MORGEN VRIJ ZEKER EINDE STAKING JAMIN Commentaar bij de Jordaan UjiAfj SLUIT Steeds gevechten RUSSISCH TOESTEL STORT NEER Scholier (13) doodt twee kinderen raspmm fat» GlNG TOEPASSiNu N/\x».U Apsp-Fifl w Nvv-NKV-1- Het Kwartet HIT WEER Franse regering bereikt akkoord met vakbonden Juwelier herkent roofovervaller Deens prinsje Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvaatich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Maandag 27 fntfi 1VÖ8 - 49»* jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w-, 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Zaterdag was het in Scheveningen Vlaggetjesdag en voor liet eerst sinds acht jaar werd op deze Dag van de Nederlandse Zeevisserij een vlootshow gehouden. Er was ook gelegenheid met een haring- logger een tripje op de Noordzee te maken. Daarvoor waren veel liefhebbers. Hoe kon het ook an ders met zulk mooi weer. Het -publiek juicht een vuurwerk toe, maar nooit een zonsopgang. HEBBEL t ABC-Z-actie bijna zes ton - pagina Kernmerk Het Nederlands zater dagelftal heeft zaterdag in Katwijk het interlandsei zoen op uitstekende wijze afgesloten door verdiend met 3—1 van Saarland te winnen. Bij de strijd om de nationale CKB-titel komt er een beslissings kamp tussen DKOD en PKC. Zie onze sportpa gina's. DE BILT Een krachtig gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van Groenland via Scandinavië tot in Zuid-Rus land. Een front, dat ons een sombere zondag bezorgde, kwam tegen dit hogedrukgebied tot stilstand en blijft nog steeds in onze omgeving, maar de aktivi- teit ervan neemt wel af. De lucht boven ons land is zeer vochtig en de bewolking zo dik, dat de kans op opklaringen klein blijft. Daarbij kan ook af en toe nog enige regen of een bui val len. Een depressie bij Bretagne vult snel op en zal 'het weer bij ons niet meer beïnvloeden. Ook boven Engeland stijgt de lucht druk flink, zodat oceaandepres sies voorlopig niet tot West- Europa zullen doordringen. De temperaturen in het Scandinavi sche hogedrukgebied komen nog niet hoger dan tot omstreeks 15 graden. DE BILT Gelijdelijk meer opklaringen en nog slechts hier en daar een bui. Matige ooste- III lijke wind en hogere tempera turen dan vandaag. 28 mei Zon op 4.29. onoer SJ.46. jj Maan op 4.32. onder 22.44 AMMAN/TEL AVIV De onrust aan de Jordaans-Israëli- sche grens is de laatste dagen toegenomen na doorlopende scher mutselingen. Zowel aan Israëlische als aan Jordaanse zijde zou den doden zijn gevallen. Partiiconvent Gisteren kwam het herhaalde malen tot artillerie- en kleine re vuurgevechten over de Jor daan. Volgens verslaggevers bij de Allenbybrug deden Is raëlische vliegtuigen aanval len op Jordaans gebied. „Een fantastische leugen" noemde een Israëlisdie woordvoerder het com muniqué van de Arabische verzetsor ganisatie El Fatah, dat zaterdag bij een schermutseling bij de Allenby brug 120 Israëlische militairen waren gesneuveld. De woordvoerder zei dat drie Arabische guerrillastrijders en een Israëlische soldaat zijn gedood. Meisjes Vijf Arabische schoolmeisjes heb ben gisteren schotwonden opgelopen REYKJAVIK In IJsland is gisterochtend het verkeer van links op rechts overgegaan. In West-Euro pa zijn nu alleen nog Engeland en Ierland „links" en in heel de wereld nog ongeveer 70 landen, waaronder Japan en Indonesië. Op de eerste dag deden zich geen noemenswaardige ongelukken voor. Manoeuvres boven Amerikaans schip WASHINGTON Een Russische bommenwerper is zaterdag op onge veer 300 km uit de kust van Noorwe- j gen in zee gestort, na manoeuvres op geringe hoogte rondom het Ameri kaanse vliegdeksehip Essex. Drie verminkte lijken zijn in zee gevonden. Dit is door het Ameri kaanse ministerie van defensie be kendgemaakt. Een toestel van dit ty pe, een Toe-16-Badger, heeft normaal zeven man aan boord. Het Pentagon verklaart dat geen enkel schip of vliegtuig de Russische bommenwerper had bedreigd of ge hinderd. In de verklaring van het Pentagon wordt nog gezegd dat het Russische toestel tijdens zijn manoeuvres niet zo dichtbij was gekomen dat er ge vaar voor een botsing ontstond. De bommenwerper stortte neer op onge veer acht km van de Essex, die deel neemt aan oefeningen voor bestrij ding van duikboten. Door tv beïnvloed WENEN Door tv-uitzendingen is de 13-jarige Oostenrijkse scholier Rudolf Fischer er naar zijn zeggen toe gekomen een misdrijf te begaan, dat als uniek in de Oostenrijkse cri minele geschiedenis wordt beschouwd. Fischer heeft volgens de politie za terdag bekend dat hij donderdag jl. in de buurt van zijn woonplaats Ju- denau, bij Wenen, de zevenjarige Monika Brunner en haar vierjarige broertje Harald op brute wijze neer geslagen en messteken toegebracht heeft. Hij 'had de kinderen, die hij goed kende, op een bosweg opge wacht, neergeknuppeld en steken met zijn zakmes gegeven. Daarna verstopte hij de lijken onder struik gewas. Vervolgens ging de knaap naar huis, waste zich, las een 'boek en keek naar een televisiefilm. De vol gende dag ging hij gewoon naar school. Onder de les werd hij door de poli tie, die inmiddels de lijken gevonden had, gehaald. De 13-jarige stond bij zijn leraren te boek als een „zeer oppassende" leerling. Zijn moeder is onderwijzeres. BAL WELLINGTON Een krachtige aardbeving heeft gisteren het gebied van Hawkes Bay op het Noorderei land van Nieuw-Zeeland getroffen. Op sommige plaatsen is de energie voorziening verbroken. Het zuiderei land werd vrijdag en zaterdag door hevige aardbevingen getroffen, die grote schade hebben veroorzaakt. (Vau onze speciale verslaggever Link van PARIJS Na een marathonzit ting, die vanmorgen vroeg eindigde, hebben de Franse regering, de vak bonden en de werkgevers in prin cipe overeenkomst bereikt over de volgende punten: 1. Een verhoging van het minimumloon loon met ruim 35 procent 440 per maand) een algemene ,loonronde van 10 procent, die dit jaar in twee gedeelten zal worden ingevoerd; een geleidelijke vermindering van het aantal werkuren met behoud van salaris; een verzachting van de besnoeiing van de sociale rechten (zieken fondspremie), welke het vorig jaar „bij volmacht", wat wil zeggen zonder ruggespraak met de vakbonden, tot stand kwam; meer inspraak van de arbeiders in bet beleid der bedrijven. in dezelfde deplorabele toestand zou komen te verkeren als de Britse en kele jaren geleden. Het toch al zo dure Franse exportprodukt na 1958 zijn de prijzen met 33 procent geste gen tegen 17 procent in Nederland zou door de concurrentie totaal wor den overschaduwd. Voor vervolg zie pag. 9 PRAAG De Russische premier Alexei Kosygin, die op 17 mei in Tsjechoslowakije aankwam voor een rustkuur, is zaterdag naar Moskou teruggekeerd. Kosygin heeft vijf da gen in het rustoord Karlovy Vary doorgebracht, maar in de overige da gen van zijn verblijf besprekingen gevoerd met president Svoboda, par tijleider Alexander Dubeck, premier Cemik en andere politiek De drie vakcentralen hielden za terdag te Utrecht een massabeto ging tegen de aangekondigde loonpauzeMaar voordat' de vergadering begon, werd er op straat gedemonstreerd, waarbij spandoeken werden meegevoerd, waarvan de opschriften aan dui delijkheid niets te wensen lieten. toen studenten in de gehele strook van Gaza betogingen tegen de Israëlische bezetting hielden. Een Israëlische soldaat zou in paniek zijn revolver op de betogers hebben leeg geschoten. In Jeruzalem werden gisteren tal rijke dankdiensten gehouden omdat Israël een jaar geleden 'het Jordaanse deel van de stad bezette. Premier Esjkol zei dat zijn land vastbesloten is Jeruzalem geheel te houden. Hij beloofde gelijke rechten aan de Ara bische bewoners. Senator Robert Kennedy heeft bij zijn verkiezingscampagne in de staat Oregon een beroep op president Johnson gedaan aan Israël de beloof de vijftig supersonische Phan- tom-straalvliegtuigen te leveren ter compensatie voor de wapenleveran ties van de Sowjetunie aan de Ara bische staten. S taaiorder Israëlische autoriteiten onderzoe ken de juistheid van berichten dat twee YYestduitse staalfabrieken Thyssen en Mannesmann onder druk van de Arabieren zouden heb ben afgezien van de levering van 90.000 ton staalplaat voor dc Israëlische oliepijpleiding van Eilath naar Asjkelon aan de Middellandse Zee. De overeenkomst voor deze order ter waarde van 48 miljoen DM was in november gesloten. Volgens Israëlische kringen was toen de op dracht, hoewel er andere aanbiedin gen waren, aan genoemde firma's verstrekt als gebaar van goede wil tegenover de Bondsrepubliek. Newyorkse politie wordt uitgebreid NEW YORK Burgemeester John Lindsay van New York heeft aange kondigd dat de politiemacht van de stad binnen een jaar met 3000 man zal worden uitgebreid tot bijna 32000. Doel van de uitbreiding de grootste in de geschiedenis van New York is het aantal agenten in de nachtdienst te verdubbelen om de misdaad beter te kunnen bestrijden. In de maand maart lag het aantal ernstige misdrijven in New York 24.9 procent hoger dan in maart 1967. Premier Pompidou 5. Premier Pompidou maakte het akkoord vanmorgen be kend na 28 uur onderhandelen op het ministerie van sociale zaken. Vakbandsfunctionaris sen toonden zich direct ver heugd over het bereikte resul taat, dat nu aan de stakende arbeiders zal worden voorge- legd. Het eind van de staking i lijkt duidelijk in zicht. De gevolgen van de concessies die de regering en vooral de werkgevers tegenover de vak bonden moesten doen, zijn niet te overzien. Alleen de verhoging van het minimumloon zou het totale Franse loonpakket al met acht miljard gulden per jaar verzwaren. Waarnemers maken zich ernstige •zorgen over de Franse economie, die morgen voordeel musketblaadjes 150 gram van 79 voor 69 niet duur wc' heerlijk KOPENHAGEN De Deense kroonprinses Margrethe heeft gister avond het leven geschonken aan een zoon. Hoewel operatief ingrijpen no dig was, maken moeder en kind het goed. De prins is tweede in de lijn van de erfopvolging van de troon, en werd geboren in de universiteitskli niek van Kopenhagen. De prinses is in juni 1967 getrouwd met de Franse graaf Henri Laborde de Mompezat, nu prins Hendrik van Denemarken. Deze zei enkele uren na de geboorte van zijn zoon (81/» pond en 53 centimeter lang) dat het prinsje precies op zijn vader leek. LEEUWARDEN De beide ver dachten van de roofoverval, die za terdagmorgen in Leeuwarden werd gepleegd op de juwelier J. Hohverda, hebben nog steeds geen bekentenis afgelegd, hoewel een hunner, de 22-jarige Duitser H. R., bij de con frontatie door de heer Hohverda werd herkend als een van de beide mannen die hem bedreigde en zijn winkel leegroofde. De buit bestaande uit 192 polshor loges en 14 gouden armbanden werd met behulp van een speurhond terug gevonden in het riet bij een brug over het riviertje De Linde in de buurt van Wolvega. Daar hadden de beide mannen hun koffertje met de gestolen sieraden verstopt. Zij waren te voet een eind langs de spoorbaan gaan lopen en begaven zich bij Blesse, een dorpje ten zuiden van Wolvega, op de rijksweg. Daar werden zij opgewacht door de politie en gearresteerd. De auto waarmee de mannen de roofo verval pleegden was door R. meege nomen uit Duitsland. Hij kende de Amsterdammer Van der S. goed. De politie zoekt nog naar een derde man die ook bij de overval betrokken zou zijn geweest. ROTTERDAM Lazard Brothers and Co. Limited heeft namens Uni lever Ltd. de aandeelhouders van Smith and Nephew een brief ge schreven waarin staat dat het ge wijzigde aanbod van Nnilever op de aandelen Smith and Nephew lot 30 mei van kracht blijft. Unilever had op 17 mei een ge wijzigde aanbod van Unilever op de daan, maar Smith and Nephew had haar aandeelhouders aangeraden dit aanbod niet te aanvaarden. In de brief van Lazard Brothers staat verder dat het aanbod van Unilever niet langer zal gelden in dien het niet voor een voldoende aantal aandelen wordt aanvaard. AF WERIU'jrw VAKBEWÊ ID IN DE lUlKlIütuil /"\P het zaterdag gehouden convent van de ARP sprak de heer Schakel het wyze woord dat deze party een sociologisch geschakeerd gezelschap vormt. Dat is ook zo, en het bleek op het convent ook wel. In zoverre vormde het zeker een weerspiegeling van de partij zelf. Wat men zich mag afvragen is, of de proportionering van wat op het con vent naar voren trad dit ook let terlijk genomen, in de figuur van de sprekers correspondeert met de proportionering in de partij. Wij dachten om ook eens deze merk waardige werkwoordsvorm te ge bruiken die zaterdag helaas hoogtij vierde dat het anders lag. Wy dachten het niet alleen, maar dén ken het ook nu nog. De meer radicaal gezinden. ook voor zover zc in de Arjos te vinden zijn en inzover de Arjos hen herbergt, hebben zich zaterdag wel opgemaakt. Dat is hun goed recht en men kan hen daarvan moeiiyk verwijten ma ken. De omstandigheid dat er per man of vrouw slechts drie minuten gesproken mocht worden was aan de opeenvolging van spre kers bevorderiyk en de onderwerpen waren knap verdeeld. Het bleek in tussen ook van invloed op die pro portionering waarvan we boven ge waagden. IJET had nog andere gevolgen, en wel ook dit, dat er een zwaar accent kwam te liggen op het be staan van de onlangs opgerichte par ty der radicalen. Ook dat werd dus weer een kwestie van proportionering. Een gemakkeiyke problematiek is het overigens niet, die hier ligt. Te recht werd zaterdag beduchtheid uit gesproken. dat praten met die jonge party wel eens vertragend op het gesprek van de Achttien kan inwer ken. En dit, terwyi dat gesprek nu al maanden onnodig, voor ons besef heeft stilgelegen. Neen, het gaat alles nog moeizaam. De party die met de situatie de minste moeiiykheden heeft is de CHU. Ih haar is de mogeiykheid van verscheiden heid als het ware traditioneel inge bouwd; niet voor niets dient zy zich als een unie aan. Voor de KVP ligt de zaak zo, dat naar haar mening ten onrechte een aantal is uitgetreden en boven dien inmiddels tot een nieuwe party- vorming is overgegaan. Niet dat de KVP cr nu geen omkyken meer naar heeft, maar organisatorisch is er enige duidelykheid geschapen. Boven dien kan zy stellen, zelf niet wezen- lyk veranderd te zyn, nu immers een aantal KVP-radicalen geen re den heeft gezien de party te ver laten en de uitgetredenen te vol gen; dit laatste is een gegeven dat, dunkt ons, buiten de KVP nogal eens over het hoofd wordt gezien. By de ARP ligt het dus moeilyker. Daar staat en stond men voor de mogeiykheid van keuzen: de Acht tien, de party der uitgetreden radi calen, of misschien beiden. In zulk een situatie is de enige mogelykheid welke aan die mogelykheid van keu zen voorafgaat die van zelfbezinning in eigen gelederen. beslissing is zaterdag formeel reeds gevallen, maar de zelfbe zinning moet nog wel doorgaan. Ze behoeft niet veel tyd in beslag te nemen. Het is gewoon een kwestie van naar elkaar kyken. Men zal ver der moeten mét elkaar. Daar zyn de Achttien, daar zyn de CHU en KVP, daar is dc PPR, de politieke partij der radicalen, maar daar zyn óók de huisgenoten van het eigen politieke huis. Wanneer onder huisgenoten gescha keerdheid bestaat, dan is inschikke lijkheid onvermydelyk. Naar onze in druk hebben de radicalen binnen de ARP het inct het betrachten van die inschikkelykheid niet gemakke lijk. Dat is ook te verwachten by een radicale instelling en kyk. Hun inbreng kan ook belangryk zyn: een politieke party heeft élan nodig. Maar men kan een party ook onder een te grote spankracht brengen, en men doet van die zijde wys de ge varen van eigen radicaliteit te on derkennen, ook wanneer die de ge stalte aannemen van byvoorbeeld een gevoel van irritatie aan de over- zyde. Politiek is, behalve van élan, ook een zaak van wysheid, van dc an der te willen zien, en niet alleen maar van de ander vermanend te willeq toespreken. We menen dat de ARP reden heeft om vertrouwen te hebben in haar vermoedelijke nieuwe voorzit ter. Dr. Veerman heeft zaterdag goe de dingen gezegd, waarin met name ook die wysheid doorklonk. Hy kan het nog moeiiyk krygen in de leiding van een party die voor het ogenblik aldus is geschakeerd. Maar alle partygenotcn doen ver standig het hem straks niet al te moeiiyk te maken. Want in feite snyden ze zich daar mee in de eigen politieke vingers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1