NI|«W! Jjpü Vele moties in BTW-debat DIT JAAR 10 MILJOEN VAKANTIEGANGERS Woonwagendag: een vergeten groep moet nog inhalen van Kamer deed ons mening veranderen „Ontdek Amerika Paspoort" ARP blijft bij standpunt Een sublieme sigaar voor een prettige prijs. Steek eens op. Ahhh.. Een Keurkorps sigaar! Natuurgedroogd, verrassend mild en vol karakter. gouden lien 150.000 2x vakantie GIDSEN DONDERDAG 30 MEI 1968 Grafische cao's goedgekeurd (Van onze sociaal-economische re dactie) AMSTERDAM De vier cao's voor het grafisch bedrijf zijn goedge keurd. Het gaat hier om de cao voor het technisch personeel, de cao voor de chefs in het grafisch bedrijf, de cao voor het administratief personeel in het grafisch bedrijf en de cao voor het administratief personeel in het dagbladbedrijf. De verbeteringen omvatten een verhoging van het werkelijke loon met 4V* pet., verlenging van de va kanties met een 'dag voor hen, die minder dan vier wéken vakantie ken nen en een werktijdverkorting van 1,25 uur per week. De werktijdver korting gaat op 1 juli a.s. in. De overige verbeteringen hebben een te rugwerkende kracht tot 1 februari van dit jaar. Premier De Jong: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Rool- vink van Sociale Zaken heeft de kritici van zijn werkgelegen heidsbeleid verzekerd, dat met het bedrag dat op de begroting 1969 wordt uitgetrokken, de con tinuïteit van dat beleid gewaar borgd is. Een motie van de heer Den Uyl (soc.), waarin boven de 150 miljoen nog eens om 250 miljoen werd gevraagd, haalde dan ook geen meerderheid: 86 tegen 48 stemmen. Voor stem den PvdA, PSP, PPR. CPN, D'66 plus de KVP'er Weijters. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Wit- teveen van Financiën kreeg van daag bij de voortgezette behan deling van de BTW (Belasting op de toegevoegde waarde) weer te maken met een regeringsfrac tie die zich dwars blijft opstel len, ook al zijn de standpunten elkaar enigszins genaderd: de ARP. De heer Goudzwaard vatte de uit gestoken hand van de minister wat betreft het tijdelijk financieren van compensaties wegens hogere prijzen uit de algemene middelen, maar hij voegde er aan toe, dat dit niet alleen voor 1969 kon gelden, omdat de prijsgolf ook in volgende jaren zou aanhouden, evenals trouwens de gel den die in het BTW-potje komen. Wanneer dan bovendien nog duide lijk is, dat we in volgende jaren een tariefsverhoging BTW zullen beleven, is het logisch dat we over een tijde lijke financiering uit de algemene middelen praten en daarna, wanneer extra compensaties nodig zijn, weer over de financiering gaan praten. De ARP wijst de premieverhoging aow-aww van 0,1 procent principieel af, hoewel de partij gelukkig is met het regeringsvoorstel de uitkeringen met 1 procent te verhogen. De ARP houdt verder vast aan loskoppeling van de belastingverla ging van 1969 en 1970. De verhoging van de belastingvrije voet noemde Goudzwaard een „ingenieuze constructie", omdat dat een soort compensatie is. Zijn fractiegenoot Kieft lichtte dat nader toe door *de minister uit te nodigen nog eens te denken over het stellen van een grens, waarbij de optrekking op houdt: 20.000 of 25.000. „Geen re volutionaire. maar een anti-revolutio naire gedachte", noemde hij dat. De ARP stelt het verder niet op prijs een gedeelte van de inflatiecor rectie nu al toe te passen, zij stelt werkloosheidsbestrijding boven be lastingverlaging. Goudzwaard: „Wan neer de minister loskoppeling zou willen overwegen, zou ons dit ook vanwege het gezicht van het kabinet bijzonder veel waard zijn". Met de heer Scholten van de CHU vroeg hij om aanvullende steunmaatregelen voor textiel, schoenen en andere zwakke bedrijfstakken. Moties Bij de behandeling van de Loonno- ta had de socialist Den Uyl reeds een motie ingediend die nu bij de BTW behandeld werd. Deze hield in, dat belastingverlaging per 1 jan. 1969 on aanvaardbaar is voorzover deze meer omvat dan een verhoging van de be lastingvrije voet ten behoeve van de laagste Inkomens. De socialisten deden wel een regen van moties op de Kamer neerdalen. Behalve de motie-Den Uyl een van Berg, waarin de regering gevraagd wordt de aow-aww-uitkeringen en de kinderbijslagen met 2 procent te ver hogen (ƒ100 miljoen) en de premie volksverzekeringen met ten minste 1.25 procent van het premieplichtig inkomen te verlagen. Mej. Barendregt wilde op basis van de Prijzenwet een algemene prijsmaatregel gelijk met de invoe ring van de BTW. zodat prijsverho gingen en -verlagingen zich slechts onder controle en volgens richtlijnen van de minister kunnen voltrekken. Mr. W. Scholten (c.h.) wilde het misverstand ophelderen dat zijns in ziens onbewust door de heer Goud zwaard was gewekt, dat de CHU de belastingverlaging wilde opofferen ten gunste van de werkloos heidsbestrijding. De CHU wil de gelden voor de werkloosheid ten vol le halen uit het BTW-potje van ƒ700 miljoen. Om over een belastingverlaging, uitsluitend aan de voet, zomaar te beslissen waar het een dergelijke structurele ingreep betekent als de hogere inkomens buiten beschouwing worden gelaten, ging hem te ver. oordeel De socialist Berg had uitgerekend, dat verhoging van de belastingvrije voet met 600,- procentueel inder daad de laagste inkomens ten goede komt, maar tdat het absolute voordeel toch altijd nog teg nvalt in vergelij king met hogere inkomens: bij een inkomen van ƒ6000.- heeft men een geldelijk voordeel van ƒ98 (pet. 1,6). Bij 25.000 int men 260 (pet. 1,0). Helemaal een griezelige zaak vond de heer Berg de plannen van de re gering de inflatiecorrectie (van 8,3 procent) toe te passen. Bij dezelfde inkomens bedraagt het absolute voor deel dan resp. 74,- en ƒ832,-. Bij 45.000 zelfs 2046. Over de motie-Barendregt zeiden zowel de heer Notenboom (kath.v.) als de heer Portheine (lib.), dat een prijsmaatregel averechts zou kunnen werken. De prijzen zouden de neiging hebben tegen het plafond te rijzen. De democraat De Goede, die vorige week een soortgelijke motie had in gediend, trok de zijne nu in. De minister moest daarvoor wel de toezegging doen dat aanvullende bedra- gen in 1969 zullen worden uitgetrokken j mocht dat noodzakelijk zijn. Minister-president De Jong ging nog even in op de suggestie die was gewekt als zou de regering reeds voor de aan-! vang van het loondebat een nieuw standpunt hebben ingenomen: „Het nieuwe standpunt van de regering is| bepaald nadat de Kamer eerst had gesproken, dus in de dinerpauze." In tweede termijn trok vooral de heer Den Uyl fel van leer, hoewel ook de a.r. Boersma niet verheelde, dat de I regering de ARP niet aan haar zijde I zou vinden als in het najaar een eenzij- j dige, op de lonen gerichte, maatregel' genomen zou worden. Hij wilde eerst een gerichte adviesaanvrage aan SER, waarin naast lonen alle andere inkomens en bestedingen aan de orde zouden worden gesteld. Minister Rool- vink zegde dat min of meer toe. Een tweede motie-Den Uyl werd bij zitten en opstaan verworpen. Voor wa ren dezelfde partijen, behalve de CPN. Trouwens ook de heer Weijters (kath. v.) verklaarde zich voor deze motie, die inhield dat de regering een Raad voor de Werkgelegenheid moet instellen, meer inzicht dient te geven in de werk- loosheidsprogramma's, met voorstel len moet komen tot opvoering van de investering in probleemgebiedenge financierd uit overheidsbesparingen en de invoering van spaarloon, en een grootscheeps programma van scholing en omscholing moet beginnen. doos met 10 sigaren 2,90 luxe houten kist met 25 sigaren 7,25 Positief De KVP'er Nelissen, die sprak na mens de regeringspartijen, zei dat al deze punten hem aanspraken, maar dat de minister zich ook duidelijk positief heeft opgesteld. In een nieuwe in dustrialisatienota en in de begroting ""9 zal de kwestie van het spaarloon geregeld worden. De" minister verwacht volgende maand een interim-advies van de SER over de instelling van een Raad voor de Arbeidsmarkt. Tussen de minister en de heer Den Uyl, die eerder gezegd had dat dit ka binet niet geloofwaardig meer was en dat speciaal het optreden van minister Roolvink niet deed vermoeden dat er geen onregelmatigheden meer zouden voorkomen, was er een geprikkeld de bat over de taxering van de werk loosheid. De minister hield vol dat, in vergelij king met wrige jaren er nu 30.000 werklozen meer zijn. Den Uyl meen de van 50.000. De bewindsman zei in dat verband, dat hij de jaren 1957 en 1958 niet genoemd had, maar nu de heer Den Uyl hem uitlokte wilde hij wel zeggen, dat destijds bij een hoge werkloosheid minder geld was uitge trokken dan deze regering doet. Een barstje werd nog zichtbaar in de regeringscoalitie bij een interruptie van het betoog van de liberaal Rietkerk door de heer Biesheuvel. De liberaal deed voorkomen alsof er geen reden was iets te doen aan de inkomensver deling omdat er sprake was van een gunstige ontwikkeling. Biesheuvel: „Lees het regeringsprogram maar goed na. Daar staat dat dit bekeken moet worden. Wat goed is, hoeft niet beke ken te worden." (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT We zijn met el kaar nog maar wat op avontuur om de onnodig geïsoleerde posi tie van de woonwagenbevolking op te heffen. Deze treffend juiste kwalificatie is van minis ter Klompé, van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk. Ze uitte hem vanmorgen op de in Utrecht gehouden Woonwagendag wat ze, al even treffend een weinig fraaie benaming voor zo'n dag vond, die maar liefst ruim zes honderd mensen in de schouw burg verenigde. Welbewust wilde zij temidden van die honderden officials: vertegen woordigers van overheidsorganen, allerlei particuliere organisaties, be roepskrachten en andere functiona rissen, die met het „woonwagen- werk" te maken hebben, de kleine groepsvertegenwoordiging van deze bevolkingsgroep-zèlf stellen. Ik ben erg blij, aldus minister Klompé. dat ze er zijn. want het gaat om hèn. En ik zou me kunnen voorstellen, dat ze zich een beetje voelen als een voetbalclub die vreest zelfs niet aan oefenen toe te komen, omdat het veld barstens vol is met allerlei trainers, verzorgers, scheidsrechters en wat dies meer zij... Waar gaat het om? (en we verla ten nu even het ministeriële betoog). Drie maanden geleden heeft het parle ment de Woonwagenwet aangenomen, die, naar de minister verwacht, over een klein jaar in werking zal kunnen treden. Reisbureaus optimistisch - re iaën voor mei en juni al volgeboekt SS3 Tien miljoen Nederlanders zullen de komende maanden met vakantie gaan: zes miljoen in eigen land, vier miljoen in het buitenland. Ruim drie mil joen blijven thuis of hebben hun vrije dagen al „op gesoupeerd". De grootste „explosie" doet zich dit jaar weer voor bij de vliegreizen. Geschat wordt, dat ongeveer een kwart mil joen toeristen per vliegtuig „naar de zon gaat". Martinair Holland staat hier bovenaan met 45 procent van de char ters en 125.000 passagiers (vo rig jaar 70.000). Transavia Holland is goede tweede met 25 procent en 60.000 passa giers en KLM sluit de rij met 15 procent en 80.000 passa giers (vorig jaar 67.000). Topper voor de vliegtoe- risten blijkt nog steeds Span je te zijn, maar ook Italië, Joegoslavië. Noord-Afrika en de Canarische eilanden zijn flink „in". 10 pel méér De secretaris van de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR), mr. A. Borst, schat de toename van het aantal vakantiegan gers dit jaar op tien pro cent Hoewel het gebruik van privé-vervoermiddelen op nieuw is toegenomen, zal dit volgens hem weinig van in vloed zijn op het reizen per bus of trein. De reisbureaus zijn over het algemeen optimistisch gestemd. Maar. zo zegt de heer Borst, het is duidelijk merkbaar, dat er sprake is van een zekere terughou dendheid bij de verkoop van zomervakantiereizen. De vakantieganger is meer prijsbewust geworden. De huidige tendens is. dat men later boekt en eerder met va kantie gaat. Veel reisbureaus constateren, aldus de beer Borst, dat ook dit jaar de „top" van het seizoen is verschoven. De maanden mei en juni zijn bij veel bureaus al volledig volgeboekt en kele jaren geleden nog een ongekende situatie terwijl na 15 augustus het vakan tieseizoen al vrijwel is afgelo pen. De heer H. F. Barth, direc teur van Hotelplan, meent, dat het reisbureauwezen in de komende jaren een nood zakelijke sanering zal moeten ondergaan. Het aanbod van de verschillende vakantierei zen is nog nooit zo groot ge weest en slaat dit jaar alle records, aldus de heer Barth. De honderden kleine reisbu reaus zijn hierdoor niet in staat de enorme risico's te dekken. Al maanden voor het eigen lijke vakantieseizoen moeten zij zich voor miljoenen gul dens verplichten (chartercon tracten afsluiten, hotels hu ren, financiële garanties ge ven en op grote schaal adver teren). Op dat moment is er nog geen boeking binnen. De heer Barth gelooft dan ook. dat over enkele jaren in Ne derland nog maar zes tot ze ven grote, zogenaamde ..tour-operators" zullen over blijven. Kwart miljoeD per vliegtuig „naar dc zon", maar ook de bus is nog helemaal „in". huisjes, appartementen en bungalows in het buiten land. Overigens hoopt hij, dat de Spanjaarden op Palma Ma jorca hun les hebben geleerd na de chaotische toestanden, die daar het vorig jaar ontstonden na een ware in vasie van toeristen op dit ei land. Men sliep op de stran den bij gebrek aan hotelac commodatie.... Opmerkelijk vindt de NRV-directeur het sterk toe nemen van het aantal jonge renreizen. „Deze NRV-reizen voor jongeren tot 30 jaar ma ken nu al 43 procent uit van al onze gezelschapsreizen", al dus de heer Van Zwijndregt. Hij constateert, dat de jonge ren de laatste jaren duidelijk over meer financiën beschik ken en ook veel vlugger met vakantie gaan. De NRV ziet tot nu toe minder belangstel ling voor het reizen per trein en toeringcar, hoewel de vraag naar de zogenaamde autobusrondreizen weer is toegenomen. Van de bijna vier miljoen Nederlanders, die deze zomer hun vakantie in het buiten land zullen doorbrengen, gaat nog altijd het grootste aantal naar Duitsland. Het vorig jaar reisden een miljoen Ne derlanders naar onze ooster buren. Tezamen met de Ne derlandse kampeerders re gistreerde men ruim 3 mil joen overnachtingen. Volgens het Duitse ver keersbureau in Amsterdam zullen in de komende maan den bijna 1,5 miljoen Neder landers van hun „wel ver diende" rust gaan genieten in Duitsland. „Het voorseizoen is nog nooit zo druk geweest", aldus het verkeersbureau. Volgens de directeur van het Zwitsers verkeersbureau in Amsterdam, blijft de doorsnee Nederlander een week in Zwitserland. In de zomermaanden van het vorig jaar gingen er ruim 300.000 Nederlanders naar toe. Gelief de vakantieoorden waren Ascona Locarno en de omge ving van het Vierwoudste- denmeer. Ook voor de komende zo mer worden aanmerkelijk meer Nederlanders verwacht, evenals dat het geval is in Oostenrijk. Naar dit vrij goedkope land ging het vorig jaar bijna een half miljoen Nederlanders. De verwachtin gen voor het komende seizoen zijn, aldus het Oostenrijkse verkeersbureau, zeer gunstig. De Nederlandse interesse om de vakantie in de Scandi navische landen door te bren gen, is, zo merkt men bij veel reisbureaus, gestegen nu er enkele goede bootverbindin gen de zgn. ferrylijn diensten tussen Nederland en Zweden zijn gekomen. lVild aien uit toren Wie deze zomer wild in het wild wil zien, kan te recht op de voor dit doel opgerichte wildtorens bij Ede en Ugchelen. Bij Ede van 1 juni tot 31 augustus (in juni alleen op dins dag en donderdag en in juli en augustus, afhankelijk van de belangstelling, ook op andere dagen). De wildtoren bij Ugchelen is al geopend en blijft tot en met oktober open. Voorlopig kan men hier terecht op maan dag, woensdag en vrijdag, later, naar behoefte, ook op dins dag en donderdag. Omdat de excursies alleen worden gehouden bij voldoende deelname, moet men zich van te voren opgeven. Voor de excursie naar Ede bij de streek-VW Ede. Achterdoelen, tel. 08380-10054 en voor Ugchelen bij de VW-Ugchelen, Ugchel- seweg 191, tel. 05760-32360. De vertrektijd is, afhankelijk van het vallen der duister nis tussen 17 en 18.30 uur. Volwassenen betalen 2,50, kin deren 2 (kinderen beneden 6 jaar worden niet toegelaten). De ANWB verwacht, dat dit jaar 150.000 Nederlanders tweemaal op vakantie zullen gaan: duidelijk teken van stijgende welvaart. Voor het belangrijkste deel werd deze tweede vakantie genoten in de wintersportgebieden. Reisbureaus schatten, 'lat tus sen december 1967 en maart 1968 ruim 120.000 Nederlan ders naar de sneeuw zijn ge weest tegen 100 000 in het sei zoen daarvoor. Drs. D. J. Engelen, hoofd van de afdeling voorbereiding van de ANWB. verwacht ech ter, dat ondanks de groeiende stroom naar het buitenland, ook de belangstelling voor ei gen land dit jaar zal toene men. Hij baseert deze ver wachting voor een belangrijk deel op het feit. dat de zomer van 1967 redelijk is geweest. Hij verwacht trouwens nog meer voor komende zomer: chaotische toestanden doordat juist in de piek in juli ook de vakanties in Noordrijnland Westfalen vallen: volgens hem te wijten aan een chro nisch gebrek aan coördinatie tussen de Nederlandse en Westduitse industrieën. „Het Langzaam De heer C. van Zwijndregt. directeur van de Nederlandse Reisvereniging (NRV). vindt het wel verwonderlijk, dat de boekingen voor het komende zomerseizoen zo langzaam op gang komen. De oorzaken zijn helaas moeilik te achterha len. De NRV (120.000 leden) zal dit jaar naar schatting voor tien procent meer va kantiegangers hun vakantie verzorgen. Volgens de heer Van Zwijndregt schijnt de Neder landse toerist dit jaar bijzon der geïnteresseerd te zijn in het huren van vakantie- Ter stimulering van het Europese toerisme naar de Verenigde Staten zal de KLM aan haar passagiers een speci aal ontworpen „Ont dek Amerika Pas poort" uitreiken, waarmee zij goedko per in de VS kunnen rondreizen. Het 32 bladzijden tellende boekje be vat, behalve een aan tal beknopte gege vens en wetenswaar digheden over Ame rika, ook een grote hoeveelheid reductie- coupons voor maal tijden, rondritten, theaterbezoek, win kels enz. De reduc ties bedragen door gaans 10 procent. Bovendien geeft het informatie over de 929 Holiday Inn- motels, waar men als Europees toerist een „double-room" krijgt voor een „single- price". Het paspoort biedt eveneens reducties op binnenlandse vliegreizen. Vliegt men met de grote maatschappijen dan krijgt men (overi gens óók zonder het KLM-paspoort) een korting van 50 pro cent. Wil men met de „local airlines" Amerika verkannen, dan kan men met een 150 dollar-ticket 21 dagen onbeperkt vrij reizen. Het boekje ver meldt ook de 17 adressen, waar de KLM haar zgn. „Wel come desks" heeft ingericht: kantoren, waar elke toerist in formatie krijgt over toeristische mogelijk heden. Ook de door de VS uitgegeven „Hospitality Card 1968" zal bij dit pas poort worden ge voegd. Andere tip voor Amerika ontdekkers- in-spé: neem het boekje „New York on 5 dollar a day" mee: men vindt er tal van handige tips in voor goedkope hotels en maaltijden, plus een opsomming van de bezienswaar digheden. Het boekje wil aantonen, dat een Amerikaanse va kantie niet zo veel méér dan een Euro pese hoeft te kosten. ontbreekt de Duitsers vooral aan goede wil om de vakan ties van de Duitse arbeiders naar een andere periode te verschuiven". De KNAC heeft haar nieu we KNAC-Handboek 1968 het licht doen zien: een lijvige encyclopedie, die de automo bilist een schat aan gegevens levert, zowel over binnen- als buitenland. Vooral op vakan ties zal men veel aan deze informatiebron kunnen heb ben, reden waarom het bezit ervan en elk dashboardkastje geen overbodig advies is. Meulenhoff-Bruna NV im porteerde de voortreffelijke International Italia Camping 1968 (prijs: ƒ3,75). In deze gids vindt men alles over alle campings, bungalows en mo tels in Italië ('t zijn er nogal wat). Uitvoerig is bij elke plaats aangegeven welke ac- comodatie men er vindt. Twee fraaie fotoboekjes: Kijkwijzer Spanje en Kijk wijzer Joegoslavië, uitgege ven door Roelofs van Goor. in Amersfoort. Het fotografen- echtpaar Dolf Kruger en Su- ze Kruger-Henriët geven er een verrassend beeld van twee door miljoenen bezochte toeristenlanden. Geen verza meling toeristische plaatjes van de bekende folders, maar een artistieke benadering van het leven in twee steeds meer bekend rakende landen. Voor al het menselijke aspect krijgt ruime aandacht. De prijs van biede boekjes: ƒ5,90. Bij Callenbach, Nijkerk. verscheen Mexico van R. M. Nieman (prijs: ƒ9,50), een boekje, dat licht werpt op de geschiedenis van een land. dat hier toeristisch nog maar weinig bekendheid geniet. Na een uitvoerig overzicht van de geschiedenis van het land geeft de schrijver ook een beeld van het Mexico van nu. met tal van tips voor de be zoeker (125 blz.). Volgens deze wet is voortaan voor het permanent huizen in een woon wagen een vergunning van GS ver eist. Vergunninghouders zullen standplaats moeten kiezen op een re gionaal woonwagencentrum, waarvan er thans 20 en over vijf jaar 52 moe ten zijn. De kleine „kampjes" ver dwijnen daarmee, het een na het an der. Die centra, te stichten door ge meentebesturen, die daarvoor door gaans zullen moeten samenwerken, hebben of krijgen verplichte voorzie ningen (school, maatschappelijk cen trum, sanitair, licht enzovoorts), kortom alle faciliteiten waar iedere Nederlandse burger recht op heeft. Alles mogelijk gemaakt door een uitgebreide subsidieregeling, die ten doel heeft de achterstand van deze bevolkingsgroep in te halen en haar zo mogelijk in te passen in de gewo ne. burgersamenleving, let wel, op basis van vrije keuze, ook al gaat de voorkeur van de overheid duidelijk uit naar het op den duur „gezeten burgers" (in een huis dus) worden van de woonwagenbevolking. Kostbaar Deze integratiepoging is een kost bare zaak. Om daar een indruk van te geven: oneindig veel voordeliger zou het voor de overheid zijn alle woonwagenbewoners een gratis huis te geven, plus gratis inventaris, plus zoiets als een „aanpassingssubsidie voor de eerste tijd", dan wat ze nu bezig is te doen. Wel een bewijs dat het niet gaat, zoals de minister in haar rede op merkte om „Barbertje moet hangen". Want er komt géén trekverbod, géén dwang. Er komen alle kansen op ge leidelijkheid en het afwegen van keuzemogelijkheden voor de betrok kenen, in ons land ongeveer 18.000 in getal, verblijvend in vijf tot zesdui zend woonwagens. De uitvoering van de woonwagen- wet brengt een zeer ingewikkelde problematiek met zich. Mogen ge meentebesturen als zodanig in vele gevallen positief staan tegenover de vernieuwing op dit gebied, bij de ge meenteraden is men vaak zover nog niet om nog buiten beschouwing te laten de burgersamenleving, die nog helemaal met de nodige vooroordelen worstelt Dat er overigens ook nog gemeen tebesturen zijn, die achteraan hobbe len leert een geval als het woon wa goncentrum Rhcnen. dat een Da- chau-achtig sanitair heeft en dc afval Zo sporadisch weghaalde, dat dc be woners er enkele maanden geleden maar zelf mee begonnen, hetgeen tenslotte paniekerig door de gemeen te werd afgerond, toen haar ter ore kwam dat er persbezoek (dat was dan gisteren) zou komen. Wel. giste ren leek het al weinig, dus men kan zich voorstellen hoe de situatie er voordien moet zijn geweest! Ook op onderwijsgebied wil het maar niet in Rhenen (een typisch voorbeeld hoe het niet moet) lukken. Hoewel ouders dertig kinderen naar school willen hebben komt het om allerlei redenen maar niet voor el kaar. Gelukkig lijkt thans een nood oplossing in zicht te zijn. Zo ivèi Het centrum in Nijmegen daaren tegen kan als exempel gelden hoe het wel moet: alles tiptop in orde, en, naar deskundigen vermoeden, daar om een geleidelijke groei naar een burgersamenleving, dank zij mede goed onderwijs in een ultra moderne school. Zo moet het dan, als het even kan, overal over vijf jaar zijn... Dat onderwijs is overigens een hoofdstuk apart. Van de volwassenen is ruim 60 procent volkomen ongelet terd en zelfs van de leerplichtige 5000 kindpren genieten er nog maar drie duizend (aangepast) lager onderwijs. Organisatorisch moet dit onder de blo-regeling vallen, hoewel het be paald geen blo-onderwijs is, dat ge geven wordt, alleen aangepast onder wijs. Op den duur zal het aan moeten gaan op onderwijs via gewone lagere scholen, hetgeen soms al het geval is. En technisch, èn psychologisch (discriminatie vanuit de burgersa menleving, ja heus) kan het echter op korte termijn niet algemeen ver wezenlijkt worden. Om weer bij het ministeriële be toog aan te haken: onderwijs en ver der opbouwwerk (vormingswerk, voorlichting, jeugdwerk e.d.) moeten het functioneren van deze te lang vergeten groep zo versterken dat de ze steeds meer in staat zal blijken eigen problemen zelf op te lossen. Veel zaken, aldus minister Klompé, zullen nog moeten worden opgelost Een aantal daarvan zal kunnen wor den afgerond via de wettelijk voor geschreven commissie van advies. I Het ligt in mijn bedoeling, zo besloot de minister, zodra de voorzitter door de Kroon zal zijn benoemd, deze commissie spoedig daarna te installe- 1 ren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13