KENNEDY MOET VOOR 5 JUNI DOOD ZIJN" AMRO BANK fa Dagboek van verdachte Sirhan: JLB Mr. Aantjes pessimistisch over VS zonder Kennedy V erkiezingsstrijd in VS gestaakt TRAGEDIES TREFFEN FAMILIE KENNEDY Verdachte zwaar bewaakt Vijf waardevolle adviezen voor een onbezorgde vakantie. CAFÉHOUDER DOODT VRIEND NA RUZIE MÊÈÊÊÊ Aanslag „daad van eenlino Twee marine officieren in VS vermoord BLOEMEN BIJ BEELD I m Kennedy: Er komt een aanslag BETOGING IN WASHINGTON TEGEN VRIJE WAPENBEZIT Kerkelijke fusie in Korea? 19$ 5 DONDERDAG 6 JUNI 1968 LOS ANGELES Sirhan Bishara Sirhan. 24 jaar oud. Jordaniër. in 1957 naar Amerika geëmigreerd, verdacht van de moordaanslag op Robert Kennedy, blijkt vijandige gevoelens jegens deze senator te hebben gehad vanwege zijn stellingname voor Israël in het Israëlisch-Arabisch conflict. Dit destilleert de politie van Los Angeles uit een dagboek, dat bij Sirhan thuis is ge vonden. Daarin staat, dat ..Kennedy voor 5 juni 1968 vermoord moest worden*'. De zesdaagse oorlog begon een jaar geleden ook op 5 juni. O WASHINGTON Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken beschikt over geen enkele aanwy- zing dat een vreemde mogendheid is betrokken bü de moordaanslag op Robert Kennedy. Deze verklaring werd afgelegd na dat bleek dat Sirhan Sirhan, die de aanslag pleegde, uit het vroegere Jor daanse deel van Jeruzalem afkomstig is en vijandelijke gevoelens jegens Kennedy koesterende omdat deze de laatste tijd bij verschillende gelegen heden voor Israël opkwam. Premier Talhoeni van Jordanië ver klaarde gisteren dat geen enkele Jor daanse burger Sirhan Sirhan heet. Voor het geval dat de dader toch een Jordaniër is, verzekerde Talhoeni, dat regering en volk van Jordanië niets met de aanslag hadden uit te staan. Minister Ramsey Clark van justi tie zei dat uit voorlopige gegevens blijkt dat de aanslag op Kennedy de daad van een eenling was en dat er geen bewijzen voor een samenzwe ring zijn. WASHINGTON Twee mari ne-officieren zijn gisteren dood geschoten in de wijk Georgetown van Washington. De officieren werden met pistoolschoten vermoord. Om trent het motief is niets bekend. Bij de schietpartij werden een jonge vrouw en nog een marine-officier ge wond. De politie heeft drie negers gear resteerd. Zij zouden tegen de politie hebben gezegd uit Californië te zijn gekomen om mee te doen aan de campagne voor de armen. Mensen die de campagne leiden, hebben echter meegedeeld dat de drie mannen niets te maken hebben met de poging om in Washington de aandacht te vesti gen op de toestand waarin de armen verkeren. De beide officieren zouden zijn doodgeschoten na een heftige woordenwisseling. Veel notities handelen over het conflict in het Nabije Oosten. Ergens schrijft Sirhan in klein, onduidelijk handschrift „Lang leve Nasser". Uit de inhoud blijkt, dat hij pro-com munistische ideeën heeft. Vaak wordt Robert Kennedy genoemd, soms ook Arthur Goldberg (de Ame rikaanse afgevaardigde bij de Ver enigde Naties). Ook een op Sirhan gevonden krantenknipsel wijst op zijn anti- Kennedy-gevoelens. In het artikel wordt een lijn getrokken tussen Robert Kennedy's „havikshouding" inzake het Nabije Oosten en zijn „duivenhouding" inzake Vietnam. De senator werd erin beschuldigd van tweeslachtigheid door wel aan te dringen op nakoming van de verplichtingen van de VS in het Nabije Oosten, maar niet in Azië. Verder had Sirhan een lijst met spreekbeurten van Kennedy op zak en vier biljetten van 100 dollar. Dat laatste zou erop kunnen wijzen, dat hij na de aanslag ver weg wilde vluchten. REVOLUTIONAIR Sirhan werd op 18 maart 1944 ge boren in het dorp Sirwan, vlak bij Jeruzalem in Jordanië. Hij woonde enige tijd in New York, vertrok later naar Californië, waar hij sa men met twee broers bij zijn moeder in Pasadena woont. Tot 7 maart werkte hij in een le vensmiddelenzaak. Een van de chefs daar betitelt hem als een „revolutionair persoon", die opkwam tegen alle soorten van gezag. Een vroegere baas. een paar- detrainer kan zich nog wel herin neren, dat de jongen zich altijd op wond over Israël en Jordanië. „Hij was sterk anti-Israël en pro-Jorda- nië". Volgens anderen gaf hij de joden er de schuld van, dat hij er niet in kon slagen een vaste betrek king te vinden. Een buurman van Sirhan: „Hij was het brein van de familie en was een echte heer, een modeljongen. De vuilnisophalers bood hij altijd wat te drinken aan". Een jongen die hem beter kende, vond dat hij er ouderwetse politieke ideeën op nahield en altijd sterke kritiek had op de Amerikaanse sa menleving. Twee jaar geleden had Sirhan, volgens hem, een reis naar het toen nog Jordaanse deel van Jeruzalem gemaakt. Tegen een kameraad zou Sirhan hebben gezegd: „Ik ga in de poli tiek". Op welke wijze, was toen nog niet te voorzien. Said, een van zijn broers, zei niet te geloven, dat Sirhan Kennedy had neergeschoten. Inmiddels volhardt Sirhan, die werd geïdentificeerd door zijn broers, nog in zijn stilzwijgen over de aanslag. Wel praat hij veel over andere za ken, o.m. over een recent moordpro- ces in Los Angeles, waarin een voor malige officier van justitie was be schuldigd van moord op zijn vrouw en haar beweerde minnaar. Volgens hoofdcommissaris Reddin was Sirhan bij zijn arrestatie niet onder invloed van verdovende mid delen of alcohol. Hij had zichzelf „goed in bedwang", was „heel rus tig, heel zeker en helder". Hij wordt nu omringd door veilig heidsmaatregelen, die in Los Angeles hun weerga niet kennen. Het politie bureau is hermetisch gesloten. Jour nalisten worden gefouilleerd alvo rens te worden toegelaten. Men wenst een herhaling tc voor komen van de moordaanslag op Os wald in Dallas. Wel werd een advo caat ontboden. De borgsom is vast gesteld op 250.000 dollar. Daarna werd Sirhan geboeid naar het huis van bewaring overgebracht. De gis teren ingelichte „grand jury" zal de zaak morgen behandelen. Verwacht wordt dat daardoor een voor maan dag vastgesteld inleidend verhoor overbodig zal worden. Aanlëiding tot de identificatie van Sirhan is de .22 revolver geweest. Een speurtocht naar de herkomst leidde naar een van de broers van Sirhan. IReispolis. Vergeet niet een Amro-Reispolis te sluiten - een gecombineerde verzekering voor ongevallen, ziektekosten, reisbagage. 2Reischeques. Vraag even advies bij de Amro Bank. Ze zijn veiliger dan contant geld in geval van diefstal of verlies. Om een financiële reserve te hebben is er de Amro-Crediet- reischeque. 3 Benzinebonnen. Belangrijk i.v.m.de reducties in Italië en Marokko. U kunt ze bij de Amro Bank kopen. Vreemd geld. Voor alle gangbare soorten buiten lands geld kunt u bij de Amro Bank terecht. 5 Safeloketten. Neem een safeloket bij de Amro Bank wanneer u waardevolle stukken of kostbaarheden veilig wilt bewaren. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Hij zocht ideaal van geen macht, maar wilde Kennedv's vervullen Na de aanslag op senator Robert Kennedy hebben talrijke mensen bloemen gelegd bij het beeld van de vermoorde president John F. Ken nedy in Amsterdam. De heer R. Booker, zoon van wijlen de initia tiefnemer tof de oprichting van dit monument, plaatste gisteravond een olielamp. PARIJS „Ik weet dal er vroeg of laat een aanslag zal komen. Er is geen enkel middel om een kandidaat tijdens de verkiezingscampagne te besehermen. Hy moet zich in de menigte begeven." Dit heeft senator Robert Kennedy enkele dagen geleden gezegd in een interview met de Franse schrijver-diplomaat Romain Gary, dat vandaag is ge publiceerd in het dagblad Le Figaro. „Op alle manieren moet men het geluk aan zijn kant hebben om tot presi dent van de Verenigde Staten te worden gekozen. Wij leven in een periode van buitengewone psychische besmetting. Men kan zeggen dat de geestelijke leegte zodanig is dat de dramatische gebeurtenis een werkelijke behoefte is geworden. De individuen, we kunnen dat zien in onze negerghetto's. worden zo sterk verdrukt of opeengedrukt, dat zij zich niet anders kunnen bevrijden dan door een uitbarsting." (Van onze parlementsredaclie) DEN HAAG —.„In Omaha werd ik er eerst goed mee gecon fronteerd hoe levensgevaarlijk het is presidentskandidaat in de VS te zijn. En dat geldt met name voor Kennedy, op wie ik een aanslag zeker voor mogelijk had gehouden." Het anti-revolutionaire Twee de-Kamerlid mr. W. Aantjes, kersvers terug van een zes weken durende reis door de Ver. Staten op uitnodiging van de Amerikaanse re gering, vertelde ons dat de schrik hem om het hart sloeg toen hij Ken nedy in een open auto door Omaha zag rijden na zijn verkiezingsover winning in Nebraska: „Omstuwd door fervente bewonderaars, maar i ook door vijanden En daartussenin is er in verband met Robert Kennedy weinig meer. De vijanden heeft hij al sinds hij als minister van justitie de kwestie van de burgerrechten goed heeft aan gepakt en door zijn strijd tegen de corruptie de vakbondsleiders tegen zich in het harnas joeg. Oorzaken van haat die tezamen met het ra cisme wat ik tot mijn teleurstelling toch nog in veel gevallen in Amerika aantrof, tot deze geweldplegingen kunnen leiden". De heer Aantjes is zeer pessi mistisch gestemd over het Amerika zonder Kennedy als president. „Er broeit geweldig veel, met name onder de gekleurde bevolking. Hoewel het gezag van ds. Abernathy groter is dan wij denken, hij heeft niet de invloed van een Martin Luther King. Robert Kennedy was de enige kandi daat in wie zij vertrouwen hadden". „Toen ik naar de VS ging had ik ook de indruk van een ambitieus man, een opportunist die macht zoekt. Niets is minder waar. Er is te illustreren boe ik over hem denk. stemming tegen hem gekweekt. Hier d.t rt. terug in Nederland zag ik een klein Mr. M. AANTJES Mevrouw Jacqueline Kennedy, we duwe van de vermoorde president John F. Kennedy, vertrok gisteren naar Los Angeles om een bezoek aan haar neergeschoten zwager te bren gen. Hier veerlaat zij haar apparte ment in New York. stukje van een televisiedebat tussen McCarthy en Kennedy, en als ik Kennedy niet van dichtbij had mee gemaakt, zou ik ook de fout maken Kennedy een verkeerde image toe te denken". Mijn algemene indruk is. dat de Amerikanen zijn begonnen te twijfe len of het allemaal wel juist is ge weest En dan ontstaat het gevaar dat ze zich overal uit terug willen trekken, zelfs uit Europa". Rassen Dapjh rr NEW YORK De strijd om de demokratische nominatie voor het presidentschap van de Vere nigde Staten is na de aanslag op Robert Kennedy gestaakt. Ook republikein Richard Nixon heeft zijn verkiezingsaktiviteiten geschorst. De vooruitzichten van de twee overgebleven demokratische kandi daten, McCarthy en vice-president Humphrey, zijn door de aanslag on duidelijk geworden. Wat er ook gebeurt, Kennedy en McCarthy stonden naast elkaar in het bestrijden van de huidige regering. Beiden wilden een nieuwe koers, zij het dat McCarthy zich die koers an ders voorstelde dan Kennedy. De aanslag zal voor de Kennedy- aanhang wellicht reden zijn om de kant van McCarthy te kiezen. „GELVKKIG LAND" Humphrey heeft zijn campagne ge voerd onder het motto „Amerika is een gelukkig land, waar het nooit zo goed is gegaan als nu". Het psycholo gisch effekt van de aanslag zou de vice-president wel eens dc wind uit de zeilen kunnen nemen, verwachten politieke commentatoren. Het is onzeker hoe de minderheids groepen in Amerika, waaronder de negers, die zich gesteund wisten door Kennedy, op deze aanslag zullen rea geren. Enkele honderden inwoners van Washington gingen gisteren al de straat op om te demonstreren tegen het vrije gebruik van vuurwapens. De betogers riepen voor het gebouw van de nationale schuttersvereniging in de hoofdstad leuzen als „Het ge luid van kogels vult de lucht" en „Bedankt, schuttersvereniging, voor het naderbij brengen van de anarchie". VERTRAGING Op de gevel van het gebouw staat de volgende inscriptie: „Het recht van het volk om wapens te hebben en te dragen, mag niet geschonden worden." Zo daclit dc Senaat cr vorige maand ook over, toen een wetsvoorstel van president Johnson voor toezieht op wapenbezit door veel amendemen ten werd „ontkraeht". Men kan nog steeds een „postordermoord" plegen, ondanks de nieuwe wet. Donderdag zal het Huis van Afge vaardigden het wetsvoorstel behan delen. De agendacommissie wist gis teren vertraging van behandeling van de wet te voorkomen. WASHINGTON Dc Kenne dy's, een van de rijkste en mach tigste families van de Verenigde Staten, beleven met de aanslag op senator Robert de zoveelste tragedie in hun familie. President John Kennedy werd in november 1963 in Dallas vermoord. Zijn oudste broer luitenant Joseph Kennedy, sneuvelde in de oorlog bij een vlucht boven vijandelijk gebied. Kathleen de derde van de negen kinderen en oorlogsweduwe, kwam j in 1948 om het leven bij een vlieg ongeluk boven Frankrijk. Rose mary. een andere zuster, heeft ja- i ren doorgebracht in een instituut voor geestelijk achterlijken. Senator Edward heeft een jaar niets mogen doen omdat hij bij een vliegongeluk aan zijn rug was verwond. In het gezin van John F. Kennedy was ook veel verdriet. Een zoontje stierf twee dagen na de geboorte: een dochtertje werd te vroeg gebo ren en stierf eveneens: beide kin deren liggen bij hun vader begraven in Arlington. Washington. En de va der van de Kennedy's, de 80-jarige Joseph, oud-ambassadeur in Enge- land. is al jaren door een beroerte verlamd. Ook de aangetrouwde familie ble ven rampen niet bespaard. Patricia Skakel. schoonzusje van Robert Ken nedy. stierf twee jaar geleden. doordat zij stikte in een stukje vlees. Patricia's man kwam in 1966 bij een vliegongeluk om het leven. De overige Kennedys zijn Patricia, getrouwd geweest met de acteur Peter LawfordEunice, getrouwd met Sargent Shriver, Amerikaans ambassadeur in Parijs en Jean, de vrouw van Stephen Smith, die de Kennedy's bijstaat in hun politieke campagnes, en in het algemeen voor de belangen van de familie zorgt. (Van onze kerkredactie) SEOEL Op het ogenblik zijn de tweede grootste Presbyteriaanse Ker ken met elkaar in gesprek over een mogelijke fusie. In 1967 werd reeds besloten dat de synodes van beide kerken niet gesloten zouden Worden. Beide synodes benoemden commissies voor gesprek. Het betreft hier de „Hop Dong" en de „Tong Hop" kerken. Zij zijn enigszins te vergelijken met de Gere formeerde Kerken en de Hervormde Kerk in ons land. (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Een wat erg rumoerige dag en nacht, die begon in Groningen en ver der verliep in Duindigt in Den Haag eindigde vanmorgen vroeg in Hoek van Holland met een drama dat de Groningse café houder Jacob Huizinga, 53 jaar, het leven heeft gekost. De heer Huizinga was samen met zijn vriend en collega J. P. B.. 48 jaar, eveneens uit Groningen, woensdagochtend heel in de vroegte naar de renbaan Duindigt in Den- Haag gegaan om daar te gaan kijken naar de courses en daar ook eens een gokje te wagen De beide vrienden hadden blijk baar nogal succes, dat met het nodige geestrijke vocht moest wor den gevierd. Tot slot namen beiden een taxi, die ze naar Hotel America in Hoek van Holland bracht. Na wat luidruchtigheid ging het tweetal vannacht om een uur of twee naar boven, naar hun kamers, zeer tot ongenoegen van de barkee per, die van zijn ontstemming over deze herrie in het anders zo rustige hotel duidelijk blijk gaf. De luid ruchtigheid was vervelend gewor den: er waren harde woorden ge vallen voornamelijk over het geld van Duindigt. Even later kwam B. weer naar be neden. Toen de barkeeper, die er nu genoeg van kreeg, hem terugzond naar boven, ging B. weer de trap op, om wat later in de nacht tóch weer naar beneden te komen. Vol gens hem was de heer Huizinga naar buiten gegaan B. ging naar buiten, vond daar inderdaad zijn kameraad, de ruzie j dreef tot daden. B. greep de heer Huizinga bij de keel, sloeg hem enige malen tegen de grond en kneep hem de keel dicht. Onmiddellijk werd de politie het bureau ligt vlak bij het hotel I gewaarschuwd. Toen de ijlings toe- I geschoten agenten echter aankwa men. was de heer Huizinga reeds overleden B. werd ingerekend. Het grote probleem is. volgens de heer Aantjes, toch wel het rassenpro bleem. „Fr zit in de Amerikaanse maatschappij veel meer racisme dan ik gedacht had. Maar vergeleken met tien jaar geleden is er toch wel veel veranderd en de snelle ontwikkeling naar integratie geeft wel vertrouwen dat het geen generaties meer duurt. Het kan ook niet anders, waar de Amerikaan zeer sterk democratisch en religieus denkt". „Maar zolang benoemingen van ne gers op hoge posten nieuws zijn, zie ik het als een racistische maatschap pij. Gelijke rechten betekent boven dien nog niet gelijke kansen. De ker ken lopen ook hier niet voorop. Het is eigenlijk wel tj-perend voor de si tuatie. dat ik in de „slums" van een vrijwilliger op mijn vraag wat de kerken deden, te horen kreeg: de kerken hebben het te druk met het bedrijven van missie in Afrika". Geen midden „Ik heb ook een preek van ds. Abernathy meegemaakt. Dat was een I indrukwekkende ervaring. Hij preek te over 2 Kon. 6:3 en 4. De strekking van zijn preek was: laten we in be weging komen, de confrontatie aan durven. of we nu gedood worden of dat ze ons laten leven. Een midden- weg is er niet". „Ik ben trouwens wel geschrokken van het Poor People Camp in j Washington. De infiltratie van de 1 Black Power is ook daar merkbaar. Nixon (Vietnam en rassenprobleem) Voor de gekleurden zal het grote het niet wordt. En Humphrey maakt probleem zijn om te beginnen de sta- volgens mij ook weinig kans: de tus quo te accepteren. En wat de mensen zijn het Johnson-bewind beu. blanken betreft, ik ben bang dat de Rockefeller zou een uitstekende sympathie voor King meer om de ge- president zijn als er een democra- weldloosheid was dan om het rassen- tische meerderheid in het Congres vraagstuk zelf. De blanken zullen zou zijn". zichzelf geloofwaardig moeten ma- De heer Aantjes heeft zich speciaal ken. beziggehouden met het probleem van Kamerlid Aantjes zegt zelf. dat zijn de rassentegenstellingen en met Viet- reis nog te kort geleden is om welo- „Hij heeft een duidelijke mening, waar hij zich ook duidelijk over uit laat. Hij is een dappere vent, die het lef heeft om bijvoorbeeld tegen jon geren te zeggen: „Vergeet niet dat de grootste armoede geleden wordt on der de bejaarden". Ik kreeg de in druk dat hij uiteindelijk kandidaat is geworden om het politiek ideaal van de Kennedy's te vervullen: de strijd tegen de armoede en voor de burger rechten". „Wat dat betreft heeft McCarthy mij teleurgesteld. Hij maakte geen prettige indruk op mij. Ik heb hem in Nebraska gehoord en het enige waar hij over sprak, was Vietnam. Door zijn optreden alleen zou de po litiek veranderd zijn. Ik kreeg het gevoel dat hij op de meeste vragen geen antwoord wist. Wel een sympa thiek man. maar de duidelijkheid ontbrak". „Daarentegen gaf Kennedy blijk van een bredere visie. Hij is geïnte resseerd in Europese zaken, ook al iets wat helemaal niet zo goed ligt in het Amerika van nu. Hij beweert echter: wij hebben belang bij de goe de gang van zaken in de wereld, ook al hoeven we niet de politie-agent van de wereld te spelen". Nixon „Nee. Rockefeller-Kennedy zou een boeiende strijd geworden zijn. Het is maar te hopen dat de conservatieve nam. Over het laatste: „Ik ben ver baasd over het feit dat Johnson zo lang gewacht heeft met wijziging van i zijn politiek. Ik heb maar heel wei- j nig mensen ontmoet die vonden dat hij te slap was. En als ik ze toch ontmoette, stemden ze op Nixon, om verwogen een indruk te geven. Zijn souvenir voor thuis is de handteke ning van Robert op de foto's van zijn beide zoons en de „warm wishes" van Ethel Kennedy (met een Neder landse voorouder Schakel) voor zijn dochter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5