VERWARRING ONDER DE FRANSEN DUURT VOORT Tribune met 500 mensen ingestort JAMIN STUDENTEN VAN ZUID-SLAVIË OOK IN OPSTAND Uitslag in Calif ornië beslissend Kairo opgetogen over Luns RITA j 25 MIN. VLIEGEI 1 1 1 1 I I Inbreker ontvoert hoofdagent Het Kwartet 14 doden bij verkiezingen in Turkije „Discriminatie" gev. framboosjes Enkele buien Nieuwe JLeidse CoeranU Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 4 juni 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Files voor Oudenrijn Het Pinksterweekeinde eindigde gisteravond wat het verkeer betreft, als altijd. Weliswaar wist de Rijks politie de verkeersdrukte zo te rege len, dat alles nogal „gladjes" verliep, maar zij kon toch niet overal file vorming voorkomen. Op de foto het verkeersplein Oudenrijn, waarvoor 's avonds rond negen uur, nadat het ie as begonnen te regenen, een vijf kilometer lange file stond te wach ten. Het waren voornamelijk Neder landers, die na een vrij weekeinde terugkeerden naar het westen. De Duitse kant was aanmerkelijk rusti ger, doordat de uittocht daar meer gespreid verliep. Morgen weer treinen? Staking bij radio en tv PARIJS Vandaag zou moeten blijken hoeverre de nei ging tot werkhervatting in Frankrijk doorzet. Van de tien miljoen stakende arbeiders zijn vele duizenden vanmorgen weer aan het werk gegaan. Maar in talloze bedrijfstakken wordt nog druk on derhandeld over de loon- en salariseisen. STADSKANAAL Tijdens inter nationale grasbaanmotorwedstrijden in Stadskanaal is Tweede Pinksterdag een tribune met 500 mensen ingestort. De ravage was enorm. Vier personen werden per ambulan ce naar het op 500 meter afstand staande Refaja-ziekenhuis vervoerd, terwijl ook een aantal anderen zich hieronder behandeling moest stel len- Verder is er een groot aantal mensen dat schrammen en schaaf wonden opliep. De tribune zakte ineen tijdens een korte pauze tussen de wedstrijden. Volgens enkele mensen die de val hebben meegemaakt begon de tribune eerst naar links en rechts te wie belen, waarna hij voorover in elkaar zakte. De arbeidsinspectie stelt een onder zoek in. De tribune was opgetrokken uit stalen buizen. Op het terrein ston den meerdere van deze tribunes. ISTANBOEL Veertien personen zijn om het leven gekomen en 37 gewond bij ongeregeldheden tijdens en na de plaatselijke verkiezingen die zondag in Turkije zijn gehouden. De verkiezingen hadden niet alleen betrekking op gemeente- en districtsraden, maar golden ook een derde deel van de Senaat en vijf zetels in het Huis van Afgevaardig den. De meeste onlusten deden zich zon dag voor, maar maandag kwam het tot nieuwe incidenten toen de uitsla gen bekend werden. Zo stenigde in het dorp Guneu een kandidaat voor de functie van dorpshoofd een stem- menteller toen hij hoorde dat hij verloren had. Volgens de onofficiële uitslagen hebben de verkiezingen de positie van de Rechtvaardigheidspartij, die aan de macht is, versterkt. Zij won zeker 37 van de 52 se naatszetels die op het spel stonden. Nog geen vijftig procent van de 14 miljoen stemgerechtigden kwam op. DEN HAAG De Nederlandse cen trale van hoger personeel, de Neder landse vereniging van journalisten en de Nederlandse bond van middelbaar en hoger personeel hebben er bij de Twee de Kamer bezwaar tegen gemaakt dat in het wetsontwerp op het enquêterecht dit recht alleen wordt toegekend aan de erkende vakcentralen. Zij menen dat het enquêterecht verleend moet worden aan alle vakorganisaties die een zekere maatschappelijke erkenning genieten. BELGRADO In de Zuidsla- vische hoofdstad Belgrado heb ben beide Pinksterdagen duizen den studenten zware strijd gele verd met een sterke politie macht. De betogende studenten eisen democratisering van de universiteit. Er zijn veel gewon den gevallen en talrijke arresta ties verricht. De leiders van de communistische partij vrezen dat de arbeiders door de rel kunnen worden geprikkeld mee te doen. In vele fabrieken ont vangen de arbeiders minimale lo nen. Nu de autoriteiten kennelijk bereid zijn de eisen van de studen ten in te willigen, zouden dee arbei ders door demonstraties en stakin- ken ook kunnen proberen hun po sitie te verbeteren. Gisteravond was de toestand in Belgrado nog gespannen. Het ge bouw van de faculteit der letteren, waar tevens de rector zetelt, is door studenten bezet. De gevel is getooid met de rode vlag en spandoeken waarop de eisen van de studenten vermeld staan. De conrector van de universiteit, professor Bunusevac, verklaarde dat de universitaire autoriteiten de ge rechtvaardigde eisen van de studen ten steunen. De raad van de uni versiteit van Belgrado heeft alle fa culteiten voorgesteld de studie een week stil te leggen. Hij heeft zich solidair met de studenten verklaard. Op voorstel van de studentenlei ding is een comité gevormd dat alle toekomstige acties der studenten in Belgrado zal leiden. Aanleiding tot de onlusten was een klein incident, zondagavond, buiten een zaal waar een concert werd gege ven Protestbijeenkomst De volgende middag werd een pro testbijeenkomst belegd, waaraan cir ca tweeduizend studenten deelnamen. De betogers eisten ontslag van de hoofdcommissaris, vrijlating van de aangehoudenen en democratisering van de universiteit. De demonstranten trokken daarop naar het centrum, waar ze echter op een kordon van gehelmde, zwaarge wapende politiemannen stuitten. Diverse hoge regerings- en par tijfunctionarissen verzekerden van uit een vrachtwagen via luidsprekers de studenten dat aan hun eisen inza ke hervorming en medezeggenschap gewerkt wordt, maar ze werden uit gejouwd. De betogers schreeuwden, terwijl politiehelikopters boven hen rondcirkelden, dat de politie de inci denten had uitgelokt en o.a. had geschoten. Toen de functionarissen vertrokken ging de politie tot actie over en joeg dc betogers met gummiknuppels en traangasgranaten uiteen. Ze werden teruggedreven tot in Novi-Beograd de nieuwe wijk, waar ze opgevangen werden door een tweede politiecor- don, dat het laatste verzet brak. Ook werden talrijke arrestaties verricht. De route die de vluchtende beto gers hadden gevolgd was bezaaid met verloren schoenen, brillen, aan flar den gerukte kledingstukken, verscheurde vlaggen en spandoeken. Hoeveel gewonden er precies zijn ge vallen is niet precies bekend. Volgens het blad Borba waren het er 59. In ieder geval is vanmorgen vroeg overeenstemming bereikt over de arbeidsvoorwaarden voor het spoor wegpersoneel. Als ook het personeel zelf met 'het akkoord instemt, gaan de treinen morgen weer rijden; ook de Parijse metro. Zondagavond kwa men regering en vakbonden van het personeel hij het openbaar vervoer in Parijs al een totale financiële ver betering van 150 miljoen franc overeen. In de meeste belangrijke sectoren van het bedrijfsleven verlopen de onderhandelingen uiterst stroef. In verscheidene bedrijven eisen de ar beiders van de vakbondsleiders, dat zij de regering tot meer concessies dwingen. Bij de genationaliseerde bedrijven ligt de situatie aanzien lijk moeilijker dan in de particuliere. Geen resultaat Vanmorgen zag de situatie er als volgt uil: Bij de Renault-fabrieken hebben de besprekingen -tussen vakbon den en directie nog geen resul taat opgeleverd. De directie van Citroën zal zo nodig onder het personeel een geheime stemming houden over een eventuele werk hervatting. Het personeel van de Franse na tionale bank zou vandaag weer aan het werk gaan. Dat is vermoedelijk ook het ge val met de chemische en olie- industrie. Dan zal ooi het ben- •zinetekort in Frankrijk snel zijn opgeheven. In de oliehaven bij Marseille zijn al enkele tank schepen gelost. morgen voordeel ISO gram van BS voor 75 niet duur wet heerlijk (Va onzer verslaggevers) ROTTERDAM Hoofdagent W. H. Hoogeveen, die zaterdagavond op de hoek van de Wilgenlei en de Ringdijk een inbreker wilde arres teren, is zelf door de inbreker ge arresteerd. Met twee pistolen van de 24-jarige inbreker R. K. uit Rot terdam in de rug moest hij in zyn eigen surveillancewagen een lange rit van 130 km kris kras door Zuid- Holland maken. Terwyl meer dan 20 auto's van de Rotterdamse poli tie en de Rijkspolitie het vreemde duo achtervolgde. Maar inbreker K. liet zich met zijn „arrestant" voorlopig niet van gen. Het werd hem wat gemakke lijker gemaakt, omdat de achter volgende politiemannen, die hun collega wilde bevrijden, niet wilden schieten. Het leven van hoofdagent Hoogeveen stond immers op het spel. Alles is ten slotte nog goed afge lopen voor dë Rotterdamse politie man. Weer terug in Rotterdam gaf de inbreker zich eindelijk over. El ders in deze krant vertellen we uit voerig deze unieke geschiedenis in de politie historie. Op de foto zien we hoofdagent Hoogeveen in zijn patrouillewegen kort na de angstige rit. Hij laat de radio zien, die de inbreker meteen vernielde, toen de rondrit door Zuid-Holland begon. In de Normandische metaalindus trie wordt werkhervatting over wogen, in de staalfabrieken van Lotharingen is veertig procent van de arbeiders weer op het werk verschenen, in de kolen mijnen van Noord- en Oost- Frankr k verloopt de staking eveneens. De onderwijzersbond is vandaag besprekingen begonnen met de minister van onderwijs. Bij de PTT wordt nog onderhan deld en is de toestand nog vol slagen onzeker. Vandaag zouden op veel plaat sen de stakers worden geraad pleegd, zoals bij de Parijse wa renhuizen en de grote verzeke ringmaatschappijen. Journalisten De journalisten van de Fraiise staatsomroep zijn vannacht voor on bepaalde tijd in staking gegaan na dat een onderhoud tussen hun vak bondsvertegenwoordigers en de nieuwe minister van voorlichting, Guena, onbevredigend was ver lopen. De vakbonden eisen een funda mentele hervorming van het om- roepstatuut, waardoor de volledige onafhankelijkheid van politieke macht en pressiegroepen wordt ver zekerd. Voor vervolg zie pag. 5 Vandaag felle strijd McCarthy-Kennedy SAN FRANCISCO Ruim viermiljoen demokraten in de Amerikaanse staat Californië zullen vandaag uitmaken, wie op de demokratische conventie kan beschikken over de 174 afge vaardigden van de staat: McCar thy of Kennedy. De uitslag van de verkiezingen is voor presi dentskandidaat Kennedy beslis send. Verliest hij, dan zal hij zich terug trekken uit de strijd om de demo cratische kandidatuur voor de pre sidentverkiezingen. Volgens opinie peilingen maakt Kennedy de beste kans. Maar na het televisiedebat tussen beide kandidaten schijnen veel „zwevende" kiezers van me- nisg veranderd te zijn. Kennedy voorspelde gisteren een overwinning voor zichzelf en bood McCarthy opnieuw een bondgenoot schap aan. Deze heeft dit echter na drukkelijk van de hand gewezen. Het debat tussen McCarthy en Kennedy werd in hoofdzaak een gemeenschappelijke aanval op het beleid van president Johnson. Ken nedy weigerde de minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, één van McCarthy's mikpunten, te ver oordelen. Vice-president Humphrey verza melt intussen in alle stite voldoen de stemmen voor de demokratische conventie. Hij heeft een grote voor sprong op Kennedy en McCarthy en kan nu al rekenen op tenminste 600 stemmen. Hij zal deze week in Michigan proberen de 96 stemmen van deze staat te verwerven, nadat berichten hadden gecirculeerd, dat Kennedy en McCarthy in deze staat zouden samenwerken. Humphrey maakte ook een ver zoenend gebaar naar zijn voornaam ste tegenstander in de senaat, Ful- bright. KAIRO Minister Luns heeft gisteren in gesprekken met zijn Egyptische ambtge noot Riad gezegd dat Neder land niet langer het Israëli sche standpunt in het conflict steunt. Dat schrijft althans het Egyptische dagblad El Ach- ram. Verder zou mr. Luns hebben ge zegd dat hij niet op een uitnodiging van de Israëlische minister Abba Eban om Israël te bezoeken, zou in gaan. „Ik kan bevestigen, dat mijn re gering haar standpunt ter zake van de kwestie in het Midden-Oosten heeft gewijzigd. Mijn regering heeft in het verleden gedacht, dat Israël het land was, dat steun behoefde", heeft mr. Luns volgens El Achram gezegd. Volgens minister Riad hadden de gesprekken geleid tot het wegnemen van hinderpalen die tot dusverre een vertrouwensverlies tussen Nederland en Egypte hadden veroorzaakt. Ver der zei hij dat hij nogmaals had on derstreept dat Egypte niet bereid is ook maar een duimbreed van het be zette land prijs te geven. Minister Luns zou vandaag een gesprek heb ben met president Nasser. Geen bemiddelaar Toen de bewindsman zondagavond op het vliegveld van Kairo aankwam zei hij mee te willen zoeken naar een op lossing voor de kwestie van het Na bije Oosten, maar hij benadrukte ech ter dat hij niet van plan is „de rol van bemiddelaar" op zich te nemen. Het Egyptische blad Le journal d'Egypte noemde minister Luns „een van de opmerkelijkste staatslieden ter wereld". „Hij bezit een geweldig pres tige, niet alleen in Europa, maar ook in Amerika en het Oosten", aldus het blad, dat de komst van de minister de bevestiging noemt van ,.de uitstekende betrekkingen tussen Nederland en de VAR die zich gestaag ontwikkelen. Zijn recente verklaringen dat een ver enigd Europa beter de ontwikkelings landen kan helpen, biedt reusachtige perspectieven voor de rol van Neder land in de wereld", aldus het Egypti- Minister Luns noemde de bespre kingen .nuttig en openhartig". Hij herhaalde dat Nederland zeer veel belang stelt in de toestand in het Nabije Oosten en bereid is, indien mogelijk, zich in te spannen om de kloof tussen beide partijen in het conflict te vernauwen. Het officiële bezoek van minister Luns zal tot morgen duren. Onze eigen gebreken erge ren ons het meest bij anderen. SIRIUS Trefdag Leger des Heils kreeg nieuwe stijl pagina Kernmerk „Als ii oppas nodig hebt, ik woon aan de overkant." 11* Wwmmw* DE BILT Ten zuiden van IJsland bevindt zich een lage drukgebied dat maar weinig van plaats verandert. Bij de Azoren ligt een hogedrukgebied; tussen beide systemen in staat een westelijke luchtstroming waar mee een bij de depressie beho rend frontensysteem over de Britse eilanden langzaam ons land nadert. De activiteit hier van is gering. Een klein lage drukgebied trok gisteren over ons land naar het noorden en veroorzaakte een enkele bui. De maximum temperaturen lagen in het algemeen om de 22 graden maar zullen op de nadering van het nieuwe frontensysteem iets lager worden. De wind zal zwak tot matig zijn en in hoofdzaak waaien uit richtingen tussen zuid en west. DE BILT Half tot zwaar be wolkt met plaatselijk wat regen, in de nacht hier en daar mist. Zwakke wind en dezelfde of iets lagere middagtemperaturen dan vandaag. Strandweer Iets afnemende hogedrukin- vloed waardoor een meer zuid westenwind. Enkele buien, la ter weer opklaringen. Tempera tuur 15 tot 17 graden. Zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Wat wissel vallig, iets te koel en een zuid westen wind. woonpl.: Indien straat: naam: anderen meeneemt, hier invullen: P»-s Ma ochtend middag Di Wo Do Vr Za Op zondag wordt niet gevlogen. Ik heb reeds betaald per: C Stro 0 kontant Ik kom per: trein G auto UfNC CU WAT O Del' KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd r,v,/E WVMI Luchthaven Rotterdam en z>m alléén voor KWARTET- abonnees. Zweefvlieger komt 0111 HAAKSBERGEN Vrijdagmiddag is een Duitse zweefvlieger op een weilandje bij Haaksbergen verongelukt. Tijdens de landing, die in eerste in stantie correct verliep, had de man de pech met de afrastering in aanraking te komen, waardoor hij onder meer halsslagadcrlijke bloedingen opliep. Het slachtoffer is de 38-jarige A. Schlick uit Alverkirchen. Hij was op gestegen vooqr een retourvlucht Klaus- hcide-StadLohn, maar was door de sterke wind afgedreven. Als het kan l.v.m. de afstand is hij graag bereid ean rondvlucht bovan uw woonplaats te maken. De „Cesans" ia een 4-persoons vliegtuig, zodat or 3 passaglara tegelijk mee kunnen. Oo het vliegveld Is een gezellig restaurant, van waaruit u het komen en gaan van ds vliegtuigen van dichtbij kunt bewonderen. U kunt er ook alle inlichtingen over lijndiensten enz. krijgen. handlgcL V'UcM wordt u a,s herinrerir,9 eBn Oorkonde vao Luchtdoop ower- ledere. maandag v/ordon de instapkaarten voor de komende vluchten verzonden, wanneer uw betaling door do krent ontvangen Is. U wordt natuurlijk zoveel mogelijk op de ge wenste morgen of middag Ingedeeld. Betaling per giro of kontant bij het bureau van de krant. 0 nusiijn 33 vertrekt op de halve uren van het Centraal Station naar het vllerveld- zaterdag 5 minuten later. Duur van de rit naar het vliegveld ongeveer een half uur'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1