GEEN ERNSTIGE BOTSINGEN Gesprek in Parijs Franse pater met nieuw hart maakt het goed Uit de Haagse hof geplukt EJDupli-kaaït Politie bleef afzijdig Joelende mensenmassa Af treden minister geëist Duizenden studenten bezetten Sorbonne Offensief van ietcong is mislukt Nigerië: alleen militaire doelen bombarderen Fowler: dubbele goudmarkt niet tijdelijk Import schoenen nam weer toe 5 DINSDAG U MEI 1968 Maar liefst 100.000 demonstran ten kwamen gisteren in Parijs op de been. Hun mars was een massaal protest tegen het op treden van de Parijse politie bij de studentenonlusten van de vorige week. In tegenstelling met vorige gelegenheden had deze demonstratie een beheerst (en daardoor tveelzeg gen der) verloop. De politie behoefde niet op te treden. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen PARIJS Na de rustig verlopen gigantische betogingen van gisteren is liet in de afgelopen nacht niet tot ernstige botsingen gekomen tussen de politie in de Franse hoofdstad en de demonstranten. Wel hebben enkele duizenden studenten alle gebouwen van de i Sorbohne bezet. Hun leiders hebbe/.i aangekondigd dat ze er voorlopig dag en nacht bij toer beurt in zullen bivakkeren om een. marathondebat over de zoge naamde kritische universiteit te hpuden. Hun leerstaking zouden ze pas /willen opheffen, als de minister van "binnenlandse ziaken, Fouchet, de laan wordt uitgestuurd, evenals de Pa rijse hoofdcommissaris van politie, Grimaud. De betogingen van gisteren, waar schijnlijk de omvangrijkste in de Franse geschiedenis naar schat ting namen er achthonderdduizend mensen aan deel! hebben zich als gevolg van knap propagandawerk van communistische en andere ultra- linkse agitators bijna geheel tegen generaal de Gaulle gekeerd. DEVK Het prestige van de president kreeg de grootste deuk sinds het be staan van de Vijfde Republiek, juist nu hij Parijs „de vxedesstad van de wereld" noemde, toen besloten werd de door Frankrijk begonnen oorlog in Vietnam na twintig in het vroe gere Hotel Majestic te beslechten. Tot vannacht toe hield de Parijse politie er rekening mee dat enkele achtergebleven heethoofden alsnog een mars naar het Elysée wilden'or ganiseren. De Seinebrugigen bleven tot van morgen dan ook zwaar bewaakt. Ook rond het presidentiële paleis, waar voor 'gistermiddag honderden, met karabijnen bewapende gendarmes in allerijl de wacht hadden betrokken, bleef 'de bewaking tot het aanbreken van de dag gehandhaafd. POLITIEMACHT De sterke politiemacht op de Seine- bruggen diende nog een ander doel. Men hield de in het Quartier Latin verblijvende linkse studenten ge scheiden van enkele duizenden recht se studenten,, die voor de Chinese' ambassade op de rechteroever van de rivier een tegen demonstratie op touw hadden gezet. Voor het eerst sinds het moment waarop de Franse regering de Ame rikaanse politiek in Vietnam open lijk veroordeelde, daverde er een kreet door de straten, die niemand had verwacht. Men riep: Vietcong moordenaars!, en nu eens niet: John son moordenaar Uitzondering LIET niet afgelasten van zijn zes daagse reis naar Roemenië is typerend voor de Franse president. Hij wil laten zien, dat hij zich niet laat beïnvloeden door opstandige studenten en met hen sympathise rende vakbonden. Hij legt eenzelfde minachting aan de dag als tegenover het parlement, ook dat van zijn eigen Vijfde republiek. Eerder liet hij premier Pompidou speciaal uit Perzië terugkomen om de kastanjes uit het vuur te halen. Zelf bleef hij op de achtergrond. Zijn houding zal er wellicht toe bij dragen, dat naar buiten het prestige van Frankrijk nog hoog wordt ge houden. Daar heeft hij altijd naar gestreefd en het slagen van zijn po gingen is steeds het geheim van zijn succes geweest. Hoe groot het prestigeverlies in eigen land is, moet nog blijken. Dat het er is valt niet te ontkennen. De grote vraag is, wat de politieke ge volgen zullen zijn, vooral binnen de groeperingen die de generaal in het parlement steunen. De staking van gisteren was niet zo algemeen als verwacht werd. Men heeft echter de bedwelmende geur van het succes geroken. En voor de studenten is de verleiding groot, zich voortaan samen met een deel van de arbeiders ook politiek te doen gelden. De Fransen hebben tien jaar onder een autoritair regime geleefd. De ge volgen daarvan zijn niet uitgebleven. Als een vleugje van de „Engelse ziekte", (overigens door toedoen van de generaal uit de hand gelopen) naar Frankrijk overslaat, kan een ernstige situatie ontstaan. Vóórdat de generaal tien jaar gele den aan de macht kwam, was de communistische partij de grootste van Frankrijk. Ook in dit opzicht is Frankrijk samen met Italië een uitzondering op de regel, dat de ar beider van vandaag afstand neemt van links extremisme. De rode vlag wapperde gisteren in en boven de Franse hoofdstad; én op de Sorbonne, én op het Paleis van Justitie men klauterde daar tegen de vergulde hekken op, zonder dat de politiemannen die erachter ston den, ingrepen werd dit door ultra linkse groeperingen vereerde dun doek gehesen. Ook in de straten, die over een afstand van vele kilome ters één deinende zee van demon stranten waren, zag men duizenden rode en ook zwarte vlaggen (de laatste werden gedragen door anar chisten). De demonstratie, die voor de sta kingsdag was georganiseerd, en waar arbeiders, kantoorbedienden, onder wijzers, scholieren en ook de nodige studenten aan deelnamen, stond he lemaal in het teken van hamer en sikkel. De CTG, het algemeen com munistisch vakverbond, was erin geslaagd bijna al zijn leden op te trommelen. Het communistische dagblad l'Hu- manité heeft waarschijnlijk nog nooit zo'n grote oplage gehaald als gisteren. Het riep dan ook op tot een massade monstratie tegen de dictatuurstaat van de Gaulle, tegen de oproerpolitie en voor een bijzondere zitting van het parlement, waarvoor alle arbeiders zich als één man zouden moeten ver enigen. HANDEN VOL De zelf geformeerde ordedienst er waren duizenden en nog eens dui zenden begeleiders had de handen vol om de wildemannen onder de de monstranten in toom te houden. Er deden zich geen botsingen van enige betekenis voor, om de simpele re den dat de Parijse politiemacht zo verstandig is geweest van openbaar machtsvertoon af te zien. Alleen op de Seinebruggen in de buurt van de Boulevard St. Michel stonden dikke rijen politiemannen, die tot taak hadden elke doorbraakpoging in de richting van de Champs Elysées te verhinderen. Een betrekkelijk kleine groep van betogers naar schatting twee- tot drieduizend joelende mensen, splits ten zich gisteren in de namiddag af om te trachten naar het Elysée, de residentie van president De Gaulle, door te dringen. Deze manoeuvre haalde, ondanks de geschreeuwde bedreigingen, weinig uit. Honderden behelmde gendarmes stonden in de wijde omtrek van het paleis achter dranghekken klaar om de president te beschermen. NOG NOOIT De menigte werd hierdoor wel af geschrikt. Paryse journalisten zeggen dat sinds de opstand in Algerije, die bijna een landing van parachutisten in Parijs ten gevolge heeft gehad, het Franse staatshoofd nog nooit zo open lijk bedreigd werd. De leuzen die werden aangeheven, wezen erop dat het studentenoproer in Parijs, dat vorige week maandag en vrijdag z'n hoogtepunten bereik te, was uitgegroeid tot een stuk poli tieke agitatie, dat in de eerste plaats was gericht tegen het bewind van de Gaulle. De communistische vakbond had zijn leden een arsenaal van kreten bezorgd. „De Gaulle verantwoorde lijk", „Weg met de Gaulle". „Tien jaar, dat is genoeg", „Voor politieke vrijheid", „Tegen de rechtse dicta tuur", „Op naar het Elysée", het Vervolg van pag. 11 Harriman hield zich in grote lij nen aan de „San Antonio-formule" een geleidelijke vermindering van de vijandelijkheden van Ameri kaanse zijde, op voorwaarde dat de gewapende infiltraties uit 'het noor den hier parallel mee lopen (zoals bekend heeft de Vietcong juist zijn activiteiten opgevoerd na de gestand gedane belofte van president John son, de bombardementen op Noord- Vietnam aanzienlijk te beperken). Washington 'had er behoefte aan, stelde Harriman, alle Aziatische lan den die betrokken zijn bij het even wicht in hun deel van de wereld, te gelegener tijd bij de vredeson derhandelingen te betrekken. De volgende hoofdpunten legden de Amerikanen op tafel: de Verenigde Staten zijn bereid hun troepen terug te trekken uit Zuid-Vietnam als Noord- Vietnam hetzelfde doet; eerbiediging van de Geneefse ak koorden, die het hele voorma lige Indo-China betreffen; garanties voor de Zuidvietname- zen die in de democratie als politiek stelsel geloven en de wederinstelling van de gede militariseerde zone in haar oor een zowel als het ander werd in kooi aangeheven. De studenten die sinds gisteravond laat de Sorbonne bezet houden, heb ben meegedeeld dat men hen zal moeten uitroken om hen te verdrij ven. Hun leider is Cohn-Bendit, een Dutschke-achlige figuur, die de vo rige maand op de universiteit van Nanterre met zijn agitatie begon. Aan de marathondiscussie, die ze wensen te houden, zullen ook links georiënteerde hoogleraren deelne men. „Wij zullen niet alleen de gewens te onderwijshervormingen bespre ken", zei een langharige, die rechten studeert, „maar ook de verhouding tussen arbeiders en studenten. Ons uiteindelijke doel is het regime van de Gaulle omver te werpen. We wil len een democratische universiteit in een democratische staat. We zijn te gen een gevestigde orde". Het rumoer in en ook buiten Parijs heeft een nationale crisis veroorzaakt. De linkse Gaullis ten zitten op de wip. Hun leider heeft al gezegd dat zijn groep, die de stemmenmeerderheid van de regering in balans houdt, zich achter „de volkswil" zal plaat sen, als de door de oppositie ge- eiste parlementaire debatten doorgaan. SAIGON Het tweede Vlet- cong-offcnsief, dat negen idagen gele den werd ingezet, is mislukt, zo heeft het Amerikaanse opperbevel in Sai gon bekendgemaakt. Saigon is nooit werkelijk bedreigd en keurtroepen van de Vietcong zijn stelselmatig vernietigd tijdens hun opmars naar de hoofdstad. Wel heeft de strijd in de buiten wijken van Saigon een geweldige ra vage aangericht. Op sommige plaatsen is de verwoesting zo groot dat men het gebied vergelijkt met Hirosjima na de atoombomaanval. Volgens geallieerde opgave verloor de Vietcong 5200 man aan dotfen en krijgsgevangenen' tegen 416 gesneu velde Amerikanen en Zuidvietname- zen. Verder kwamen ruim 100 bur gers om het leven. WASHINGTON De Ameri kaanse luchtmacht zal in de komende maanden aanzienlijk meer chemische middelen voor de vernietiging van planten in Vietnam uitgooien. In to taal zal 45 miljoen liter boven Zuid-Vietnam worden verspreid. De chemische middelen worden ge bruikt voor ontbladering van oer wouden waar de Vietcong zich op houdt. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van defensie zijn de midde len ongevaarlijk voor mens en dier en de vruchtbaarheid van de bodem wordt niet aangetast. LAGOS De piloten van de Nige- riaanse luchtmacht hebben nieuwe instructies gekregen die moeten ver zekeren dat in Biafra uitsluitend mi litaire doelen worden gebombar deerd. „Aan het bombarderen van niet-militaire doelen is een einde ge komen," zo verklaarde gisteren een regeringswoordvoerder op een persconferentie in Lagos naar aanlei ding van berichten dat honderden burgers zijn gedood bij luchtaanval len op Biafraanse centra. Deze be richten waren afkomstig van Biaf raanse woordvoorders en buitenlandse journalisten. Intussen hebben de vertegenwoordi gers van de twee strijdende partijen in Londen overeenstemftiing bereikt over de agenda van het vredesover leg. Deze omvat de kwestie van het staken van het vuren en de wederop bouw na de oorlog. De datum van het vredesoverleg is echter niet vast gesteld. „Zolang de Biafranen vasthouden aan de afscheiding zullen wij de strijd voortzetten", aldus een federale woordvoerder. TAIPEH Bij een brand in een i gebouw van drie verdiepingen in de hoofdstad van Formosa Taipeh zijn gisternacht veertien mensen omgeko- men, onder wie negen kinderen. Toestand Amerikaan met ruïlhart ernstig PARIJS De Franse pater j Damien Boulogne, die zondag in Parijs een nieuw hart kreeg, j maakt het uitstekend, zo is gis teren door de geneesheer-direc- teur van het Broussais zieken huis verklaard. Hersenen, hart en nieren werken normaal. Pater Damien (45), de derde Fransman met een ruilhart, sprak en lachte weer een paar uur na de ope ratie. Hij ligt nu in een steriele ka mer en wordt nauwlettend geobser veerd. De operatie werd uitgevoerd onder leiding van de bekende Franse hartspecialist prof. Charles Dubost (54). Het hart dat de dominicaner pa ter uit Marseille kreeg was van ene M. G„ die overleed als gevolg van een hersenbloeding. Pater Damien was voor zijn opera tie ernstig ziek en stond onder strenge medische controle. Zijn toestand was al zo erg dat hij niet meer in staat was om rechtop in bed te zitten. Vernomen werd dat hij zelf om een transplantatie had verzocht. DOOR spronkelijke vorm. Den Haag is dé beatstad van Ne derland. Niet toevallig. Hoogst waarschijnlijk is het slechts één mar die daar debet aan is. Of lieve twee, om bij de tijd te blijven. Nummer één is Nico Servaas si met nu naast zich Nico jr. Vanavon. bekronen ze hun muzikale zakenle ven met de opening van een beatpa- leis, dat vijf verdiepingen hoog en zeventig meter breed volgestouwd zit met alle wonderlijkheden waar uit muziek kan komen. Het grote pand op de hoek van de Schoolstraat en de Riviervismarkt zal als iedereen, die uitgenodigd is komt, 5900 gasten ontvangen. Zelfs uit Japan en Amerika ko men leveranciers overvliegen om nu eens te zien. waar hun beatklanten zitten. Nico jr. vertelt het merkwaardige verhaal van de zaak. In 1923 begon vader Nico met een winkel aan de Buitenruststraat 2 in Leiden; kan toorbehoeften en bladmuziek wer den verkocht. Dat was de tijd dat elk kind. als het even kon. op een pianokruk werd gezet om voorzich tig „Boer daar ligt een kip in 't water" te pingelen tot ontroering van trotse ouders en grootouders. In 1928 opende Nico sr. een zaak in de Haagse Boekhorststraat en nam bij de oude vertrouwde artike len violen en mandolines. Violen oor de bezadigde Hagenaar, man- 'olines voor de kampvuurminnaars De kantoorbenodigdheden bleven •ok, wat in de oorlogsjaren al hei anitair van de familie opeiste. Ta ms leverde namelijk alleen maar •betjes als de winkelier lood gaf.. Den Haag werd de stad met de neeste repatrianten uit Indië en die .vilden muziek maken. Gitaren en mondharmonica's. Brat Elektrische gitaren volgden. Geen tientjes maar honderden kosten Jie. Nu is er een omzet van een paar miljoen gulden per jaar bij Servaas Drieduizend beatgroepen zijn klant. Kopen op afbetaling en ruilen in. Tieners, zegt Nico jr., zijn trou we afbetalers. In elf jaar is de zaak er dertienhonderd gulden bij in geschoten, maar daar zat één post van zevenhonderd gulden bij. Sneuvelt een instrument ?1 bea- tend, dan komt er een noodkreet om hulp. Daar staat dag en nacht een servi cewagen voor klaar, die naar stad en dorp gaat om de ellende op te vangen. In het Brabantse Geffen is een iepot opgericht om het zuiden, in luis België te bedienen. De Haagse beat kent geen grenzen meer. Nu zijn er natuurlijk een heleboel mensen die hard roepen, dat zij daar helemaal niet dankbaar voor zijn. Grootste vijand van een beater is de buur... Maar die buurt is onbillijk. Watjes in de oren en hij is gered. Een beatende boy gaat op in zijn hobby. Vandaar dat demonstratieve optochten het in Den Haag voor het grootste deel moeten hebben van import. Een Haagse jongen heeft er geen tijd voor. Die zit in een garage, een kelder of op een zolder en beat. Heeft daar hoofd en panden en lijf mee vol. En doet geen buur kwaad. We hebben dat allemèal te dan ken aan dat eerste blad muziek voor het witgejurkte brave meisje op een pianokruk, dat Servaas ging verko pen. Dat brave mei«je is nu hoogst waarschijnlijk mama van een bea ter. En zo moet ze nooit mopperen over lawaai of zo. Die zwemmende kip van haar was eigenlijk het be gin van alles. Het team van prof. Dubost zou be moedigd zijn geweest door het feit, dat de andere organen van de man zich in prima staat bevinden en de actie van een gezond hart zouden kunnen dragen. Beide vorige Franse harttransplan tatiepatiënten waren ouder dan 60 jaar. Enkele organen van hen gaven de strijd op terwijl het hart nog goed functioneerde. De Amerikaan John Stuckwish in tussen, die op 7 mei in het Lukas-zie- kenhuis in Houston/VS een ander hart kreeg, maakt het slecht. Volgens iemand van het ziekenhuis is zijn toestand kritiek. Everett Thomas, de tweede nog le vende Amerikaan met een ruilhart, is er beter aan toe. Hij ligt in hetzelfde ziekenhuis. Uit Caïro wordt vernomen dat een medische ploeg voorbereidingen treft om een 20-jarig meisje te voorzien van een nieuw hart en twee nieuwe longen. Het wachten is op een donor. WASHINGTON De Ameri kaanse minister van financiën, Henry Fowler, heeft gisteren tegenover de commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse se naat verklaard, dat de in maart tot stand gebrachte dubbele goudmarkt niet als tijdelijk mag worden beschouwd. De dubbele goudmarkt moet zijns inziens voor tientallen ja ren als een onderdeel van het inter nationale monetaire stelsel worden gezien. Minister Fowler was voor de commissie verschenen om aan te dringen op een spoedige aanvaarding door het Amerikaanse Congres van het plan voor de bijzondere trek kingsrechten op het Internationale Monetaire Fonds. Poëzie (3) Die slag is aan u. Mijnh. J. H. ten Elshof uit Vorden Prijswinnaar van f 100.- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. Noordelijk N-Brabant: (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK Vorig jaar is de import van schoenen uit de landen van de EEG weer sterk gestegen. Voor de schoen- en lederindustrie in Nederland, met name in de Langstraat, betekende dat een scher pere concurrentie, die slechts gecom penseerd werd door een Russische order. De produktie van schoenen bleef Geen woord heb ik toe te voegen aan wat dr. A. Stolk over onze letter kunde van dit ogenblik zegt. Ik ben het geheel eens met hem en ik geloof zelfs dat in geen jaren onze literatuur zulk een dieptepunt heeft bereikt. Dit geldt trouwens niet alleen voor de let terkunde. Om te bewijzen hoe erg het wel gesteld is met deze laagte (vaak laag heid) schrijf ik een „vers" over uit „De Gids", het meer dan een eeuw oude letterkundige tijdschrift. Het vers is er epn uit een serie van zeven, waarvan sommige de gewone smerig heid inhouden, zoals we die tegen woordig schijnen te moeten bewonde ren. IN DE LAAN Ik liep in de laan met een doos eieren en keek naar de bomen maar ik rvas niet alleen, inderdaad ik liep in de laan met een doos eieren. Ik sprak, asfalt, sprak ik, asfalt gij draagt mij en mijn eieren, gij zijt hard en zult het blijven, en, hard noch zacht, maar onhorbaar, zeide het asfalt; U, zeide het asfalt, u liep in de laan met een doos eieren maar van uw vlees zal niets beklijven want, nochtans,, u bent cr niet en inderdaad, ik liep niet in de laan en ik droeg geen eieren. Cees Ouwens Men zou op de „poëzie" van heden het spotvers kunnen toepassen dat J. J. T. Goeverneur plm. 1835 schreef over de verzen van zijn tijd: Thans gaat het rijmen (lees: lijmen) Afgedrieduivekaters snel Verzen te lijmen Is kinderspel Vindt m'onder honderd Eén, die de slag er niet van vat, Elk zegt verwonderd, Wat sul is dat! Zo is het tegenwoordig ook. Je knipt een stukje proza in stukken, je kruidt het met wat sex en de poëzie is klaar. Hoera voor de dichter! Den Haag Dr. F. C. Dominicus Poëzie 4) Tot mijn verbazing las ik in uw krant het ingezonden stuk van dr. A. Stolk over de naar zijn mening nihilistische kunst van de kunstenaar C. Budding*. Het is mij een raadsel dat u als redac tie gemeend hebt dit stuk te plaatsen en er zodoende stilzwijgend blijk van geeft met de inhoud akkoord te gaan. (Een volkomen onjuiste conclusie. Re dactie). Wij hebben niet te oordelen of kunstenaars nu „echte" kunst of „nihi listische" (zo men wil, „ontaarde") kunst voortbrengen. Wie bepaalt wat? Wat dr. Stolk. zoals hij schrijft drie- werf vervloekt nihilistisch vindt dat kan voor mij of ieder andere waarde vol zijn. I De jaren '33'45 hebben bewezen j wat de gevolgen zijn als de vrijheid van de mens vertrapt wordt, wanneer een overheid gaat bepalen wat kunst is en wat met (Paul Klee). De symto- I nen, die ik in het stuk van dr. Stolk constateer, zijn mi. gevaarlijker dan de symptonen die hij by de heer Bud- meent te be^oenren. Rotterdam D. A. Zoutewelle jr. gelijk ondanks de liquidatie van eni ge bedrijven en de werktijdverkor ting bij vele andere bedrijven. Het jaarverslag van de Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant beéluit het rapport over 1967 als volgt: „In de aan overproduktie van schoenen ten prooi gevallen Westeu- ropese markt, ziet de toekomst er voor de Nederlandse schoenfabrikant dit jaar niet hoopvol uit".

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5