VERWARRING OM DE GAULLE JAMIN deliets dievanzellgaat Vermiste duikboot geeft levensteken Leeuwin sleurt man uit auto MOBYLETTE Het Kwartet Mendès-France dient zich aan Q Mogelijk algemene verkiezingen HET MISER Droog Meer De Gaulle in museum Narrow nv sluit en ontslaat 70 man Grote speurtocht naar jongen (4) Kennedy stopt bij nederlaag in Californië IN BURGERS DIERENPARK Genoeg Ook Italië Argentijnen praten over Doorman Sancties tegen Rhodesië in voorbereiding GEBR. HUISMAN Nieuwe Leidse Comraiat Directeur: F. Diemer Hooi Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Donderdag 30 mei 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Hieuwt 'oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur President de Gaulle zou vanmiddag na een geheimzinnig verblijf van een dag in zijn buitenhuis naar Parijs te rugkeren om een kabinetszitting bij te wonen. De grote vraag was vanmorgen: legt de Gaulle het hoofd in de schoot of neemt hij ingrijpende maatregelen om Frankrijk uit de huidige impasse te halen? Mendès Franre (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS Gerucliten en veronderstellingen beheersen het verwarde beeld, dat Frankrijk vandaag te zien geeft. Gezegd wordt dat president De Gaulle zich gedwongen voelt af te treden door de sociale onrust, die in politieke pressie is ontaard. Men kan moeilijk eigen we gen gaan zonder andermans gras plat te trappen. VALCKENAERE 700 jaar oude kerk in Leipzig wordt afgebroken - pagina kernmerk „Wat kost een advertentie krant? Ik wil mijn zaak verkopen." DE BILT Een krachtig ho- gedrukgebied bevindt zich boven de Noordzee. De kern van het hogedrukgebied ligt tussen Schot land en Noorwegen. Boven Italië en Zuidslavië bevindt zich daar entegen een lagedrukgebied, dat maar weinig van plaats veran derd. Beide systemen hielden vandaag in onze omgeving een noordoostelijke stroming in stand. Hiermee werd de woensdag in de onderste niveaus nog aanwezige vochtige lucht verdreven, zodat de hoeveelheid zonneschijn ten opzichte van gisteren toenam. In de algemene luchtdrukver deling komt het komende etmaal maar weinig verandering. DE BILT Droog en vrij zon nig weer met een matige tot vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. Dezelfde middagtempe- raturen als vandaag of iets hoger. „Ik eruit? Kom nou, ik ben er netschijnt dit enorme beeld van president de Gaulle te willen zeggen, dat sinds oktober van het vorig jaar in het beroemde wassen beeldenmuseum van Madame Tussaud. te bewonderen is. Het beeld is bijna vier meter hoog. Mogelijk zal de regering- Pompidou vanavond in de Na tionale Vergadering de vertrou wenskwestie stellen om het uit schrijven van nieuwe verkiezin gen te bewerkstelligen. Indien dit gebeurt, wordt het referen dum, waaraan president De Gaulle zijn politieke leven heeft verbonden, en dat op 16 juni ge houden dient te worden, elke grond van uitvoering ontnomen. In Parijs 'gelooft men 'dat de sta kingen, waar tien miljoen van de achttien miljoen Franse werknemers thans aan deelnemen, pas tot een einde zullen 'komen als president De Gaulle of tenminste de gaullistische regering van premier Pompidou is gevallen. Aan de andere 'kant wordt het duidelijk dat de gaullisten, met na me "de Bond 'van Oudstrijders (an derhalf miljoen leden) „"het politie ke gemanoeuvreer van de straat" niet langer nemen. In de half revo lutionaire sfeer, die er vooral in Pa irijs 'heerst, zouden ze „afdoende te genmaatregelen" iberamen. CRISIS In 'de stroomversnelling 'der ge beurtenissen, die Frankrijk in elk opzicht teisteren, vallen 'de volgen de feiten in het bijzonder op: J De politieke crisis heeft de so ciale crisis totaal overschaduwd; o de leider van de zogenaamde linkse federatie, Mitterrand, heeft, na zijn nederlaag tijdens de presidentsverkiezingen opnieuw de strijd tegen z'n grote rivaal opgeno men. Mendès-France, de meest popu laire socialistische ex-premier in Frankrijk, heeft zich beschikbaar gesteld om premier Pompüdou en desnoods president De Gaulle op te volgen. In het laatste geval wordt Mitterrand ernstige politieke concur rentie aangedaan. morgen voordeel bitterkoekjes 250 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk „Alle stations. Dit is de Scorpion WASHINGTON „Alle stations op dit net. Dit is dc Scorpion". Dit onverwachte levensteken van de sinds maandag vermiste Amerikaanse atoomduikboot Scorpion was het sein voor de ruim vijftig opsporingsvaar tuigen om koers te zetten naar het aangegeven gebied. De boodschap werd door een vliegtuig opgevangen, 110 mijl uit de Amerikaanse kust ten oosten van Norfolk. De boodschap (in code) kwam en kele uren nadat de marine de onder zeeboot met zijn 99 opvarenden als officieel vermist had opgegeven ten einde de familieleden van de be manning financieel te kunnen steu nen. De rest van het sein was ver minkt. Als de Scorpion inderdaad op 110 mijl uit de kust is, ligt hij buiten het continentale plat. Hier is het in het algemeen zo diep, dat zelfs al zou het schip worden gevonden, redding na genoeg onmogelijk zou zijn. In marinekringen had men echter eerder laten weten dat de Scorpion misschien alleen geen contact met de buitenwereld kan krijgen, maar wel varende of drijvende is. Voor de radioboodschap werd ont vangen (niet alleen door het vliegtuig maar ook door zes andere stations), had een ander vliegtuig wrakstukken in het water opgemerkt. Op die plaats werd een boei in het water gelaten waarmee geluiden onder wa ter geregistreerd kunnen worden. De CGT. de communistische vak bond, die meer léden leden telt (anderhalf miljoen) dan de katho lieke en de socialistische samen, zijn op de 'vorming van een volksfront regering uit. J De revolutionaire studenten, ond'er leiding van de zich in <de Sorbonne schuilhoudende „onge wenste vreemdeling" Daniel Cohn- Ben'dit de man is Duitser eisen niet langer universitaire hervormin gen, maar „omverwerping van 'de 'kapitalistische maatschappij". Het merendeel der gaullistische parlemtensléden, zomede de op de wip zitten'de vertegenwoordigers van de Centrumpartij, verlangen de onmiddellijke uitschrijving van nieu we verkiezingen, en de vervanging van premier Pompidou. CHAOS De chaos kon vanmorgen welhaast niet groter zijn. Hoewel de stakin gen zich nog uitbreiden alle werknemers in de grote Franse atoomindustrie bijvoorbeeld legden het werk neer wist niemand meer, hoe goed of 'hoe slecht de politieke 'kaarten lagen. De plotseling uitge stelde kabinetszitting van gisteren, die nu vanmiddag gehouden zou worden, kan, als de besluiten ten minste openbaar woéden, veel van de verwarring die er bestaat, weg nemen. Nog altijd wordt er gespeculeerd over de vraag, waar president De Gaulle zich gistermiddag heeft op gehouden. Van zijn Parijse ambte woning, het Elysée, zou hij naar zijn landhuis in Colombey-les-deux- Eglises gaan na eerst de weke lijkse bijeenkomst met zijn minis ters zó plotseling te hebben ver schoven dat velen van de laateten voor niets kwamen opdraven maar hij kwam daar ongeveer ze ven uur later aan dan gewoonlijk. Waar is de helikopter, waarin 'de president zich met zijn echtgenote bevond, eerst gedaald? Wie heeft het 77-jarige, thans tien jaar aan de macht zijnde Franse staatshoofd, ge spróken? Was bet Mendès-France? Waren bet de hem trouw gebleven generaals? Niemand weet het, al thans op 'het moment van schrij ven niet. (Van onze correspondent) HENGELO De directie van de kloskantfabriek Narrow N.V. heeft besloten het bedrijf te sluiten en de ongeveer zeventig personeelsleden te ontslaan. De onderneming maakte vroeger deel uit van de kousenfabriek De Jong en Van Dam N.V., die het be drijf enkele jaren geleden afstootte. AMSTERDAM Veertig agenten en een aantal buurtbewoners hebben j een groot deel van de nacht de Amsterdamse Jordaanwijk uitge kamd op zoek naar de sinds gister middag vermiste vierjarige Hendrik Kersbergen. Vannacht om drie uur werd de grootscheepse speurtocht, die zonder resultaat bleef, gestaakt op zes re chercheurs van de kinderpolitie na, die verder zochten. Veel bewoners van de .Tordaan hebben de nachte lijke speurtocht in spanning gevolgd. LOS ANGELES (Californië, V.S.) Senator Kennedy zal zich uit de cam pagne voor de presidentsverkiezingen te: ugtrekken, als hij dinsdag in Cali fornië opnieuw zou verliezen. Hij stemde ermee in, een debat te voeren met senator McCarthy, die hem in Oregon versloeg. PINKSTERSAMENKOMST KURHAUS - SCHEVENINGEN Wij nodigen U uit voor de samenkomst in het Paviljoen-Theater van het Kurhaus te Scheveningen op 2e Pinksterdag 3 juni a.s., des namiddags van 2-5 uur, waar A. A. LEENK0UTS, v.d.m. zal spreken over: HET HERSTEL VAN HET ALTAAR DES HEREN. 1 KON. 18 30 en 31. Bij deze prediking zal behandeld worden: a. de Open Brief en het Naschrift van de 24 Hervormde predikanten; b. onze roeping als gelovigen binnen en buiten de Nederl. Hervormde Kerk, nu vanuit de historische kerk der reformatie dit getuigenis klinkt; c. de noodzaak van een GEMEENTEFORUM, waarna volgt de installatie „GEMEENTEFORUM '68". De bedoeling is, zich via dit jorum gezamenlijk als gelovigen te richten tot de kerken met vragen en zo nodig getuigend met uitspraken over de fundamentele punten van het geloof. Wij verlangen midden in alle verwarring, om onder de leiding des Geesten te komen tot EEN GESPREK IN GROTE STIJL over de ware eenheid van Gods volk, O over het herstel van Israël, over de doorbraak van het Koninkrijk Gods. ONZE HERE JEZUS CHRISTUS ROEPT U JEZUS IS OVERWINNAAR Zo maakte een persfotograaf een paar weken geleden bij de opening van het dierenpark, leunend uit zijn portierraampje, opnamen van de leeu wen. Zo deed ook de Fin het, die gisteren door een leeuwin werd mee gesleurd. ARNHEM In het pas ge opende Burgers Leeuwenpark in Arnhem heeft gistermiddag circa half drie een leeuwin een half invalide Finse toerist uit zijn auto gesleurd en ernstig ver wond. De 27-jarige W. Korhenen werd het bos ingesleurd waar hjj werd omringd door nog twee andere leeuwen. Doordat inzittenden van andere au to's onmiddellijk begonnen te claxon neren werden de in Landrovers rond rijdende parkwachters geallarmeerd. Parkwachter Gerrit van der Kamp (19) kwam als eerste aan bij de on- heilsplek. Met een schop in de hand ging de man de leeuwen koelbloedig te lijf. maar hij slaagde er niet in ze weg te jagen. Zelf moest hij in zijn auto vluchten toen de leeuwen tot de aanval overgingen. Pas na aankomst van twee andere wachters kon een tegenaanval wor den ondernomen. Met koolzuurblus- sers en waarschuwingsschoten wer den toen de wilde beesten verjaagd. De Fin had gelukkig de tegenwoor digheid van geest om zich roerloos te houden zodat de dieren hun aandacht uitsluitend richtten op de parkwach ters. T oegetakeld Nadat dc Fin ontzet was werd hij met grote spoed naar het gemeente ziekenhuis overgebracht waar men ernstige hoofdwonden en vleeswon den verspreid over het hele lichaam constateerde. Zijn vrouw, die bij hem in de auto zat, kreeg een shock en moest eveneens naar het ziekenhuis worden gebracht. Volgens de directie van het park had de Fin bij het binnen rijden van het park getoond de in het Duits tot hem gerichte voorschriften te hebben begrepen. Desondanks zou hij bij het fotograferen van een leeuw uit het geopende raampje hebben ge leund. Het portier sloeg open waarna een andere leeuw hem van achteren aan viel en naar buiten sleurde. Dat de portier zo gemakkelijk openklapte kwam omdat de auto van de Fin speciaal geconstrueerd is vanwege zijn gebrekkigheid. Een lichte druk op het portier is al voldoende om de deur te openen. Toen hij druk aan het fotograferen was is hij waarschijnlijk tegen dit portier aan gekomen. Tiveede leeuwenpark In het Safaripark in de Beekse bergen bij Tilburg zijn ook al leeu- 1 wen. Enige tientallen hebben gister- I middag de eerste onwennige stap- pen buiten hun nachtverblijven gezet. Zij zullen gaan deel uitmaken van de i TT ET mysterieuze gedrag van de Franse president heeft tot veler lei speculatie geleid. Zo denkt men aan zijn kort na de tweede wereldoorlog genomen be sluit, zich geheel uit de in zijn ogen verfoeilijke politieke arena terng te trekken. Of het tot een herhaling hiervan zal komen, moet worden afgewacht. Hij zou er Frankrijk een dienst mee be wijzen. Zijn aftreden zou de ver starring doorbreken, die mede ge volg is van zijn weigering om links bij het regeerbeleid te betrekken. Intussen trachten de gaullisten en hun onafhankelijke bondgenoten de president tot aanblijven te bewegen. Blijkbaar heeft zijn mysterieuze hou ding van gisteren de indruk geves tigd. dat de generaal er genoeg van heeft. Duidelijker is thans echter, dat de meeste Fransen genoeg van hun pre sident lijken te hebben. Niet uit gesloten is, dat zij hem een neder laag zullen bezorgen wanneer over enkele weken het aangekondigde referendum zal worden gehouden. De aanhangers van de generaal me nen dan ook, dat de volksraadple ging geen doorgang moet vinden. In plaats daarvan zouden op korte ter mijn algemene verkiezingen voor de Nationale vergadering uitgeschreven moeten worden. Zo is in deze dagen het centrum van het Franse politieke leven weer eens in nevelen gehuld. De verwarring neemt toe en daarmee de chaos. Met halve maatregelen is Frankrijk niet gebaat. Er zijn op het hoogste niveau ingrijpende veranderingen geboden. I in totaal ongeveer 30 leeuwen die j vanaf 2 juni het Safaripark zullen be volken. De verschillende groepen kregen slechts beperkte vrijheid, omdat de tijd nog niet rijp was ze te doen verhuizen naar drie secties, waarin het 40 ha grote park is ver deeld. Lang niet alle afrasteringen waren namelijk gereed. DEN HAAG De Argentijnse marine-attaché uit Londen en diens adjudanten hebben in Den Helder een bezoek gebracht aan het vlieg- dekschip Karei Doorman. In hoever re dit bezoek bedoeld was om te spreken over een eventuele aankoop van het schip door Argentinië, wilde de Marinevoorlichtingsdienst niet zeggen. De komst van de Argentij nen betrof in eerste instantie een uitgesteld beleefdheidsbezoek, waar van de datum al voor de brand was vastgesteld. De Argentijnse ambassade m Den Haag heeft echter toegegeven, dal de Argentijnse marine inderdaad be langstelling heeft voor het vliegdek- schip, al houdt men het niet alleen op Nederland. Zoals bekend, is officieel nog geen I beslissing genomen over het al dan niet repareren van het schip. TTALIË is na de algemene verkie zingen van deze maand in een politieke crisis geraakt, die het land in een chaotische toestand kan bren gen, indien niet spoedig een oplos sing wordt gevonden. De moeilijkheden zijn opnieuw ver oorzaakt door de socialisten, die van hun samenwerking met de christen democraten en van de hereniging van de groeperingen van Nenni en Saragat geen profijt hebben getrok ken. Gedurende vijf jaren samenwerking zijn er steeds spanningen geweest, overigens niet alleen binnen de so cialistische gelederen. Het waren echter alleen de socialisten die ver liezen leden. Verlies voor de herenigde socialis tische partij en winst voor haar christen-democratische en republi keinse coalitiegenoten bracht boven dien nog verzwakking van de positie der socialisten in de coalitie. Vandaar het door de linkervleugel doorgedrukte besluit, de coalitie te verlaten. Zelfs vice-premier Nenni slaagde er niet meer in, zijn partij genoten tot andere gedachten te brengen. Het besluit moet nog door het cen trale comité van de partij worden bekrachtigd. Gebeurt dit, dan gaat Italië een periode van bestuurloos- heid tegemoet, waaraan ook nieuwe algemene verkiezingen weinig zullen kunnen veranderen. NEW YORK De Veiligheidsraad heeft gisteren met algemene stemmen besloten tot vrijwel totale economische boycot tegen het blanke minderheids regime in Rhodesië. Dit op voorstel van de voorzitter, de Brit Lord Cara- don. Van de boycot zijn uitgezonderd me disch en onderwijsmateriaal, nieuws en publicaties. De resolutie is de vrucht van in tensief overleg tussen Engeland en Afrikaanse en Aziatische landen. Er wordt aap Engeland als beheren de mogendheid in verzocht „snel alle doeltreffende maatregelen te nemen die een eind maken aan de rebellie in Rhodesië. Kom de MOBYLETTE bekijken bij Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 Leiden le aanbetaling pirn. IK,-. Reatant plm. f15,— per maand te financieren in 6 - 12 - 18 - 34 maanden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1