Nieuwe leidse Gniiant PARTIJEN ONVERZOENLIJK <3p» OLGA JAMIN Commentaar 750 V115 Groko Nieuwe torenflat stortte in frotêtuxL* S/FRKNUPER eoorwii een. nieuwe. Obonme. op$ee.ft! Kruipers moeten van de autoweg af NIEUWE OOGST Ben Pon sr. overleden Het Kwartet Geen maximumsnelheid 's nachts? In de textiel Zeker 15 doden in Londen Woorden dreigt ontslag Doodgedrukt tussen tanks MET MES GEDOOD Slapen alleen is nog geen uitrusten. Zware beving in Japan Baby gevonden in schuurtje |i®SL°r,snie« a Directeur: P. Diemcr Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvaitich is gheblcven mijn hert in teghenipoet!" Oondercfag 16 mei T968 49»t» faargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een dame is een vrouw, die maakt dat een man zich ge draagt als een heer. LYNES Beleid van mode- ramen PKV Zuid- Holland getekend - pagina Kernmerk »Als ik deze niet mag, wil ik geen hoed." DE BILT Vannacht trok een ondiepe depressie van de Noordzee naar de Oostzee. Daar bij passeerde het koufront van de depressie met regen ons land. Op de oceaan bevindt zich een gebied van hoge luchtdruk nabij Ierland terwijl ook boven Groenland een hoge luchtdruk- gebied ligt. Daar in de omgeving van Schotland de luchtdruk nog stijgt, wordt de doorbraak van Oceaandepressies naar West- Europa voorlopig geblokkeerd en ontstaat er een noordelijke tot noordwestelijke stroming op de Noordzee waarbij een voort durende aanvoer van koude lucht naar West-Europa plaats vindt. Doordat morgen de aangevoer de lucht iets droger wordt, zul len er dan enkele opklaringen kunnen voorkomen, doch de kans op buien vorming blijft aanwezig. De koude lucht zal waarschijnlijk tot in Midden- Europa doordringen, zodat het fraai weer in Zuid- en Oost- Europa aanvankelijk nog aan houdt. DE BILT Half tot zwaar be- wolkt met plaatselijk enkele buien. Matige later langs de kust mogelijk vrij krachtige wind tus sen west en noord. Vannacht iets lagere, morgen overdag ongevee® dezelfde temperaturen als van daag. 17 mei Zon op 4.43. onder 20.31. Maan op 1.40. onder 9.02 Twee dagen hebben de Noordvietna- mese en Amerikaanse delegaties de tijd om met hun regeringen overleg te ple gen nu van beide kanten de eisen op de Parijse onderhandelingstafel zijn neerge legd. Zullen de compromissen tijdig ge vonden kunnen worden I rvtlvsgvsprvk awr moeilijk Hanoi blijft eisen stellen Afcy Washington geeft niet toe (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS Er wordt nog gepraat. Dat is op dit moment liet enige hoopvolle resultaat van de vredesconferentie over Viet nam, die gisteren werd onderbroken en zaterdagmorgen zal wor den voortgezet. De standpunten van de Ame rikanen en de Noordvietnamezen staan onverzoenlijk tegenover elkaar. Een van beide partijen zal concessies moeten doen om het noodzakelijke vooroverleg te doen slagen. Indien dit niet gelukt, bestaat er in kringen van waarnemers weinig optimisme voor de eigenlijke vredesonder handelingen. Hanoi houdt vast aan zijn eis dat de Amerikaanse oorlogshandelingen tegen Noord-Vietnam onvoorwaarde lijk worden stopgezet. Washington wenst de wederinstel ling van de gedemilitariseerde zone. opdat aan de infiltraties van noord naar zuid een einde komt. Zaterdag wordt het officiële over leg dus voortgezet. De delegaties heb ben dan contact met hun regeringen kunnen opnemen. INFORMEEL Wel wordt verwacht dat er van daag en morgen informele besprekin gen zullen worden gehouden. De bei de delegatieleiders Averell Harri- man (VS) en Xoean Thoey —zullen hier buiten blijven. Het is duidelijk dat Noord-Vietnam het voordeel van de belaagde uit de vredesonderhandelingen wil halen. Amerika wordt als agressor gebrand- morgen voordeel volle maantjes 300 gram van 85 voor m w niet duur wet heerlijk merkt, als een gesprekspartner die niets te eisen heeft. Hanoi wil zelfs nog niet erkennen dat zich in Zuid-Vietnam Noordvielnamese mili tairen ophouden. Washington is uit op een eervolle beëindiging van de oorlogshandelin gen. Het heeft niets tegen de voor gestelde schaalverkleining, op voor waarde dat Hanoi hetzelfde doet. Een eenzijdige beperking van de vijande lijkheden zou slechts tot gevolg heb ben dat Noord-Vietnam zijn posities in Zuid-Vietnam versterkt. De huidi ge offensieven wijzen daar trouwens al op. MOEILIJK Washington is er eveneens op uit, de wensen van Saigon te eerbiedigen. De onderhandelingen worden hier door zeer bemoeilijkt, omdat het re gime van Thieu het Nationale Bevrij dingsfront niet erkent, terwijl het omgekeerd van hetzelfde laken een pak is. De veronderstelling dat Amerika een coalitieregering zou erkennen een vorm van samenwerking dus tus sen het Nationale Bevrijdingsfront (de politieke arm van de Vietcong) en het huidige regime in Saigon, werd gisteren door de officiële woordvoer der van de Amerikaanse delegatie krachtig ontkend. De mogelijkheid bestaat dat deze „tijdbom" door het Amerikaanse mi nisterie van buiteulandse zaken is gelegd uit balorigheid over het feit dat het Witte Huis than* «lie saken regelt, die de vrede in Vietnam be treffen. Het Koninklijk paar heejt giste ren op paleis Soestclijk vice- premier Tun Abdul Razak van Maleisië en zijn echtgenote, me vrouw Toh Puan Raha ontvan gen. Op de foto van links naar rechts mevrouw en ambassadeur Dato Philip Kuok Khee, prins Bernliard, vice-premier Razak, mevrouw Raha en de Koningin. HARRIMAN Ter conferentie heeft Harriman duidelijk gemaakt dat de Noordvlet- namese voorstelling van zaken over de oorzaken van de oorlog een stuk I geschiedvervalsing is. Zeer uitvoerig ging Harriman op de achtergronden van het conflict in. Nieuwe omzetbelastingt "MU het openingsritueel achter d* rug is worden we wat de inlei dende besprekingen over Vietnam betreft weer geconfronteerd met de werkelijkheid. En die is, dat beide partijen soms wel over hetzelfde praten, maar niet hetzelfde bedoelen. Het is een woordenstrijd, die we al eens een psychologische oorlogvoe ring hebben genoemd. Er worden lange verklaringen voorgelezen, die weinig meer dan propagandistische waarde hebben en ook als zodanig bedoeld zijn. Aanvankelijk werd ieder woord, vooral van Noordvietnamese zijde, bestudeerd. Maar nu al blijkt de be langstelling af te nemen, omdat er van een werkelijk gesprek geen sprake is. Daar is men nog lang niet aan toe. Hanoi wil pas praten als het zijn zin heeft gekregen: onvoorwaardelijke stopzetting van alle bombardemen ten op Noord-Vietnam en alle andere vijandelijkheden. Het woord defini tief zou ook weer uit de ijskast zijn gehaald. De Amerikaanse onderhandelaar, Harriman, volgt tot dusver een tak- tiek, die het de Noordvietnamezen bijzonder moeilijk maakt, het initia tief in handen te nemen of te hou den. Hij is dan ook niet voor niets Amerika's meest ervaren diplomaat. Voor Amerika is het van groot be lang, dat systematisch de onwil van Hanoi overtuigend aan de kaak wordt gesteld. Alleen op die manier kan het voorkomen, dat het onder druk van de wereldopinie met de rug tegen de muur komt te staan. De vrees is echter gerechtvaardigd, dal Hanoi zal aansturen op een im passe, voordat een werkelijk inlei dend gesprek op gang kan komen. De diplomatie van Harriman. waar van deze week al iets duidelijk werd. zal het de Noordvietnamezen echter niet gemakkelijk maken. Maar ook al blijft die impasse uit. dan moet worden aangenomen dat de inleidende besprekingen slechts moeizaam zullen vorderen. Het begin van werkelijke onderhandelingen doel van de conferentie is dan ook nog lang niet in zicht. Bijzonder tragisch is, dat intussen de bloedige strijd in Vietnam voort duurt en elke dag weer nieuwe slachtoffers maakt. Aan een bestand is men echter nog lang niet toe. Voor vervolg zie pag S? voor 6000 man (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering over weegt wettelijke invoering van een minimumsnelheid op rijkswegen. Mo menteel zijn op drie belangrijke ver keerswegen proeven genomen met een minimum- en een maximumsnel heid. De resultaten van deze proefne ming worden nog bestudeerd. Dit heeft minister Bakker gisteren in de Eerste Kamer gezegd bij de behande ling van de begroting van verkeer en waterstaat. Voorts wordt gestudeerd op de mo gelijkheid om ook tijdens nachtelijke uren een maximum snelheid in te voeren. Dit jaar zal een regeling gemaakt worden waarbij het verplicht wordt gesteld dat in nieuwe auto's op de twee voorste zitplaatsen bevesti gingspunten worden gemaakt voor veiligheidsgordels. Over een verplicht gebruik van veiligheidsgordels wordt internationaal overteg gepleegd. ONDER INVLOED De regering hoopt op korte termijn nadere maatregelen aan het parle ment voor te stellen aangaande bestraffing voor het rijden onder in- De meest makkelijke verf heet DUBLIN Een honderdtal stu denten van de universitit van Du blin heeft gisteren een anti-Belgische demonstratie gehouden, toen koning Boudewijn en koningin Fabiola daar een bezoek brachten. De betogers, die borden droegen met opschriften als .,weg met het Belgische imperialisme in Kongo" en „Loemoemba werd ver moord door het Belgische imperia lisme", versperden het koningspaar de weg, totdat de politie ruim baan maakte. Da demonstranten maken deel uit van een „actiegroep voo* Zuid-Afrika." vloed. Gedacht wordt aan verhoging van de strafmaat en langere ontzeg ging van rijbevoegdheid. Ook zullen nadere regels voor de alkoholtest worden gegeven. Het is nog niet duidelijk of een inhaalverbod voor vrachtauto's file vorming vermindert. Hierop wordt nog nader gestudeerd. Voorts wordt onderzocht of het wenselijk is vracht auto's op tweebaanswegen uitslui tend op de meest rechtse rijstrook te laten rijden. ROTTERDAM De 24-jarige te kenaar K. E. van Veldhuyzen uit Amsterdam is woensdag bij een on geluk in het Botlekgebied om het le ven gekomen. De man, employé van Fluor Neder land NV. was bezig met het stellen van een 23 ton wegende warmtewis selaar voor de nieuwe kunstmestfa- briek van Esso Chemie. Hij raakte bekneld tussen twee tanks. Hij over leed ter plaatse. KWALITEITS DIEPVRIES Op een flatgalerei in Rotterdam heeft de 19-jarige reclame assistent T. C. F. v. D. uil Schie dam gisteravond de 58-jarige W. v. d. Spek met een mes doodge stoken. De dader is gearresteerd. Hij heeft zijn daad begaan omdat die ochtend zijn verkering met een 20-jarige dochter van het slachtoffer was geëindigd. Een 25-jarige zoon liep bij het ge beurde eveneens messteken op. Het drama trok in de buurt van de flat (Bergweg-Gorgelweg) nogal wat aandacht. Meer over deze doodslag elders in de krant. ARNHEM Als de regering het voorgestelde tarief voor textiel onder het BTW-stelsel (nieuwe omzetbe lasting) doorvoert, zal de werkgele genheid in de textiel- en kledingin dustrie verminderen met 6000 man. Een werkgroep, die deze in dustrieën en de vakbonden vertegen woordigt, heeft in een rekest aan alle Kamerleden de bezwaren van de verhoogde heffing samengevat. De werkgroep verwacht een prijsstijging van 7 procent en een daaraan ge paard gaande daling van hel ver bruik met 400 miljoen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Vannacht is hier op 64-jarige leeftijd overleden de heer Ben Pon sr., de bekende impor teur van Volkswagen. De heer Pon, die al heel jong in het autovak ging, zette kort na de oorlog samen met zijn broer Wijnand in Amersfoort de import van Volkswagens op. Dat was moedig, want niet alleen werd het verslagen Duitsland verguisd, maar ook vond iedereen de „kever" uitgesproken le lijk. De Pons veroverden evenwel een stevige markt. Ben Pon was te vens president-commissaris van Con tinental Rubber NV. LONDEN Vanmorgen vroeg is een splinternieuw flat gebouw van 23 verdiepingen in het oostelijke deel van Lon den gedeeltelijk ingestort. Er zouden zeker vijftien mensen om het leven zijn gekomen. Hel gebouw maakt deel uit van een complex van vier gebouwen. Nog maar vier weken geleden werden de woningen betrokken. Reddingsploegen zochten naar overlevenden. Gevreesd werd dal onder de puinhopen nog verscheide- 1 ne doden zouden liggen. Hele woon- kamers en slaapkamers zijn naar be- neden gestort. Twee uur na de instorting waren j -al tientallen mensen met ernstige i verwondingen in ziekenhuizen op- 1 genomen. De bewoners van de omliggende huizen vertrokken naar elders. Hel 1 gevaar was groot dat nog een deel van het flatgebouw het zou begeven. neden komen. Ik zag zelfs dat een gevel geheel was verdwenen". Tientallen politie-en brandweer lieden hielpen bij het reddingswerk. Vijftig ambulance- en ziekenauto's waren ingeschakeld om de gewon den snel naar de ziekenhuizen te brengen. Zeker twaalf woningen zouden geheel zijn verwoest. „Ontploffing" Keukenhof: nog clrie dagen LISSE De Keukenhof zal zon dag om 8 uur 's avonds worden ge sloten. Evenals in vorige jaren zal de Keukenhof ook op het sluitings uur nog volop in bloei staan. LITTLE ROCK Wervelwinden, die vannacht het midden-westen en zuiden van de Verenigde Staten heb ben getroffen, hebben zeker aan 32 mensen het leven gekost. De meeste slachtoffers vielen in de staten Arkansas (20) en Iowa (11). Ook in Wapella in Illinois viel een dode. Door de ruim dertig tomado'a werden voorts honderden mensen dak loos. De schade is het grootst in de uni versiteitsstad Jonesbore in Arkansas, waar dertien mensen om het leven kwamen. In de gemeente Charles City in Iowa zijn tien slachtoffers geteld. Volgens nachtwaker Charles Cas- teU deed zioh omstreeks zes uur een „geweldige ontploffing" voor. „Daar- na hoorde ik stukken muur naar be- I TOKIO Een zware aardbeving heeft vanmorgen vroeg in het noor den van Japan veel schade aange richt. Volgens de eerste schaarse be richten waren er minstens twee do den. Het ergste getroffen zijn de noor delijke eilanden Hokkaido en Honsjoe. In Tokio is weinig schade. (Van onze correspondent) HEEMSKERK De heer S. R. Smidt, die werkzaam is bij Hoogo vens, vond gisteren in het schuurtje bij zijn flat een verkleumde baby. Hij bracht het kind onmiddellijk naar een ziekenhuis, waar het meisje (dat nog maar enkele uren oud was) in een couveuse werd gelegd. Het kind was in twee handdoeken en een plastic zak gewikkeld; de navelstreng was nog niet afgebonden, zodat aan genomen wordt dat er bij de beval ling geen arts aanwezig was. VAASSEN Woensdagnacht is in de bordpapierfabriek Jan van Del den N.V. in Vaassen brand uitge broken. Hierdoor gingen een hal en een aantal machines verloren. De schade bedraagt een half miljoen gulden. VAN MASSIEF MAHONIE, ■HANOKS VOOR ALLERLEI V/ATU METMA(S VERGETE*/. (KA -V OOK HAHGEN) PDA! benden aan !a4« Bureau va" dit bfad ontvangï"enoroffn!^n •ktiv'teit I D® "'«uwe aboHn%?lr*e,Slerkn'"»r h veertien dagen gr"*'19'0nz* krant Miin naam I straat:

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1