Onverpakte geneesmiddelen bedreigen volksgezondheid t WITTEVEEN GEEFT WAT TOE ONDER DRUK VAN AR-PARTIJ alles goed en d wel in dit gebied gaande spaarbanken samenwerkenom u nog meer service te geven! hier is het eerste resultaat Wethouder moet kunnen in Biafia gedood worden ontslagen Uit de Haagse hof geplukt Opnieuw 20 jaar geëist voor moorc Zendingsarbeiders op vrouw Twee kinderen verdronken Scherpschutter Van Vollenhoven Aanklacht tegen wethouder wegens belediging I 11 NIEUWE lEIDSE COURANTVRUDAG_24_MEn968 Delftse hoogleraar verdedigt farmaceutische industrie Code voor kwaliteitsheheer moet produkten beschermen 18 jaar. die in het Amsterdamse Marjolijn Abbink uit Amstelveen, Casino tot Miss Holland 1968 is gekozen. Ds. Beyers IVaicdé Het spijt mij, ds. Beyera Naudé te moeten bestrijden, omdat ik me met hm verwant voel in het ingaan tegen dat, wat „men" zegt en het daarbij monddood gemaakt worden in de (he laas ook kerkelijke) publiciteitsmedia al heeft B. N. in Zuid Afrika dan altijd nog de machtige pers van het Engelse grootkapitaal ter beschikking, die gaarne alles opneemt, wat tegen de regering daar ingaat! Maar nu R N. de Nederlands Zuidafrikaanse Werkgemeenschap en mij met name noemt, moet ik wel. Het is jammer, dat een prachtige actie als „Kom over de Brug" niet het machtige zendingswerk der grote kerk daar (de Ned. ger.) steunde, dat reeds anderhalf miljoen bantoes en kleurlin gen tot Jezus bracht, maar een klein werk als dat van B., dat tegen zijn kerk ingaat. Kerkelijk gesproken is dit trouwens grof beledigend tegenover een kerk, waarmee we in de wereld bond van presbyteriaanse kerken ver bonden zijn. Deze belediging is door de meeste gevers niet gewild. Het is bekend, dat B. N. zijn kansen onder het Afrikanervolk totaal verlo ren heeft, toen hij bij zijn uittreden uit de Broederbond (die tegenover het Engelse grootkapitalisme voor de Ned. bóeren-Afrikaners opkomt) de interne, dus geheime, stukken daarvan aan een vriend gaf, die ze in de Engelse pers In Z.A. publiceerde. Het verliezen van de predikantssta- tus in de sterk protestantse Ned. Ger. kerk is bij overgang naar een andere werkkring (als het gemengd prot.-r.k. werk van B. N.) vanzelfsprekend; zo verloor onlangs de assessor synodi zijn status, toen hij in Pretoria hoofdre dacteur werd van het regeringsgezinde blad Hoofdstad. Het proces-Pont had. hoezeer P. ook fout was, niet gevoerd mogen worden; procederen tussen prominente christe nen en theologen doet de naam van Christus schade en wordt in 1 Cor. 6 verboden. Zelf heb ik het mogelijke gedaan om deze ongehoorzaamheid aan de H. Schrift te voorkomen door partijen te vragen, de zaak o.l.v. een neutrale figuur uit te praten; dit is helaas slechts ten dele gelukt (n.l. wat betreft het blad Die Hervormer). Er zijn in Z.A. kerken voor de verschillende bantoevolken, zodat het evangelie hen in hun eigen taal en cultuur bereikt en geen godsdienst van de blanken blijft; dat er daarnaast veel bantoesekten zijn is al heel lang zo en niet aan dit kerk- of landsbeleid te wijten. Vgl. Sundklers boek. Onze N.Z.A.W. (waarom noemt B. N. .slechts ons met name en het comiip Z.A. met Buskes en Huting, dat 7 vijandig gezind is, niet?) werkt eerlijke voorlichting over Z.A. opd het land van Naudé niet in de hoek van haat en hetze terecht komt, waar eertijds de Joden vielen. Zij bestrijdt de hoogmoedige farizese veroordeling van Z.A., die zo goedkoop is terwijl wij hier de Z.A.-problemen niet ken nen en ze m.i. niet béter zouden oplos sen. Zij werkt, zoals B. N. wil. aan meer (kerkelijk) contact tussen Neder land en Z.A. maar zou graag willen dat mannen als dr. Gericke en ds. P E. S. Smith, resp. praeses synodi en zendingssecretaris der N.G. Kerk. de zelfde publiciteitskansen kregen als B N.; zij zijn in augustus hier. Het is «en morele eis. ook de andere kant *«n een zaak te horen De N.Z.A.W. wil in Nederland het scheefgetrokken beeld van Z.A,, dat tot genocide kan leiden, rechttrekken HAARLEM Vooroordelen. Zo bestempeld prof. dr. W. J. van de Woestijne, hoogleraar te Delft, de kritiek van de zieken fondsen op de farmaceutische industrie. Deze kritiek (er wordt te veel winst op geneesmidde- j len gemaakt) wordt volgens de hoogleraar niet door feiten ge steund. Ook de artsen en apothekers kre gen er op een persconferentie van de Nederlandse vereniging van fabri kanten van farmaceutische produk ten, van langs. Drs. H. van YVinzum, directeur van een farmaceutisch be drijf, vond het onverantwoordelijk dat zoveel artsen en apothekers met „obscure" geneesmiddelen werken. De makers van deze geneesmiddelen nemen het volgens hem niet zo nauw met de wetten. De Nederlandse bedrijven zijn be zig met het opstellen van een code voor kwaliteitsbeheer, die normen stelt, waaraan de bedrijven zullen moeten voldoen. Prof. Van de Woestijne betoogde aan de hand van een analyse dat de winst van de bedrijven niet meer dan 15,7 procent bedraagt. Geeu doublures Hij vroeg zich af, waarom de farmaceutische industrie geen winst imag maken en anderen die op het gebied van de geneeskunde werken, wél. Hij bestreed de opvatting als zou den de fabrikanten de mensen steeds meer geneesmiddelen willen laten slikken. De industrie heeft zich een belangrijke beperking opgelegd. Vergeleken met andere westerse landen staat Nederland onderaan wat het jaarlijkse gebruik betreft. Er bestaat inderdaad een „te veel" aan geneesmiddelen. Dat komt door de snelle ontwikkeling van deze industrie. Er komen jaarlijks meer en betere geneesmiddelen bij, dan er verdwijnen. Volgens hem kunnen de geleerden zich beter bezighouden met het ont wikkelen van nieuwe geneesmidde len, dan met het „uitwieden" van overbodige. Over de research, die in te veel onafhankelijk vajn elkaar werkende laboratoria zou werden uitgevoerd, merkte de hoogleraar op, dat het ter rein van onderzoek zo uitgebreid en gevarieerd is, dat de kans op dou blures klein is. Monopolisten Een ander vooroordeel is volgens prof. Van de Woestijne de mening, dat de grote fabrikanten monopolis ten zouden zijn, omdat zij hun be langrijkste vondsten gepatenteerd hebben. Het blijkt, tiat in een land als Italië, waar geen octrooibescher ming is, de farmaceutische industrie niets presteert. Drs. Van Winzum waarschuwde, dat buiten de groothandel om een groot aantal onverpakte geneesmid delen op de markt wordt gebracht, om de wet te ontduiken. Omdat con trole niet mogelijk is, „speelt men met vuur". (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering heeft besloten met ingang van 1 januari 1969 de gevolgen van de prijsstijging door de BTW voor de laagste inkomensgroe pen te compenseren door ver hoging van de aow-aww-uit- keringen met 1 procent, ver hoging van de kinderbijslagen voor de grotere gezinnen, ver hoging bijstandsuitkeringen en door een vervroeging van de belastingverlaging van 1970 naar 1 januari 1969, waarbij de verlaging aan de voet een „bijzonder belangrijke rol" zal spelen. Deze plannen maakte minister Wit te veen (Financiën) woensdagavond in de Tweede Kamer tijdens het BTW-debat bekend, nadat hij vooral door de anti- revolutionairen Goud zwaard en Boersma onder zware druk was gezet. Drs. Goudzwaard kwam zelfs met het dreigement dat de ARP niet loyaal en bereidwillig mee zou kunnen werken aan de in de regeringsverklaring genoemde be lastingverlaging zonder royale com pensatie voor de laagstbetaalden uit de algemene middelen. De nadruk lag op de laatste eis. In een glashelder betoog kwam de heer Goudzwaard tot de conclusie, dat werkloosheidsbestrijding ten al len tijde moet gaan boven belasting verlaging. Hij wilde wel akkoord gaan met deze vervroegde belasting verlaging mits dit niet zou betekenen dat daarmee ook de belastingverla ging van 1970 definitief zou zijn en onder voorwaarde dat deze vervroe ging vooral ten gunste zou zijn van de lage inkomens. Verder eiste hij een zeer scherp prijsbeleid. Tijdelijk Zijn eis dat de compensaties ook betaald zouden worden uit de alge mene middelen, met andere woorden uit de extra BTW-pot van 700 mil joen, werd niet door minister Witte- veen ingewilligd. De bewindsman be rekende, dat hij naast 150 mil joen voor de werkloosheid ook 150 miljoen beschikbaar had voor belastingverlaging. Bovendien kon hij nog beschikken over een nog on bekend bedrag uit de „nominale pro gressie-factor". Maar aangezien de BTW-pot maar een tijdelijk voordeel biedt, wilde hij zich niet blijvend binden aan financiering van de aow-aww- uitkeringen uit de algeme ne middelen. Hij zegde de heer Goudzwaard toe hierover te willen praten als het alleen maar voor 1969 zou zijn. Daarna zou het een premie verhoging van 0,1 procent meebren gen. De bewindsman kondigde nog een maatregel aan: De gesubsidieerde bouw krijgt een aanvullende subsidie van 10 miljoen om de negatieve effecten van de BTW op te vangen. (Een volledige compensatie zou 14 miljoen hebben gekost.) Textiel Aan de textiel wilde hij niets doen ondanks veel aandrang uit de Kamer. Hij berekende dat de prijsstijging van de textiel ongeveer 5 procent zou bedragen en een omzetdaling mee zou brengen van 2Vt procent op de binnenlandse omzet, die 50 procent bedraagt van de totale omzet. Het negatieve effect op de werkgelegen heid zou 11/4 procent zijn, met andere woorden 2000 werklozen meer. Een aanzienlijk aantal weliswaar, zei de minister, maar minder dan de eerder gepubliceerde 6000 man. Over de prijsstijging zei hij. dat de ervaringen in Duitsland geleerd had den dat deze de 1 procent niet te boven gaat, en dat de BTW zelfs nog iets meer effect heeft op de hogere inkomens. Hij hield de heer Goud zwaard en enkele andere Kamerleden voor, dat het door hen gesignaleerde liquiditeitsvoordeel voor het be drijfsleven, dat door de consument betaald zou worden, zijns inziens wel een redelijke zaak is, omdat het de financiering goedkoper maakt, maar de winsten niet hoger. Steeds meer mensen laten hun sala ris via de spaarbank lopen. Gebeurt dit via een der spaarbanken in het Delta-gebied, dan kunt u nü bij meer dan 200 spaarbank-kantoren over uw salaris direct beschikken. Waar u ook in het Delta-gebied bent, werkt of woont. Hebt u bepaalde reke ningen te voldoen, dan kan dat via de spaarbank - zonder extra kosten. Het geld, dat u niet dadelijk nodig hebt, levert u nog rente ook! Een reden temeer om uw salaris via de spaarbank te laten lopen! De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vllssingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelharnis- Sommelsdijk Nutsspaarbank Zierikzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank 'n publicatie van de BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED Ver. Ned. Gemeenten bepleit: Café-Restaurant Belvédère SCHOONHOVEN •jc Uniek terras aan de Lek Gerenommeerde keuken -Ar Recepties en partijen -fa Nieuw entree Telefoon 01823 - 2377 jENEVE r=> Drie stafleden van een GENEVE r=< Drie stafleden van een luthers zendingsziekenhuis in Biafra (Oost-Nigeria) zijn om het leven ge komen bij een bomaanval, zo ver neemt de Lutherse Wereldfederatie. Het ziekenhuis staat in Eket. Ook de theologische hogeschool in Obot Idim heeft schade opgelopen als ge volg van een bombardement. Volgens het bericht, dat Genève bereikte, zijn vele huizen en praktisch alle winkels in het oorlogsgebied geplunderd. Ook Obot Idim is geplunderd. {f De 81-jarige aartsbisschop van Brno, dr. Karei Skoupy, mag van de Tsjechische regering zijn ambt weer uitoefenen. Sinds 1950 was hem dat verboden. Verleden week heeft hij de eed op de republiek afgelegd in han den van de minister van cultuur Ga- loeska. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten bepleit een wijziging van de Gemeentewet waardoor het mogelijk wordt dat een wet houder die het vertrouwen van de raad verliest tot ontslag kan worden gedwongen. Zij schrijft dit in een brief aan minister Beernink, waarin de VNG haar visie geeft op het voorlopig ontwerp van „De Gemeente wet Herzien". De VNG meent, dat het beter is voor het bestuur van de gemeente, DEN BOSCH De advocaat-gene raal bij het gerechtshof in Den Bosch, jhr. rar. Witsen Elias heeft woensdag tegen de Keiees A. T. uit Nistelrode bevestiging geëist van het vonnis van de rechtbank van Den Bosch, die hem wegens moord op zijn echtgenote had veroordeeld tot twin tig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De man had in de periode .tussen 1 maart en 13 juni van het vorige jaar herhaaldelijk een thalliumhoudend rattenvergif gedaan in flessen bloed- wijn, die door zijn vrouw werden leeg gedronken. DEDEMSVAART In De- demsvaart is dinsdag de 8-jarige J. j Frans verdronken. Het kind was om kwart over twaalf van school naar I huis vertrokken en toen het daar niet aan kwam is men gaan zoeken. EMMELOORD De 3-jarige Rikje Jenneke van der Linde uit Emmel- oord is woensdagmiddag in de Lemstervaart in Emmeloord verdron ken. Het meisje speelde aan de kant van het water en viel er in. opdat Z.A. niet het lot ondergaat van Kongo, Roeanda. Soedan, Nigeria enz. Zij is bang, dat B. N., hoe goed hij het wellicht bedoelt, voor dit scheeftrek- ken en de hetze wordt gebruikt. Zij zou gaarne een ander beleid in Z.A. aanvaarden, als dit evenveel goed voor alle volken daar zou brengen als het tegenwoordige. Maar in een onmo gelijke situatie met volken op zo verschillend cultuurniveau moet men het doen met het minst slechte. Zou dat niet gescheiden ontwikkeling kun nen zijn? Rotterdam. Ds. G. J. H. Gijmink, Alg. Voorzitter NZAW DOOR Zo'n hekel als ik aan de zee heb. zo dol ben ik op alles wat vis is. Misschien is het een fout in mijn reuksysteem, maar voor een viswin kel of nog beter een viskraam op een markt vertoef ik diepsnuivend. De ziltheid van de zeevis, het glan zen van de geep, de venijnige pie ken van de poon het is een heerlijke droom in geur en kleur. Daar komt bij, dat visverkopers mensen zijn met hart voor het vak. Zie hoe ze even het vette vel van de gestroomde makreel kunnen opwrij ven tussen duim en vinger om de smeuïgheid van het onderliggende vlees te bewijzen. Hoe ze met rappe hand een tong fileren, een kabel jauw onthoofden. Een haringstal is helemaal een adembenemend schouwspel als de vlaggetjes weer in top zijn. Nog een week en het is zover. Morgen hebben we de voorpret met vlaggetjesdag. Dat is kleurrijk, dat is mooi. Om allemaal naar te gaan kijken. Maar de Scheveningers mogen het me niet kwalijk nemen, voor wie, als ik, in IJmuiden groot werd. is het te opge poetst. De vis had daar een bar bedrijf rond zich. De afslag, waarvan je op school vol trots in de boekjes las. dat het de grootste van Europa was. De enorme hallen en de kade, waar het pekelwater door de gootjes dwars van hal naar haven siepelde. De trossen waar je overheen moest springen en dan niet net op een wijting uitglibberen. Ik geloof dat er nu mooie flats staan; eens was daar in de duinen een terrein, dat De Hangen genoemd werd. Het stonk een uur in de wind, maar daar haalde je de lekkerste scharretjes, stijf als een plank, zout als de zee zelf. Aan lange stokken is verleden gepriemd hingen ze te drogen. Voor een kwartje had je een lading waar je uren zoet mee was. We aten ze op de top van de Moerberg, trokken en scheurden hel taaie vel af, plukten het vlees in lappen van de graat. Dan kwam de lange hete weg te rug naar huis, waar de kraan was en het onvermijdelijke bad, omdat mijn moeder beweerde dat hander wassen niet voldoende was. Minder kanibalistisch maar even avontuurlijk was het om op zomer avonden naar de Kikvorsch te gaan. een stuk bos van kreupelhout rond het familiegraf van de familie Bo- reel van Hogelanden aan wie minstens de helft van Kennemer- lands bossen eens toebehoorde. Je had een diepe eerbied voor dat geheimzinnig bos, hoog afge rasterd met een zwart hek. Maar net buiten dat hek lag een oude boerderij met een enorme schuur, waarin gigantische stookplaatsen waren gemaakt. Daar werd vis ge bakken in kraters vol kokende olie. Op de bank voor de boerderij at je de brokken op, warm in het vuistje, proberend niet diep te ade men, omdat het fluitekruid langs het hek zo sterk geurde en dat je kwade dromen bezorgde. En langs de Pier, die bar en boos was met overslaande zeeën, klauter de je op de basaltblokken om ali kruiken te zoeken. De zuiderpier, want die aan de noordkant was ver boden terrein, vanwege het fort, dat nooit voor iets anders dienst heeft gedaan dan om saluutschoten te los sen als er van overzee hoog bezoek naar ons land kwam. Een heel uur moest je lopen, hele maal rond de Haringhaven voor die mderhalve alikruik. Vlaggetjesdag in Scheveningen. Ik zal er bij zijn, maarSchevenin gers, niet kwaad worden, met een hart vol heimwee naar dat oude visverleden. wanneer de raad een wethouder in wie zij haar vertrouwen heeft verlo ren, tot heengaan kan dwingen. Mo menteel kan een wethouder deze beslissing zelf nemen. Wel acht de VNG het nodig om ingeval de raad een wethouder heenzendt aan de be trokkene een financiële tegemoetko ming toe te kennen. De beslissing hierover wil men in handen leggen van Gedeputeerde Staten. De VNG vraagt voorts aandacht voor de bezoldiging van de wethou ders. Zij geeft de voorkeur aan een regeling door de gemeenteraden, met toezicht van G.S. dan het discus siestuk van minister Beernink. waar in wordt voorgesteld een centrale re geling voor de wethouderssalarissen te maken. Door dit in handen van de raad te leggen kan per gemeente een meer gedifferentieerd systeem ko men. aldus de VNG. In de brief wordt voorts bezwaar gemaakt tegen de mogelijkheid om de uitbreiding van het aantal wet houders te verruimen. De VNG vreest dat hierdoor bij vaststelling van het aantal wethouders politieke motieven een overwegende rol zullen gaan spelen. Verder wordt gevraagd de moge lijkheid te openen om ook wethou ders van buiten de raad aan te trek ken. Dit kan in het belang van een goed bestuur der gemeente wenselijk zijn. aldus de VNG. BREDA Vaandrig Pieter van Vollenhoven, echtgenoot van Prinses Margriet is woensdag bij de militaire schietkampi- oenschappen pistool op de Gal- derse heide bij Breda hoog in het klassement geëindigd. De heer Van Vollenhoven eindigde in het precisievuur op de tweede plaats en in het dual-vuur op de derde plaats. In het algemeen klasse ment werd de heer Van Vollen hoven derde. De belangrijkste uitslagen zijn: Precisie vuur: 1. A. van der Caay 280 pnt., 2. P. van Vollenhoven 279 pnt., 3. N. Schoonderwald 278 pnt. Dual-vuur: 1. A. van der Voorst 288 pnt., 2. A. van der Caay 285 pnt., 3. P. van Vollen hoven 283 pnt. Eindklassement: 1. A. van der Voorst 565 pnt., 2. Van der Caay 565 pnt., 3. P. van Vollenhoven. Uitbreiding De VNG meent dat een zekere uit breiding van het aantal raadsleden gewenst is. zowel voor een betere taakverdeling als met het oog op de representativiteit der bevolking. In de brief aan minister Beernink wordt een iets gewijzigde schaalverdeling tussen de grootte der gemeente en het aantal raadsleden voorgesteld, waarbij speciaal de gemeenten boven 100.000 inwoners een iets groter aan tal raadsleden krijgen. De schaal die de VNG voorstelt loopt van 11 raadsleden in gemeenten beneden 3000 inwoners tot 37 raadsleden in gemeenten van 70.000 tot 100.000 inwoners. Gemeenten bo ven 100.000 inwoners krijgen in hun gedachtengang 41 raadsleden, waarna de schaal oploopt tot 65 raadsleden in gemeenten boven 100.000 inwoners. De VNG wijst de gedachte van een door de ingezetenen gekozen burge meester af. Zij vreest hiervan een aantasting van het goed bestuur doordat wellicht de deskundigheid bij de verkiezing minder meespeelt. Daarnaast acht men een gevaar voor te sterk lokaal denken aanwezig. Hierdoor zou de Kroon wellicht hui verig worden om taken naar de ge meenten over te hevelen. De VNG acht inspraak van de gemeenteraad bij de benoeming van een burge meester gewenst. Zij betreurt het dat de memorie van toelichting bij het stuk van mi- ZAANDAM Mevrouw C. L. Üi.ik k amp-Steenbergen heeft wegens belediging een aanklacht ingediend tegen de Zaandamse wethouder M. J. Hiile. Bij mevrouw Dijkkamp is inwo nend de Zaandamse hoofdinspecteur van politie J. B. L. de Rave, die sinds oktober is geschorst. Tot die schorsing heeft wethouder Hille, die destijds loco-burgemeester was, besloten. De wethouder heeft volgens me vrouw Dijkkamp in het publiek zowel tijdens de zitting van het amb tenarengerecht waar de zaak-De Ra ve werd behandeld, als bij andere gelegenheden gezegd dat zij ln de politiedossiers van de gemeente Zaandam wordt genoemd. Mevrouw Dijkkamp zegt dat dit niet waar is en zij vindt de uitlating van de wethouder beledigend en een onverdiende en ongegronde aan tasting van haar goede naam en re putatie. nister Beernink hier niets over ver meldt. Wel meent de VNG dat de ge dachten over de inspraak eerst meer zullen moeten uitkristalliseren alvo rens hieromtrent een wettelijke rege ling wordt geformuleerd. Aandacht wordt gevraagd voor het denkbeeld een burgemeester maximaal 12 jaar in een gemeente te laten blijven. Dc VNG vraagt voorts een nadere uiteenzetting over de functie van de gemeente in het nieuwe ontwerp van wet. Ook dringt zij aan op nadere studir van de mogelijkheid om kiesrecht te verlenen aan personen die niet-ingezetenen van een gemeen te zijn maar wel in de betrokken plaats belang bij het bestuur hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11