Schipper Rietveld is varen na dertig jaar nog niet moe WEEKAGENDA Eerste Katwijkse haring in pakken aan afslag Markt voor zelfklevers nog niet verzadigd PRISMA7 Leids puin naar de boeren KW 141 snelste met ruim honderd kantjes Spanning hoe markt zal reageren Kikkerpolder wordt opgeheven Eerste afslag in Katwijk vannacht Geen Citosa maar Maarse en Kroon Eindexamens gymnasium Eindexamen H.B.S. Reinbrandt-lyceum Mulo -examens nieuwe lkdse courant DONDERDAG 30 MEI l! Foto DIRK KETTING (N. v. d. Horst) Donderdag 30 met De Goede Herder, Oude Vest 13, 8 u. gesprekskrlng De Schakel, ds. J. M. D. v. d. Berg te IJmulden over „De confessionele hand aan de ploeg". VrUdag 31 mei Auberge Frangalse, Klokstceg 19. 9 uur: esfé-chantant met Peter de Jong, Do nald ten Hooven, Leny Bouman en Jan- Pleter Boudens. Zulderkerk, 8 uur: Pinksterbijeenkomst Oecumenische Raad Lelden. DIENST APOTHEKEN Geopen voor spoedeisende gevallen: Doezo-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Apotheek R. van Beest Smallenburg te Leiderdorp en Oegstgeestse Apotheek zijn de gehele week geopend. JEUGDDORP VOORSCHOTERWEG Open tot en met 27 Juni: 5 tot en met 13 Jaar woensdagmiddag 2 tot 4.30 u., zat. 10 tot 4.30 uur (brood meenemen), 13 tot 15 Jaar maandag, dinsdag, woensdag en don derdag 19 tot 21 uur, toegang halve dag of avond 50 ct.. hele dag f 1.—. Films CAMERA (2.30, 7 en 9.15 uur): Liefdes dossier van een telefoniste (18 Jaar); vrij dag- en zaterdagavond 11.30 uur: De nacht van de leguaan (18 Jaar). LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur): Zo gezegd, zo gedaan (alle leeftijden). LUXOR 2.30, 7 en 9.15 uur): Zeebonken (alle leeftijden). REX (2.30. 7 en 9.15 uur): Pokerspel met pstolen (14 Jaar); vrijdag- en zaterdag avond 1130 uur: Les liaisons dangereuses (18 Jaar). STUDIO 2.30. 7 en 9.15 uur): How I won the war (14 Jaar). TRIANON (2.30, 7 en 9.15 uur): De apen- planeet (14 Jaar). Mobiel A.N.W.B.-kantoor Musea eo Bortus Museum Volkenkunde. Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag aondag van 1 tot 6 uur. Museum Oudheden. Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag, sondag van 1 tot 6 uur. Sted. Museum De Lakenhal, Oude Sin gel: op werkdagen van 10 tol 4 u.: zon dags van I tot 4 uur Hortus Botanicus (Rapenburg) op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, kassen zaterdags en zondags geslo ten. Badinrichtingen De gemeentelijke oadiiiru.-iitinr.en üjn op de volgende tijden geopende Lindestraat I b maandag esloten, dins dag 9—11.15 u. en 13 30—17 15 u.. woensdag gesloten, donderdag 13 JO—18.15 u.. vrijdag 9—11.15 u. en 13.30—18.45 u- zaterdag 8- 11.15 u en 13.30-18 30 u. Van der Werfstraat 39 maandag en dinsdag gesloten, woensdag 8— 11J5 en 13.30-17.15 u, donderdag 8.30—11.15 en 13.30-18.15 U-. vrijdag 8.30-11.15 u en 13.30-18 45 u. zaterdag 7.30—11.15 en 13J0- 16.30 u. Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhuis: vooi pauenten ln klasse la, lb en 2e: dagelijks I0.3O- 11.30. 14.J0—16 cn 19—2C uur. Voor paUentcn In klasse J: naandag. woensdag, donderdag en vrijdag 18 i>- 1», dinsdag 1314 .zaterdag iS-16, zondag algemeen christelijke en nationale feest- dagen 14-30-16 uur Vrouwenkliniek: maandag t.m vrjoa* 1145—19 30 uur. zaterdag 15 30—16 10 uur sondag IS.JO- 17 uur Klassepatienten op de vrouwenkliniek dagelijks KUO-llJO. 1416 J0 en 19-26 Op de afdelingen verloskunde en Kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 18 resp 12 laar niet worden toe gelaten (n net belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patient worden toegelaten. Dlaconessenhuls Lelden- derde klas da- gelUks 2 tot 3. dinsdag .donderdag en zondag bovendien van 7 tot half 8; twee de klas dagelijks van 3 tot 3 en van 7 tot 8; eerste klas dagelijks van tl tol 12. 3 tot 3 en tot 8 Eilsabethzlekennuis Lelden derde klas dagelijks van 2 tot 1 en "s avonds var kwart voor 7 tot half 8. kraamaidellng dagelijks van s tot 4 en s avonds var kwarl voor i tot half 8: tweede klas da gelijks van nall 12 tol 12. 2 tot 3 en kwan voor 7 tot hall 8; eerste klas dagelijks van nalf 12 tot hall 6. Annakllniek Leiden dagelijks van nall twee tot half drie en bovendien op dins dag-, vrijdag- en zaterdagavond van ze» tot zeven KJassepallënten dagelijks van half twee tol half vier en elke avdhd var zeven tot acht ALPHEN-Rijnoord: alle klassen dage lijks van half 5 tot half 8. op zondag van 4 tot half 8 Kinderafdeling dagelijks van 3 tol 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vader» van 8 lot half 7. KATWIJK - Zeehospitium: longkllntek dagelijks van half 3 tot half 4. dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8; tbc- afdellng dagelijks van half S tol half 5 Revalidatiecentrum, dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5: Revalidatie centrum kinderen- woensdag van 7 tot 8 zaterdaR en zondag van half drie tot half vijf. Longkllnlek en tbc-afdcling kinderen woensdag van 7 tol 8 en zater dag en zondag van half S tot half 4. NOORDW1JK - Sole Ml o Klasse-pa tiënten dagelijks van 3 tot naif 5 en 's avonds van 7 tot 8: zaalpatlënten zon dags van I tot 3. dinsdags van I tot halt 3. donderdags van half 7 tot half en zaterdags van I tot half 3 Tentoonstellingen Rapenburg 73 (Academie) schilderijen van Vincent Hamel. 9 mei tot 9 Juni. De Lakenhal: tentoonstelling Rondom Rembrandt, de verzameling Daan Ceval 11 april tot 16 Juni, dag 10 tot 17 u., zond 13 tot 17 u.. Goede Vrijdag. Pasen. Konin ginnedag. Hemelvaartsdag en Pinksteren als zondags. GALERIE WALENKAMP, Nieuwsteeg 11: schilderijen en objekten van Willem Buljs (Lelds 4kad. Kunstcentrum), van 29 mei tot 19 JunL open dinsd Lm vrijd. 1 tot 6 u.. zat. 2 tot 5 u. VOORSCHOTEN - Aii<-mansgeest. schil derijen en perkamenten panelen van Dleuwke Kollewtjn (van 11 mei tot en met 30 Junt). WASSENAAR - Kunstzaal Heuff. Hof- laan 7. tentoonstelling schilderijen, aqua rellen en tekeningen van Gare) Colnot en keramiek van Guy van Hardenbroek maand, t.e.m. zat. 10 tot 17 u., dlnsd.av. 8 tot 10 u.. zond en tweede pinksterdag gesloten. t.e.m. 5 Juni. Burgemeester opende supermarkt Ter Mors LEIDEN Burgemeester Van der Willigen opende in het Morskwar- tier de Centra-supermarkt Ter Mors (omgeving Diamantplein) van de heer Th. M. Juffermans. Hij had veel waardering voor de activiteiten van de heer Juffermans. die onder meer blijken uit het feit. dat dit de groot ste, door een zelfstandige geëxploi teerde supermarkt in Leiden is. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Binnenvaartschip per Jan C. Rietveld ligt alweer enkele dagen met zijn schuit in de Oude Vest. Hij wacht tot het puin het ruim van zijn vletter heeft gevuld en hij kan wegvaren; richting Hoogmade, waar hij aan de hoeren verkoopt, die de ka den ermee ophogen. Jan Rietveld werd 57 jaar ge leden in Alphen aan den Rijn geboren en vaart nu 30 jaar op hetzelfde motorschip. Voor de meesten is hij een onbekende. Alleen de brugwachters en zijn collega's kennen hem als een eenvoudig man, die „altijd recht door zee gaat". Eigen baas Sinds de oorlog zoekt hij zelf zijn werk en hij heeft daarbij nog nooit onoverkomelijke moeilijk heden ondervonden. Vóór die tijd was hij werkzaam als arbeider op een scheepswerf in zijn geboorte plaats en voerde hij opdrachten uit voor verschillende provinciale en gemeentelijke instanties. Sedert hij als eigen baas „opereert?' vervoert hij ook ander afval, zo als hout en grond. De aarde brengt hij in de regel naar tuiniers in Boskoop en andere plaatsen waar de boomcultuur wordt be oefend, waardoor de gehele Randstad tot zijn vaargebied be hoort. Het gebruinde stoppelgelaat en de stoere knuisten, waarin een ste vige sigaar is gekneld, typeren hem als de ware vrijbuiter, de man die jarenlang in de vrije na tuur vertoeft. Dagen achtereen zit hij in zijn kajuit en kijkt over het water naar alles wat om hem heen beweegt. „Dit leventje zal mij nooit gaan ver velen, steeds zie je weer iets nieuws". Met een blik van medelijden, maar ook van onverschilligheid kijkt hij naar de jachtige mensen. Jan Rietveld kan niet begrijpen waar om men zich altijd zo druk maakt. Vrijgezel Maar niet altijd zit hij in zijn tra ditionele houding, de armen over de rand van de kajuit, steunend op het dek. Soms helpt hij met het laden en lossen van zijn vracht. Een jonge vrouw loopt langs het schip. Met een onderzoekende blik kijkt Rietveld haar na. On verstoord zet hij zich dan weer in zijn stereotiepe houding. Jan Rietveld is geen vrouwenhater, maar hij heeft zijn bestaan nooit voor een vrouw willen opgeven. Trouwen is er voor hem dan ook niet bij geweest. Hij is trots op zijn langdurige vrijgezellenstaat. Hij heeft niet het plan met varen op te houden. Hij zal zijn vrije en ongebonden bestaan trachten te behouden, zolang hem het le ven geschonken is. Ziekte is hem onbekend gebleven. De ouderdom vreest hij niet en is dan ook geen reden om zich blijvend te vesti gen. „Wat moet ik op de wal zoeken? Trouwens, je kunt toch geen huis krijgen. Jonge mensen hebben daar al moeite mee. Nee, die schuit gaat mijn tijd wel mee". De huiselijkheid die hij niet mist, zo verzekert hij, vindt hij bij zijn zuster in Leiden. Hij geeft er de voorkeur aan op zijn 20 ton me tende vletter te vertoeven. Lang blijft hij dan ook nooit in de fami liekring, of hij moet in de winter in zijn werkzaamheden belem merd worden. Communicatie Het enige communicatiemiddel met de omringende wereld is een ra dio. „Via de nieuwsberichten weet ik al wat er in dewereld te koop is. Wat moet ik dan nog met een krant en de televisie?" Met een nauwelijks verholen af schuw geeft hij te kennen dat zo'n kijkapparaat bij hem niet aan boord komt. „Je krijgt er alleen maar pijn in je ogen van". Drank is voor Jan Rietveld taboe. Zelden drinkt hij een biertje. De 230 pond wegende schipper Riet veld werkt, eet en slaapt op zijn schip. Wat het eten betreft, ook hier past hij zich aan de omstan digheden aan die h\j zichzelf heeft geschapen. Warme maaltij den vindt hij niet nodig. Belemmering Rietveld is geen vurig aanhanger van monumentenzorg. „Die oude rotzooi staat maar schots en scheef door en naast elkaar en geen sterveling kijkt ernaar". In Leiden wordt volgens hem nuttig werk verricht, zolang de totale vernieuwing wordt doorgevoerd. Het onderhouden van de oude ge bouwen kost al te veel geld. De sloop ervan betreurt hij niet. Des te meer de verdwijning van de binnenscheepvaart. Sluizen en ha vengelden gaan een steeds grotere belemmering vormen en mede door de teruglopende verdiensten levert het varen weinig meer op. Maar Jan C. Rietveld weet niet van wijken; hij zal nog lang schipper zijn. De bemanning van de KW 141 Willy Juichend voor de brug met scheepshond en paketten diepgevroren haring. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Nog juist voor middernacht is gisteren de KW 141 Willy als eerste Katwijkse treiler met haring de haven binnengelo pen. Even na twaalf uur werd vastgemaakt aan de zuidzijde. De KW 141 had aan boord ongeveer 6500 kg. diepgevroren haring, 35 kantjes zwaar gezouten haring en zeven kantjes groene haring. De diepgevroren haring blijft van daag nog in de vriesruimte van het schip. Vanavond wordt ze naar Katwijk gebracht om vannacht om twaalf uur of morgenochtend om zes uur te worden verkocht. De KW 141 heeft een voorspoe dige reis achter de rug. Schipper C. Remmelzwaal (44) was in elk geval dik tevreden. „Nadat we maandagmorgen om acht uur uit IJmuiden waren vertrokken, kon den we dinsdagochtend om negen uur op 57 NB de eerste trek doen. Die leverde meteen al dertig kant jes op. Daarna deden we een trek van vijftig kantjes en vervolgens nog twee trekken van in totaal 25 kantjes. Dat waren dus 105 kant jes. Het werd toen tijd contact met de rederij op te nemen. Na over leg met de reder besloten we op volle kracht op huis aan te gaan. Het was toen dinsdagavond om streeks half twaalf." Druk Het is overigens behalve een prettige, ook een drukke reis ge weest. Nu er drie soorten haring zijn. moest heel goed worden op gelet. De uiteenlopende behande lingen brengen allerlei extra werk met zich. Van groot belang was de sortering. Van de haring die zou moeten worden diepgevroren, wer den pakken van 13 en 23 kilo ge maakt, omhuld met cellofaan en karton. Bij de aankomst in IJmuiden stonden enige controleurs te wach ten, maar de eigenlijke controle zou pas later plaats hebben. Er wordt dan „geprikt" om te kijken of de ingevroren haring op de juiste wijze is behandeld en of ze lang genoeg bij de vereiste mini mumtemperatuur is bewaard. De bemanning kon na een kwar tiertje al huiswaarts gaan. Zater dag wordt opnieuw zee gekozen. Schipper Remmelzwaal zei nog. dat de haring van goede kwaliteit is en niet al te groot. Per pak H/et lag in de bedoeling de be vroren haring in bevroren toestand per pak aan de afslag te verko pen, waarna de handelaren zelf voor de ontdooiing en het over pakken moeten zorgen. In hoeverre ook ontdooide ha ring aan de afslag zou worden ge bracht, was vanmorgen nog een open vraag. Dat hangt helemaal af van de reacties op de afslag. Gaan de pakken diep gevroren haring vlot weg, dan blijft men de haring in deze toestand aanvoeren. Met de ontdooiing is tien uur gemoeid. In IJmuiden bevindt zich een machine waarmee het sneller kan gebeuren, maar volgens inge wijden blijft bij langzame, natuur lijke ontdooiing de smaak van de haring het best bewaard. Groene haring De zeven kantjes groene haring van de Willy moeten worden over- gepakt en daarna 24 uur aan de wal worden diepgevroren. Deze haring kan dus pas na pinksteren in de handel worden gebracht. De Minister bij opening Fasson: HAZERSWOUDE Minister mr. L. de Block heeft vanochtend de nienuwe fabriek van Fasosn Europa aan de Rijndijk officieel geopend. Onlangs schreven wy al uitvoerig over deze nieuwe fabriek, die een belangrijke uitbreiding betekent van de in 1957 in Leiden gestichte vestiging van Fasson, welk bedrijf zelfklevende materialen vervaardigt. ringen hebben al bewezen, dat Ne derland bij potentiële Amerikaanse investeerders hoog staat genoteerd als vestigingsgebied. Snelle groei De minister begon zijn openings rede met te wijzen op de belangrijke rol van buitenlandse vestigingen in Nederland. Zonder te willen voorbij gaan aan de betekenis van bedrijven van Nederlandse oorsprong, uitte minister De Block zijn waardering voor de activiteiten die buitenland se, en in dit geval Amerikaanse, on dernemingen in ons land ontplooien. Vaak komen hierdoor voor Neder land nieuwe produktieprocessen op gang, die een verrijking betekenen voor de Nederlandse economische structuur. Niet voor niets heeft Ne derland sinds kort in Amerika een speciale functionaris, die tot taak heeft Amerikaanse industrieën te in teresseren voor vestiging en samen- werkingen in Nederland. Zijn erva- LEIDEN De in de KikkeVpolder gelegen gronden hebben hun agra risch karakter vrijwel geheel verlo ren. Deze zijn nu grotendeels be stemd voor recreatieve doeleinden, zoals sportvelden, parken en een ijsbaan. Voorts leidt het tracé van de Oegstgeesterweg door het gebied van de polder. De polder, die ruim 23 ha groot is, en voor verreweg het grootste ge deelte eigendom is van de gemeente Leiden en voor zover de ijsbaan be treft van de gemeente Oegstgeest, komt daarom voor opheffing en ont- poldering in aanmerking, aldus G.S. in een voorstel aap Provinciale Sta ten. Tussen beide gemeenten en de polder zal een overeenkomst wor den gesloten, waarbij elk van beide gemeenten de algehele waterstaat kundige zorg voor het resterende poldergebied op zich neemt. De ge meente Leiden heeft zich verplicht het resterende gedeelte van de pol der, gelegen binnen de gemeente Oegstgeest, mede te bemalen. PRISMA herenhorloge 1) sterk waterdicht horloge met moderne sportband en luxe étui - shockproof.- onbreekbare veer edelchroom met stalen bodem 69.- idem met kalender 79.- V P RIS M A dameshorloge 2) sportief model - incabloc shockproof - onbreekbare veer edeldoublé 69.- Ingaande op de snelle groei van Fasson in Nederland, roemde de mi nister het doorzettingsvermogen en het industriële en economische in zicht van dit bedrijf. „De vestiging van deze fabriek in Hazerswoude luidt voor u een nieuwe fase in", al dus minister De Block. „In Leiden, waar de werkzaamheden normaal zullen worden voortgezet, was on voldoende ruimte voor verdere uit bouw van het bedrijf. Hazerswoude kan u een nieuwe impuls geven. De markt voor „zelf klevers" is nog lang niet verzadigd. Nieuwe toepassingsmogelijkheden zijn nog beschikbaar. Als u er in slaagt, daar een goed gebruik van te maken, lijkt de kans niet denk beeldig, dat u binnen niet te lange tijd ook hier aan een nieuwe uitbrei ding toe zult zijn". zwaargezouten haring moet voor ds binnenlandse handel tien dage worden opgeslagen en voor de ei port vijf dagen. Later in de nacht kwam h IJmuiden aan de VL 112 Bets et Gerda met 331 pakken diepvriei haring. Van zichzelf had de VI 112 44 kantjes, van de VL 34 Anl ta 17 en van de VL 110 Michit Jan 16 kantjes. De allereerste nieuwe hariiii werd in Scheveningen binnenge bracht door de SCH 33 Maria me schipper Johan T. Pronk. De SCH 33 kwam om kwart voor vijf binnen. Aan boord had ze 5'. kantjes en 352 pakken diepvries haring. Enkele uren later arriveer de de SCH 110 Ali met 53 kantjes en 280 diepvriespakken. De derds Scheveningse treiler was de SCl] 24 met 25 kantjes en 270 diepvri» pakken. KATWIJK AAN ZEE Tegen de middag is besloten de eerste afslag van haring vannacht om twaalf uur! te houden. Aan de afslag komen de IJM 57 met 105 pakken van 21 kilo kleine haring en 227 pakken grote haring, KW 170 met 155 pakken van 20 kg, de KW 141 met 135 pakken van 14 kg grote, 127 pakken van 14 kg kleine, 32 pakken van 24 kg kleine, lichtgezouten, 36 pakken van 24 kg grofgezouten, 24 toters grof, 50 em mers van vijf kilo met zeegevroren en gezouten haring. AALSMEER Onder de kop „Citosa Vermindert dienstverlening" wijdden wij j.L vrijdag een stukje aan een nieuwe dienstregeling. Het betrof hier echter niet de busmaat schappij Citosa maar Maarse en Kroon. LEIDEN Aan het Stedelijk Gymnasium zijn voor het eindexa men de volgende kandidaten ge slaagd: Voor diploma B: Felix Luitwie- ler L'dorp, Betty van Luyn Oegst geest, Thijs van Praag, Frank Roos, Tjeerd van Rij, Anke Sloos, Reneé Smit Noordwijk/zee, Hanneke Stol, Froukje Taconis, Herman de Tolle- naere Warmond, Sander Hilarius, Hein Krantz. Voor diploma A: Ira Diakonoff, Elsbeth Herfst. Nicoline Huising O,geest, (Leiderdorp); Chris Quis- pel O'geest, Saskia v. Veen L'dorp Met één kandidaat wordt het examen voortgezet. Waar geen plaatsnaam vermeld wordt is deze Leiden. LEIDEN Geslaagd voor het eindexamen HBS-B aan het Rem- brandt-lyceum: Theo van den Berg met lof, Leiderdorp. Guus Bouman. Ciska de Buvry de Mauregnault, Voorschoten. Jaap Carrière met lof, Leiderdorp. Wouter Franken. Voor schoten. Annemieke Grevelink. Koos de Heiden. Wim van Heusden. Jan Hoogendoorn, Zoeterwoude. Dolly Klein. Miep Knöptels. Frits de Kok. Ron Koole. Humphrey Moiré. Marja de Nooy. Nico Parlevliet, Katwijk aan Zee. Nick Posthumus, Kaag dorp. Koos van Putten. Jeroen Ruyg- rok. Inus Seret, Leiderdorp. Gé van der Spek. Jan Vlasveld. Hans Vodegel. Frank van der Wijngaard, Voorschoten. Evert Jan Altink. René Bakker. Jos van den Berg. Johan Beukman. Albert Filippo. Hans van der Horst. Remco Huisman, Leider dorp. Piet Kwaadgras. Martie La- man, Rulon Lie Pauw Sam, Oegst geest. Wim Los, Oegstgeest. Louis Ouwerkerk. Janine Romijn, Noord- wijk aan Zee. Maarten Stuurman, Voorschoten. Hans Top. Ton Vee- nendaal, Leiderdorp. Rob Zanen, Voorschoten. Luuc van Zijp. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is dit Leiden. LEIDEN Voor het Mulo examen zjjn geslaagd: Diploma B: N. J. van der Wik; H. W. Jagel allen Leiden; W. G. van I der Mark: J. M. Honders; M. M. van der Horst; Jkhr W. C. L. van den Brandeler; A. de Mos; G. H. Zwemmer allen Leiderdorp; D. Par levliet; E. J. Lugthart; J. P. Smit- tenaar; A. G. Rijsdam; C. Sip: H. Vis; A. H. van der Bent; J. M. T. van der Bijl; L. B. F. Eisses allen Katwijk; E. A. Lissenberg Noord- wijk; C. van Sevenhoven; A. C. van Vliet allen Bodegraven. Diploma A: L. S. Lutgendorf; H. L. v. Leeuwen; B. Ultee; J. G. Par levliet allen Katwijk; A. v. Klave ren Leiden; P. v. Leeuwen Bodegra ven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4