aardfeekn aaftMtoen aafttóeh 25 MIN. VLIEl Rooms-luthers contact sterk toegenomen Ledenverlies geen reden tot paniek A UNIVERSITEITEN ZIJN NIET EFFICIËNT Studenten: geen schijn-democratie BVE I Vrouwenbond besluit op 6 juni feestjaar Een woord voor vandaag Actie-Olifant groot succes Uw probleem is het onze.... Kerkelijk leven West-Friesland Leermoeilijkheden bij jongens door grotere schedel? Studenten willen Duitse douane aanklagen Maleisië: ook particuliere samenwerking Tegenrapport voor ir. Maris DINSDAG 14 MEI 19< „Jezus, dan zeide tot de twaalven: Gij wilt toch ook niet weg gaan?" (Johannes 6:67). Het is een teleurstellend slot. De vijfduizend zijn gespijzigd en de volgende dag gaan zij op zoek naar Jezus: „Deze is waarlijk de profeet, die in de wereld komen zou." En als zij Jezus eindelijk hebben gevonden, ja, wat dan? Nee, dat hadden zij niet verwacht. Wat zij horen is hun vreemd. „Ik ben het brood des levens", en „Het brood, dat lk geven zal, is mijn vlees, voor het leven der wereld." Het valt allemaal wel bitter tegen. De schare gaat weg, de twaalven blijven. Waarom? Gij wilt toch ook niet weggaan? De discipelen worden voor een be slissing gesteld. Zij hebben te kiezen. Zij hebben te kiezen en wij hebben te kiezen. Wat willen we? We kunnen ons verwarmen aan Zijn woorden, aan Zijn daden, we kunnen ons gélukkig voelen in Zijn omgeving, het kan alles zo mooi zijn, en toch wat doen we? We kunnen zo niet doorgaan. De schare nam een beslissing, zij ging heen. Ach ja, het was allemaal wel indrukwekkend, maar dat was ook alles. Hun hart is er geen ogenblik door geraakt geweest. Maar wat hebben zij gezocht? Jezus zelf of wat anders? Wat willen wij van Jezus? De vraag is simpel: Wilt gij ook weggaan? We zullen de vraag dienen te beantwoorden. We lezen vandaag Openbaringen 3 14-22. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De Evange- lisch-Lutherse Kerk heeft in 1967 weer ruim duizend leden en doopleden verloren. Het totaal liep terug van 51.359 tot 50.355. (In 1958 was dit getal nog ruim 61.000). Deze voortgaande teruggang wordt voornamelijk veroorzaakt door ver grijzing en te weinig aanvulling van jongeren, aldus ds. G. Kroes, de twee de secretaris van de synodale commis sie. in de Staat van de Kerk over 1967. Toch is er volgens ds. Kroes geen reden tot paniek. Op allerlei gebieden van het kerkelijk leven wordt thans veel mer opgebracht door een bedui dend minder aantal leden. Het aan tal plaatsen, waar diensten worden gehouden, steeg in 1967 van 90 tot 95. Ook de aantallen avondsmaalsbedie- ningen, huwelijksinzegeningen en ka- techisanten gaven een stijging te zien. Conclusie van ds. Kroes: „Er is geen reden tot optimisme, evenmin tot groot pessisisme. Toch zal ons deze si tuatie moeten verontrusten, omdat dit wijst op een gebrek aan visie en vaart". HERDENKINGEN WERKTEN STIMULEREND DOOPCONSENSIIS RENADERT ZAAK LITURGISCH (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Dertigduizend: gulden en 17.500 gebruikte brillen ii de eindopbrengst van de actie-Oli fant, die de lutherse jeugdbond ver leden jaar heeft gevoerd. Een en an der is bestemd voor zendeling dr. Franken, die als oogarts werkt in Loedhiana (India). Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd, vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten ln afzonder lijke blieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: De stroom van honderden miljoenen guldens aan schenkingen, leningen, steun in de ruimste zin aan Indonesië gaat gestaag verder, voor hen. die effecten van maatschappijen bezitten en dit is een zeer pijnlijk geval. Terwijl in andere schrijnende gevallen zo snel mogelijk schadevergoeding wordt uitgekeerd, moeten deze gevallen wachten totdat de betrokken maatschappij schadevergoeding ont vangt en vervolgens misschien uitke ringen doet. We vestigen gaarne de aandacht op deze groep gedupeer den. Waar niet over gesproken wordt is de ellende en armoede van een klein aantfl oude Nederlandse mannen en vrttiwen, aandeel- of obligatiehou- dflrs van door Soekarno genationa liseerde ondernemingen. Het bedrijf waarvan ik hoofdaan deelhouder ben, heeft een schadevor dering ingediend van ƒ16 miljoen. Blijft dit genationaliseerd, dan is er een minimale vergoeding met 30-ja- rige afbetaling, wordt het een ..joint venture" dan ontvangen de oude, verarmde Nederlanders, die beiden een ernstig hartlijden hebben en zelfs geen geld bezitten voor een fatsoenlijke begrafenis, niets. Antwoord: Inderdaad is er geen rechtstreekse vergoeding en hulp Een zeer schrale troost is het dat de toekenningen van giften en lenin gen over zeer veel schijven gaat, zodat het uit de berichten wel lijkt alsof er telkens weer toekenningen geschieden. Zo is het onlangs gemel de bedrag van 108 min. voor West-Irian al een zeer oud geval. In tegenstelling tot andere bedragen, die in verband met Indonesië wor den genoemd, betreft het hier hulp aan gewezen Nederlandse onderda nen (Papoea's), die zonder dat zij iets erover te zeggen hadden, aan Indonesië waren overgedragen. Dit alles neemt het schrijnende van dit geval niet weg. Vraag: In 1963 is voor een vee houder een boerderij aanbesteed voor ƒ105.000. Deze is gebouwd in het kader van ruilverkaveling, waar door de veehouder in aanmerking kwam voor 44.000 subsidie. De boerderij is in 1964 in gebruik geno men. Bij de aangifte inkomstenbe lasting 1964 is 5 pet. investeringsaf trek van ƒ61.000 in rekening ge bracht en de inspecteur heeft deze aftrek geaccepteerd. Voor de IB 1965 is dezelfde aftrek in mindering ge bracht doch niet toegestaan. Was dit juist? Is de toegestane aftrek 5 pet. van 61.000 of van 105.000? Antwoord: Inderdaad geniet u over 1965 geen investeringsaftrek meer. Daartegenover staat dat vol gens de toen geldende regeling reeds over 1963 investeringsaftrek was toe gestaan. Over 1964 was eveneens nog investeringsaftrek toegestaan, maar over 1965 niet meer. Ook al is de termijn verstreken, dan kan u toch nog een bezwaarschrift tegen de inkomstenbelastingaanslag-1963 indienen. Een bijzonderheid is dat de investeringsaftrek verplicht is doch dat de minister bij resolutie heeft goedgevonden, dat die aftrek niet werd toegepast bij degeen die het niet wilde. U kan nu stellen dat u op toepas sing der resolutie geen prijs stelt (deze kan feamelijk niet in uw na deel werken omdat zij geen wetskracht heeft) en dat de wette lijke aanslag-1963 fout was, omdat u kennelijk geen keuzerecht had. Een foutieve aanslag moet de inspecteur ook na verloop van de bezwaarter mijn herstellen. De investeringsaftrek en afschrij ving moet berekend worden over f61.000. Volgens de rechtspraak moet de herverkavelingssubsidie (in wezen ook een „onrendabele top") namelijk in mindering worden ge bracht op het aanbestedingsbedrag, zodat ƒ61.000 resteert als kostprijs, die de basis is voor de afschrijving, namelijk uw aanschafwaarde. Zou u deze op ƒ105.000 willen stellen, dan zou u in die gedachtengang boven dien nog de subsidie ad 44.000 als winstpost bij uw inkomen moeten tellen. Wij nemen aan dat dit niet (Van eeu onzer verslaggeefsters) T JTRECHT Op 6 juni wordt V in de Margriethal in Utrecht feestelijk het jubileum gevierd van de Bond van Gereformeer de Vrouwenverenigingen in Ne derland zoals de „dure" naam is, maar die meestal wordt afgekort tot Gereformeerde Vrouwen bond. Dat de bond dertig jaar bestaat is beslist geen geheim, want al een jaar lang worden de voorbereidingen getroffen die op het feest aansturen onder het motto „Dienst in het midden der gemeente". Het feestprogramma staat onder leiding van Tom van Maaren en wordt gepresenteerd door Johan Bo degraven en Goos Kamphuis. Zoals bekend hebben de eerste twee ook het heft in handen op de bondsdag van de gereformeerde jongeren op Hemelvaartsdag in Barneveld. Afscheid Een belangrijk punt op het pro gramma is het afscheid van de presi dente mevrouw W. M. Ridderbos-De Rooij uit Amsterdam. Zij zal worden opgevolgd door mevrouw J. G. Kraaijeveld-Wouters uit Alkmaar. Iets. dat niet in de laatste plaats de verwachtingen van de kranten mensen nogal gespannen houdt is de uitslag van de enquête over de christelijke pers, die onder de leden van de bond is gehouden. Die uitslag wordt ook 6 juni bekendgemaakt. Spreeksters zijn onder andere vroegere presidentes: mevrouw E. M. Heuzeveldt-v.d. Lelie, mevrouw F. M. L. Nawijn-Van Dijk en mevrouw H. A. M. Bax-Horjus. (Mevrouw Zwart kan wegens verblijf in Canada niet aanwezig zijn.) Sprekers zijn: drs. G. N. Lammens als feestredenaar, ds. P. A. E. Sillevis-Smitt uit Utrecht en mr. dr. J. Ozinga. Verder is er op deze feestdag veel te zien en te horen. De Utrechtse Politiekapel en het Klein Stichts Da meskoor verlenen medewerking. Er zijn een Westfriese folkloristische dansgroep, de gymnastiekvereniging Fraternitas en dansgroepen van Am- bonnezen. Vanzelfsprekend hebben ook veel leden van de bond een ac tief aandeel. dhisatie geen „lachertje" vindt, maar een stuk toerusting van de eerste or de. Tot slot: Misschien kunt u als vrouwenvereniging wat doen aan de vernieuwing van de tweede kerk dienst. De middagvergadering heeft als thema: Present. Dat slaat op de presentie van de vrouw in de kerk, in de zending en in de wereld. Vooraf aan de feestvergadering gaat de huishoudelijke vergadering op 5 juni in de Oosterkerk in Utrecht, die ook wel een feestelijk tintje zal hebben. (Van onze kerkredactie) j AMSTERDAM De vele Lu- j ther-herdenkingen van vorig i jaar hebben een gunstig effect gehad: de gemeenschappelijke theologische bezinning van lu theranen en rooms-katholieken heeft er een flinke stimulans door gekregen. Prof. dr. W. J. Kooiman zei dit gisteren op de generale kerke lijke vergadering van de Evan- gelisch-Lutherse Kerk. De lutheranen begonnen gister avond hun jaarlijkse synode, die twee dagen za! duren en dit jaar voor het eerst openbaar is, dat wil zeggen toegankelijk voor leden van de kerk en voor de pers. Het is de gewoonte, dat elk jaar aan de synode een generale kerke lijke vergadering voorafgaat, waartoe behalve de synodeleden ook worden uitgenodigd alle predikanten en ver tegenwoordigers van alle gemeenten, wijkgemeenten, synodale raden en commissies en landelijke lutherse or ganisaties. Zo'n GKV draagt meer een bezinnings- en informatief ka rakter. Dit jaar was de hoofdschotel een gesprek over de verhouding tussen de Evangelisch-Lutherse Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk, waartoe on der meer de oecumenisch gedelegeer de van de bisschoppen, prof. dr. J. C. Groot was uitgenodigd. geschiedenis van zestien eeuwen niet i zomaar ineens ongedaan kan maken. I Er komt ook een rooms-lutherse doopconsensus. Prof. Kooiman zei er van. dat terwijl de consensus met de Hervormde Kerk van de kerkrechte lijke kant en met de Gereformeerde Kerken de dogmatische kant bena derd is, de rooms-lutherse doop consensus de zaak vooral van de li- i turgische kant zal benaderen. Voor het laatst werden GKV en synode geopend door president ds. i mr. D. G. Hoevers. die na vijf jaar Proef 'ns.MMM ENQUÊTE LEKKER Praktijk Het thema van de morgenvergade ring is: „Dienst in het midden van de gemeente: dertig jaar bondsleven". Op de bondsdag, die verleden jaar in Amersfoort werd gehouden werd een voorstelling van zaken gegeven wat voor mogelijkheden er zijn om die dienst in praktijk te brengen. Een zogenaamd jubileumfeuille ton. een serie in het blad De Gerefor meerde Vrouw gaf eveneens voor beelden hoe het zou kunnen. In het meinummer wordt bijvoorbeeld geschreven over de catechisatie. Enkele vragen en opmerkingen daaraan toegevoegd zijn: Voldoet het catechisatielokaal aan de eisen? Laat uw kinderen merken, dat u de cate- HILVERSUM Kenmerk-laat, het donderdagse magazine van de kerke lijke zendgemachtigden, zal zich op 30 mei a.s. bezig houden met de proble men van het kerkleven in West-Friesland. Er zal worden ge discussieerd over de strcektoestan- den. Daarbij wordt een aantal sug gesties gedaan „waarvan", naar de samenstellers Wim Koole en André Truyman zeggen, „het te bezien staat, of ze op hoger kerkelijk niveau erg zullen worden gewaardeerd." Medegedeeld wordt, dat de kijker wordt geconfronteerd met een streek die zeer traditioneel r.k. is, met een Ned. Hervormde minderheid welke door het vrijzinnige karakter dat zij betoont, steeds meer uiteen dreigt te vallen. De predikanten zitten met stijgen de onkerkelijkheid, de priesters met tamelijk oppervlakkig en zelfingeno men geloof onder de gemeenteleden. Er zullen in de studio openhartige gesprekken over dit onderwerp wor den gehouden met r.k. priesters uit Grootebroek en Hoorn en met ds. Lugtigheid en ds. Rutgers, die de kerken van Schellinkhout, Wijdenes. Blokker. Hoorn en Venhuizen dienen. Een gemengde discussiegroep spreekt Weer in Europa De eerste secretaris van de synoda le commissie, ds. J. Gronlöh. Arnhem maakte de resultaten van een enquête bekend die duidelijk maakte, dat een ruime meerderheid van de predikanten intensiever contact met Rome wenst. Tweede secretaris ds. G. Kroes, Haarlem waarschuwde tegen een te grote voortvarendheid. In Eindhoven vond ter gelegenheid van de Lu- ther-herdenking tweemaal een geza menlijke avondmaalsviering plaats. In de lutherse gemeente van Deven ter werd op Pasen een kind uit een gemengd huwelijk door een rooms-katholiek priester gedoopt. In Dordrecht was voor een normale hoofddienst een kanselruil met een rooms-katholiek priester. Is het nu juist dit, dat oecumene-bevorderend kan worden genoemd? vroeg ds. Kroes. Het hele scala van opvattingen ten opzichte van Rome was in de GKV aanwezig. Prof. Groot vroeg met na me mensen als mej. mr. dr. J. C. de Meyere te bedenken, dat Rome een (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Een van de oorzaken dat er veel meer jongens dan meisjes zijn met leermoeilijkheden, zou kun nen zijn dat de jongens grotere sche dels hebben, waardoor de kans op geboortemoeilijkheden groter is. Dit is een conclusie in het proefschrift van mejuffrouw H. J. A. Verhagen, die vandaag bij prof. dr. W. G. Sillevis Smitt te Utrecht pro moveerde in de geneeskunde. Het proefschrift is getiteld: „Dyslexie en dyscalculie woord- blindheid en rekenblindheid een onderzoek van kinderen, die een school voor leer- en opvoedingsmoei lijkheden bezoeken." Lees- en rekenmoeilijkheden zijn volgens het onderzoek niet terug te brengen tot een of twee grondstoor- nissen; in 68 procent van de gevallen kwamen leermoeilijkheden in de fa milie voor. Mej. Verhagen is hoofd vjan de af deling geestelijke volksgezondheid van de GG en GD te Utrecht. aftreedt, omdat hij met emeritaat is I gegaan. „Ons werk, ook hier en van daag, is maar klein stukwerk", zei hij. „Zo is het met alle mensenwerk, j Veel wordt er stukgeslagen, daar J moet men op voorbereid zijn. Het is I als met de sommen, die je maakt op het schoolbord. Ze worden na korte tijd weer uitgeveegd. Steeds ontdekken we weer eigen ontoereikendheid. Het belangrijkste i blijkt door ons niet te organiseren. Wij kunnen het bijwerk doen, maar I het hoofdwerk blijft buiten onze greep. God zal het doen. Laten wij gehoorzaam voortwerken in onze op gegeven taak met onze bescheiden mogelijkheden en met de innerlijke rust van de zekerheid", aldus ds. Hoevers. PRESIDENT Gisteravond koos de synode drs. P. H. C. G. Kok te Weesp in zijn plaats tot president. Drs. Kok is geboren in 1919. Sinds 1950 is hij predikant in Wcesp, zijn eerste gemeente. Hij was tot nu toe vice-president. In de plaats van drs. Kok werd ds. A. Burghoorn te Apeldoorn tot vi ce-president gekozen. De andere vi- ce-presiident, mr. W. C. Hassoldt te Amsterdam, werd herkozen. De pretentieloze wijze, waarop dr. Franken zijn werk verricht, heelt blijkbaar juist de jonge mensen we ten te inspireren tot daadwerkelijk» steun, aldus het dankbare jaarverslag b van de lutherse zendingsraad. Minder tevreden toonde zich d» heer H. F. van 't Hoogerhuys te Rot terdam, voorzitter van de diakonale fijn raad. „Er is met het diakonaat in ten* onze kerk iets grondig mis," zei hij gisteren in de generale kerkelijk» vergadering. Beneden stand De twee collecten, die jaarlijks per* voor het werelddiakonaat worden ge- pad- houden, leveren nauwelijks 20.000 gulden op. (Ter vergelijking: de klei nere Remonstrantse Broederschap fourneert een ton per jaar). De heer Van 't Hoogerhuys noemde dit bene den de stand van de Evangelisch- Lutherse Kerk. Hij zocht de oorzaak in de wijze, waarop in vele gemeen ten het diakonaat is georganiseerd. „Voor door ons gesponsorde projec ten overzee krijgen wij 125.000 gul den uit de actie Kom over de Brug.j Het is voor mij nog de vraag, of wij dat wel mogen aanpakken. Ik ver moed. dat wij zo in feite een hoop cadeau krijgen van de andere ker ken." Proef 'ns... MMM... LEKKER (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het terugsturen van twee bussen met studenten door de Duitse douane aan de Neder- lands-Duitsc grens acht het bestuur van de Nederlandse Studenten Raad (NSR) „onbegrijpelijk en in strijd met het Verdrag van Rome." Dit verdrag garandeert het recht zonder inmenging van overheidswege en ongeacht grenzen een mening te koesteren en inlichtingen of denk beelden te ontvangen of door te ge ven. De bustocht naar Bonn was in de eerste plaats bedoeld om de moge lijkheden tot informatie van de Ne derlandse studenten te vergroten. De NSR vindt de houding van de Duitse douane 'Sermate onbegrijpelijk dat ze overweegt een klacht in te dienen bij de Europese Commissie, waa De H< jaar balk bou' weer max. temp. gisteren neer- slag- Kopenhagen half bew. 11 4 Londen onbew. 12 8 Amsterdam licht bew. 16 13 Brussel geh.bew 11 0.1 Luxemburg regen 16 0 Parijs zw. bew 0 Nice onbew 19 0 Frankfort zw. bew 0 MQnchen 12 0.1 Ztirich mist 15 0 Genève 16 0 Locarno 22 0 Wenen licht bew. 14 0.3 Innsbruck zw. bew 12 zw. bew 0 Madrid onbew 23 0 Mallorca licht bew 22 0 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De samenwerking tussen Nederland en Maleisië dient volgens vice-premier Abdoel Razak te worden aangevuld door versterk te particuliere samenwerking. Hij zei dit gisteravond aan een di ner. dat minister Luns hem en zijn echtgenote had aangeboden. Zijn land biedt nieuwe industrieën be- lasting-facilliteiten. Het verwelkomt Nederlandse investeerders die wil len deelnemen in het industrialisa tieprogramma, in het bijzonder op een joint-venture basis. De vice-premier herinnerde er aan, dat de prijs van rubber, het belang rijkste exportproduct van Maleisië, het laagste peil sinds 20 jaar heeft bereikt. Hij zei de Nederlandse steun aan het Maleisische streven, banden aan te knopen met de EEG. bijzon der op prijs te stellen. Bij wetenschappelijk onderzoek Amerikaanse omroep moet kleurlingen in dienst nemen NEW YORK De Stedelijke com- missie voor Rechten van de Mem heeft de radio- en televisiestationi het verwijt gemaakt, dat zij gen moeite doen om meer kleurlinget werk te verschaffen. „Als dat niet gauw anders wordt", aldui waarschuwt dc commissie, „zal dl ingrijpen van hogerhand tot gevol hebben." De drie grote tv-networks, die in New York 10.888 werknemers tellen hebben samen slechts 709 negers voor het minste werk in dienst. Zij wer ken als chauffeur of in de lager» technische sector. Met de program- madienst hebben zij niets uitstaand» De vier particuliere tv-zenders in de stad hebben bij in totaal 1270 mai personeel slechts 109 kleurlingen op de loonlijst en vier radiozenders verschaffen werk aan 128 negers bij een personeelssterkte van 1036 perso nen. De directies van de aangemaand» omroepstations hebben lakoniek ge antwoord aan de commissie, dat hel hun te moeilijk valt om onder de negers geschikte werkkrachten vinden. Ook hier sluit zich de cirkel van onvoldoende onderwijs en daar door geen ontwikkeling voor een hoorlijk beroep. I Proef 'ns... MMM... TILBURG Dr. Th. Kerstiens, secretaris-generaal van de Inter nationale Christelijke Werkge versorganisatie, meent, dat de Nederlandse universiteiten en hoge scholen niet efficiënt wer ken bij het wetenschappelijk on derzoek. Ze zoeken geen grotere verbanden. Als in 1980. zo stelde hij, het be drijfsleven Europees zal zijn gewor- l den en de werknemers en boerenor- ganisaties in Europese syndicaten zullen zijn opgegaan, zullen de Ne derlandse universiteiten nog steeds volslagen lokaal gericht zijn. De heer Kerstiens zei dit gisteren als gastredenaar op de Katholieke Hogeschool in Tilburg. Daar herdacht de Tilburgse studentenverenigng St Olof haar 40-jarig bestaan. mische filosofie te ontwikkelen die gericht is op het verhogen van de welvaart en het welzijn. Dr. Kerstiens zei dat het beter kan zijn een aantal jaren genoegen te ne men met een minder snelle groei van het nationale inkomen om meer ont wikkelingshulp te kunnen geven. Ook het eigen belang zou daarmee ge diend zijn. NED. HERV. KERK Beroepen te Schelluinen: E. M. Bk ker te Tholen. GEREF. KERKEN Beroepen te Diemen-Watergraaf» meer-Bijlmer: J. P. v. d. Stoel, voort, pred. geref. kerk-vrijgem. Amsterdam centrum. Beroepbaar: kand. D. Braam, Hoofd straat 51, Leiderdorp. GEREF. KERKEN (vrügem.) Bedankt voor Sliedrecht: II. de Jong te Wageningen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Veenendaal: P. Hon- koop te Kampen: voor Rilland: J. C. Weststrate te Meliskerke. LEKKER Onrust De heer Kerstiens wijdde veel aan- dacht aan de onrust onder de acade- j mische jeugd, in westerse zowel als in communistische landen. Hij meent dat die onrust een gevolg is van het feit dat de jeugd de waarheid wil zoeken en het beu is de status quo te aanvaarden van de partij-elite. De Christelijke kerk kan helpen de wereld nieuwe inzichten te geven. De Tilburgse Hogeschool kan dat doen door te proberen een nieuwe econo- J PER PERSOON Noteert u voor een rondvlucht: woonpl.: Indien u anderen meeneemt, hier invullen: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De voorstellen van de commissie-Maris uit de akademische raad over de her- strukturering van het weten schappelijk onderwijs ondervin den bij sommige studentengroe peringen ersntige fundamentele kritiek. Dit blijkt uit een tegenrapport on der de naam „Universiteit en onder neming", dat de Unie van studenten van de „Kritische universiteit Nijme gen" over deze voorstellen heeft uit gebracht. De kritiek van deze overwegend tot de studenten vakbeweging behorende studenten richt zich ook tegen de academische raad zelf, die geen es sentiële kritiek op de voorstellen van de commissie-Maris zou hebben gele verd. De samenstellers van het rapport zeiden op een persconferentie dat hun rapport de aanzet vormt van „een grootscheepse en massale aktie van de Nederlandse studenten tegen de voorgestelde herstructurering". In de komende weken zullen er op de faculteiten openbare vergaderin gen worden gehouden, waar door studenten en hoogleraren gediscussi eerd zal worden over de herstructu rering van de universiteit. Hoofdbezwaar van de protesteren de studenten is, dat het rapport-Ma- ris in feite zou voorstellen het orga nisatie-model van de grote onderne ming over te planten op de universi teit. De commissie-Maris bepleit voor de universiteiten een krachtige bestuurstop van drie leden met een volledige dagtaak, die zich laten bijstaan door de decanen van de di verse universiteiten. De samenstellers van het te gen-rapport zien achter deze struc tuur de opzet schuil gaan om niet alleen het beheer van de universiteit, maar ook het wetenschaps- en onder wijsbeleid volledig in handen te ge ven van dit toporgaan. Hiertegen heeft men uit een oogpunt van demo cratische controle bezwaren. SCHIJN Het overlegorgaan voor alle bij de universiteit betrokken groeperingen dat de commissie-Maris voorstaat vindt men een schijn-democratisch overlegorgaan. De democratie moet van onderop komen en geregeld wor den. Om deze gedachte in breder kring ingang te doen vinden wil men allereerst komen tot een openbare discussie over doel en functie van de universiteit. Daarna moet men zien hoe te be reiken valt dat het beleid van onder op samen door hoogleraren, we tenschappelijk staf en studenten be paald gaat worden. Grote bezwaren bestaan er ook ts- gen de situatie, dat veel onderzoek werk dat samen met het bedrijfsle ven en oveitieid in TNO-verband wordt verricht zich aan de democra tische controle onttrekt. Te veel on derzoekingen zijn geheim vanwege hun militaire en politieke achter gronden. menen de studenten. Daar om wil men volledige openbaarheid van de wetenschappelijke instellin gen. taO wordt gtvlogtn. b roods bofoold por: Bij voorkeur op: ochtend middag Ma Di Wo O Do Vr Za Als hot kan t.v.m. de afstond Is hij graag bereid oen rondvlucht boven uw woonpl) te maken. Da „Cessna" i« een 4-pereoone vliegtuig, zodat er 3 pasteglere tegelijk Op het vliegveld Is een gezellig restaurant, van waaruit u het komen en vliegtuigen van dichtbij kunt bewonderen. U kunt er ook alle Inlichtingen over Hjndfeneten enz. krijgen. Aon het eind van de vlocht wordt a als herinnaring een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Iedere maandag worden de Inetopkaerten voor de komende vluchten verzonden, wanneer uw betaling door de krant ontvangen la. U wordt natuurlijk 20veel mogelijk op de ge- wenate morgen of middag Ingedeeld. Betaling por giro of kontant bij hat bureau van de krent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2