DE GAULLE AARZELDE 25 MIN. VLIEI President wilde aftreden Maarhij vermande zich Het Kwartet SPRiliK Crita) HET WIER Af en toe zon Vrouw wilde pistolen in gevangenis smokkelen Sirhan in staat van beschuldiging Zeker 100.000 mensen trokken langs de baar Vrouw met nopjes jurk meldt zich Edward Kennedy kandidaat vice- presiden tschap? Begrafenis 9.30 op televisie Wrede verhoor methoden onder Novo tny-be wind .....en als dessert ijS van JAMIN Compensatie voor dagbladen V Nieewe Leidse Gowant V> Zaterdag 8 juni 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Dicmcr Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De meeste mensen hebben geen andere grond voor hun meningen, dan dat ze in de mode zijn. JOHNSON Bezinning op gevaar van kernoorlog pagina Kernmerk In ons Zondagsblad een boeiende (foto) repor tage over de vele pro blemen die treinreizigers ontmoeten als ze hun auto in de omgeving van het station willen parke ren. „Allemaal je schoenen uit. Ik heb juist het pad geveegd." (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Ons land blijft in een luchtstroom van de Oceaan liggen waardoor het juniweer nog wat wisselvallig blijft. Een zwak regenfront zal in de mid dag en avond met tijdelijk veel bewolking passeren. Morgen krijgt een rug van hogedruk weer enige invloed met af en toe opklaringen. Daarbij zal het op de meeste plaatsen droog blijven. De middagtemperatuur varieert van 15 tot 17 graden. Hierin zal voor maandag niet veel veran dering komen. Juni 9: Zon op 4.21. zon onder 20.58; maan op 19.58. maan onder 2.48. Juni 10: Zon op 4.21, zon onder 20.58; maan op 21.29, maan onder 3.18. Koning Konstantijn had auto-ongeluk o ROME Koning Konstantijn van Griekenland die als balling in Italië leeft, heeft gisteren een gescheurde lip en een gekneusde hand en arm opgelopen toen hij op een weg bij Rome met zijn auto moest uitwijken voor een tegenligger en daarbij naast de weg terechtkwam. De lip van de 27-jarige koning is gehecht in een ziekenhuis. Daarna ging hij direct naar huis. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP TEL. (01710)-30797"/21561 'nf brandkasten kantoormeubelen Dit is de 19-jarige Kathy Fulmer, die sheriff Peter Pitchess (rechts] vertelde dat zij het meisje in de nopjesjurk moet zijn geweest dat na de aanslag op Robert Kenne dy heeft geschreeuwd: „Ze heb. ben hem neergeschoten" (en niet zoals door getuigen was ver klaard: „We hebben hem neer geschoten") De Gaulle in gesprek met zijn interviewer. PARIJS De Gaulle was bijna afgetreden als president van Frankrijk. Op 29 mei, toen de crisis zijn hoogtepunt be reikt had, was hij geneigd zijn functie op te geven. „Maar toen dacht ik op het zelfde ogenblik, dat als ik weg ging, de dreigende opstand zou komen en de republiek zou meeslepen. Toen heb ik mij, eens te meer, vermand." De Gaulle verscheen gisteravond voor de Franse radio en televisie in een vraaggesprek van 55 minuten met de hoofdredacteur van de Fi garo Littéraire, Michel Droit. De Gaulle zei dat 'hij op 30 mei, toen „de reusachtige golf van men sen op de Place de la Concorde en de Champs Elysees verscheen en vervolgens in vele steden al die schitterende optochten gehouden werden", (van gaullisten Red.) hij had begrepen dat hij nog moest •blijven. De president beklaagde zicJh over het onbegrip, de wrok en soms woe de die 'hij heeft ontmoet 'bij het tot stand brengen van wat hij nood zakelijk vond. „Dat is het lot", vond hij. De Gaulle maakte van het gesprek gebruik om alvast de campagne te beginnen voor de verkiezingen van deze maand. Daarvan „hangt alles af, de toekomst van de republiek, de vrijheid, de vooruitgang, de on afhankelijkheid en de vrede". Voor vervolg zie pag. 5 LOS ANGELES In Los Angeles is een 55-jarige vrouw, Edith Grant geheten, aangehouden die zou hebben geprobeerd drie pistolen de gevange nis binnen te smokkelen waar de (ver moedelijke) moordenaar van Robert Kennedy wordt vastgehouden. De gevangenisautoriteiten, die een herhaling van het drama-Oswald wil len voorkomen, vonden in een schrijf machine drie geladen wapens, een .22 Deringer, een .32 revolver en een automatisch pistool van kaliber 6.35. De vrouw zei bij haar aanhouding dat zij de schrijfmachine aan een ge vangene moest afleveren, Ze kwam niet verder dan de eerste controlepost bij de ingang van de ge- vangenis. Een verband tussen de smokkelpoging en het verblijf in de i gevangenis van Sirhan Sirhan is of- i ficieel nog niet vastgesteld. I Honderden tips stromen binnen bij de politie in Los Angeles, volgens wel ke Kennedy het slachtoffers van een samenzwering zou zijn. Ook mevrouw Luther Kingwier man twee maanden geleden in Mem phis werd vermoord, bracht een laatste groet aan Robert Kennedy. In gedachten stond zij enkele -ogen blikken bij de baar in de St.-Pc.irick- kathedraal. NEW YORK Tot kort voor het moment dat de requiemmis in de St. Patrick kathedraal be- geon vanmiddag om drie uur Nederlandse tijd hebben dui zenden Newyorkers gedefileerd langs de baar van senator Ken nedy. Ook de gehele nacht hield men de kerk open om tenminste nog een deel van de meer dan honderdduizend wachtenden in de gelegenheid te stel len een laatste groet te brengen. Men sen van allerlei rang, stand, ras en politieke overtuiging trotseerden gis termiddag de smoorhitte om langs de mahoniehouten kist te trekken. Onder hen was ook de 77-jarige moeder van de overledene, mevrouw Rose Kennedy, die in rouw gehuld de kathedraal onopvallend door een zij deur binnenging. Even tevoren had Roberts broer. Edward, met rode ogen van vermoeidheid, de wacht bij de baar betrokken. M is Aan het eind van de middag woon den de Kennedy's een mis bij in de dichtbij de kathedraal gelegen Kerk van de Heilige Familie, de vroegere parochiekerk van Robert Kennedy. Op de weg terug naar haar woning bezocht ook Ethel Kennedy met drie van haar tien kinderen de kathedraal. Ze raakte de baar even aan en ver trok weer. De weduwe van de vermoorde pre sident, mevrouw Jacqueline Kennedy, kwam. vergezeld van leden van de geheime dienst, tweemaal naar de St. Patrick. Na een kort gebed stond ze even bjj de baar, knielde bij het al taar en verliet de kerk via een zij deur. Steeds hielden vier burgers, beken den en onbekenden, de wacht bij de baar, die geflankeerd werd door zes kaarsen. Een half uur lang was ook Roberts veertienjarige zoon Bobby een van de erewachten, evenals Ro bert McNamara, de voormalige minis ter van defensie. Onder hen die vanmiddag als slip- pendragers de kist zouden begelei den, zijn Roberts oudste zoon. de vijftienjarige Joseph, Edward Ken nedy, McNamara, oud-minister van financiën Dillen, de ruimtevaarder John Glenn, de Vietnam-onderhan- delaar Averell Harriman en enkele sportmensen. Beschuldiging In Los Angeles is de 24-jarige Jor daanse vluchteling Sirhan Sirhan in tussen in staat van beschuldiging gesteld door een uit 22 leden be staande „grand-jury". Sirhan vernam de akte van be schuldiging in de uiterst streng be waakte gevangeniskapel, waar Ar thur Alarcon, lid van het opperste gerechtshof van Californië, een ge- improviseerde zitting hield. Sirhan, die een verstuikte linker enkel heeft, werd in een rolstoel de „rechtzaal" binnengereden. Twee honderd journalisten, die tevoren grondig waren gefouilleerd, konden de zitting volgen. Opzettelijk Alarcon zei dat Shiran ervan be schuldigd wordt „opzettelijk, in strijd met de wet, op misdadige wij ze en met voorbedachten rade Ro bert Francis Kennedy, een mens, te hebben vermoord". Op de vraag of hij de ernst van de beschuldiging begreep antwoord de Sirhan met kalme stem: „Ja". Wel verbeterde hij de uitspraak van zijn naam door de rechter. Alarcon had „Sierhan" gezegd, terwijl het volgens hem „Sirhan" was. LOS ANGELES De „vrouw met de nopjesjurk", die door de politie van Los Angeles werd gezocht in verband met de moord op Robert Kennedy, heeft zich gisteravond bij de politie aangemeld. Ze zei Kathy Fulmer te heten, negentien jaar te zijn en in Los Angeles te wonen. Ook verklaarde ze dat ze na de aanslag op Kennedy hysterisch was geworden en gillend was weggerend. Ze ontkende betrekkingen te on derhouden met Sirhan, die tot nu toe de enige verdachte is van de moord op de senator. „Ik was doodsbang. De man naast mij werd getroffen. Ik rende weg. Toen ik buiten kwam riep iemand tegen my: wat is er gebeurd? Ik schreeuwde terug, dat Kennedy was neergeschoten", aldus het meisje. (Direct na de aanslag vertelde een ooggetuige dat een vrouw had ge roepen: „Wij hebben hem neerge schoten". Deze vrouw zou voorts kort na de aanslag in gezelschap van de moordenaar zijn gezien. - red.) WASHINGTON Het democra tische lid van het Huis van Afge vaardigden voor Maryland, Clarence D. Long, heeft er in een telegram bij vice-president Hubert Humphrey op aangedrongen, dat hij senator Ed ward Moore Kennedy verzoekt demo cratisch kandidaat voor het vi- ce-presidentschap te worden. Long zei in het telegram, waarin hij dit voorstel aan Humphrey deed: „het is wel bijna zeker, dat u de democratische kandidaat voor het presidentschap zult zyn. De benoe ming van Edward Kennedy zou een j prachtig eerbewijs zyn aan een emi nente Amerikaanse familie, die drie I zoons in de dienst van ons land heeft verloren". (Van onze radio- en tv.-redactie) HILVERSUM Er is opnieuw wijziging gekomen in het televisie programma op Nederland 2 voor hedenavond. Dit luidt nu (in afwijking van het elders vermelde) als volgt. NCRV: 7.03 uur Zeskamp in Zei- zate: 8.20 uur journaal; NCRV: 8.40 uur Rodeo; NTS 9.30 uur begrafenis Robert Kennedy (rechtstreeks via Early bird); 11 uur journaal; NCRV: 11.05 uur evangelie. KRO's Brandpunt geeft zondag avond om 8.30 uur een reportage over de plechtigheden. Om 9 uur vanavond heeft ook de KRO-radio een rechtstreekse reportage. PRAAG De voormalige alge meen secretaris van de Tsjechoslo- waakse communistische partij. Ru- dolf Slansky. is voor zijn politieke proces destijds voorbereid met verdo vende middelen. Hij werd daarna in 1952, met elf andere beklaagden ter dood veroordeeld. Dit schrijft de voormalige justi- tie-arts dr. Radim Rayman in een gisteren verschenen nummer van „Rude Pravo". Volgens Ravmans hadden agenten van Beria. die toen chef was van ae Sowjetrussiche geheime politie, hun Tsjechoslowaakse helpers een „genia le methode" geleerd, waardoor het bewustzijn van de gevangene kon worden gespleten. De gevangene moesten dikwijls naar een sterk be lichte wand gekeerd staan en werden urenlang ondervraagd. Na de eerste verschijnselen van uitputting kreeg de gevangene mocca met mescaline, een Mexicaans vergif. t Een tijdje daarna kwam hij dan in een toestand waarin hij verwarde antwoorden U-gor t<. -vr, k*, tensloUe Je ziir zei die men wilde* horen. Op dat; moment aO l'ij een middel toegediend dat deze zin in zijn onderbewustzijn vastlegde. De verhoren werden voortgezet en de vastgelegde zinnen aaneengebreid. zodat de gevangene onder invloed van een chemisch middel voor de rechter precies volgens programma de gewenste verklaring aflegde, aldus Rayman. in handig gezinspak Beroep Sirhan kreeg van de rechters tot 28 juni dus drie weken de tijd om in beroep te gaan. Hij wees het verzoek van de verdedigers toe, de verdachte aan een psychiatrisch on derzoek te onderwerpen, waarvan de uitslag alleen voor de verdediging is bestemd. Shiran kan niet in voor lopige vrijheid worden gesteld. Voorts verbood de rechter alle j functionarissen en getuigen in de zaak, verklaringen van Shiran of do- cumenten, die als bewijsmateriaal in het komende proces zouden kunnen worden gebruikt, openbaar te ma ken. Mevrouw Jacqueline Kennedy, echt genote van de in 1963 vermoorde president John F. Kennedy, bad gisteren in de St. Patrick's kathedraal te New York voor haar overleden zwager Robert Kennedy en zij» gezin. De grand-jury, waarin niet min der dan veertien vrouwen zaten, heeft 22 getuigen gehoord. Onder hen waren een neuro-chirurg die Kennedy had geopereerd, een arts die hem bij aankomst in het Cen traal opvangziekenhuis had behan deld en een agent die de verdachte had aangehouden. AMSTERDAM De Nederlandse Dagblad Pers (NDP) heeft unaniem het voorstel van het bestuur aan vaard betreffende de verdeling van het voor de dagbladpers beschikbare j compensatie-bedrag onder de dagbla den. De dagbladpers leed vorig jaar door de televisiereclame een bruto schade van 37Vz miljoen gulden. Schoten in Jeruzalem JERUZALEM De Israëlische po litie heeft vrijdag enige honderden Arabieren uiteengejaagd omdat deze probeerden een demonstratie te be- ginnen na de vrijdag-gebeden in de Al Aqsa-moskee in Jeruzalem. Bij het uitgaan van de moskee wil- i den de gelovigen een stoet vormen onder het uitroepen van leuzen. Zij j werden door de politie, die gewapend 1 was met stokken en schilden, uiteen gejaagd. terwijl de schildwachten aan de oude stadsmuur enige waarschuwingssch jten losten. HOF FM WAT 9 Dez? KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd cm "/II f uit Luchthavon Rotterdam en z'jo alléén voor KWARTET. "™—labonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers die geen dolle stunts uithalen maar In een modem, comfortabel vliegtuig (Cessna) laten genieten van uw „luchtdoop". De „Cessna" Is een 4-persoons vliegtuig, zodat er 3 passagiers Tegels mee bunnen. Op het vliegveld Is een gezellig restaurant, van waaruit u het komen an gaan van de vliegtuigen van dichtbij kunt bewonderen. U kunt er ook alle Inlichtingen over Ujndiei enz. krijgen. J t herinnering een Oorkonde vee Luchtdoop over- ledere. maandag worden de Instapkaarten voor de komende vluchten verzonden, wanneer uw betaling door de krant ontvangen Ie. U wordt natuurlijk zoveel mogelijk op de ge wenste morgen of middag ingedeeld. Betaling per giro of kontant b>j het bureau van de krant. V' - ■-* Buslijn 33 vertrekt op de halve uren van het Centraal Station naar het vliegveld- zaterdag 5 minuten later. Duur van de rit naar het vliegveld ongeveer een half nor!

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1