Nigeria dreigt onze handel na wapenstop te treffen Inleveringsactie vuurwapens in VS Na zoveel jaren heeft Lexington opnieuw 'n formidabele sigaret gemaakt: deze king size special filter DR. ZIJLSTRA: VS, LET OP UW ZAAK Uit de Haagse hof geplukt DEN HAAG DOET NIETS AAN ZWARTE MARKT BEZORGDHEID OVER VERKLARING VAN LUNS Trooping the colour FLLXI PUP alles goed Zelfmoordpoging aanslagpleger Rudi Dutsclike Meerderheid voor ..grote coalitie" Baden-W ii rttemberg 5 DINSDAG 11 JUNI 1968 99 LAGOS/DEN IIAAG De federale regering van Nigeria heeft de Nederlandse regering ge dreigd niet vergeldingsmaatregelen. Reeds zou besloten zijn. Nederlandse handelsbelangen te treffen. Aanleiding is het embargo op wapenleveranties aan Nigeria, vorige week door de regering aangekondigd en inmiddels uitgevoerd. De regering in Lagos zegt: „De beslissing van Nederland bewijst dat de Nederlandse regering niet meer is geïnteresseerd in de toe komstige handelsactiviteiten in een verenigd Nigeria." Volgens de Nigeriaanse centrale bank heeft Nederland voor twee mil jard gulden in Nigeria geïnvesteerd. Dit land is dan ook een van Neder lands belangrijkste handelspartners in Afrika. In een gisteren uitgegeven verkla ring heet het dat de Nederlandse maatregel geen invloed zal hebben op de huidige militaire operaties tegen Biafra. De federale regering heeft al afdoende regelingen getroffen voor het betrekken van voorraden uit an dere bron, zo staat in de verklaring. Nederland maakt een eind aan de „wettige" wapenverkopen aan Lagos en zegt er niets van dat over de zwarte markt wapens naar de rebel len gaan, die uit bronnen komen die aan de Nederlandse regering bekend zijn. Nigeria waarschuwt de Neder landse regering, niet de „onvriende lijke stap" te doen, andere landen over te halen tot een zelfde maatre gel. De Nederlandse autoriteiten heb ben door hun maatregel slechts de valse hoop gewekt bij de opstande- j lingenleiders en hun vrienden, dat j hun poging tot afscheiding en verde- ling van Nigerië nog een kans van slagen heeft, zo luidde de verkla ring. Minister Luns deelde vorige week donderdag in de Tweede Kamer mee, dat de regering bereid was de lopen de wapenleveranties aan Nigeria op te schorten. Hij antwoordde hiermee het Kamerlid Westerterp. die ge vraagd had om een uitvoerverbod. Valse hoop Trooping the Colour, de jaarlijkse ceremonie bij de parade van de j Horse Guards, werd opgeluisterd i door de aanwezigheid van de Britse koningin. Ze reed zoals ge bruikelijk op een paard om de pa rade af te nemen en was gekleed in het scharlaken gala-uniform van de Guards. Volgens de verklaring hebben de Biafranen het vredesoverleg afgebro ken onder meer omdat hun in het geheim door de Nederlandse regering was beloofd dat de Nederlandse wa- penleveringen aan de federalenzou den worden stopgezet. „Allen die be kend zijn met de huidige militaire •toestand in Nigeria weten dat de opstandelingen-regering op instorten staat. GRATIS LIUKE van Lucky Luke, Billy the Kid, Jolly Jumper ol do gebroeders Dalion bi/3 pakjes KOOP yjfallo MANS VIIBIId INSTANT PUDDING Theorie Volgens de wet bescherming leerlin gen tegen besmettingsgevaar van 9 ju li 1953 moet ieder, die aan een inrich ting van onderwijs is verbonden, in het bezit zijn van een geldige verkla ring dat hij niet lijdt aan tuberculose van de ademhalingsorganen. Dit geldt ook voor hen die belast zijn met het schoonhouden der lokalen of het ver zorgen der verwarming. In de praktijk betekent dit dat ieder van bovengenoemde groepen zich om de twee jaar moet laten doorlichten. Over de inspecteurs bij lager en mid delbaar onderwijs rept de wet niet. Zij zijn derhalve van deze verplich ting vrijgesteld. Toch zou men uit gaande van de doelstelling van de wet mogen verwachten dat zij eerder voor een dergelijk onderzoek in aan merking komen dan schoonmaaksters en stokers die immérs in tegenstelling met de inspecteurs nimmer met de leerlingen in contact komen. De verklaring voor deze leemte in de wet kan alleen gevonden worden in het feit dat herhaalde doorlichting zoals de internationale medische vak literatuur leert gevaar opleveren kan voor de gezondheid. Zij is nl. één der oorzaken van leu kemie of bloedkanker. Vandaar dat men in het buitenland reeds lang van deze methode van onderzoek is f- gestapt. Ofschoon alle leden van de Tweede Kamer uitvoerig en gedocu menteerd over deze kwestie werden ingelicht én met verschillende nadeli ge gevolgen die zich hebben voorge daan werden geconfronteerd, was het uitsluitend de PSP'er Lankhorst die de minister van sociale zaken en volksgezondheid betreffende deze ge varen het vuur na aan de schenen legde. Het antwoord van dr. Veldkamp, de toenmalige bewindsman, was onthul lend. De gevaren werden noch ont kend noch ontzenuwd, doch de mi nister antwoordde dat het in zijn be doeling lag bij de wijziging van de wet een bepaling op te nemen, op grond waarvan in bijzondere gevallen een gehuwde onderwijzeres ontheffing van doorlichting kan verkrijgen. Deze woorden sprak de minister op 14 december 1961. Van een wijziging is evenwel nog steeds geen sprake en allen die bij voorbereidend, lager en middelbaar onderwijs werkzaam zijn. gehuwd of ongehuwd, blijven ver plicht zich regelmatig aan de funeste invloed der radio-actieve straling bloot te stellen. Theoretisch klopt onze gezond heidszorg heel aardig, m de praktijk vertoont zij echter bijzonder gevaar lijke aspecten. Rotterdam A. Smit NEW YORK De moord op senator Robert Kennedy heeft in tal van Amerikaanse staten een spontane inlevering van vuurwa pens ontketend. In alle grote ste den constateert de politie, dat particulieren eigener beweging de wapens komen inleveren die zij bezitten. Ook talrijke leveranciers of hande laars in vuurwapens hebben bekend gemaakt, dat zij hun bedrijf staken. In Denver heeft een particulier zich tot de bevolking gericht met het verzoek op zondag de wapens die zij bezitten op de trappen van het Kapi- tool te deponeren. Zelfs een winkelier in speelgoedge weren heeft de verkoop van zijn arti kelen opgegeven. „Wij leren onze kinderen de liefde voor het geweer en de liefde voor het doden door ze een speelgoedgeweer te geven zodra zij kunnen lopen", zo zei hij. Gouverneur John Volpe van Mas sachusetts zei. dat hij zijn ambtgeno ten van de staten van New England een ontwerp zal voorleggen voor toe zicht op dë vérkoop van vuurwapens. Strengere wetten In de Amerikaanse Senaat hield de democratische senator Thomas J. Dodd een vurig pleidooi voor controle op vuurwapens. Hij stelde twee nieu we wetten voor, die strenger toezicht op vuurwapens mogelijk zouden moeten maken, dan de wet die vorige week door het Congres is goedge keurd. Volgens het ene voorstel moet de verkoop per postorder van goederen en vuurwapens worden beperkt (on der de thans goedgekeurde wet val len wat betreft postorder-verkoop i handvuurwapens); het andere zou ie- I dere eigenaar van een of meer vuur wapens verplichten die door de fe derale ovèrheid te laten registreren. Alles op straffe van maximaal twee j jaar en/of een boete van 7.000 gulden, j Doodstraf Een andere democratische senator, i Robert Byrd, diende een wetsont- werp in, dat moord op. ontvoering I van of een aanslag op een Congreslid tot een federaal misdrijf moet maken waarop de doodstraf wordt gesteld. Na de moord op John Kennedy kwam een wet tot stand waardoor moord op de president of vice-presi dent een federaal misdrijf werd, zon der dat daarvoor echter de doodstraf wordt geëist. Vroom rouwbeklag over de ver moording van prominente Ameri kaanse leiders is niet langer voldoen de. Wij moeten beginnen met ontel bare duizenden, misschien miljoenen misdadigers, alcoholisten en geeste lijk labiele elementen, die zich de laatste dertig jaar van onvoldoende wetgeving van vuurwapens hebben kunnen voorzien, te ontwapenen, al dus Dodd. De senator zei dat tussen 1900 en 1966 in de VS 280.000 moorden, 370.000 zelfmoorden en 145.000 dode lijke ongevallen zijn gebeurd met vuurwapens. Tegenover dit totaal van 795.000 staan in die periode 550.000 Amerikaanse oorlogsslachtof fers. In Engeland en Japan gebeur den in de eerste jaren na 1960 ge middeld ongeveer dertig moorden met vuurwapens. Een aantal in die orde van grootte wordt in de VS in twee dagen bereikt, aldus Dodd. Premier De Jong zei op 31 mei naar aanleiding van vragen van het zelfde Kamerlid, dat de regering na 1 juli 1967 vergunning had verleend voor de uitvoer naar Nigeria van zeshonderd granaten bestemd voor het vroeger Nederlandse fregat Ogoya van de Nigeriaanse marine, vijfduizend houwitzer-granaten en zestien miljoen geweerpatronen. Nigeria stond als Afrikaans leve rancier van Nederland in 1966 op de tweede plaats na Libië. Ook als afne mer van onze produkten bezette Ni geria in 1966 onder de Afrikaanse landen de tweede plaats. Een van de Nederlandse belangen is de Nigerian Breweries Ltd.. de belangrijkste brouwerij in dit land, waarin Heine- ken en United African Company sa menwerken. Nigerian Fermentation Industries Ltd., waarin Bols als tech nische partner optreedt, vervaardigt alcoholische dranken uit geïmpor teerde alcohol en extract. Het Werelddiakonaa1 van de gere formeerde kerken maakte gisteren bekend dat een eerste bijdrage van 25.000 ter beschikking is gesteld voor hulpverlening aan vluchtelingen en gewonden in Nigerië en Biafra. Onderzocht wordt hoe verdere hulp verlening mogelijk is. Er is onder andere een aanvraag binnengekomen voor een ambulance. Rusk: troepen V.S. uit Europa gevaarlijk WASHINGTON De Ameri- kaanse minister van buitenlandse za- ken Rusk acht het gevaarlijk dat Amerikaanse troepen uit Europa worden teruggetrokken omdat de landen van het Warschau-pact de sterkte van hun strijdkrachten op voeren. Rusk zei dit gisteren in de financiële commissie van het Huis van Afgevaardigden. Hij zei dat het vraagstuk van de Amerikaanse troe- j pen in Europa één van de onderwer- pen zal zijn op de NAVO-vergadering volgende maand in IJsland. JOHANNESBURG De politie i van Johannesburg heeft in een Au- stralisch vliegtuig een partij ge- j i smokkeld goud ter waarde van bij- i I na een half miljoen gulden gevon- j I den. BERLIJN Josef Bachman (23), de man die de aanslag pleegde op de linkse studentenleider Rudi Dutsch- ke, heeft in zijn cel in de West- berlijnse gevangenis getracht zich op te hangen aan een kabeltje dat hij van een radio had weggehaald. De huisschilder was al in een be wusteloze toestand toen een cipier zijn zelfmoordpoging bemerkte. Hij kon op tijd worden gered. Dit is gisteren door de Westberlijnse jus titie bekendgemaakt. Rudi Dutschke die pas uit het ziekenhuis is ontslagen, is met vrouw en kind naar Zwitserland ge reisd voor een nakuur in een sana torium. Frankrijk (2) Evenals Nasser is ook De Gaulle niet bekwaam om een land democra tisch te regeren. De Gaulle is volko men voorbijgegaan aan hetgeen er on der de burgers leefde. Had hij dat wèl gedaan dan hadden zulke tonelen niet plaats gevonden. Er moet een regering komen, die alle standen recht doet en alle burgers van goede wil het loon geeft om be hoorlijk van te kunnen leven. Als men oud wordt en niet meer bij kan blij ven. laat men dan aftreden en het roer in handen van jongeren overge ven. Rotterdam J. Soctens Den Haag is echt niet alleen de stad van stand ophouden en recep ties bezoeken. Het leven van de doorsnee burger is niet anders dan ih welke Nederlandse stad ook. Met alle zorgen. Er is ook een stukje Den Haag waar de zorg de boventoon voert. In Sociaal Den Haag. een uitgave van de Stichting Sociale Raad kan men daar over lezen. Nu echter is eens een onderwerp bij de kop genomen, dat in wezen met het niet of wel mee genieten van de welvaart wei nig te maken heeft. Het gaat over schoolvoeding. Tot nu toe is schoolvoeding een begrip waar wel armoede achter steekt. Een warme maaltijd wordt verstrekt aan kinderen, die thuis zo'n maaltijd niet verwachten kun nen. In juni 1967 waren dat er nog 650. Sociaal Den Haag pleit en dat is mij uit het hart gegrepen voor een ander systeem. Geen „bedeling" meer van arme kinderen, maar een mogelijkheid om alle kinderen die tussen de middag niet naar huis kunnen of thuis geen verzorgde maaltijd kunnen verwachten, een redelijk maal te bieden op school. De situatie in Den Haag is op het ogenblik zo, dat meer dan 2000 kin deren (cijfer gegeven door de S.R.) tussen de middag onverzorgd zijn. O zeker, ze krijgen heus wel van moeder thuis een pakje boterham men mee. maar dat voedsel belandt in veel gevallen overal behalve in de maag van de kinderen. Enige jaren geleden heeft onze krant eens onderzocht wat de func tie van de kantine op de middelbare scholen was. Het bleek dat men niet verder kwam dan een ruimte voor schoolbijeenkomsten. Werd er iets verkocht dan was het cola. spritsen en gevulde koeken. In enkele geval len bracht men het tot een flesje melk. De praktijk is dan ook, dat de overblijvende kinderen op straat Eten st- Ito zwerven, patat eten. in koffiebars hangen. De vraag is of het anders kan. In het buitenland wel. Het verschil is, dat daar een warme maaltijd verzorgd wordt, omdat men tussen de middag nu eenmaal warm eet. Veel ouders hier zullen daar tegen zijn, het een aantasting vinden van de gezinssfeer omdat men des avonds thuis warm eet. Maar een behoorlijke broodmaaltijd begeleid door een kop goede soep en fruit kan moeilijk als „te veel" beschouwd worden als lunch. Zo'n maaltijd van de scholieren heeft behalve de voedingskwestie ook andere voordelen. De kinderen verwilderen niet zoals nu en voor de trage eters is het vaak een aanspo ring mee toe te tasten. Maar hoe zoiets te verwerkelij ken? Het onderwijzend personeel heeft er hoogstwaarschijnlijk geen zin of energie voor. Trouwens, die is ook wel aan een pauze toe. Het zijn de ouders, die de organisa tie zullen moeten leiden. De moe ders natuurlijk aan wie in wissel diensten de voorbereidingen en het toezicht zou zijn toebedeeld. Per school zou een systeem kun nen worden uitgedacht. Ik denk aan een soort zelfbediening, waar boter hammen en fruit voorhanden zijn. Tegen kostprijs. De prijs kan be taald worden in fiches, die bijvoor- beel voor een kwartje bij de con ciërge te krijgen zijn. De 650 school- voedingkinderen van sociale zaken kunnen, zonder dat iemand het ver der weet. hun fiches gratis krijgen. Patateskwartjes zijn dan afgelo pen. Ook een Dluspunt. Zo'n vrijwilligersdienst organise ren kan geleerd worden van de U.V.V., die al jaren Tafeltje-dek-je- diensten verricht (een ingewikkel der zaak dan de schoolmaaltijden). Uit zo'n organisatie kan bovendien voortvloeien, dat het contact van ouders en school beter wordt en ook dat is hard nodig. De vakantiemaanden liggen voor ons om de zaak op poten te zetten. Wie durft en wil de kat de bel aan binden oftewel de eerste boterham smeren? BAZEL Dr. J. Zijlstra, presi dent van de Nederlandsche Bank, heeft gewaarschuwd dat de versterk te rechtstreekse maatregelen die de VS in januari ten behoeve van hun betalingsbalans hebben genomen, niet kunnen leiden tot een blijvende oplossing van de Amerikaanse vraag stukken. Dr. Zijlstra uitte deze waarschu wing gisteren in de jaarvergadering van de BIB in Bazel. „Wij in Europa hebben er bij de VS op aangedrongen passende maat regelen te nemen om de inflatie lot i staan te brengen en hun betalings- balans te corrigeren. Ik hoop dat iedereen in de VS begrijpt dat wij j dat doen omdat zij het belang van een stabiele dollar voor de inter- nationale financiële- en handelsge- meenschap en voor het internationale 1 monetaire stelsel zo groot achten", aldus de president van de Neder landsche Bank. Over de economische moeilijkhe den in Engeland zei hij, dat het pro gramma van de Britse regering om een overschot te kweken krachtig is. Uitvoering ervan kan volgens dr. Zijlstra goede resultaten opleveren. Goudprijs Alfred Hayes, president van de Federal reserve bank of New York, wees op een andere vergadering in Bazel een voorstel dat op een of andere manier zou leiden tot een ver hoging van de goudprijs, zonder meer van de hand. Iedere verande ring in het goudbeleid zou voor Ame rika rampzalige gevolgen kunnen hebben. Hij meende dat de goudverplich tingen ten opzichte van het Inter nationale Monetaire Fonds en ..onze vrienden over de gehele wereld" moeten worden gehandhaafd. Over de uitwerking van de wed loop om het goud zei hij dat Europa op een hogere groei kan mikken dan het thans heeft. De honderden mil- j joenen dollars aan particuliere Euro- j pese gelden die nu in goudvoorraden vast liggen, zouden dan in de Euro pese economie moeten worden ge- investeerd. Europa zou dan automa tisch niet zo sterk van Amerikaanse besparing afhankelijk zijn voor het handhaven van zijn groei. Zuid-Afrika, zowel door de pre sident en de vice-president van de Reserve Bank van Zuid-Afrika in Bazel vertegenwoordigd, wil enige zekerheid over de goudkwestie. Sinds de westerse staatsbanken in maart besloten geen goud meer te kopen of te verkopen, hopen de goudvoor raden uit de mijnen in Zuid-Afrika zich op. Drie grote Zwitserse banken, die de vrije goudmarkt in Zürich be heersen, zouden naar verluidt met Zuid-Afrika samenwerken, maar de Zwitserse regering houdt dit tegen, teneinde internationale conflicten te vermijden. De Zuidafrikaanse dele gatie heeft in Bazel ook met andere bank-presidenten gesproken over hervatting van de goudverkopen aan de westerse staatsbanken. O STUTTGART De parle- mentsfractie van de Westduitse soci alistische partij in de deelstaat Ba- den-Wiirttemberg heeft zich gisteren met grote meerderheid uitgesproken voor voortzetting van de „grote coali tie", de samenwerking met de christen-democraten. Slechts vier van de 37 afgevaardig den spraken zich uit tegen voortzet ting van de samenwerking met de CDU. Daarmee is de reactie ingegaan tegen het besluit van de SDP-confe- rentie van mei. Zij heeft een nieuwe onderhandelingspositie gevormd, die met eenzelfde commissie van de CDU zal gaan spreken. De CDU had zon dag opnieuw aangeboden de kwestie nog eens te bespreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5