JSS#»"* CALTEX BENZINE STATION N.V. CENTRAL OFFICIAL FORD-DEALER ALPHEN AAN DEN RIJN GYMNASIUMDIPLOMA IN 3 JAAR DANK ZIJ BEHEERDER VAN FIETSENSTALLING Kinderarts A. Kuyper draagt praktijk over Voorstellen voor EEG visserij politiek Primeurs aan de groenteveiling Opgebracht schip vist al weer Tentoonstelling over industrie in Voorschoten Sport na studie in Alphen DONDERDAO 13 JUNI 1968 NIEUWE LEIDSE COURANT LEIDEN/OEGSTGEEST De in Oegstgeest wonende kinderarts dokter A. Kuyper legt per 1 juli zijn praktijk neer, waarna hij zich als rustend arts" in Twenthe zal vestigen. De kinderarts mejuffrouw A. 'alma, die dokter Kuyper de afgelopen twee jaar heeft bijgestaan, zal de praktijk van dokter Kuyper voortzetten. Het bestuur van het Diaconessen- huls biedt volgende week woensdag middag van 4 tot 5 uur in de huis kamer van het ziekenhuis dokter Kuyper een afscheidsreceptie aan. Velen, onder wie oud-patiënten en ouders van patiënten, zullen dan ongetwijfeld dokter Kuyper en diens vrouw de hand komen druk ken. Dokter Kuyper, geboren in Am sterdam, legde in 1930 aan de ge meentelijke universiteit van Am sterdam het artsexamen af. Na een jaar in Dordrecht assistent van een chirurg te zijn geweest, vestigde hy zich in Lochem als huisarts. In 1940 kwam dokter Kuyper naar Leiden om bij prof. dr. E. Gorter te worden opgeleid tot kinderarts en zich vervolgens als kinderarts te Oegstgeest te vestigen. De laatste jaren van de Tweede Wereldoorlog Klap aan politieman kost Alphenaar 80,- DEN HAAG Gisteren stónd voor de politierechter een 19-jarige tim merman uit Alphen aan den Rijn terecht Op een dansavond in een gebouw aan de Burgstraat waren moeilijheden ontstaan. Enkele lastige klanten werden vewijderd. Buiten werd het rumoer voortgezet, waaraan de politie een einde maakte. De timmerman was het met de gang van zaken niet eens en gaf een politieman een klap in het gezicht. Later heeft hij hiervoor zijn excuses aangeboden. De rechter veroordeelde conform de eis tot een boete van f 80, Hazerswoudse dammers verliezen van Boskoop HAZERSWOUDE Het eerste treffen tussen de damverenigingen „Samen Sterk" uit Hazerswoude en „Boskoop" om de wisselbeker is ge ëindigd in een 1614 overwinning voor laatstgenoemde verenigi- t. De Hazerswouders krijgen maandag als nog de kans de strijd in hun voordeel te beslissen tijdens de tweede ont moeting. TER AAR Verscheidene kwe kers hebben gisteren het assorti ment aan de groenteveiling ver groot. De heer D. C. van Harten bracht de eerste aardbeien van de koude grond, die groentehandelaar A. v d Bosch uit Alphen kocht voor 52 cent per doosje. De heer P. S. Hoogervorst bracht stokprinsessebonen. Ze gingen voor 3.20 per g naar groentehandelaar Broekman in Alphen. De eerste doperwten leverde de heer Th. G. Egeberts te Ter Aar. Commissionair J. Keeleman be taalde ervoor f 1.20 per kg. Kweker A Es veldt Dz. was er alweer met blauwschokkers, die ook f 1.20 per kg opbrachten en door grossier P. van Seumeren werden meegenomen naar Amsterdam. Bejaarden Wonds Oord gingen dagje varen WOUBRUGGE De bewoners van het bejaardencentrum Wouds Oord vertrokken gistermorgen om negen uur met een Avifaunarondvaartboot voor een tocht langs Ter Aar en over de Drecht. Aan boord werd koffie gedronken en gebruikte men de broodmaaltijd. In de middaguren werd de tocht over de Kaag voortgezet. Het gezel schap dineerde in een gezellig res taurant langs de Hoge Dijk te Ha zerswoude. Via Alphen aan den Rijn keerde men om acht uur in Wou- brugge terug. Burgerlijke stand WOUBRUGGE Geboren: Silvia J d v A A M van der Pouw-Kraan en M H J Wisse; Arie W z v J J van Koperen en A van Staveren; Marian ne K d v W M van den Broek en A L Theunisz; Marcel C S z v M G Wol vers en P M Vryhof. Getrouwd: Leendert P Smits 22 j en Maartje W Verdoes 23 j; Nicolaas J van der Putten 27 j en Maria A C ieverse 23 j; Adrianus F Schrader -5 j en Cornelia J W M Wolvers 22 j. en de eerste jaren daarna waren voor dokter Kuyper de drukste ja ren als gevolg van de vele infectie ziekten en de grote moeilijkheden met de voeding. Hier kwam voor hem nog bij het werk aan consul tatiebureaus te Noordwijk, Noord- wijkerhout en de Bollenstreek. De eerste twintig jaren van zijn praktijk verrichtte dokter Kuyper zijn klinisch werk in hoofdzaak in het Elisabethziekenhuis, aan welke periode van zijn loopbaan hij heel goede herinneringen heeft overge houden. Incidenteel werkte hij ook in het toen te kleine oude Diacones- senhuis. Sinds het nieuwe Diacones- senhuis er is, verricht hij in hoofd zaak hier zijn klinisch werk. De laatste jaren was hij bovendien ver bonden aan de staf van dit zieken huis. Foto N. van der Horst. ESBJERG De schipper van de WR 189 die in Denemarken was opgebracht wegens het vissen in de verboden zone, is gisteren tot een geldboete veroordeeld. Onmiddel lijk nadat de betaling was gere geld heeft het schip weer zee ge kozen. LEIDERDORP De normale gymnasiast heeft tenminste zes jaar nodig voor hij met goed ge volg eindexamen gymnasium kan doen. Voor iemand met een mulo diploma staat er vijf jaar voor. De Leiderdorpse Ans Ouwehand (18), nu ex-leerlinge van het Rembrandtlyceum, deed er drie jaar over. Dezer dagen kwam zij met goed gevolg door het examen. De weg voor een universitaire studie in de Slavische talen ligt daarmee voor haar open. Drie jaar geleden, direct na haar eindexamen mulo-B, kwam Ans Ouwehand zich op het Rembrandt lyceum melden. In haar gezelschap de heer B. W. Willemse, beheerder van de NS-rijwielstalling aan het Terweepark, een autodidact in de klassieke talen ,die na zijn dagelijks werk veel leerlingen bijwerkt in de klassieken. Normaal is, dat leerlingen met een mulo-diploma, die op het gymna sium komen, geplaatst worden in de tweede klas. Zij moeten dan weliswaar nog een jaar bijgewerkt worden in Latijn, maar voor een doorzettertje is het te doen. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat rec tor dr. Blom even vreemd opkeek, toen hij Ans Ouwehand hoorde vra gen of zij niet in de vierde klas ge plaatst kon worden. „Ik neem op me haar in zeven maanden bij te werken", voegde de heer Willemse eraan toe. „Het is merkwaardig", aldus dr. Blom, maar ik heb er van het begin af vertrouwen in gehad. Het was een waagstuk, vandaar ook, dat zij voorwaardelijk in de vier de werd geplaatst, maar de kans wilden we toch geven". LEREN DOOR LEZEN De heer Willemse (76), de „cus tos birotarum et autobirotarum apud viarurn ferratarum Neerlandica- rum" bewaker van fietsen en brommers bij de NS, zoals hij zich wel in het Latijn pleegt te betitelen, Geopend: 's Maandags t/m zaterdags van 7.3022.00 uur. Op vrijdag 14 juni a.s. van 19.00—22.00 uur en op zaterdag 15 juni van 9.00—22.00 uur bent U van harte welkom voor het bezichtigen van ons geheel nieuwe bedrijf aan de Tolstraat 78. Tevens is er dan een Ford-show met de nieuwste modellen personen- en bestelwagens. Telefoon: 01720 - 5641 Gedurende bovengenoemde dagen ligt er voor iedere bezoeker aan de pomp een aardige attentie klaar!!! toog aan het werk met Ans „An na Scaevola, Anna de linkshandige". Iedere dag kwam zij naar de Oegst- geestse Dorpsstraat 32. De methode van de heer Willem se die uiteindelijk tot de uitzonder- mondeling. „Grieks mondeling heb ik onnodig een beetje verknoeid. Het was het eerste onderdeel en ik was erg zenuwachtig". Dat Ans hoger had gekund met haar mondeling bevestigen zowel rector Blom als de heer Willemse. „Een moeilijke schrijver als Plato vertaalt zij vlot, met Homerus had het dus beter moeten gaan". De heer Willemse, die Ans Ouwe hand „cotidie refersit lingua latina en graeca dagelijks volpropte met oude talen" meent, dat het bij zondere succes is toe te schrijven aan een ware talenknobbel, maar meer nog aan een uitzonderlijk doorzettingsvermogen. Ans verdere plannen: „Zo gauw mogelijk afstuderen en dan een baan zien te krijgen in de buitenlandse lyke prestatie leidde, was kortom- schreven: leren door lezen. „We be gonnen al na vrij korte tijd Grieks en Latijn te lezen. Intussen atten deerde ik op de droge formules van de grammatica en zinsconstructies. En dan bij voortduring vragen naar het hoe en het waarom. Door de leestechniek heb ik ook apathie voor de te leren stof voorkomen. Dat is bijvoorbeeld een groot gevaar als je begint met het laten leren van rijtjes woorden", vertelt de heer Willemse. Na zeven maanden was „Anna Scaevola" zover, dat het voorwaar delijke van haar toelating werd ge schrapt. Kort daarop werd zy on voorwaardelijk bevorderd naar de vijfde. De dagelijkse bijlessen bleef zij evenwel tot het eindexamen vol gen, „want" zegt zij, „met de Griek se grammatica heb ik lang moeite ge had". VOLGEPROPT Haar eindexamenresultaten in Grieks en Latijn waren goed: drie zevens voor Latijn, een acht voor Grieks schriftelijk (het beste cijfer van de klas) en een vier voor grieks VOORSCHOTEN Wethouder W. J. Iestra heeft in de kantine van het voormalige M.O.C. de onderwijs- tentponstelling van de Vereniging Nederlands Fabrikaat geopend. Het doel van deze tentoonstelling is de Jeugd bekend te maken met alles wat zich rond de industrie afspeelt. Door de onderwijstentoonstelling wil de VNF eraan meewerken, dat de jongeren begrip krijgen voor de belangrijke plaats die de industrie in de volkshuishouding inneemt. De tentoonstelling is in acht sec ties verdeeld. Zy geeft een over zicht van de wolfabricage, de gas- en aardoliewinning, de margarinefa- bricage, het transport, de auto-in dustrie, de rubber en de chemische produkten. Een miniatuurboortoren werkt en een dieselmotor draait. dienst. Een ambassade in het oosten bijvoorbeeld...". En van de feeste lijk gestemde heer Willemse: „Weer een slachtoffer waarop ik mijn liefde voor oude talen kan uitleven". ALPHEN Het schooljaar loopt ten einde, en zoals gebruikelijk zijn er nu allerlei aktiviteiten, die de leerlingen, na weken van inspanning ook wat ontspanning bezorgen. Zo zijn er de schoolreisjes. Gis teren waren het de leerlingen van de lagere klassen van de J. W. Hoorn en- borg school, die uit gingen. Er werd een bezoek gebracht aan Artis in Amsterdam en aan de Linnaeushof. Mede dank zij het fraaie weer was het een fijne dag. Verder zitten de lagere scholen ook in de schoolsportwedstrijden. Van de prot. chr. scholen waren de vier vroegere hervormde scholen dinsdag al in aktie. De leerlingen van de Dr. de Visser-, Da Costa-, Erven van Prinsteren- en Oranje Nassauschool hebben fel strijd ge leverd. De hoogtepunten waren de voetbalwedstrijden voor de jongens en de slagbalwedstrijden voor de meisjes. De eerste prijs bij de jon gens ging naar de Oranje Nassau school, die een wisselbeker nu voor goed in bezit kreeg. Het slagbaltoer- nooi werd gewonnen door de meisjes van de Da Costaschool. Vandaag zyn het de leerlingen van de J. W. Hoornenborgschool en de Oranjeschool die him sportdag hebben, morgen volgen de openbare scholen. De sportleraren C. Boer, M. de Haas en F. A. van Melsen hebben bij deze wedstrijden, die op de terreinen van de Heub gehouden worden, de alge mene leiding. Chr. leesgezelschap Koudekerk maakte tocht door Zeeland KOUDEKERK Dertig leden van het chr. leesgezelschap maak ten de jaarlijkse bustocht. Via Gouda ging men richting Rotter dam. Nadat de Brienenoordbrug en de Haringvlietbrug gepasseerd wa ren, reed men naar Zierikzee. In Middelburg werd de broodmaaltijd gehouden en bezocht men de ker mis. Na in Vlissingen een uurtje over de boulevard gewandeld te hebben, reed men naar Breda, waar gedi neerd werd. Tijdens het diner over handigde de heer P. de Jong de voorzittershamer aan de heer P. Geerlof. BRUSSEL De Europese com missie heeft bij de ministerraad van de gemeenschap voorstellen i-.ge- diend voor een gemeenschappelijk visserijbeleid. De voorstellen gaan over een gemeenschappelijke markt ordening, schorsing van de douane rechten op bepaalde vissoorten (w.o. haring) en een structuurpolitiek. Aangezien het EEG-verdrag de visserijprodukten onder de land bouw rangschikt, zijn de commissie voorstellen grotendeels gebaseerd op het gemeenschappelijke land bouwbeleid, vooral wat de struc tuur en de markt-politiek be treft. Er zijn bepalingen ont worpen voor kwaliteitsnormen, pro ducentenorganisaties. prijsregelin gen en handelsverkeer met derde landen, die veel lijken op de ge meenschappelijke marktordening in de sectoir groenten en fruit. In de ontwerpen heeft de com missie rekening moeten houden met de verplichtingen van de EEG te genover derde landen. In ljet bij zonder binnen het GATT en de as sociatie-overeenkomsten, zo is don derdag in Brussel bekendgemaakt. Op het gebied van de structuur stelt de verordening een gemeen schappelijke regeling voor de uit oefening van de zeevisserij voor. De EEG-landen dienen te waarbor gen, dat voor alle vissers gelijke voorwaarden gelden voor toegang en bevissing van de visgronden. Voorts moeten de EEG-landen zorg dragen, dat de verschillende vis sersvaartuigen onder gelijke voor waarden toegang hebben tot de ha vens en de technische installaties. De Europese ministerraad kan b.v. door beperkingen inzake de vangstmaatregelen vastellen die nodig zijn voor de instandhouding van de visgronden. Voor 1 januari 1970 zal de Europese raad voorts de beginselen en methoden moeten be palen voor een gemeenschappelijk optreden van de zes in de visserij sector naar buiten. Het ontwerp omvat ook maatre gelen, gericht op herstructurering van de visservloten, het zoeken van nieuwe visgronden, vestiging van installaties voor opslag en distribu tie van bevroren vis, beroepsoplei ding en stabiliteit van de werkge legenheid. Voor projecten op dit ge bied wordt bijstand van het gemeen schappelijke landbouwfonds voor zien. C. A. Ymkers Statenlid DEN HAAG Vanmorgen is de heer C. A. IJmkers, oud-lid van de Eerste Kamer voor de C.P.N., toegela ten tot de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De heer IJmkers, even eens gemeenteraadslid van Den Haag, volgt als lid van Provinciale Staten mevrouw Van der Blom-Vijlbrief op, die om persoonlijke redenen de Staten heeft verlaten. DR. J. L. v. d. GOUW PROV. INSPECTEUR DEN HAAG Verwacht wordt dat dr. J. L. van der Gouw, die tot voor kort algemeen Rijksarchivaris was, zal worden benoemd tot provinciaal inspecteur der gemeente- en wa terschapsarchieven. Zoals bekend heeft dr. Van der Gouw om persoon lijke redenen uit ongenoegen met de organisatie van het Rijksarchief ontslag genomen uit deze dienst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13