Schade door misdaad uit fonds vergoeden Beloning voor idee: 15.000 PUZZEIHOEK Stuur Lagos geen wapens Beschieting van Saigon staken VLIEGTOCHT VOOR VADER VS willen met Russen praten over beperking bewapeningswedloop Colm Bendit: politiek asiel in Engeland? Nederlandse maatregel 9menslievend gebaar' GEEN VERMINDERING TECHNISCHE HULP Boycot Z-Afrika bepleit door VN JUSTITIE DUWT DADER IN PUT Prof. Hulsman schopt tegen schenen SCHOOLTELEVISIE 19 LESSEN MEER Biafraanse onderhandelaar in ons land 5 DONDERDAG 13 JUNI 1968 NEW YORK De Algemene Vergadering van de VN heeft zich gisteren lot alle landen gericht met het verzoek 'doeltreffende economi sche en andere maatregelen' te ne men om Zuid-Afrika te dwingen zijn beheer over Zuidwest-Afrika op te geven. De assemblee richtte voorts een aanbeveling tot de Veiligheidsraad om met spoed 'geëigende maatrege len' te nemen ter verzekering van de uitvoering van de resolutie krach tens de voorzieningen in het hand vest van de VN. De VS en Engeland onthielden zich van stemming, evenals de meest andere westelijke handelspartners van Zuid-Afrika. De resolutie werd aangenomen met 96 voor en twee te gen en achttien onthoudingen, waar onder ook Nederland. President Johnson bracht gisteren onverwacht een bezoek aan de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties, nadat met overwel digende meerderheid het ontwerp verdrag tegen de verspreiding van- kernwapens was aangenomen. Na zijn toespraak had Johnson een gesprek met de Russische afge vaardigde Jacob Malik. Daarbij was ook secretaris-generaal Oe Thant aanwezig. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In Nieuw-Zeeland, Engeland en enkele staten van Amerika bestaat een fonds waaruit slachtoffers van bepaalde delicten een schadevergoeding ontvangen. Zo'n fonds moet er ook in ons land komen. Alle schade die de delinquenten door het ontbreken van een ver zekering tegen wettelijke aansprakelijkheid of voldoende financiële middelen niet kunnen vergoeden, moet hieruit betaald worden. Dit betoogde prof. mr. L. H. C. Hulsman, hoogleraar strafrecht, straf procesrecht en criminologie te Rotterdam woensdagmiddag in een inleiding tijdens de algemene vergadering van de Vereniging van Reclasseringsinstellingen in De Doelen. hand naar hem uitsteekt. De justitie speculeert dan op de menselijke ge voelens door de dader zo'n flinke douw te verkopen dat ook hij in de put belandt. Het slachtoffer krijgt nog steeds volgens die gevoelens dan een ze kere voldoening, omdat de ander ook in de put zit. Prof. Hulsman noemde dit een stukje rechtspraak, dat niet alleen zinloos, maar ook en vooral schadelijk is. Onvoorwaardelijke vrij heidsstraffen kunnen naar zijn me ning namelijk tot grotere delinquen tie in de toekomst leiden. Prof. Hulsman betoogde dat vele mensen mooie woorden gebruiken om zichzelf in slaap te zingen. De zorg voor de delinquent moet in de strafrechtspleging en daarmee in de reclassering dan ook veel sterker naar voren komen. Prof. Hulsman legde er de nadruk op dat men bij het strafrecht van een reële situatie moet uitgaan. Dit betekent onder meer: Diepgaand on derzoeken of in een concrete situa tie nog een strafdoel aanwezig is. De kortsluiting die men delicten noemt, is in vede gevallen immers heel sim pel op te lossen. De justitie moet in de vorm van bepaalde straffen dan ook niets toevoegen aan de oplos sing, die de betrokken partijen in de praktijk hebben gevonden. Dit te meer niet, omdat een onvoorwaarde- i lijke vrijheidsstraf in de meeste ge vallen tot iets negatiefs leidt. In zijn boeiende uiteenzetting over „Reclassering en conflictoplossing" liet prof. Hulsman uiteraard niet na tegen vele schenen met name te gen de gang van zaken in de Neder landse strafrechtspleging te schop pen. Hij benadrukte dat allerlei ver anderingen in de maatschappij niet zo snel hun weerslag in de recht spraak vinden. „De justitie maakt vaak iets stuk. Zij komt bij de be handeling van vele zaken niet met een oplossing voor de persoonlijke behandelingen van de delinquent". In Nederland moeten gemiddeld tienduizend mensen per jaar een on voorwaardelijke vrijheidsstraf uitzit ten. Dat gebeurt dan in inrichtingen die spotten met de eisen waaraan ze moeten voldoen. Onze gevangenis sen zijn voor het overgrote deel r.og ouderwetse en besloten inrichtingen. Ook met het in voorlopige hechtenis stellen van verdachten is er iets mis. De meeste mensen gaan achter de tralies, hoewel er doorgaans geen enkele rechtsgrond aanwezig is, zo meende prof. Hulsman. In de put 1 Bij een ernstige vorm van crimina liteit zit het slachtoffer in de put en blijft daar zitten, omdat niemand een (Van onze radio- en tv-rcdactie) HILVERSUM In het komende cursusjaar dat op 3 september a.s. begint zal de Stichting Ned. Onder wijs Televisie 38 programma's meer kunnen uitzenden. Het totale aantal komt daarmee op 156. Dit betekent dat er 19 lessen (met herhalingen) aan het geheel kunnen worden toege voegd. Tot nu toe was er op dinsdag- en vrijdagochtend schooltelevisie, van september af wordt er ook uitgezon den op woensdag- en donderdagoch tend, plus donderdagmiddag. Een goede vooruitgang dus. NOT en NTS hebben het volledige tv-programma al aan de scholen kun nen aanbieden, dat is nog niet eerder vóór de zomervakantie gebeurd. De NOT is ook tevreden met betere zendtijden, nl. van 11 en van 2 uur af. SE«GEAYl-)f/UOOR HIELP DE LUCHTMACHT MET ST IHFIfiHTERS (Van een onzer redacteuren) RHENEN De hoogste belo ning voor een idee ooit door de overheid en het bedrijfsleven ge geven, een bedrag van 15000 gul den, is vanmorgen toegekend aan sergeant-majoor J. J. Jeucken. sectiehoofd van de afdeling vlieg tuigradar van het depot electro- nisch materieel van de Koninklij ke Luchtmacht. Ze werd hem uitgereikt door staatssecretaris A. E. M. Duynstee. Het idee van sergeant-majoor niveau is evenmin onmogelijk omdat dit te duur zou zijn: van te voren kan nooit worden gepland welke be dradingsplaat defect zal raken. Ge volg hiervan is, dat de Starfighters vaak zeer lang ongebruikt op de grond moesten wachten voordat de fabrikant het gewenste onderdeel opstuurde. Sergeant-majoor Jeucken, fervent fotograaf, kreeg het idee langs foto grafische weg en een etsingsprocédé de printed circuits in het depot zelf te maken. Van 1964 tot 1966 is het idee getest, waaruit bleek, dat het volledig uitvoerbaar is. Voordelen ervan zijn, dat geen du- voorraden behoeven te worden Er zijn auto's en auto's. Een „eend" heeft maar een dun casco, dat bij eventueel opduwen omzichtigheid vereist. Ziehier de handleiding. Jeucken bestaat uit twee delen: het j aangelegd en dat lange wachttijden in eigen beheer door de luchtmacht aanmaken van zogenaamde „voorge drukte bedradingen" voor de Star- fighter en het vervaardigen van apparaten. In het elektronische gedeelte van de Starfighter worden zo'n 320 „voor gedrukte bedradingen" óf wel „prin ted circuits" gebruikt, die onverslijt baar zijn. maar wel kunnen door branden of op andere wijze onklaar raken. Ze zijn dan tnoeilijk te herstellen. Bevoorrading op het juiste LONDEN De Franse stu dentenleider Daniel Cohn-Ben- dit heeft gisteravond tegen Lon- dense studenten gezegd dat hij met twee andere Franse studen ten politiek asiel wil aanvragen in Engeland. NEW YORK President Johnson heeft gisteren onver wacht de Algemene Vergadering van de VN toegesproken kort na dat zij het ontwerpverdrag voor niet-verspreiding van kern wapens hadden aangenomen. Nadat hij zijn voldoening had uit gesproken over het aannemen van het verdrag deed hij een dringend beroep op Rusland opnieuw deel te nemen aan besprekingen die een be perking van de strategische offensie ve en defensieve atoombewapening tot gevolg moeten hebben. Hij beloofde, vastbesloten en in goed vertrouwen te zullen zoeken naar manieren die de atoombewape ningswedloop kunnen tegengaan. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. staal - slede. 2. geur - slaapziekte. 3. zware zoete wijn - verborgen. 4. hoog bouwwerk lusthof. 5. een zekere - vreemde munt - voorzetsel. 6. spelleiding - muzieknoot - deel v.d. bijbel (afk.). 7. Europeaan - honingbij - water in Friesl. 8. zijtak Donau - vroeger. 9. staatsbedrijf (afk.) - kwelling. Verticaal: 1. specerij - voorzetsel. 2. concertzaal - eenmaal. 3. li chaamsdeel - bestuurder. 4. doodgoed mens - hogepriester te Silo - nieuw (Gr.). 5. plaats in Z. Italië - rivier in Duitsland. 6. eenjarig kalf - buisvor mig ingewand. 7. stok - ridderteken. 8. plaats in Drente - ontkenning. 9. knaagdier - doorweekt - bolrond vruchtje (spreekt). 1 2 3 4 5 6 7 8 9 2 3 4 S 6 7 8 9 OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. wals, 4. raad, 7. mi, 8. Aaron, 10. R.K., 12. eek. 14. ras. 15. gal, 16. as, 18. K.E., 19. santé, 22. alles. 24. martelaar, 25. tiras, 26. satan, 28. ik. 30. re. 31. ree. 33. dis, 35. nar, 37. ne, 38. meter, 40. as, 41. klak, 42. neus. Verticaal: 1. wie, 2. la, 3. sar. 4. ros, 5. An. 6. dra. 7. mees, 9. ram. 11. klos, 13. kanarie. 15. gelaten. 17. strak, 18. klaar. 20. ami, 21. ets, 22. als, 23. era, 25. Tarn. 27. nors, 29. dit, 32. eek, 33. dek, 34. sen. 36. aas. 38. ma, 39 re. „Laten wij in naam van de gehele mensheid de zekerheid scheppen dat wij zullen blijven bestaan, opdat wij onze hoge bestemming op aarde zul len bereiken. Laten wij werken voor het uiteindelijke belang van de mensheid; voor de vrede waarin ko mende generaties een wereld kunnen opbouwen zonder vrees en nood, een wereld goed voor de zonen der mensheid", zo zei de president. Rusland heeft in principe het voorstel van Johnson, hierover te on derhandelen, aanvaard, maar nog niet meegedeeld wanneer daarmee kan worden begonnen. Het ontwerp-niët- verspreidingsverdrag voor kernwa pens zal zo spoedig mogelijk ter on dertekening en ratificatie worden voorgelegd. Het verdrag werd goed gekeurd met 95 stemmen voor. 4 te gen en 21 onthoudingen waaronder Frankrijk. De Franse vertegenwoor diger bij de VN, Berard, verklaarde dat Frankrijk het document niet zal ondertekenen maar zich wel zal hou den aan de bepalingen van het ver drag. Over hét verdrag is zes jaar onder handeld op de ontwapeningsconfe rentie in Genève. De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. Vernieuwing In de loop der jaren zijn voor ver betering en vernieuwing van het Ne derlandse strafrecht vele ideeën ont wikkeld en suggesties gedaan. De politieke wil ontbreekt echter om hier ernst mee te maken. Daar komt dan nog bij dat door de structuur van het overheidsapparaat de dien sten, die de vernieuwing van het strafrecht moeten voorbereiden, on derbezet zijn, aldus prof. Hulsman. Biafraanse jeugd tol Britse regering (Van onze kerkredactie) ABA Vijf christelijke jeugdorganisaties in Biafra hebben een beroep op de Britse regering gedaan om de wapen leveranties aan de federale re publiek van Nigeria stop te zetten. De jeugdgemeenschap van de An glicaanse Kerlk, de jeugorganisatie, van de baptisten, het Christelijk Jonge Mannen Verbond, de Christelijke Jonge Vrouwen Federa tie en dé Christen Studentenbewe ging citeren een bericht van de Biaf raanse persdienst waarin gezegd wordt dat de Britse regering in janu ari en februari het federale regime van Lagos een paar honderd officie ren en 150 gevechtswagens ter beschikking gesteld heeft. Ds. Rogers N. Bara Hart zei dat de Britten zich niet als bemiddelaar kunnen aanbieden tussen het federa le regime en Biafra, als zij militairen naar Lagos blijven zenden. De persdienst van de Lutherse We reldfederatie deelt mee dat Nigeri- aanse vliegtuigen het ziekenhuis van Eket in Biafra hebben gebombar deerd. Drie Biafraanse broeders kwa men daarbij om het leven. Niet ge meld wordt hoeveel patiënten het slachtoffer werden van de bomaan val. Hij wil in Engeland een verzetsbe- weging vormen die lijkt op de bewe- I ging die generaal De Gaulle in 1940 1 begon. Hij zal diens verklaring van 18 juni 1940 woordelijk herhalen „omdat de omstandigheden in het huidige Frankrijk dezelfde zijn als toen". De studentenleider bracht met twintig volgelingen ongeveer een half uur door bij het graf van Karl Marx op het kerkhof van Highgate ten noorden van Londen. Rode Dany. zoals hij in Frankrijk wordt genoemd, kwam dinsdag in Londen aan, waar hem werd gezegd dat hij slechts 24 uur in het land mocht blijven. De studentenleider had daarop gedreigd dat hij niet zou meewerken aan een Engels tele visie-programma. De autoriteiten ga ven hem toen toestemming nog veer tien dagen als toerist in Engeland te blijven. Andere Franse studenten, Jacques Sauvageot en Alain Geismer, die ook overwegen om politiek asiel te vra gen, hebben na langdurige ondervra- SCHIPHOL De regering van Biafra beschouwt het besluit van de Nederlandse regering om de wapen leveranties aan Nigerië stop te zet ten als een 'buitengewoon menslie vend gebaar. Wij verwelkomen dit van harte en hopen dat het een teken van verandering van de Nederland se politiek tegenover Biafra inhoudt', zo staat in het communiqué dat gis teren door de Biafraanse persdienst in Genève is uitgegeven. Louis Mbanefo, onderhandelaar en adviseur van de Biafraanse leider ko lonel Ocjoekwoe, kwam gisteren op Schiphol aan om naar hij zei uit drukking te geven aan de waarde ring van zijn landgenoten voor het Nederlandse besluit. De heer Mbanefo. die opperrechter is in Biafra, achtte het een bewe zen feit, dat de tot nu toe uit Ne derland afkomstige wapens tegen Biafra waren gebruikt. Hij ontken de echter de Nigeriaanse bewering. dat er Nederlandse wapens naar Biafra gestuurd werden. De Biafraan zei ervan overtuigd te zijn, dat Nigerië het op een vol kerenmoord aanstuurt. Daarom kan Biafra in zijn strijd tegen de fede rale regering zich nimmer overge ven. Wel zijn wij bereid de eerder mislukte vredesonderhandelingen in Kampala voort te zetten, aldus de heer Mbanefo. Tijdens zijn verblijf in ons land zal de heer Mbanefo besprekingen voeren met de secretaris-generaal van buitenlandse zaken, mr. Baron van Boetzelaer, en parlementsleden teneinde het Biafraanse standpunt en de oorzaken, die tot het afbreken van de vredesonderhandelingen ge leid hebben. 1e verduidelijken en be grip te kweken voor de Biafraanse zaak. LONDEN De Britse regering is niet van plan de wapenleveranties aan Nigerië te staken. Elk eenzijdig initiatief zou de toestand alleen maar kunnen verergeren, vindt zij. ging door immigratie-functionarissen, visa gekregen voor een langer ver blijf tot een maand. De Amsterdamse student I. M. J. Best (22), die bezig is aan een reis om de wereld, bevindt zich in Tokio, waar hij door het ma ken van trottoirtekeningen geld verzamelt voor zijn verdere reis. Harriman stelt Hanoi eisen: PARIJS De Amerikaanse onderhandelaar Averell Harri man heeft gisteren tijdens het voorbereidend vredesoverleg met Noord-Vïetnam scherp ge protesteerd tegen de terreur- beschietingen van de Vietcong en de Noordvietna mezen van Saigon en andere Zuidvietna- mese steden. Harriman verklaarde, dat de beschietingen tegen geen enkel mili tair doel zijn gericht en allen grote slachtingen onder de burgerbevolking aanrichten. Er wordt door de raket- beschietingen een toestand gescha pen. die de besprekingen tussen beide landen in gevaar kunnen brengen, al dus Harriman. De Noord Vietnamese delegatielei der Xoean Thoey wees de bechuldi- ging van de hand. Want het zijn vol gens hem juist de Amerikanen, die het slagveld naar de woongebieden verplaatsen. En met die afwijzing raakte ook de achtste bijeenkomst tussen beide lan den in een impasse. Weer hamerde Xoean Thoey op het standpunt van zijn regering, dat Amerika alle oor logshandelingen tegen zijn land moet staken voordat over belangrijke kwesties kan worden gesproken. Wel vroeg hij deze keer aan Harri man „geschikte tijd en passende omstandigheden" te noemen voor een algehele stopzetting van de bombar dementen op het noorden. MINDER STAR En dat zou kunnen wijzen op een minder starre houding van de Noord- victnamezen, omdat Harriman op de vorige bijeenkomst had verklaard, dat zijn land bereid was de bombar dementen geheel te staken „op een gesdhikt tijdstip en onder passende omstandigheden". Het enige, waarover beide onder handelaars het eens werden, was de datum voor de volgende bijeenkomst: woensdag 19 juni. tot het verleden behoren. Uit dit eerste idee sproot tegelij kertijd voort eveneens de zogenaamde tekstplaten zelf aan te maken. Tekst platen zijn dunne metalen plaatjes, waarop schema's, technische gege vens enz. zijn vermeld en die be vestigd zijn op de electronische appa raten of gedeelten daarvan. Het wij zigen van deze tekstplaten als gevolg van modificaties is altijd een kostba re zaak geweest omdat de industrie voor artikelen, die al zo'n 15 jaar in gebruik zijn, geen tekstkaarten meer heeft, de orders betrekkelijk klein zijn en de kosten derhalve hoog. Dank zij het idee van sergeant-ma joor Jeucken kan de luchtmacht deze platen thans op ongeveer dezelfde wijze als de printed circuits zelf ma ken. Amerikanen wilden eens iets anders (Van onze radio- en tv-redactie) NEW YORK De Amerikaanse tv-makers hebben dezer dagen de schrik van hun leven gehad. De ge bruikelijke. noga] frekwent toege paste kijkersrondvraag werd gehou den door het toonaangevende bureau voor opinie-onderzoek Nielsen Rating en.... aan de top stond geen enkele geliefd feuilleton noch zelfs een speelfilm. Als beste programma werd aangewezen een reportage over de Amazonerivier. Bij ons maakt zoiets niet zoveel indruk, maar de Amerikaanse tv leeft van de commercie en de favo riete programma's brengen de hoogste waarde aan advertentiegeld op. Kijkdichtheid staat daar gelijk met verkoopswaarde van bepaalde artikelen. Vandaar de schrik over de plotse linge grilligheid van het kijkpubliek, dat maar liefst met 43 pet. de ri vier-reportage naar de top stuwde met voorbijzien van het ingeroeste amusement met veel spelletjes, sex en geweld. Zou dat een ommekeer in het re cept van jaren betekenen? De tv-maatschappijen kunnen het niet geloven. Met spanning wachten zij een volgende rondvraag af, hopende dat hun kostbare series alsjeblieft maar weer in genade zullen worden aangenomen.... Udink: Enkele knelpunten (Van onze parlcmcntsredactie) DEN HAAG De regering 1 blijft de technische hulpver lening van groot belang achten in haar beleid inzake de ont wikkelingshulp. Op het ogenblik wordt nagegaan of dit jaar nog 50 tot 60 cursisten extra geplaatst kunnen worden boven de 60 waarvan reeds eerder is meegedeeld dat het fellowship-program hiermee zal worden uitgebreid (Fellows zijn jongelui uit ontwikkelingslanden, di* in ons land studeren). Bovendien zal nog 200.000 extra worden uitgetrok ken voor de zogenaamde individuele fellowship-programs. Tenslotte is 100.000 gereserveerd om in pijnlijke gevallen aspi rant-deskundigen voor de ontwikke lingshulp, die zijn afgewezen, alsnog uit te zenden. Dit heeft minister Udink gisteren meegedeeld in de Eerste Kamer. De bewindsman sprak tevens berichten tegen waarin werd gesteld dat Ne derland zijn bijdrage in de tech nische hulpverlening de kenniso verdracht via deskundigen wilde verminderen. I hulpverlening, zijn dit jaar knelpun- ten ontstaan. Er werden de afgelopen j twee jaar meer deskundigen uitge- I zonden dan was verwacht. Hierdoor werd het aantal in 1968 lager. Met de voorgestelde maatregelen hoopt minister Udink echter de knel- punten weg te kunnen nemen. I Besprekingen onder andere met de directie van het fellowshipprogram- ma zijn gaande om het aantal uit te zenden deskundigen af te stemmen op de behoefte die aan hen bestaat j en de bijdrage die Nederland hierbij kan leveren. Pt otest tegen aggiornamento orthodox SEATTLE (VS) De Grieks-or thodoxe geestelijke Niketas Palassis (34) is overgegaan naar de streng-conservatieve „Russisch-Or- thodoxe kerk in noi buitenland „Ik wil niet lan^e: horen tot een kerk, die orthodox in de liturgie, rooms in de kerkrc gering en pro testants in het geloof aan het worden is", zei hij. De Russisch-Orthoboxe kerk in het buitenland erkent om po litieke redenen het patriarchaat van Moskou niet. Amerika Wat een land. Roofovervallen, uit roeiingen. politieke moorden, ver dachtmakingen, enz. Bepaalde Ameri kanen mogen wel enigszins op echte mensen lijken, maar zijn dat toch niet. In hun mentaliteit past ook de ver dachtmaking van een Amerikaanse commentator, die de moord wel weer in de schoenen van de Russen zou willen schuiven. Een president of een kandidaat zou door iedereen vermoord kunnen worden, zelfs door een man uit Jeruzalem, behalve door een Rus. Den Haag W. F. Bingley sr. Frankrijk (3) Uw commentaar op de gebeurtenis sen in Frankrijk heeft mij bijzonder verbaasd. Moet een president, die op wettige en democratische wijze door een meerderheid van het Franse volk is herkozen, wijken voor een minder heid, die slechts anarchie en straatter reur laat zien? Is dat een bijbelse, een evangelische voorlichting in een christelijk dag blad? Meent u werkelijk, dat presi dent De Gaulle zijn volk een dienst had bewezen door af te treden „op gezag van de straat" om plaats te ma ken voor een innerlijk verdeeld com- munistisch-socialistisch volksfront? Waarschijnlijk denkt het Franse volk. eind deze maand, daar anders over. Maar nog afgezien daarvan: van daag vertegenwoordigt generaal De Gaulle de meerderheid van het Franse volk en zou het ons, als christenen, niet sieren de plaats van de overheid te blijven zien in het licht van het Evangelie? Den Haag W. Versluis Spanningen Er zijn echter spanningen ontstaan, aldus de bewindsman, doordat in 1966 en 1967 achterstanden in de bestedingen zijn ingelopen. Doordat men thans moet overgaan tot een duidelijke planning bij de technische J erms hem op Vaderdag met een ingevulde bon voor 'n KWARTET-vlucht

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5