Toen ik bekende was ik o Eis drie jaar voor dubbele moord MOORD PER AUTO ONGELUK GENOEMD Nellie was beste vrouw Schouw aan liet water Jeugdbende in Tilburg opgerold alles goed en wel 7 DONDERDAG 6 JUNI 1968 DEN BOSCH Mr. J. Boos ter, officier van justitie bij de rechtbank in 's-Hertogenbosch, stelde het gisteren zeer nadruk kelijk: Jan G. A. H. uit het Bom- melerswaardse dorp Kerkdriel had z'n vrouw moeder van twee kinderen en zijn vriend vader van een kind opzette lijk met zijn auto in het water van de Zuid-Willemsvaart ge reden, waardoor beiden de ver drinkingsdood stierven. Een dub bele moord dus op mensen, die hem het meest nastonden. Maar de verdachte, 34 jaar oud en vrachtwagenchauffeur van beroep, bleef ter zitting hardnekkig ontkennen dat hij dit misdrUf dat uniek is in de geschiedenis van de Nederlandse criminaliteit had gepleegd, hoewel h\j tegenover politie en rechter-com- missaris een volledige bekentenis had afgelegd. In een vertwijfelde poging zijn gewe ten schoon te wassen, trachtte hij bij de rechtbank de schijn te wekken dat de verdronken man en vrouw het slachtoffer werden van een (door hem veroorzaakt) ongeluk. Wel gaf hij toe een verhouding te hebben gehad lang voordat hij bij Den Dungen h£t water inreed met de 27-jarige vrouw van zijn vriend, Trees K.-V. Deze zal zich morgen voor dezelfde rechtbank wegens medeplich tigheid moeten verantwoorden, tenmin ste als de zaak tegen Jan (die giste ren, buiten de zogenaamde schouw om, bijna tien uur in beslag nam') vandaag kon worden afgerond. Een vreselijk gebeuren, ook als de rechtbank de vermeende opzet ver werpt. Op de avond van 25 augustus 1966 reed de uit Rossum afkomstige, rijzige boerenzoon, met zijn auto van Schijndel naar Den Bosch. Naast hem zat zijn 36-jarige vrouw Nellie, gebo ren Van Ewijk. Op de achterbank zijn vriend, de 26-jarige Johan Kooiman. Voor de bungalow, die Jan in Kerk driel had laten bouwen, waren bij een handelaar in Schijndel wat tegeltjes uitgezocht. Johan, van beroep tegel zetter, was meegegaan om Jan te ad viseren, en voor zichzelf een voorraad je natuursteen te kopen. Bij Den Dungen, op de hoek van de haaks op de Bosscheweg toelopende Zuidelijke Kanaaldijk, plonste de Ford Taunus 12 M, waarmee gereden werd, in het water van de Zuid-Willemsvaart. „Ongeluk' Een beoordelingsfout, zei Jan giste ren tegen de president van de recht bank, mr. W. Boerink. Voor een tege moetkomende bromfietser zou hij z'n grote licht hebben moeten dimmen, terwijl de knipperlichten van een (nim mer opgespoorde) auto hem op een dwaalspoor zouden hebben gebracht. Ook het reflecterende schrikhek, dat aan het einde van de Zuidelijke Ka naaldijk in de berm stond opgesteld, zou hij niet hebben gezien. Volgens zijn lezing had hij onmid dellijk het linkerportier opengedraaid, waardoor z'n achter hem zittende vriend zich in paniek naar buiten had gewrongen. Toen hijzelf de wagen ver liet, had z'n vrouw zich in wanhoop aan hem vastgeklemd. Jan, de enige die zwemmen kon, werd, toen hij de wagen verlaten had nog steeds volgens zijn zeggen ernstig door zijn zich aan hem vast klemmende vrouw belemmerd. In (Van onze speciale verslaggever) doodsnood zou hij zich toen van zijn jasje (en ook van zijn echtgenote) heb ben ontdaan. Ifij zou «~g naar haar ge zocht hebben, doch h. kon haar niet meer vinden. Redden Toen hij uitgeput de kant bereikte na ruim een minuut, zo heeft de recon structie uitgewezen zou hij opnieuw aanstalten hebben gemaakt het water in te gaan om alsnog Nellie te probe ren te redden. Omstanders zouden hem hiervan heb ben weerhouden. De lichamen van zijn vrouw en zijn vriend werden niet lang daarna levenloos in de berm gelegd. Tot zeker een jaar daarna bleef het gebeuren voor de politie een tragisch ongeluk. Toen begonnen er beschuldi gende stemmen in Kerkdriel te klin ken. Jan zou z'n vrouw en z'n vriend uit de weg hebben geruimd om Trees, de echtgenote van de laatste te kun nen huwen. De (ver)houding van Jan en Trees was zeker debet aan-deze geruchten. De-man had zijn bungalow verkocht; de vrouw had de twee kinderen van haar minnaar in haar huis opgenomen. Met ontsteltenis namen de dorpelingen kennis van hun aanvraag tot het slui ten van een huwelijk. Op 30 september van het vorig jaar ruim dertien maanden na de dood van zijn vrouw en zijn vriend werd Jan gearresteerd. Het was zes dagen voor zijn trouwdag. Trees werd een paar dagen later in verzekerde bewa ring gesteld. Beste vrouw In een urenlang verhoor gaf de pre sident van de rechtbank verdachte '!s- teren alle gelegenheid zichzelf in een zo gunstig mogelijk daglicht te stellen. Jan maakte hier gretig gebruik van. Hii was een „kindergek". Hy loofde Nellie, die hü als de beste moeder en huisvrouw afschilderde. In het huwelijksleven waren er zeer zeker moeilijkheden geweest. Z'n vrouw frigide; hij had daarom zijn verlan gens bij een ander gezocht. Deze hu welijksontrouw had hij als een zware morele last ondervonden. ,,Maar meneer de president!", riep hij snikkend uit, „ze weten het alle maal niet. Als je nou eerst je vrouw verliest en er wordt daarna gezegd dat je zelf de schuld daarvan bent, dan is dat wel het ergste, dat je overkomen kan". Tussen Nellie „nergens liever dan thuis" en Trees „niets liever dan buitenshuis" was Jan voortdurend heen en weer geslingerd. Maar de kaartavondjes van de twee echtparen bleven tot een paar dagen voor het drama voortduren, zonder dat de be drogen huwelijkspartners dit vertel de Jan tenminste argwaan koester den. Bekentenis Duitse zeeman verdronken ROTTERDAM De matroos Fritz Malijg uit Borgdorff in Duitsland, 31 jaar, opvarende van het in de Waal haven te Rotterdam gelegen Duitse schip „Mathilde Bolpen", die sedert woensdagochtend was vermist, bleek te zijn verdronken. Woensdagmiddag is het stoffelijk overschot bij het dreggen gevonden. Verdachte moest spitsroeden lopen, toen zijn bekentenissen aan de orde kwamen. Drie verklaringen, in een tijdsbestek van enkele uren tegenover de politie afgelegd, werden door de president van de rechtbank voorgele zen. In de verststrekkende bekende Jan de dubbele moord te hebben gepleegd, hij had zijn vrouw en zijn vriend vol gens een van tevoren beraamd plan opzettelijk in de Zuid-Willemsvaart ge reden en hen laten verdrinken Trees zou z'n kwade genius zijn geweest. Tegenover de rechtbank schilderde de vrachtwagenchauffeur zichzelf al als een slachtoffer van de omstandig heden. Hij was maar „een gewone jon gen". die door de arrestatie en door de feiten die hem ten laste werden ge- j legd, totaal overstuur was geraakt. Hij I zou „helemaal van de kaart" zijn ge weest toen hij de betreffende proces sen-verbaal mede ondertekende. Van de verhoren die hem waren afgenomen, kon hij zich niets meer her inneren. Zodra er belastende details naar voren werden gebracht, liet zijn geheugen hem totaal in de steek. Ontlastende, of althans nietszeggende details daarentegen kon hij zich steeds bijzonder goed herinneren. Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren een bezoek ge bracht aan het werkeiland voor de inpoldering van de Lauwers- zee. Vóór het vertrek naar Delf zijl hielp prins Claus zijn vrouw met het aangespen van de veiligheidsriem in de helikopter. Boeten Acht getuigen, allen politiemannen, gaven een beeld van Jan, toen hij door de mand viel. Hij zou hevige huilbuien hebben gehad. Hij zou ge zegd hebben blij te zijn dat hij ein delijk de waarheid had verteld, omdat hij alleen zo een nieuw leven zou kun nen beginnen. Hij zou herhaaldelijk verklaard hebben dat hij voor z'n zwa re schuld ten volle wilde boeten. Hij zou zichzelf als „een enorme schoft" hebben betiteld. Bij een confrontatie met Trees zou hij de laatste hebben gesmeekt ook alles te bekennen. Dit om haar en zijn toekomst veilig te stellen, en ook die van de drie kinderen. Van die gebroken Jan van toen was gisteren niets meer over. Ook zijn lief de voor de vrouw, met wie hu in over spel had geleefd, was verdwenen. HU wilde haar nooit meer zien. Alles wat zü in bezwarende zin over hem had gezegd na de confrontatie met haar minnaar heeft Trees inderdaad bekend betrokken te zijn geweest bU het bera men van de moordplannen was ge logen. Normaal mens De zenuwarts dr. L. P. Schreinema- cher uit Vught, die over verdachte een psychiatrisch rapport had uitgebracht, schetste hem als een man van een normaal gemiddelde. Van schemertoe standen of geheugenzwakte had hij bij zijn onderzoekingen niets waargeno men. De vragen, die hij stelde, werden voor de beantwoording altijd goed overwogen. In sommige opzichten onbetrouw baar, zei de getuige-deskundige. Hij heeft een enigszins hysterische persoon lijkheidsstructuur, die wel eens tot neerslachtigheid kan leiden. Aan de ene kant gedraagt hij zich als een charmante, innemende en vriendelijke man, aan de andere kant kunnen zijn emoties bijzonder hevig zijn, waardoor hij zich wel eens vreemd gedraagt. Vandaag zouden de officier van jus titie en de verdediger, mr. W. Nijs uit Waalwijk, aan het woord komen. (Van onze speciale verslaggever) DEN DUNGEN Op de plaats waar Jan G. A. H. uit Kerkdriel op j 26 augustus 1966 met zijn auto te wa- ter raakte zijn vrouw en zjjn vriend verdronken hierbij hield de president van de Bossche rechtbank, I mr. W. Poerink, gisteravond laat een schouw. Het water van de Zuid-Wil- lemsvaart werd door schijnwerpers verlicht. Tot in de wjjde omtrek wa- ren de wegen afgezet. In het gezelschap, rechters, de offi cier van justitie, getuigen, journalis ten en honderden belangstellenden torende de figuur van de vrachtwa genchauffeur hoog boven allen uit. Zijn linkerpols was met een ketting vastgemaakt aan de rechterpols van een wachtmeester der rijkspolitie. Kosten noch moeite waren gespaard om de beweringen van verdachte op waarheid te toetserl. Zelfs de vangrail, die sinds die zomeravond van 1966 op de hoek van de Bossche en de Zuide lijke Kanaaldijk is geplaatst, was af gebroken om het oorspronkelijke schrikhek er weer voor te kunnen zetten. „GEEN GEVAAR" Met een Ford Taunus 12 M toonde de getuige-deskundige A. Bloemen enkele malen aan, dat de haakse bocht met vrij grote snelheid kan worden genomen zonder gevaar dat de auto te water rijdt. Het betoog van de heer Bloemen (als opperwachtmeester van de technische dienst der rijkspolitie een verkeers- deskundige), kwam erop neer dat ver dachte het reflecterende schrikhek onder alle omstandigheden had moeten zien. Omdat hij een ervaren chauffeur was en betrekkelijk langzaam reed 60 km volgens zijn zeggen kon de Zuid-Willemsvaart nooit een reëel ge vaar voor hem hebben opgeleverd. Ook de vage bermsporen waren nauwkeurig nagebootst. De vorm hier van de auto was nergens „doorheen geploegd", wat bij de handelingen die verdachte zou hebben verricht, zeker had moeten gebeuren zou een aan wijzing kunnen zijn dat Jan G. A. H. zijn wagen opzettelijk het kanaal heeft ingestuurd. Een nieuwe sigaret met een nieuwe smaak. 25 Roxy Special sigaretten, stuk voor stuk van ongekend kaliber. In knalgoed pakje f 1.50. 25 Roxy Special, een nieuwe creatie, een nieuw American blend van goeden huizevan Roxy. TILBURG De politie van Til burg heeft 18 jongens, variërend in de leeftijd van 14 tot 18 jaar inge rekend, die gedurende een half jaar voornamelijk het zuidelijk stadsdeel van Tilburg hebben geterroriseerd. In wisselende groepen gingen de kna pen, bij voorkeur op maandagavond laat, op pad. Zij hebben achttien diefstallen en zeven inbraken bekend, waarbij de buit meestal bestond uit dranken, levensmiddelen en rookwa ren. Gezamenlijk hebben zij boven dien nog 34 vernielingen op hun naam staan. Voor zeker 20.000 gulden werd schade veroorzaakt aan wonin gen. scholen, wijkhuizen en aan straatlantaarns. Dertien van de aangehoudenen zul len bij de officier van justitie in Bre da worden voorgeleid. 20 jaar voor Keiees DEN BOSCH Het gerechtshof te Den Bosch heeft de Keiees A T in overeenstemming met het vonnis van de rechtbank te Den Bosch en de eis van de advocaat-generaal, veroor deeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij stond op 22 mei in hoger beroep terecht we gens het feit dat hij in mei en juni van het vorige jaar zijn vrouw om het leven heeft gebracht door aan bloedwijn die zij regelmatig dronk, een thalliumhoudend rattenverdel- gingsmiddel toe te voegen. Ook geprobeerd zoontje te doden LEEUWARDEN Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikking stelling van de regering heeft de officier van justitie bü de recht bank te Leeuwarden gevorderd tegen de 39-jarige A. H. wegens moord op haar man, Jacobus de de Vries op 2 augustus 1967, moor op haar man, Jacobus de Vries op 28 augustus 1967 en po ging tot moord op haar zoontje Jacobus Gelt de Vries op 21 ok tober 1967. Het wapen, waarvan de vrouw zich bediende, was een gif dat gebruikt wordt om ratten en muizen uit te roeien. De schoonvader kreeg het toegediend in een kop koffie, haar man en haar zoontje in glazen limo nade. Ter zitting bleek dat de vrouw, die een moeilijke jeugd heeft gehad zij was thuis in het grote gezin de voetveeg er in haar huwelijk in geslaagd was de dominerende figuur Twee dagen moet ik op reis. Dus zit ik, wat ik eigenlijk nooit doe. vooruit te plukken in de Haagse hof. Vandaag is nu morgen voor mij. Ingewikkeld, maar toch eenvoudig. Nu zijn twee dagen niks. Maar dit keer zijn het twee dagen die me pre cies te lang vallen. Zaterdag voor Pinksteren zag ik het al aankanen. Zondagochtend was ik nog zrlker- der, maandag durfde ik er nauwe lijks nog aan te denken. Dinsdag was al mijn hoop vervlogen. En nu woensdagochtend in de vroegste vroegte, de weekendtas gepakt, heb ik het bewijs. Over een uur moet ik weg. De agenda dwingt. Op geen enkele manier kan ik me aan de wrede werkelijkheid ont wringen. En als ik morgenavond thuis kom, dat is voor u al van avond. dan is het gebeurd. Voorbij, afgelopen. Dan zal de glorie van mijn huis, de vreugde van vele weken, zorg vuldig gadegeslagen en teder ver zorgd vergaan zijn. Vanmorgen was hij uit. Groot, glanzend, wat zeg ik. stra lend.... Mijn dieprode hibiscus droeg fier zijn bloem. Morgenavond zal het niets meer zijn dan een vaal ineengedraaid droef stukje afval. Duur Gckoclil Dat is nou de wreedheid van het leven, de bitterheid van de plicht. Die bloeiende hibiscus is het moeizaam veroverde produkt van mijn eigenwijsheid, misschien van mijn lafheid. Iedere kenner heeft mij verteld en zal u vertellen, dat men een hibiscus behoort af te snijden „tot het bot", zeggen ze; tot op het hout. Maar dat durf ik niet Ik kan gewoon het mes niet in de groene weelde zetten. Dus snoeide ik niet. „Dan geen bloemen", dreigden de alweters. Maar mijn hibiscus beloonde mijn zachtheid. HeeJ pieterig kwam er een knopje, lang, lang geleden. En het viel niet eens af. Het groeide en zwol en kleurde.... „Met Pinksteren bloeit ie", riepen de liefhebbenden rond me. Maar de knop bleef dicht, al bijna barstend, maar tooh net niet zich ontplooiend. Dat deed ie vannacht. Nu ik weg moet... Heel in het verborgene zit nog een spikkelklein knopje. Krijg ik neel die spanning en dat wachten weer. Bang zijn dat het knopje verdroogt. Bang zijn dat het knopje afvalt. Bang zijn, dat Jeroen het afknaagt, want hibiscus schijnt voor een poes lekker te zijn. En bang zijn, net weg te moeten als dan eindelijk die knop toch bloem wordt Een hibiscusbloem wordt duur ge kocht.... te worden. Zij had vier kinderen; met haar man kon zij niet goed over weg. Toen haar schoonvader bij hen I in huis kwam, zag zij haar positie bedreigd. Dat bracht haar op het idee hem te vergiftigen. Hiervan lekte niets uit. Een paar weken later was haar man aan de beurt. Hij lag vier dn gen in het ziekenhuis, voor hij stierf. Zijn vrouw bezocht hem daar trouw. „Toch hebt u nooit over vergif gesproken," zei de president. „Zij vroegen er niet naar," ant woordde de verdachte. „Hadden zij maar gezegd, mevrouw De V., wij vinden het wel een beetje verdacht, dan had de kleine jongen het mis schien ook niet gehad," zo verklaarde zij. Dit zoontje dat later ook vergif in limonade kreeg heeft er het Jeven afgebracht. In tegenstelling tot de beide andere gevallen is het motief van de vrouw ook haar kind te willen doden niet duidelijk geworden. Een broer zou tegen haar gezegd hebben, dat de au toriteiten haar de kinderen wel eens af konden nemen. Om deze reden zou zij het plan hebben opgevat ook hem en missohien zichzelf van het leven te beroven. Hiermee in tegenspraak achtte de offiicer het feit, dat de vrouw, nadat zij haar man een luisterrijke begra fenis had bezorgd, van de resterende levensverzekeringspenningen mooie nieuwe spulletjes had gekocht. Dat zij de levensverzekering van een paar kinderen had verhoogd gaf de officier ook te denken. De psychiater achtte haar met be trekking tot de moorden op haar schoonvader en haar man vermin derd toerekeningsvatbaar. Wat de po ging tot moord op haar zoontje be trof, nauwelijks toerekeningsvatbaar. Zij zou toen reeds geleden hebben aan paranoide waantoestanden. Wel achtte hij de verdachte een potenti eel gevaar voor de maatschappij. Zij zou een langdurige verpleging nodig hebben. De raadsman vroeg de recht bank een zo kort mogelijke straf op te leggen, ten einde zo snel mogelijk met de verpleging te kunnen begin nen. De vrouw verklaarde spijt van haar daden te hebben. Nederlander wegens roofmoord gezoeht MÜNCHEN De politie van Mün- chcn heeft gisteren een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de Nederlandse betonwerker J. A. Ter B. f35), die er van wordt verdacht zaterdag de bont werker Anton Hoger doodgeschoten en beroofd te hebben. Ter B. zou op Eerste Pinksterdag getracht hebben het geroofde bont aan de man te brengen. Een nertsmantel kon worden achterhaald. Hoger werd gevonden in de bontzaak van rijn moe der in het centrum van Münchcn. Een taxichauffeur kon een nauwkeurige be schrijving geven van de vermoedelijke dader. rihumu-zendiny Gelijk nu algemeen bekend is, heeft zendeling J. D. van Woerden in Rho- desië de Schotse zending in Mbuma verlaten en is hij overgegaan naar de zending van de Gereformeerde Ge meenten. Hoe betreurenswaardig ook, wij zullen dit besluit moeten respecte ren. Helaas is er onder de sympatisanten van de Mbumazending grote onrust en verwarring ontstaan door een adver tentie van de zijde van mevrouw Mijnders in De Banier, waarin zij meedeelt, dat het „bureau Mbumazen ding Lisse" voortaan èn de nieuwe Gereformeerde-Gemeentenzending in Rhodesië èn de bestaande Schotse zen ding daar zal steunen. Zij weet zeer goed, dat de Mbuma zending is aangegrepen door duizen den in Nederland als mogelijkheid tot het betonen van zendingsliefde, juist omdat zij met geen enkele bestaande zending vanuit Nederland konden meegaan. Is het dan zedelijk te ver antwoorden, als mevrouw Mijnders de Mbumazending organisatorisch wil gaan koppelen aan de zending van de Gedeformeerde Gemeenten? Wie de zending van de Gerefor meerde Gemeenten wil steunen, heeft daartoe in ons land ruime gelegen heid. En zij, die Van Woerden na zijn overgang willen blijven steunen, heb ben het gironummer van de zending der Gereformeerde Gemeenten, hun zendingscorrespondenten. zen dingsbusjes, zendingsdagen enzovoort tot hun beschikking. Laat dan het gironummer, de zen- dingscorresDondenten, zendingsbusjes, zendingsdagen enzovoort van de Mbu mazending uitsluitend bestemd blijven voor Mbuma. dat is voor de zending van de Schotse kerk. Zo weet iedereen op eenvoudige en duidelijke wijze, waar hij aan toe is. Wat Ls er trouwens normaler en meer voor de hand liggend, dan een derge lijke regeling? Het bestuur van de Nederland.'* Mbumastichting. die zaterdag de zen- dinesdag organiseert, is unaniem van oordeel, dat de steun voor honderd procent gericht moet blijven uitslui tend op de Schotse zending. Wat zou het fijn zijn, als zaterdag kon worden meegedeeld, dat ook het „bureau Mbumazending Lisse" van harte bereid is om aan deze regeling mee te werken. Rotterdam. \v. C. van Dijfc. P. Vlot Vit de tijd De stoepranden langs onze moderne wegen zijn ondingen uit de tijd van paard en wagen. Beter zou zijn om deze randen schuinoplopend te maken van straatniveau naar trottoir. Veel minder ongelukken zullen daarvan stellie het resultaat zijn. Ook het afvoeren van water op de weg kan beter door de weg niet „bol" maar enigszins „hol" te maken met rioolroosters in het midden. Een voor deel daarvan is ook dat de voetgan gers geen last meer zullen hebben van „stortbaden". Den Haag A. B. Ouwerkerlc

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7