Dwerg McCarthy wist reus te verslaan „De jongens hebben me beloofd alles te geven" •4 Zege kan Leen de Groot bijna niet meer ontgaan -Een „Fauvist" is verstild f DE NEDERLAAG VAN KENNEDY SHO kreeg geen kans tegen militairen: 0-3 OOupli-kaaGt 1Van Dongen vereeuwigde vele bekende figuren A.r.-fractie tegen verhoging toto Kannibalisme onder varkens schuld van de mooie stallen MATT BUSBY OVER MANCHESTER UNITED: Krekels won zesde etappe Olympiads Tour Autobedrijven goed jaar Gebr. Liebrechts triomfeerden in Hulst Ronde van de Toekomst op losse schroeven 7 WOENSDAG 29 MEI 1968 NA TWEE niet indrukwekkende overwinningen in Indiana en Nebraska heeft senator Robert Kennedy gisteren bij de voorverkiezingen in Oregon zijn eerste nederlaag geleden. Het propaganda-apparaat van de familie Kennedy, dat mil joenen kost, moest het afleggen tegen het enthousiasme van de jongeren, die zich belangeloos voor senator McCarthy hadden ingezet. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Trans World Airlines heeft op enkele transcontinentale ïijn- vluchten een Europese stijl inge voerd. Interieur van het vliegtuig, maaltijden, lectuur, zelfs de stewar dessen zijn Frans, Engels en Ita- iiaans. Eén der negen kanaltop de )oordradio brengt een volledig Eu- idfropees muziekprogramma. Op de 'ranse vluchten wordt men door de TWA-stewardes in gouden Farijse minirok in het Frans begroet. De iJritse stewardes is gekleed door mode-ontwerper Elisa Daggs en de 'taliaanse stewardessen (zie foto) dragen een Romeinse mini-toga. Amerikaans vliegen betekent bediend worden door een stewardes in Man- hattan-stijl. Voor McCarthy, die nog altijd niet als een werkelijke kanshebber op de presidentiële kandidatuur van de Democratsiohe partij wordt be schouwd, is de overwinning op Ken nedy van grote persoonlijke bete kenis. Zijn positie in Californië, waar volgende week dinsdag voor verkiezingen worden gehouden, is er aanmerkelijk door versterkt. Nieuwe vaart Na zijn nederlaag in Nebraska werd McCarthy al afgeschreven. Nu echter komt er opnieuw vaart in zijn campagne, omdat velen thans geneigd zijn hem te zien als de dwerg, die de reus wist te verslaan. Bij de voorverkiezingen ging het er tot dusver vooral om, met hoe groot verschil Kennedv McCarthy de baas zou kunnen blijven. In In diana was het verschil niet groot en in Nebraska wist Kennedv nau welijks boven de 50 pet. te komen, terwijl hij veel hoger had gemikt. Oregon moest het bewiis leveren dat hij tot betere prestaties in staat was. Enkele dagen geleden zei Kennedy nog, in Oregon te moeten winnen, wil de hjj een kans maken bij de belang rijke vqprverkiezingen In Californië. Zelfs zou hy hebben gezegd, geen le vensvatbaar kandidaat meer te zullen zijn als hij in Oregon zou verliezen. Niettemin zal hij nu de strijd om de kandidatuur voortzetten. Laatste kans In Californië krijgt Kennedy zijn laatste kans, demonstratief aan te to nen, dat hij de aangewezen man is om in november namens de Democra tische partij naar het presidentschap te dingen. Zijn medewerkers trachten ROTTERDAM Cornelis Theodorus Marie (Kees) van Dongen, die op 26 januari 1877 in Delfshaven in een streng, burger lijk milieu werd geboren, vestigde zich al op 20-jarige leeftijd in Parijs, waar hij zich spoedig aansloot bij de schilders van Montmartre. Picasso, Matisse, Vlaminck, Modig- iliani en Derain behoorden tot zijn vele vrienden. Hij was een populair man in de society, waarvan hij es vooral in de jaren tussen 1920 en 1930 vele bekende figuren in portretten vereeuwigde. In vaak felle kleuren vertolkte Van Dongen het mondaine en demi-mon daine leven van zijn tijd. In zijn be handeling van materiaal en kleur was hij een vertegenwoordiger van het fauvisme, maar zijn werk behield typisch Nederlandse kenmerken. Hij schilderde de meest uiteenlo pende persoonlijkheden, zoals Anato- le France, Mistinguett, Maurice Che valier en de Aga Khan, en vele vrou wenfiguren. zowel naakt als in luxu euze kleding. Interieurs en stadsge- FR ZAL ongetwijfeld zeer verschillend worden gedacht over de levensgang I en het karakter van Kees van Dongen en over de inhoud van een groot deel zijner I schilderijen. Op één punt echter moeten de meer ingewijden het met elkaar eens zijn, nl. dat met deze eigenzinnige, vrij- buiterige en vaak provocerende mens de laatste meester van internationaal formaat is heengegaan die naar wezen wegkte van uit dc grote traditie van de Hollandse Schilderschool. Hoe Frans hij ook mag zijn geworden, Nederlander is hij gebleven in zijn rond uit zeggen (schilderen) hoe hij over iemand dacht en in zijn tekort aan „respect" voor rangen en standen, zoals hij ook, ondanks alle „wilde" invloeden, puur Hollands was in zijn verknochtheid aan kleur en kwast. Men kan Van Dongen in een niet ge ring aantal van zijn schilderijen mo dieusheid verwijten, een toegeven aan be haagzucht en sensatie en niet zelden een licit verlagen tot banalisering. Waar is ook, dat een tekort aan geestelijke diep gang er oorzaak van is, dat hij het niet heeft gebracht tot dc „galerij der onster- felijken? Maar wij doen hem onrecht door hem generaliserend als oppervlak- big bij te zetten. Kees van Dongen heeft namelijk als chroniqueur van ..la helle epoque", in plaats van oppervlakkig te zijn, een fel stuk sociale kritiek in verf geschreven logen de mens en de tijd tussen twee wereldoorlogen, die beiden niet zo mooi waren als de romantisering wil doen ge loven. Bewijzen van zijn vermogen, dc mens vlijmscherp tc peilen, vinden we in zijn meesterstukken, die, zo zij de eeuwen niet verduren, dan toch wel gerekend blijven tot de beste stalen van portret kunst van deze eeuw, o.a. het psycholo gisch tot het hot gaande portret van de hertogin van Noailles en de in verf ge ranselde beeltenis van Charles Rappoport waarmee hel Rotterdams Museum Boymans van Beuningen waarschijn lijk Van Dongens krachtigste uitschieter bezit. Kees van Dongen heeft kat-en-muis gespeeld met de society, die hij bijna giftig als vermolmd en decadent le kijk stelde, waarmee hij tegelijkertijd zijn materiële welstand en artistieke roem verdiende. Zo kreeg hij evenwel ook de reputatie, zich tc buiten tc gaan min dc j euvelen, die hij zo cynisch en genadeloos j san het licht bracht. Hier nu heeft dc legende hem onrechtvaardig behandeld, ils gevolg waarvan velen hem onverdiend j -veroordeeld. de nederlaag in Oregon te bagatellise ren door te verklaren, dat pas in Ca lifornië de beslissing zal vallen. Intussen gaat het er wat de De mocratische partij betreft steeds meer op lijken dat de beslissing dit jaar niet tijdens de voorverkiezingen zal vallen, zoals in 1960 gebeurde. Toen boekte John F. Kennedy over rompelende successen. Hij was al ze ker van de kandidatuur, voordat de partijconventie werd gehouden. Ook als Robert Kennedy volgende week in Californië wint, kan hij wel licht geen verandering meer brengen in de loop der gebeurtenissen, die zich in het voordeel van vice-presi dent Hubert Humphrey lijken te ont wikkelen. En dat, terwijl deze niet aan de voorverkiezingen deelneemt, omdat hij zich te laat in de rij der gegadigden had gevoegd. In het republikeinse kamp is de vroegere vice-president Richard Nixon nog heer en meester. Bij de voorverkiezingen heeft hij geen figuur van formaat tegenover zich. Ook de Newyorkse gouverneur Rockefeller meldde zich te laat aan om nog aan de voorverkiezingen te kunnen deelnemen. Naar zich laat aanzien is de mogelijkheid dat hij Nixon de weg naar de kandidatuur verspert, vrij klein geworden. Gehavend JAC won van CSVD: 3-0 WASSENAAR Een met zes A- junioren en één B-junior spelend JAC heeft gisteravond het bekerduel tegen het op volle oorlogssterkte aantredend CSVD met 3—0 gewonnen. Dominicus (tweemaal) en Van Tilburg zorgden voor de doelpunten. JAC komt in de volgende ronde uit tegen de winnaar van Zwart Wit's-Gravenzande. DEN HAAG De meerderheid van de a.r.-fractie in de Eerste Kamer is tegen een wijziging van de wet op de kansspelen, waardoor de maxi mumprijs in de sporttoto en de hoofd prijs in de staatsloterij een half- miïjoen gulden-wordt. Dit, zei giste ren mr. P. J. Verdam (a.r.) in de Kamer. Zoals het zich nu laat aanzien, zal de wetswijziging op niet al te grote tegenstand stuiten. Minister Polak zei op een vraag van mr. G. J. P. Cammelbeek (soc.) dat nog wordt bekeken of de doel stellingen van het wetsontwerp versterking van de positie van de sporttoto zouden worden onder mijnd door een hoofdprijs van even eens vijf ton in andere loterijen. De Eerste Kamer ging akkoord met de nieuwe leerplichtwet, die de be staande, uit 1900, zal vervangen. In de nieuwe wet wordt onder meer de negenjarige leerplicht geregeld, die op een later te bepalen datum zal worden ingevoerd. AMSTERDAM De Friese bioloog G. van Putten is aan de GU gepromo veerd op een proefschrift over het slaartbijten bij varken3. Hij komt tot de conclusie, dat het kannibalisme onder de dieren is ontstaan door ver gaande automatisering van het veeteeltbedrijf. Ze voelejj zich onbehaaglijk, hebben vaak niet voldoende ventilatie en stro om in te wroeten en gaan dan elkaar te lijf. Deskundigen schatten, dat zo'n 20.000 mestvarkens per jaar sterven aan door staartbijten veroorzaakte infecties of daardoor waardeloos worden voor de slacht. Poëzie (7) Onze complimenten voor de gewel dige volzin over kunstenaars kunstenmakers grappenmakers, waarmee dr. Stolk zijn eerste betoog over poëzie begon. Hij heeft er waarschijnlijk heel lang over gedacht en was er dan ook, gezien het feit dat hij er zo trots mee begint, erg mee ingenomen. Voor ons is het echter de grootste onzin. Het wordt echter nog mooier als hij de dichter Buddingh' te lijf gaat. Wij vinden het wel nodig hierover even iets recht te zetten. Dr. Stolk begint met Buddingh' af te kraken, omdat hij zo'n hese „rotstem" heeft. Buiten beschouwing latend of dit nu wel of niet zo is, is het toch wel flink mis om op deze grond een ge dicht af te keuren. Een gedicht is een produkt dat, als het eenmaal af is, los van de maker bekeken moet worden. Dichter en declamator zijn überhaupt twee verschillende beroepen. Verder zou Vondel, waarschijnlijk een favo riet van Stolk. wel eens een zeurstem gehad kunnen hebben. Maar Stolk gaat verder. Hij gaat nu de bundel „Wil het bezoek afscheid nemen" afkeuren op grond van ge dichten die Buddingh' drie of vier jaar daarvoor in andere bundels publiceer de. Wij hebben het idee dat Stolk het hele bestiarium niet gelezen heeft. Bo vendien zegt de dichter zelf dat zijn vorige werk (waarbij ook dat „elastiekje") veel minder is dan de laatste bundel. Hier vinden we, mede ter geruststelling van dr. Dominicus, ook geen uitgeknipte stencils of opge plakte spoorkaartjes meer, maar, ja u leest het goed, GEDICHTEN. En deze hebben meer te zeggen dan het geleu ter over nihilistische poëzie en hebben ook geen andere naam nodig dan poëzie. Dat iemand spoorkaartjes en boodschappenlijstjes niet met deze naam wil betitelen, is niet verwonder lijk. Deze manier van werken is ech ter al weer lang voorbij. (We kunnen Stolk en Dominicus niet kwalijk ne men dat ze het allemaal niet meer bij kunnen houden, want ze worden, ge zien hun uitlatingen, ook een dagje ouder.) Maar dat iemand gedichten als „De Beer" of „Het Zeepaardje" of welk ander gedicht uil het bestiarium dan ook, niet als poëzie kan zien, wekt bij ons toch enige verwondering. Dit zijn namelijk geen gewone alledaagse ver haaltjes over dieren, maar toespelin gen op allerlei mensen. Bijvoorbeeld in „De Beer"; Vandaag de dag wandelt hij zelfs olijk vadsig als Yogi door de bossen van God's Own Country: Bruin of zwart mag best. (alleen zorg dan wel dat je een beer bent) maar muilkorf en ketting worden over heel de wereld nog steeds druk gebruikt. Als dit geen poëzie is, wat is het dan wel? Wij vragen ons dan ook af wat heren als Stolk en Dominicus on der „positieve" dichtkunst verstaan. Gorinchem Redactie literair maandblad Swaswiet LONDEN Meer dan tien jaar geleden, op 6 februari 1958, schrok de voetbalwe reld op van een vliegongeluk. Het toestel met de ploeg van de Engelse kampioen Man chester United aan boord stortte neer bij München. Manchester kwam uit Bel grado, waar voor de Europa cup tegen Rode Ster was ge speeld. Het verlies was groot: manager Matt Busby, zelf zwaar gewond, raakte acht spelers kwijt, onder wie vijf van het nationale Engelse elf tal. Van de overlevenden maken Bobby Charlton en Bill Foulkes nog steeds deel uit van het vernieuwde Manchester United, dat vanavond als eerste Engelse ploeg in de finale van het Europese tornooi voor landskampioenen uitkomt tegen het roemruchte Benfica. De finale in het Gigantische Wembley-stadion in Londen wordt door de Engelse spelers en suppor ters met vertrouwen tegemoet ge zien. Ondanks het feit dat Benfica in 1961 en 1962 de Europacup vero verde, zegt Matt Busby opti mistisch: „Ik geloof niet dat mijn club de unieke kans om de cup te winnen, voorbij zal laten gaan. Mijn jongens hebben me beloofd al les te zullen geven om de beker voor de eerste maal in Engeland te brengen. En hun beloning is er naar..." Over de grootte van de premie die de spelers van Manchester Uni ted zullen krijgen na een overwin ning, wordt een angstvallig stilzwij gen bewaard. Vlw speler* Busbv rekent vooral op zijn vier sterkste spelers: doelman Alan Step ney. die in moeilijke wedstrijden naar grote hoogte kan groeien, Nob by Stiles, die de opdracht heeft Eusebio uit te schakelen, halfspeler Bobby Charlton, bekend om zijn verrassende schoten en Engelands voetballer van het jaar George Best, begaafd technicus en gevreesd schutter. In het Engelse rumoer dat aan de heroïsche strijd vooraf gaat voet balliefhebbers kunnen rekenen op een spannende finale dreigt Ben fica verloren te gaan. De Portuge zen, sinds het weekeinde afgezon derd in HarU>w op dertig kilometer van Londen, beschouwen de finale wedstrijd niet als een absoluut hoogtepunt in hun roerige voetbal geschiedenis. Het duel is slechts een van de grote wedstrijden, waarvan Benfica Engelands hoop Nobby Stiles, de man die Benficas gevreesde schutter Eusebio moet uitschakelen. er al zoveel achter de rug heeft. Zenuwen spelen dan ook geen enke le rol en Benfica-coach Otto Gloria hoopt dat hij juist op dat punt de Engelse ploeg kan overmeesteren. Eusebio: „Manchester mag dan voor eigen publiek favoriet zijn, de nervositeit, zoals die tot uiting kwam in het duel tegen Real in Madrid (33) kan een stempel drukken op het ongetwijfeld effec tief en gevaarlijk aanvalsspel van de Engelsen. Ik zie niet in waarom wij niet voor de derde keer de cup kunnen winnen. Toch hoop ik dat ik niet zo fel op de huid gezeten zal worden door Stiles. Tijdens het we reldkampioenschap in 1966 bij de wedstrijd Portugal Engeland heb ik geen bal gezien..." De belangstelling voor de wedstrijd vanavond is overweldi gend. Afgezien van de finale om de wereldtitel tussen Engeland en West-Duitsland in 1966 en de En gelse cup-final tussen Tottenham Hotspur en Chelsea in 1967, is er nog nooit zoveel vraag geweest naar toegangskaarten voor het Wem bley-stadion. Bijna een half miljoen verzoeken kwam binnen. Er zijn „slechts" 100.000 kaarten beschik baar, waarvan er 3.000 naar Lissa bon zijn gegaan. Op de zwarte markt werd dezer dagen reeds tien pond (ongeveer 86 gulden) voor een kaartje van één pond betaald. Het is vanavond voor de vierde maal dat een van de finalisten in eigen land speelt. Stade Reims in 1956, Real Madrid in 1957 en Inter Milaan in 1965 gingen Manchester voor. Manchester United bereikte de fi nale op de volgende wijze: Eerste ronde: Hibernians Valetta 40 en 0=0. Tweede ronde: Serajewo 21 en 0—0. Kwartfinales: Gornik Zabrze 20 en 01. Halve finales: Real Madrid 10 en 3—3. Benfica deed het zo: Eerste ronde: Glentoran Belfast 0=0 en 11 Tweede ronde: St. Etienne 2— en 0—1. Kwartfinales: Vasas Boedapest 3—0 en 0—0. Halve finales: Juventus Turijn 40 en 10. Het totaal doelgemiddelde in Eu ropacupwedstrijden is van Man chester United twaalf voor en vijf tegen en dat van Benfica: elf voor en twèe tegen. OPLOO De Limburger Jan Kre kels heeft de zesde etappe van Olym piad Tour door Nederland gewonnen. Hij legde dc 175 km van Oploo naar Nijverdal af In 4 uur 2 minuten 35 seconden. Henk Nieuwkamp legde beslag op de tweede plaats en Pierre Dijkstra klasseerde zich als derde, beiden in dezelfde tijd als Krekels. Leen de Groot behield de leiding in het algemene klassement. De oranje trui van De Groot kwam geen moment werkelijk in gevaar. Dat De Groot de leiding in het pun tenklassement aan spurtwinnaar Jan Krekels moest afstaan, werd door zijn ploegmakkers niet zo zwaar op genomen. ,.Je kunt nu eenmaal niet overal aan denken", was het nuchte re commentaar van Henk van Vught. Olympia's Tour wordt nu geheel be- zichten completeerden zijn oeuvre. Beroemd waren ook de feesten die hij in zijn goede jaren in Parijs gaf. Fransman Van Dongen, die in 1929 Fransman werd, kreeg zijn opleiding aan de Rotterdamse Academie. Hij maakte toen onder meer tekeningen voor een Rotterdams blad. Kort na 1900 was hij in Parijs medewerker van geïl lustreerde tijdschriften, waaronder Le Rire, Gil Bias en Revue Blanche, die hij een gouden tijd bezorgde. Na de eerste tentoonstellingen van zijn werk olieverfschilderijen, aquarellen, tekeningen in Parijs volgden exposities in allerlei landen, waaronder Nederland. Amerika en Engeland. Onlangs werd in het Rotterdamse museum Boymans nog een over zichtstentoonstelling gehouden ter gelegenheid van zijn negentigste ver jaardag. Bij deze gelegenheid hebben wij uitvoerig over de schilder en zijn werk geschreven. De schilder kon wegens ziekte niet naar Rotterdam komen. Van Dongen vestigde zich na de Twpede Wereldoorlog in Monte Car lo. Zijn op de hoogten gebouwde villa verliet hij vrijwel niet meer. Vier of vijf jaar geleden hield hij op met schilderen. Matig duel in Nieuiv-Beijerland heerst door deze sterke formatie, die met De Groot, Harings, Baars, Van Vught, Snijders en schaatsenrijder Jan Bols aanmerkelijk in klasse bo ven de andere ploegen uitsteekt De kracht van De Groot en de zij nen bleek in de rit van Oploo naar het in feeststemming verkerende Nij verdal, waarin zij elk de aanslag op de leiderstrui van hun kopman met gemak verijdelden en tenslotte in de NIEUW-BEIJERLAND Op hpt terrein van NBSVV in Nieuw- Beijerland kreeg de tweedeklasser SHO dinsdagavond geen schijn van kans in een oefenduel tegen een mi litair B-elftal. De 700 toeschouwers zagen een matig duel, waarin de mi litairen, zonder tot op de bodem van hun reserves te tasten, een 03 overwinning behaalden. Al in de zevende minuut keken de Oudbeijerlanders tegen een ach terstand op toen Mellaard (NEC) de roos trof: 01. De militairen scha kelden een versnelling tPrug maar SHO zag niettemin geen kans een vuist te maken. Toen Heskamp (FC Twente) er na 18 minuten in de tweede helft 02 van maakte, was de strijd definitief beslist. Ad den Boer kreeg voor SHO nog enkele fraaie kansen maar hij wist er niet éénmaal t,ebruik van te maken. Na 27 .minuten was het v. Kooten (Hermes DVS) die 0—3 scoorde na dat Van Daele (Feijenoord) tegen de paal had geschoten. Dezelfde speler had even daarvoor ook al op het houtwerk gemikt. Drie minuten vóór h^t einde had de doorgebroken Ger Reedijk pech toen hij na een fraaie aktie tegen doelman Ocsterbaan (EDO) opknalde. De internationale scheidsrechter P. Roomer leidde het sportieve duel uitstekend. UTRECHT Bijna 70 procent van de autobedrijven heeft in 1967 meer nieuwe personenauto's ver kocht en bij 20 procent bleef 'de om zet hetzelfde. Bij bedrijfswagens wa ren de cijfers minder gunstig. Dit staat in het jaarverslag van de Bond van Automobiel-, garage- en aanverwante bedrijven. Er wer den 644.000 gebruikte auto's -ver handeld; 50.000 meer 'dan in 1966. De invoer van gebruikte personenauto's is nog groot, maar de expansieve groei uit de beginjaren van 1960 schijnt tot stilstand gekomen. Er werden 45.000 nieuwe brom fietsen meer verkocht (310.000 te gen 263.000). De omzet in scooters daalde met de helft tot 844. HULST Wim Liebrechts, een broer van schaatser Rudi. heeft dins dag in Hulst een wielerwedstrijd voor amateurs gewonnen. Rudi Lie brechts ging als tweede door de finish. Deze beide renners hebben de slotfase volledig beheerst. Dertig km voor het einde kwam de beslissende sprong van Wim Lie brechts die 25 seconden voorsprong nam. Met nog 5 km voor de wielen sloten vier jagers zich bij de kop loper aan, nl. Kees Frijters, Van Overveld, Wouters en Rudi Lie brechts. Direct nadat de fusie tot stand was gekomen sprong Wim Lie brechts opnieuw weg en kreeg nu zijn broer Rudi aan zijn wiel mee. Het tweetal wist op fraaie wijze alle tegenaanvallen te pareren en Rudi Liebrechts drong in de laatste meters niet meer aan om zijn broer van de welverdiende zege af te houden. Uitslagen amateurs: 4. W. Lie brechts (Vlaardingen) 100 km in 2.22; 2. R. Liebrechts (Vlaardingen); 3. op 24 seconden A. van Overveld (Zegge); 5. K. Freijters (Zegge); 6. op 45 seconden B. Breur (Nieuwe- Tonge); 7. A. van Haren Cs Graven deel); 8. A. Konings (Sprundel); 9. A. van Ham Cs Gravendeel); 10. P. Kettenis (Den Haag). Nieuwelingen: 1. G. Oosterbosch (Eindhoven) 60 km in 1.32; 2. op 25 sec. H. Verstraete (Hoofdplaat); 3. J. Dekkers (Guttecoven)4. H. Daemen (Elsloo); 5. P. Maas (Heer- Ie); 6. C. Priem (Goes); 7. B. Jur- riaans (Amsterdam); 8. C. Bal (Kwadendamme); 9. B. Kokken (Grevenbicht); 10. B. Ter-Harmsel (Lage-Zwaluwe). beslissende vlucht van zes voor de klassering onbelangrijke coureurs Cor Baars meestuurden om het ploe- genklassement ook in te pikken. Die vlucht van zeven renners was het sluitstuk van een weer weinig opwindende rit langs de Zeven Heu- velenweg en via Nijmegen en Arn hem naar de textielstreek van Twen te. Aan die ontsnapping waren tal rijke schermutselingen vooraf ge gaan, waarbij vooral de twintigjarige bouwvakker Piet van der Kruys uit Helmond zich danig weerde. Zijn rechtstreekse aanvallen op de leider leverde hem tenslotte alleen de prijs voor de strijdlustigste op, want steeds weer werden zijn pogingen kundig geweerd, vaak door Leen de Groot zelf. BESLISSEND Andere vuurtjesstokers waren Piet Hoekstra. Mat de Koning. Kees Koe ken. de Nieuwzeelandse Nederlander Tino Tabak, Wim Deelen en Wim Prinsen. Maar hun acties vonden geen genade in de ogen van dc cabal- lero's. Heel anders werd de situatie toen in de buurt van Holten (140 kilometer) de Amstcl-rijder Voogt en dc Olympiaan Riem een beslissend gat sloegen en al spoedig gezelschap kregen van Tabak, Dijkstra en Cor Baars. De Batavieren, die de laatste dagen met tien seconden voorsprong de lei ding in het ploegenklassement had den, lieten het nu afweten. Zelfs toen Jan Krekels en Henk Nieuwkamp in een machtige rush op de Holterberg de kopgroep op zeven man brachten, waren er geen mannen van Batavus bij. Van dit moment af deden de pupillen van Gé Ueters natuurlijk al len hun best de zaak achter af te stoppen en met een uiteindelijke winst van 45 seconden konden zij zeker tevreden zijn. In de kopgroep speelden mannen van het laatste uur in de beslissende fase de hoofdrol. Henk Nieuwkamp en Jan Krekels, die als laatsten wa ren bijgekomen, beslisten in een on derling duel in Nijverdal wie naar het erepodium mocht gaan. Het werd Jan Krekels, die met miniem verschil de winnaar van de etappe van de voorgaande dag naar de tweede plaats verwees. In de voorlaatste etappe deden zich weer een paar valpartijen voor, die zich ernstig lieten aanzien maar ach teraf weinig letsel teweeg hadden ge bracht. Er 'ging bepaald een schok door de karavaan toen Fedor den Hertog tegen het plaveisel smakte. i DEN HAAG Het is lang niet zeker, dat de Ronde van de Toe komst, die op 7 juni in Thonon les Bains aan het Meer van Genève moet beginnen, dan inderdaad van start zal gaan. De situatie in Frankrijk heeft de organisatoren ertoe genoopt om de beslissing over het doorgaan van deze amateurronde pas te nemen op maandag 3 juni. Voor Joop Middelink, die als leider van de Nederlandse ploeg naar dit evenement gaat, brengt deze late beslissing vele moeilijkheden met zich mee. Hij heeft besloten zijn pro gramma normaal af te werken en af te wachten of hij inderdaad 3 juni naar Frankrijk zal kunnen vertrek ken. Die slag is aan u. Mijnh. A. C. van Hijfts uit IJzendijke Prijswinnaar van 1500.- in het boeiende Shell Dupli- kaart spef. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. Hij kwam ten val over de fiets van Leen Poortvliet, die in een heg was gereden. Even bleef Den Hertog lig gen, maar hij kon toch verder rijden en smaakte het genoegen, zij het met veel moeite, aan de staart van de hoofdmacht Nijverdal binnen te fietsen. Hij ontsnapte toen op het nippertje aan een nieuwe valpartij, waarbij onder anderen Roel Snijder en Henk Hoekstra betrokken waren. Ook hier bleef het bij materiële schade en een paar schrammen. Dc uitslag van de zesde Etappe luidt: I. Krekels (vis) 4.02.35 met bon. 4.02.20: 2. Nieuwkamp (Amstcl) z.t. met bon. 4.02.25; 3- D,bfcstra (Noordelijk team) z.t. met bon. 4.02.30: 4 Raars (Cabellero) z.t.; S. Tabka lOlympla) z.t 6. Voogt (Amstcl) z.t.; 7. Riem (Olympla) z.t.; 8. Frijters (Kroon) 4.03.17: 9. Cerrlts (Smiths) 4.03.20; 10. Van Katwijk (Amstel) z.t.; 11. Koeken (Vre- desteln) z.t.; 12. Rentmeester (Smlthj) z.t.i 13. Gazda (Polen) z.t.: 14. Jansen Vre- dcsteln) z.t; 15. Groen (batavus) z.t. Het algemeen klassement na zes etappes luidt: 1. De Groot (Caballero) 18.14.27: 2. Bakker (Kroon) 18.15.06; 3. Hoogrhelde (SporfB8> 18.15.10: 4, Holst (Peugeuot) IR.15.32: 5, Leglerse (Batavus) 18.15.33; 6. Gerrlts (Smlihs) 13.15.44: 7. Van KatwljJs (Amstel) 18.15.59: 8. Rentmeester (Smiths) 18.16.00: 9. v. d. Leeuw (Ovls) 18.16.30; 10. Van Vught (Caballero) 18.18.31. 11. v. d. Kruys (Krooni 18.16.38: 12. De Koning (Amstel) 18.16.40: 13. Jansen (Vredesteiiu 18.17.21; 14. Krekels (Ovls) 18.17.35: IV. Dec len (Batavus) 18.17.55.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7