PIET RISSEEUW Prof. Van der Schuit op hogeschooldag herdacht Homofiel-zijn is niet sehuld aan te als rekenen Zuivelhandel pleit voor minimumprijs Predikanten moeten redelijk verdienen Een noord voor vandaag Sociale zaken steunt aanstaande dominees NOP geeft pluim veehouderij een duidelijker gezicht Openbare les van dr. F. G. Bouman Dr. J. H. Buiter promoveerde Jacques Maury leidt Franse Hervormde Kerk Man en vrouw predikant Campagne tegen joden in Turkije Vrijgemaakt congres over hulpverlening „Wilde Christus en de kerk dienen" Team BLO heeft behoefte aan een psycholoog Ds. W. Brinkman overleden BEROEPINGSWERK Na Ananias en Saffira een opwekkender voorbeeld van een echtpaar uit de Nieuwtestamentische kerk: Aquila en Pris- cilla, het echtpaar waar de verhuiswagen steeds voor de deur stond. Eerst woonden ze in Rome (Hand. 18 2), hoewel Aquila eigen lijk uit Klein-Azië kivam. Een anti-joods edict van keizer Claudius in het jaar 50 noodzaakt ze Rome te verlaten. Ze vestigen zich in Korinthe. maar trekken herfst 52 weer met Paulus mee naar Efeze (Hand. 18 18-26). Daar woonden ze in 55 nog, want als Paulus vandaar I Korinthe schrijftdoet hij aan het slot de Korinthiërs „vele groeten in den Here" namens Aquila en Priscilla. Maar als hij voorjaar 58 zijn brief aan de Romeinen schrijft, blijkt het echtpaar weer in Rome te wonen (Rom. 163). Ook daar zijn ze niet gebleven. Als Paulus in 63 of 64 zijn laatste brief aan Timothexis schrijft, wonen ze in Efeze (2 Tim. 4 19). En overal waren ze actief „voor de kerk''. In Korinthe namen ze Paulus in pension. In Efeze en in Rome hadden ze een ge meente aan huis. En ze hebben nog veel meer gedaan. Paulus noemt hen „mijn medearbeiders in Christxis Jezus, mensen, die voor mijn leven hun hals gewaagd hebben". Aquila en Priscilla hebben er van geweten, dat een christen hier geen blijvende stad heeft, maar de toekomende zoekt. Daar heeft Aquila van geweten, want hij had het meest chris telijke beroep, dat er is: hij was tentenmaker. Wij lezen vandaag I Koningen 20 1-14. DONDERDAG 13 JUNI 1968 In memoriain MIJN BESTE en oudste vriend. Piet Risseeuw, is gestorven. Het ral nog wel even duren voor dit tot me doorgedrongen is. Als dit stukje misschien een koele toon heeft, komt dit doordat ik het nog niet geloven kan, dat hij dood is. Wel was hjj sinds verleden Jaar juli nogal gedeprimeerd. Werken kon hjj nauwelijks meer, lezen viel hem zwaar. Toen ik hem enkele maanden geleden opzocht, was hij niet vrolijk gestemd. Wij hoopten dat hij weer zou opveren, maar het werd erger inplaats van beter. HU leefde bij de psalmen en inderdaad kon hU zeggen: „Ik ben besloten en kan niet uitkomen", want hU slaagde er maar niet in van ilchzelf afstand te nemen. Vele jaren van hard werken met een zwakke gezondheid kwamen de rekening presenteren. Kort geleden werd hü bü de dood af ziek. maar daarna leek het of hU opfleurde. Tot de definitieve inzinking kwam. WiJ waren vrienden, omdat wij elkaar begrepen en elkaar vrü lieten. Beiden hadden wjj op jeugdige leeftUd onze vader verloren, beiden werkten we op een bank, beiden voelden we ons verbonden aan het volksdeel waartoe we behoorden, beiden wilden we onze mensen literair en cultureel opheffen en helpen vormen. Plet Risseeuw kende en hielp iedereen; hij had organisatietalent en hü zou aan het hoofd van een christeiyke uitgeverü voortreffelijk op zün plaats zün geweest. Bü het schrijven van zün vele romans heeft h(j het zich niet gcmakkelük gemaakt, noch wat de documentatie, noch wat de vormgeving betreft. Ook las hü enorm veel. Onze contacten waren vroeger vooral sohrifteiyk. maar de laatste Jaren voerdén we periodiek lange telefoongesprekken. HU was altüd de man van initiatieven en als je met hem gebeld had moést je altüd wat,' want Risseeuw was bezeten van een soort nerveuze energie die anderen ■oms vermoeide maar hemzelf uitputte. Niemand weet dit beter dan zün vrouw Janny. die hem altijd weer moest opvangen en als secretaresse de zaken ordenen. Risseeuw voelde sterk sociaal en dal het christeiyk geloof mede- menselükheid impliceert, bewees hü (met zovele anderen) al lang vóór een modeterm de plaats van een vanzelfsprekendheid kwam innemen. De constellatie waarin wij, jong-Protestanten, kort na de eerste wereldoorlog begonnen, is grondig gewüzigd. Vandaag hoeft men geen autodidact meer te zün. Een afzonderlüke, protestants-christeiyke lite- ratuurbeoefening heeft haar oorspronkeiyke noodzakelükheid min of meer verloren; ze spreekt althans niet meer vanzelf. Het publiek waarvoor Risseeuw schreef, is niet meer zo homogeen als vóór 1950. Zün verdiensten dreigen een zaak van het verleden te worden. Maar de eenvoud, de oprechtheid, de menselükheid van zün romans staan er borg voor dat zün boeken ook na zün heengaan en misschien nog lang lezers zullen vinden. Ik heb veel aan Risseeuw tc danken. HU was een van die mensen die zich overal op hun gemak voelen omdat ze belangstelling hebben voor de ander en niet aan zichzelf en aan de eigen houding denken. Met zün dood verdwijnt een stuk van mijn eigen leven. HU had nog zo graag een roman geschreven over Maurits de Braziliaan, maar het heeft niet mogen zün. Achteraf is het verwonder- ïyk dat hü nog zoveel heeft kunnen doen. HU heeft met zün niet-sterke lichaam een stukje volkskracht vertegenwoordigd. Aan dat volk de dank baarheid, aan ons het gemis. Mét dankbaarheid. DR. C. RIJNSDORP GORKUM Het is de taak van de overheid om tegen de verkoop van melk voor bijna-de-kostprijs op te treden. De ministers van landbouw en economie moeten efn minimum prijs vaststellen. Dat is de mening van de heer L. Anker uit Den Haag. voorzitter van de 'duizend leden tel lende provinciale bond van melkhan delaren in Zuid-Holland. Hij sprak gistermiddag in De Nieuwe Doelen in de jaarvergadering van de bond. De zg. stuntmelk. melk die groot- winkelbedrijven en kruideniers onder de prijs verkopen, kwam veel ter sprake. Voorzitter Anker zei dat blij kens onderzoekingen verkoop van melk uit de winkel duurders is dan het bezorgen. De voorzitter wees de leden op het nut van een grote provinciale bond, die de belangen van de melkhandel kan behartigen. „Met kleine groepjes kunnen we niets bereiken". KORT GEDING De heer Anker stond ook stil bij de verkoop van melk door de boeren aan de consument Een melkhande laar onder Utrecht won onlangs een kort geding van een boer. De bondsvoorzitter noemde dat „een suc ces, waarbij de melkhandelaar steun kreeg van de drie landelijke orga nisaties." „We hopen dat dit probleem nu de kop is ingedrukt Ze zeggen allemaal dat ze arme boeren zijn. maar de vergeten te vertellen datde melkpro- duktie dit jaar tien procent hoger ligt dan vorig jaar." Ook in het jaarverslag werdaan- dacht besteed aan de „stuntmelk". Er (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Zestig procent van de aanstaande hervormde predikanten, die als laatste fase van hun op leiding vier maanden op het seminarie Hydepark door brengen. is gehuwd. Verschei- denen van hen hebben kinde- Dit brengt problemen mee. waarop de kerk zich ernstig moet beramen, schrijft conrector dr. E. J. Beker in Woord en Dienst. Hij stelt de vraag, of het wel ver- antwoord is. deze gehuwden voor vier maanden uit hun gezinnen te halen. Daar staat, aldus dr. Beker, natuur lijk tegenover dat studenten van verschillende modaliteiten gedurende de vier maanden hier het gesprek met elkaar natuurlijk niet kunnen ontlopen. Dat het internaatsverband daarom van grote betekenis is be hoeft volgens hem geen betoog. ..Maar pijnlijk is. dat na de uni versitaire studie de meeste studenten geen gelden meer ontvangen van beurzen. Daardoor kunnen vooral ge trouwde studenten in grote financiële staat o.a. in: We hebben geen be zwaar dat anderen dan de meldetail- i handelaren melk verkoper., maar dan geen geknoei met de prijzen, i Na een referaat van de heer C. I Timmer, directeur van de CMC. werd een boottocht naar slot Loevesteir. gemaakt. NIJMEGEN De drie centrale landbouworganisaties die kort gele den opgegaan zijn in een organisatie, de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders, hebben gisteren in Nijmegen hun eerste vergadering ge houden waarbij minister van land bouw en visserij, ir. Lardinois. als gastspreker optrad. De bewindsman complimenteerde de nieuwe organisatie met haar ontstaan. De hele pluimveehouderij heeft er een veel duidelijker gezicht l door gekregen, vond hij. Ir Lardinois sprak over de Neder landse pluimveehouderij vertrouwd moeten raken met de gedachte, dat de vrije markt niet alleen betekent i dat het Nederlandse produkt nu in de 1 EEG.vrije toegang heeft, maar omge- I keerd ook dat de produkten van de concurrenten op onze markt komen. Het vrije handeslverkeer is niet een eenrichtingsverkeer, aldus de be windsman. AMSTERDAM Dr. F. G. Bou man. benoemd tot gewoon lector in de plastische chirurgie aan de Vrije Universiteit, heeft vandaag zijn openbare les gegeven over opbou wende en vormgevende heelkunde. Aan de hand van een historische ontwikkeling schetste dr. Bouman de plastische chirurgie als het basisvak van de reconstructieve heelkunde. Hij bepleitte de wenselijkheid dat toekomstige heelkundige specialisten in 'hun opleidingstyd in de gelegen heid worden gesteld op een plastisch-chirurgische afdeling de be ginselen te leren van het transplante ren van weefsels. Dr. Bouman, geboren in 1925 te Odoorn, studeerde medicijnen aan de universiteit van Amsterdam en pro moveerde in 1966 in Groningen. Van 1954 tot 1963 werkte hij aan de VU. op de heelkundige universiteitskli niek te Groningen en op de afdeling plastische chirurgie van dat laatste ziekenhuis. Sinds 1963 is hij plastisch chirurg te Zwolle en Deventer. ROTTERDAM Op proefschrift „Siodern salariaat in wording, een sociologische studie over posities en oriëntaties van werknemers" is van middag aan dc Nederlandse Econo mische Hogeschool gepromoveerd dr. J. H. Buiter. Promotor was prof. dr. J. A. A. van Doorn. Met zijn proefschrift heeft dr. Bui ter een bijdrage geleverd tot de soci ologie van de arbeider in zijn werk. De gesignaleerde feiten en samen hangen zijn niet alleen typerend voor de handarbeider maar evenzeer voor andere werknemers. ROYAN Ds. Jacques Maury van Poitiers is door de synode gekozen tot president van de nationale raad van de Hervormde Kerk van Frank rijk. Hij volgt ds. Pierre Bourguet op. die deze functie vijftien jaar heeft bekleed. Maury is 48 jaar. Hij is een broer van de directeur van de persdienst van dc Wereldraad van Kerken. Philippe Maury, die verleden jaar is overleden. Hij is bestuurslid van het Parijse zendingsgenootschap en lid van de raad var de federatie van protestantse kerken in Frank rijk. Voor het eerst warden in de twin tig leden tellende nationale raad van de Hervormde K;rk van Frankrijk twee vrouwen gekozen- mevrouw J. Dupont en mej. C. Hirtz. KEULEN In Bickendorf. een voorstad van Keulen, is een echt paar gezamenlijk geordend tot het predikambt. Ds. Graffmann (28) en zijn vrouw Renate (30) krijgen elk een wijk van de gemeente Bic kendorf voor hun rekening. Zij leerden elkaar bij de studie in Bonn kennen en hebben een dochtertje van een jaar. De Block naar Soedan moeilijkheden komen door hun ver blijf op het seminarie. Sommigen moeten zelfs een beroep doen op de dienst sociale zaken! Zakcentje Ook is het dunkt me, niet langer verantwoord, dat de gemeenten die vier maanden een leervicaris krij gen, deze leervicarissen een zak centje geven, dat in de meeste geval len niet hoger is dan 50 tot 75 gulden per maand." ANKARA De joodse minderheid in Turkije maakt zich zorgen over j een haatcampagne, die de laatste i maanden gevoerd wordt door het dagblad Burgün. Het blad brengt artikelen met als koppen ..Boycot de joden" en ..Turkse joden", onze economie zal niet langer jullie slaaf zijn." Het be weert. dat de Turkse joden aanzien lijke bedragen naar Israël sturen. De joden hopen, dat de regering maatre gelen zal nemen tegen deze campag- I ne. EDE In vrijgemaakte kring zal van 31 oktober tot 2 november op „De Blije Werelt" te Lunteren een groot congres worden gehouden over „de eenheid in de hulpverlening". Op dit congres worden verwacht predikanten, ouderlingen, diakenen en anderen met belangstelling voor de onderlinge hulpverlening, zoals maatschappelijk werkers, gezinsver zorgingsinstellingen. Het congres is een initiatief van de centrale diaco nale conferentie, maar het onderwerp, is niet specifiek diaconaal. Het gaat om de hulpverlening als geheel. De organisatie berust bij de stich ting Gereformeerde Kinderbescher ming (Beatrixlaan 37. Ede). metallique 1 lichtgewicht droogrokend verwisselbare kop 1 moderne vormgeving en de prijs9.75 (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Anders dan andere jaren was gisteren de Theologische Hogeschooldag van de Christelijke Gereformeerde Kerken, zo kort na het overlijden van prof. J. J. van der Schuit. De rector, prof. dr. J. van Gende- ren, herdacht de emeritus-hoogleraar aan het begin van de schooldag. „Hij is afgelost van zijn post in Gods kek op aarde." Het was prof. Van der Schuit een voortdurende vreugde, zich te mogen geven aan het werk in Gods konink rijk. Prof. Van Genderen schetste hem als een voortreffelijk leer meester. Hij was ook een markante figuur, een man van karakter en overtuiging, een denker, een werker en een strijder. Het was hem er niet om begonnen, (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Het buitenge- woon lager onderwijs heeft een con- i tinue begeleiding voor deskundigen 1 nodig. Daarom is het belangrijk dat I het artikel van het besluit BO, dat deze zaak regelt spoedig in werking j treedt. Dat zei prof. dr. J. de Wit, voorzit ter van de Vereniging van besturen van scholen voor christelijk buiten gewoon onderwijs op de jaarvergade ring in Amsterdam. Prof. De Wit maakte er bezwaar tegen dat het team dat de kinderen moet onderzoeken slechts uit een arts en het schoolhoofd bestaat. Op zijn minst zou dat team moeten worden uitgebreid met een psycholoog. Tenslotte kondigde hij aan dat het service-bureau voor het chr. buiten gewoon onderwijs waarschijnlijk binnenkort opgericht zal worden. naam te maken als theoloog, maar hij wilde Christus en de kerk dienen. Het was hem te doen om een schrif tuurlijke theologie, die geen stap ver der gaat dan Gods Woord geoogt en hij boog onvoorwaardelijk voor het gezag van dat Woord. Prof. Van Genderen zei dat prof. Van der Schuit bijzonder verhelder ende gedachten heeft ontvouwd over het verbond. STUDENTEN In de morgensamenkomst deelde dc rector mee, dat er op het ogenblik 28 studenten zijn. Men hoopt dat weldra zes studenten met goed gevolg het kandidaatsexamen zullen afleggen. BVroeger werd aan de vooravond van de schooldag een gebedsdienst gehouden. Het aantal bezoekers liep de laatste jaren steeds terug. Daarom werd deze dienst nu gisteren gecom bineerd met de schooldag. De presi dent curator, ds. M. W. Nieuwenhuij- ze uit Delft, ging voor. Verder sprak ds. A. Rebel uit Gro ningen over de betekenis van het le ven in gemeenschap met God en met elkaar en ds. G. de Vries uit Rijnsburg over de prediking van komst en wederkomst van de Christus van kruis en opstanding in zijn triumferende glorie. Het vrouwencomité liet zich ook weer max. temp. gisteren neer« slag- Kopenhagen onbew. 21 0 Londen onbew. 22 0 Amsterdam onbew 21 0 Brussel licht bew. 21 0 Luxemburg zw bew. 14 0 Parijs zw. bew. 21 0 Nice zw. bew. 23 O Frankfort onbew 14 0 Milnchen geh bew. IS 0 Züricb geh. bew. 16 0 Genève geh. bew. 18 0 Locarno geh. bew. 21 1 Wenen zw bew IR O Innsbruck regen 18 0.1 Rome zw. bew. 24 0 Madrid onbew. 27 0 Majorca licht bew. 19 0 DEN HAAG Willen de her vormde gemeenteleden gekwa lificeerde krachten met een academische opleiding als predikant van wie ze veel ver wachten op tal van uiteenlo pende gebieden, dan is verho ging van de tractementen noodzakelijk, wil men in onze tijd jonge mensen warm ma ken voor het predikantswerk. Met pastor op zoek naar vrijheid DEN HAAG Op 16 juni zal mi nister van economische zaken. mr. L. de Block, aan het hoofd van een Ne derlandse missie voor een bezoek aan de Soedan vertrekken. Doel van dit bezoek is het overleg te voltooien over het afsluiten van een econo mische en technische samenwer kingsovereenkomst tussen beide lan den. In dit akkoord zal onder meer een regeling worden getroffen met betrekking tot de bescherming van investeringen. Op 19 juni zal de mis sie weer in Nederland terugzijn. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST Een toegeeflijke houding van christenen tegen over anders geaarden als ho mofielen is niet voldoende. Dat is toch nog een vorm van dis criminatie. Het is nodig te streven naar een volwaardige inpassen van deze naaste in het totaal van het kerkvolk. Daartoe moet waarschijnlijk meer werk verzet worden aan de kant van de parochie of ge meente, dan aan die van de homofielen zelf. Ziedaar een uitspraak van dr. C. J. B. J. Trimbos op de vandaag in Zeist gehouden studiedag over pastorale zorg aan deze minderheidsgroep, die volgens een andere spreker vier tot vijf procent van onze bevolking uit maakt. Ook dit congres is er men zou haast zeggen: ten overvloede het bewijs van dat de maatschappelijke waardering vele voortrekkers niet snel genoeg gaat. Hoe dan ook, men is inspannend bezig geweest de pro blematiek weer eens diepgaand door te praten. AFKEER Ds. A. J. R. Brussaard uit Den Haag: onjuiste bijbeluitleg bracht de kerk er tweeduizend jaar lang toe het hare bij te dragen aan de alge mene afkeer van deze naasten. Er is nu een kentering, hoewel de kerk blijkbaar nog niet toe is aan het openlijk erkennen van deze fout. Deze spreker wilde de problema tiek als volgt benaderen: Als de homo- sexuele instelling een gegeven is. dat buiten de wil van betrokkenen ont staat, dan mag die instelling nooit als I persoonlijke schuld worden aangere kend. Een mens mag toch niet verant woordelijk worden gesteld 'voor zijn leven zoals het is. maar slechts voor wat hij onder de gegeven omstandig heden van zijn leven maakt. Christus is de grote Bevrijder van alleen die in Hem geloven. Dit zal moeten uitkomen in het pastoraat. Maar ook bij de betrokken naasten zelf: zij zullen moeten aanvaarden, dat God hen graag wil gebruiken zoals zij zijn. Tenslotte, en niet in het minst moet dit uitkomen bij de ge meente: deze moet leren met die me demensen om te gaan en het zelfs niet vreemd vinden, wanneer de ka pelaan of de ouderling die een be zoek brengt, homofiel is. NIET TE VLOT Radiopastor ds. A. Klamer ging in praktisch opzicht nader op deze zaak in. De zielszorger zal dui delijk moeten maken dat hij geen i vlotte leverancier is van pasklare ad- I viezen. Vroeger: ga maar trouwen, onthouding, bid maar veel. psychia ter. Nu Doe maar. zoek partner, alle mensen zijn voor God gelijk. Neen. niet het stichtelijk kluitje in het riet maar de feiten op tafel. Het gaat om een pastoraat, waarin twee mensen een weg zoeken dwars door een gevaarlijk gebied, op zoek naar vrijheid. De pastor zal de ander op allerlei zijpaden moeten volgen: reacties van anderen, angst voor ouders, losse bij belteksten. theorieën over opvoeding, genezing, schuldgevoel. Alleen dege ne die bereid is mee te verdwalen mag hopen de weg te vinden naar de open plek ln het oerwoud, waar pas een oprechte keuze mogelijk zal blij ken. VERTROUWEN Tenslotte ging ds. Klamer in op de vraag: Hoe weet de homofiel, dat hij zeker kan zijn van de aandacht en het vertrouwen van de pastor? Bij zijn ingaan op die vraag confronteer de hij zijn gehoor met een andere, te weten: Komt de ander door uw hou ding wel op het idee u in vertrouwen te nemen. In de middagvergadering van deze bijeenkomst, die was georganiseerd door het Katholiek Bureau voor de Geestelijke Gezondheidszorg en het Prot. Centrum voor de Geestelijke Volksgezondheid, werd uitvoerig ge discussieerd over de benadering van een doorsnee-geval, dat ontleend was aan de praktijk. deze schooldag niet onbetuigd. Uit de spaarbusjes kwam dit jaar 12.500 gul den voor de bibliotheek en 22.150 gulden als bijdrage in de kosten van de vijfde hoogleraarsplaats. GORINCHEM Vanmorgen is ih hel streekziekenhuis overleden ds. W. Brinkman, hervormd predikant te Asperen. Hij was opgenomen wegens een hartinfarct. Ds. Brinkman was geboren in 1921. Op 9 februari 1947 werd hij bevestigd tot predikant in Asperen. Weer in Enrnpa Dit schrijft ds. C. Blomaard, secre taris van de Bond van Nederlandse Predikanten de bond bestaat dit jaar vijftig jaar in Hervormd Ne derland. Want roeping moet er zijn, ver volgt hij maar wie dit bijbels begrip wil hanteren vergete niet, dat in de Bijbel de priesters in het O.T. goed werden betaald en dat de apostelen de gemeenten voorhouden, dat zij goed voor hun dienaren moeten zor gen. Geen honger Wie behoorlijk wil verdienen moet geen predikant worden, dat staat wel vast. Maar honger lijden hoeft een predikant ln de Ned. Hervormde Kerk ook weer niet. Zijn „aangekle de" tractement is redelijk te noe- rtien. Omdat het predikantstractement door de eeuwen heen een omstreden zaak is en al enige tijd een discussie gaande is in de Hervormde Kerk verstrekt de schrijver in het artikel praktische informaties over Wat ver dient een dominee. NED. HERV. KERK Beroepen te Ernst (toez.) H. van Anael te Neder-Langbroek; te Oud- Alblas, A. v. d. Vlist te Andel (NB): te Wyk bü Heusden, J. Kruyt te Hillegersberg Bedankt voor Borculo, H. J. Bos te Wognum. GEREF. KERKEN Beroepen te Ommen, B Koekkoek te Waddinxveen; te Rottevalle, kand. D. Braam te Leiderdorp Bedankt voor Emmeloord (vac. H. D. Bakker), D. Pasman te Alkmaar; voor Pernis (vac. H. C. Vooneveld), J. Tevel te Zwündrecht-Gr. Lindt. Benoemd tot hulpprediker te Put ten, J. A. Gravestein. em. pred. te Elim (Dr.) (verb, ber.) Préparatoir geëxamineerd, kand. A. Koornneef. Westeinde 52, Scher- merhorn. GEREF. KERKEN (vrij? Beroepen te 's-Gravenhage-Oost. Tj. Boersma te Assen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-West. H. C van der Ent te Katwijk aan Zee en D. Slagboom te Dordrecht-Centrum. Een anglicaanse bisschop heeft in zijn kerkblad laten weten, dat zijn hart. zijn nieren, zijn ogen ..en andere orga nen. die andere mensen van nut kun nen zyn" na zijn dood gebruikt mogen worden voor transplantatie. Het is bis schop Cyril Bulley van Carlisle.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2