PREMIER DE JONG: WE WAREN FOUT O Dupli-kaaot Commentaren Duurdere boter door akkoord zuivelmarkt JAMIN 1 Verlenging van de cao's is voorlopig van de baan Boerin bekent parathion in tabak VAN DONGEN OVERLEDEN Het Kwartet (RITA) Vrij warm LARDIXOIS: OXDEK DRUK VAX BOEREX Jon long overleden Kennedy geeft nederlaag toe Cohn-Benclit in Parijs Woensdag 29 mei 1968 - 49ste jaargang Nieuwe Leiclse Courant vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Dicmer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 1 i 'M In een korte verklaring gaf premier De Jong ronduit toe dat het loonbesluit onjuist was. Het overleg met het be drijfsleven heeft in deze beleidswijzi ging een beslissende rol gespeeld. Achter de regeringstafel de loonde- batten van links naar rechts minister Witteveen, premier De Jong en mi nister Roolvink. Als gij standbeelden neer haalt, bewaar dan het voet stuk: het kan te pas komen. LEC 9 Vrouwen op Schotse kansels pagina Kernmerk „Ik lieL er mijn levertraan in ge gooid. Dat kon toch geen kwaatl?" OMROEPEN BIEDEN HUN PINKSTERPRO GRAMMA'S - PAG. RADIO TV ui« mirr-iT :*1|» WK EK DE BILT Een sterke gordel van hoge luchtdruk strekt zich thans uit van Spanje via Enge land en Scandinavië tot in Rus land. In dit gebied is het rustig weer met normale temperaturen. Boven Midden-Europa veroor zaakt dit hogedrukgebied een zwakke oostelijke stroming van vrij warme lucht, waarin maxi mumtemperaturen van ruim 25 graden voorkomen. Langs de kusten van West- Europa blijft de wind aanvanke lijk echter nog noordelijk met aanvoer van koelere zeelucht en bij ons ook bmnendrijvende lage bewolking of mistbanken. In Zuid-Europa houdt het weer ook nog een zomers karakter, waarbij op slechts enkele plaatsen on- weersgebieden voorkomen. De BILT Droog weer en in het algemeen vrij zonnig. Overwegend matige wind tus sen noord en noordoost en iets warmer. onder 20.48. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister-president De Jong heeft gisteren „ronduit" toegegeven, dat het besluit tot verlenging van de cao's in 1969 onjuist was. De heer De Jong zei wel dat het kabinet nog steeds van mening is, dat een dergelijke verlenging bij gelijkblijvende economische situatie aan het eind van het jaar passend en doeltreffend zal zijn. In het licht van de eventueel gewijzigde omstandigheden zal dan bekeken worden of het re geringsstandpunt gewijzigd moet worden. In de overweging zal dan ook het advies van de SER worden betrokken. Inmiddels zal het kabinet de Kamer wel vragen haar een wettelijk instrument in handen te geven om contracten te kunnen verlengen. De premier zei in zijn vijf minuten durende verklaring, die afgelegd werd nadat alle sprekers uit de Kamer op wijziging van het rege ringsstandpunt hadden aangedron gen, dat het overleg met het be drijfsleven in deze beleidswijziging een beslissende rol had gespeeld. Naast gunstige aspecten als verbe tering van de conjunctuur wees de heer De Jong met nadruk op de „zor genkinderen" van de regering: beta lingsbalans en werkloosheid. Hij ver trouwde er op dat deze aspecten bij Kamer en bedrijfsleven begrip zou den vinden. Daartoe door de heer Den Uyl (soc.) bij interruptie uitgenodigd, ver klaarde de premier nogmaals dat de regering is teruggekomen op de beslissing Bovendien was de formu lering: de regering heeft derhalve besloten enz. juridisch onhoudbaar, waar de wettelijke bevoegdheid nog ontbreekt. De heer De Jong liet uitkomen, dat verlenging van de contracten hem nog steeds voorkomt als de meest wenselijke maatregel om enerzijds het systeem van de vrije loonpolitiek de nodige speelruimte te laten en an derzijds de loonbeweging binnen aanvaardbare grenzen te houden. SER-ndvies Minister van Sociale zaken B. Roolvink antwoordde op de kritiek vanuit de Kamer waarom de SER niet was ingeschakeld, dat hij de loonnota met een begeleidende brief aan de SER had gestuurd en dat hij dit wel degelijk als een adviesaan vrage beschouwde, waar de SER in het tweede halfjaarlijkse rapport on gevraagd advies geeft. „Ik zal dit punt overigens nog opnemen met de voorzitter van de SER wanneer ik hem binnenkort zie", aldus de heer Roolvink. De bewindsman bleef erbij, dat de vrije loonpolitiek alle kans gekregen heeft zich waar te maken, zelfs nadat de heer Den Uyl hem er op wees dat de premier zojuist een ingrijpende loonmaatregel had teruggenomen. Hij deelde mee, dat een wet op de loon vorming hopelijk nog tijdens het re ces de Kamer zal bereiken. Omdat de voorbereiding hiervan veel tijd vergt, zou hij de Kamer vragen het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudingen in die zin te wijzigen, dat verlenging van contracten mogelijk wordt. De heer Roolvink verzekerde de Kamer dat, als de lonen teveel stij gen, de sociaal zwakken en de werk lozen het gelag dreigen te betalen. Over de inkomenspolitiek zei hij dat de looninkomens veel meer waren gestegen dan de overige inkomens. S paren W Die slag is aan u. Mej. A. J. Th. van Deursen uil Amsterdam Prijswinnaar van I 500,- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. Drie drijvende bokken van het Duitse bergingsbedrijf XJlrich Harms hebben gisteren het brughuis van het Oostduitse vrachtschip Stubbenkammer de Nieuwe Waterweg binnen ge bracht. Het stuk woog 2000 ton, waarvan 800 ton lading in een deel van een ruim. Het schip zonk vorig jaar november na een aanvaring, enkele mijlen buiten de Waterweg. De Stub benkammer was zodanig uit elkaar geslagen dat het schip naar de sloop moest. Vanuit de Kamer werd aangedron gen op spaarregelingen. De minister antwoordde, dat de beste methode de spaarquote op te voeren een verbete ring van pensioenen was. Als met name de werkgevers daar in de laatste jaren meer aandacht aan besteed hadden, zouden we nu niet in zo'n ongunstige situatie zijn. Met de vermogensaanwasdeling wil de rege ring een begin van een experiment wagen, overeenkomstig het SER-oa- vies. Het bedrijfsleven zou echter met voorstellen moeten komen. De regering zal het programma van 150 miljoen voor de werkgelegen heid reeds in augustus doen ingaan. Passend werk Er zijn maatregelen in onderzoek om het begrip passend werk scherper te stellen, waardoor het minder voor komt dat bedrijven in probleemge bieden niet aan werknemers kunnen komen. Ook het aantal buitenlandse arbeiders zal worden bekeken. De heer Roolvink hoopte nu einde lijk een in 1964 aan de SER gevraagd advies te ontvangen over een Raad voor de Arbeidsmarkt, waarop ook vanuit de Kamer werd aangedrongen. Hij had kritiek op de opvatting, dat werkloosheid hetzelfde is als gere gistreerde arbeidsreserve. In het laatste geval worden „bemiddelbare mensen" en werkers op aanvullende werken meegerekend, aldus de be windsman en zo komt men aan een te groot aantal werklozen. Een nieuwtje was nog dat de aow/aww met 11/4 procent omhoog gaat (minister Witteveen had bij het BTW-debat nog van 1 procent gesproken). De bewindsman zag geen noodzaak iets aan de minimumlonen te doen. Ook een richtlijn voor spaarloon was niet van hem te ver wachten. Na enkele verklaringen van de mi nisters Dc Block (economische zaken) en Witteveen (financiën) werd net debat tot vanmiddag geschorst. WORKUM De 59-jarige boerin Johanna B.-P. te Workum heeft bekend, dat zij vorig jaar haar man, de 69-jarige veehouder Wiebe Boots- ma heeft proberen te vergiftigen. Zij deed dit door toevoeging van een oplossing van parathion aan de pruimtabak van haar man. Deze be speurde echter onraad en gebruikte de tabak niet. In plaats daarvan was hij met het zakje pruimtabak naar de politie gestapt. Uit een laboratoriumonder zoek bleek toen, dat er parathion in de pruimtabak zat. De vrouw werd vorig jaar op 2 december gearresteerd bij familie in de Alblasserwaard. Sindsdien bleef zij echter hardnekkig ontken nen. Johanna B. was de tweeede echt genote van de heer Bootsma. Twaalf jaar geleden waren ze getrouwd, maar hun huwelijk werd als „minder goed" gekwalificeerd. Als motief voor de poging tot moord gaf de vrouw dan ook op, de slechte ver standhouding tussen haar en haar man. Overigens neemt de justitie aan dat zij gehandeld heeft uit het verlangen naar meer bezit. KONINGIN JULIANA: „Wat een schattig beestje is dat" „Wat een schattig beestje. Oh, wat ontzettend leuk". Dit was de reactie van Koningin Juliana toen ze gisteren bij haar bezoek aan Zevenhuizen een pony-veu len kreeg. Het veulentje, dat op dezelfde dag is geboren als prins Maurits, kreeg de naam Margriet, Het is een geschenk voor het jongste prinsje, en zal binnenkort op Het Loo worden aangeboden. Omstuwd door de enthousiaste inwoners van Zevenhuizen aaide de vorstin de pony. Terugtocht 1 TNE Tweede Kamer heeft dus giste- ren geheel overeenkomstig hetgeen wij daarover zaterdag en ook gisteren reeds hebben geschre ven de genoegdoening gekend van het toegeven door het kabinet aan de algemene wens, dat een loonmaat regel pas in het najaar, wanneer de onzekerheden bekend zijn, opnieuw bekeken zal worden. Het neemt niet weg, dat het met zo veel spanning tegemoet geziene de bat op een anti-climax uitliep. Er was al zoveel aan vooraf gegaan, dat de terugtocht van de regering wel te voorzien was. Trouwens, daarvan was immers al het een en ander be kend geworden. Het leek er even op, dat minister president De Jong vooraf een ver klaring zou afleggen. Ware dat ge beurd, dan hadden vele Kamerleden hun economische analyses achterwe ge kunnen laten, dan wei kunnen bijschaven. Dan waren ook niet nodig geweest antwoorden van achter de regerings tafel, die weliswaar waren aangepast aan de nieuw ontstane situatie, maar die dan ook weinig ingingen op es sentiële punten. De werkgelegenheid was nog ter discussie. Minister Roolvink heeft de anti-revolutionair Boersma gerust kunnen stellen, dat er geen gat ont staat tussen aflopende en nieuw ont wikkelde plannen op werkgelegen- heidsgebied. De 150 miljoen worden aangewend om het beleid op niveau te houden. Maar daarover in september meer. was de algemene teneur. Al met al een onbevredigende zaak. Waarmee niet gezegd wil zijn. dat er geen politieke moed voor nodig is om een fout ruiterlijk toe te geven. Nederlaag morgen voordeel fruitcaramels 250 gram van 89 voor 79 niet duyr aro/ heerlijk gen met nieuwe O EDINBURG Alex Smith, de 15-jarige jongen die op 16 mei in het ziekenhuis van Edinburg een nieuwe long had gekregen, is overleden. NICE De schilder Kees van Dongen is gistermiddag in Nice over leden tengevolge van een dubbele longontsteking, die hij drie weken geleden had opgelopen. Van Dongen is 92 jaar geworden. De schilder scheen in het begin van zijn ziekte opvallend vooruit te gaan. Hij werd toen van het zieken huis weer naar zijn woning overge bracht. Gedurende zijn ziekte werd Van Dongen behandeld door de uit Rotterdam afkomstige arts dr. F. L. M. Merckelbach. (Zie elders in deze krant) ATHENE De Griekse regering heeft voor de erkende beroeps- en vakorganisaties het vergaderverbod opgeheven. PORTLAND (Oregon, VS) Senator Robert Kennedy heeft formeel zijn nederlaag in de voorverkiezingen van de Democratische partij in de staat Oregon toegegeven. Hij zei de strijd te zullen voortzetten. Volgende week ■dingdag worden in Califlornië belangrijke voorverkiezingen gehouden. Kennedy feliciteerde zijn tegenstander McCarthy met zijn overwinning. Toen 61 pet. van de stem men was geteld, was de stand 4338. B- de republikeinen behaalde Nixon ongeveer 70 pet van dc stemmen. Hij liet de gouverneurs Reagan en Rookefeller ver achter zich. (Zie ook elders in dit nummer). BRUSSEL Een pakje bo ter wordt omstreeks 1 juli vijf cent duurder. Dat is voor ons land het minder prettige ge volg van de geslaagde mara thonzitting van de EEG-minis- ters van landbouw vannacht over de gemeenschappelijke zuivelpolitiek. De ministers willen ook hun rcso~ lutie van 1964 over een heffing op margarine (die in ons land de marga rine 3 tot 4 cent per pakje duurder zal maken) uitvoeren. Dat zal nog wel wat voeten in aarde hebben, om dat de zes nationale parlementen die heffing moeten goed vinden. Minister Lardinois zei vanmorgen om half zes, toen de vergadering .jf- liep, dat hij het resultaat niet op alle punten bevredigend vond, maar dat het compromis het best haalbare was. Dat een akkoord is bereikt, noemde hij van het grootste belang voor öt Nederlandse zuivel- en rundvleessec tor. Dat de boter duurder wordt ter wijl er al énorme overschotten zijn, is de prijs die men hiervoor moei betalen. De minister denkt erover de nieuwe boterprijs wat te vergulden door in de herfst koelhuisboter op de markt te brengen. De minister verwacht dat met het nieuwe EEG-regime de richtprijs voor melk (35.3 cent per liter) beter door de boeren gerealiseerd zal kun nen worden en dat de ingezakte kaasprijzen zich zouden herstellen op het niveau van de winter. De EEG-ministers werden het eens over de volgende hoofdpunten (voorstellen van de Franse minis ter van landbouw, Faure): Europese richtprijs voor melk 35,30 per 100 kilo, interventieprijs voor boter 628.07 per 100 ki'lo (met correctie- mogelijkheden behalve voor Neder land, wegens de invoering van de be lasting op de toegevoegde waarde), interventieprijs voor magere melkpoeder 149,32 per 100 kilo en steun voor magere melk, die als veevoeder wondt gebruikt, van 5,40 per 100 kilo en voor r zere melkpoe der van 29,90 per iiJO kilo. Minister Lardinois zei dat bij de besluiten van vannacht ongetwijfeld sterk rekening is gehouden met de onrust onder de boeren. T\E nederlaag van Kennedy in Ore- gon betekent niet, dat de jonge senator moet worden afgeschreven als kanshebber op de kandidatuur. Wel is een gevoelige slag toegebracht aan het prestige van de man, die meende via successen in de voorver kiezingen de kandidatuur stormen derhand te kunnen veroveren. Maandag nog zei Kennedy, in Oregon te moeten winnen om kans te ma ken bij de voorverkiezingen in Cali- fornië op 4 juni. Welnu, de ambi tieuze senator weet thans waar hij aan toe is. Maar zelfs als hij in Californië nog tot een redelijk resultaat komt zal Kennedy liet bijzonder moeilijk heb ben, wil hij zijn partij ervan over tuigen dat bij de kandidaat met de beste kansen is. De beslissing over de kandidatuur valt niet bij deze voorverkiezingen, die immers in nog geen derde deel van de Verenigde Staten worden ge houden. De beslissing wordt het sterkst beïnvloed door de partij apparaten in de overige staten. Daar blijkt vice-president Humphrey favoriet te zijn. En het resultaat van Oregon-kan zijn positie alleen nog maar hebben versterkt. PARIJS. De linkse studenten- I leider Cohn-Bendit, ook wel ge- noemd „Rode Danny" is gisteravond met zwart geverfd haar in Parijs teruggekeerd. Zoals bekend mocht hij van de Franse regering na een j reis door West-Duitsland Frankrijk niet meer binnenkomen. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal O per maand Als beloning voor mijn aktivitelt ontvang ik een grote luxe Slerknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Miin naam - Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1