maakte Samenwerking laatste 10 jaar boeiend de Enquêtekrant voor bezoeksters van de bondsdag SYNODES MOETEN BESLISSEN OVER SAMENWERKING Protest tegen wijze van spreken over God Krappe meerderheid GSV nu akkoord met fusie Een noord voor vandaag KERK HEEFT GEEN TIJD VOOR BOND Mevrouw Ridderbos nam afscheid Uw probleem is het onze.... Aartsbisschop Rinkel naar Lambeth Sinds 1966 sluiting van 469 bedrijven DR. W.GÖDDIJN NAAR ROME Delana moest 107 man ontslaan Werkgroep Gezond Medewerking DS. F. H. KAAN BENOEMD IN GENÈVE Dr. Van Andel secretaris Romeberaad Promotie van dr. W. Horn BEROEPINfiSWERK DONDERDAG 6 JUNI 196! jjMaar de Trooster, de Heilige Geest, die de Vader zenden zal in Mijn naam, die zal u alles leren en u te binnen bren gen al wat Ik u gezegd heb", beloofde Christus. Wie tot Christus komt heeft nog heel wat te leren. Het nieu we leven ontvangen we ineens, maar we zijn niet ineens gees telijk volwassen. Zoals we lichamelijk moeten groeien, moeten we ook geestelijk groeien. Zoals we op school moeten leren, moeten we ook in de school van Christus leren. En de Heilige Geest wil onze leermeester zijn. Maar dat wil niet zeggen dat Hij daarbij geen gebruik maakt van mensen en middelen. In onze tijd beginnen we te ontdekken dat we ons onderwijs al te zeer verintellectualiseert hebben. Er is nu een streven naar meer praktijk. Natuurkunde leren we niet langer alleen met boekjes maar ook met bunsenbranders en retorten. De Heilige Geest heeft Zijn lessen altijd in het leven geleerd. Hij maakt gebruik van het Woord van God. Maar Hij vraagt niet: „Ken je je les?" maar „Wat doe je met die les". Het gaat de Heilige Geest er niet zo zeer om wat we weten, maar hoe we ons weren. Ieder die Mijn woorden hoort en ze doet", zei Christus reeds. De Heilige Geest leert ons leven, echt leven. Hij leert ons christelijk reageren. En als we fouten maken begint Hij weer van het begin af aan en zegt Hij: „We doen het over." Daar om hoeft een christen nooit bang te zijn om fouten te maken. De Geeqt weet dat we ook van onze fouten leren. We lezen vandaag: 1 Koningen 16 23-34. (Van een onzer verslaggeefsiers) UTRECHT De Bond van Gere formeerde Vrouwenverenigingen heeft meer contacten met instanties buiten de Gereformeerde Kerken dan met de officiële kerkelijke instanties. Deze merkwaard'ge omwikkeling constateerde me touw Ridderbos gisteren in de Oosterkerk op de huishoudelijke vergadering, die ieder jaar aan de bondsdag voorafgaat. Enkele jaren geleden heeft de bond het verzoek gericht tot het modera- men van de synode om een sa- menspreking te mogen hebben over het vrouwenwerk in de Gereformeer de Kerken. Het moderatnen kon toen op dit verzoek niet ingaan, wegens gebrek aan tijd. „Begrijpelijk, maar wel :e betreu ren", aldus mevrouw R r Jerbos. „Met een zekere jaloersheid neb ik de verslagen van het pastoraal concilie gelezen: daar hebben mannen en vrouyen samen gesproken over de problemen waarvoor de kerk zich gesteld ziet in onze tijd. Hervormd^vroüwen Kt ïare.eM wenverenigingen in Nederland contact met het moderamen. Het laat zich aanzien, dat onze bond een taak zou kunnen r ebben bij het bevorderen van de harmonische samenwerking tussen inan c-n vrouw in kerk, gezin en maa;schappij." (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT „Mevrouw Kraaijeveld, graag wil ik nu mijn taak aan u overdragen. Van harte hoop ik, dat u hem met evenveel vreugde zult vervuilen als ik het gedaan heb. Let meer op de vreugde die zult in dit werk dan op de te leurstelling. Wees sterk en heb goede moed. En hiermee ver klaar ik u tot presidente van de Bond van Gereformeerde Vrou- Brieven die niet zijn voorzien van naam cn adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd, vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Mijn smeedijzeren sche merlamp roest. Hoe krijg ik dix er af? Antwoord: Neem de roest af met een lapje, gedrenkt in spiritus. Neem zo nodig een borsteltje hier voor, Daarna wrijft u het smeedij zer op met witte was'. Vraag: De nieuwe televisiezender van Wezel zou met de Kerst al be ginnen met uitzenden. Waarom is dit niet gebeurd? Wat is de reik wijdte? Antwoord: Men is te Wezel te op timistisch geweest met het schatten van de begindatum. Dit is bij zen ders met dit vermogen (1000 kw ERP) zeer goed mogelijk. Met het oog op de ultra-korte golf van deze uitzendingen, maakt men niet ge bruik van de „klassieke" radiobui zen maar van <ag. klystrons. Dit zijn nukkige dingen om te installeren. Ook de energieverdeling over de an tenne-componenten vereist veel pre- cisiewerik. Over de reikwijdte worden ver wachtingen gewekt, die nog wel eens kunnen tegenvallen. Wezels an tennehoogte is iets minder dan die van Lopik. De uitzendenergie van beide zenders is gelijk. Theoretisch zou Lopik verder moeten reiken in kilometers dan Wezel. Dat komt neer op een 70 km. Door aan de uit straling een voorkeurrichting te ge ven, zou Hilversum mischien juist .binnen het ontvangbereik kunnen komen. Vraag: Door overerving heb ik al vele jaren de Geschiedenis der mar telaren in de Nederlanden en andere landen, nieuwe uitgave te Arnhem bij J.W en C. Th. Swaan 1868. 1110 bladzijden in twee kolommen en met 150 platen, registers van zaken, martelaren, landen en steden. Het boek weegt 5 1 4 kg. De oplage moet ongeveer 10.000 zijn geweest. Kunt u me hierover iets meer vertellen? Antwoord: De eerste uitgave van dit werk van Adrianus HaemsteditfS te Antwerpen dagtekent uit 1559. De schrijver werd in 1525 in Zeeland geboren. In 1556 bevond hij zich als predikant in Oost-Friesland. Te Antwerpen trok hij niet het minst ook de hogere standen. Gedurende enige- tijd is hij uitgeweken naar Emden: daarna is hij naar Engeland vertrokken. In 1560 is hij door bis schop Grindall geëxcommuniceerd en verbannen. Uit een briefwisseling tussen Granvelle en koning Philips II Is gebleken dat men hem toen vergeefs heeft geprobeerd te arresteren. In 1562'werd hij uit Engeland uitgewe zen. als hardnekkige verbreider van dwaalleringen. In datzelfde iaar moet hij oefc in Oost-Friesland over leden zijn. Reeds zes jaar na de eerste uitgave van het boek verscheen de tweede en daarbij bleef het niet. De heruitgave heeft antiquarisch niet zo'n grote waarde, doch het is waard béwaard te worden. In 1883 zag een uitgave het licht in Doesburg met een inleiding van ds A. Kuyper. WOUDSCHOTEN Met een zorg vuldig en deskundig samengestelde serie filmfragmenten waarin beelden over God aan de werkers inde evan- geisatie werden vertoond, sloot me juffrouw E. G. van Egmonid de eerste conferentiedag op Woudschoten af. De film saat aan bij het referaat door prof. C. van Peursen gehouden. Deze unieke serie begon met een fragment uit de film „Grazige wei den", die in 1936 zoveel stof deed opwaaien. Onder de titel: „Godsbeelden in de literatuur" sprak ds. Ph. Stoffels uit Laren over enkele fragmenten van Nietzsche. Ibsen, Dostojewski, Ca mus. Wolkers en Mulisch. Hij consta teerde een ontzaggelijk protest in de literatuur tegen de wijze van spreken en getuigen van God zoals christenen dat veelal gewend zijn te doen: God als het pasklare antwoord op alle vragen. God als voltooiing van de harmonie. REBEL In dc Bijbel is dat anders. Daar is God veel meer een vraag waarmee zijn kinderen worstelen dan een ant woord. De woorden van psalm 68: De Heer zal opstaan tot de strijd, gel den vandaag nog ten volle. In de literatuur wordt, beter dan in de kerk, gezien dat Jezus een rebel is. De vrede die Hij ons laat is het vuur dat Hij met Pinksteren op aarde wierp: „Zijn Heilige Geest. Voor de evangelieverkondiging is het zaak veel „verworvenheden" en „zekerheden" volgens christelijke traditie geijkt, op te geven opdat we niet met een andere God de naaste tegemoet treden dan Die Zich in Zijn Woord heeft geopenbaard. We zullen dan ook beter kunnen verstaan waar- omvelen zich, hetzij met een vloek of een traan, afzetten tegen het christendom dat vaak zo slecht God in deze wereld heeft vertegenwoor digd. Een uitgebreide expositie van kin- UTRECHT De oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht, dr. A. i Rinkel, zal samen met bisschop Josef j Brinkhues van Bonn de Oud-Katho- lieke Kerken officieel vertegen- I woordigen op de Lambeth-conferen- j tie, het pan-anglicaanse congres, dat van 25 juli tot 25 augustus in Londen wordt gehouden en waaraan vijfhon- derd anglicaanse bisschoppen uit de I zich aan betalii gehele wereld zullen deelnemen. te onttrekken. Minister Roolvink had I geen bezwaar tegen dit amendement/ (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Van 1966 tot het eerste kwartaal van 1968 zijn er 469 bedrijven gesloten. Slechts in vier gevallen waren de werkgevers niet In staat hun verplichtingen tegenover de werknemers na te komen, aldus een mededeling van minister Rool vink woensdagavond in de Tweede Kamer. De Kamer behandelde een wetsvoorstel dat beoogt de verplich ting van werkgevers bij bedrijfsslui tingen over te laten namen door werkloosheidsfondsen. Via het wacht geldfonds zal bij faillissement van een bedrijf 13 weken achterstallig loon worden uitgekeerd (maximaal) en betalingen voor een opzegtermijn van vier weken. In de Kamer waren alle sprekers gisteravond tevreden over het indie nen van dit wetsontwerp. De socia- liste mejuffrouw Barendregt diende twee amendementen in. Zij vroeg uitbetaling van de gehele opzegter mijn aangezien zij vier weken met name voor oudere werknemers nade lig vond. Ook wilde zij de uitvoering overhevelen naar werkloosheidskas- sen. Ook anderen waren niet gelukkig met de voorgestelde termijn van vier weken. Mr. Aalberse (kath. v.) diende gesteund door mejuffrouw Van Leeuwen (ar) en de heer Kikkert (ch) een amendement in om dit op zes weken te brengen. De liberaal Rietkerk tenslotte stel de een amendement voor. waarin duidelijk werd vastgelegd dat men om in aanmerking te komen voor een uitkering van 13 welken achterstallig loon in dienstbetrekking moet zijn ge weest zonder dat men werkelijk heeft gewerkt. Hij wilde hiermee voorko men dat werkgevers die hun werk nemers soms tijdelijk naar huis zen den vlak voor dat zij failliet gaat, van lonen trachten dertekeningen, afkomstig zowel van openbare scholen als evengelisatie- clubs liet zien, hoe zich het kind pro beert God voor te stellen. Evangelist Jacq. Buitenhuis gaf hierbij menige karakteristieke opmerking waardoor ogenschijnlijk vlakke tekeningen opeens meer inhoud en diepte kre gen. UTRECHT Dr. W. Goddiin, se cretaris-generaal van het pastoraal concilie, is op uitnodiging van con tact-personen van religieuze ordes en congregaties te Rome naar Rome ver trokken. Hij zal daar informatie verstrekken over het Nederlandse pastorale conci lie in het algemeen en vooral over de resolutie van de laatste plenaire ver gadering over de verhouding tussen de Nederlandse provincies van reli gieuze gemeenschappen en hun bui tenlandse overheidsinstanties. Gelijk bekend heeft deze resolutie in Rome verontrusting gewekt, onder meer bij kardinaal Antoniutti. de prefect van de curieorganisatie voor de religieuze orden DEDEMSVAART Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze editie hebben gemeld heeft Delana NV, fabriek van gebreide kinderkleding en badpakken, aan 82 mannelijke en 25 vrouwelijke arbeidskrachten ontslag aange zegd. Deze ontslagen vallen alle j in het bedrijf in Dedemsvaart. Delana heeft namelijk ook be drijfsafdelingen in Roosendaal en Genemuiden. Voor 33 andere manne- lijke en 141 vrouwelijke ar- j beidskrachten in Dedemsvaart is j geen ontslagvergunning aangevraagd. Delana verkeerde in ernstige finan- 1 ciële moeilijkheden. van betaling aan, met de bedoeling in samenwerking met de bewindvoerder te bezien wat door sanering te berei ken zou zijn, waarbij eventueel op nieuw een aanvrage voor financiële I steun tot de regering zou worden ge- I richt. De surséance werd inmiddels verleend. de Hervormde vrouwen dienst en het lidmaatschap van het Nederlands vrouwen comité. In het bijzonder richtte mevrouw Ridderbos zich tot mevrouw T. Gó- vaart. „Ik voel met u een sterke ver bondenheid omdat de vragen waar voor de vrouw in de Rooms-Katho- lieke Kerk en in de Gereformeerde beleven i Kerken wordt gesteld veel gelijkenis vertonen. Ik verheug mij erop het gesprek met u voort te mogen zetten in de werkgroep voor de samenwerking van man en vrouw in de kerk, waar aan deelnemen vertegenwoordigers van de kerken die zijn aangesloten bij de Raad van Kerken in ons land. Deze werkgroep hoopt volgende week van start te gaan onder uw leiding." De scheidende presidente noemde het een voorrecht met veel kerkelijke arbeiders te hebben mogen samen werken. Hoewel zij het ondoenlijk vond in dit verband namen te noe men maakte zij een uitzondering voor ds. B. Richters, „die voor de ontwikkeling van ons werk van zo grote betekenis is geweest." Een woord van hartelijke dank richtte mevrouw Ridderbos tot de dames en heren verslaggevers van pers, radio en televisie. „Ik ben mij ervan bewust niet altijd even gemak kelijk voor u te zijn geweest. Des te meer waardeer ik het, dat u steeds bereid was om aandacht aan de acti viteiten van onze bond te besteden. Zonder uw medewerking zou onze bond niet zijn geworden, wat ze nu is. Nogmaals dank." MEVR. RIDDERBOS met vreugde Dit waren de laatste woorden, die mevrouw W. M. Ridderbos-de Rooij uit Amsterdam als presidente sprak. Ruim zesduizend aanwezigen telde ze vandaag op de jubileumbondsdag (de bond bestond 30 november 1967 der tig jaar) in de Margriethal onder haar gehoor. Even daarvoor had ze haar op- volgste mevrouw J. G. Kraaije- veld-Wouters uit Alkmaar toege voegd: „uw grote belangstelling voor de medemens, uw bezieling voor dit bondswerk, uw onuitputtelijke bron van inspiratie, uw werkkracht en nauwkeurigheid hebben mijn taa|k als presidente intens verlicht". Zoals bekend is mevrouw Kraaije veld secretaresse van de bond ge weest. Zij is met haar 35 jaren de jongste presidente, die ooit een vrou wenbond heeft geleid. In haar afscheidstoespraak dankte mevrouw Ridderbos allen voor de medewerking, die zij in de afgelopen tien jaar dat ze presidente was mocht ontvangen. ,.U hebt het mij niet moeilijk gemaakt." De laatste tien jaar noemde zij bijzonder boeiend. „Er was de mogelijkheid om met veel mensen kennis te maken, om te stre ven naar meer samenwerking met anderen, waar dit maar mogelijk was." Met name noemde zij de contacten met het Vrouwen zendings thuisfront, het Oecumenisch vrou wencontact. het presidentencontact, Aan het eind van haar toespraak sprak mevrouw Ridderbos tot de le den van de bond en het bestuur: ..Mijn beste dank gaat uit tot u, die steeds weer bereid bent geweest mee te werken aan de vernieuwing en verdieping van ons werk. Plaatselijk, provinciaal en landelijk hebt u met veel inspanning gewerkt. Het resul taat is dan ook dat we nu een gezon de organisatie hebben. De toekomst van ons werk ligt in uw handen. Wanneer van u bezieling uitgaat zal ons werk, dat toch wil zijn dienst aan de kerk, een goede toekomst te gemoet gaan. Wanneer ik terug denk aan uw inspanning om dit jubileumjaar elk op eigen wijze de dienst in het mid den van de gemeente te verrichten, zie ik met vertrouwen de komende tijd tegemoet." (Morgen hopen wij in onze krant op de verdere viering van de jubi leumbondsdag terug te komen.) (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Gezamenlijk hebben Trouw, Friesch Dagblad en Het Kwartet de bezoeksters van de bondsdag een speciale krant aangeboden waarin de uitslag van de enquête over de christelijke dagbladpers is opgenomen. Deze enquête heeft zoals bekend de Bond van Gereformeerde Vrouwen verenigingen onder haar leden gehouden. Van de 23.413 leden van de bond heeft ongeveer 10 procent, dat zijn 2.422 dames, de fomulieren ingevuld. Zij hebben er echter ook doorgespeeld naar 1.543 anderen, zodat er in totaal van 3.965 personen antwoorden zijn binnengekomen. Daaronder zijn 820 heren. Belangrijk Van de dames vindt 86 procent en van de heren 81 procent het bestaan van een christelijke dagbladpers van belang. Van de eersten leest 91 procent en van de laatsten 87 procent een christelijke krant. Daarnaast leest 12 procent van de dames en 18 procent van de heren een niet-christelijk dagblad; voornaamste reden is het plaatselijk nieuws. Weekbladen leest 63 procent van de vrouwen en 89 procent van de heren naast een dagblad. Van de ondervraagden heeft 74 procent een televisietoestel. Ten aanzien van de actualiteit geeft 18 procent van hen, die geen tv bezitten de voorkeur aan de radio en 78 procent aan de pers. Opmerkelijk is dat slechts 45 procent van mening is, dat een christelijk dagblad niet gebonden moet zijn aan één bepaalde kerkelijke gezindte. Bij de heren is dat 68 procent. Zondagssport Een niet gering aantal vindt, dat een christelijk dagblad verslagen kan/moet geven van wedstrijdsport op zondag. Jammer genoeg is niet bekend welk percentage. Wel zijn percentagecijfers vermeld van lezers van de drie verschillende kranten per provincie. Daaruit blijkt onder andere dat van het aantal ondervraagde mannelij ke lezers van de bladen van ons Kwartet in de provincie Zuid-Holland 47 procent dus bijna de helft voor verslaggeving van de zondagssport is. Wat de vrouwelijke lezers betreft is dat 24 procent van de leden en 35 procent van de niet-leden. Bij de lezers van Trouw liggende percentages hoger. Hoofdartikel Het hoofdartikel wordt door 43 procent van de dames soms gelezen, 52 procent doet dit altijd. Bij de heren zijn deze percentages 35 en 62. De rubriek „kerkelijk nieuws" wordt door tachtig procent altijd gelezen, „Voor de vrouw" door 61 procent van de dames en politiek nieuws door 41 procent altijd en door 52 procent soms. De vraag „Waaruit moet volgens u het christelijk karakter van een dagblad blijken" wordt door iets meer dan 32 procent beantwoord. De meesten, namelijk 51 procent, merken op, dat het karakter moet blijken uit objectieve, eerlijke berichtgeving, zonder sensationeel te zijn. De mening van 23 procent van hen die een antwoord gaven is dat het christelijk karakter moet blijken uit „behandeling van de dingen vanuit het christelijk geloof". Weer in Europa weer max. temp. neer- gisteren slag- Kopenhagen zw. bew. 21 4 Londen regen 19 7 i Amsterdam zw. bew. 17 0.2 Brussel zw. bew 19 0 1 Luxemburg zw. bew. 18 02 Frankfort zw. bew. 22 0 iMünchen 18 1 I Zurich 21 0 Genève zw. bew. 22 0 Locarno regenbui 26 3 1 Wenen onbew. 27 0 Innsbruck 1. bew. 17 1 1 Rome motregen 25 Madrid onbew. 29 0 Majorca mist 22 0 (Van onze kerkredactie) GOUDA Gisteren is er een samenspreking geweest tussen zen- dingsdeputaten van de Gereformeer de Gemeenten en een synodale commissie van onderzoek op zen- dingsgebied van de Oud-Gerefor meerde Gemeenten in Nederland. Tijdens deze bespreking zijn geen besluiten genomen. Wel is de mo gelijkheid overwogen, om in fede- ratief verband te gaan samenwer- ken op een geheel nieuw zendings- I terrein. Wanneer dit zou doorgaan, dan zou dit betekenen, dat de oud-gere formeerden geen gemeenschap zou den hebben met de reeds bestaande j zending van de Gereformeerde Ge- MBUMA ZENDINGSDAG Belangrijke mededeling op pag. 10 meenten (in West-Irian en Nigeria). Men heeft er nog geen idee van. waar men dit nieuwe zendingsveld zou kunnen vinden. In ieder geval gaan de gedachten niet uit naar een project in Rhodesië. De plannen van de vergadering van gisteren zullen worden voorge legd aan de synoden van beide ker ken. De Oud-Gereformeerde Gemeen ten in Nederland zetten inmiddels hun steun aan de Schotse zending in Rhodesië via de Nederlandse Mbu- mastichting gewoon voort. WROCLAW Gisteren is een standbeeld onthuld van paus Johan nes XXm. De Poolse regering heeft aan de oprichting van dit monument I meegewerkt, maar het episkopaat heeft er zich scherp van gedistanti eerd. Het initiatief om paus Johannes op deze wijze te eren ging uit van de zogenaamde „Patriottische pries ters" en de Pax-beweging. groepe ringen. die het niet eens zijn met de houding van de Poolse bisschoppen jegens de regering. (Van onze onder wijsredactie) UTRECHT Er was een bui- tengewone algemen vergadering van het Gereformeerd School S Verband voor nodig voor de voorwaardelijke ontbinding van het GSV. Met een krappe meer derheid (58 stemmen voor en 28 tegen) is het voorstel van de Commissie van Uitvoering aan genomen. De nieuwe organisatie die nu zal moeten ontstaan wordt gevormd door GSV. en de zich al eerder akkoord verklarende vereniging Christelijk Nationaal schoolonderwijs (CNS) en de vereniging voor Christelijk Volks onderwijs (CVO). Eerder kon het be sluit GSV te ontbinden niet genomen worden, omdat op 24 mei slechts 102 van de duizend stemgerechtigden aanwezig waren. Het batig saldo van GSV (tiendui zend gulden) zal onder de aangesloten scholen worden verdeeld. Dat voor- (Van onze kerkredactie) GENÈVE De Internationale Con- gregationalistlsche Raad (ICC) heeft een Nedcrlapder op haar belang rijkste post benoemd. De 39-jarige in Engeland werkende ds. F. H. Kaan volgt de Engelsman dr. Norman Goodall op als „predikant-secretaris" van dc ICC. Vooruitlopend op de fusie van de ICC met de Hervormde Wereldbond in 1970 komt ds. Kaan nu reeds in feite bij de staf van de HWB in Genève. Omdat zijn functie slechts een gedeelte van zijn tijd in beslag zal nemen, is hij tevens door de Her vormde Wereldbond benoemd tot voorlichtingssecretaris. Vanaf 1 september zal hij de persdienst van de HWB leiden. Ook komt hij in de redactie van het tijdschrift Reformed and Presbyte rian World. Frederik Herman Kaan werd in 1929 in Haarlem geboren. Hij stu deerde in Utrecht en vervolgens drie t jaar in Bristol. In 1955 werd hij pre- dikant in de Congregationalistische Kerk in Engeland. Hij staat nu in Plymouth en is actief In Amnesty International en in I de Nederlandse Zeemansraad. stel werd aangenomen met 47 tegen 27 stemmen. Dc voorzitter van GSV, ds. W. de Graaf, betoogde dat CNS en CVO bereid zullen zijn het GSV in de nieuwe organisatie op bepaalde pun ten van organisatorische aard tege moet te komen. Een van de fusietegenstanders zei dat er weinig van het gereformeerd karakter van het onderwijs, zowel op plaatselijk als op organisatorisch niveau, zal overblijven. Plaatselijk zal deze fusie moeilijk tot stand komen. Een groep afgevaardigden die tegen de voorwaardelijke ontbinding van GSV heeft gestemd hebben dezelfde dag nog in een speciale vergadering een contactcommissie benoemd die zal moeten nagaan of het mogelijk is een nieuwe eigen organisatie op te zetten of toe te treden tot bestaande groeperingen. DEN HAAG Dr. C. P. van Andel Azn. (45), hervormd predikant ie Utrecht, is benoemd tot secretaris van het door de Nederlandse Her vormde Kerk ingestelde hervormde Rome-beraad. Hij krijgt aan deze nieuwe functie een volledige dagtaak. Voorzitter van het hervormde Romeberaad is prof. dr. A. J. Bronkhorst. De Nederlandse Hervormde Kerk heeft dit beraad ingesteld, omdat de relaties met de Rooms-Katholieke Kerk zowel op landelijk als op pro vinciaal en plaatselijk niveau voort durend in belangrijkheid toenemen. Het beraad heeft tot taak om gege vens te verzamelen over de contacten en relaties met de Rooms-Katholieke Kerk en een zekere bezinning tot stand te brengen over het te voeren beleid. DEN HAAG De heer H. de Ru. sociaal-economisch redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant en voor zitter van de Nederlandse Vereniging van journalisten, volgt de heer G. van der Wiel op als plaatsvervangend direc teur van de Rijksvoorlichtingsdienst. Naar bekend wordt de heer Van der Wiel binnenkort directeur als opvolger van dr. G. J. Larnmers die per 1 novem ber met pensioen gaat. '-4 'A# ROTTERDAM Op proefschrift „Het aanbod van varkens in Neder land" promoveerde vanmiddag aan de Nederlandse Economische Hogeschool dr. W. Horn. Promotor was prof. dr. L. H. Klaassen. De heer Horn is 51 jaar oud en werd geboren in Amsterdam. Hij stu deerde aan de Nederlandse econo mische Hogeschool in Rotterdam, waar hij in juni 1961 doctoraal exa men deed. Dr. Horn is thans hoofd van de studie-afdeling van het ministerie van verkeer en waterstaat. Zijn werkzaamheid bij dit ministe rie illustreert hij met zijn stellingen. Daarin poneert hij onder meer, dat de hinder, die door plaatsing van een voertuig op de openbare weg op eni gerlei wijze wordt toegebracht aan anderen, aan de eigenaar van dat voertuig in rekenino moet worden gebracht Ook meent dr. Horn dat in liet bijzonder voor wat betreft personen auto's te weinig rekening wordt ge houden met de nota verkeersveilig heid. waarin is vermeld dat bij de vormgeving van een voertuig er re kening mee dient te worden gehouden dat de zichtbaarheid en opvallend heid zo groot mogelijk moeten zijn om de veiligheid te waarborgen. Dr. Hom meent ook. dat het grote belang, gemoeid met de statistische verwerking van de beschikbare gege vens van verkeersongevallen, nog on voldoende onderkend is door auto verzekeraars. Hun beveelt hij aan. ie komen tot een centrale verwerking dezer gegevens. NED. HERV. KERK Beroepen te Dinteloord, J. Kruijt te Hillegersberg; te Giessendam (wijkgem. Nederhardinxveld) en te Zegveld (toez.), G. Voordijk te Mas tenbroek: te Oudenhoorn (toez.), vie. mej. J. A. Meulendijk te Castri- cum; te Wesepe (Ov.), (toez.), I. D. H. Dijk te Vierhuizen (Gr.); te Zuid broek, (toez.), J. Hiensch, eerv. ontsl. pred. te Odijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Sint Anna Parochie (vac. J. W. de Roo), W. J. de Ruiter te Harkema Opeinde: te Tzumma- rum, kand. Sj. C. van Ketel te Ca- pelle aan den IJssel. Bedankt voor Ridderkerk, B. Koekkoek te Waddinxveen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Nunspeet, B. Bijle- veld te Bussum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2