De Grote Ruil-ln-Winst. Blad PROEF MET DELING VERMOGENSAANWAS Brandt: troepen Buitenlandse naar Praag Lardinois houden aan zijn woord Zwaardere straf voor belediging Johnson geëist Dr. W. Marsman wil zuivering taal psychiatrie TSJECHEN ONTKENNEN KOMST 12.000 MILITAIREN „LEGERING OP GROND VAN WARSCHAUPACT1' Mini-bruid Harlinger kotter vervoerde tien min. sigaretten RAMP MET HELIKOPTER IN DE VS Landbouw: begrip voor loonnota CH-radicalen vragen CH-bestuur onderhoud SER-advies met steun Kroonleden Mysterieuze ziekten in Palomares? 75 deelnemers van mars der armen gepakt VRIJDAG 24 MEI 1968 Maak nu een Ruil-ln-Winst van f7.50, f 10.-, f 15.- of f20.- op uw 'voorhistorische' foto-apparaat bij aankoop van 't nieuwe toestel dat u al zo lang wilt kopen. •Profiteer: de Grote-Ruil-ln-Winst wordt u nu geboden door alle foto zaken in Nederland. Herhaling.f 7.50, f 10.-. f 15.-of f 20.- schoon terug tegen inlevering van dat oude of kapotte ding bij aankoop van een nieuwe. Kamerlid T. Tolman: (Van onze correspondent). DOETINCHEM De heer T. Tol man, voorzitter van de Friese CBTB en lid van de Tweede Kamer voor de CHU, heeft woensdagavond in een extra ledenvergadering van de Gelderse CBTB verklaard dat de landbouwers minister Lardinois moeten houden aan zijn uitspraak in het parlement dat het prijsniveau van de melk „dit jaar zeker op het- delfde peil komt te liggen als vorige jaren". AMSTERDAM De procureur-ge neraal bij het Amsterdamse Ge rechtshof heeft woensdag in hoger beroep tegen vier 21-jarige Utrechtse studenten wegens belediging van president Johnson een boete van ƒ100 subsidiair twintig dagen hech tenis geëist. Dat is het viervoudige van de boete waartoe de rechtbank hen in eerste instantie had veroordeeld. De procu reur-generaal vond die boete te licht en wat al te symbolisch. De president, mr. G. Fikkert. zei dat „oorlogsmisdadiger" op zichzelf een beledigende toevoeging is. De studenten betoogden dat zij Johnson als exponent van de Verenigde Sta ten als oorlogsmisdadiger aan de kaak wilden stellen. Waarom dan niet „de VS plegen oorlogsmisdaden" vroeg de president. AMSTERDAM Dr. W. Marsman, die aan de Vrije Universiteit be noemd is tot buitengewoon hoogle raar in de faculteit der geneeskunde voor het onderwijs in de medische psychologie en de psychotherapie, heeft zijn ambt vanmiddag aanvaard met een inaugurele oratie over „de taal in de psychotherapie en in de psychiatrie". Daarin concludeerde hij o.m., dat de psychiatrische vaktaal gezuiverd moet worden voor de instructie van de computer. Dr. Marsman was van 1956-1959 universiteitsarts van de VU en sinds 1955 hoofd van de psychotherapeu tische afdeling van de Valeriuskli- niek. BONN De Tsjechoslowaak- se minister van defensie, gene raal Martin Dzur, heeft berich ten tegengesproken dat de orga nisatie van het Pact van War schau van plan is 10.000 tot 12.000 militairen in Tsjechoslowakije te legeren. De Westduitse minister van buiten landse zaken, Willy Brandt, had dit woensdag in een kabinetvergadering beweerd. De regeringswoordvoerder Günther Diehl, die dit bekend maakte, wilde niet zeggen of het om Russische dan wel andere troepen gaat. Ook over het tijdstip van de legering zei hy niets. Minister "Dzur had dinsdag gezegd dat er deze zomer in zijn land mili taire oefeningen zullen worden ge houden, waaraan echter niet veel troepen zullen deelnemen. De Britse regering is gisteren be gonnen met de controle van de offi ciële Westduitse verklaring, die voor hen als een verrassing kwam. Ge woonlijk wisselen lidstaten van de NAVO dergelijke gegevens uit. Geruchten Twee weken geleden werd druk gespeculeerd dat Russische troepen bewegingen in Polen, dichtbij de grens met Tsjechoslowakije, bedoeld waren om druk op het nieuwe re gime in Praag te oefenen. Ook wa ren er geruchten dat troepen Tsjecho slowakije binnentrokken. Zowel de Tsjechoslowaken als de Russen en Polen zeiden dat het gewone oefenin gen waren. Partyleider Dubcek en premier Cernik zyn naar Karlovy Vary (het vroegere Karlsbad) gevlogen voor overleg met de Russische premier Ko- sygin, die daar een kuur volgt. Kosy- gin verscheen ook op de televisie, waarvoor hy zei zich zeer op zyn gemak te voelen „onder mensen met dezelfde instelling". Polen Tsjechoslowakije beschouwt de te genwoordige ontwikkeling in Polen als een binnenlandse aangelegenheid en is niet van plan, zich erin te men gen. Deze verklaring is gisteren aan de Poolse regering overhandigd. Het was het antwoord op een Poolse nota tegen een „anti-Poolse cam pagne" in de Tsjeohoslowaakse pers, radio en televisie. De Tsjechische minister van bui tenlandse zaken, dr. Jiri Hajek, is gisteren in Hongarye met zyn ambt genoot Janos Peter besprekingen over de verhouding tussen de beide landen begonnen. Hoewel de Oostduitsc dag bladen voortgaan met de liberalisatie in Tsjechoslowakye aan de kaak te stellen, werd Hajek in de Hongaarse pers hartelijk ontvangen. Papierdoek Het lijkt op textiel, het voelt aan als textiel, en niet als papier of zo glad als plastic, 't Is 'bestand tegen water, kan gestre ken en gemangeld wor den: ra ra wat is dat? Du- nicel, een Zweedse uitvin ding sinds kort in ons land geïntroduceerd. Het is een combinatie van pa pier en plastic, leverbaar in vrolijke kleuren voor servetten, place-mats, drip mats, tafellakens. Heel optimistisch noemt de fa brikant het „papierdoek". Import Wetron Nederland. Den Haag. Filterkoffie apparaat Hier ziet u een geheti automatisch koffiezetap paraat waarmee de koffie toch gefilterd wordt. Het toestel zet zes tot twaalf kopjes troost. Na water en gemalen koffie in het toestel gedaan te hebben drukt u op een knop. Een lampje vertelt dat uw „dienstmeisje" bezig is. Kookt het water, dan wordt de koffie automa tisch overgoten en de stroom uitgeschakeld. Aan tafel doet het dienst als koffiepot: druk op de knop en de schenktuit doet haar werk, sluit di- rekt nadat de druktoets wordt losgelatenzonder druppelen! Dat is iets wat je ook niet van iedere Versterkte luiers Luiers met versterkte randen, dat is het laatste nieuws van de luierfa- briek met een beer in zijn naam. Het kreeg het gou den keurmerk van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen. De randen van piké- zo wel als hydrofielluier zijn anders geweven dan het middengedeelte van de luiers. Het weefsel is daardoor stabieler gewor den. kan beter en makke lijker gespeld worden en kans op slijtage aan de randen door de dichtere structuur is tot een mini mum beperkt. En wat slijt het hardst aan een luier? Juist. Bitter onze Wat zullen we gasten-autorijders weer eens aanbieden? Iets. dat modern opwek kend en pittig is: Bitter Soda, een bittere alcohol vrije drank. Een conser- venfabriek in Breda brengt deze Nederlandse primeur, daarnaast een grape-fruit drank, die koolzuurvrij is. koffie-inschenkster kan zeggen.... De aansluit- waarde van deze keuken hulp is 1000 watt, span ning 220 volt. Uw eigen dom voor 130.—. Doe het zelf Draai u uw hand niet om voor een verstopte af voer, of hebt u zoons die sleutelen aan fiets en brommer? Dan moet u beslist weten dat er een nieuwe zelf-instellende sleutel onder de naam Da vid in de handel is. U hoeft nooit meer de bek op de vereiste afmeting in te stellen met dit exem plaar waarvan de bek zich sluit en opent door middel van een kam. Afmetingen van de spanwijdten: 4 tot 17 mm, 10 tot 28 mm. en 14 tot 40 mm, prijzen respectievelijk 7,75, 11,75 en 15,75. In Amerika wordt huishoud-apparatuur nu geconstrueerd uit makke lijk van elkaar te schei den delen. Het vereist maar weinig technisch vernuft om te ontdekken waar de fout zit als uw broodrooster b.v. het be geeft. Volgens de fabri kant is de vervanging van defecte onderdelen ge makkelijker dan een nieu we lamp in een fitting schroeven: schroevedraai- ers zouden niet nodig zijn! Afwachten maar tot we hier ook ons materiaal uit- en in elkaar kunnen pluggen. Wegwijzer naar Beroep Wat ga ik doen na de middelbare school? vraagt menig meisje zich af in deze tijd. Een langdurige studie of opleiding is niet zoals men vroeger wel meende in het water gegooid. De meeste we tenschappelijke opleidin gen duren zes a zeven jaar. Goed studeren is zwaar en kost ouders en staat handenvol geld. De vereniging van vrou wen met een academische opleiding heeft een Com missie Beroepenvoorlich- ting die zorgt voor kennis van mogelijkheden pas send bij aanleg en karak ter. Zij geeft een wegwij zer uit. Toezending na storting van ƒ0.35 op giro 536185 tn.v. penning- meesteresse Beroepen- voorlichting WAO te Leiden. Want: „als getrouwde vrouw zal jijzelf, met je omgeving, veel aan je op leiding kunnen hebben. Misschien als er tijd overschiet om eigen werk en studie voort te zetten; of later, wanneer je aan dacht nog maar ten dele door zorg voor de familie wordt opgeëist". Dit mei-bruidje is piep jong. Ze draagt een mi ni-bruidstoilet, daaronder een bermudashoi't die te zien is, de pijpjes zijn ge garneerd met margrieten. Modegrap of serieus be doeld? In dat laatste geval kan het jonge mevrouwtje haar bruidstoilet afdragen in de vakantie en dat is in ieder geval erg praktisch. Mini-cook Het gastoestel in de zak van uw jack? Dat kan met de mini-cook, een mi niatuur gaskomfoortje dat opvouwbaar is. De bran- derkop wordt via een slangetje aangesloten op een gasbusje dat goed is voor minstens vier uur branden. Een verrassing op uw lange vakantie-reis want een warme kom soep of mok koffie gaat er altijd in en 't is klaar in een wip. Op het opvouwbare ge valletje kan een flinke pan staan. Een complete set komt op 16,90, losse gasbusjes 2,90, dat laatste een mini-prijs van Warmond in Rotterdam. Misschien dat uw doe het zelf man er iets in ziet voor zijn hobby-ruimte? DEN HELDER De Harlinger kotter Sara Maartje (49 ton) is woensdag in de haven van Den Oe ver door het douane-inspectievaar tuig Zeemeeuw aangehouden. Bij een onderzoek bleek in de ruimen tien miljoen Amerikaanse sigaretten te zijn verborgen. De sigaretten werden in beslag genomen, evenals het schip dat in Den Helder aan de ketting werd gelegd. De i-jarige schipper M. van S. en LOS ANGELES Tussen Los An geles en het beroemde amuse mentspark Disneyland is woensdag een Sikorsky S-64 helikopter veron gelukt. Vermoedelijk zijn alle 23 in zittenden 21 toeristen en de twee piloten om het leven gekomen. Het toestel is volgens ooggetuigen in de lucht geëxplodeerd. De wrakstukken kwamen terecht in een veld bij het stadje Paramount. Ze lagen over zo'n groot gebied verspreid dat hefschroefvliegtuigen werden ingeschakeld om de daken van gebouwen af te zoeken naar mo gelijke overlevenden. De verongelukte helikopter was ei gendom van de maatschappij Los Angeles Airways, die dagelijks char tervluchten naar Disneyland uitvoert. DEN HAAG De drie centrale land bouworganisaties hebben begrip voor de door de regering in haar loonnota voor gestelde maatregelen, „al kan inen van mening verschillen over het tijdstip van aankondiging" drie andere opvarenden, allen uit KNLc"3in^'een^Mamenldlte'^reat^e 'op Harlingen afkomstig, zijn door de douane aangehouden in verband met een onderzoek naar de herkomst van j de sigaretten. de loonnota. De organisaties menen dat de loon- pauze behoort tot de spelregels van de vrije loonpolitiek. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De groep Radicalen in de CHU heeft het bestuur van de Unie in een brief om een onderhoud ver zocht. Zij stellen het op prijs om na de Algemene Vergade ring die zaterdag j.l. in Gronin gen is gehouden met het be stuur nader van gedachten te wisselen. Naar verluidt zijn de radicalen ernstig teleurgesteld over de gang van zaken zoals deze zich op het Gronings congres heeft afgespeeld. Zoals bekend werd de resolutie van de radicalen daar met grote meerder heid van stemmen verworpen. De radicalen wensten eerst een poli tiek program van de CHU te zien en pas daarna een beslissing over de verdere vormgeving van het program dat door de groep van 18 zal worden opgesteld. Unie-voorzitter drs. A. D. W. Tilanus betoogde toen echter dat geen enkele barrière gelegd moest worden in de voortzetting van het gesprek der 18. De CH-radicalen zouden van oor deel zijn dat het bestuur anders ge handeld heeft dan door de radicale Unie-leden werd verwacht. Zij base ren dit op de resultaten van een gesprek dat zij op 13 mei met het bestuur van de CHU hebben gehad. De radicalen hadden toen de indruk dat hun opvattingen overeen kwa- DEN HAAG De vakbewe ging is in de Sociaal-economische raad een klein stapje verder ge komen op de weg naar een z.g. vermogensaanwasdeling (VAD). Hiermee wordt bedoeld, dat niet alleen de aandeelhouders maar ook de werknemers een aandeel krijgen in de groei van de onderneming. Men denkt aan de toekenning aan werk nemers van aandelen, obligaties of andere waardepapieren, die eerst na jaren in geld mogen worden omge zet en die door een Centraal be heersinstituut worden beheerd. In de SER bleven de werkgevers deze gedachte resoluut afwijzen, maar de „neutrale" Kroonleden stel den voor, een experiment te wagen. De regering zou de proefneming pas sief moeten bevorderen door wette lijke belemmeringen uit de weg te ruimen. Dit standpunt is vastgelegd in een advies, dat thans aan de regering is uitgebracht en dat in 1965 door mi nister Veldkamp 'by de SER werd aangevraagd WETBOEK Voor invoering van vermogens aanwasdeling, waarover de vakbe weging in 1964 al een studie publi ceerde, is een wijziging van het Burgerlijk Wetboek nodig. De vakbeweging staat op het standpunt, dat werknemers even grote risico's in de onderneming lo pen als aandeelhouders. Werkne mers kunnen ontslagen en brode'oos worden, aandeelhouders kunnen hun kapitaal kwiit raken. Deze risico's MADRID Sinds een Ameri kaanse bommenwerper bijna tweeëneenhalf jaar geleden als ge volg van een botsing met een tank vliegtuig bij de Spaanse stad Palo mares enkele waterstofbommen ver loor, doen zich onder mensen en vee in het gebied mysterieuze ziekten voor. Dit beweerden woensdag leden van een delegatie uit die plaats, die naar Madrid is gereisd om overleg te ple gen over de schadevergoeding die nog van Amerika wordt geëist. De delegatie zegt dat de Ameri kaanse en Spaanse artsen die de be volking hebben onderzocht, nog steeds weigeren gezondheidscerti ficaten te verstrekken en dat er, hoe wel men de aanwezigheid van radio activiteit ontkent, nog steeds geiger tellers in het gebied staan opgesteld. Vier personen, zo zegt de afvaardi ging, lijden sinds twee jaar aan een mysterieuze ziekte en twee andere zijn daar pas verschijnselen van gaan vertonen. Ruim 250 vissers en boeren uit het gebied hebben tot dusver 285.700 dol lar schadevergoeding ontvangen, ter wijl ze een bedrag van 1,1 miljoen dollar eisen. (Van onze soc.econ. redactie) moeten op gelijke wijze worden ge honoreerd. Krijgen de aandeelhouders een extra hoog dividend uitgekeerd, dan zullen ook de werknemers een recht moeten krijgen op een deel van het extra gegroeide vermogen in de on derneming. Op de besparingen van de onder nemingen uit de winst, die aange wend worden voor investeringen in eigen onderneming, heeft behalve de aandeelhouder ook de werknemer rechten. De werkgevers bly'ven dit echter fel bestrijden. Zij noemen de risico's van de aandeelhouders en werknemers niet gelijk. Bij faillissement kan de aandeel houder zijn gehele vermogen verlie zen, maar de werknemer behoudt de mogelijkheid met arbeid elders op nieuw geld te verdienen. Bovendien is de werknemer verzekert tegen werkloosheid, terwijl de aandeel houder zich tegen het verlies van zyn vermogen niet kan verzekeren. De vakbeweging ziet de VAD echter als een van de belangrijkste middelen om tot een juiste herverdeling van inkomens en vermogens op langere termijn te komen. Zolang deze her verdeling nog niet bestaat, ziet de vakbeweging zich gedwongen langs de weg van de lonen zoveel mogelijk bij de ondernemingen weg te halen om de onmogelijkheid in de vermo gens- en inkomensverdeling toch te corrigeren. VERDELEN De werknemer krijgt zijn loon en de aandeelhouder zijn normale divi dend, maar wat de onderneming daarbóven nog uitkeert, zal gelijkelijk over werknemer en aandeelhouder moeten worden verdeeld. De vakbeweging vraagt zich af waarom bij de extra-uitkeringen de werknemer plotseling niet meer mee speelt. Hij verbaast zich erover, dat de moderne ondernemer die leiding moet geven aan het samenspel van kapitaal en arbeid, bij de beloning toch eenzijdig partij kiest voor de aandeelhouder. WERKGEVERS De werkgevers van hun kant erken nen, dat maatregelen gewenst zijn om tot een duurzaam bezit onder brede lagen van de bevolking te komen, maar zy willen dit langs andere we gen, zoals gepremieerde spaarregelin gen of winstdelingsregelingen berei ken. De werkgevers zeggen dat het loon- inkomen in de industrie van 1960 tot 1966 ongeveer is verdubbeld, terwijl het inkomen van de niet-werknemers in deze periode slechts met tien pro cent steeg. Voor werknemers in bedrijven waar geen winst kan worden ge maakt (zoals overheidsbedrijven of niet-commerciële instellingenzal volgens de vakbeweging aan de werk nemers een zogenaamd investerings- loon moeten worden toegekend, waarvoor dezelfde regels gelden als voor de VAD, dus uitkering in waardepapieren en blokkering ge durende een aantal jaren. De vakbeweging heeft nu in de SER steun gekregen van de Kroon leden, zodat gehoopt wordt dat de regering bereid zal zijn de weg naar proefnemingen met de VAD open te stellen. Via onderhandelingen in bepaalde bedrijfstakken of ondernemingen zou dit mogelijk kunnen zijn. Ook de vakbeweging denkt op dit moment niet in de eerste plaats aan een wet telijk afdwingen van de VAD in het bedrijfsleven. men met die van het Unie-bestuur. In Groningen is gebleken dat dit niet het geval was. Voorts vindt men het tegen de achtergrond van het gesprek op 13 mei vreemd dat voorzitter Tilanus aanvankelijk formele bezwaren maakte tegen de motie die in Gronin gen door de radicalen werd inge diend. Daarom stellen de radicalen een nieuwe gedachtenwisseling met het CH-bestuur op prijs. Tenslotte zijn de CH-radicalen voornemens zich nader te bezinnen over hun organisatie binnen de Unie. In Groningen bleek dat zij meer aan hangers hadden dan werd verwacht. Daarnaast zou een lid van de CH-ra dicalen in Groningen het bestuur van de Unie gesteund hebben en duide lijk tegen de gedachten van de radi calen gehandeld hebben. WASHINGTON 75 deelnemers aan de campagne der armen in de VS zijn gisteren in Washington gear resteerd. Zij maakten deel uit van een groep van ongeveer 200 betogers, die naar het Kapitool waren getrok ken om hun eisen aan leden van het Amerikaanse Congres te overhandi gen. Ongeveer 130 leden van de groep werden in het gebouw toegelaten. De overigen begonnen voor het Kapitool liederen van de burgerrechtenbewe ging te zingen. Na herhaalde somma ties vjm de politie het terrein van het Kapitool te verlaten, ging de po litie ertoe over de betogers in gereed staande auto's weg te brengen. De demonstranten lieten zich zonder ver zet meevoeren. Het zijn niet alleen studenten, die wensen hebben ten aan zien van het onderwijs, ook de zogenaamde beneden-vijfjari gen hebben, althans in Enge land, op dat gebied hun zor gen. Zij willen meer scholen en daarom overhandigden zij de zer dagen premier Harold Wil son een petitionnement, dat door een 90.000 moeder was on dertekend. Jonathan Pierce, 4, verzamelde alle moed en klop te fiks op de deur van Dow- ningstreet 10, en hij voelde zich gesteund door de aanwezigheid van Mandy, 4':. en Sarah Ross, 2M, de tweeling van 3 jaar Imctjen en Francisca Paakam en Philip Mcintosh.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9