De Grote! Ruil- In-Winst. VANMIDDAG NIEUWE DEMONSTRATIES *T Feller protest van studenten U eet 20 procent te veel Deense koning wil aftreden □Dupli-kaairt rm Meer geld kan levens redden Johnson tot Hanoi: it Stop propaganda en ga ernstig praten Christelijke vakbeweging' vanzelfsprekende zaak' Mitterrand spreekt met communisten Wetsontwerp onderwijs ingediend 'Van Eibergen: Niet over winst, maar over de verdeling Varsseveld" ontslaat 50 mensen Paleis voor Schone Kunsten in België bezet Delana blijft doorwerken NIERSTICHTING VRAAGT STEUN Scorpion nog spoorloos WOENSDAG 29 MEI 1968 Maak nu een Ruil-ln-Winst van wordt u nu geboden door alle foto f7.50, f 10 -, f 15.- of f20.- op uw zaken in Nederland. 'voorhistorische' foto-apparaat bij g j Herhaling.f 7.50, f 10.-, f 15.- of f 20.- aankoop van 't nieuwe toestel dat schoon terug tegen inlevering van u al zo lang wilt kopen. dat oude of kapotte ding bij Profiteer: de Grote-Ruil-ln-Winst aankoop van een nieuwe. PARIJS Vanmiddag zou in Parijs een nieuwe massale j protestdemonstratie beginnen, i die wordt georganiseerd door de grootste vakbond van Frankrijk, de communistische CGT. Deze vakbond liet gis teren al weten het „akkoord" dat regering, werkgevers en werknemers hebben bereikt over de loonmaatregelen, af te wjjzen. De socialistische vakbond FO en de christelijke CFTC hebben zich van de betoging van vanmiddag gedistan- cieerd. Deze vakbonden schijnen hun I leden de vrijheid te laten al dan niet het werk te hervatten. Alleen de CGT heeft een onvoorwaardelijk „neen" laten horen. Premier Pompidou deed gistermid dag een dringend beroep op de sta- kers aan het werk te gaan. Hij wees op de „onaangename gevolgen van 1 een buitensporige verlenging van de staking, niet alleen voor de Franse economie maar ook voor de rust, voor het leven van alle burgers". Hy zei dat „de arbeiders in elk bedrijf in de gelegenheid moeten wor- den gesteld zich hierover in een vrye en geheime stemming uit te spreken, zoudan NUIL OD AR THESES zonder druk van buitenaf. Slechts dan zou men hun waren mening Ie ren kennen." Wat de concessies betreft die de regering de afgelopen dagen heeft I gedaan, verklaarde de premier dat deze in eerste instantie van ongunsti- I ge invloed zouden zijn op de Franse betalingsbalans, maar dat Frankrijk over voldoende deviezen-reserves be schikt om een teruggang in de inter nationale handel te boven te komen. Voorstellen In de Nationale vergadering heeft minister van voorlichting Gorse gis teravond de tekst van het wetsont werp inzake de universitaire en so ciale hervormingen bekend gemaakt. De voorstellen komen hierop neer: 1. het onderwijs moet aan de ont wikkeling en de behoeften van het land worden aangepast. Organisaties van docenten en studenten zullen een aandeel hebben in de hervor mingen van universiteiten en scho- len; 2. de vruchten van de economische expansie dienen beter te worden ver deeld. De vakbonden zullen meer bij hervormingen van de economi sche structuur worden betrokken. Minister Gorse voegde hieraan toe, i dat de regering met het referendum j van 16 juli in geen geval een blanco volmacht nastreeft. Hij onderstreepte dat niet alleen de president en de re gering de sociale hervormingen lei- den, maar ook het parlement. Overgang De leider van de linkse federatie, Mitterrand, heeft gisteravond een langdurig onderhoud gehad met de secretaris-generaal van de Fran se Franse communistische partij. Tegen noodwetten Rochet, over een eventueel geza menlijk optreden in de huidige crisis. Eerder op de dag had Mitterrand al de vorming van een overgangs regering bepleit. Hij diende zich zelf daarbij aan als premier. Mitterrand verzekerde dat alle Fransen die waarde hechten aan de republiek en haar idealen op 16 ju ni „neen" zullen stemmen. De eer ste zorg van een voorlopige rege ring na het vertrek van De Gaulle, die ook het einde van de regering- Pompidou zou betekenen, zou vol gens Mitterrand zijn het land weer op gang te brengen en aan de recht vaardige aanspraken van diverse groepen en bedrijven tegemoet te komen. Waarnemers in Parijs menen dat Mitterrand veel moet doen voor dat hij zichzelf aanvaardbaar kan maken om president De Gaulle of premier Pompidou op te volgen. De Franse minister van onderwijs. Alain Peyrefitte, die zijn ontslag heeft genomen. Zowel de stakers als de studenten hebben de afgelopen weken hun afkeer van Mitterrand gede- montreerd. (Van een onzer redacteuren) SCHEVENINGEN De heer J. van Eibergen, voorzitter van het CNV, zei gistermiddag in de jubi leumvergadering van het Verbond van Protestants-Christelijke Werk gevers dat er tussen werkgevers en werknemers geen enkel verschil van mening bestaat over de noodzaak van het maken van winst. „Het eni ge punt is de verdeling van die winst'. De CNV-voorzitter reageerde op de jaar rede van de voorzitter van het VPCW, waarin de heer H. H. Wemmers kritiek leverde op de wijze waarop de vakbeweging (hij noemde NVV-voorzitter Kloos) rea geert op het maken van winst, di videnduitkeringen e.d., zonder daar bij* de betekenis ervan te vermeiden voor het in stand houden van onder nemingen en werkgelegenheid. De heer Van Eibergen (bewogen): „Mijnheer de voorzitter, gelooft u mij nou één keer: de drie vakcen trales zijn er voldoende van door drongen dat winst maken zeer nood zakelijk is". Onder hilariteit voegde hij daaraan toe: „Hoe zouden wij anders onze eisen op tafel kunnen leggen?" In zijn ('vriendschappelijke) felici tatietoespraak bood de heer Van Eibergen een bedrag aan voor de inrichting van het nieuwe kantoor gebouw van de Federatie van Ka tholieke-. en Protestants-Christelijke Werkgeversverbonden. Ook namens andere organisaties werden het gou den VPCW gelukwensen en geschen ken aangeboden. WASHINGTON President Johnson zei gisteren dat Noord - Vietnam meer manschappen en materiaal naar Zuid-Vietnam brengt dan ooit tevoren. Door bombardementen op Noord-Vietnam kan van deze bevoor rading nog twintig procent worden vernield, en de verliezen die de Ame rikanen lijden zouden nog groter zijn wanneer deze aanvallen werden gestaakt. Amerika is in Parijs al zeer ver gegaan door de verzekering dat de VS op tachtig procent van Noord-Vietnam geen bombardemen ten meer zullen uitvoeren. Eis De president herhaalde zijn eis dat Hanoi, iets moet stellen tegenover volledige stopzetting van de bombar dementen. Hij waarschuwde dat het tijd wordt dat Hanoi met de propaganda in Parijs ophoudt en ernstig gaat praten over de kern van het vraagstuk. Naar Saigon Dc strijd in Zuid-Vietnam gaat in alle hevigheid door. Gisteren lever den Amerikanen en Zuidvietname- zen. dertig kilometer ,van Saigon zware slag met een Vieleong-com- pagnie. Gisteravond -werd nog gevochten op enkele kilometers van het presi dentspaleis. '9 Nog twee indrukwekkende beelden uit Parijs, waar al dagenlang niet wordt gewerkt. Het Saint Lazare station in het noordelijke deel van de Franse hoofdstad ligt er verlaten bij. Geen trein rijdt er. En op de Place de la Concorde kan men een kanon afschieten zonder iemand te raken. Op dit uur van de dag is er onder normale omstandigheden geen doorkomen aan. Ook de verkeerslichten (voorgrond) werken niet, maar dat hoeft niet, want er is nu toch geen verkeer FRANKFORT Aan de voor avond van de derde en beslis sende lezing van de nieuwe fede rale wetten op de noodtoestand heb ben tienduizenden studenten, dik wijls gesteund door kleine wilde stakingen in fabrieken, hel universi taire leven in negen steden vrijwel tot stilstand gebracht. Zij hebben soortgelijke taktieken gebruikt als in Frankrijk. Universi teiten werden bestormd en bezet, het verkeer werd ontwricht en er werd geroepen om een algemene staking. Morgen zal aan bijna alle universiteiten en mid'deiblare scho len worden gestaakt uit protest te gen de noodwetten. In Frankfort, het brandpunt van het verzet, is de universiteit nog in handen van 'de studenten. In Mün- chen zijn 150 studenten in honger staking gegaan en in West-Berlijn moesten agenten met gummiknuppels en getrokken revolvers verhinderen dat honderden studenten het Schil lertheater binnendrongen. In Mün- chen werd een schouwburg bezet, die de politie later ontruimde. De Westduitse regering heeft meegedeeld dat he Amerikaanse. Britse en Franse militaire comman danten het recht zullen behouden geweld te gebruiken als de veilig heid van hun troepen in Duitsland zou worden bedreigd nadat de spe ciale noodbevoegdheden van de ge allieerden zijn verstreken. Dit is het geval als de Duitse noodwetten van kracht zijn geworden. Groep 1 olksgezondheid 50 jaar: UTRECHT De gemiddelde Nederlander heeft per dag tweeduizend calo rieën nodig, maar hij krijgt er drie- a vierhonderd te veel. Dit zei mejuffrouw dr. ir. Th. F. S. M. van Sohai'k, hoofd van het stafbureau algemene voedings zaken en voedingsonderzoek van het voorlichtingsbureau voor de voeding, gis teren in Utrecht op een landelijke conferentie van het Co-op vrouwencontact. De „boosdoeners" in de voeding zijn volgens mejuffrouw Van Schaik boter, margarine en alle andere vetrijke produkten (zoals chocola en patat), plus de suiker. De hoge consumptie van deze voedingsmiddelen veroorzaakt steeds meer hart- en vaatziekten, terwijl ook het tandbederf toeneemt: nog maar1 twee procent van de bevolking heeft een gaaf gebit. Somber is mejuffrouw Van Schaik over de kookkunst. Steeds minder vrou wen zullen iets van koken afweten; op de huishoudschool wordt er ook te weinig aan gedaan. En de maaltijden vervlakken sterk in smaak door het toenemend gebruik van kant-en-klaarvoedsel, volgens standaardrecept bereid. (Van onze soc.-ecou. redactie) ARNHEM Ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Groep Volksgezondheid van de Nederlandse christe lijke bond van overheidsperso neel heeft voorzitter Ten Heu velhof vandaag in de feestelijke landelijke vergadering van de groep vier punten opgesomd, - welke om dringende verwezen lijking vragen, namelijk: 1. Beter overleg met alle sectoren van de gehele particuliere gezond heidszorg; 2. Een algemeen geldende en bin dend voorgeschreven pensioenrege ling voor de gehele particuliere sec tor; 3. Een meer gedifferentieerde sala risregeling op grond van functie-ana- lyse en taakwaardering; 4. Een spoedige invoering van een i herziene Arbeidswet 1919 en een her- j ziening van het verplegingsbesluit. Het speet de heer Ten Heuvelhof, meer dan hij zeggen kon, dat de Groep Volksgezondheid nog geen eenheid vormt met alle pro testants-christelijke verplegendcn in Nederland. Ingaande op het vraagstuk van de confessionele vakorganisatie noemde de NCBO-voorzitter een christelijke vakbeweging eigenlijk een van zelfsprekende zaak. De beleving van het christelijk ge- I loof is niet alleen een zaak voor de hemel, maar hier en nu in de eerste plaats een zaak voor de aarde. Alles wat er nationaal en internationaal gebeurt pleit naar zijn mening tegen I wat men deconfessionalisering noemt. I Als christenen moeten we streven naar een samenleving, die geen nood I en onrecht toestaat, maar die zich tracht te richten naar de geest van het Evangelie. Christenen zijn hier op elkaar aangewezen. Juist op het terrein van de volksgezondheid vond de heer Ten Heuvelhof, dat er in de verhouding werkgever-werknemer nog een oude „regentenmentaliteit" voorkomt, die doorbroken moet worden. De voorzitter van de groep, de heer C. de Bruijn. vroeg in zijn herden kingsrede aandacht voor de grote j verbeteringen, die in de afgelopen I vijftig jaar. dank zij mede het werk van de christelijke vakbeweging. BRUSSEL In België is het ook onrustig. Circa 150 kunstenaars heb ben gisteravond het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten „bezet". Zij willen er voor onbepaalde tijd blij ven om te protesteren tegen de Bel gische culturele politiek. Naar het voorbeeld van de studen ten van de Brusselse Vrije Universi teit hebben zij een „vrije vergade ring" gevormd, waarin gediscussieerd wordt over de mogelijkheden van een „culturele revolutie". Onrust ook onder het personeel van de Belgische radio en televisie, dat zelfbestuur vcor alle culturele instellingen verlangt. Er is een werk groep ingesteld om plannen voor zelfbestuur van de RTB-BRT uit te werken. j Een aantal vakbondsvertegen woordigers verliet halverwege de ver gadering en bloc de zaal. toen een spreker onder applaus verklaarde dat men van de vakbonden niets te ver wachten had. DEDEMSVAART De kleding fabriek Delana N.V., mei bedrijven in Dedemsvaart, Roosendaal en Gene- muiden zal niet sluiten. Dinsdag heeft de NV surceance van betaling aan gevraagd. Het is vrijwel zeker dat dit verleend zal worden. De lonen van de ruim 400 werknemers zijn volgens de directie gegarandeerd. Het bedrijf is nog van voldoende orders voorzien. De plannen tot sanering zullen aandachtig worden bekeken. Het nevenbedrijf in Gene- muiden zal niet worden afgesloten voordat er voldoende zekerheid is ver kregen over de werkgelegenheid al daar. Voor jeugd is volop werk in gezondheidszorg ARNHEM Het is in het belang van de gehele gezondheidszorg, dat wc in dc toekomst in toenemende mate de jeugd bereid zullen vinden, toe te treden tot de rijen van dege nen. die in de gezondheidszorg werk zaam willen zijn. Zowel de beroepen- voorlichting van organisaties als de partementen zal hierop gericht moe ten zijn. Minister B. Roolvink noemde dit vanmorgen in de jubileumvergade ring van de Groep Volksgezondheid van de Nederlandse christelijke bond van overheidspersoneel een mooi perspectief voor de 50-jarige groep om in de toekomst naar te streven. LEERDAM De directie van de NV Houthandel en Industrie Varsse veld heeft 50 personeelsleden ontslag aangezegd. De directie zegt tot een reorganisatie gedwongen te zijn door „een concentratie van bedrijven, die j in de aluminiumsector van de bouw nijverheid een praktisch alles omvat tend pakket van constructies en le veringen verzorgt". Men voert ook aan, dat de vervaardiging van machi naal timmerwerk voor de woning bouw door de grote overcapaciteit zo weinig lonend is, dat op dit terrein in de nabije toekomst geen mogelijkhe den liggen. Anderhalf jaar geleden heeft „Varsseveld" reeds 60 werkne mers ontslagen. Prinses Margrethe —ordt opvolgster KOPENHAGEN Volgens het blad F.xtrabladet zal koning Frederik van Denemarken spoedig aftreden ten gunste van zijn oudste dochter Margarctf.c. Het blad noemt geen officiële bron, maar zegt: het is geen geheim meer dat de koning ziek is. Hij heeft spit en als zijn gezondheid niet goed is vallen de plichten die hij heeft te vervullen hem zwaar". Extrabladet schrijft verder dat de koning van mening is dat de tijd is gekomen om zich terug te trekken en zijn 28-jarige dochter, nu zij nog jong is. een „viegende start" te geven. De kroonprinses is 10 juni ge trouwd met de Franse graaf Henri de Monpezat, nu prins Hendrik van De nemarken. Jongstleden zondag heeft de prinses het leven geschonken aan haar eerste kind, een jongen. Deze geboorte zou volgens de krant de ko ning aanleiding hebben gegeven voor een definitief besluit. Koning Frederik die op 20 april 1947 de troon besteeg wordt volgend jaar 11 maart 70 jaar. Ekstrabladet schijnt doorgaans goed ingelicht te zijn over berichten die betrekking hebben op het hof. Het was dit blad geweest dat in 1966 als eerste de verloving van prinses Margarethe en de Franse graaf be kendmaakte. Het hof heeft echter nog geen commentaar gegeven. Die slag is aan u. Mijnh. J. Leenersf^, uit Best Prijswinnaar van f 500.- fn het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. voor de verplegenden tot stand zijn gebracht. De salariëring van de leerling-ver- plegenden bedroeg in 1894 ƒ60 per jaar. maar in 1967 ƒ3696 per jaar, alles boven kost, inwoning en bewas- sing. Nog geen twintig jaar geleden kreeg de kraamverzorgster ƒ2.50 tot ƒ5 per dag. Thans is het minimum op 22 en het maximum op 34 per dag gebracht. Een pensioenregeling voor de ver plegenden zou. aldus de heer De Bruijn. de kroon zijn op het werk van de erkende vakbeweging. Geen enkel jaar en geen enkel recht zou dan meer verloren gaan. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De kunst nier betekent- voor een aantal mensen een kwestie van leven of dood. Welgeteld 120 patiën ten kunnen in z.g. dialysecentra twee maal per week geholpen en dus gered worden. Vele anderen niet. omdat de mogelijkheden I ontoereikend zijn. Éen afschu- j welijke situatie, die de medici ertoe noopt een keuze doen: deze welen die niet! Hoewel het geen zuiver beeld geeft kan liet toch wel een indruk be werkstelligen: volgens de/ officiële statistieken sterven er jaarlijks 300 tot 400 nierpatiënten in Nederland tus sen de 15 en 60 jaar. De zaak lijkt nog moeilijker nu bovendien gebleken is, dat het aantal patiënten sneller toeneemt dan het aantal kunstnieren en niet te vergeten het, benodig de aantal deskundige artsen en ver plegend personeel. Hier past, zo redeneert men in de betrokken medische kringen, een na- j tionale reactie. Vandaar dat is opge- richt de Nierstichting Nederland, alsmede dc vereniging tot steun aan j deze stichting, die gelden wil gaan inzamelen. Research Niet alleen om aan deze trieste sl- I tuatie zo spoedig mogelijk een einde te maken, maar tevens om de re search intensiever voort te zetten. Met name ook naar het ontstaan van I nierziekten, zodat vroeger ingrijpen mogelijk wordt. I Dat laatste noemde ons gisteren prof. dr. J. J. de Graeff uit Leiden i „een wissel op de toekomst die minstens even belangrijk is. Natuur- lijk doet de wetenschap, doet ook de I overheid wat zij kan. Maar particulier initiatief in de vorm van aanvullende materiële bijstand kan evenmin ontbeerd wor den. De nierziektenbestrijding is nog ef fectiever geworden door een aantal geslaagde transplantaties, die steeds veelvuldiger worden toegepast. Deze ontwikkeling voltrekt zich adembe nemend snel. In ons land zijn thans 20 transplantaties verricht, waarvan 18 volledig slaagden, terwijl slechts een patiënt overleed, en in een ander ge val, de nier weer verwijderd werd omdat deze niet „aansloeg". Het wachten is nu op de geschikte nier voor deze patiënt, die tijdelijk weer is teruggevallen op de kunstnier. Hieruit blijkt dus, dat niertransplan- j tatie geen onherroepelijk daad is. Dat illustreert meteen het verband dat zeer duidelijk bestaat tussen kunstnierbehandeling en nier transplantatie. Het laatste is name lijk alleen mogelijk als het eerste tevoren is toegepast. Vier mensen met getransplanteerde nieren bezit ten deze al langer dan een jaar: een gedurende 13, een gedurenden 15, een gedurende 19 en zelfs een gedurende 25 maanden- Ons land kan overigens bepaald geen tekort aan activiteiten op dit terrein venveten worden. Gemeten naar onze bevolkingsgrootte onder gaan in Nederland 67 procent meer mensen een kunstnierbehandeling, dan in de V.S., het land waar de ontwikkeling begon. Maar toch... Er bestaan thans 12 dialysecentra in Nederland. Er zijn reeds plannen voor oprichting van meer van deze reddingbrengende behandelingsplaat sen. Ook de mogelijkheid van z.g. thuisdialyse heeft, zoals men weet in Zeist zijn intrede gedaan, hetgeen wel licht verder perspectief zal kunnen bieden. Prof. De Graeff: het geldt hier echter nog een experiment, waarvan de resultaten moeten worden afge wacht. Beslist niet iedere patiënt is daarvoor mentaal geschikt. Uit dit alles moge duidelijk wor den, dat bijdragen uit de particuliere sector beslist geen overbodige weelde zijn. Het gaat regelrecht om het red den van menselevens. Daarom ten besluite het gironummer van de Ver eniging tot steun van de Nier Stich ting Nederland: 388000 te Amster dam. Men kan ook regelrecht aan de Nier Slichting-zelf vermaken: 88000, eveneens in Amsterdam. Beide stich tingen hebben hun domicilie voorlo pig in de J. J. Viottastraat 48. O einig hoop meer WASHINGTON De Ameri kaanse kernonderzeeboot Simon Boli var en een ander marinevaartuig hebben geen spoor kunnen vinden van dc olievlek die zes dagen geleden op de route van de vermiste kernon derzeeboot Scorpion was waargeno men. Vljegtuigen en schepen zoeken het 2100 mijl lange gebied waar de Scor pion met 99 bemanningsleden wordt vermist nog steeds af, maar de hoop wordt elk uur kleiner. Er is slechts een kleine kans op redding: als de atoomonderzeeër in ondiep water in moeilijkheden is geraakt. Als in dat geval de huid niet is beschadigd en de lucht kan worden ververst, kun nen de opvarenden het ongeveer ze ventig dagen in de boot uithouden. Het Amerikaanse troepen- transportschip Monrovia had de olie vlek waargenomen. Dat werd ontdekt nadat de Amerikaanse marine alle schepen op de Atlantische Oceaan had verzocht hun logboeken na te kijken of zij op de route van de Scorpion uit de Middellandse Zee naar de thuishaven Norfolk iets had den waargenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11