BUSBY'S WENS VERVULD BABYKALKOEN 1700gr. 8.95 0® Glansrijke triomf De Groot in Olympia's Tour I Willy v. d. Kuylen op de plaats van Joh. Cruyff LINKSE ARBEIDERS MAKEN MISBRUIK VAN MACHTSPOSITIE Benfica in verlenging naar ruim verlies: 1-4 PUNTENKLASSEMENT VOOR KREKELS Jo de Roo mag niet starten en na de slip... IRELLI Djalma Santos mag honderd volmaken Manchester United was in verlenging weer zichzelf DUITS VOETBAL Eerste Nederlandse zege in Sofia presenteert kalkoen op z'n lekkerst! IDEAAL GEWICHT-SNEL KLAAR- HEERLUK MALS EN SAPPIG ASWH-Heerjansdam werd uitgesteld Voor sportieve aktieve mensen I DONDERDAG 30 MB 1MB Europa Cup voor Engeland l - Envrverentl duel in Wemhleg i LONDEN In liet rijk van Manchester United is de zon dit jaar niet ondergegaan. Na de uitschakeling in de Engelse Cup (door Tottenham Hotspur), na het aan plaatsgenoot en buurman Manchester City verloren landskampioenschap kwam woensdag avond de winst in de finale van de Europacup tegen Benfica, zij het na verlenging. De strijd tussen Europa's sterkste clubelftallen voor 100.000 toe schouwers in het Wembley-stadion, precies twintig jaar geleden olympische grond, had woensdagavond niets Olympisch. Het was een genadeloos gevecht slechts. Benfica, weer cupfinalist in het land van de tegenstander, slechts gesteund door een handvol getrouwen, dat aarzelend het rood van hun vlaggen liet zien. Manchester United met zeker 30.000 vurige club supporters en nog eens 65.000, geen Manchesterianen, maar toch Engelsen, aan hun zijde. Overrompelt kjjkt keeper Henrique In het net vliegt. Charlton (links) heeft in het doel gewerkt: 1—0. van Benfica naar de hoek waar de bal met een simpele hoofdbeweging de bal AMSTERDAM Zonder rich bo venmatig in te spannen heeft Leen de Groot de leiderstrui in Olympia's Tour, die bij zaterdag in de rit van Waalwijk naar Heerlen had vero verd, naar Amsterdam weten te brengen. Dat Ben Janbroers van <de orga niserende vereniging de laatste etap pe op zijn naam bracht door de sprint van een groepje van zeven renners te winnen, was in feite niet belangrijk meer. Voor de 22-jarige De Groot betekent deze zege defini tieve aanwijzing voor de „Kleine Tour", die, als de stakingen in Frankrijk geen roet in het eten gooi en, volgende week dondeddag in Tho- non les Bains van start gaat. De Utrechter is Juist op tijd in vorm gekomen. In het voorseizoen GENT Een hof van appèl heeft de Nederlandse profwielrenner Jo de Roo gedurende twee jaar verboden in België deel te nemen aan wieler wedstrijden, omdat hij "stimulerende middelen heeft gebruikt. Piet Braspenninck kwam er in Hasselt met een waarschuwing af. U kent ze wel, die automobilisten. Rijden rustig met gladde banden (nou ja... rustig!). Doen alsof er geen natte wegen en plotseling overstekende voetgangers béstazfn. En als ze dan toch nog goed uit de slip zijn gekomen, kopen ze einde lijk nieuwe banden. Maar liefst de goedkoopste. Alsof alle banden eender zijnZouden ze nooit ge hoord hebben van de voordelen van Cinturato radiaalbanden van Pirelli? CINTURATO radiaalbanden (voor de man die van BANDEN weet) RIO DE JANEIRO De 38- jarige Djalma Santos, die deel uit maakte van het Braziliaanse voet balelftal tijdens de eindronde van het tornooi om het wereldkam pioenschap 1954, 1958, 1962 en 1.966, krijgt de kans honderd wedstrijden voor het nationale team vol te ma ken. Santos is als extra speler toe gevoegd aan een groep Van 22 spelers, die op wereldtournee gaat. De 22 spelers vormen de basis van de Braziliaanse ploeg voor het we reldkampioenschap 1970 in Mexico. vond men zijn naam vrijwel niet on der de prijswinnaars, ook al doordat de geselecteerden van Middelink in bijna geen enkele wedstrijd kans kregen hun kunnen te tonen. Steeds weer bleken de overige renners er fel op gebrand de „voorlopigen" van een ritzege te houden. Alleen in de Ronde van de Haarlemmermeer liet De Groot zich zien. Hij boekte daarin een omstreden spurtzege voor Corne- lisse. CAPACITEITEN In Heerlen, waar De Groot zater dag het oranje tricot van Leen Poort vliet overnam, toonde De Groot zijn capaciteiten. Toen spurtte hij in een lange sprint langs Matje Gerrits en liet deze op ifle finishlijn ruim een halve lengte achter zich. Daarna heeft De Groot, uitstekend gesteund door de hechte formatie onder lei ding van oud-wereldkampioen Gé Peters, zijn leidende positie schitte rend bevestigd. De laatste rit werd slechts een for maliteit. Ploegmakker Henk van Vught drukte elke uitlooppoging die de oranje trui in gevaar zou kunnen brengen, de kop in. Het bleef echter rommelen in de karavaan. Belang rijke vluchters dienden zich echter piet meer aan. Meestal waren het coureurs die op vier of vijf minuten achterstand waren gereden. Na 154 kilometer kwam de beslis sende sprong tot stand. Leo Bogers, sprong weg, gevolgd door hoe kan het anders Henk van Vught. Ook Wim Deelen, Wim Prinsen, Guus Zantingh, Ben Janbroers en Ad Duy- ker overbrugden het gat. Janbroers eiste in de Van Swindenstraat ten slotte de ritzege voor zich op. De triomf van Janbroers ging echter verloren in de feestvreugde van de ploeg van Peters, die alleen in het puntenklassement de eer moesten la ten aan Jan Krekels. Olympia's Tour was voorbij. Orga nisatorisch bijzonder geslaagd, maar in sportief opzicht was er weer een en ander aan te merken. Opnieuw bleek het parcours niet zwaar genoeg om aanzienlijke afscheidingen tot stand te brengen. Alleen in de rit van Waalwijk naar Heerlen ontstond er een flink gat, dat achteraf beslis send blijkt te zijn geweest. Boven dien konden grote renners als René Pijpen uitgeschakeld door een achillespeesblessure en Fedor den Hertog, die toch nog veel last had van zijn ernstige val van het vorig jaar, niet voor enig vuurwerk zorgen. Uitslag laatste etappe: 1. Janbroers (Olympia) 4.14.19 (met bon. 4.14.04); 2. Zantingh (Vredestein) z.t.; 3. Van Vught (Caballero) z.t.; 4. Duyker (Peugeot); 5. Bogers (Sport '68); 6. Prinsen (Vredestein); 7. Deelen (Bata- vus) allen in dezelfde tijd als Jan- broers; 8. Jansen (Vredestein); 9. Bouma (Batavus); 10. Krekels (Ovis). Het algemene klassement: 1. De Groot (Caballero) 22.29.32; 2. Bakker (Kroon) 22.30.11; 3. Hoogerheide (Sport'68) 22.30.15 4. Holst (Peugeot) 22.30.37 5. Legierse (Bata vus) 22.30.38; 6. Van Vught (Caballero) 22.30.45; 7. Gerrits (Smiths) 22.30.49 8. Van Katwijk (Amstel) 22.31.01; 9. Rentmeester (Smiths) 22.31.05; 10. V. d. Leeuw (Ovis) 22.31.35; 11. V. d. Kruys (Kroon) 22.31.43; 12. De Koning (Amstel) 22.31.45; 13. Deelen (Batavus) 22.32.14; 14. Jansen (Vredestein) 22.32.26; 15. Krekels (Ovis) 22 32.40. Fedor den Hertog startte niet wegens een schouderblessure. Mutyra (Tsj-sl.), Strecausky (Tsj sl) en Tabak (Olympia) staakten. Het puntenklassement luidt: L Krekels (Ovis) 74 pnt; 2. Jansen (Vredestein) 72 pnt; 3. Gerrits (Smith's acifit) 60 pnt; 4. De Groot (Caballero) 58 pnt; 5. Nieuwkamp (Borne) 57 pnt. Algemeen ploegenklassement: 1. Caballe ro 67.21.53; 2. Batavus 67.22.28; 3. Am3tel 67.26.04; 4. Smith's Acifit 67.26.31; 5. Kroon 67.26.50; 11. Denemarken 67.39.07; 15. Polen 68.21.59. De glunderende winnaar van Olym pia's Tour door Nederland: Leen de Groot in de bloemen. Het belangrijkste gedeelte van de clan uit Manchester was. geconcen treerd achter het Oostelijke doel. Uitgedost zoals alleen Engelsen het willen, compleet in rood en wit ge kleed voor hen een bijna normale kleding en als teken van hun sup porterschap een monstrueuze rood witte rozet, op hun hoofd een rood witte helm of een meterslange rood-witte sjaal, al speelden de Man cunians dit keer in blauw-blauw. Die supporters zagen de zon onder gaan achter de enorme overkapping van Wembley, en dat gebeurde ver van de tribune, ver ook van hun sterren, die voornamelijk op de door Benfica verdedigde helft de acties probeerden op te zetten. Maar dat publiek, die geweldige supporters lie ten hun spelers niet alleen. Het „Uni ted-United" schalde door het stadion, resonneerde in de kuip en echode van de andere kant terug. VOORSPEL Het was slechts het voorspel. De voorsprong dankzij Charlton maakte de „hel" pas echt los..Daar stohden de witte spelers van Benfica met hun doelman Jose Henrique niet alleen tegenover elf spelers, maar ook nog eens 95.000 toeschouwers. Dat elftal overleefde de druk, en kwam uit verloren positie terug. Het wonder gebeurde. De gelijkmaker kwam via Graca. Het andere wonder gebeurde ook, het stadion zweeg, geschokt De aanmoedigingen van de enkele Portugezen waren als ge fluister na de enorme orkaan van Engelse ondersteuning. Maar de golf kwam nog een keer terug, dó'or George Best de zwaarst getackelde Brit, de meest gevloerde aanvaller, die onmiddellijk in de ver- LONDEN De dertiende Europa Cup-finale tussen Manchester United en Benfica is er uiteindelijk een ge worden die yeel kijkgenot heeft ge bracht. Dat op grond van de presta ties in de tweede helft en in de nood zakelijk geworden verlenging omdat na de normale speeltijd de balans in evenwidht was: lal. Ook bij rust was het gelijk: 0—0 en wel na drie kwartier nerveus, hard en rommelig voetbal, waarbij Man chester sterker was geweest, maar Benfica via Eusebio heel dicht bij een doelpunt kwam. De bal sprong van de lat terug. Acht minuten na de rust barstte Wembley haast uit haar voegen, toen Bobby Charlton na een voorzet van Aston met een lichte hoofdbeweging keeper Henrique kansloos liet: 10. Manchester United maakte toen de fout zich defensief te gaan opstellen, waardoor Benfica fel in het offensief kwam. Dat resulteerde bijna 20 mi nuten later in de gelijkmaker van Graca die diagonaal schitterend inschoot. Benfica ging door en Manchester wankelde. Tweemaal moest keeper Stepney koelbloedig redden bij fraaie schoten van de actieve Eusebio die overigens bijzonder zwaar op de huid werd gezeten door Stiles. Het bleef 11 en in de verlenging leek Benfica favoriet. Maar als met een moker zo hard sloeg Manchester United toe. Binnen negen minuten was de zaak absoluut beslist dankzij schitterende doelpunten van Best, Kidd en Charlton. HAMBURG De uitslagen van de woensdagavond gespeelde wedstrijden voor de promotie naar de Bundesliga zijn: groep A: Armlnia Hannover Bayer Le- verkusen 1—1 (1—0), TUS Neuendorf Kickers Offenbach 0—0. Groep B: Rotwelss Essen Göttingen 05 1—0 0). Bayern Hof SV Alsenborn 2—1 (1—1). De standen zijn: Groep A: 1. Kickers Offenbach 3 gespeeld 4 punten. 2. Bayer Lcverkusen 3—4. 3. Tennis Borussia Berlin 3I. Groep B: 1. Rotweiss Essen 3—5, 2. Goettlngen 05 44. 3. Hertha BSC Berlin 3—3. SOFIA Het Nederlandse basketbalteam heeft woensdag in het voor-Olympisch kwalificatietornóoi in Sofia dc eerste over winning behaald. De Nederlandse heren versloegen Engeland met 60—52. Bij de rust was de stand 22—20. De uitslagen: Groep A: Zweden Israël 76—75 na erlenglng, Nederland Gr. Brlttannië 60—52, Frankrijk Tsjechoslo- waklje 54—74. Groep B: Oost-Dultsland Oostenrijk 66—50. Griekenland West-Duitsland 74—66. Bulgarije Finland 7* -64. Zuidslavië Finland 75—72, Bulga rije West-Duitsland 42—39. lenging een klein foutje uitbuitte en daarmee zijn meesterlijke persoon lijke revanche nam op alles wat hem was aangedaan. Toen durfde het publiek weer. Best had een ban gebroken. De beklem ming verbrijzeld. Manchester dreun de door. Het publiek jubelde nog harder. Geen „United - United", maar „O K - O K" en overwin ningsliederen. De zon, die zij woensdagavond achter de tribunes hadden zien zinken, schitterde im mers in alle glorie. SCHADUW VERDREVEN Tien jaar na de vliegramp van Manchester was de schaduw van dit verschrikkelijke ongeluk verdrongen door het sportieve succes van Euro pa's belangrijkste voetbaltornooi. Met manager Matt Busby, die twaalf jaar geleden voor het eerst dacht aan deze beker, hebben twee overlevenden van Muenchen, Bill Foulkes en Bobby Charlton, de wens van alle Engelsen in het Wembley-stadion tot werke lijkheid gemaakt: een Europa cup. Na het Schotse Celtic is Manchester United de tweede club van het En gelse taalgebied die dit succes be reikte. Het vierde en laatste doelpunt van Manchester United. Keeper Henrique van Benfica staart verbaasd de bal na die Charlton (links van de paal) met een fraaie voetbeweging in de hoek knalt. Uitgelaten torsen Brcnnan en Charl- Manchester United als eerste Engelss ton (rechts) de enorme Europa Cup die club heeft gewonnen. ZEIST Willy van der Kuylen in de wedstrijd van 1 mei in Warschau tegen Polen linksbuiten zal de geblesseerde Johan Cruyff vervangen als rechtsbinnen van het Nederlands elftal, dat vanavond in het Olympisch Stadion tegen Schot land uitkomt. „Ik had een tweede mogelijkheid", zei bondscoach George Kessler nadat hij woensdagmiddag op het KNVB-sportcentrum te Zeist de trai ning had afgesloten. „Ik had Sjaak Swart als rechtsbuiten kunnen opstellen en Klijnjan de plaats van Cruyff kunnen laten overnemen. In de voorbereiding op de wedstrijden van het wereldkampioenschap heb ik er de voorkeur aan gegeven een an dere rechtsbuiten te proberen. Klijnjan heeft trouwens al eens eerder als rechtervleugelspeler in het Oranje-team gespeeld, namelijk vorig (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS Als men een analyse van de huidige toe stand in Frankrijk maakt, komt men tot de conclusie dat er door de linkse arbeiders een gruwelijk misbruik wordt ge maakt van de rechts- en machtspositie. De bedrijven blijven bezet, hoewel er talrijke werkwilligen zijn (per slot van rekening stemde meer dan de helft van het Franse electoraat voor president De Gaulle). Meerderheid noch minderheid komen aan het woord, omdat de stakingspiketten die bijna overal de rode vlag hebben ge plant, geen enkele „negatieve" discussie toestaan. Dit laatste geldt zowel het dit week einde gesloten akkoord tussen de regering, de vakbonden en de werk gevers. als de politieke mars die thans op het Elysée wordt uitgevoerd. Het gaat om ccn wijdvertakt kom- plot, dat door communistische volksvertegenwoordigers wordt ge leid, en waarin kleine groepen agita tors alle arbeiders heten te represen teren. De arbeidende klasse, zo luidt het in de officiële taal, vindt de conces sies, die op het sociale front, met name in de loonsector, worden ge daan, niet verstrekkend genoeg. De arbeidende klasse, zo gaat het verder, neemt bij de inwilliging van hun eisen, alleen maar genoegen met het heengaan van De Gaulle. Opvallend is dat een voorstel van premier Pompidou om de werkne mers door middel van geheime stem mingen over de hervatting van hun werk te laten beslissen door de vak bonden is verworpen. De grote demonstraties, die gister avond in o.a. Parijs. Marseille en Ly on zijn gehouden, hadden niets meer te maken met de stakingen, die vrij wel het hele land hebben lamgelegd. De regering moest eraan en De Gaul le moest weg. De betogingen, die overigens rustig verliepen, waren door de commu nistische vakbonden geïnspireerd. In jaar september in Amsterdam tegen Oost-Duitsland". Kessler heeft goede hoop dat de combinatie Klijnjan-Van der Kuylen donderdagavond de Schotse verdedi ging voor problemen kan stellen. „Ze voelen elkaar zeer goed aan. Dat was ook op de training te zien". Het Schotse elftal, dat donderdag in het Olympisch stadion te Amster dam tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Clark (Aberdeen); achter: Fraser (West Bromwich Albion), Mc Creadie (Chelsea), Moncur (Newcastle United) en Mc Konnon (Glasgow Rangers); midden: D. Smith (Glasgow Rangers) en Anderson (Glasgow Ran gers); voor; Hope (West Bromwich Albion), Mc Lean (Dundee), Greigh (Glasgow Rangers) en Cooks (Chelse- H.I. AMBACHT De voetbalwed strijd ASWHHeerjansdam in de tweede ronde van de KNVB, dia dinsdagavond zou worden gespeeld, is uitgesteld wegens een sterfgeval bij ASHW. Het is nog niet bekend wanneer de wedstrijd nu zal worden gespeeld. ASWH wil deze week niet meer aan treden, evenmin als op Tweede Pink sterdag (tornooi) en dinsdagavond (wedstrijd Ambachts elftal tegen Papendrecht). Woensdagavond is er een voetbalwedstrijd op d'e TV en1 donderdag wil Heerjansdam niet spelen omdat dit te dicht bij de zater dag valt. Op die dag wordt de derde ronde afgewerkt. Portugal zag de beherfinale niet PARIJS Dc Portugese voetballiefheb bers hebben de finale van het tornooi om de Europese beker voor landskampioenen niet op TV gezien. De ontmoeting zou aanvankelijk vla het Franse Eurovisie-net ln de Portugese hulskamers komen. De staking van het Franse televlsiepersoneel maakte de uitzending onmogelijk. de Franse hoofdstad, waar zo'n hon derdduizend man op de been was, liepen Seguy, secretaris-generaal van de CGT, en Rochet, secretaris-gene raal van de communistische partij (tevens communistisch fractieleider in de Nationale Vergadering) vooraan in de lange en brede stoet. Onderschot Al met al is het wel duidelijk dat president De Gaulle de ernst van de toestand heeft onderschat. Toen hij met het voorstel van het referendum kwam, met zijn inmiddels overbe kend geworden „Oui" en „Non", meende hij het Franse volk een keus te kunnen bieden tussen orde en cha os. Ook was hij ervan overtuigd dat hij als overwinnaar uit de strijd te voorschijn zou komen. De versnelling van de gebeurtenis sen vraagt volgens de meeste gaul listische volksvertegenwoordigers echter snelheid van handelen. Via al gemene verkiezingen, overigens een veel beter middel dan een volksraad pleging, waarbij het „non" tegen De Gaulle identiek is aan het „non" te gen de voorgestelde hervormingen zouden ze op een volksuitspraak wil len aansturen die beslissend is voor het al of niet voortbestaan van de Vijfde Republiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11