De discussies reeds beg onnen 25 MIN. VUEi Gratis naar Willemstad DANIEL COHN-BENDIT IN AMSTERDAM BURENEN VRIENDENBETAALDEN REIS Huib Goudriaan Rode vlag op Vrije Universiteit Brussel VPCW: bewuste hernieuwde keuze Negerleider Rap Brown veroordeeld Taxichauffeur gedupeerd PER PERSOON NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 MEI 1968 Woensdagavond half twaalf. De nieuwe Danton op vallend rood haar, donkere trui en broek doceert de re volutionaire actie op enkele meters afstand van de preek stoel. Een bevallige, blonde vertaalster zit gehurkt aan zijn voeten. Daniel Cohn-Bendit, de leider van de Franse studenten beweging, heeft het Capitoltheater verlaten. Naar Frans voorbeeld beginnen in de aula van de Universiteit van Amsterdam discussies over democratisering van universi teit en samenleving. Twaalf uur. De Lutherse kerk, die als aula dienst doet, stroomt vol. Zelfs op de balkons verzamelt zich een scherp toeluisterend publiek. Een uur. Bij de ingang debatteert bet Kamerlid H. J. L. Vonhoff (WD) met tientallen studenten. In zijn eentje verdedigt hij manhaftig het liberalisme. Beelden van heftig over her vormingen discussiërende stu denten: woensdag ook in Ne derland te zien. Dinsdag teken de zich het voorspel af. Van megafoons voorziene studenten leiders als Jan Blok en Ton Regtien trokken demonstre rend door de Amsterdamse uni versiteitsgebouwen. Even dreigde pedel Kegel een spaak in het wiel van de opkomende studentenonrust te steken. Hij zei de politie te zul len hellen. De politie kwam niet, en de actie ging door. Tegen rapport-claris Wat willen de studenten? Ton Reg tien, de 28-jarige student in de filoso fie en psychologie, die in 1963 en 1964 voorzitter was van de SVB (Studen tenvakbond) zegt: „Onze actie is ge richt tegen het rapport-Maris. De commissie-Maris wil een mili taire gezagsstructuur opleggen aan de universiteiten. Doel hiervan is ten koste van democratie en vrijheid de universiteiten en hogescholen on dergeschikt te maken aan het be drijfsleven, dat meer intellect dan research opeist." Een groep van veertig Nijmeegse studenten onder wie Regtien hebben nu een tegenaanval onderno men. Er is een analyse van het rap port gemaakt. De brochure, getiteld „Universiteit en onderneming" is in twee en een halve week van onafge broken discussie tot stand gekomen. De voorzitter van de Duitse so cialistische studentenhond, Karl Dietrich Woljj. Woensdagavond gaat de analyse van hand tot hand in het Provisori- um van de Vrije Universiteit, waar studenten en enkele hoogleraren bij een zijn gekomen om te praten over het ontslag van een groot aantal stu dent-assistenten. Een ontslag, dat in de loop van de dag door het ministerie wordt inge trokken, waardoor de discussie-avond in de lucht komt te hangen. De avond gaat toch door, met als thema het beleid van de VU. Een onderwerp, dat aansluit bij een andere brochure van de proteste rende studenten. Namens een groep Delftse studenten, die zich de „Kri- tiese Universiteit Delft" noemt, wordt een rapport over de noodzake lijke democratisering van de uni versiteit verspreid. Inmiddels verloopt deze bijeen komst. Weglopende studenten: „Hier komen slechts details als de assisten ten-kwestie aan de orde. En het gaat om de fundamentele structuur van het universitair onderwijs, dat niet-democratisch is." Trekpleister De weglopers reppen zich naar het Amsterdamse Capitoltheater. Hier worden wel de fundamenten bespro ken. 's Middags is de Franse sociolo- gie-student Daniel Cohn-Bendit, op de Parijse barricaden bekend als ..Rode Daniel", op Schiphol aangeko men. De 23-jarige Daniel, in Frankrijk uit gevluchte Duitse joden geboren, blijkt 's avonds in Capitoltheater hèt trekpleister van jong, links Amster dam. Honderden moeten buiten blijven. Cohn-Bendit, Karl Dietrich Wolff, plaatsvervanger van Rudi Dutschke en Luca Codiguola, Italiaans studen tenleider, spreken voor een zaal met overvolle gangpaden. Cohn-Bendit voelt zich klaarblijke lijk direct op zijn gemak. Er speelt een ironische glimlach om zijn lip pen, als hij begint te zeggen dat hij naar Frankrijk terug zal gaan. Dit. hoewel hem te toegang tot Frankrijk is ontzegd. „De Franse grens is verschrikkelijk lang; de re gering mag wel het hele leger mobi liseren." Vurig schetst hij het verloop van de studenten-opstand in Parijs. On danks zijn bijnaam Rode Daniel (kennelijk meer doelend op zijn haar) laat hij merken geen communist te zijn. „In de Sowjetunie worden de ar beiders eveneens uitgebuit." Triom fantelijk noemt hij de resultaten van de studentenactie: „We hebben sa men met de arbeiders in Frankrijk bewerkstelligd, dat de Gaulle ieder een in alles medezeggenschap wil be loven." Vaar de aula: De zaal applaudisseert geestdriftig. Jan Blok krijgt het woord. Hij lan ceert een scherpe aanval op het rap port-Maris, dat „wel van de baan is, maar waarvan de bedoelingen niet van de baan zijn." Uit de zaal komen stemmen, die zjch weinig ingenomen tonen met „gepraat". Een zwarte vlag wordt ontrold. „Naar de aula. we moeten de universiteit bezetten!" Peter Cohen, voorzitter van de Al gemene Studenten Vereniging Amsterdam (ASVA) schreeuwt: „Dit is hysterisch gedoe! Een andere stu dent: „Wat bereiken we met bezet ting van de aula; we kunnen ook hier praten, gebruik je verstand." Een snerpend stemgeluid: „De straat op, de straat op!" De micro foon valt uit. De helft van de aanwe zigen gaat op weg naar de aula. Omstreeks half twaalf is het Capi tol leeg. Op dat ogenblik vertelt ie mand, namens de rector van de Uni versiteit van Amsterdam, in de reeds halfvolle Lutherse kerk (de aula) dat het mag. „De koster vindt goed dat u de geluidsinstallatie gebruikt, mits u de kerk zodanig gebruikt, dat er morgen nog een kerkdienst kan wor den gehouden." Informatie nodig Cohn-Bendit begint een gesprek met de Amsterdamse studenten. In de discussie vallen over en weer de volgende sleutelwoorden. „Wat we eisen is werkelijke Infor matie, en als we die niet krijgen gaan we die halen! We moeten een uni versiteit scheppen, waar kritisch wordt gedacht. We moeten ook ter discussie dur ven stellen wat ons studenten dier baar is. Wie van ons is bereid een deel van onze zelfgenoegzaamheid op te geven? Het model van de grote onderne mingen wil men overplaatsen op uni versitair niveau." Cohn-Bendit lijkt op zijn praatstoel te zitten en snoert ln het Duits een utopist de mond. „Verste llen Sie doch, een utopie kan elke filosoof in zijn kamer opbouwen, maar dat is geen politiek." Iemand pleit voor tolerantie. „Het STUDENTENLEIDER DANIEL COHN-BENDIT (rechts) gaat er niet om haat op haat te sta pelen; dan maken we dezelfde fout als alle ismen hebben gemaakt." Het loopt tegen een uur. Nog steeds wordt geconcentreerd geluisterd. Le den van een marxistisch-leninistische groep proberen de culturele revolu- tie-in-miniatuur voor zich te annexe ren. Ze prikken rode vlaggen en por tretten van Marx, Lenin en Ho Tsji Minh aan de balkons. Kat ome Willem Het wordt twee uur. Ton Regtien neemt het woord. „Ik stel voor de komende maanden de collegezalen op onze manier voor discussies te ge bruiken. "We hebben informatie, en geen doldrieste plannen voor bezet ting van de universiteiten nodig." Ironisch: „Het lijkt er deze avond een beetje op, alsof we met z'n allen naar Parijs zijn geweest, als de kat van ome Willem." Kwart over twee. Voor de in gang staat kamerlid Vonhof nog onvermoeibaar op de barricaden of in de bres voor het li beralisme. Tamar, de columniste van Vrij Nederland, heeft zich bij de kring gevoegd. Ze levert een felle bijdrage. Iemand zegt: „Dat is ontzet tend belangrijk! Vonhoff discus sieert ook al." Drie uur. Geen revolutie. De studenten gaan naar bed. BRUSSEL Een groep hoog leraren en studenten heeft woensdag de zaal van de raad van beheer van de Vrije Univer siteit bezet en een rode en zwar te vlag gehesen van het be stuursgebouw. De bezetting volgde op een besluit de raad van beheer niet meer te er kennen, dat dinsdagavond laat werd genomen op een bijeenkomst van cir ca 200 hoogleraren en leden van het wetenschappelijk personeel. Men eiste een decmocratisch bestuur en een totale hervorming van de studieprogramma's. De vergadering van de hoogleraren en het wetenschappelijk personeel volgde op een serie „vrije discussies", die de afgelopen dagen aan de Brus selse universiteit zijn gevoerd en die vorige week reeds een keer leidden tot de tijdelijke bezetting van de gro te aula door de studenten. De rector van de Vrije Universiteit. Homes, heeft zich intussen bereid verklaard tot besprekingen met de hoogleraren en studenten. Niet alleen in Brussel volgden de studenten het voorbeeld van hun Franse collega's. Ook in Engeland en Luxemburg beginnen de studenten in opstand te komen. In Luxemburg be toogden woensdagmiddag 2500 stu denten, die herziening eisen van het in Luxemburg geldende systeem van examens voor studenten die aan bui tenlandse universiteiten hebben gestudeerd. In Londen hebben ongeveer 2800 studenten van de economische ho geschool zich in de voornaamste col legezaal geïnstalleerd om er de nacht door te brengen. Van het gebouw hangt de zwartrode anarchistenvlag. De studenten zijn van plan van daag naar de havens en enige fabrie ken te gaan om vlugschriften te verspreiden waarin wordt opgeroe pen „een einde te maken aan een stelsel waarvan alleen werkgevers en de eigenaars profijt hebben". De gro te studentenorganisatie van de econo mische hogeschool heeft zich ge- distancieerd van het optreden van deze linkse groepen. Demonstratie van Enschedese boeren ENSCHEDE Zeker 2000 boeren uit de omgeving van Enschede heb ben woensdagmiddag met hun trek kers, veelal voorzien van een aan hangwagen, het verkeer in Enschede tot een kruiptempo gedwongen, resp. tot stilstand gebracht. Zij deden dit om te demonstreren ^tegen het melk- beleid van de minister van landbouw, dat naar hun mening hun inkomen in ernstige mate aantast. H. H. Wemniers, 70 jaar, is sedert 1962 voorzitter van het Verbond van Protestants-Christelijke werkgevers en van 1 mei 1968 tot 1 mei 1969 tevens voorzitter van de Federatie van de Katholieke en Protestants-Christelijke Werkgeversverbonden. Hy is lid van de Sociaal-economi sche raad en van het bestuur der Stichting van de ar beid, oud-preeident-directeur van de Staatsmijnen en thans nog commissaris van een aantal vennootschappen. De heer Wemmers bekleedt bovendien verschillende andere functies in het kerkelijke en maatschappelijke leven; zo is hij o.a. ook voorzitter van de Industriële raad voor de kernenergie. HET Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Neder land viert op dinsdag 28 mei a.s. te Scheveningen zijn 50-jarig bestaan. De gelegenheid, die de redactie van dit blad in dit gasten boek mij biedt om uw aandacht voor het Verbond te vragen, wil ik graag in het teken van dit jubileum stellen. Het is geen glorieuze historie, waarop het Verbond kan terugzien, ma*.* wel een verleden dat tot dankbaarheid aanleiding geeft. Het is een geschiedenis zoals van vrijwel elke christelijke organisatie van vallen en opstaan; van menselijk tekortschieten en van Gods genade. Het heeft jaren geduurd voordat de in 1918 uit „Boaz" voortgekomen Christelijke Werkgevers Vereniging haar weg duidelijk voor zich zag. Het is de grote verdienste van de heer A. Borst Pzn, die 25 jaar voorzitter is geweest, dat hij in een gelovige worsteling om de toekomst van het Verbond, leiding heeft gegeven bij het vinden van die weg. Een organisatie, die zich niet beperkte tot de bezinning op de werkgeverspositie op basis van de christelijke beginselen, maar die in de behandeling van de concrete vraagstukken de Bijbelse boodschap gestalte zocht te geven; dat was het doel, waarop tenslotte, met de reorganisatie en de versterking van het secretariaat in 1936. bewust werd aangestuurd. Dat is ook nu nog het doel, dat het Verbond zich bij alle arbeid die het verricht, stelt. Het is ook geen bestaan geweest zonder moeite en strijd, dat het Verbond achter zich heeft. Het heeft inspanning en moeite gekost de christelijke werkgevers van de noodzaak van de nieuwe aanpak te overtuigen. Ook buiten de eigen kring ontbrak het wel aan begrip voor het streven van het Verbond. Mede dank zij de volharding van de mensen, die in de jaren vlak voor en na de Tweede Wereldoorlog leiding gaven, heeft het Verbond zijn plaats in het Nederlandse organisatieleven gekregen, waar het nu zijn rol meespeelt In de Sociaal-economische raad, de Stichting van de arbeid en tal van andere organen. OVERGANGSSTADIUM Sinds 1 september van het vorige jaar werkt het Verbond in federatief verband nauw samen met het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond. Deze federatie is bedoeld als een overgangsstadium naar één christelijke werkgeversorganisatie.' Deze ontwikkeling is om verschillende reden verheugend. In de tijd, dat wij als katholieke en christelijke werkgevers nu dagelijks samenwerken ontdekken wij elkaar als mensen die in hun arbeid dezelfde Heer willen dienen. De samenwerking stelt ons ook in staat meer werk te verzetten en kracht te ontplooien. Begrijpelijk, dat ik het zou toejuichen, wanneer ook in andere milieus katholieke en protestantse christenen elkaar in een goede samenwerking zouden kunnen vinden. In de kring van de katholieke en de christelijke middenstandsorganisaties vind ons voorbeeld navolging. Deze samenwerking van katholieke en protestantse christenen betekent een bewuste hernieuwde keuze ten gunste van de christelijke organisatie. Een dergelijke keuze zal misschien door sommigen gezien worden als een belemmering op de weg naar één neutrale organisatie, maar is naar onze overtuiging niet in strijd met de behoefte van deze tijd. CENTRAAL PROBLEEM De snelheid, waarmee de tijd ons door dit bestaan voert en waarmee de problemen elkaar opvolgen, maakt het ons nog moeilijker dan vorige gene raties, de weg in dit leven te vinden. Des te groter is de behoefte om, ook als organisatie, te erkennen, dat wij zelf niet in staat zijn die weg te vinden, maar dat wij vertrouwen, dat God ons voorgaat. Ter gelegenheid van het jubileum zal een boek verschijnen, geschreven in opdracht van ons Verbond onder de titel „Verantwoordelijkheid in het werk". Het bevat het rapport van een experimenteel onderzoek in een zestal ondernemingen naar de mogelijkheden van verruiming van de verant woordelijkheid van de geoefende en ongeschoolde arbeider. Ik hoop, dat deze publikatie de aandacht voor dit wat de toekomst betreft centrale probleem verder zal stimuleren. Dan is de opzet van deze publikatie beloond en de betekenis van het jubileum voor de toekomst verzekerd. NEW ORLEANS Een van de lei ders van de Zwarte Macht-beweging in de VS, Rap Brown, is woensdag in New Orleans wegens onwettig wa- penvervoer tot vijf jaar gevangenis straf en 2.000 dollar boete veroor deeld. Foto: mevrouw Erkelens met de drie tickets, die de vliegreis moge lijk maken. De Zwijndrechtse mevrouw de weduwe H. Erkelens-Hoelen is gisteren met zoon Leo en dochter Astrid in het vliegtuig gestapt. Vanmorgen om half ne gen kon zij haar ouders in Wil lemstad feliciteren met hun 55- rige bruiloft. Een uniek felicitatiebezoek: mogelijk gemaakt door kennis sen en buren in Zwijndrecht. Mevrouw Erkelens al elf jaar in Nederland had nooit ge dacht haar 79-jarige moeder en 81-jarige vader ooit terug te zien. Ongeveer een maand geleden namen haar buren gesteund door vrienden en kennissen het initiatief dit mogelijk te ma ken. Een bliksemactie volgde. Resultaat: vierduizend gulden voor drie tickets, een verzeke ring en cadeautjes. Mevrouw Erkelens heeft even tijd nodig gehad om het te ver werken. „Dit is hartverwarmend in een tijd met zoveel akelige dingen", zegt ze. Ze zal met haar twee kinderen ruim een maand in Willemstad blijven. En dan komt ze graag te rug. „Ik heb hier geen heimwee, de mensen zijn zo aardig." GRONINGEN Een Amsterdamse axichauffeur is gisternacht voor 234 gedupeerd en bovendien nishandeld. Hij had een klant van Vmsterdam naar Groningen gereden, lie. aldaar aangekomen bij een tele- 'ooncel liet stoppen om. naar hij zei. wen op te bellen naar zijn vrouw. Na het gesprek leidde hij de chauf- ?ur. de heer J. H. J. Meyer, die in !e onmiddellijke nabijheid was ge bleven. af met de opmerking „kijk. laar komt ze al aan", gaf hem met een voorwerp een slag in het gezicht en nam de benen. Noteert u voor een rondvlucht: woonpl.5 Indien u anderen meeneemt, kier invullen: straat; kontant woonpL: Ma Di Wo O Do O Vr Za O Op.zondag wordt niet gevlogon. Ik heb reeds betaald per: Deze KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd Buslijn 33 vertrekt op de halve uren van bet Centraal Station naar het vllerveldt saterdag 5 minuten later. Duur van de rit naar bet vliegveld ougeveer een hel* ut».

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15