Minder sfeer in huis als vrouw Muat werken Rechter hoos op mr. Cammelbeeck Geleidelijke pensionering? Kennedy op zoek naar stijl Winst Philips eerste kwartaal 25 pet. hoger ODupli-kaaot PSEUDO-ARTS ZIT DIEP IN DE PUT Subsidie van overheid voor experimentele bouw (800 woningen) ECHTGENOOT MAAKT WEINIG BEZW AREN VOOR GEZELLIGHEID HEEFT HIJ GEEN OOG Veel belangstelling voor bekerfinale Mr. J. H. Prins van Kuyperstichting naar de VU Prinselijk paar in Londen RAADSMAN KWAM NIET OPDAGEN Brand verwoest lakspuiterij Kip caravans Man bekent de „schilderij en- diefstaï" Jan Campert- prijzen Straks lossen we elk jaar 1100,- extra af op onze hypotheek... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN „En ik had zo kunnen helpen1' Zeist verliest tweede kort geding van Vara Brandende tanker maakt slagzij 11 DINSDAG 14 MEI 1968 De Amerikaanse senator Robert i Kennedybezig met zijn slopende verkiezingscampagne, benut op het vliegveld Omaha een kwartiertje wachten met conditietraining in de allereenvoudigste vorm. Op het j parkeerterrein is hij bezig aan een i aantal rondjes hardlopen, daarbij geestdrtiftig gevolgd door zijn hondje Freckles. DEN HAAG De man van de werkende vrouw staat in het algemeen niet negatief tegenover het werken van zijn vrouw, hoewel er nogal eens bezwaren bestaan over de sfeer in het huis. De man, die niet meer werkt, staat er aanmerkelijk minder positief tegenover: meer dan de helft zou het liefst zien dat ze niet meer buitenshuis zou gaan werken. (Van een onzer redacteuren) DIJ de voorverkiezingen vandaag in de Amerikaanse staat Nebras- ka was de aandacht vooral gericht op senator Bob Kennedy. Hij moet nog steeds bewijzen, dat hij in staat is met overrompelende overwinnin gen zich een weg naar het Witte Huis te banen. Het is echter de vraag, of voor verkiezingen wel een duidelijk beeld geven van de positie die de kandi daten in het gehele land innemen. Volgens de jongste Gallup-opinie- peiling is de populariteit van Bob Kennedy aan het afnemen en stijgt de ster van de republikeinse kandi daat Nelson Rockefeller (gouver neur van New York) zo snel, dat hij tot president van Amerika ge kozen zou worden als nu verkiezin gen gehouden zouden worden. Haren Volgens waarnemers in Nebraska lijkt het. dat Bob Kennedy er niet in zal slagen, eenzelfde indruk te maken als zijn vermoorde broer in 1960. De senator klaagt er wel over, dat men hem meer over zijn ver warde haren vroeg dan over poli tieke problemen. Schertsend zei hij tenslotte, dat als hij zijn haren zou laten knippen, dit een bewijs zou zijn van de offers waartoe hij bereid is om het presi dentschap te winnen. »Hij deed dit dan ook. Achter deze spot zit echter de zelfde enorme politieke organisatie, die in 1960 John F. Kennedy aan de macht hielp en nu probeert het zelfde met Bob te doen. Men neemt hem echter kwalijk, dat hij het publiek vertelt wat er ale- maal verkeerd gaat in Amerika, maar geen oplossing geeft voor de enorme problemen. Zijn advies is sirtipel: als de kiezers hem naar president maken, zal hij er wat aan doen. John Kennedy bracht iets nieuws na de gezapige Eisenhowerperiode. Hij was koel en terughoudend in zijn reacties op openbare demonstra ties. Toch bewonderde men de jonge kandidaat, die bijna 1,85 m lang was en 84 kg woog. Met Bob (1,75 m lang en 75 kg) is het anders. Be zweet gaat hij verloren in een zee van jongeren, die om hem heen dringen. John Kennedy was bijna altijd zichzelf meester. Bob moet nog dik wijls als hij het publiek toespreekt, zijn zenuwachtigheid overwinnen, die zich door trillenden handen ver raadt. Drieduizend studenten hebben vandaag in Djakarta een betoging ge houden voor het bureau voor voedselvoorziening om te protesteren tegen de recente prijsstijgingen. Mili tairen verhinderden dat de betogers het gebouw binnendrongen. Dit zijn enkele conclusies van een onderzoek dat het Gemeenschappe lijke instituut voor toegepaste psy chologie in Nijmegen heeft ingesteld. Het onderzoek is, op advies van de commissie opvoeding produktiviteit van de Sociaal-economische raad, in opdracht van het ministerie van eco nomische zaken (bij achttien bedrij ven) verricht. GELD Geld is in het algemeen het be langrijkste motief voor de gehuwde vrouw om te gaan werken. Hoe ster ker echter dit financiële aspect speelt, hoe negatiever de houding van vrouw en man ten aanzien van het werken is. Als aantrekkelijkste zijde van het buitenshuis werken, geheel los van het financiële motief, worden over wegend contacten met anderen, ge zelligheid, genoemd. De mannen heb ben hiervoor nagenoeg geen oog. Uit het onderzoek wordt de indruk verkregen dat de belangstelling van de gehuwde werkneemster voor ar beid in niet-industriële dienstverle nende bedrijven groter is dan voor industriële werkzaamheden. INZICHT Minder vooroordelen en meer fei ten kunnen er volgens de conclusies van het onderzoek toe bijdragen dat de houding van het bedrijfsleven ten opzichte van de werkende gehuwde vrouw minder aarzelend zal worden. Daarnaast zal van beide zijden meer inzicht worden gevergd in de speciale problemen van de vrouw met haar j taken in het huishouden en bedrijf, j Het ziekteverzuim en verloop is bij j gehuwde vrouwen gunstiger dan bij de ongehuwden, het leidinggeven aan j ongehuwden levert minder moeilijk heden op maar er bestaat een alge meen vooroordeel tegen het bui tenshuis werken van gehuwde vrou wen. De voornaamste bron van weerstand wordt gevormd door de problemen van de afwijkende werk tijden van de gehuwde vrouwen vooral in de dienstverlenende sector. HAMBURG Hoe groot de be langstelling in Duitsland en vooral in Hamburg is voor de finale van net Europese bekertornooi van de beker winnaars in Rotterdam, wordt bewe zen door de stormloop in Hamburg op de kaarten. Voor de wedstrijd te gen AC Milan, die op 23 mei in het Stadion Feijenoord wordt gespeeld, had HSV 17.080 kaarten toegewezen gekregen. Maandagmiddag echter waren vrijwel alle plaatsen verkocht, waarop Hamburg het stadion Feije noord verzocht nog 5.000 kaarten beschikbaar te stellen voor Duitse supporters. Dat verzoek zal worden ingewilligd. doe mee aan de Bensdorp boomschors kleurwedstrijd in Eva. Libelle. Margriet en Prinses (XXXXXXXXDOOOOOOOCJOOOOOOOOO PARIJS Een nieuwe inter nationale actie wordt onderno men om de tempel van Isis en andere monumenten op het ei land Philae, bekend als „De parel van Egypte", te redden wit het wassende water van de Aswan- dam. Er zal meer dan vijftig miljoen gulden nodig zijn voor het vak kundig afbreken en reconstrue ren (op het eiland Agilkia) van deze grandioze Egyptische cul tuurschatten, die zijn ontstaan tussen de vierde eeuw voor Christus en de eerste eeuw van onze jaartelling. Egypte zal een derde van de kosten betalen; de rest moet via de Unesco bijeen worden ge bracht. Als eerste fase van de grote reddingscampagne zijn tot dusver tweeëntwintig monumen ten, waaronder de rotstempels van Aboe Simbel, naar veiliger oorden overgebracht. DEN HAAG Mr. J. H. Prins, directeur van de Dr. Abraham Kuy perstichting van de A.R. Partij, heeft een benoeming aanvaard als weten schappelijk hoofdmedewerker bij de faculteit der rechtsgeleerdheid van de Vrije Universiteit te Amsterdam. In verband daarmee heeft hij per 1 juli ontslag uit zijn huidige functie gevraagd. Mr. Prins is sinds decem ber 1954 aan de Kuyperstichting ver bonden, aanvankelijk als weten schappelijk assistent en sedert ja nuari 1957 als directeur. De heer Prins is voornemens zijn lidmaatschap van de staatscommis sie van advies inzake de grondwet, en de kieswet te continueren, even als zijn lidmaatschap van de Haagse gemeenteraad. DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus zijn vanmorgen per vliegtuig naar Londen gegaan, waar zij morgen als eregasten zullen aan zitten aan het jaardiner van de Anglo-Netherlands Society. EINDHOVEN Omzetstijging in het eerste kwartaal met 9 procent geeft het bestuur van Philips geen aanleiding de eerder gegeven prog nose voor een jaaromzetstijging van zes tot zeven procent te herzien. AMSTERDAM De presi dent van het Amsterdamse ge rechtshof, mr. G. Fikkert, toon de zich gisteren zeer verbolgen over het niet komen opdagen van mr. G. J. P. Cammelbeeck, raadsman van vier studenten, die in hoger beroep terecht ston den wegens het beledigen van een bevriend staatshoofd (John son). De president vond dat mr. Cam melbeeck ernstig in gebreke was ge bleven, door het hof niet tijdig van zijn verhindering op de hoogte te stellen. Ook de procureur-generaal, mr. G. H. C. van Dijken, was daarover ontstemd. Twee van de vier studenten, de anderen waren ook niet verschentii, vroegen de president aanhouding van de zaak, omdat zij hun verdediging zelf niet hadden kunnen voorberei den. Hun raadsman had hen pas eer gisteren meegedeeld, dat hij verhin derd zou zijn. VERZET Mr. van Dijken de procureur-gene raal verzette zich heftig tegen aan houding van de zaak en duldde geen uitstel. De president zei, dat alle studenten tijdig waren gedagvaard. Na raadka mer besloot het hof de zaak toch uit te stellen, omdat volgens de president het verzuim van mr. Cammelbeeck niet ten nadele van de verdachten mocht uitvallen. De zaak komt nu woensdag 22 mei voor. De studenten waren door de Utrechtse rechtbank al veroordeeld tot een boete van 25,-. De studenten gingen hiertegen in beroep. HOOGEVEEN f=i De lakspuiterij van Kip kampeerwagens NV te Hoogeveen is gistermiddag uitge brand, waarbij ook een spuitcabine, machines, materiaal en een caravan verloren gingen. De schade wordt ge raamd op anderhalve ton. Voor Kip Kampeerwagens betekent deze brand in hel hoogseizoen voor Pinksteren een stagnatie in de produktie van ongeveer vier da gen. terwijl de gevolgen van de brand zeker veertien dagen in de produktie merkbaar zullen zijn. Oor zaak van de brand is niet bekend. Veiligheidsinspectie en recherche stellen een onderzoek in. w Die slag is aan u. Mej. J. v.d. Hoven uil Helmond Prijswinnaar van 1 500,- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. De stijgingspercentages voor be- drijfs- en nettowinst over geheel 1968 zullen eveneens lager uitkomen dan de kwartaaltoeneming van 31 resp. 25 procent. Een jaarstijging van 15 tot 20 procent zou de werkelijkheid kun nen benaderen. Bezetting Dat uit een omzettoeneming van negen procent een stijging van de bedrijfswinst met 31 procent kon worden gerealiseerd, hangt onder meer samen met een bereikte betere bezetting in de fabriek, waardoor de onderbezettingsverliezen sterk daal den. De efficiëncymaatregelen begin nen goed door te werken en de ar- beidsproduktiviteit is gestegen. Ook de voorraadpositie is veel gunstiger geworden. De omschakeling op het stelsel van de belasting op de toegevoegde waar de zal ook televisietoestellen goedko per maken. Vermöedelijk zullen de radio's en grammofoonplaten gelijk in prijs blijven en de andere Phi- lips-produkten iets duurder worden, worden. BLOEMENDAAL De 38-jarige J. van H. uit Aerdenhout, die wordt verdacht een schilderijendiefstal in scène te hebben gezet, blijkt zich al eerder aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. Hij heeft niet al leen de gefingeerde diefstal erkend, maar ook de oplichting van een maatschappij in Dordrecht. Ook is gebleken dat hij in 1962 de Nationale Borg Maatschappij in Amsterdam heeft opgelicht voor ƒ27.000. De heer Van H. was toen met vakantie in Parijs, en deed bij deze verzekeringsmaatschappij aan gifte dat zijn portefeuille met dit be drag werd vermist. DEN HAAG Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten van de Hofstad heeft gisteravond in de Haagse raadszaal de letterkundige prijzen van de Jan Campertstichting uitgereikt. Het was de dichter Roland Holst die namens Jan Greshoff de Constantijn Huygensprijs, groot 5000.-, in ontvangst nam. De gezondheidstoestand van de thans tachtigjarige dichter liet niet toe dat Greshoff de verre reis van Kaapstad waar hij woont naar Nederland kon maken, doch zo zei de burgemeester Greshoff had geen waardiger vertegenwoordiger kunnen kiezen dan u, die ook erken ning vindt bij de jongere generaties als de aanvoerder, de prins der Ne derlandse dichters. Greshoff heeft op eenstemmig ad vies van de jury de prijs gekregen, wegens zijn veelzijdige betekenis voor de Nederlandse literatuur in de eerste helft van deze eeuw op verschillende gebieden, zowel creatief De Jan Campertprijs voor poëzie groot 2500-.- werd uitgereikt aan Jozef Eyckmans voor zijn dichtbun del Zonder dansmeester. Jeroen Brouwers ontving de Vij verbergprijs voor proza eveneens 2500.— voor zijn eerste roman Joris Ockeloen en het wachten. De essaybundel Met kritisch oog van de Belg Paul de Wispelaere werd bekroond met de essayprijs van de Stichting 2500.--). De jury prees de uitgebreide kennis van de internatio nale literatuur, de nauwgezette for muleringen, de belezenheid van de Wispelaere en zijn persoonlijke inzet. Alles wat we doen Is deelnemen aan het Premie Spaarplan. Straks krijgen we dan samen jaarlijks zomaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Dat geld kunnen we fijn gebruiken voor een extra aflossing... Daarom werd een huis met hypotheek voor ons opeens een stuk aantrekkelijker! Misschien is het Premie Spaarplan ook Iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (hypotheekaflossingen, spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflosslngen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffelsenbanken, Postkantoren, Bahken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit (Van onze correspondent) HORST „Als ik vóór vrijdag niet tienduizend gulden heb, weet ik niet wat er gebeurt. Ik ben ten einde raad en zit voor meer dan honderd procent in de put. Vrijdag verwacht ik de deurwaarder en dan is het waar schijnlijk met me gebeurd. En dat terwijl ik zoveel mensen zo goed had kunnen helpen. Maar ik ben nu eenmaal een domme, eerlijke vrouw." Dit zegt Beatrice Bertrude Bröc- ker-Grimm in het Noordlimburgse Horst. Ogenschijnlijk is zij moede loos en reddeloos verloren, terwijl zij dagelijks honderd tot tweehonderd gulden van haar cliënten ontvangt. Mevrouw Bröoker, van oorsprong Duitse, werd eind vorig jaar in en kele Limburgse dagbladen opgehe meld, en in diezelfde bladen maan dag gekraakt naar aanleiding van een eis van acht maanden gevan genisstraf voor de rechtbank te Am sterdam. Zjj zou namelijk schermen met een valse verklaring als zou zij te Praag met succes hebben deelgeno men aan een doktersexamen; de in haar bezit zijnde fotokopie zou vals zijn. Zij noemt zich volgens Duitse normen arts, doch is in ons land on bevoegd. Zij geeft toe dat zy in Duitsland bij verstek tot elf maan den gevangenisstraf werd veroor deeld wegens het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunst. „Door de krantenpublikaties wil len al mijn kredietgevers plotseling hun geld terug. Ik sta aan de rand van een afgrond. Dat alles is veroor zaakt door mijn eerste en mijn hui dige (derde) echtgenoot. „Die spamien samen en hebben een aanklacht tegen my ingediend. Ik heb niet erg veel vertrouwen meer in mannen en ik kap ermee. Met mijn tweede man ben ik precies vier maanden getrouwd geweest. Hij bleek, ondanks ingewonnen in lichtingen, en daar kwam ik pas la ter achter, een weggelopen Neder landse priester te zijn. Hij ging in eens terug naar het klooster. Met de handen in het haar zoekt Beatrice Bröcker radeloos naar een geldschieter. Boven de ingang van het door haar voor tweeduizend gul den per maand gehuurde ex-mannen klooster-voor-la te-roepingen prijkt een groot bord: „Recreatieinstituut kuurhuis dr. Grimm", En op de toe gangsdeur sinds maandag een bord je met „Praktijk gaat verder." „Ik heb voor tienduizenden guldens ge ïnvesteerd en heb voor vele tiendui zenden aan onderpand, maar ik kan mijn schuldeisers niet van de deur houden." Tijdens ons gesprek kwamen di verse cliënten voor een saunabad, massagebehandeling of een modder bad. De bejaarde moeder van me vrouw Bröcker (weduwe van een arts) helpt de clientèle, terwijl haar dochter moedeloos erbij zit. Geen en kele bankinstelling wil haar halpen. JUTPHAAS In de singej van het Johan Redeker-plantsoen is zondag avond het driejarige jongetje Frede- rik Mik uit Gorkum spelenderwijs te water geraakt en verdronken. Pogin gen om de levensgeesten weer op te wekken hebben geen resultaat gehad. De ouders hadden het kind meegeno men toen zij op familiebezoek gingen. AMSTERDAM De VARA hoeft niet voor de tweede keer haar tv-re- portage over het overlijden van de 50-jarige inwoner van Zeist, W. L. Verhagen, te rectificeren. Daar komt het vonnis op neer dat de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, gistermiddag vervroegd heeft gewe zen in het kort geding dat de ge meente Zeist over de rectificatie op 20 april jl. van de tv-reportage in de actualiteitenrubriek Achter het nieuws van 11 januari jl. tegen de VARA aanhangig had gemaakt. Mr. Stheeman verklaarde zich on bevoegd om van de vordering van Zeist kennis te nemen en hij veroor deelde de gemeente tot betaling van de gedingkosten 300). De rechtbankspresident overwoog in zijn vonnis dat hij aan het verzoek van Zeist in kort geding niet zou kunnen voldoen omdat hij krachtens artikel 289 van het wetboek van bur gerlijkrechtsvordering niet bevoegd is in het kort geding een vonnis te geven waardoor een nieuwe rechtstoestand zou ontstaan. (Van onze sociaal-economisch redactie) AMSTERDAM De regering ral binnenkort ruimte scheppen voor expe rimentele woningbouwprogramma's tot een voorlopig totaal van maximaal 800 woningen per jaar. Daarbü mag vr(j worden geëxperi menteerd met indeling, uitrusting en constructie, met nieuwe vormen voor het aaneenvoegen of opstapelen der woningen, voorzieningen ten algemene nutte en de inrichting van dc naaste omgeving. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, heeft dit hedenmiddag meegedeeld in de jubileumbijeenkomst van de vijftig jarige Nederlandse Katholieke Aanne mers- en Patroonsbond. Hij zei zich voor te stellen dat die experimenten betrekking zullen hebben op afwijkende typen en woonvormen, die niettemin, aan de woonbehoeften moeten voldoen. Daarom zullen de ex perimentele woningen ite realiseren in complexen van 10 tot 300 huizen) bin nen de haalbare financiële marge moe ten blijven. 3000 EXTRA De voorgedragen plannen zullen daar om, qua prijs, praktisch realiseerbaar moeten zijn, zodat ze na een door de overheid gesubsidieerde eerste aan- (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Katholieke Bond van Overheidspersoneel heeft in een brochure gepleit voor een „geleidelijke pensionering" om te voorkomen dat de pensioendatum, zoals thans, een sprong is „van het alles tot het niets". De KABO denkt o.m. aan geleidelijke verkorting van de werkdag, verlenging van de rustpauze, een extra vrije middag in de week en invoering van een winter- en voorjaarsvakantie. Voorts zouden voor bepaalde taken leeftijds grenzen moeten worden vastgesteld, terwijl het op den duur misschien zelfs zou kunnen komen tot een „glijdende pensioneringsgrens". Volgens de KABO wordt het voor ouderen steeds moeilijker zich by de huidige snelle ontwikke ling te handhaven. loop in de normale woningbouw een plaats kunnen krijgen. De minister zal er daarbij van uitgaan, dat de extra kosten gemiddeld 3.000 per woning zullen bedragen, waarvoor de jaarlijk se bijdrage dan met gemiddeld 200 per woning kan worden verhoogd. Voor woningwetwoningen zal tevens het be drag der rijkslening met de extra stichtingskosten worden verhoogd. BEOORDELING De plannen zullen worden beoordeeld door een adviescommissie, bestaande uit personen die niet tot het departe ment van volkshuisvesting behoren. Wel zal de commissie kunnen rekenen op hulp van een ambtelijke technische werkgroep, terwijl bij de beraadsla gingen enkele ambtenaren van 's mi nisters staf als waarnemer aanwezig zullen zijn. Gedacht is aan personen uit kringen van opdrachtgevers, architecten, bou wers, beleggers, onderzoekers en con sumenten, w.o. ook vrouwelijke des kundigen op het gebied van wonen en inrichten. LONDEN De 2494 ton metende Griekse tanker Evangelos, die van morgen na een aanvaring in het Kanaal in brand vloog, maakt zware slagzij. De bemanning heeft het schip met boten verlaten. De kapitein en twee officieren zyn aan boord ge bleven. Het schip kwam voor de Bretonse kust in dichte mist in aanvaring met de Panamese hanker World Merit Ook dit schip heeft een boot uitge zet. Later arriveerde de sleepboot Heros waardoor het gevaar voor het overige scheepvaartverkeer is verminderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11