VVV wil weten: hoe dagjesmensen over denken Leiden? Ljubavni slucaj film over tragische liefde Citosa vermindert dienstverlening De torenbouw aan de Witte Singel Niet alle hotels zijn met tijd meegegaan TUSSEN DIE BLADZIJDEN it jaar grote ledenwerving Sleutelstadritten werden een strop Kleuters zongen voor bruidspaar Ds. J. Oussoren (70) overleden Rondom de Maredijk bestaat 20 jaar LEZERS SCHRIJVEN lieuwe leidse courant vrijdag 24 mei 1948 neming van de Holiday Inn). Ver scheidene hotel- en pensionhouders werken momenteel plannen uit voor uitbreiding en verbouwing. Het vorig jaar ingestelde theater- bespreekbureau blijkt in een grote behoefte te voorzien. Het jaarverslag wordt afgesloten met een staatje van het aantal be zoekers aan musea en dergelijke (tussen haakjes de aantallen van 1966): Volkenkunde 41.791 (57.902); De Lakenhal 43.096 (36.545); Oud heden 29.013 (35.874); Legemuseum 22.000 (20.529); Natuurwetenschap pen 4.003 (4.905): Terra Hortus 25.140: molenmuseum De Valk 6.600 (7.500). Ds agenda voor de vandaag te hou den jaarvergadering vermeldt onder meer de benoeming van mr. D. van Eek tot lid van het dagelijks bestuur, de benoeming van ir. K. P. Post tot lid van het algemeen bestuur en herbenoeming van de heren A. van de Koppel en J. A. Harteloh. LEIDEN De VVV Leiden wil wel eens weten hoe dagjesmensen99 over Leiden denkenzo wordt in het jaarverslag over 1967 opgemerkt. In het zomerseizoen heeft Leiden immers een belangrijke functie als achter land voor de kust en het plassengebied. Op zonloze da gen zoeken badgasten en watertoeristen vaak Leiden op> waar zij eten en winkelen en onder meer musea bezoe ken. Voor de toekomstige ontivikkeling van deze Leidse 4aak" is het van belang te weten hoe de dagjesmensen reageren op hun verblijf in Leiden. Er zal ook moeten worden nagegaan of Leiden er wel uit99 haalt wat er mzit. Ondanks NZH- en VVV-propa- ganda zyn de Sleutelstadritten een strop geworden. Meer belangstel ling was er voor de uit Leiden gehouden dagtochten naar het Kennemerland en de ochtend excursies naar de Rijnsburgse veiling Flora. Dit jaar wordt op grote schaal aan ledenwerving gedaan. Het VVV-bestuur gaat ervan uit, dat vele Leidse ingezetenen en dan wordt met name aan het bedrijfs leven gedacht nog een schuld aan de Leidse VVV hebben in te lossen. Ervaringen elders tonen aan welk een nuttige en prettige functie een door alle betrokkenen gesteunde VVV kan vervullen. Nieuw bureau urgent Bovendien is de bouw van een nieuw bureau nu urgent geworden, zodat er geld nodig is. „De wijze waarop de toeristische vreemdeling maar ook de eigen ingezetene wordt ontvangen, is van groot gewicht voor de gastvrijheid en service, die de Sleutelstad wil bieden", aldus het jaarverslag. Wat de financiën betreft, bewijzen de cijfers van de jaren 1964 tot 1967 wel, dat het geen overbodige luxe is, dat dit jaar op grote schaal aan ledenwerving wordt gedaan. Kwam m 1964 nog f 5.473,binnen aan contributies, vorig jaar was dit toch al niet hoge bedrag gedaald tot f5.285,—. Hotel-wel en -wee Bij elkaar werden vorig jaar 45.398 mondelinge en schriftelijke inlichtin gen verstrekt. Het aantal via de Logies-Informatiedienst onderge brachte personen steeg met 24 pro- De wijze waarop zowel de toerist als de ingezetene wordt ont vangen, is van groot belang voor de gastvrijheid en service, die Leiden heeft te bieden. Ook daarom is de bouw van een nieuw VVV-kantoor in een urgent stadium gekomen. Zoals bekend, zijn er plannen om de bouw hiervan op het Schutters veld) te combineren met een klein pjijk-postkantoor. cent tot 2827. In de hotel- en pensionsector is men over het algemeen tevreden over de resultaten van vorig jaar. De meeste hotels boekten 20 procent meer gasten. Opvallend is daarbij, dat enkele hotels en pensions een belangrijke terugslag kregen, in één geval zelfs van meer dan vijftig procent. In het jaarverslag wil men niet ingaan op de oorzaken hiervan maar het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat niet tijdige aanpassing van de logies- accommodatie aan de wensen van de hedendaagse toeristen, van invloed is geweest. Theaterbespreek- bureau De hotelaccommodatie werd in 1967 uitgebreid en zeer recent be langrijk vergroot (door de ingebruik- WADDINXVEEN Zondag gaat, zoals gemeld, ook de nieuwe dienstregeling van de Citosa in. Deze bevat zowel uitbreiding van de ver voersvoorzieningen (met name door de ingebruikneming van de nieuwe luchthaven Schiphol) als verminde ring van de dienstverlening. Dit laatste betreft lijnen met ver- re-van-volle bussen. De nog steeds stijgende kostenlast cn het veelvuldiger gebruik van privé vervoermiddelen (waardoor bovendien meer verkeersstagnaties ontstaan) leidden tot deze door de rijksoverheid verplichte verminde ring van dienstverlening. Over het algemeen is de Citosa er echter in geslaagd de bestaande ver bindingen vrijwel ongewijzigd te handhaven. Incidenteel zijn beschei den verbeteringen aangebracht. Voetbaltoernooi van Leidse clubhuizen LEIDEN Ieder jaar spelen de Leidse clubhuizen om de hoogste voetbaleer. De wedstrijden wor den gespeeld op de voetbalterrei nen aan de Boshuizerkade op woensdag 29 mei. Daar strijden de pupillen en aspiranten om de eer ste plaats om 2 uur. De junioren b en a spelen op de terreinen Pomona in Oegstgeest en wel op maandag, woensdag en donderdag om kwart over 6. WARMOND Woensdagmiddag waren 35 kleuters van de chris telijke kleuterschool „Op de drem pel" van Alphen naar Warmond gekomen om hun juffrouw te zien trouwen. Zowel bij het gemeente huis als bij de kerk vormden zij een erehaag. Bovendien zongen ze in de huwelijksdienst enkele liede ren. Mejuffrouw Riet van Leuveren (20) uit. Warmond trouwde met de heer Jaap van Duin (22uit Noordwijk aan Zee. Het huwelijk werd ingezegend in de hervormde kerk door ds. J. M. Snijders. Terwille van de kleuters werd behalve een gewone receptie ook een speciale kinderreceptie gehou den, in hotel De Zon. Foto N. van der Horst HAZERSWOUDE Op 70-jarige leeftijd is overleden ds. J. Oussoren, die van 1947 tot 1955 predikant is ge weest van de Geref. Kerk alhier. Ds. Oussoren is achtereenvolgens werk zaam geweest in Spijkenisse, Olde- broek, Hazerswoude en Beekbergen. Per 1 januari 1962 werd hem emeri taat verleend. LEIDEN De speeltuinvereni ging Rondom de Maredijk bestaat twintig jaar. In verband hiermee wordt op zaterdag 1 juni een feest in hoofdzaak voor de kinderen gegeven, nl.: 's morgens onge veer 10 uur een poppenkastvoor stelling op de speeltuin en 's mid dags om 2.30 uur een rondgang met de kinderen voorafgegaan door het muziekkorps De Burcht door de wijk (Maredijk. Schutter straat, Poelgeeststraat enz.). Kantoren Sociale Dienst LEIDEN Op maandag 27 mei zijn de kantoren van de gemeente lijke Sociale Dienst van 10 uur af gesloten. Het ochtendspreekuur wordt dus gewoon gehouden. Enkele kanttekeningen bij „Com mentaar Laat lawaai om toren bouw" in uw (ons) blad van 21 de zer. Het „Commentaar" van de heer De Groot bestaat uit vier „drie-ster- ren". Afd. 1. Weinig commentaar van mij. Maar dat ik plotseling op het „onooglijke deel" van de Witte Sin gel blijk te wonen klopt niet met de volkomen andere reacties van mijn talloze vrienden en kennissen, die twintig jaar lang het tegenover gestelde hebben beweerd. Mag, wie zich zo denigrerend uitlaat over dit deel van de Singelgordel, anderen verwijten dat zij oog hebben voor de esthetische verhoudingen in de bin nenstad Dat dit zo laat blijkt komt o.m. hierdoor, dat velen de grwraak- te plannen (helaas) nooit voldoende serieus hebben willen nemen. Dus WOLKENKRABBER WITTESINGEL Stuurt Uw protest naar POSTBUS 137, LEIDEN Giro 68.95.78 t.n.v. J. Vreeburg Leiden met vermelding W.W.W. CAMERA „Ljübavni slucaj" (Nederlandse kastitel: Liefdes dossier van een telefoniste) is een film waarmee de Joegoslavische regisseur Dusan Makavejev het de toeschouwer niet gemakkelijk maakt. Op het eerste gezicht lykï hy eenvoudig en zonder pro blematiek, maar na vijf kwartier blijkt, dat scènes die ogenschijn lijk als los zand aan elkaar hin gen, alles met elkaar hadden te maken, geïntegreerd waren in een liefdesgeschiedenis die men als gebeurtenis ondergaat. Makavejev vertelt van een tede re, hartstochtelijke, liefde, van een telefoniste, die eindigt met haar dood. Zij is na een periode van lief de en geluk één keer ontrouw met als gevolg, dat haar geliefde haar vermoordt. (Voor wie bereid is met de regis seur mee te denken) Point Blank TRIANON De jeugdige regis seur van de film „Point Blank", John Boorman is er heilig van over tuigd, dat hij de ordinaire schiet-en palfilm, de misdaadfilm met veel bloed, op een hoger filmisch peil moet brengen. Zo heeft hij van zijn „Point Blank", die zich afspeelt rond het verlaten gevangeniseiland Alcatraz in de baai van San Fran cisco een diepzinnig verhaal ge maakt, vol met irreële droombeel den, moeilijke flash-backs, droom gezichten enz. Het verhaal zou anders recht-toe- recht-aan een miserabele moord geschiedenis gebleven zijn: twee boeven gebruiken het eiland als wisselplaats voor gestolen stuff. De een schiet de ander neer en gaat er met de poet en diens vrouw van door. De neergeschotcne blijft echter in leven en komt jaren later terug om wraak te nemen. In zijn woede is hij onoverwinnelijk en zo wordt het moorden, een auto in puin rijden en ligstigheden bedenken, dat het geen eind heeft Ia zijn eentje roeit hij een hele gangstersbende uit d.w.z. bijna want de film eindigt, geheel in de trant van de diepzinnige film met een „open slot". Het geheel is bepaald niet onverdienstelijk hoewel in dit genre naar onze smaak overbodig. (Diepzinnige knokfilm) Games STUDIO „Games" (Het lijk van de derde etage) is een thriller van de jonge Amerikaanse regisseur Curtis Harrington, die tevens heeft getekend voor het vrij conventione le verhaal. Het is Harringtons verdienste, dat hij aan het conventionele een apart accent heeft weten mee te geven, waardoor de toeschouwer geïnteres seerd blijft kijken. Hij heeft een groot deel van de film nogal duister gehouden om de lugubere sfeer te scheppen die de hoofdfiguur Jenni fer Montgomery (Katharina Ross) in het krankzinnigengesticht doet be landen. Dit was de misdadige opzet van Jennifers eigen echtgenoot Paul (Ja mes Caan) die met de nog slechtere Lisa Schindler (Simone Signoret) samenwerkte om de schatrijke Jen nifer uit te schakelen om zodoende in het bezit te komen van haar rijk dom. Er wordt geschoten en gezeuld met een dode, met horoscopen en glazen bollen gewerkt en dit alles resulteert in de volledige geestelijke ineenstorting van Jennifer. Maar de boosdoener wordt aan het eind zelf het slachtoffer, juist als hij denkt zijn doel te hebben bereikt. (Luguber) De blonde van Peking LUXOR In het begin van de film ,„De blonde van Peking" stape len de intriges zich hoog op. Het gaat om de Blauwe Druif, een 112 karaats diamant, waarvoor uiter aard veel belangstelling is. Chine zen, Russen, playboys èn de Ameri- kaase Geheime Dienst zitten el kaar achterna en mooie meisjes fladderen er tussen door. Helaas heeft men de mogelijkhe den voor 'n boeiende spionagefilm laten liggen. Halverwege al gaat de film als een nachtkaars uit. De filmmakers wisten vermoede lijk zelf niet wat het moest worden: een spionageverhaal vol spanning of een satirische film, waarom gela chen moet worden. Het is noch het één, noch het ander geworden. (Vlees noch vis) De telefoniste uit de voortref felijke Tsjechische film „Ljubavni slucaj". De karatekillers REX Regisseur Barry Shear vertelt in „De karatekillers" met zwier en in bonte kleuren over de jacht op de dochters van een ver moorde professor. Daarbij worden de jagers voortdurend gehinderd door een schurkachtige knokploeg van een gevaarlijk individu. Er staan grote belangen op het spel: de goudprijs, want de profes sor heeft een formule gevonden om uit zeewater goud te maken. Hij heeft deze formule in deeltjes op foto's geschreven die hij aan zijn vijf dochters, over alle windstreken verspreid, gezonden heeft. De boeven zitten natuurlijk ach ter die foto's aan Een miljoen jaar (Verrassend en pannend) geleden REX (alleen vrijdag- en zaterdag avond 11.30 uur) Zelden ziet men een film die zo van de eerste tot de laatste scène een giller is als „Een miljoen jaar geleden" van Don Chaffey. Mooie Hollywoodmannen en -meisjes hebben zich met dierenvel- len en lange haren vermomd als oermensen. Ze gedragen zich als halfonnozelen en ploegen zich voort door een soort maanlandschap, waarbij meer dan eens uit buigzaam plastic gegoten voorhistorische monsters achter de rotsblokken vandaan springen om hen ijselijk brullend het leven zuur te maken. Het lacheffect dat de film {n toe nemende mate opwekt, wordt vooral veroorzaakt door de knullerige ac teerprestaties van de deelnemers aan deze onverblddellijke oerklucht. (Een lachertje) Zo gezegd, zo gedaan èLIDO „Le petit baigneur" (Zo gezegd, zo gedaan) is een kostelijke film van Robert Dhéry met in de hoofdrol de onvermoeibare Louis de Funès. Het tamelijk geijkte verhaal is spitsvondig en subtiel uitgewerkt. De grapjes struikelen over elkaar. (Verrukkelijk amusement Prolongatie CAMERA (alleen vrijdag- en za terdagavond 11.30 uur) „Hiroshi ma mon amour". Derde week. Adembenemende film over een kor te, intense liefde tussen een jonge Franse vrouw en een Japanner in de door de atoombom getroffen stad Hiroshima. een leerzame gang van zaken. Ad 2. Het is inderdaad (blijkbaar) niet ondenkbaar dat de thans voor genomen torenbouw nog verder de binnenstad zal binnendringen, zij het dan wellicht om esthetische re denen beperkt tot slechts 80 of 50 meter hoge gebouwen Ad 3. Niet televant, hoewel op zichzelf niet onjuist. Zo is inderdaad door het onderhavige plan een niet onbelangrijke „afvloeiing van betere huisvesting zoekende Leidenaars naar omliggende gemeenten" gesti muleerd. Ik zal zonodig volgen. En ondanks de „verschoningsak- ties" heeft inderdaad door „het plan" dit fraaie stuk Witte Singel sinds enkele jaren het karakter van een a-sociale straat gekregen, o.m. gelet op de onvoorstelbare zaken die voormalige voortuinen thans versie ren. Ad 4. Inderdaad kan men zich straks, althans voorlopig, wel zó opstellen dat men de schoonheid van het Rapenburg nog kan waarderen desnoods met een zonnebril gewa pend tegen het profiel van de wol kenkrabber. Tenzij men op het Ra penburg en talloze andere mooie plekjes uitgekeken is geraakt het geen blijkbaar mogelijk is. Ten slotte: nog niet in het geding werd de opvatting gebracht dat men geen nieuwe Universiteit sticht in of tegen een „city" aan en wel: a. vanwege het onoplosbare ver keersprobleem dat men zich zeker over bijvoorbeeld tien a twintig ja ren, op de hals blijkt te hebben ge haald en b. vanwege de mogelijkheid en aantrekkelijkheid om de fraaie, ei gentijdse vormgeving van een nieuw, groot gebouwencomplex te realiseren op betrekkelijk korte afstand van een historisch stadscen trum, zoals dan ook met de B-facul teiten gebeurt. Men mag dit naar mijn mening bepaald niet zien als een „koste wat het kost de Universi teit van haar oorsprong verdrijven". Deze logica ontgaat mij. De stad groeit hier immers omheen. Aan „een zekere concentratie in de nabijheid van de binnenste stadscir- kel" (en wat voor een „zekere" con centratie was zeer wel te ontko men geweest. Moge het oordeel van hen die na ons komen mild zijn over wat nu wellicht gaat gebeuren. Dr. D. L. Kedde Witte Singel 22 NASCHRIFT VAN DE REDACTIE i 1 Wij kunnen dr. Kedde verzeke ren, dat wij met de kwalificatie „on ooglijk" niets discriminerends heb ben bedoeld. Zij werd gebruikt met het oog op het tegenover dit deel van de Witte Singel gelegen ka zernecomplex. Bovendien vertoont de bebouwing zelf zeer zwakke plekken. 3 Deze opsomming achten wij in dit verband wel degelijk relevant om aan te geven dat het bi' „leefbaar heid" wel om andere dingen gaat. In het algemeen dit: De gemeenteraad van Leiden heeft de vestiging van een deel van de A- faculteiten langs de Witte Singel in principe al in 1 9 62 aanvaard. En kele jaren later werd bekend, dat het plan een toren bevat. Het universiteitsbestuur heeft be rekend, dat Leiden in het jaar 2000 ongeveer 15.000 studenten zal tellen. In dat jaar zullen ongeveer 9000 stu denten een alfarichting kiezen. De ruimtebehoefte zal dan in totaal 495.000 vierkante meter bedragen, wat betekentin de komende 30 ja ren 380.000 m2 bijbouwen. Waar kan voldoende grond ge vonden worden om dit volume te realiseren? Er is noch binnen noch buiten het Leidse stadsgebied voldoende bouw terrein om. gerekend naar de toe stand van het jaar 2000, alle facul teiten te zamen onder te brengen. Een algehele verplaatsing van de universiteit buiten de grenzen van Leiden is, aldus het universiteitsbe stuur, niet verantwoord, afgezien nog van de schade die hierdoor aan de stad zelf zou worden toegebracht (leeg komen van vele gebouwen, verlies van koopkracht, wegvallen van vele nevenactiviteiten) Een splitsing van A-faculteiten binnen en B-faculteiten buiten het stadsgebied is in deze zienswijze de enige oplosing om voor de gehele universiteit voldoende ruimte te scheppen. Centraal voor het goed functione ren van de A-faculteiten staat de universiteitsbibliotheek, die gemak kelijk bereikbaar moet zijn. Ook uit verkeersoogpunt is dit laatste de beste oplossing. Van de studenten en de staf woont ongeveer 65 procent in Leiden. Binnen de singels is er niet voldoende ruimte zonder de his torische kern aan te tasten. Het dooi de gemeente ontworpen verkeers- stramien (Trekvlietwegdemping water langs Rijn- en Schiekade) biedt mogelijkheden om verkeers- congesties te vermijden. Wij zijn ten slotte van mening, dat dit plan nog het minst geweld doet aan de omringende bebouwing. Im mers, het alternatief zou zijn een hoog (35 meteren lang (211 meter) gebouw, een massief blok, dat de stad aan deze kant méér zou afslui ten dan de wallen en poorten vroe ger deden. Toeiiallig speelt in Amsterdam hetzelfde geval. In een dinsdag ver schenen rapport van een gemengde werkgroep, bestaande uit vertegen- ivoordigers van gemeentebestuur en universiteit, lazen wij, dat de A-fa culteiten van de Universiteit van Amsterdam in de binnenstad moeten blijven. En in een gelijktijdige nota van de gemeentelijke diensten voor publie ke werken en stadsontwikkeling: de functie van de universiteit in het totale beeld van de binnenstad is zo belangrijk, dal de belangrijkste on derdelen van die universiteit ook in de binnenstad gevestigd moeten blij ven. Een conclusie, die, naar onze me ning, ook op Leiden van toepassing

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3