PARA'S EN TANKS KLAAR De Gaulle sprak legerleiders JAMIN Commentaren MITTERRAND ACHTERVOLGD Troepenbewegingen tussen Frans-Duitse grens en Parijs? Jongeren hielden Carré uren bezet ANWB wil weer heg tussen vangrails Het Kwartet llrïJj (RITA) Zomers Controle van deviezen in Frankrijk Vondeling thuis GROTE BRAND IN OUD SCHIEDAM Faculteit bezet in Madrid Nieuwe leidse Courant Vrijdag 31 mei 1968 - 49ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD vooraanstaande prot. christelijke dagbladen mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur *11 Parijs betoogt vóór de Gaulle Mitterands bittere reactie Wordt staking gebroken? De tekst van de Gaulles rede (geen af treden, wel verkiezingen op pagina (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS Naar liet gebied van de Franse hoofdstad zijn reeds woensdag twee tankbataljons en twee paraehutistenbataljons overgebracht. Het kamp Satory bij Versailles wordt als voorlopige legerplaats van de pantsereenheden genoemd. Het dirigeren van troepen naar Parijs wordt van officiële zijde noch bevestigd noch ontkend. Een legerwoordvoerder verklaarde „geen inlichtingen" te hebben, doch voegde eraan toe dat het kamp herhaaldelijk „voor manoeuvres" in gebruik is. Ook zijn er berichten over troepen bewegingen tussen de Frans-Duitse grens en Parijs. Op verschillende plaatsen zijn meerdere konvooien le- gervrachtwagens waargenomen. Elk tankbataljon zou de beschikking heb ben over 1.000 man en over 50 ge pantserde voertuigen. De sterkte van de parachutistenbataljons, zomede hun plaats van legering is niet be kend. Steun van leger Het krachtige standpunt, dat presi dent De Gaulle heeft ingenomen, is volgens waarnemers mede gebaseerd op beloften van steun van de zijde van het leger. Pas gisteravond lekte uit dat het Aan massale steun heeft het pre sident De Gaulle van Frankrijk gisteren niet ontbroken. Duizenden mensen trokken over de beroemde boulevard de Avenue des Champs Elysées. Deze foto werd genomen vanaf de Are de Trionfphe op de Place de l'Etoile. MONTREAL Vanmorgen is in de Canadese stad Montreal het hart van een jonge vrouw overgeplant in het lichaam van de 58-jarige slager Murphy. De harttransplantatie is uit gevoerd door dr. Grondin van het hartinstituut in Montreal. Ook de nier van de donor is ge transplanteerd. Hengelen lijkt in zoverre op wiskunde, dat het nooit vol komen geleerd kan worden. WALTON 9 Hervormd en ge reformeerd moeten elkaar ontmoeten - pagina Kernmerk „Pap zit in de kamer. Hij leest me verhaaltje voor." fflKp DE BILT Vlak voor de Pinksterdagen krijgt het weer een zomers karakter. Het hoge- drukgebied blijft een belangrijke rol spelen en stuurt de wind iets meer naar oostelijke richting. Daarmee wordt wat warmere lucht aangevoerd, zodat de mid- dagtemperaturen ook in het westen boven de 20 graden zul len komen. Een zwak front bij Ierland komt iets dichter bij maar dit gebeurt zo langzaam dat het de eerste twee tot drie dagen nog geen bedreiging vormt. DE BILT Droog weer met heldere nacht. Morgen zonnig en vrij warm. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. AMSTERDAM „De revo lutie is mislukt". Deze „verkla ring" van de initiatiefnemers van een groep linkse jongeren om theater Carré te bezetten werd vannacht omstreeks drie uur afgelegd toen bleek dat de meeste jongelui liever hun bed opzochten dan in het theater rond te hangen. Alle vlaggen, portretten, affiches e.d. werden van dc muren en ba lustrades verwijderd en de laatste jongelui verlieten het Amsterdamse theater, zonder dat dc politie in had behoeven te grijpen. Het begon allemaal aan het slot vap het politiek-demonstratief expe- rim,enteel concert, uitgevoerd door een mobiel ensemble met als dirigent Edo de Waart. Na een rumoerig einde bleven een paarhonderd jongeren in de grote theaterzaal bijeen en ook talrijke oudere bezoekers bleven zit ten om te kijken wat er zou gaan gebeuren. Discussie De jongelui deden pogingen om tot een discussie te komen, maar het werd een uitermate verwarde toestand. Er was geen zaalmicrofoon beschikbaar en via een draagbare luidspreker poogden om beurten op gewonden jongeren zich boven het rumoer verstaanbaar te maken, maar er was nauwelijks iets te verstaan. Toen het concert, waarbij zich reeds een paar incidentjes hadden voorgedaan, was beëindigd, werden vanaf de balustrade van dc loges ro de vlaggen ontplooid en een groot aantal portretten van Ché Guevera, Ho Tsji Minh, Marx en Lcnin opge hangen. Ook werd een Vieleongvlag ontplooid. „Revolutie" Reeds voor het einde van het laatste programmanummer waren twee jongens met een spandoek, waarop „revolutie" stond, op het to neel geklommen. Een groep zette de Internationale in, maar er waren slechts weinig meezingers. Tegen 1 uur vannacht kwam de directeur van Carré, de heer Alex Wunnink, op het toneel voor het neergelaten brandscherm te staan. Hij zei dat niemand zich zorgen be hoefde te maken over het voort bestaan van het theater. Hierover waren de jongeren ook aan het discussiëren geslagen. Hij zei dat de gemeente bijna eigenaar var^ Carré is (op het ogenblik is dat. de heer Zwolsman). morgen voordeel melk en puur krokantjes ZOO gram van 99 voor 89 niet duur wc# heerlijk Dé belangstelling verflauwde en tegen half twee waren er nog zo'n 150 jongelui in de zaal. De heer Wun nink beloofde dat het theater op een avond in juni voor een openbare po litieke discussie zou worden open gesteld. Een delegatie van de jongelui bracht het idee wel over maar de jongelui toonden zich niet bereid de zaal te verlaten. Na enig discussiëren over de vraag of het wel of niet nuttig was Carré te bezetten, werd tenslotte de rode vlag van de voorgevel gehaald en werden de affiches van de muren verwijderd. De meeste jongelui gingen toen huiswaarts zonder dat de mobiele eenheid van de politie, die in een straat naast Carré verdekt stond op gesteld, ingreep. PARIJS In Frankrijk is weer deviezencontrole ingesteld om weg vloeiing van kapitaal door speculaties te voorkomen. Dit werd in het staatsblad vas vandaag bekend ge maakt. De maatregelen zijn onmid dellijk ingegaan. Er zal onderscheid worden ge maakt tussen francs-saldi van ingeze tenen en niet-ingezetenen. Rekenin gen van niet-ingezetenen kunnen niet meer worden gecrediteerd wegens betalingen in Frans bankpapier. De overboeking van rekeningen van in gezetenen naar die van niet-ingezete nen kan niet meer vrij geschieden. De maatregelen zullen weer wor den ingetrokken zodra de toestand dat mogelijk maakt. In Parijs dacht men echter niet. dat de franc zal worden gedevalueerd ..in de naaste toekomst", ondanks het feit dat er in een aantal landen niet meer in francs wordt gehandeld en de valuta in het algemeen niet wordt gesteund. Volgens dezelfde kringen is er thans sprake van „algemene vrees van vlucht uit de franc, maar niet van een panieksituatie". De grenswisselkantoren NV te Amsterdam hebben besloten de koers te wijzigen in ƒ65.- per 100 Fr. frs. Per persoon wordt slechts 100 Fr. frs. ingewisseld. staatshoofd woensdag in alle geheim naar Mulhouse gevlogen is. waar zich het hoofdkwartier van het Franse le ger bevindt. Vandaar het grote tijd verschil tussen zijn vertrek uit het Elysée (elf uur 's morgens) waar hij plotseling een streep haalde door de belegde kabinetszitting, en z'n aan komst in zijn in Colom- bey-les-Deux-Eglises gelegen land huis (half zeven 's avonds). Hei Franse staatshoofd heeft in de Elzas met ten minste elf legerleiders gesproken, onder wie z'n schoonzoon, de pantser-generaal Alain de Bois- sieu, en de veelbesproken „Algerijn se" parachutistengeneraal Massu- De laatste voert thans het bevel over de twee Franse divisies (tezamen 60.000 man), die in West-Duitsland ge legerd zijn. Ook vanmorgen waren er nog steeds sterke geruchten dat de Franse troepen in West-Duitsland in staat van paraatheid waren gebracht. Ze zouden gereed staan om naar Pa rijs te trekken met al hun wapens en materiaaf, als er, als gevolg van de stevige positiename van De Gaulle onlusten zouden uitbreken, of als de uitgeschreven algemene verkiezingen niet behoorlijk zouden kunnen wor den voorbereid. T oorzorgsmaatregel De Franse ambassade in Bonn heeft dit bericht ten stelligste tegen gesproken. Hetzelfde hebben leden van de zogenaamde gemengde de fensiecommissie gedaan. Van de ver plaatsing van in West-Duitsland gele gerde Franse militaire eenheden zou niemand officieel iets bekend zijn. Wat niet ontkend wordt, is dat er reeds een aantal voorzorgsmaatrege len is genomen. Radiostations, muni tie-opslagplaatsen, brandstoftanks, elektrische centrales en vliegvelden worden reeds geruime tijd door para chutisten en manschappen van de luchtmacht bewaakt. LEERSUM Na een verblijf van vier maanden in het revalidatiecen trum De Hoogstraat in Leersum is het socialistische Tweede-Kamerlid en oud-minister dr. ir. A. Vondeling gis teren naar huis teruggekeerd. Hij zal niet voor september aan het werk kunnen. De heer Vondeling werd bij een au to-ongeluk van bijna een jaar gele den ernstig aan armen en benen ge wond. De meest makkelijke verf heet De Nederlandse Yvonne Paul (39) die al maanden lang probeert de Verenigde Staten binnen te komen, is gisteren weer onverwacht op Schiphol teruggekeerd. De Ameri kaanse immigratiedienst had haar in New York op het vliegtuig ge zet. Ze had zonder toelatingsvisum de V.S. weten te bereiken dank zij de chaos bij de Frans edouane. Enige tijd geleden verbleef ze we kenlang op Schiphol. T\E OPMERKING van de anti-revo lutionairen in de Tweede Kamer, dat het hun bijzonder veel waard zou zou zijn als minister Witteveen een loskoppeling van de belastingverla- ging-1969 van die van 1970 nog eens zou willen overwegen, juist vanwege het gezicht van dit kabinet, is veel zeggend. Het tekent de sfeer waarin de debat ten de laatste dagen zijn gevoerd. Aan de ene kant een minister, die de „smet op zijn blazoen" wil uitwissen, dat hij in een vorige regeringsperiode een gat in de hand zou hebben gehad en die daarom nu de koorden van de beurs styf dicht houdt. Anderzijds een fractie die zich zorgen maakt over het sociaal beleid van het kabinet. Het knelpunt is dan, dat de fractie van de ARP werkloosheids bestrijding duidelijk prioriteit geeft boven belastingverlaging. Er zijn meer barstjes in de regerings coalitie. Het wijst erop. dat in het na jaar de harde noot gekraakt gaat worden. Want men kan beslissingen natuurlijk wel blijven uitstellen, eens moeten verschillen worden uitgevoch ten. Bij het opstellen van de begroting- 1969 wordt die strijd nu al gevoerd, alleen niet in het openbaar. Uit wat tot nu toe bekend is geworden, zou men kunnen afleiden dat de wegen uiteen beginnen te lopen. Er zal stuurmanskunst gevraagd wor den om een principiële kloof te over bruggen. Dat klemt te meer, waar een alternatief in regeringsformatie zich vooralsnog niet heeft aangediend. Noodsprong (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ANWB pleit in zijn jaaroverzicht over 1967 voor het instellen van toe gangsgelden voor door de over heid geboden recreatievoorzie ningen buiten de steden. Dit om de financiering van deze projecten te vergemakkelijken. De bond meent dat het huidige sy steem (aanleg door de centrale over heid, onderhoud door lagere ovex-he- den) een rem is op het scheppen van nieuwe projecten, omdat de lagere overheden niet de zekerheid hebben dat zij de jaarlijkse uitgaven kunnen opbrengen. De bond pleit voor het herstellen van afschermende beplantingen op mid denbermen, die vangrails hebben. Bij het aanbrengen van deze beveiliging is de beplanting in vele gevallen ver dwenen, waardoor automobilisten ge vaar lopen te worden verblind door tegenliggers. Ook om landschappelijke redenen acht de bond herstel van de beplanting gewenst. Een verzoek hier- Twee minuten voor president De Ganlle met zijn rede zou beginnen viel gisteren in enkele delen van Parijs de stroom uit, zodat de men sen van batterij-ontvangers ge bruik moesten maken om de radio toespraak te kunnen beluisteren. Later werd bekend dat de elektri citeit was afgesneden. PARIJS Een groep van ongeveer 60 studenten heeft gisteravond de lei der van de linkse federatie Francois Mitterrand in het Quartier Latin achter volgd onder het roepen van „moordenaar". Mitterrand werd by zyn vertrek uit een restaurant, waar hy had gedineerd, I herkend en omringd door de studenten van wie sommigen tot zijn aanhangers I maar de meerderheid tot zyu tegenstanders behoorden. Hij wist door een poortje te vluchten waarachter hij een kwartier opgeslo ten zat terwyl enkele van zijn vrienden de studenten trachtten te bewegen hem I vrij te laten. Mitterrand brak ten slotte uit en rende de 500 meter tot zyn huis l achterna gezeten door de schreeuwende studenten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Om half twaalf vanmorgen is in Schiedam een zeer grote brand ontstaan. Het vuur is begonnen in de drogisterij Papaver aan de Korte Dam. Deze buurt in het centrum van de stad, is zeer slecht bereikbaar, en bestaat uit oude bedrijfjes en oude woningen. De overigens zeer goed geoutilleer de Schiedamse brandweer heeft, on middellijk nadat de ernst van de si tuatie was gebleken de hulp inge roepen van de Rotterdamse brand weer. De vlammen waren vanmorgen tientallen meters hoog. Het vuur ver spreidde zich zeer snel en sloeg over naar andere panden. Zowel de histo rische Grote Kerk als het oude stad huis aan de Grote Markt liepen ge vaar. De vlammen waren tot in verre omgeving van Schiedam le zien. MADRID In Madrid hebben gisteren enige honderden studenten de faculteit van politieke en econo mische wetenschappen bezet na af loop van een door de autoriteiten verboden bijeenkomst, waarin ge protesteerd werd tegen de houding van enige tientallen collega's, die de dag tevoren tevergeefs hadden ge poogd de filosofische faculteit te be zetten. Deze faculteit is inmiddels voor twee dagen gesloten. De Spaanse politie trok naar het uni versiteitsterrein, maar kwam niet di rect in actie. toe heeft zij al bij Rijkswaterstaat in gediend. ACHTERSTAND De ANWB vindt, dat de achterstand bij de wegenaanleg ieder jaar groter wordt. Hij is het niet eens met de op merking van minister Bakker, dat de ze achterstand de komende maanden automatisch wordt ingelopen, doordat het autopark iedere vijf jaar verdub belt, evenals dus het Rijks wegenfonds, terwijl de verkeersintensiteit op de hoofdwegen maar eens in de tien jaar verdubbelt. De bond meent dat een vergelijking met de verkeersintensiteit niet opgaat en dat het juister is een vergelijking te maken met de totale kilometer- prestatie per jaar van het motorvoer tuigenpark. BORDEN Enkele andere punten uit het jaaroverzicht: voor de bewegwijzering gaat dt bond over op een lichtere kleur blauw, de directe kosten van de beweg wijzering zullen voortaan voor 100 procent worden gedragen door het Rijk (tot nu toe was dit 50 procent), de wegenwachtuniformen zullen binnenkort worden gewijzigd, de bond vindt, dat bij de uitbrei ding van dorpen te veel in dc hoogte wordt gebouwd. In de tweede nota ruimtelijke ordening wordt gespro ken over een verhouding tussen een gezinswoningen en flatgebouwen van 70-30. Op het ogenblik vertoont de verhouding, aldus de bond, eer der het omgekeerde beeld. JJE FRANSE president heeft toch niet de grootheid kunnen op brengen, het faillissement van tien jaar gaullisme toe te geven en daar naar te handelen, Hy wil integendeel tot elke prys zyn gezag handhaven, hoe de Fransen daar ook over den ken. Hy bewijst Frankryk daarmee een slechte dienst omdat hy een burger oorlog riskeert teneinde zyn neder laag te maskeren. En dat terwyl hy zich juist als samenbindende figuur in dienst behoorde te stellen van het Franse volk. De ontbinding van de Nationale Ver gadering en dc aankondiging van nieuwe verkiezingen betekenen geen concessie. Integendeel: de president is slechts de meerderheid vóór ge weest, die het parlement tóch naar huis zou hebben gestuurd. De felle uitval naar de communisten is een poging de Fransen tegen elkaar op te zetten. Dezelfde man die het communisme als respectabel aan vaardde en daarvan profiteerde, schildert het nu als de boeman. Blyft over het bedekte dreigement, te plaatsen tegen de achtergrond van zijn overleg met generaals, dat hy de huidige staatsvorm met alle hem ter beschikking staande macht zal handhaven. De beruchte para's zou den al op weg zyn. De Franse president is nu kapitein op een zinkend schip. Hooghartig handhaaft hy nog het referendum, waarvan zelfs zijn aanhangers over tuigd zyn dat het een misgreep Is. Met de nieuwe verkiezingen tracht hij nu van de nood een deugd te maken. Het enige wal de president straks overblyft is. art. 16 van de grond wet in werking te stellen, dc nood toestand af te kondigen en dc para chutisten van generaal Massu te be nutten tegen die Fransen die hein demonstratief hun steun ontzeggen. Tien jaar lang heeft dc president niets gedaan aan herstel van de par lementaire democratie. Gelaten heb ben de Fransen ook de commu nisten hem destyds aanvaard om tc ontkomen aan dc militaire dic tatuur. die van Alger(je uit dreigde. Nu de generaal zich alleen gelaten voelt, dreigt hy de klok tien jaar te rug te draaien. Als, zyn dreigement niet werkt en hy zyn toevlucht neemt tot geweld, heeft Frankryk de militaire dictatuur, waarvan het in 1958 meende verlost te zyn. Het zal er dan duur voor moeten betalen. BOLSWARD De Doopsgezinde Zending zal in het komend jaar voor 42 procent bijdragen in het budget van het Europese Zendingscomité van de Mennonieten. Dat komt neer op 96.600,- gulden van het totale budget van 230.000 gulden. Op het grote Amerikaanse oorlogs kerkhof in Margraten zijn giste ren op „Memorial Day" de Amerikaanse soldaten die in de Tweede Wereldoorlog sneuvelen, herdacht. Na de officiële plechtig heid legden vrienden en familie leden van de gevallenen bloemen neer. IMENEXC0 HOGE RIJNDIJK 25, LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1