STEEDS MEER TEGEN DE VERZET GAULLE Commentaren Verdieping studieoord uitgebrand Toerisme de mist ging m S/6RKNUPER voor wit een nieuwe abonnee opgeeft! fM m m Socialistische landen moeten Praag helpen Het Kwartet GEEN TREIN OF VLIEGTUIG BOftl ,nzenden aan l&M?a'SnfeUWe I pla.„ Zeeuwen trappen kunstwerk omver SPREUK C rita) het weer Minder wind De CHU Voortzetten Frans-Roemeense samenwerking wordt uitgebreid Nieuwe Lekke Courant Maandag 20 mei 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 - Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Tom Okker heeft zaterdag in Rome een sterk bezet tennistor nooi gewonnen. Moe, maar uiter mate trots op dit fraaie succes neemt hij na afloop van de finale heren enkelspel de beker in ont vangst. Hij klopte in de eindstrijd Bob Hewitt (links). morgen voordeel theespritsjes 250 gram van 79 voor 69 II fl hervorming, geen wanorde Stakingsgolf breidt aich uit Nieuwe motie van wantrouwen Doodse verlatenheid op de Parijse stations. PARIJS De stakingsgolf, die liet verzet tegen het beleid van de Franse regering tot uitdrukking brengt, heeft zich vandaag als een olievlek over Frankrijk uitgebreid. Miljoenen mensen verschenen niet op het werk. Meer dan honderd fabrieken in Parijs en omgeving zijn door stakende arbeiders bezet. In Parijs reden gisteren al geen bussen en metro-treinen meer. De weinige luchtverbindingen die er nog waren konden slechts met de grootste vertragingen worden uitgevoerd. Ook zouden vandaag honderden douane beambten het werk neerleggen. Bovendien heeft de Nationale fe deratie van benzinepomphouders met een staking gedreigd. Voor de Parijzenaars zou dit betekenen dat UTRECHT De chaos in Frankrijk heeft het trein- en Wegverkeer naar Frankrijk vrij wel geheel verlamd. Honderden mensen wachtten gisteren op Schiphol tevergeefs op vliegtui gen, die hen naar Parijs moesten brengen. Gisteren vertrok nog een KLM- toestel naar Parijs. Vandaag zijn al le vluchten op Franse steden afge- gelast. Diensten die normaal via Frankrijk worden onderhouden met verdergelegen landen, gaan nu over de Bondsrepubliek. Ook het treinverkeer naar Parijs is geheel stilgelegd. Vanaf Brussel en het Zuidbelgische Bergen wor den treinreizigers met bussen naar Parijs vervoerd. Een staking van het Franse douanepersoneel dreigt echter ook nog het gehele autover keer te verlammen. De spoorwegen hebben de Zon- expres naar Ventimiglia (aan de Italiaanse Riviera) omgelegd via Duitsland en Zwitserland. Ongeveer 450 reizigers, die een vijfdaagse reis •van de NS naar Parijs maken, zijn vandaag vanaf Bergen met touring cars verder vervoerd. „PENDELDIENST" Nederlandse toeristen die gister avond terugkeerden uit het zuiden. werden door de NS in Bergen op gehaald. Ze arriveerden slechts ze ventien minuien over liji in Am sterdam! Tussen Parijs en het vliegveld van Brussel werd gisteren een „pen deldienst" met bussen en taxi's in gesteld. Nadat de chauffeurs van de Air France echter ook in staking gin gen, bleven alleen taxi's over. De bond van taxichauffeurs heeft zich nog niet bij de staking aangesloten. Tussen trein en perron gevallen en overleden ROTTERDAM De 26-jarige Turkse gastarbeider Arif Ekincier is zondagmiddag aan zijn verwondin gen in het Dijkzigtziekenhuis over leden, die hij zaterdag op het Cen traal Station in Rotterdam had op gelopen. De man viel tussen trein en perron bij een poging om nog op de rijdende trein te springen. CEDAR GROVE, NEW JERSEY De Belgische hoogleraar F. v. d. Bosch heeft aan het medisch centrum in de staat New York een nieuwe microscoop ontworpen, waarmee een directe chemi sche analyse kan worden gemaakt. fAV MASSIEF MAHONie, vl/ ■HANDIG VOOR. ALLERLEI WATU N/ETMAG VERGETEN. 1 (KAN OOK HAKOEN) 11 UUIf Bureau van dit blad naam: sfraat: Plaats: I b®taaft:-o per kwartaal D per maand onlangSj1ïlmi'n «^Wteit De nieuwe abonnee veertien dagen grabs. 9 "2e krant M'jn naam zij van hun laatste middelen van ver voer, taxi's en particuliere auto's worden beroofd. In Parijs en de grote provincie hoofdsteden nam de regering-Pom- pidou gisteren omvangrijke veilig heidsmaatregelen. Zo waren zeven tigduizend man politie in Parijs sa mengetrokken. De Seine-bruggen en de belangrijkste openbare ge bouwen werden zwaar bewaakt. Ondanks al deze spanningen heer ste er gisteren in geheel Frankrijk toch orde en rust. Bezettingen van fabrieken verliepen vreedzaam en van grootscheepse betogingen was nauwelijks sprake. President De Gaulle, de zaterdag avond inderhaast uit Roemenië te rugkeerde, waar hij een vijfdaags bezoek bracht, heeft gisteren lang durig de ernstiges crisis met enkele ministers besproken. Over wat zij op deze „krijgsraad" besloten om aan de steeds nijpender wordende binnenlandse situatie het hoofd te bieden is niets bekendge maakt. De enige overigens veel betekenende woorden die De Gaulle na afloop van het overleg los liet waren: „Hervorming ja, wan orde nee." De regering van premier Pompi dou loopt overigens, behalve door de stakingen, ook nog gevaar in het parlement, waar de linkse federatie en de communisten een nieuwe motie van wantrouwen hebben ingediend, die vermoedelijk woensdag in de Na tionale vergadering in stemming zal komen. De motie heeft zelfs instemming gevonden in de gelederen van de gaullisten. De vooraanstaande linkse gaullist Capitain heeft al meege deeld vóór de motie te zullen stem men. „Ik doe dit als gaullist en be wonderaar van De Gaulle, omdat de huidige regering veel domheden heeft begaan, die mede tot deze on rust hebben geleid", zei hij. Waarnemers in Parijs denken dat De Gaulle eerst zal afwachten hoe de stemming in het parlement uit valt. Wordt de motie verworpen, dan zal hij zich niet speciaal tot het Franse volk wenden, neemt men aan. Zijn al eerder aangekondigde toe spraak van vrijdag zal dan dus niet worden vervroegd. Oud-premier Mendès-France meent dat De Gaulle zijn land nog maar één dienst kan bewijzen: af treden. „Wanneer de regering ge zorgd had voor onafgebroken werk gelegenheid en betere voorwaarden voor de arbeiders; wanneer zij demo cratie in industrie en op universiteit georganiseerd had en wanneer zij gelukkige perspectieven voor de jeugd had geopend, zouden we niet in de moeilijke situatie van vandaag hebben verkeerd", zei hij. Ook onder de studenten wordt steeds luider om het aftreden van de president geroepen. Gisteren kwa men in Parijs bijna 150 actie-comité's van studenten bijeen, die openlijk omverwerping van het bewind van De Gaulle bepleitten. Ze stelden een secretariaat van twintig man in ter coördinatie van de „revolutieonaire beweging" en keur den verscheidene maatregelen goed, die steun aan de stakende arbeiders beogen. Overigens houden de studenten nog steeds tal van belangrijke universi teitsgebouwen in geheel Frankrijk bezet. Door de omvangrijke stakin gen van de arbeiders zijn hun acties echter wat op de achtergrond ge raakt. Voor vervolg zie pag. 7 TERNEUZEN De werkstuk ken van de twee Zeeuwse kunste naars Gerrit Dekker (25) en Ben d'Armagnac (28) hebben in Ter- neuzen felle protesten uitgelokt. Het gaat om twee hutjes, die in het ka der van de tentoonstelling Galerie J 34 worden geëxposeerd. De beide ongeveer drie meter hoge geteerde hutjes zijn tijdelijk geplaatst in nieuwe flatwijken. De kritiek, die in de plaatselijke krant nog in geleide banen kon worden gehouden, uitte zich dezer dagen cp een nogal onconventio nele wijze toen passanten de bouw sels omver trapten. De politie is er nog niet achter wie de daders zijn. De hutjes zijn inmiddels weer overeind gezet en zullen tot 6 juni blijven staan. „Als ze het tenminste zo lang volhouden", zegt men in het gemeentehuis. Er is nooit een goede oor log geweest of een slechte vrede. FRANKLIN ICCC moet zoeken naar Nederlands karakter - pagina Kernmerk „Sloppen, u kunt niet verder. DE BILT Bij IJsland be vindt zich een hogedrukgebied dat nog steeds in betekenis af neemt, terwijl boven de Oostzee een opvullend lage drukgebied ligt. De aanvoer van koude en onstabiele lucht uit het noorden veroorzaakte het afgelopen week einde boven het grootste deel van West-Europa buiig weer, hier en daar met hagel, waarbij de middagtemperaturen varieer den van 10 tot 12 graden boven de Britse eilanden en de Benelux tot 15 tot 19 graden in Zuid- Frankrijk. In verband met de kleiner wordende luchtdrukverschillen in onze omgeving neemt de wind in het algemeen in kracht af, maar de aanvoer van de koude en onstabiele lucht blijft voort duren. Het ziet er niet naar uit dat in het huidige weerbeeld ver andering komt. Op de oceaan is de depressie-activiteit groter ge worden, op het weer bij ons is dit echter van geen invloed. 21 mei Zon op 4.38. onder 20.36. Maan op 2.47, onder 14.24 TAE CHU heeft zaterdag met over- grote meerderheid het rapport van „de Achttien" goedgekeurd. Men heeft een belangrijke stap gezet op weg naar nieuwe politieke wegen. De komende weken zal blijken hoe in de ARP en de KVP de kaarten liggen. Het begin van een belang rijke ontwikkeling in de christelij ke politiek lijkt voor de deur te staan. De nieuwe politieke oriëntatie die sinds een jaar op gang is gekomen blijkt in de CHU reeds haar vruch ten af te werpen. Vergeleken met enkele jaren geleden zijn de discus sies in de Unie zakelijker geworden. Bovendien is op de jongste algeme ne vergadering een begin gemaakt met de vernieuwing van het CH- beginselprogram. Reeds jarenlang was men met de voorbereiding hier van bezig. Thans is men erin ge slaagd, met de uitvoering van deze herformulering van beginselen aan te vangen. De aandacht verdient voorts, dat de radicalen de Unie zijn trouw geble ven. Men zegt wel eens dat de CHU in de politieke ontwikkeling altijd wat achter aan loopt. Ditmaal heeft zij zich in het proces van politieke ver nieuwing, en speciaal bij het zoe ken naar nieuwe vormen van chris telijke politiek, een koploper ge toond. Mogelijk valt binnenkort ook uit ARP en KVP een dergelijke gunsti ge ontwikkeling te melden. President de Gaulle is vervroegd teruggekomen van zijn bezoek aan Roemenië, in verband met de ge spannen situatie in zijn land. Een nogal somber kijkende generaal werd van het vliegveld afgehaald door premier Pompidou. Op de achtergrond twee andere ministers uit het kabinet, de heren Couve de Murville en Alain Peyrefitte. Tonnen schade aan missiehuis paters SOESTERBERG De boven verdieping van het conferentie- en studieoord van de paters SVD in het voormalige missiehuis St. Jan is gistermiddag geheel uit gebrand. De schade wordt op en kele tonnen geschat. De brand is ontstaan op de zole .- verdieping waar slaapzalen zijn on dergebracht en oude meubels zijn op geslagen. Waarschijnlijk is de brand begonnen op de slaapzalen waar tot gistermorgen een groep jongeren was ondergebracht. Cursisten brachten in allerijl de meest waardevolle inventaris van het internationaal bekende informatie- en vormingscentrum, dat zich voor namelijk met ontwikkelingswerk be zighoudt. in veiligheid. De brandweren van Soesterberg, Soest, Amersfoort. Zeist en de vlieg basis Soesterberg bestreden de brand met veel materiaal, waardoor aan het gebouw enorme waterschade werd aangericht. Verkeer Het verkeer op. de rijksstraatweg AmersfoortUtrecht, waaraan het conferentieood ligt, moest worden omgeleid. Op dit punt passeren 's zondags 40.000 auto's. De brand trok op de drukke rijksweg grote be langstelling. Door de enorme hitte zijn de voor- en achtergevel flink ontzet. Het is niet uitgesloten dat grote stukken muur zullen moeten worden gesloopt eer de restauratie kan beginnen. Een zes weken durende cursus van 42 missionarissen, die vandaag zou be ginnen, is een week uitgesteld. Zuidslavisch hlad over democratisering: BELGRADO „Tsjechoslowakye heeft nu actieve steun nodig van de socialistische landen. De Tsjechoslo- waakse leiders kunnen deze steun best gebruiken om de ontwikkeling van de democratie in een socialisti sche maatschappij te verzekeren en de obstakels te overwinnen," schrijft het Zuidslavische partijblad Borba. Het blad meent dat de evolutie ver keerd wordt begrepen door „de wes terse reactie en sommige socialistische landen. Er kan geen sprake zijn van politieke druk op Praag, maar de vrienden van Tsjechslowakije mogen zich evenmin beperken tot toezien." Premier Kosygin van de Sowjet- unie, die vrijdag onverwachts in Praag was aangekomen, is zaterdag voor een kuur van tien dagen naar Karlovy Vary gereisd, het vroegere Karlsbad. Tijdens zijn verblijf zal Kosygin er met Tsjechische leiders spreken. Positief Het Russische partijblad Prawda schreef gisteren dat er positieve kan- BOEKAREST De samenwerking tussen Frankrijk en Roemenië zal worden uitgebreid op het gebied van de chemische industrie, de elektroni- ka. de scheepsbouw, irrigatietechniek en het vreedzaam gebruik van atoomenergie, zegt een gemeenschap pelijke verklaring die na het bezoek van president De Gaulle aan Roeme nië is afgelegd. De twee regeringen zijn overeenge komen een regeringscommissie te vormen, die met de uitvoering van de akkoorden wordt belast. In Boekarest komt een Franse bibliotheek en in Parijs een Roemeense. Ook is een consulaire overeenkomst ondertekend en zijn besprekingen begonnen over een akkoord inzake juridische bijstand. Met voldoening hebben beide staatshoofden vastgesteld dat de toestand in Europa wat ontspanning en samenwerking betreft normaal aan het worden is. ten zijn aan de liberalisatie in Tsje- choslowakije. Gewaarschuwd wordt tegen „vijandige eisen" om de rol van de communistische partij te verzwak ken. Scherp moet worden opgetreden te gen „moreel onstabiele, politiek on volwassen personen". Verder moet de greep van de partij op het nationale leven worden versterkt. De Slowaakse schrijver Ladislav Mnacko, die vorig jaar naar Israël ging, waar hjj de Arabisch gezinde en anti-Israëlische houding van zjjn re gering kritiseerde, is zaterdag in zijn land teruggekeerd. Hij kreeg volgens het persbureau Ceteka vorige maand zijn staatsburgerschap terug. Mnacko zal definitief in Tsjechoslowakjje blij ven, als Praag dc betrekkingen met Israël herstelt. In Loosdrecht is in de nacht van zaterdag op zondag een opslag loods inclusief 25 zeilboten, volle dig afgebrand. De brandweer streed een vergeefse strijd. lVTA ai hetgeen wij hierover reeds hebben geschreven zal het de lezers duidelijk zijn dat wij het ken nelijke voornemen tot voortzetting van het gesprek binnen „de Acht tien" verstandig vinden. De CHU wil het zo blijkens haar algemene ve.. 'erlng te Groningen en de ARP - A-Pinende zaterdag in gelijke zin woiaen geadviseerd. Er is geen reden voor de KVP om er anders over te denken. Men begrijpe ons wel: het betreft hier beleidsbeslissingen van de par tijen zelf; daarin moet ook een geest verwante maar vrijstaande krant als de onze hen vrijlaten. Maar diezelf de krant mag toch wel constateren dat er geen wezenlijke grond is om op het vroegere besluit tot het ge sprek terug te komen. Zeker, intussen is er de partij van de radicalen gekomen. Maar ook wij zien hierin toch nog altijd een kortsluiting binnen de KVP, waar van men verstandig zal doen erop terug te komen. Het zegt ons wel iets dat zovele ra dicalen besloten hebben binnen de KVP te blijven; ze voelen er zich kennelijk nog thuis en zien er even kennelijk nog mogelijkheden. Dat de ARP. wordt het desbetref fende adviesvoorstel aangenomen, erop zal aandringen de uitgetreden radicalen niet uit het oog te verlie zen och, waarom zou men het wèl? Verder is er bij een deel van de ARP blijkbaar behoefte om nog eens te onderstrepen dat het niet alleen ?al aankomen op bet program, maar 'ook op de uitvoering ervan. Intus sen is de uitvoering van een pro gram wel zo vanzelfsperkend, dat de uitdrukkelijke onderstreping aan enige wantrouwigheid doet denken. Het is kennelijk een formulering om aan de huisvrede binnen de partij tegemoet te komen. De radicalen binnen de ARP heb ben over de mate waarin naar hen wordt geluisterd niet te klagen. An deren binnen die partij gaat het wel eens wat vèr. Te hopen is alleen dat het gesprek over de verhouding tot de uitgetredenen nu niet zoveel aan dacht krijgt, dat de uitbouw van het program zelf in het gedrang komt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1