HALF JAAR LOONPA1JZE 0LGA JAMIN Schip in brand: opvarenden in reddingsboten __2 I I I 150 miljoen gulden extra tegen de werkloosheid Openbare leven nog verlamd INVASIE OP HAÏTI NA BOMBARDEMENT Komende dag warmer en en zon 25 MIN. VLIEGg Het Kwartet Handige biggen Belastingverlaging minst betaalden Loonnota Regering grijpt in VERRASSING IN ITALIË Winst communisten clir. democraten en SPREUK Minister Luns onderscheiden Paniekstemming in Frankrijk HIT WEER t PER PERSOON if*5# Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 21 mei 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het was toch altijd zo'n fijne melkgeefster, die koe Gretel van me. Hoe zou het toch komen, dat haar produktie zo terug loopt? waren de gedachten, waarmee een boer uit Balingen (Bondsrepubliek) almaar rond liep. Tot hij de oplossing zag als op bijgaande foto: koe Gretel, die zelf verwonderd keek hoe een aantal biggetjes zich tegoed deden aan haar lekkere melk. Na het plaatje was het natuurlijk met dit feest voor de kleine knor dier en afgelopen. De drie grote vakcentralen hebben gisteravond reeds fel geprotesteerd tegen de maatregelen van de regering. „Een onbegrijpelijke", noemt het CNV ze. Het NW: „de grofste ingreep van na de oorlog". En het NKV: „Is dat nu be leid". zie pag. 5 I an onze pari em en tsred act ie) DEN HAAG De regering heeft besloten alle collectieve contracten zowel eenjarige als meerjarige in 1969 met zes maanden te verlengen. De regering hoopt dat de nog af te sluiten contracten in 1968 een loonkostenstijging van 7 procent (inclusief arbeidstijdverkor ting) niet te boven zullen gaan. Oostduitsers bouwen spionagenet in Zweden STOCKHOLM Oostduitse gehei me agenten zijn bezig een spionage- zietwerk in Zweden op te bouwen. Dit heeft de Zweedse premier Tage Erlander gisteren in het parlement meegedeeld. De veiligheidspolitie heeft vier radiotoestellen en talloze postbussen ontdekt, die met spiona- ge-activiteit in verband worden ge bracht. Volgens Erlander zijn ROME Tegen de verwachting hebben de Christen-democdaten en de communisten, de twee grote ri- Zweden personen gepolst om bij het j valen in het naoorlogse Italië, beide opbouwen van het netwerk behulp- i zetelwinst behaald bij de parlements- zaam te zijn. Een Oostduitse spoor- verkiezingen. wegemployé maskerd. als koerier ont- de diep-slaap matras waarpfy.u ook echt uitrust! Etikette betekent: je iets beter gedragen dan absoluut noodzakelijk is. WIL CUPPY Lausanne herstelt eenheid Evangeli sche Alliantie pagina Kernmerk Rekening werd gehouden met de mogelijkheid dat de herenigde Socia listische partij van vice-premier Nen- ni en president Saragat, zowel de christen-democraten als de commu nisten stemmen zou ontfutselen, en dat ook de extremisten van links en rechts zouden profiteren van het al gemene onbehagen. De socialisten leden echter een ne derlaag. Door de winst van de chris ten-democraten en de Republikein se partij (een van de drie coalitie partijen) heeft de links-van-het-mid- Voor eenmaking Europa MAINZ Minister Luns lieeft van daag in Mainz de gouden medaille in ontvangst genomen, die het Westduitse Stresemann-genootschap hem eerder de ze maand toekende voor zijn werk op het gebied van de Europese eenmaking. In .een dankrede herinnerde de minis ter van buitenlandse zaken aan de on gunstige omstandigheden, waarin de in 1929 overleden Duitse minister van bui tenlandse zaken Stresemann de vorming van een nieuw Europa nastreefde. den-combinatie echter haar meer derheid in het parlement behouden. Kleintjes Het is vrijwel zeker, dat de stem men van de kleinere partijen, die vijf jaar geleden suces hadden, naar de twee grootste partijen zijn ge stroomd. De Republikeinen en de Partij voor proletarische eenheid vormen hierop uitzonderingen. De liberale partij, die vijf jaar ge leden gróte winst boekte, liep te rug, evenals de neo-fascistische MSI en de Monarchistische partij. Blijk baar heeft de christen-democratische partij veel van het wantoruwen weggenomen, dat ontstond nadat zij met de linkse socialisten van Nenni ging samenwerken. De hereniging van de socialisti sche groeperingen (de gematigde socialisten van Saragat en de linkse socialisten van Nenni) heeft nog niet tot het gewenste resultaat ge leid. Niettemin neemt men aan, dat de samenwerking met de christen democraten wordt voortgezet. morgen voordeel citroenzuurtjes 250 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk De prijzen zullen bijzonder goed in de hand gehouden moeten worden, zeker als. gevolg van de invoering in 1969 van het nieuwe stelsel van de omzet belasting (BTW). Voor de werk gelegenheid is voor een complex van maatregelen 150 miljoen uitgetrokken, die gefinancieerd i zullen worden door een stuk meeropbrengst van de BTW te j vervroegen. Tegelijkertijd neemt ii de regering een aantal maat regelen op fiscaal gebied: ver vroegde belastingverlaging door optrekking van de belastingvrije I voet per 1 januari 1969, gepaard gaande met een lichte tariefsver- laging en een compensatie voor I de sociaal zwakkeren, die toch al geen belasting betalen. Dit is de essentie van de gisteravond bekend geworden loonnota. waarover wij reeds verleden week uitgebreid schreven. Minister Roolvink (Sociale Zaken), geflankeerd door de ministers Witteveen (Financiën) en De Block (Economische zaken), deelde mee, dat de regering het unanieme standpunt van het bedrijfsleven, werknemers en werkgevers, dat nu geen loonmaatregel genomen moet worden, heeft overgeno men. Voor vervolg zie pagina De stakingsgolf in Frankrijk breidt zich hoe langer hoe meer uit. Nu hebben ook de banken aangekondigd, dat zij cle loketien gaan sluiten. Op dit bericht snelden de Parijzenaars bij honderden naar hun bank om te proberen nog wat contant geld in huis te krijgen. In lange rijen wachtten zij hun beurt af (foto onder). De stakersdie het gebouw van de Centrale Radio te Parijs hadden bezet, zijn daaruit verdreven door gewapende gendarmes, die daar na de wacht voor het gebouw betrokken. LJET is wel een complex van maat regelen waarmee de ministers van sociale zaken en volksgezond heid, van financiën en van econo mische zaken ons hebben „verblijd'". Een verlenging van contracten met zes maanden in 1969 wat op zich zelf de minst discriminerende maat regel is als er toch een loonmaatre gel moet worden genomen; 150 miljoen voor de werkloosheidsbe strijding; en een vervroeging van de belastingverlaging door verhoging van de belastingvrije voet. Dit laatste is vooral voor de lagere inkomens en voor de aow-trekkers een welkom bericht. Zij zullen het toch al moeilijk krijgen, als per 1 januari 1969 de kosten van levens onderhoud door verhoging van de sociale premies en de invoering van de BTW stijgen. Maar verder is het verblijdende nieuws wel op. Honderdvijftig mil joen gulden voor de werkloosheid, die ter beschikking is door aanwen ding van een deel van de extra-op brengst uit de BTW van 700 mil joen, is geen indrukwekkend be drag. De regering meent, met het bedrijfs leven, dat de „structurele" werkloos heid aanzienlijk moeilijker te bestrij den is en dat juist nu gerichte maat regelen nodig zijn. De vakbeweging meent en met hen ook anderen dat structurele- werkloosheid-bestrijden veel grote re bedragen vergt. Vooral als het gaat om een grootscheeps program ma van herscholing. Een gerichte injectie nu van alle beschikbare gel den. Men kan zich afvragen wat er met de rest van het BTW-potje gebeurt, na aftrek van 150 miljoen en de fi nanciering van de belastingverla ging. Men zou ook willen weten, of de reeds voor de werkloosheid uitge trokken 600 miljoen al zijn besteed. Het effect is gering geweest. Als het antwoord op de laatste vraag bevestigend luidt, steekt de 150 mil joen wel wat grauw af tegen de meer rigoureuze regeringsmaatregel, de lonen te beperken ter verbetering van onder meer de betalingsbalans. KOPENHAGEN' Op de Noordzee staat een Noors passagiersschip in brand. De 16" opvarenden waren b(j het sluiten van deze editie bezig het schip te verlaten. Alle reddingboten waren gestreken. Het schip, de 4766 ton metende Blen heim, bevond zich op driehonderd kilo meter uit de kust van Denemarken. Verscheidene vissersschepen waren in de buurt. Hefschroefvliegtuigen waren onderweg. PARIJS Terwijl liet open bare leven in Frankrijk nog steeds is verlamd door de staking van zes miljoen werknemers, is de Franse Na- DE BILT Wolkenvelden af gewisseld door opklaringen en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen nood en oost. Van nacht plaatselijk nachtvorst, morgen in het algemeen iets ho gere middagtemperaturen. (Van onze weerkundige medewerker) LT A'an het koude en ongezellige weer in de eerste weken van mei l.jKt een einde te z(jn gekomen. De temperaturen zullen aanzienlijk stijgen. Er komen meer zonnige perioden nu de aanvoer van de koude lucht met een noordenwind voorbij is. Al op Hemelvaartsdag kan de temperatuur oplopen tot ongeveer 17 graden, terwijl gisteren nog 10 tot 12 graden werd gemeten. Het weer wordt ook sta bieler. zodat de regenkans klein is. De meimaand is tot nu toe veel te koud gebleven. De gemiddelde maximum temperatuur, in De Bilt gemeten, betekent een laagterecord. PORT AU PRINCE Volgens Haïtiaanse ballingen in de Domi nicaanse hoofdstad Sandomingo zijn zwaarbewapende guerilla- strijders op Haïti geland. Een voorhoede van een grote invasie strijdmacht zou een militaire post hebben veroverd en een radiozender hebben geïnstal leerd. Een bombardement op de Haïti aanse hoofdstad Port au Prince door een B-52 bommenwerper van onbekende nationaliteit ging aan de invasie vooraf. Een van de vier afgeworpen bommen trof het pre sidentiële paleis van dictator „Papa Doe" Duvalier. De president 'bleef ongedeerd en heeft volgens de ambassadeur van Haïti in Washington de macht in Port au Prince nog volledig in han den. Bij het bombardement werden twee adjudanten van Davulier ge dood en enkele andere mensen ge wond. De ambassade in Washington heeft meegedeeld, dat twee andere vlieg tuigen de stad Cap Haïtien hebben bestookt en gewapende ballingfen I hebben neergelaten. De Haïtiaanse consul in Miami (Florida) verklaarde er zeker van I te zijn dat zowel de vliegtuigen als de bewapende ballingen van Cuba af opereren. Fidel Castro heeft vol gens hem 400 ballingen laten op leiden voor guerillaoorloglogvoe- ring. De bommen waren volgens de consul van Amerikaanse makelij. Feodaal bewind Later maakte het consulaat be kend, dat het leger de ballingen heeft omsingeld en een aanval voorbereidt. President Duvalier is een voor malige plattelandsdokter, die sinds 1957 aan de macht is. Sinds zijn verkiezing voert hij een absoluut en bijna feodaal bewind, gesteund door een gevreesde geheime politie. Hij heeft de grondwet zodanig veran derd, dat hij voor het leven tot staatshoofd is aangewezen. Haïti vormt samen met de Domi nicaanse Republiek het eiland His- paniola in de Caribische zee. lionale vergadering vanmid dag om vier uur begonnen met het debat over de motie van wantrouwen die de op positie tegen de regering Pompidou heeft ingediend. Morgen als over de mo tie wordt gestemd zal blij ken hoe groot de oppositie is tegen De Gaulle, die ove rigens nog geen enkele maat regel heeft genomen oin een eind aan de staking te ma ken. De regering-Pompidou komt twee stemmen te kort voor de volstrekte meerderheid. Ze kan echter niet re kenen op alle Centrum-leden en on- afhankelijken die de regering tot nu toe steeds van een overwinning heb ben verzekerd bij de stemming over moties van wantrouwen. „nechts" De rechtervleugel van het Gaul listisch verbond, onder leiding van Giscard d'Estaing, schijnt evenmin nog een definitief standpunt te heb ben ingenomen. D'Estaing heeft gezegd, geen re geringscrisis te zullen uitlokken ten zij zij hiertoe genoopt zou worden door een ernstig nationaal vraag stuk. De vraag is nu of de omvang rijke staking daaronder valt. De enige afvallige gaullist, het lid van de linkervleugel René Apitant, zal vermoedelijk niet meer dan twee of drie anderen meekrijgen. Toch kan hun stem doorslaggevend zijn. t Voor vervolg zie pagina 11 u voor een rondvlucht: Bij voorkeur op: anderen meeneemt, bier invtiUen: echtend middag De Wo Do Vr Za Op zondag wordt niet gevlogen. Ik heb reeds betaald per: giro HOE EN WAT 1 Pf1? ^ARrer-rondvluchten worden georganiseerd «m- nvc wV M I Ult Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET» Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvlieger* die geen dolle stunte uithalen meur m ki een modem, comfortabel vliegtuig (Cessna) laten genieten van uw „luchtdoop". te\iakerik*n LV""' 8fs,tmd W 9raa9 bereid een rondvlucht boven uw woonplaat* De „Cessna" is een é-persoons vliegtuig, zodat er 3 passaglera tegelijk mee kunnen. Op het vliegveld Is ten gezellig restaurant, van waaruit u het komen en gaan van da enl° krijgend" bewonderen. U kunt er ook alle Inlichtingen over lijndiensten hondlgd e,°d d° WOfdt h®rinn"'"fl Oorkonde vea Luchtdoop over ledenemaandag worden de Instapkaarten voor de komende vluchten verzonden, uw betaling door de krant ontvangen ia. U wordt natuurlijk zoveel mogelijk o Betaling per giro of kontaat bg het bureau v natuurlijk zoveel mogelijk op da ge- da krant. 5»..°, ~:7"k- 'V h" te. vlier

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1