BOERDERIJ WORDT „OPEN" ATELIER DEFILE Uitlevering Ray pas eind juni? Jan en Anke: Instuif voor liefhebbers van tekenen Onlusten in Parijs Raketten in spitsuur Boerenpartij op centrum Saigon MINSTENS 40 DODEN Huib Goudriaan Biesheuvel vraagt opheldering over uitlating dr. Drees van RITMEESTER Rijksarchivaris met verlof PREMIE SPAARPLAN COMPLICATIES IN PROCEDURE Effecten leveren ons ineens extra voordeel op... dank zij het Premie Spaarplan! kuntu nog kleuren1 mevrouw? DINSDAG 11 JUNI 1968 Mr. Biesheuvel zou graag van mi nister Witteveen vernemen, welke Eerste- en welke Tweede-KaTnerle- den naar de inzichten van zijn ambtelijke medewerkers tot „verte genwoordigers van belanghebbenden" moeten worden gerekend en of de bewindsman de opvatting deelt dat de vaste commissie van de Eerste en Tweede Kamer vooral worden be volkt door vertegenwoordigers van belanghebbenden. DEN HAAG De uitlating van de directeur van de Rijksbegroting prof. dr. W. Drees dat men ook in de ver tegenwoordigende lichamen vooral personen vindt die geld willen uitge ven is voor de AR-fractievoorzitter in de Tweede-Kamer, mr. Biesheuvel, aanleiding geweest om hierover schriftelijke vragen te stellen aan de minister van financiën. De AR-fractieleider vraagt verder wat minister Witteveen vindt van de mening van dr. Drees dat pressie groepen, zoals vakbonden, het veld beheersen. „Acht de minister het juist een passend, dat een ambtenaar van zijn ministerie leden van de Sta- ten-Generaal aanduidt als vertegen woordigers van belanghebbenden", aldus de vragen van mr. Biesheuvel. Zoals bekend deed dr. Drees zijn uitlatingen op de jubileumvergade ring van de Vereniging van Rijks Ac countants vorige week. De heer en mevrouw Kooi: verhoerenrechts: eigenhandig verbouwd. Basis voor persoonlijk ren, zonnen in de wei bij het huis, volgend jaar zelfs zwem men in het zwembad, dat nu nog niet gereed is, en voor de kinde ren kampvuur stoken: dat kan allemaal in vakantieatelier De Kooi. Gastheer Jan en gastvrouw Anke verheugen zich al op de komende drukte („er zijn al 16 kinderen ingeschreven"), maar de hond Sir Edwin en de scha pen Maxi, Mini en Lammechien zullen na 29 juni wel even moe ten wennen. DEN HAAG De algemeen rijks archivaris, dr. J. L. van der Gouw, is op verzoek van minister Klompé reeds nu met verlof gegaan. Hem was op eigen verzoek per 1 september ont slag verleend. Het verzoek van minister Klompé (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) volgde op een artikel in de Haagsche Courant, waarin de heer Van der Gouw kritiek leverde op de opzet van het archiefwezen. Ook was volgens hem mede ten gevolge van gebrekkige organisatie een weten schappelijke achterstand van tien tallen jaren bij het rijksarchief ont staan. De Tweede-Kamerleden Van Dijk en Wiegel (beiden lib.) hadden de be windsvrouwe gevraagd of dit juist was. De minister antwoordde dat de formulering van hun vraag, ontleend aan het interview, moet worden be schouwd als een van de vele boutaden, die de stijl van het artikel in de Haag sche Courant hebben bepaald. tegen de Amerikaanse tenlastelegging zal hij nog een andere advocaat no dig hebben. Krachtens de Britse wet en het Brits-Amerikaanse uitleveringsver drag van 1935 kan Engeland Rav niet aan de VS uitleveren voor er 15 da gen zijn verstreken om de verdachte in staat te stellen in beroep te gaan. Tevens zal de dag van uitlevering afhangen van het feit of de rech- ter-commissaris in Bow Street het door de VS bijeengebrachte be wijsmateriaal tegen Ray voldoende acht. De uitleveringsprocedure zal nog ingewikkelder worden wanneer Ray zich beroept een politieke misdaad te hebben begaan. Volgens het uitleve ringsverdrag namelijk kan iemand niet worden uitgeleverd wegens „po litieke misdaden". De Amerikanen zullen waarschijnlijk wel een ontsnappingsclausule vinden die de uitlevering van Ray toch mogelijk zal maken. (Vervolg van pag. 1) De jongeman, een achttienjarige gymnasiast militant lid van de pro-Chinese beweging verdronk in de Seine bij een botsing tussen politiemannen en enkele honderden studenten, die de stakende arbei ders van de nabijgelegen Renault- fabrieken (in Flins) steunden Volgens de studenten had de poli tie om de betogers te verspreiden zeker een tiental in de Seine gegooid. Hierdoor verdronk de jongeman. Maar de politie beweert dat de jongelui in het water waren gespron- gen om aan ondervraging te ontko men. De machtige studentenbond UNEF heeft intussen de bevolking opgeroe pen een grootscheepse betoging te houden uit protest tegen de „onder drukking" De UNEF gaf een com muniqué uit, waarin stond dat maan dag „een student door de politie was vermoord". Vanavond om zeven uur moet de demonstratie beginnen bij het Gare de l'Est. Stakingen Bij de Renault-fabrieken in Flins was het gisteren de gehele dag on rustig. Ongeveer vijfhonderd arbei ders, die zich zogenaamd als werk willigen voordeden, kwamen in bus sen het terrein op om de fabriek weer te bezetten. Hun actie had in zoverre succes dat drieduizend werknemers, die en kele dagen geleden al weer aan het werk waren gegaan, naar huis gin gen. Ze waren bang dat het tot nieu we vechtpartijen met de politie zou komen. Posters bij de Citroën-fabrieken bekogelden werkwilligen met stenen en bij Peugeot in Sochaux werden zelfs de poorten hermetisch afgeslo ten. zodat werkwilligen niet naar binnen konden. De zesduizend arbeiders van de vliegtuigfabriek Sud Aviation in Toulouse zijn vandaag weer aan het werk gegaan, evenals de zesduizend mensen die bij Sud Aviation in Ma- riagne (bij Marseille) werken en do achtduizend van de machinefabriek Forges et ateliers du Creusot. Langzaam maar zeker ga je toch een beetje verboeren'", zegt mevrouw Anke Kooi-van der Valk. We zitten in de woonkamer (gezellig ouderwets aandoende bakstenen schoorsteen, maar mo derne grote ramen) van haar boerderij in Zuidwolde, een bij uit steklandelijk dorp in Drenthe. Buiten mekkeren schapen. Anke vertelt dat een eigen groen tetuin en koeien van de buren de taak van groenteman en melk boer hebben overgenomen. „En we hebben vier jonge katten ge- bad." Twee en een half jaar geleden trok het echtpaar Kooi uit Rot terdam naar Zuidwolde. Jan Kooi (binnenhuisarchitect) en Anke (akte l.o. tekenen, acade mie) hadden de oude, ver waarloosde boerderij gekocht met als doel goede atelierruim te te krjjgen, en het openen van een vakantieatelier. In november 1965 betrokken ze de boerderij. „Het begon al vroeg te vriezen, en we woonden tussen sta pels stenen èn muizen." In die koude winter trof het echt paar voorbereidingen voor de ver bouwing van het huis. „Maar er kwam niet veel van. voor eten zorgen en het warm houden was bijna het eni ge." In de lente beson het: Jan pakte zelf alles aan, bijgestaan door een aannemer. Buren hielpen „En de buren waren geweldig! De hele buurt hielp met de pannen op het dak leggen, maar ze komen ons ook vragen als een koe moet kalven of het hooi plotseling voor een on weersbui moet worden binnenge haald." De verbouwing is nu nagenoeg vol tooid. Het resultaat is een voor Neder land nog vrijwel uniek „instituut": een comfortabele kampeerboerderij, die vanaf 29 juni kinderen onderdak kan bieden voor een ..schilderva kantie" van half augustus tot eind september zijn ook volwassenen wel kom. Jan en Anke willen in hun ..vakan tieatelier" kinderen en volwassenen, tegen een redelijke vergoeding naar hartelust laten schilderen, tekenen, steen bewerken en zelfs manden vlechten. Leidster De kinderen zullen les krijgen, en onder de hoede zijn van een leidster, die in het seizoen permanent tot hun beschikking staat, 's Morgens zal er worden „gewerkt" en 's middags wordt vakantie gevierd. Naar wens kunnen de kinderen een week. twee weken of zelfs een maand op de boerderij verblijven. Vakantieatelier „De Kooi" kan maximaal 20 personen herbergen. Er is een slaapgelegenheid voor dames en een voor heren, oftewel een voor meisjes en een voor jongens. Achter in de boerderij is een grote ruimte: het atelier. Jan en Anke: „Onze hond krijgt soms een krant om zich uit te leven. Zo moeien mensen ook wel eens een uitlaatklep hebben. Als je een hobby hebt gebeurt het nogal eens dat je er niet meer aan toe komt. We willen hier de gelegenheid scheppen er wel iets aan te kunnen doer., en er tegelijkertijd met ande ren over te kunnen praten. Weekends Begin oktober en begin september houden we twee weekends voor huisvrouwen. De weekends zullen in het teken staan van wandkleden ma ken, bloemschikken en binnenhuisar chitectuur. We nodigen dan mensen uit om hierover te komen praten." Waarom het echtpaar Kooi een va kantieatelier begint? „We hebben er plezier in andere mensen een atelier aan te kunnen bieden, en vinden het ook fijn prettig werk aan huis te hebben. We vinden het belangrijk dat het geen industrietje wordt, maar we moeten wel iets verdienen om de investeringen eruit te krijgen." „En", zegt de heer Kooy, „het lijkt me voor mezelf ook inspirerend als hier mensen zitten te tekenen en te schilderen." Hiusiceren Hij hoopt trouwens dat er gasten zullen zijn, die een muziekinstrument meebrengen. „Dat lijkt me machtig; akoestisch heb ik er rekening mee gehou den." De heer Kooi is muzikaal; maar hij maakt liever instru menten. „Zijn grootste hobby", zegt z'n vrouw. Tekenen, schilderen, musice- (Vervolg van pag. 1) I Zoals bekend ligt de oorzaak van de moeilijkheden in de Boerenpartij in het feit, dat de heer Koekoek vol gens mr. Kronenburg c.s. een veel te grote macht aan zich getrokken heeft. Hjj is zowel partij- als fractievoor zitter en tevens hoofdredacteur van de Vrye Boer. Bovendien vindt men het onjuist 1 dat de heer Koekoek voortdurend links en rechts beschuldigingen uit waardoor steeds processen volgen. Op het ogenblik is bijv. een proces aan- l hangig van Koekoek tegen mevrouw j Hetty Bennink over de administratie I van de op te richten Vrije Omroep. De heer Koekoek meent dat hij hier de leiding van heeft. Mevrouw Ben nink wil een stichtingsbestuur met meerdere leden. Bovendien wenst zij geen omroep van de Boerenpartij. 1 De heer Koekoek heeft voorts ern stige bezwaren tegen de aanstelling van een administrateur. Thans ver vult de heer Van Nieuwenhuysen deze functie. Hij wordt betaald uit gelden die de heer Harmsen voor zijn wet houderschap in Apeldoorn ontvangt. Destijds is besloten om van de sta tuten af te wijken en de heer Harm sen de dubbele functie van wethouder en Kamerlid te laten houden. Hier voor heeft hij schriftelijk toestem ming. De heer Koekoek wil die thans intrekken. Hij meent dat de heer Harmsen via de heer Van Nieuwen huysen en partijsecretaris Van de Brake invloed op de leiding willen uitoefenen buiten hem om. Vorige week heerste zowel bij de heer Koekoek als bij de heren Harm sen, Kronenburg en hun medestan ders de opvatting dat een van beide partijen moest toegeven of het veld ruimen. Zover Is het gisteravond niet ge komen. Het is echter duideiyk, dat in de zwijgperiode de bestaande conflic ten nog volop aanwezig zUn. Mijn vrorw en ik zijn aandeelhouders geworden! We doen mee aan j het Premie Spaarplan en kopen nu jaarlijks voor zo'n 500 gulden 1 aandelen en obligaties. Straks krijgen we daarover elk jaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! We kopen er nog een aandeeltje voor... Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Ci. Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (effecten- en spaarbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken. Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. SAIGON Bij het begin van het spitsuur heeft de Vietcong vanmorgen raketten afgeschoten, die neerkwamen in de volle stra- ten van het centrum van de I Zuidvietnamese hoofdstad Sai- gon. Zeker veertig mensen kwa- men om het leven. Het aantal ge- I wonden ligt boven de honderd. De ruim dertig raketten ontploften dichtbij de regeringsgebouwen en an dere centra. De telcverbindingen met de rest van de wereld kwamen stil te liggen. Het was de achtste achtereen- volgende dag dat de Vietcowg de I hoofdstad onder raketvuur nam. I Maar zoveel doden en gewonden als j vandaag waren er nog niet gevallen. De beschietingen begonnen vijf uur voordat generaal William Westmore- j land, de voormalige Amerikaanse be velhebber in Vietnam, Saigon ver- liet. Generaal Westmoreland had voor i zijn vertrek gezegd dat de beschietin- ge van Saigon bijna niet te voorko- I men zijn. Harriman, de Amerikaanse onder handelaar bij de vredesbesprekingen in Parijs, zei gisteren weinig opti mistisch te zijn. „rk kan alleen maar hopen dat er genoeg druk op Noord-Vietnam wordt uitgeoefend om ons te helpen een vreedzame overeenkomst te bereiken". Morgen wordt het vredesgesprek hervat Dr. Phan Quang Dan, minister van staat in het nieuwe Zuidvietnamese kabinet, zei gisteren dat eigenlijk zijn regering het vredesinitiatief moet overnemen door onderhandelin gen te beginnen met Noord-Vietnam en het nationale bevrijdingsfront. Hij drong aan op een volledige en on middellijke wapenstilstand. NEW VORK De politieke com missie van de Verenigde Naties heeft gisteren met grote meerderheid het ontwerp-verdrag tegen verdere verspreiding van atoomwapens aan genomen, namelijk 92 tegen 4 stem men en 22 onthoudingen. Albanië, Cuba, Tanzania en Zambia stemden tegen. Onder de landen die zich van stemming onthielden waren Frank rijk, India, Brazilië en Argentinië. He' debat heeft bijna zeven weken geduurd. De resolutie zal later deze week bij de Algemene Vergadering ter bekrachtiging worden ingediend. DÉFILÉ van Ritmeester. Nieuw, geurig. Een fantastisch sigaartje. Voor mannen van 20 tot 40. Voor mannen die kritisch kiezen. Voor de populaire prijs van maar f 1,50. Wat let u, om vandaag nog te ontdekken, hoe lekker écht roken is. STOCKHOLM Op 1 april 1970 zal de Zweedse televisie be ginnen met de exploitatie van een tweede net, waarop uitslui tend in kleuren wordt uitgezon den. Thans is men reeds begonnen met op gesloten keten proeven te nemen met kleurenuitzendingen, zulks volgens het Duitse PAL-systeem. Hiervoor worden films en in 'het 'buitenland ge kochte banden gebruikt. Met eigen produkties word't pas be gonnen als het tweede program ma gaat draaien. LONDEN Van bevoegde zij- j de is vernomen dat de vroegst i mogelijke datum, waarop James Earl Ray, de vermoedelijke moordenaar van ds. Martin Lu ther King, krachtens de Britse wetgeving naar de VS zal kun nen worden overgebracht 28 juni is. Mocht hij zich tegen zijn uit levering verzetten kan het wel tot juli of augustus duren voor hij op transport wordt gesteld, zo werd gezegd. Inmiddels heeft Amerika formeel om uitlevering gevraagd van Ray. die zich ook wel Eric Starvo Galt of Ra mon George Snevd noemt. Op ver zoek van de Amerikanen is een voor lopig arrestatiebevel tegen Ray uitge vaardigd wegens moord, een eerste noodzakelijke maatregel om uitleve ring mogelijk te maken. Ray werd gisteren voor de rech- ler-commissaris geleid en beschul digd van het gebruik van een ver valst paspoort om Engeland binnen te komen en het dragen van een ge laden pistool, waarvoor hij geen ver gunning had. Ray heeft een advocaat toegewezen gekregen omdat hij vermoedelijk be zwaren zal aanvoeren tegen de Britse aanklachten. Om zich te beschermen win'n zuiyer zilv'ren bonbonschaaltje doe mee aan de Bensdorp boomschors kleurwedstrijd in Eva. Libelle, Margriet en Prinses OOOOOOOOOCXXXXiOOOOOOOOOCOO

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7