er jonging haringstand gevaarlijk voor visserij Oegstgeestenarcn moeten morgen niet schrikken V riendelijkheid in Voorschoten 3 Leefbaar Leiden antwoordt PRISMA ERVAREN BOUWKUNDIG TEKENAAR ERVAREN BOUWKUNDIG OPZICHTER e Werkzaamheden in Rijnsburgerviaduct Kiene: gunstig resultaat In Leiden discriminatie bij verhuur van kamers B. en W. Leiderdorp staan positief tegenover Gewest Geslaagd voor examen EHBO Bijzondere dienst in Leiderdorp Raad Leiderdorp Mutaties bij Billiton Bensdorp: lager dividend Belastingverhoging in Zoeterwoude ARCHITECTENBUREAU TH. N. J. A. GEELS B.N.A. EN G. KAMSTEEG ■ÏEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 MEt 1968 IS. ♦z3 itie V IJMUIDEN In tegenstelling tot iet beeld van de totale aanvoer uit Ie Noordzee is het Nederlandse aan- leel niet gestegen. De vaderlandse rangsten bewogen zich na 1946 rond je 120.000 ton. Sinds 1964 is de klad !r behoorlijk ingekomen. In 1967 lereikte men een totaal van nauwe- ijks 40.000 ton. Oorzaak van deze ichteruitgang is het verlies van de risserij in de zuidelijke Noordzee en je steeds moeilijker wordende jacht n het middenstuk van dit water. Volgens de biologen van het Rijks- Ingezonden dj li liet In uw commentaar van jl. dinsdag idoet u een poging de kritiek op het aan Vitte-Singelplan als belachelijk af te Jdoen. 30 fl Een van uw belangrijkste argumen- ten is dat deze kritiek veel te laat IS komt. We kunnen natuurlijk zeggen: beter laat dan nooit. Maar voor het rWcomité ligt dit anders. Er is geen m enkel lid ouder dan 23 jaar. Daardoor was het voor ons onmogelijk veel fis eerder iets over dit soort kwesties l te zeggen. Wij waren immers nog -~J veel te jong. Een andere oorzaak van §8 deze late oppositie moet worden ge il zocht in het tekort aan inspraak bij y de besluitvorming van het gemeen- ilsftebestuur door de burgerij. Ook wekt u de indruk dat wij een jjeomité zijn, dat speciaal ter gelegen- j|heid van dit plan is gevormd. Niets ils minder waar. Herinnert u zich onze verkeersactie niet meer? Ook hebben wij ons bezig gehouden met het oprichten van een vjcreatief centrum (Zisexzo). In uw commentaar wekt u de in druk dat wij de universiteit de schuld geven van de onleefbaarheid van Leiden. En ook vraagt u zich af of we eigenlijk wel weten wat we be doelen met leefbaarheid. Als wij het over leefbaarheid heb ben, bedoelen wij daarmee de om standigheden waaronder de mens in jdeze samenleving moet leven. Een van de belangrijkste factoren Ie op het ogenblik de onleefbaarheid de hand werkt, is het proces van reemding dat zich in onze samen- ig aan het voltrekken is. seds minder voelt de mens zich befrokken bij het maatschappelijk gsbeuren. Steeds minder toont hij be langstelling voor dingen zoals poli tiek, kunst, filosofie en andere vor men van cultuur. De vervreemding wordt veroor- raakt door o.a. het volgende: 1 De wijze van besluitvorming (po litiek en democratie); tekort aan algemene ontwikkeling (onderwijs) J omstandigheden waaronder en het doel waarvoor gewerkt wordt (arbeidsvreugde) de wijze waarop een stedelijk ge bied wordt ingericht (urbanisatie). Door tekort aan ruijnte is het on mogelijk ieder een alleenstaand huis te geven. Wij hebben ons heil gezocht in het bouwen van flats. Door deze wijze van bouwen zijn de communi catiemogelijkheden uiterst summier. Een overheersende factor bij deze contactstoornissen is het verkeer. Door de snelle toeneming ervan zijn we gedwongen daarvoor steeds meer en bredere wegen aan te leggen. Dit verkeersprobleem is naar onze mening slechts op te lossen door grenzen te stellen aan het aantal plaatsen waar auto-verkeer is toege staan. Doen we dit niet, dan wordt Nederland een grote verkeersweg. Dit zal toch niemands bedoeling zijn. U moet dan ook onze kritiek op het Witte-Singelplan zien als onder deel op het hele sanerings- en wegen plan van de gemeente. Wij zijn van mening dat op korte termijn deze problemen slechts aangepakt kunnen worden, door een scheiding te ma ken tussen gebieden waar geen mo gelijkheid is voor intensief verkeer en gebieden waar dit wel mogelijk is. Zo'n gebied, dat naar onze mening daarvoor zeer geschikt zou zijn, is de binnenstad van Leiden. Dat zou het culturele middelpunt moeten worden van Leiden en omgeving, ter com pensatie voor de communicatie-stoor nissen elders. In één slag zou de verkeersellende In de binnenstad zijn opgelost, terwijl het contact tussen de burgers zou worden bevorderd. Het geld dat nu gebruikt zou worden voor wegen aanleg, kan gebruikt worden voor krotopruiming. De bouw van het uni versiteitscomplex aan de Witte Singel w brengt niet alleen een hoge toren, JB maar ook grote verkeerstechnische problemen. De verkeersdeskundige heeft dit niet onder stoelen of ban ken gestoken, maar ze zijn achter de schermen gewuifd. Neem bijvoorbeeld de parkeer- mogelijkheden. Er wordt slechts rekening gehouden met 500 belang stellenden. Het is echter de bedoeling dat 2700 personen er de dag zullen doorbrengen. Ook zal het een heel probleem worden wanneer al deze auto's aan het begin en het eind van de werkdag zich over het Noordeinde zullen trachten te verplaatsen. Ook de aanleg tfan een verkeersweg ach ter het gebouw zal het verkeer hier alleen maar intensiever maken. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat de verkeersellende alleen maar wordt bevorderd. Volgens ons zou het veel verstandiger zijn als het universiteitsgebouw in een aangepas te vorm in de binnenstad zou komen. Deze dient uiteraard gesloten te zijn voor het verkeer. In de hoop dat u nu wat meer begrip zult hebben voor onze activi teiten teken ik namens het comité. J. K. Boer Leiden, Stationsweg 11. instituut heeft de Nederlandse vis serij ook verzuimd de ontwikkeling in de noordelijke en noord-oostelijke Noordzee te volgen. Het vernieuwen van de haring visserij na de tweede wereldoorlog heeft ook geleid tot belangrijke wij zigingen in de leeftijdsopbouw en talrijkheid van de scholen in een aantal bevolkingsgebieden. De jaar lijkse verliezen zijn nu opgelopen tot 77 percent, 59 percent en 50 per cent voor respectievelijk de zuide lijke, Centrale Noordzee en de Fla- dengronden. Dit resulteerde in een afneming van het aantal oude ha ringen en een verjonging van het bestand. Consequent Het is nu zover gekomen, dat in deze gebieden de visserij voorname lijk berust op haring van 3 en 4 jaar oud. Dat dit voor de visserij een ge vaarlijke situatie kan zijn, is voor de kenners geen opzienbare mede deling. Eén van de consequenties van de verjonging van de haringstand is de vermindering van de eierproduktie- capaciteit. Dit wordt veroorzaakt door het minder talrijk worden en in vele gevallen zelfs helemaal ver dwijnen van de oudere en grotere haringen, die veel eieren met zich torsen. Een logisch gevolg hiervan is het afnemen van het aantal haringlar ven, dat jaarlijks geboren wordt op de paaiplaatsen in de Noordzee. Voor de zuidelijke Noordzee is de daling zeer duidelijk. Sinds 1946 zijn daar waarnemingen verricht. Vergeleken met het hroedsucces van dat jaar worden in dit gebied op het ogenblik 20 maal zo weinig larven geproduceerd. Voor de paai plaatsen op de Doggersbank is de serie waarnemingen minder lang, maar ook daar is de dalende lijn in de larvenproduktie aanwe zig. Op de paaiplaatsen ten oosten van Schotland op de Tarbotbank, die langer door de biologen zijn ver kend, is de produktievermindering eveneens zichtbaar. Deze ontwikkeling is zeer veront rustend. want een dalende larven produktie moet onherroepelijk lei den tot een verminderde aanwas van nieuwe haring. Hoog Er is één gebied waar de larven produktie niet afneemt. Dit ügt ten oosten van. de Orkneys-Shetlands. Waarnemingen tonen aan, dat hier de produktie van haringlarven nog zeer hoog is. Dit duidt op een sterke moederpopulatie, die nog veel jonge haring kan produceren. Het is mogelijk, dat deze populatie door haar noordelijke ligging tot voor kort betrekkelijk weinig is aan getast door de visserij en dat de grote ringzegenvangsten in de noor delijke Noordzee voor een deel be staan uit haringen van deze bevol king. Onder de visserij biologen in de landen rond de Noordzee heerst grote ongerustheid over deze ontwikkeling. De oorzaak wordt in twee richtingen gezocht: 1. de visserij. 2. natuurlijke omstandigheden. De moeilijkheid is dat gelijk met de veranderingen zich ook wijzigin gen hebben voltrokken in de na tuurlijke omstandigheden. Het kli maat in de Noordzee heeft zich sinds de-jaren twintig langzaam ge wijzigd. De gemiddelde jaartempera turen van het zeewater zijn gestegen. Dat is in het bijzonder waar te ne men in de herfstmaanden, oe paai- tijd van de haring. Volgens een aantal biologen komt onder invloed van deze verwarming de oudere haring niet terug op de paaiplaatsen in het zuiden, maar zoekt noordelijk gelegen huwelijks oorden op. zodat de gemeten sterfte een schijnsterfte is. De verjonging van de haring scholen zou naar deze opvatting door het wegtrekken van de oudere vissen worden veroorzaakt. Volgens deze theorie worden zo doende de noordelijke populaties versterkt met vissen van zuide lijke herkomst. Hiermee wordt dan aan het voort durend toenemen van de visserij activiteit voorbijgegaan, afgezien van de omstandigheid, dat noch door marktexperimenten, noch door ras- senonderzoek een invasie van zui delijke haring op noordelijke paai plaatsen is aangetoond. Herstel Een" ander tegenargument is het herstel van de zuidelijke populatie in de tweede wereldoorlog. Door de visserijpauze nam de talrijkheid van oudere haring in de scholen toe door de vergrote levenskans. Toen de jacht op deze groep weer op volle kracht was ingezet, trad al spoedig een snelle verjonging op. Een aan wijzing dus dat visserij wel degelijk invloed heeft op de sterkte en sa menstelling van het bestand en in belangrijke mate de oorzaak kan zijn van de achteruitgang van de haring- groepen in de zuidelijke en centrale Noordzee. Hoe zijn nu de enorme haring vangsten in de noordelijke Noord zee te verklaren, wanneer er geen infiltratie van oude zuidharing heeft plaats gehad? Hoewel in de zuidelijke Noord zee de vangsten drastisch zijn af genomen en in het middenstuk gelijk zijn gebleven, is de produk tie in het noorden sterk toegeno men. Het gebruik van de ring- zegen in 1964 heeft de haringvis serij in de wateren beoosten de Shetlands in de zomer en langs het Noorse Diep in de winter een geheel ander gezicht gegeven. De haring die in deze gebieden pela- gisch of met spannetten met wis selend succes werd bevist, bleek met de ringzegen veel beter te vangen zijn. De centrale vraag is de her komst van de in zomer en winter door de ringzegen beviste haring. Bevist men hier een haringstand die tevoren relatief licht belaagd is geweest, of jaagt men op de restanten van de Noordzeeharing, die vroeger in die jaargetijden nog betrekkelijk veilig was? De larvenproduktie beoosten de Orkneys en de Shetlands toont aan, dat de groep, die daar paait, wat haar larvenproduktie betreft nog vrij onaangetast is. Het mortaliteits- percentage ligt op 39. Een gedeelte van de door de ringzegens bemach tigde haring behoort tot deze paai- groep. proeven Merkproeven hebben aangetoond, dat ook in de centrale Noordzee paaiende haringen door de ring zegens worden gevangen langs het Noorse Diep in de noordelijke Noord zee. Het ziet ernaar uit, dat de vangsten in die contreien bestaan uit een mengsel haring van de Shet lands en de centrale Noordzee. De produktie van de centrale Noordzeeharing heeft haar maxi mum bereikt. Van deze groep is door een verhoogde inspanning aan vankelijk een verhoging van de vangsten mogelijk, maar de produk tie zal hierna naar het oude peil teruglopen. Gebaseerd op het mor- taliteitspercentage is van de Shet- landharing enige verhoging van de totale opbrengst mogelijk, maar veel kan dit niet zijn. Gezien deze twee feiten moet worden verwacht, dat de totale vangst in de noordelijke Noordzee zal gaan dalen, bij gelijkblijvende totale visserij-intensiteit, tot onge veer het oude peil. LEIDEN Vanmiddag omstreeks vier uur is het verkeer weer toegela ten in de oostelijke doorgang van het Rijnsburgerviaduct nabij het station. Gedurende het weekeinde zullen beide doorgangen voor het verkeer open staan. Maandagmorgen wordt dan de westelijke doorgang afgezet en be gint de aannemer met het maken van de aansluiting van het diepriool op het stamriool onder de parkeer plaats naast het station. De rioolbouw is tot nu toe vlot verlopen, zodat het vrijwel zeker is dat vóór de bouwvakvakanties het gehele Rijnsburgerviaduct weer voor het verkeer in gebruik kan worden gesteld. De omleiding van het wegverkeer door de oostelijke tunnelbuis zal maandag met de gebruikelijke bor den worden aangegeven. AMSTERDAM Het saldo exploi tatierekening van Klene's suikerwerk- fabrieken N.V. toont over 1967 een be langrijke stijging tegenover 1966. Dit verheugende resultaat, aldus het jaar verslag, is vooral te danken aan de be duidend hogere omzet, het toegenomen rendement van de gedane investerin gen en de verhoogde efficiency. Na af schrijvingen enz. resteert een saldo winst van f167.943 (v.j. f116.972). Voorgesteld wordt 14 procent divi dend (v.j. 10 procent). De directie verwacht, dat ook in 1968 een gunstig financieel resultaat behaald kan worden. OEGSTGEEST Gillende sirenes, zwaai- en knipperlichten, dikke rookwolken en grote drukte op het terrein tussen President Kennedy- laan, Frans Halslaan, Lange Voort en Hazenboslaan zullen morgenmiddag ongetwijfeld de aandacht vragen van veel Oegstgeestenaars. Het is echter bepaald niet nodig in paniek te raken: het betreft slechts een oefening zü het een groots opgezette, realistische van de Roode-Kruis- colonne Rijnland, onder leiding van commandant dokter D. Held. Ongeveer tweehonderd mensen (onder wie vijftig leden van de Duitse Roode-Kruiscollonne Hütten- thal-Geisweid) nemen deel aan deze rampoefening, die vroeg in de mid dag begint en omstreeks 5 uur wordt beëindigd. Behalve de colonnes Rijnland en Leiden (de Duitse gasten worden over beide groepen verdeeld) doen mee de Oegstgeester vrijwillige brandweer en de groep rijkspolitie te Oegstgeest. Leden van het Jeugd Roode Kruis (55) „spelen" (met ge schminkte verwondingen) voor slachtoffers. Sein Het alarmsein wordt gegeven door een „toevallig" passerende automo bilist, die op het rampterrein een door de bliksem getroffen en in de lucht geëxplodeerd passagiersvlieg tuig heeft zien neerstorten. De oefening staat mede in verband met het bezoek, dat de Duitse leden van het Roode Kruis aan de colonne Rijnland brengen (sinds 1964 komen de groepen om beurten eens per jaar Klacht International Students Club: LEIDEN De International Students Club heeft een klacht ingediend bij de Leidse Studentenraad over rassendiscriminatie, die zich in Leiden zou voordoen by de verhuur van kamers. Volgens deze klacht komt het herhaalde lijk voor, dat Leidenaars, die kamers te huur aanbieden bij de stichting Leidse Studentenhuisvesting, met nadruk bepalen, dat zy alleen „blanke" huurders accepteren. De Studenten Vak-Beweging en Stud '75 zullen op de eerstvolgen de vergadering van de Studentenraad een motie indienen tegen iedere vorm van rassendiscriminatie by de verhuur van kamers aan studenten. PRISMA herenhorloge 1) klassiek model in moderne uitvoering - zeer exclusief edeldoublé 119.- V 2) gouden PRISMA herenhorloge 215.- in goud met stalen bodem 155.- Veeg machine samen met Warmond LEIDERDORP B. en W. hebben de raad voorgesteld akkoord te gaan met toetreding tot de regeling Gewest Leiden, waarin tien gemeen ten zullen deelnemen. Dat er niet kan worden geamendeerd, aangezien dit tot een door niemand gewenste vertraging zou leiden, achten B. en W. geen onoverkomelijk bezwaar. Als Leiderdorps aanloopbedrag dient 5.434 beschikbaar te worden gesteld. Naar de mening van B. en W. is het gewenst na instelling van het ge west de voorzitter te verzoeken in de eerste vergadering van de gewest raad enige wijzigingen en aanvullin gen van administratieve aard aan de orde te stellen. Zo willen B. en W. het LEIDERDORP Onder leiding van dokter P. van 't Woud hield de afdeling Lelderdorp-Zoeterwoude (Rijndijk) van de Kon. Ned. Vereniging voor EHBO weer een cursus. Voor het exa men slaagde de dames: N v d Berg-de Jong. E Chandon. H Dijkshoorn. M A van Fgmond. J J Feijen-Smeele. M Geerlings. J H Glas bergen. A Hoogervorst. P L Jansen- Bouwmeester. I M J Keuzenkamp. J Knottee-v d Reyden. E Th Lauwaars- Ruysch van Dugteren. W Rodenburg- Lodder. C Scheurwater-v d Zwan. M J Schildwacht. N Swanenburg-Nanning. H Bavelaar-Fidder. C Corts-Spies. M de Gunst-Bruines. J Hoogenboom. L Hoogenboom. A W Hoogervorst-v Har- tevelt. N Hoogstraten. T Sohellinger- hout. A Spierenburg. Th M Streefland- Bik. M Ulrich-Madlener T Versteeg. M H C Akerboom-Gillissen. J C Brou wer. G Geijsman. H M Hummel. C Ko ning. D Prins. J Scholtz. J Truyers- Olivier. Alsmede de heren: W J van der Veer. A A Zaagman. P de Carpentier. B G Kiers. L Noordanus. P v d Berg. I Th Gijzenij. H Heijkoop. J O Kid. G van Rooyen. A K Verstraaten. J v d Zwan. Dr. J. G. Bazuin fungeerde als exa minator. LEIDEN Zondagochtend 26 mei half 11 is er een bijzondere dienst in de Hervormde kerk aan de Hoofdstraat. De dienst zal worden geleid door prof. dr. C. A. van Peursen te Leiden, die zal sp/eken over „Het herkennen van God" Me dewerking verleent mej. H. E. van Reijn te Leiderdorp, die klassiek gi taarspel ten gehore zal brengen. Na de preek zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. Ieder is wel kom. woord „penningmeester" laten ver vangen door „administrateur". Omdat aankoop van een veegma- chine tot nu toe voor Leiderdorp geen haalbare zaak was, is contact opge nomen met de gemeenten Voorhout en Warmond. Voorhout heeft zich te ruggetrokken maar Warmond wil meedoen. B. en W. stellen de raad nu voor f 31.000 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een dergelijke machine, waarvan Warmond onge veer f 8.000 zal betalen. De exploita tiekosten zullen op basis van het aan tal veeguren worden verdeeld. Onbewoonbaar De woning Jaagpad 5 dient onbe woonbaar te worden verklaard en de onbewoonbaarverklaring van de wo ningen Dwarswateringkade 7, 8, 9 en 10 moet met een jaar worden ver lengd. De raad wordt voorts voorgesteld een te laat ingediend bezwaarschrift van de heren Van der Velde, Sutter- land en Kolk tegen het inmiddels al vastgestelde bestemmingsplan Essen- park 1967 niet ontvankelijk te ver klaren. In het kader van een grondtrans- actie stellen B. en W. de raad voor 1800 m2 industrieterrein te verkopen aan de heer H. Bennink voor f 25 per m2. LEIDEN Maandagavond 8 uur vergadert de gemeenteraad. Agenda: Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de woning Jaagpad 5; tot niet-ontvankelijkverklaring van een te laat ingediend bezwaar schrift tegen het bestemmings plan „Essenpark 1967"; tot het verlenen van een uitkering-in- eens aan het gemeentepersoneel over de maanden januari tot en met april 1968; tot het verlenen van een aan vullend krediet voor aanschaffing van benodigdheden voor het vak handenarbeid op de tweede openba re lagere school; tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling voor de vorming van een gewest Leiden, tot benoeming van twee le den in de gemeenteraad, uit het midden van de raad, en tot beschik baarstelling van een krediet; tot aankoop van een veegmachine en tot beschikbaarstelling van een krediet daarvoor; tot verlenging van de ont ruimingstermijn voor de onbewoon- baarverklaarde woningen Dwarswa teringkade 7, 8. 9 en 10; tot verkoop van industrieterrein aan de Lijn baan; tot het verlenen van mede werking voor de aanschaffing van een stencilmachine ten behoeve van de Christelijke school Zijlkwartier; tot het verlenen van medewerking voor aanschaffing van schoolbeno- digdheden ten behoeve van de Christelijke school Zijlkwartier; voorstel inzake verhuur van sport velden en de ijsbaan. Drs. Verhey directeur van Westlandsche DEN HAAG In de algemene ver gadering van aandeelhouders is drs. K. A. Verhey met ingang van nader te bepalen datum benoemd tot directeur van de N.V. Westlandsche hypotheek bank. bij elkaar op eigen kosten, overi gens). Dit jaar treedt Rijnland (van donderdag tot zondag) als gastheer op. De gasten zijn ondergebracht bij leden en in het Leidse Roode Kruis- gebouw. Vanmorgen werden deputa ties van de Duitse en Nederlandse groep in het Oegstgeester gemeen tehuis ontvangen door het college van burgemeester en wethouders. Verbetering straten in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Burgemees ter en wethouders stellen de raad voor een krediet van f 3100 beschik baar te stellen voor het treffen van voorzieningen aan de Bernhard- straat en de Margrietstraat. In beide straten zal het bestrate gedeelte ten koste van de trottoirbreedte wor den gebracht van 5,50 meter op 6,10 meter. In de Margrietstraat zal de bestaande parkeerhaven worden verdiept tot 5,45 meter en zullen parkeerhavens worden gemaakt voor de woningen 9 en 11. Een krediet van f 10.500 wordt gevraagd voor het doortrekken van de Titus Brandsmastraat. Daartoe moet een dam worden gelegd in de Rijnegommersloot, waarmee wordt voldaan aan een eis van het Hoog heemraadschap van Rijnland. Voor het doortrekken van de Nassau- straat, ter verkrijging van een goede aansluiting op het nieuwe gebied ten oosten van de 5 meilaan, wordt een krediet gevraagd van f 22.500. Gehandicapte Hillegommers. PARAMARIBO Ir. G. Esser. die benoemd is tot bedrijfsdirecteur van de N.V. Billitan-maatschappij Surina me zal binnenkort de leiding overne men van ir. A. Verwey. wnd. be drijfsdirecteur. De heer Verwey zal. tot zijn vertrek naar Nederland, op treden als algemeen bedridfsleider van de maatschappij. Terug in Nederland wondt hij hoofd mdjnbouwkundige dienst van de N.V. Billi ton-maatschappij te Den Haag. De heer Esser was tot nu toe be drijfsdirecteur van de N.V. Hollandse metallurgische Industrie Billiton te Arnhem. Hij is in Suriname geen on bekende, wamt hij was van 1961 tot 1964 bij de Billiton- maatschappij Su riname werkzaam als adjunct-direc teur, tevens chef technische dienst. BUSSUM Bensdorp Internatio naal N.V. meldt, dat de resultaten over 1967 belangrijk zijn achtergeble ven bij die over 1966. Daarom zal het bestuur de aandeelhouders voorstellen het dividend te bepalen op 10 procent, waarvan reeds 5 procent als inte rim-dividend werd uitgekeerd. (Vorig jaar totaal-dividend 16 procent). Verwacht wordt dat over 1968 een gelijk dividend als over 1967 zal kun nen worden uitgekeerd. ZOETERWOUDE Ter verminde ring van het tekort op de begroting voor 1968 stellen burgemeester en wethouders de raad voor de straat- belasting en de rioolbelasting te ver hogen. Gedeputeerde Staten staan op het standpunt dat de tarieven op getrokken dienen te worden tot de normen die de minister hanteert by de aanvragen om aanvullende uit keringen uit het gemeentefonds. De ze normen zijn voor de straatbelas ting 10 pet. van de belastbare huur waarde ongebouwd (nu 7Vi pet.) en 20 pet. van de belastbare huurwaard» gebouwd (nu 15 pet.) en voor de rioolbelasting f 50 per aansluitbaar perceel (nu f35)). De belastingop brengst zal daardoor met f21.500 worden verhoogd en het tekort zal verminderen tot f32.217. Raad Zoeterwoude ZOETERWOUDE De raad komt donderdag 30 mei om acht uur 's avnods bijeen. Op de agenda komen onder meer de volgende punten voor: voorstellen tot het openbaar verklaren van de Veldzichtstraat, 'n gedeelte van de Ambachtsherenweg, een gedeelte van de Kerklaan en de Dr. Bouwdijkstraat; idem tot het verlenen van een krediet voor het verbreden van de BernHardstraat en de Margrietstraat, voor het door trekken van de Titus Brandsma straat en de Nassaustraat en voor het maken van een brug over de Noordbuurtsewatering; voorstellen tot verhoging van het subsidie voor de St. Jan's fanfare en de Oranje vereniging; voorstellen tot vaststel ling van een gemeentevlag; voorstel len tot verhoging van de straat- en rioolbelasting, tot toetreding tot de gemeenschappelijke regeling Gewest Leiden en tot het overschakelen op de ontvanger nieuwe stijl; wijziging van de gemeentebegroting. Noordbuurtsewatering wordt overbrugd ZOETERWOUDE De gemeen- teraad wordt voorgesteld de scheepswerf H. Westhof een scha deloosstelling toe te kenen van f 40.750 voor afkoop van de scheep vaartrechten in de Noordbuurtsewa tering. Deze watering zal worden overbrugd, waarbij om verkeerstech nische redenen de voorkeur uitgaat naar een vaste boven een beweeg bare brug. Bij een vaste brug is scheepvaart uitgesloten. Genoemde scheepswerf zal daardoor het meest worden ge dupeerd, maar men heeft zich in beginsel bereid verklaard het be drijf te liquideren tegen schadeloos stelling. Het bedrag van f 40.750 is door een deskundige vastgesteld. Omtrent het soort brug kan ove rigens pas worden beslist nadat van Gedeputeerde Staten ontheffing is verkregen ingevolge de verordening scheepvaartbelangen Zuid-Holland. Verbetering straten. Ving voor Zoeterwoude ZOETERWOUDE De heer W. H. Th. Vink, Bonifaciusstraat 23, heeft enige tijd geleden vier ont- werden gemaakt voor een gemeen- tevlag. Deze ontwerpen werden voorgelegd aan de Hoge Raad van Adel. Naar de mening van deze raad leenden drie van de ontwerpen zich minder goed voor een vlag, terwijl van één al meer Nederlandse ge meenten een dergelijke vlag heb ben. De Hoge Raad van Adel heeft toen een ontwerp laten vervaar digen. De samenstelling hiervan is nagenoeg identiek aan het gemeen tewapen. De gemeenteraad wordt voorgesteld een gemeentevlag vast te stellen conform het door de Hog» Raad van Adel ontworpen model. (Van een onzer redacteuren VOORSCHOTEN Nu zeer binnenkort een begin wordt gemaakt met de vijftien maanden durende reconstructie van de Leidseweg tussen zilverfabriék en raadhuis heeft het gemeentebestuur een vriendelijk gebaar gemaakt naar de bewoners van de Leidseweg en omgeving. In een uitvoerig schrijven, gecompleteerd door een drietal faseringstekenin gen, geven B. en W. de bewoners enig inzicht in de te verrichten werk zaamheden en het te verwachten ongerief. B. en W. voegen daar aan toe: Wij kunnen ons voorstellen, dat er in de komende tijd gedurende de uitvoering van de werkzaamheden wel eens iets zou kunnen zijn, dat naar uw mening op andere wijze beter te verdragen zou zijn. Wij zullen het zeer waarderen, indien u zulks niet voor u houdt, maar hierover contact opneemt met de dienst van openbare werken en zo nodig met de afdeling bestuurszaken van de secretarie. Wij zijn ervan overtuigd, dat langs deze weg aan gerechtvaardigde verlangens uwerzijds tegemoet zal kunnen worden gekomen". Het ligt in de bedoeling tijdens het in drie fasen uit te voeren werk één baan van de Leidseweg begaanbaar te houden voor het plaatselijke verkeer. Het doorgaande verkeer zal worden omgeleid. KONINGINNELAAN 2A OEGSTGEEST VRAAGT VOOR SPOEDIGE INDIENSTTREDING EN SOLLICITATIES PERSOONLIJK NA TELEFONISCHE AFSPRAAK 01710-51953.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 23