NACHTELIJKE VELDSLAG Tienduizenden naar protestbijeenkomst Commentaar JAMIN I__l Ik kom naar Parijs, desnoods met geweld" Schok treft N.-Zeeland Het Kwartet rJ Iets warmer Auto uit de bocht; chauffeur gedood DE MANTELSPECIALIST AF FABRIEK AAN PUBLIEK TIENTALLEN GULDENS VOORDEEL Anarchie op straat Zandstrand aan Maasvlakte open voor publiek Bezwaren van vakcentralen minimumloon Oudenrijn file 32 km Nieuwe boter voor 75 et Nieuwe Lekke Courant Vrijdag 24 mei 1968 - 49sle jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 5893Ó Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Hoe lang geleden kan het schijnen sinds gisteren! JAMES BARRIE Christendom zal nog verder afbrokkelen - pagina Kernmerk „We beginnen een t LEIDEN: Haarlemmerstraat 163 Tel. 41 85 2 ROTTERDAM DEN HAAG LEIDEN HAARLEM AMERSFOORT Sfeer run een eompiete burgeroorlog Tierende mussa trekt tegen politie op Barricntles. branden en vernielingen De culturele revolutie in Parijs is ontaard in een nachtelijke veldslag. Onze speciale verslaggever Link van Bruggen was getuige van dit stukje revolutio naire geschiedenis van vandaag ftlVY IflfffT DE BILT Boven Scandina vië en West-Rusland bevindt zich een omvangrijk hogedruk- gebied, dat in onze omgeving zonnig weer veroorzaakt. Op de oceaan bij Groenland verandert een depressie weinig van plaats. Een bij de depressie behorend frontensysteem dringt langzaam op in de richting van het vaste land. Op de nadering ervan daalt de luchtdruk op de Britse eilan den en in Frankrijk. In verband hiermee zal met een matige en af en toe vrij krachtige zuidoostelijke wind lucht naar ons land worden aan gevoerd. waarin de temperatu ren opnieuw iets hoger zullen worden dan vandaag. De zonne schijn zal evenwel door wolken sluiers in de hogere niveaus wat worden getemperd. Neerslag wordt er niet verwacht. MIDDELHARNIS Gisteravond om streeks 11 uur is de 35-Jarigc J. West- dijk op de Langeweg tussen Nieuwe Tonge en Midde'.harnis met zijn auto uit de bocht gevlogen, in een sloot te recht gekomen en vervolgens uit de auto geslingerd. De heer Westdijk. die op slag dood was, is vermoedelijk de macht over het stuur kwijt geraakt. Parijse ontwerpers sluiten modehuizen PARIJS Twee beroemde Pa rijse mode-ontwerpers, Balenciaga en Castillo, hebben besloten zich uit de „haute couture" terug te trekken wegens de zware concurrentie van de jongeren. RECHTSTREEKSE VERKOOP verschaft U aanwijsbaar De fijnste materialen voor tieners, twennie en voor alle dames van elke leeftijd TERLENKA EN TERGAL REGENMANTELS 50 I TERLENKA EN TERGAL I I REGENMANTELS AQ 50 1 ZOMERMANTELS (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS Als er gisteravond en vannacht geen doden ge vallen zijn in het Quartier Latin, zijn er wonderen gebeurd. Uren lang ben ik getuige geweest van de waarschijnlijk hevigste straat gevechten, die Parijs sinds zijn bevrijding in 1944 heeft gekend. in actie, als de grond hen te heet onder de voeten werd. Een regen van projectielen was dan al op hen neergedaald. Meerdere gewonden waren dan al weggestrompeld. Aanleiding tot al het rumoer was het besluit van de minister van bin nenlandse zaken op bevel overi gens van president De Gaulle de studentenleider Daniel Cohn-Bendit, die Duitser is, niet meer in Frank rijk toe te laten. „Rode Dany" zoals deze grondleg ger van het huidige geweld in de volksmond wordt genoemd, had zich door de autoriteiten laten vangen, toen hij in Berlijn en daarna in Am sterdam verbleef om daar een spreekbeurt te vervullen. De eerste demonstratie tegen deze misschien weinig taktische daad werd eergisteravond gehouden, even eens in het Quartier Latin. De sfeer was er een van een complete burgeroorlog. Er werd weliswaar niet met scherp ge schoten, maar de droge knallen van honderden zo niet duizenden traangasgranaten, die afgescho ten werden, hadden akoestisch precies hetzelfde effect. Een tierende meute, die barricades opwierp, met straatstenen, flessen en molotofcooktails slingerde, die branden stichtte, winkelruiten ver nielde en geparkeerd staande auto's dwars over de straat heen sleurde. Honderden, herhaaldelijk char gerende politiemannen, behelmd, be brild, met stokken, schilden, gum miknuppels, karabijnen en traangas- werpers gewapend glimmende schimmen in een dramatische en dreigende nacht. Gewonden Helpers en helpsters van het Rode Kruis, die met ware doodsverachting tientallen gewonden uit het strijd gewoel haalden. Doffe, tweetonige Loomgeluideu van af en aan rijden de ambulancewagens. Slachtoffers, die met bleke gezichten eiv gesloten ogen op brancards lagen. Hevig uit voornamelijk hoofdwon den bloedende mannen en vrouwen dikwijls kinderen nog die kreunend of krimpend van de pijn werden weggedragen. Geduld De aanstichters, de provocateurs, waren door het dolle heen. Dc, ge zien de omstandigheden, nog bijzon der tactisch optredende vertegen woordigers van de sterke arm, moet men bewonderen voor de zelfbeheer sing en het geduld, welke ze konden opbrengen. De ..flics" scheldnaam van de Parijse politiemannen kwamen van een onzer verlaggevers) ROTTERDAM Deze zomer nog krijgt Nederland er als recreatiege bied een stuk zandstrand van onge veer 2Vs kilometer bij. Aan de zee kant van de in aanleg zijnde zand- dam ten behoeve van de Maasvlakte is namelijk langs natuurlijke weg een prachtig strand van meer dan 100 meter breedte ontstaan, zeer gunstig op het zuidoosten gelegen. Rijkswaterstaat die de zanddam aanlegt heeft besloten dit strand voor het publiek open te stellen. Af hankelijk van het gedrag zal worden bekeken of dit permanent zal kunnen zijn. De openstelling wacht nog op de aanleg naar het strand van enige zij wegen van de asfaltweg die op dit ogenblik op de dam reeds aanwezig is. Het strand is reeds enige tijd in gebruik bij sportvissers, die er bij zonder veel paling vangen. DEN HAAG De drie vakcen tralen vinden de in het wetsontwerp minimumloon genoemde leeftijd van 25 te hoog; dat moet 23 worden. Deze leeftijd is ook in de meeste J cao's vastgelegd. Andere wensen die de vakcentralen tot de Tweede Ka mer richten: kostwinners beneden 23 jaar dienen eveneens onder de werkingssfeer van het wetsontwerp te vallen; het begrip „normale ar beidsduur" (45 uur per week) dient te worden vervangen door „in vol ledige dienstbetrekking"; koppeling van het minimumloon aan de alge mene welvaartsontwikkeling is nood zakelijk; geen beperking van de wet telijke vakantiebijslag tot het twee voud van het minimumloon. Zonder deze wijzigingen dient het wetsontwerp niet te worden aan vaard, aldus NW, CNV en NKV. Enkele duizenden studenten trok ken op naar het parlement, waar na het verwerpen van de motie van wan trouwen tegen de regering werd ge debatteerd over de ingediende amnes tiewet ten behoeve van reeds veroor deelde oproerkraaiers. Het Paleis van Bourbon werd toen al door een sterke politiemacht be waakt. Voor elk van de bijna 500 af gevaardigden van de Nationale Ver gadering was er zeker een, in ge vechtstenue gestoken gendarme op de been. In de kleine uren van de nacht had den de straatschenners, onder wie slechts enkele studenten, vrij spel, omdat de politie zich nergens liet zien. Tot het aanbreken van de dag toe was de Boulevard St. Germain spookach tig verlicht. Over de volle breedte woedden er branden, die door huis vuil, afgescheurde 'borden en uitge rukte vïaggemasten werden gevoed. Voor vervolg zie pag. 5 Een Franse tankwagen met 4000 liter giftige en brandbare chemicaliën kwam in een hachelijke situatie te verkeren, toen hij op de verbindingsweg tussen Rijksweg 1 en Weesp in de berm wegzakte en ge deeltelijk in een sloot beland de. In de nacht van woensdag op donderdag kwam het te Parijs weer tot hevige gevechten tussen studenten en politie. Een grote politiemacht was samengetrokken op de Boulevard St. Michel in het Quartier Latin. Zwaar geschut /~)P niet mis te verstane wyze heeft de fractie van de ARP zich woensdag in de Tweede Kamer een goed uitgangspunt verschaft om mor gen voor het Convent te verschijnen. Het moment van wrijving met minis ter Witteveen kan men niettemin be schouwen ais een teken aan de wand. De liberalen zouden zich kunnen af vragen: is het nodig, zulk zwaar ge schut aan te dragen en daarmee d« coalitie op het spel te zetten? Tweeërlei antwoord is mogelijk. Het is zeker een rechtvaardige eis. werk gelegenheid en compensaties voor de laagstbetaalden te stellen bóven be lastingverlaging. Bovendien ligt het beslist niet vast de liberalen den ken daar anders over dat belas tingverlaging in deze regerings periode een uitgemaakte zaak is. In de richtlijn van Zijlstra staat, dat de ze „geboden", vry vertaald: wense lijk, is. Een ander argument is. dat slechts duidelijke taal bij deze minister van financiën iets schijnt uit te werken. Hoe het zij, de minister kwam met wisselgeld in de Kamer en de ARP heeft in eerste instantie een deel ge ïncasseerd, niet het minst dank zjj een indrukwekkend betoog van drs. Goudzwaard. Beide partijen zullen het overcenge- komene nu wel anders interpreteren. De een ziet deze vervroeging van een deel der belastingverlaging als een definitief maken van het resterende, de ander wil zich niet binden. De anti-revolutionairen zullen aan de hand van de voorstellen in september, en als bekend is wat BTW en werk loosheid „doen", de zaken opnieuw willen uitpraten. Het waren eerste schermutselingen als inleiding op een discussie over een loonnota die het sociaal beleid van dit kabinet betreft. Mant de laatste tyd wekt de regering dc indruk te willen doen wat naar velen oordeel te weinig is, en dat wei nige nog te laat ook. Juist dan brengt de eigen verantwoordelijkheid van re geringsfracties mee, dat zy dat beleid stimuleren en zo men wil corri geren. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De drie vakcen tralen verwachten morgen tien duizenden deelnemers aan de massale protestdemonstratie in Utrecht tegen de loonnota van de regering. De spoorwegen hebben extra treinen ingelast en er zul- Verbannen studentenleider: (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS Gistermiddag be vond de linkse stutendenleider Daniel Cohn-Bendit zich in Frankfort, waar hij de Franse radio telefonisch te verstaan gaf dat hij het vaste voornemen had naar Parijs terug te keren. (Zie ook rubriek L.S.) Vlak voor het telefoongesprek om nog steeds onverklaarbare redenen (veiligheid verbroken werd, liet „rode Dany" nog weten dat hij des noods met geweld de grensbewaking zou doorbreken. Aan het hoofd van een groep Duitse studenten zou hij de brug bij Straatsburg willen „ne men". Andere Duitse studenten zou den vanmiddag in Saarbrücken een betoging houden en dan trachten hem bij Forbach over de grens te krijgen. Duidelijk is dat Cohn-Bendit niet alleen door de Gaullisten als een ge vaar wordt gezien, maar ook door de communisten. De onvermijdelijke breuk tussen de vakbonden (die overigens wel de op- roersfeer hebben aangegrepen om hun eisen te kunnen stellen) en de studen ten is hier een van de bewijzen van. Vooral de CGT de communistische ar beidersorganisatie, wenst niets meer te maken te hebben met de univer- staire herrieschoppers. Ondanks de leuzen in de Sorbonne en op het Odeontheater nog steeds ten behoeve van met de dag verve lender wordende debatten over de revolutie dat studenten er arbei ders hand in hand voor de vernieu wing van de maatschappij strijden, heeft de grootste vakbond van Frank rijk zijn leden verboden aan nieuwe demonstraties deel te nemen. Voor vanavond staat weer een de monstratie op het programma. De po litie die nauwelijks nachtrust kreeg, heeft opnieuw alle voorzorgsmaat regelen genomen. Tekenend voor de situatie is dat de studenten zijn opgeroepen om op ten minste vier plaatsen tegelijk te verschijnen. Dit zou een aanwijzing kunnen zijn dat er achter de scher men verschillende extremistische groepen aan het werk zijn. len honderden bussen uit alle delen van het land komen. De vakcentralen hebben twee Jaarbeurshallen afgehuurd. De bij eenkomst wordl in de Margriethal gehouden, maar als de toeloop te groot mocht blijken, verhuist een deel naar de Julianahal. Er zijn dan 16.000 zitplaatsen en 24.000 staan plaatsen beschikbaar. Buiten de hal. len zullen luidsprekers worden ge plaatst, zodat eventueel zelfs 100.000 vakbondsleden de protestbijeenkomst - kunnen bijwonen. Zij die aan de bij eenkomst deelnemen, krijgen reis kosten vergoed. Op de bijeenkomst, die om één uur begint, spreken zes vakbonds leiders, onder wie de drie vakcen tralevoorzitters. Aan de bijeenkomst gaat een de monstratieve optocht van werkne mers van de Utrechtse bedrijven Werkspoor en Demka vooraf. De optocht, waarin enkele duizenden i arbeiders zullen meelopen, vertrekt om 11 uur van het parkeerterrein bij Werkspoor. VERGADERING Het bestuur van de Stichting van de Arbeid komt maandagmiddag in een extra vergadering bijeen om (op verzoek van de vakbeweging) de loonnota van de regering te bespre ken. WELLINGTON Bijna geheel Nieuw-Zeeland is vannacht door een vrij zware aandbeving getroffen. Volgens de eerste berichten (de ver bindingen zijn met veel plaatsen verbroken) is een vrouw om het le ven gekomen en zijn vijftien men sen gewond. De schade is groot. Het hevigst was de beving te voe len aan de dunbevolkte westkust van het Zuid-Eiland (Nieuw-Zeeland be staat uit twee grote eilanden en een reeks kleine). Reef ton, 2.000 inwo ners. is tot rampgebied verklaard. Tien minuten na de eerste schok, die een kracht had van 6.5 had op de Richterschaal, werd in sommige gebieden een tweede ge voeld en daarna duurden de trillin gen voort. Men is bang dat de rivier de Buller buiten zijn oevers gaat treden, eva cuatie is wellicht nodig. DRIEBERGEN De langte van de files voor het verkeersknooppunt Oudenrijn heeft gisteren alle records geslagen. Om elf uur 's morgens op de rijksweg Den Haag-Utrecht ston den de auto's bumper aan bumper over een afstand van niet minder dan 32 km: van Oudenrijn tot Wad- dinxveen. De stagnatie begon om half tien j toen bij Linschoten en bij Bodegra ven kettingbotsingen ontstonden. De politie is tot half twee in actie ge weest om de file weg te werken. Bij het verkeersplein Hoevelaken j was de drukte eveneens groot: daar moesten auto's wachten in een acht km lange file. Andere drukke we gen: de „bruggenroute" naar Zee land, de Afsluitdijk en de weg Dor- drecht-Rotterdam. De voetbalwedstrijd in het Feijen- oord-stadion trok vooral veel Duit sers. die het verkeer tussen Hengelo en Goor ontwrichtten: 20.000 voetbal fans met 5000 auto's verstopten de weg volledig. Ook 'bij Arnhem wer den 'kilometerslange files genoteerd. morgen voordeel mokkabowls 150 gram van 89 voor 79 niet duur wc/ heerlijk HILVERSUM De NCRV zal van avond om 8 uur via de radio de dan door president De Gaulle te houden rede (voor dc Franse radio en tv) direct en met vertaling uitzenden. DEN HAAG Wanneer minister Lar- dinois (landbouw) het advies van net produktschap overneemt, komt er een speciaal soort boter voor keuken-ge bruik. Per pakje van 250 gram zal deze ,.bo- ter-concentraat" 75 cent kosten. Op de ze wijze wil men de voorraden koel- huisboter verminderen. De nieuwe boter krijgt een minimaal boter vetgehalte van 95 procent, een maximaal vochtgehalte van één procent en twee procent sesamolie wordt ali ..verdikstof" toegevoegd. Onder de vuurtoren van de Ita liaanse havenstad Genua heeft de douane een opslagplaats van smok kelaars ontdekt. Er waren 15 miljoen sigaretten verborgen. De gezagvoerder van de door brand getroffen Blenheim kreeg zo'n shock, dat hij het gezichtsvermogen verloor. Toen hij in Kristiansand. Noor wegen. door een helikopter aan ival werd gebracht, moest hij verder worden geleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1