van 't lijf te hou den". Auto tegen boom: vrouw gedood DRIEBERGEN Bij een ver keersongeval tussen Maarn en Drie bergen is gisteren de 64-jarige me vrouw C. Hoffman-Jongeneel uit Ca- pelle aan de IJssel om het leven ge komen. Haar man, die de auto bestuurde, moest met vrij ernstige hoofdwonden naar het ziekenhuis te Zeist worden vervoerd. De auto waarin het echtpaar reed. had met pech gestaan en werd door een hulpvaardige passerende automo bilist gesleept. Door nog niet opge helderde oorzaak is de sleepkabel losgeraakt en reed de auto met slin gerende vaart tegen een boom. De bestuurder werd uit de auto geslin gerd en zijn echtgenote, die naast hem zat, werd door de botsing op slag gedood. Wel zal het aantal woningen dat door woningbouwcorporaties zonder rijkslehingen in de particuliere sector mag worden gebouwd, worden ver hoogd van vijf- tot tienduizend of zonodig iets meer. De corporaties blijken namelijk grote belangstelling voor deze bouw te hebben. De bewindsman schrijft dit in een nota aan de Tweede Kamer, waarin hij een overzicht geeft van de wo- ningbouw-ontwikkeling in 1968. Bevredigend De realisering van de 100.000 gesubsidieerde woningen heeft volgens de minister een bevredigend verloop, evenals de bouw van woningen in de particuliere sector, die vergelijkbaar zijn met woningwetwoningen. Het in het bouwprogramma 1968 opgenomen aantal van 50.000 woning wetwoningen zou eventueel met ten hoogste 10.000 worden verhoogd, in dien niet voldoende vergelijkbare woningen in de particuliere sector zouden worden gebouwd. De nieuwe subsidieregelingen die op 1 januari ingingen hebben geheel aan de verwachtingen beantwoord, aldus minister Schut. Eind mei wa ren 43.000 aanvragen binnengekomen voor subsidies voor de bouw van par ticuliere woningen. In aanbouw Uit de nota van minister Schut blijkt verder dat ondanks het vrij lage cijfer voor februari 1968 het aantal in aanbouw genomen wonin gen tot nu toe vrijwel gelijk is aan dat van vorig jaar: ongeveer 40.000 in de eerste vier maanden. Dit betekent dat de nieuwe subsidieregeling niet tot stagnatie in de woningbouw heeft geleid. Dat minder huizen gereed komen dan vorig jaar is niet zo verwonder lijk. In 1966 werden minder huizen in Prins Bernhard heeft gisteren de nieuwe computer fabriek van Philips Electrólogica in Apel doorn geopend. Ir. F. Philips dankte hem daarvoor hartelijk. DOOR Het was gisteren een echt Haags dagje op het Voorhout. Om klokke twaalf begon het prominenten te stromen naar hotel Des Indes. Allemaal op weg naar de ambas sadeur der Philippijnen, dè heer Delfin Garcia die er een receptie gaf ter gelegenheid van de Philippijnse onafhankelijkheidsdag". Een receptie om twaalf uur is een mannenaange- legenheid. Des avonds mogen de ele gante gades meekomen, maar om twaalf uur niet. Salons vol zwart dus. Enige vrou welijke gast de grootmeesteresse der koningin mevrouw G. J. van Wicke- voort Crommelin geb. jonkvrouwe Teixeira de Mattos in vrolijk blauw. Gelukkig waren er ook verschei dene Philippijnse dames. Zij droe gen niet de lange japonnen met ho ge pofmouwen, die anders op recep ties te bewonderen waren. Die zijn, zo vertelde een paar me, voor de avond. Toch waren ze min of meer in nationaal costuum d.w.z. in beel dige handgeborduurde japonnetjes. Mocht ik denken dat het materiaal zijde was, ze vertelden dat die stof geweven wordt van een produkt met dennenvezel vermengd. Ook dat een geborduurde baan zeven dagen handwerk betekent en een geheel geborduurde japon wel drie maan den. Spotgoedkoop te krijgen, maar wie zo'n japonnetje de grens over wil brengen moet zo'n fors bedrag aan uitvoer betalen, dat het peper duur wordt. Overigens is de Philippijnse am bassade, voor zover ik weet, de eni ge ambassade waar een echtpaar werkzaam is. De heer José F. Zaide als persraad, zijn vrouw als consul. Complicatie is, dat ze altijd gelijk tijdig en naar dezelfde standplaats moeten kunnen gaan. Van de ruim honderdvijftig Phi lippijnse verpleegsters, die in Ne derland werken kon ik geen ontdek ken. of het moeten de aardige meisjes met de mooie jurken zijn geweest, maar wel heb ik lang gesproken met vijf van de negen Philippijnse ingenieurs, die voor een jaar in Delft zijn komen studeren ter specialisering. Ten eerste in Delft, omdat ze daar het meeste van verwachten, ten tweede omdat onze regering hun beurzen heeft gegeven. Hoe zij denken over de „studenten opstanden"? Alle vijf bleken het hartroerend eens te zijn, dat de heel wat moet veranderen in het beleid van de universiteiten waar ook ter wereld. Vier van de vijf achtten demonstra ties en zeker die welke uitlopen op rellen, verwerpelijk. Eén zag in de demonstratie het enige middel, dat de studenten ten dienste stond. Men kan het betreu ren als zo'n demonstratie uitloopt op een rel, maar daarmee is de de monstratie niet te veroordelen. Op zo'n receptie kom je natuurlijk nooit uit zo'n discussie. Opeens staat er een meneer van B. Z. die persee wil weten waarom senator Van Riel de ,,r" op het eind van een woord zo beklemtoond. En burgemeester Kolfschoten lacht zijn vrolijkste lach op nog geen meter van iemand, die boos staat te zijn over de slo pershand in Den Haag, die wel bo men en plantsoenen vernielt maar in de afbraakwijken de puinhopen laat liggen. aanbouw genomen dan in 1965 en j bovendien zal de verschuiving van de ongesubsidieerde naar de gesubsidi eerde sector, die zioh vorig jaar heeft voorgedaan, ongetwijfeld van invloed zijn. Staatssecretaris: ROTTERDAM Volgens drs. L. J. M. van Son, staatssecretaris van economische zaken, moeten er ho gere eisen worden gesteld aan de organisatie van de Nederlandse toeristenindustrie, wil ons land een voldoende deel krijgen van het toe risme. Hij zei dat gisteren in de jaarver gadering van de WV-Rotterdam in het Hilton hotel. Hij vond het noodzakelijk dat de organisaties die in het toerisme werkzaam zijn, deskundig worden doorgelicht en met veel realiteits zin worden bekeken. Ons land heeft voldoende argu menten voor eeh goede toeristen- markt, maar grotere toeristische deskundigheid in de organisaties is nodig, omdat er een toenemende concurrentie komt. Als voorbeeld noemde hij de opkomst van het toe risme in landen achter het IJzeren Gordijn. Het toerisme is aldus de staats secretaris een keiharde business geworden. In enkele jaren tijds is de toeristenindustrie van een klein tot een groot bedrijf uitgegroeid. Hij vond het toerisme van belang voor spreiding van de welvaart over ons land. Met name Friesland, Drente en Limburg moeten hun welvaart gaan putten uit het toeris me. Het ministerie van economische zaken zal de toeristenindustrie zo veel mogelijk stimuleren, omdat ie dereen belang heeft bij een groter wordende toeristenstroom naar en van ons land, zo zei hij. VENLO Na een langdurig debat I heeft de gemeenteraad van Venlo be sloten de als schenking aangeboden kunstcollectie van de familie H. van Bommelvan Dam uit Amsterdam te aanvaarden. Nu moet een geschikt gebouw worden gevonden om de on geveer duizend moderne kunstwer- 1 ken als museumbezit onder te bren gen. 1 Een nieuwtje van Pierre Car din: een geheel opvouwbare zonnebril. Prijs slechtsf 98,50, inclusief etui UTRECHT De kans op een langer leven voor de mannen neemt af. Nederland is het eer ste land ter wereld waar dit merkwaardige verschijnsel op treedt. Het wordt gesignaleerd in het jaarverslag 1967 van het Ne derlands instituut voor preven tieve geneeskunde TNO. Het sterftepatroon na de Tweede Wereldoorlog geeft volgens dit insti tuut een buitengewoon merkwaardig verschijnsel te zien en het instituut constateert, dat voor de leeftijdscate gorie tussen 55 en 40 jaar de sterfte kans nu terug is op het niveau van 1937 1938. De stertekans van mannen de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! Tsjechen spelen in film voor Yankees PRAAG Ameri kaanse tanks banen zich schietend een weg door de Tsjechoslowaakse stad Most, diep in het gebied dat wordt gecontroleerd door de communistische legers van het Warschau pact. Amerikaanse springstofdeskundigen blazen enkele gebouwen op en een gepensioneerde kolonel van het Ameri kaanse leger schreeuwt commando's, waarop Tsje chische soldaten prompt reageren. Het is allemaal voor de film, maar niettemin een ongebruikelijke verto ning, al is het regime dan bezig in liberaler richting te koersen. Een Oostduits blad heeft aan deze acti viteiten voor de film „De brug van Remagen" een wel heel kwalijker uitleg gegeven door te beweren dat de Verenigde Staten acht tanks uit de Tweede Wereldoorlog hebben gestuurd om Doebtsjek te steunen en dat bussen vol als toeristen vermomde Amerikaanse soldaten Praag aankomen. Tsjechische kranten hebben deze beschuldi gingen spottend van tafel geveegd. Zij weten wel beter. Die zg. toeristen zijn namelijk 140 recru- ten van het Tsjechische leger, die met toestem ming van hun superieu ren als Amerikaanse mi litairen voor de camera's komen. De militaire ad viseur van de filmploeg, kolonel Cecil E. Roberts, die aan de operaties bij de overtocht over de Rijn in 1945 heeft deelgeno men, leert de jongens op Amerikanen te lijken. Dit laatste bleek vooral moeilijk als zij zich in het filmverhaal mochten ontspannen. „Tsjechische soldaten hebben als zij rusten een bepaalde ma nier van leunen, die in een Amerikaanse film een rare indruk zou heb ben gemaakt", vertelde Roberts. De filmploeg moet nu nog opnamen maken van de gereconstrueerde brug- episode. Dit gebeurt in Davle bij Praag, waar een brug ligt die veel lijkt op de beruchte brug van Remagen, waarvan generaal John D. Leo nards op 7 maart 1945 ge bruik maakte toen hij met zijn leger over de Rijn trok. is thans zelfs 40 procent hoger dan die van vrouwen. Opvallend is dat naast de stijging van hartziekten, longkanker, chro nische ademhalingsmoeilijkheden en verkeersongelukken er ook sprake is van een stijging van dodelijke gevallen van kanker van de alvlees klier, nier en blaas, en slagaderbreuk van de aorta. Ook hierin is de stij ging aanzienlijk groter bij mannen dan bij vrouwen. Verkeersongelukken Een analyse van 1950 tot 1966 van de wegverkeersongelukken geeft voor alle leeftijdsgroepen een stijging te zien, doch de hoogste stijging is die bij de mannen tussen 15 en 30 jaar. Over het algemeen overlijden er drie en een half maal meer mannen dan vrouwen door verkeersongeval len. Twee en een half maal meer mannen dan .vrouwen lopen verwon dingen op. Ruwweg kan worden gesteld dat elk jaar één op de 250 a 300 mannen medische verzorging nodig heeft we gens een verkeersongeval en één op de 600 vrouwen. Het instituut heeft ook een onder zoek gedaan van ongevallen bij kin deren. Elk jaar worden 50 a 60 per 10.000 kinderen wegens een onge valsletsel in een ziekenhuis opgeno men. Rond zes procent van deze kin deren werd matig tot ernstig gehan dicapt. Het percentage voor jongens en meisjes is vrijwel gelijk, maar ho ger onder ouderen kinderen dan on der kleuters. In alle leeftijdsgroepen worden an derhalf tot twee maal zoveel jongens als meisjes getroffen door ongevallen die verpleging noodzakelijk maken. Jonge bromfietsers zijn in hoge mate bij verkeersongelukken betrokken. Van de niet gemotoriseerde ver- keerslachtoffers zijn het de kinderen en de bejaarden die de hoogste tol betalen, aldus het instituut. Tenslotte heeft het geconstateerd dat tweederde van de (ernstig) ge wonden bij verkeersongelukken in ziekenhuizen komen op een moment dat de staf daar incompleet is. ATLANTA In de gevangenis van Atlanta, waar vier gewapende gevangenen dinsdag 21 personeelsle den in gijzeling namen, is de rust gisteren weergekeerd en zijn de gij zelaars vrijgelaten. De directeur heeft bijna alle eisen van de gevan genen ingewilligd, en beloofd dat geen vergeldingsmaatregelen zullen volgen. De gevangenen krijgen nu onder meer betere voeding, meer fa milie-bezoek en mogen geregeld met de pers spreken. Ik geef op als nieuwe abonnee: per kwartaal per maand Als beloning voor ml|n aktlvltelt ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam plaats:J Inzenden aan Bureau van dit blad ^jj

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7