ONLUSTEN LAAIEN OP Britse grens dicht voor Rhodesiërs Commentaar JAMIN is ernstig ziek Jongeman bij betoging verdronken Charges van Parijse politie Auto's in brand Afkoelingsperiode van drie maanden in de Boerenpartij Het Kwartet Onveranderd Shell-explosie bracht Westland geen schade Geen dikke deur voor Brabant's choc, repen provinciehuis Philip Blaiberg Artsen vragen bemiddeling Wagon liep vast Nieuwe leidse Comraait Dinsdag 11 juni 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is gheblcven mijn hert in teghempoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. f 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De grootste mannen van een volk zijn diegenen, die het ter dood brengt. RENAN 0 Prof. J. J. van der Schuit overleden pagina Kernmerk Ufv UJCTED DE BILT Een krachtig ho- gedrukgebied, waarvan gisteren het centrum boven de Britse eilanden lag, breidde zich naar Scandinavië uit. Door deze ont wikkeling ruimde in ons land de wind naar het noordoosten en stroomde droge lucht naar ons land. In deze lucht komt vrijwel geen bewolking vodr. Rond dit hogedrukgebied heeft zich echter vochtige lucht van de oceaan over Schotland naar de Noordzee uitgebreid. Daar komt veel bewolking voor, waar uit plaatselijk een buitje valt. Enkelen hiervan trokken van morgen langs het Waddengebied en de kust van Holland naar het zuidwesten. Aangezien het hogedrukgebied maar weinig van plaats veran dert zal ook in de komende 30 uur de aanvoer van droge lucht voortduren. In het huidige sta biele weer komt dan ook vrij wel geen verandering. Strandweer Zonnig en droog bij een matige wind tussen noord en noordoost. Temperatuur 16 tot 18 graden, zeewater .14 graden. DE BILT Droog en vrij zon nig weer. Overwegend matige noordoostelijke wind. In het al gemeen dezelfde temperaturen als vandaag. Op de dag dat de verkiezingscam pagne begon op 23 en 30 juni gaan de Fransen naar de stembus braken nieuwe onlusten uit in het hart van Pa rijs. Zelfs werd de politie van de daken door de studenten met molotof-coktails bekogeld. DEN HAAG Noch bij de tuin- bouwgewassen in de volle grond noch bij de gewassen onder glas constateerde men directe schade als gevolg van de explosie op de terrei nen van de Shell-raffinaderij in Per nis, aldus een rapport van het Proefstation voor de Groenten- en Fruitteelt onder Glas te Naaldwijk. Dit rapport, gericht aan de Eerste Kamer, bevat de opmerking dat er wel een aantal klachten is binnenge- glasopstanden. de gewassen nadelig heeft beïnvloed is niet na te gaan. Het proefstation acht het echter niet denkbeeldig dat in een aantal gevallen het weggeoo- men licht enige schade veroorzaakte. APELDOORN Doordat kinde ren met lucifers speelden is, gister avond brand uitgebrejken in een landbouwschuur in Uddel bij Apel doorn. De schuur brandde geheel af. 50 ton stro en hooi gingen verloren. De schade wordt geschat op ruim ƒ20.000. De gedupeerde eigenaar was voor een lager bedrag verzekerd. PARIJS Op de boule vard Saint-Michel en in andere delen van Parijs is het gisteravond en vannacht opnieuw tot ernstige ongere geldheden gekomen nadat bekend was geworden dat een jongeman was verdron ken bij een betoging in Meu- lan. niet ver van de hoofd stad. Zeker 25 mensen liepen verwondingen op, van wie er een in ziekenhuis moest worden opgenomen. Er wer den 55 betogers aangehouden. Zeker tweeduizend studenten trokken met de rode vlag voorop en onder het joelen van kreten als „De Gaulle moordenaar" naar de Place Saint-Michel waar zich al een omvangrijke politie macht had opgesteld om hun de weg naar de noordelijke Seine- oever te versperren. Rond middernacht was ook de Place de Pantheon het toneel van onlusten. Jongelui raakten hier slaags met de politie, die met traan gas probeerde de betogers uiteen te jagen. Ze zagen kans een politie wagen en particuliere auto's in brand te steken en op andere plaatsen werden kranen van brandputten opengedraaid, wat de chaos nog ver grootte. Helmen Verscheidene studenten hadden veiligheidshelmen op en doeken voor het gezicht om zich tegen het traan gas te beschermen. Op tal van plaatsen braken ze het plaveisel open en bouwden ze barricaden. Verkie zingsborden werden naar brandsta pels gesleept. Zelfs klommen stu denten op de daken van gebouwen om van daaraf de politie met molo- tof-cocktails te bestoken. Op dat moment zette de politie een tegenaanval in. Op grote schaal wer den charges uitgevoerd. Langzaam trokken de studenten zich toen te rug, maar de regen molotof-cocktails hield nog aan. Pas tegen het krieken van de dag hadden vrijwel alle studenten een goed heenkomen gezocht in de Sor- bonne. Ook daar lieten ze de politie niet met rust: met allerlei voorwer pen en projectielen probeerden ze de politie uit de buurt te houden. De ze beantwoordde het „vuur" met traangasbommen en oefengranaten. Kort na acht uur openden de studen ten weer de deuren van de Sorbon- ne. Toen was de rust teruggekeerd. 9 Voor vervolg zie pagina 7 Tonnetje haring voor koningin SOESTDIJK Koningin Juliana heeft gisteren op paleis Soestdijk tra ditie-getrouw een tonnetje met nieu we haring in ontvangst genomen van een deputatie uit Vlaardingen. De af vaardiging bestond uit loco-burge meester G. Walstra, de reders D. en W. Kwakkelstein, C. van der Zwan, schipper van de VI 73 Elly, die de haring heeft gevangen en de heren L. den Breems en M. Rijnsent, beiden controleurs van de dienst, der Neder landse haringcontrole. Op de foto: In het midden de heer G. Walstra, loco-burge meester van Vlaardingen. Mevr. Roozen Linnaeushof overleden BENNEBROEK De kordate vrouw, die alles heeft overgehad voor het tot stand komen van hetf recrea tiepark Linnaeushof. mevrouw G. M. Roozen, de echtgenote van de vroegere directeur, de heer H. Roo zen, is op 12-jarige leeftijd overle den. Hun hele leven hebben de heer en mevrouw Roozen gewerkt aan de op bouw van het park. Het liep steeds erg tegen. Opheffing dreigde meer malen en het faillissement volgde. Mevrouw Roozen ging nog onlangs geruime tijd in hongerstaking ten einde de Linnaeushof te behouden. Ds. J. Ketelaar: Kerken moeten Karei Doorman (Van onze parlementsredactic) EDE Het hoofdbestuur van de Boerenpartij heeft vannacht na een vijf uur durende vergadering besloten een afkoelingsperiode van drie maanden in te stellen. Gedurende deze tijd zullen de leden van de partij, die be trokken zijn bij het conflict met de heer Koekoek, naar buiten geen verklaringen af leggen. Het hoofdbestuur acht dit compromis in het be lang van de Boerenpartij en haar kiezers. Voor de vergadering van het hoofdbestuur begon, was de op positie binnen de Tweede-Ka merfractie de heren Kronen burg, Van Harselaar, Harmsen en Van de Brake bijeengeko men met de administrateur van de Vrije Boeren, de heer Van Nieuwenhuysen. De heer Koekoek werd tot deze bijeenkomst niet toegelaten. Buiten de zaal gaf hij aan zijn verontwaardiging hierover ui ting. Hij zei onder meer dat Harmsen en Kronenburg een greep naar de macht wilden doen. De leider van de Vrije Boe ren meende voorts dat als het tot een openlijk conflict komt, hij het sterkst staat. „Als ze willen vechten, best, maar win nen doen ze nooit". „Ze hebben me een dictator en een leuge naar genoemd, maar bewijzen, ho maar." Na afloop van de bijeenkomst bleek dat er alsnog een compro mis gevonden was in de vorm van een afkoelingsperiode. Naar verluidt was deze suggestie af komstig van mr. Kronenburg. In feite is hiermee het conflict in de Boerenpartij niet opgelost. Voor vervolg zie pag. 7 ••Zwarte nacht*' in Parijs Het centrum van Parijs beleefde een nieuwe zwarte nacht", die herinneringen 0}>riep oan - de studentenonlvsten van enkele weken geleden. Op de boulevard St. Michel en op de Place de Pantheon staken de jongelui politieauto's en geparkeerd staande wagens in brand om hun afschuw te laten blijken over de dood van een jongeman bij ongeregeldheden in Meulan. Volgens resolutie Veiligheidsraad LONDEN De Britse rege ring heeft gisteren, overeen komstig een resolutie van de Veiligheidsraad, krachtiger dwangmaatregelen genomen tegen de onwettige Rhodesische regering van Ian Smith. Volgens een algemene maatregel van bestuur, die vrijdag van kracht wordt, zal iedereen die banden heeft met het Rhodesische bewind de toe gang tot het Verenigd Koninkrijk worden ontzegd. Het geldt voor mensen met een Rhodesisch paspoort en burgers van het Gemenebest, die in Rhodesië wonen en van wie wordt aangenomen dat zij het bewind daar actief steunen. Britse vliegtuigen mogen niet op Rhodesië vliegen en advertenties en andere activiteiten, om mensen te be wegen zich in Rhodesië te vestigen oi daar te gaan werken, zijn verboden. Het besluit verbiedt niet alleen alle handel tussen Engeland en Rhodesië, maar geeft Britse functionarissen het recht op Britse schepen en in vlieg tuigen eventueel een onderzoek in te stellen. Het Britse parlement moet zich binnen vier weken over de maatregel uitspreken. Frankrijk I TNE ontwikkelingen in Frankrijk, hoewel verre van normaal, dui- i den erop, dat de parlementsverkiezin gen op 23 en 30 juni zullen doorgaan onvoorziene gebeurtenissen daar gelaten. De Franse president is bezig de weg te banen voor een nieuwe overwin ning van het gaullisme, als antwoord op de vernedering die miljoenen re bellerende Fransen hem deden onder gaan. De terugkeer van oud-premier Bi- dault ljjkt hoe tegenstrijdig het wellicht moge voorkomen onder deel van de tactiek van de president. Hy laat geen mogelijkheid onbe proefd. Intussen mag worden gehoopt, dat de situatie in Frankrijk in de weinige dagen die nog aan de verkiezingen voorafgaan zodanig zal verbeteren, dat de stembusstrijd in volle vrijheid kan geschieden. Talrijke Fransen hebben op de straat van hun ongenoegen over het beleid van de president blijk gegeven. Het resultaat van de verkiezingen kan het bewijs leveren, of zij gelijk hadden. Schaart de meerderheid zich achter de president, dan moeten alle Fran sen zich bij deze gang van zaken neerleggen. Op zijn beurt moet de president zich van zya verantwoor delijkheid bewust zijn. Stemt de meerderheid tegen de gene raal. dan dient deze de nieuwe feiten te aanvaarden en als president daar naar te handelen. Hij heeft dan diver se mogelijkheden. morgen voordeel 4 stuks van 09 voor 89 niet duur wel heerlijk Brand in hartje van Utrecht UTRECHT In de Domstad is gistermiddag een felle uitslaande brand uitgebroken in een opslag plaats van parasols en paraplu's. Het depot lag in het hartje van de stad en het grootste gevaar dat dooi de brand kon worden veroorzaakt was verwoesting in het oude stadsdeel. Dit gevaar werd echter tijdig ge keerd door de brandweer, die het vuur bestreed met vier hoge druk en vier lage druk stralen. De schade loopt in de duizenden. kop en DRACHTEN De baptisten- predikant ds. J. Ketelaar heeft een telegram gestuurd aan kardinaal Alfrink en aan de synodemodera- mina van de Hervormde en de Gereformeerde Kerk. Hij wil, dat de kerken de Karei Doorman kopen. Zij zouden het vaartuig dan moeten gebruiken om de verzoening en de vrede tussen de volkeren te bevorderen. Hij stelt voor. het schip dan Sjaloom te noe men. BRUSSEL In de dierentuin van Antwerpen is een berggorilla geboren. Het is de eerste maal dat zo'n heugelijk feit zich in een die rentuin voordoet. UTRECHT De Landelijke huis artsenvereniging heeft bemiddeling van minister Roolvink gevraagd in het conflict met de ziekenfondsen over de honorering van de pil-ad- viezen. Artsen en ziekenfondsen zijn het al enige tijd oneens over de vraag of adviezen over gezinsplanning, met name waar het gaat om de con trole bij het gebruik van de anti conceptiepil, tot het gewone abonne mentshonorarium behoren of dat daarvoor een aparte betaling moet worden gegeven. De artsen willen het laatste. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Brabants nieuwe provinciehuis krijgt geen dikke deur. Althans niet van de gemeenten in dit gewest. De initiatiefnemer, burgemeester Lambooij van Den Bosch, zou zijn gezwicht voor het, soms felle verzet van de meeste gemeenten. Er wordt alvast uitgekeken naar een ander cadeau. De afdeling van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en commis saris Kortmann hadden enkele maan den geleden overeenstemming bereikt over het geschenk van de Brabantse gemeenten aan de provincie, ter ge legenheid van üe opening van van het nieuwe provinciehuis, over een nog onbekend aantal jaren. Het zou een dikke bronzen deur worden, die bijna ƒ200.000 zou gaan kosten. Veel kleinere gemeenten be dankten voor de eer, en toen ook middelgrote gemeenten en zelfs en kele grote geen dikke deur wensten, ontstond een amusant steekspel tus sen de gemeenten onderling. De tegenstemmers vonden het paradoxaal, dat een geschenk van twee ton, de dikke deur dus. een symbool van welvaart en cultuur zou zijn. Ze zagen die welvaart niet zo. Intussen blijft de commissaris met z'n deur zitten, want volgens archi tect Maaskant i& een provinciehuis zonder grote bronzen deur niets. Dus zal de provincie er zelf wel voor op draaien. Vandaag zal de afdeling van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten tijdens de jaarvergadering Veldhoven een definitief besluit ZWIJNDRECHT Maandagavond liep bij oud-Zwijndrecht een wagon vast van een met stenen geladen trein uit België. Het spoorwegver keer werd hierdoor enige tijd over enkel spoor afgewikkeld. Enkele treinen liepen een vertraging van een half uur op. Twee treinen tus- sen Rotterdam en Dordrecht werden 1 opgeheven. Ijzerzaagjes in dienstenveloppe voor gevangene (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een 57-jarige ex- fedelmeerde koopman heeft in een ienstenveloppe van tie Amsterdamse procureur-generaal enkele ijzerzaagjes verzonden naar een kennis in het Gro ningse rijksasiel Dr. S. van Mesdag, waarin ook de koopman enige tijd zat. Gisteren stond hij voor de kanton- I rechter terecht wegens overtreding van de post wet «het onbevoegd verzenden I van stukken in een dienstenveloppe). j maar de koopman kon aantonen dat hij I de enveloppe niet per post naar Gro ningen had verzonden maar haar zelf bij het rijksasiel in de bus had KAAPSTAD De Zuidafri- kaanse tandarts Philip Blaiberg, die op 2 januari een ander hart kreeg, ligt ernstig ziek in het Groote Schuurziekenhuis. Hij ondergaat een spoedbehandeling. In het ziekenhuis wilde men niet zeggen of de 59 jaar oude Blaiberg een infectie óf dat zijn lichaam be gonnen is het getransplanteerde hart af te stoten. Toen mevrouw Eileen Blaiberg vanmorgen het zie kenhuis binnenging zag zij er zeer zorgelijk uit. Dr. Blaiberg is van 24 tot 30 mei voor routineonderzoeken in het zie kenhuis geweest. De laatste contro le verrichtte prof. Chris Barnard, die het hart bij hem had ingeplant en die ook de eerste harttransplantatie bij mensen (op 3 december bij Louis Washansky, die achttien dagen la ter overleed) heeft verricht. Gesteriliseerde kamer Op 1 juni moest Blaiberg terug naar het ziekehuis. Tot maandag was gemeld dat zijn gezondheid uitste kend was. Intussen is hij echter over gebracht naar de speciaal gesterili seerde kamer in hel ziekehuis, waar hy na de operatie op 2 januari heeft gelegen. Een lid van de hartoverplan- tingsploeg heeft vannacht in de af deling van Blaiberg geslapen. Blaiberg is de enige mens met een nieuw hart, die na behandeling naar huis mocht. gedaan. Daarop moest de dagvaar ding worden ingetrokken. De man verklaarde dat iedereen ge makkelijk aan dergelijke enveloppen kan komen door bij officiële instanties inlichtingen te vragen. Vaak worden vensterenveloppen gebruikt, die, mits onbeschadigd geopend, nogmaals dienst kunnen doen. De koopman wist. dat dienstenvelop pe n. geadresseerd aan gedetineerden, niet worden geopend, dus verzond hij zo de zaagjes. Een functionaris van het dr. S. van Mesdag-asiel kreeg echter argwaan en waarschuwde de directeur. Zij was een bekend liologe die vaak als excursieleidster optrad in de Bennebroekse bloementuin. De begrafenis is vrijdagmiddag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1