Veel Franse stakers willen aan het werk krant van FORMAAT Blad Spoedbijeenkoms t V-raad geschorst Vredesoverleg in Parijs zonder resultaat GEVANGENISSTRAF VOOR YVONNE PAUL Rijkspolitie meer en meer onbestuurbaar Ongelukken met dodelijk gevolg BTW-debat voortgezet Universiteit in handen van studenten Unilever biedt op Midland Poultry DONDERDAG 6 JUNI 1968 UTRECHT „Het korps rijkspo litie dreigt niet meer onbestuurbaar te worden, zoals ik eerder wel eens heb gezegd, maar de onbestuurbaar heid van het korps is thans reeds merkbaar". Dit zei de voorzitter van de ryks- politievereniging, de heer L. H. M. Nottet, vanmorgen in de algemene vergadering van deze organisatie. Eén van de belangrijkste oorzaken van deze onbestuurbaarheid noemde hij het huidige declaratiestelsel voor de rijkspolitie. Een voorbeeld: de functie van groepscommandant geeft door het wegvallen van de declaratiemoge lijkheid in feite een veel lager inkomen dan de lager gegradeerde functie van opperwachtmeester/ postcommandant. Daardoor sollicite ren geen opperwachtmeesters meer naar de functie van groepscomman dant. omdat zij er dan financieel sterk op achteruit gaan, ondanks de bevordering tot adjudant. Om de zelfde reden is ook de functie van rayon- en plaatsvervangend groeps commandant £iiet meer in trek. al dus de heer Nottet. KLACHTEN ISRAEL EN JORDANIË NIET IN HERANDELING NEW YORK De Veiligheids- bid. Volgens Jordanië zijn 34 men- raad heeft in verband met de 5611 het ,even gekomen en 134 gewond. aanslag op Robert Kennedy de behandeling van Israëlische en Jordaanse klachten uitgesteld. Er is nog geen nieuwe zittings datum vastgesteld. De landen hadden om een spoed- bijeenkomst gevraagd: Israël voor „de ernstige en voortdurende schen dingen van het bestand door Jor. danië" en Jordanië in verband met het Israëlische bombardement op Ir- Gisteren, een jaar nadat de juni- oorlog in het Nabije Oosten uitbrak, zijn in de Arabische landen herden kingen gehouden. In Israël zelf ge beurde dat niet. Stakingen Parij S IS afgekoeld Tienduizenden Parijzenaars, die met Pinksteren de warme stad verlieten, keerden gisteren in een aanmerkelijk koeler Parijs terug. Enorme verkeersopstoppingen waren het gevolg. Zoals hier op de Place Vendöme, die wel ver anderd leek in een opslagplaats voor auto's DEN HAAG De Eerste Ka mer heeft gisteren zonder hoof delijke stemming het wetsont werp voor verlening van tijde lijke financiële steun aan de Ne derlandse Spoorwegen goed gekeurd. De regering kan zich nu garant stellen voor betaling ren te en aflossing van leningen van de NS tot 315 miljoen. Staatssecretaris Keyzer verwacht te niet, dat de lijn Rotterdam Hof pleinDen Haag zal worden opge heven. PARIJS Na een staking van drie weken door miljoenen ar beiders, is in Frankrijk een ster ker wordende neiging te con stateren om het werk te hervat ten. iVIaar door het star optreden van stakingscomités op sleutelposten in industrie en verkeer was dat veel al niet mogelijk, in het bijzonder niet bij spoorwegen, openbaar ver voer in Parijs, PTT en luchtver keer. De nieuwe minister voor voor lichting, Guena, zei gisteren dat Vergadering weer uitgesteld Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze PARIJS De Vietnamese vredesbesprekingen in Parijs hebben ook gisteren weer geen resultaten opgeleverd. De Noordvietnamese afvaardiging, Xoean Thoeij en de voornaamste Amerikaanse onderhandelaar, Averell Harriman. waren drie uur en veertig minuten bijeen geweest. Het was hun zevende plenaire bij eenkomst in de Franse hoofdstad. Volgende week woensdag zullen zij opnieuw samenkomen. Xoean Thoeij zei tot Harriman dat hij tot zijn spijt in de verklaringen van president Johnson op 28 en 30 mei niets nieuws had kunnen ontdek ken, in vergelijking met hetgeen het Amerikaanse staatshoofd op 31 maart had gezegd. Absurde eis9 De Noordvietnamees noemde het een „absurde eis" van Amerika dat Noord-Vietnam zijn militaire activi teit in het zuiden moet verminderen, willen de Amerikaanse bombarde menten op het noorden geheel wor den gestaakt. Hij herhaalde dat deze bombardementen eerst onvoorwaar delijk en geheel moeten worden gestaakt, wil men bij het overleg tot zaken kunnen komen. Le Doec Tjo, de naaste medewer ker van president Ho Tsji Mlnh, die maandag in Parijs was aangekomen om de Noordvietnamese afvaardiging te versterken, nam niet deel aan de conferentie. Versterking Harriman zou op de vergadering de Noordvietnamezen hebben gevraagd in te stemmen met een versterking van het toezicht van de internatio nale controle commissie op de aan wezigheid van Noordvietnamese mili tairen in Laos. Vol'gens Hanoi bevin den zich daar echter geen troepen, maar naar Harriman zei zijn er wel 40.000 Noordvietnamezen in dat land. Voorts herhaalde Harriman dat Amerika en de andere bondgenoten van Zuid-Vietnam bereid zijn het land te verlaten zodra de Noordviet namese troepen in het zuiden hetzelf de doen en er een einde komt aan de infiltratie. CALLANDSOOG Gistermiddag is op de Duinweg in Callandsoog de 61-jarige heer A. Oosterbroek uit Alkmaar, die een bromfiets bereed, door een personenauto aangereden. Hij was op slag dood. WAMEL In de Veesteeg te Wa- mel is, niet ver van zijn ouderlijk huis, de 3-jarige Paulus van Somme ren door een bestelauto aangereden. Het kind was op slag dood. WASPIK De 10-jarige Fons Timmermans uit 's-Gravenmoer is fietsend op het Scharlo te Waspik, tegen een passerende vrachtauto ge- vallen. De jongen overleed ter i plaatse aan de opgelopen verwondin- geil. waar de vakbonden een geheime stemming mogelijk hadden gemaakt, een duidelijke bereidheid aanwezig was om weer aan het werk te gaan. Treinen In Noord- en Oost-Frankrijk re den gisteren hier en daar weer treinen. Ook het treinverkeer met het buitenland komt langzaam op gang. De vakbonden van het per soneel der Parijse vervoersbedrij ven hebben gisteren besloten de sta king te beëindigen. Verwacht werd dat vandaag het metro- en autobus- verkeer in de Franse hoofdstad op gang zou komen. In sommige provincies en in Pa rijs begint de bevolking geïrriteerd te raken over de tegenstrijdige be richten over de rtaking. Het schijnt dat het grootste deel van de arbeiders in auto- en vlieg tuigindustrie niet bereid is thans aan de slag te gaan. In Lotharingen hervatte het personeel van de gas- en elektriciteitsbedrijven en de mijnwerkers en arbeiders bij de staalindustrie gisteren het werk. Onderwijzers De onderhandelingen tussen het onderwijzend personeel en het mi nisterie van onderwijs zijn afgerond. De bonden gaan nu met hun leden praten. De nieuwe minister van econo mische zaken en financiën, Couve de Mürville. zei dat Frankrijk zijn rol in de wereldhandel zal blijven spelen en zijn economische expansie zal vergroten ondanks de zware last van de stakingen en de voorwaar den waarop deze worden beëindigd. Pisani, de vroegere minister van landbouw die onlangs met de re gering Pompidou brak, gaat een po litieke partij oprichten. Hij meent dat de Fransen niet akkoord kun nen gaan met een keus tussen „het conservatisme van de regering en d_at van het geweldige communis tische apparaat". De dertienjarige Ronald Schmidt is gisteren in de Spaarndammerstraat in Amsterdam verongelukt. Hij reed op een fiets met een abnormaal breed stuur. Toen hij zich tussen twee au to's trachtte door te wringen, raakte hij klem, viel en raakte onder een achterwiel. (Van onze parlcmentsredactic) DEN HAAG Dc Tweede Kamer heeft gisteren bij de voortzetting van het BTW-debat met 71 tegen 57 stemmen een amendement van dc heer Goudzwaard (a.r.) verworpen, dat ten doel had de teruggave van omzetbelasting op investeringsgoede ren te kunnen temporiseren teneinde de overheid een conjunctuurpolitiek instrument in handen te geven. Minister Witteveen betoogde dat het amendement in strijd is met het neutraliteitsbeginsel van het BTW-wetsontwerp. Het nu voor gestelde zou bovendien maar een zeer beperkt effect hebben. Tegen het amendement stemden de CHU, WD, KVP. SGP. GPV, Boe renpartij en drie anti-revolutionai ren, te weten de heren Zijlstra, Schakel en De Mooy. Een amendement van de heer Scholten (c.h.) werd aangehouden. Zijn voorstel wil de concurrentiever valsing tussen bedrijfsgenoten en verwarring onder consumenten voor komen door te verbieden, dat prijsopgave wordt gegeven exclusief omzetbelasting. Staatssecretaris Grapperhaus zou zich in deze aansluiten bij de uitspraak van de Kamer. In Jeruzalem werden enkele tien tallen Arabische demonstranten en drie Israëlische agenten gewond bij onlusten. In het door Israël bezet te gedeelte van Jordanië werden stille stakingen gehouden. Alle ac- 1 tiviteiten in Egypte hebben een mi nuut stil gelegen om eer te bewij zen aan „de martelaren" van de ju- ni-oorlog. President Nasser zei voor radio en tv dat Egypte er ondanks zijn moeilijkheden beter voorstaat dan een jaar geleden. Hij herhaalde dat de Arabieren hun rechten ten volle zullen herstellen en tot het bittere einde zullen gaan. De Arabische landen, die een boy cotactie voeren tegen degenen die handel met Israël drijven, hebben besloten een boycot tegen de West- duitse staalfabrieken Mannesmann en Thyssen op te schorten. De bedrij ven hebben laten weten dat zij niet meer aan Israëlische ontwikkelings projecten zullen deelnemen. Deze tailleur is een creatie van de Italiaanse ontwerper Tita Rossi uit Milaan: een hooggesloten, in visgraat geweven wollen jasje. Boven de ceintuur, die op de taille zit, bevin den zich opgestikte zakken. De hoed met brede rand heeft een band txi» dezelfde stof als het pakje. AMSTERDAM Hoewel bijna een kwart (62 miljoen gulden) van de jaarlijkse omzet van boeken verkre gen wordt uit de verkoop van school boeken, bestond er tot nu toe weinig aandacht voor het leerboek. Vandaar dat de „Stichting speurwerk betref fende het boek" aan het Nederlands Centrum voor Marketing Analyses N.V. de opdracht had gegeven een. onderzoek in te stellen naar het schoolboek. Wegens lokaalvredebreuk HAARLEM De Haarlemse politierechter heeft gisteren de 39-jarige secretaresse Yvonne Paul, wegens lokaalvredebreuk veroordeeld tot dertig dagen ge vangenisstraf, waarvan 20 voor- In Belgrado BELGRADO Zuidslavische stu denten hebben gisteren laten weten dat zü alle faculteitsgebouwen van de universiteit van Belgrado bezet hebben ter "ondersteuning van hun eisen tot democratisering en optre den tegen de politie, die „zich aan wreedheid ten buiten zou zijn ge gaan". Het actiecomité van de studenten verklaarde dat de hoogleraren van de universiteit uit solidariteit met de studenten geen colleges meer zullen geven tot de eisen van de studenten zijn ingewilligd. Naar verluidt zijn in Belgrado telegrammen ontvangen van Moskouse en Westberlijnse stu denten, waarin steun wordt betuigd 1 aan hun collega's in de Zuidslavische hoofdstad. De Zuidslavische regering heeft inmiddels een reeks belangrijke eco- nomische maatregelen getroffen. Het minimumloon is verdubbeld. Voorts zijn de onrechtvaardige verschillen in lonen en salarissen verdwenen en de topsalarissen „bevroren". De re gering zal verder de positie van de student nader onder de loep nemen en nagaan of er niet meer geld voor de universiteiten beschikbaar kan i komen. De maatregelen zijn in het parlement aan de orde gesteld. ROTTERDAM Unilever en Mid- j land Poultry hebben overeenstemming bereikt over een bod dat Unilever zal uitbrengen op het aandelenkapitaal van Midland. Deze Britse onderneming houdt zich bezig met het fokken van braadkuikens. Voor elk gewoon aan deel zal Unilever 18 shilling bieden, naar keuze in contanten of in gewone aandelen. Midland's directie zal aandeelhouders adviseren het bod te aanvaarden, het geen zij voornemens is te doen voor wat betreft het eigen aandelenbezit. Het gewone aandelenkapitaal is totaal vier miljoen stuks van vijf shilling. Het bod vertegenwoordigt een bedrag van 3,6 miljoen pond sterling Slankelijnbrood Gepofte maïs U weet wel, we eten te veel. Dit berichtje kan u misschien helpen u iets te matigen. Lubro brengt na melijk onder het King- corn-label een brood van 400 gram op de markt, dat lijkt op een brood van 800 gram. De 25 boterhammen van casino speciaal bevatten elk de helft aan calorieën. Er zit tweemaal zoveel vi taminen BI en B2 in als ia gewoon brood. Het casino-sneetje is uiterma te geschikt om er zelf (en dan nog heel snel) toast van te maken. Huwelijksvolière Het huwelijk is als een vogelkooi in een zomerse tuin; de vogels buiten wanhopen eraan, of ze er ooit inkomen, de vogels in de kooi zijn wanhopig en worden verteerd door angst, dat zij er nooit uit zullen komen. Op dit ge geven bouwt Margaret Drabble haar boek Huwe- lijksvolière (Uitgave Bru- na. Zwarte Beertjes 2.50). Rivaliteit tussen twee zusjes; de één (een schoon heid) trouwt met een schrijver, die niet voor het huwelijk geschapen is om zijn geld. De ander benijdt haar om haar schoonheid, chic en rijk dom. De rijke heeft een verhouding met de vriend van haar man. De drie hoeksverhouding komt na allerlei toestanden tot een pikant slot. waarop de beauté naar het versmade zusje vlucht. Ze biecht de hele warboel van haar le ven en kijk, zij bleek het Intelligente jongere zusje in haar hart te benijden, waarop deze besluit toch maar te trouwen, als haar vriend met de boot aan komt na een lang verblijf in Amerika, uit liefde. „Het vreemdste van al les is, dat ze zich verzoent schijnt te hebben met het feit dat ik besta, ze is zo aardig voor me. zo op recht aardig, ze vertelt me van alles". Een goed geschreven roman met een veelvuldig gebruik van de dialogue interieur. Voor wie van dit genre houdt: vakantiepocket. Het lijkt op een steel pannetje van alumini- um-folie. het is gevuld met maiskorrels en u koopt het onder de naam Jiffy-pop. Popcorn, kinde ren zijn er dol op en mais is een modern voe dingsmiddel zoals u weet. Het glimmende kant-en-klaar pak gaat op een middelgrote vlam, u schud er een beetje mee en hoort dan af en toe „knap". Na drie minuten springt de folie, door de gerezen pop-corn, open. de warme knapperige lekker nij is klaar voor 't ge bruik. Uit de American Home Foods Inc., bij Albert Heijn voor 1.25. Marion van ons redactie-archief is er dol op en geeft u deze tip. Lijkt ons ook erg ge zellig om op een kleuter- fuif te tracteren: maar dan wel onder toezicht, omdat er een open vlam aan te pas komt. Vinyl-kleefband Bemesting via het blad 7> v Hier ziet u twee Gloxinia's van drie maanden. De linker is eenmaal per week behandeld met vloeibare mest, de rechter is onbehandeld. Er is een nieuwe vloeibare mest in de handel in plastic knijpfles met ingebouwde maatbeker. De ze vloeistof wordt op de planten gespoten, ook het blad krijgt zijn deel. De mengmeststof (7 7 6) bevat de aanvul lende voedingsstoffen om groei, bloei en vrucht vorming te bevorderen, die, in water opgelost, zowel door de bladeren als de wortels worden opgenomen. Geschikt voor alle soorten planten, bomen en heesters, kan het in de groeitijd weke lijks, zowel over bladeren als over de aarde gesproeid worden zonder verbrandingsgevaar. U behoeft niet na te sproeien of te wachten op regen: de plant neemt het voedsel op via de bladeren. Een flacon met 1 liter mest voor 280 liter vloeistof komt op 6.90. een kleine met 125 ml. voor 35 liter mest ƒ1.85, een handsprayer voor verstuiving ƒ6.75. Cadeautje voor een tuinierende vader? Plakband kunnen we voor duizend en een karweitjes gebruiken. Gerafelde .boekruggen, een beschadigde naaldhak, een scheur in de plastic regenjas, afsluiten van plastic zakken, het omwikkelen van handgrepen en ga maar door. Japan komt nu met een produkt (import Hapé Amsterdam) Vinyl kleefband, een zelfklevende isoleren de tape met een zeer grote trekkracht, kleefkracht en isolatievermogen. Als het u iets zegt: 9000 V doorslagsterkte, isolatieweerstand 10-6 Megohm. Het is verpakt op rollen van 4,5 meter, per rol ƒ0,38 in de kleuren rood, zwart, geel, groen, blauw en wit, niet duur, om altijd een rolletje bij de hand te hebben als isolatieband of nood-reparatie, om schilderijtjes of foto lijstjes te maken. Het is kou-, warmte- en weerbestendig. zegt de importeur. De elektricien werkt er snel en graag mee, de breedte van de band is 14 mm, de dikte 0,2 mm. Voor de kleinste spaarpot op vaderdag.... Met een korreltje zout Zegt u „nee" tegen sui ker in de thee om af te vallen, dan wil dat aller minst zeggen, dat u ook een afvallige bent van hei ware theegenieten. Inte gendeel! De geschiedenis geeft u volkomen gelijk. Suiker is van oudsher geen ingrediënt voor thee Wel zout. maar dat werd al zo'n duizend jaar gele den afgeschaft. Wilt u toch suiker in de thee. dan zal niemand u tegenhouden. Mits het kristalsuiker betreft en geen suikerklontjes. Sui kerklontjes (géén kandij maar die gewone geperste blokjes) bevatten een bindmiddel dat de smaak van de thee schaadt. Dat is eens te meer het geval, als ze ook nog de karton- geur van de doosverpak king hebben overgeno men. Hier en daar is het een eis van gastvrijheid, dat de gastvrouw haar gasten thee blijft inschenken. Als de gast niet meer wil, kan hij dat kenbaar maken. Een kopje op zijn kant betekent: nog een halfje. Kopje c*> zijn kop bete kent: dank u, niet meer. Soms legt men ook wel het lepeltje dwars over het kopje als men genoeg heeft van thee. waardelgk, met twee jaar proef tijd. Bovendien gelastte mr. H. J. M. Cokart de onmiddellijke ge vangenneming van mejuffrouw Paul. De officier van justitie, mr. J J. - Bredius, achtte de tenlastegelegde lo- kaalvredebreuk bewezen. Hij kon overigens wel begrip opbrengen voor de beweegreden van mejuffrouw Paul. Niettemin achtte de officier het nodig, dat Yvonne Paul wordt duide lijk gemaakt, dat zij niet in haar halsstarrige houding moet volharden en dat zij rekening moet houden met andere sancites. Hij eiste een gevangenisstraf van zes weken met aftrek van voorarrest, waarvan vier weken voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, met als bijzondere voorwaarde dat mejuf frouw Paul gedurende het eerste jaar niet op Schiphol mag verblijven, an ders dan met schriftelijke toestem ming van de luchthaven directie. Yvonne Paul kwam vorig jaar in het nieuws toen zij 87 dagen in de vertrekhal van de luchthaven bivak keerde. na herhaaldelijk te hebben geprobeerd naar de VS terug te ke ren. Leraren van het nijverheidsonderwijs zijn bezorgd (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Als de Mammoet wet in de plaats is gekomen van onder meer de Nijverheidsonder wijswet, vervallen ook een aantal- uitvoeringsregelingen waaronder die voor de rechtspositie van de le raren. Hierdoor dreigt er een hiaat te ontstaan, waarop de Tweede Ka mer gisteren is geattendeerd door de Bond van verenigingen van le raren aan middelbare nijverheids scholen in Nederland. De situatie heeft zich volgens de Bond zo ontwikkeld, dat de leraren bij het nijverheidsonderwijs beroofd dreigen te worden van een belang rijk deel van de rechten die ze on der de oude regeling hebben. En hoewel de Mammoetwet op I augus tus in werking treedt, .zijn er nog geen regelingen in het vooruitzicht gesteld. Kom. Laten we die grijze gevel eens opfleuren. Zó moeilijk is dat niet. Want planten en bloemen geven een vrolijk, fris en fleurig balkon. Een paar bakken... de hele zomer feest!

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11