STAKING VERLAMT PARIJS Optimisme over vredesgesprek Commentaar Ci Het Kwartet Deel openbaar vervoer stil Opnieuw op de barricaden? =j Geen taxi's en kranten Slagveld in Parijs TEGEN NOODWETTEN VAN REGERING Gevreesde betoging in Bonn rustig verlopen Luns naar in juni Egypte Weer hart in Frankrijk overgeplant ,Mars der armen' van start gegaan Aardschokken in Perzië: 40 doden Felle brand in herberg: 50 mensen gedood Akkoord over procedure Harde les het mat Nieuwe Leicls e CbiiraM Maandag 13 mei 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stantvastich ii ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Premier Pompidou van Frankrijk keerde nog zaterdag overhaast terug uit Perzië in verband met de onlusten en stakingen. De eerste maatregel was het openstellen van de Parijse universiteit, de Sorbonne. Minister Peyrefitte (On derwijs) moest zjjn eis laten vallen (zie pagina 5). POMPIDOU (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS Het openbare leven in de Franse hoofdstad was vandaag voor een groot deel verlamd. Vannacht om twaalf uur begon de algemene staking, die gedurende een etmaal dooor de drie grote vakbonden (socialistisch, katholiek en communistisch) is uitgeroepen uit solidariteit met de opstan dige studenten. Ook in de andere grote Franse steden en in de provincie was het werk overal neergelegd. Terwijl de Franse ministers en ook president De Gaulle dit weekeinde koortsachtig hebben vergaderd om een uitweg uit de impasse te vinden, leef de Parijs tussen vrees en hoop. De grote vraag, die bij het sluiten van deze editie nog niet beantwoord kon worden, was, of de demonstratie, die voor de namiddag en een deel van de avond is uitgeschi-even, en waar aan, naar verwacht werd, tienduizen den arbeiders en studenten aan zou den deelnemen, opnieuw op de barri caden eindigen zal. CHAOS Indien dit gebeurt, is de chaos niet te overzien. Het gaat dan niet meer om min of meer geïsoleerde onlusten, die revolutionaire trekken vertonen, maar om een opstand die het karakter van een revolutie draagt. Deze dag, de 13e mei van het jaar 1968, geldt misschien wel als de zwart ste blazijde in de geschiedenis van de tien jaar oude vijfde republiek. Van avond zal worden beslist of het wettig gezag in Frankrijk nog iets te beteke nen heeft, en of de straatterreur het van de redelijkheid en de democrati sche principes heeft gewonnen. Het is niet uitgesloten dat president De Gaulle als gevolg van de ontstane crisis zijn voorgenomen staatsbezoek aan Roemenië zal moeten uitstellen. Morgen zou dit moeten beginnen, maar zoals de zaken er vanmiddag voor stonden, kon het Franse staatshoofd zijn land moeilijk verlaten. De massabetoging werd gehouden tussen Plee de la Republique en de Place Denfert-Rochereau. Anders dan vorige week maandag- en vrijdag avond, toen er resp. 800 en 400 ge wonden vielen, ging de route der de monstranten over twee Seinebruggen. Om een evtenuele bestorming te voor komen, gaf hoofdcommissaris Grimaud de getergde politiemannen opdracht om twee, bij de Notre Dame gelegen overspanningen van de rivier, vrij baan te geven. ALLE SECTOREN De staking waar ook de vakbond van kantoorbedienden en die van on derwijzend personeel aan deelnamen en die als de meest ernstige geldt on der het bewind van generaal De Gaulle, heeft vrijwel alle sectoren van het openbare leven getroffen. Het openbare vervoer treinen, bussen, merto kwam tot een bijna complete stilstand. Er waren geen taxi's, geen postbestellingen, geen kranten en geen telefoonverbindingen, die moesten worden aangevraagd. De elektriciteitsvoorziening was ernstig gestoord, terwijl op de gas- en water leidingsbuizen slechts weinig druk stond. Voor de hospitalen waren spe ciale voorzieningen getroffen. DIE WEL Wat men in „de vredesstad v'-» de wereld" de kwalificatie is van pre sident De Gaulle wel heeft laten doorgaan, zijn de vanmorgen om half elf begonnen onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Noord-Viet- nam. Het Internationale Conferentie Cen trum aan de Avenue Kléber, waar hel vooroverleg wordt gehouden, was in de spookachtige Franse hoofdstad de enige plaats, waar op volle toeren werd gewerkt. Er waren enkele gene ratoren geplaatst om in geval van nood energie voor de verlichting op te kunnen wekken. Het was voor de Franse regering een erezaak de conferentie juist vandaag, op de officiële openingsdag, te laten doorgaan. De verzoenende hand, die de Franse regering naar de studenten heeft uitgestoken, is dan ook meer dan alleen een binnenlands politiek gebaar. Het gaat ook om het redden van een stuk internationaal prestige. Emoties voerden weer hoogtij in Parijs, waar studenten slag leverden tegen de politie met alles wat hun voor de handen en voeten kwam. Het was weer het trieste beeld van uit de grond gewoelde stenen, om gegooide auto's, politiemannen met grote schilden die de stra ten, zoals hier de Rue Dussac, in ware slagvelden veranderden. Na afloop het wegvoeren van van de gewonden en dit trieste beeld; gekantelde auto's, waar van de meeste geheel zijn uit gebrand. Ik geef op als nieuwe abonnee: I raam: I plaats: BONN Met een „belege ring" van de Franse ambassade eindigde zaterdag de door vele Westduitsers gevreesde betoging teden de noodwetten van mi nister Benda. De Bonner politie die het zekere voor het onzekere had genomen en de regerings wijk hermetisch had afgesloten, had niet behoeven op te treden. De autoriteiten slaakten zaterdag avond een zucht van verlichting toen de laatste met rode vlaggen getooide treinen en bussen met demonstran ten Bonn verlieten. De politie schat te het aantal demonstranten op 30.000, de leiders van de betoging meenden van 70.000. Reeds vroeg waren er tienduizen den uit alle delen van de Bonds republiek aangekomen. Uit West- BerJijn kwam een speciale Oost- duitse trein aan met merendeel linkse jongelui. Tijdens de intocht van vijf kolon- nes betogers was in de straten geer enkele politieman te zien. De politif had van te voren een route uitge stippeld, die voor alle verkeer w; afgesloten. De demonstranten tegen de „aa Hitiers noodtoestandwetten herinnt rende aanslag op de democratie weken niet van deze route af. B de universiteit probeerden studen tencabarets de burgers warm te ma ken voor de betoging, maar dezen lieten zich niet verleiden. Franse ambassade, waar geprotes- De betoging eindigde voor de teerd werd tegen het optreden van de Franse politie tegen de Parijse studenten. Rechters staken De politie sloot het gebouw her metisch af en verder dan een luid ruchtige „belegering" kwam het niet. Voor woensdag zijn nieuwe de monstraties aangekondigd. Dan zal de Bondsdag de wetten van de rege ring goedkeuren. Niet alleen de rechters zullen die dag in stakins gaan, ook de studenten en mogelijk een deel van de scholieren. Het Duitse vakverbond hield in Dortmund een eigen demonstratie tegen de regering. Ruim 15.000 ar beiders keurden het beleid van Bonn af. Enkele honderden gingen na afloop toch in Bonn demonstreren. betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit I ontvang ik een "Gouda Bouquet". I De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. Mijn naam CAÏRO Officieel wordt uit Egypte gemeld, dat de regering daar minister Luns voor een officieel driedaags bezoek heeft uitgenodigd. Het bezoek zou begin juni zijn. Van Nederlandse zijde is dit niet ont kend, maar nadere mededelingen hierover kon men nog niet doen. Het is namelijk gebruikelijk in Den Haag dat van soortgelijke officiële bezoeken pas mededeling wordt ge daan als deze volledig geregeld zijn. I ft DJAKARTA Dp plaats: 1^ inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze DJAKARTA De militaire com mandant van Groot-Djakarta, gene- -aal-majoor Amir Machmoed, heeft de sluiting gelast van ca. 20 amateur- radiozenders in Djakarta met het oog op hun „lasterlijke en beledigende opmerkingen over president Soehar- to". Negen studenten werden gear- i resteerd, maar later weer vrijgelaten. Twee bussen met ongeveer 70 Nederlandse en 10 Engelse stu- ienten, die wilden deelnemen aan le betogingen in Bonn, zijn aan le Duitse grens tegengehouden. De inzittenden van de eerste hiis hadden geweigerd hun pas af te geven. De studenten van de tweede bus kregen een uitwij- zingsstempel in hun paspoort. PARIJS Voor de derde maal is in Frankrijk een harttransplantatie uitgevoerd. In het Parijse ziekenhuis Broussais kreeg een 45-jarige priester uit Marseille het hart van een der tig-jarige man. De namen zijn niet bekendgemaakt. Prof. Charles Dubost, die als een van de beste hartchirurgen ter we reld wordt beschouwd, had de leiding van de zeven uur durende operatie. De patiënt leed aan verkalking van de kroonslagaderen. Het was de veer tiende harttransplantatie in de we reld. Er leven nog vier patiënten die een ander hart hebben gekregen: de Zuidafrikaan Philip Blaiberg, John Stuckwish en Everett Thomas in Houston en Frederick West in Lon den. WASHINGTON In Washington is gisteren de eerste manifestatie ge houden in het kader van de „mars der armen". De organisatoren zijn van plan met hun aanhangers in Washington te blijven totdat c'.e over heid doeltreffende maatregelen neemt om de armoede te bestrijden. De eerste demonstratie begon in het negergetto, dat kort na de moord op dr. Martin Luther King het toneel was van gewelddaden en brandstich ting. De betoging werd geleid door mevrouw Coretta King, de weduwe van de vermoorde negerpredikant. De grote manifestaties zullen omstreeks 20 mei beginnen als dui zenden armen uit het gehele land in Washington hun tenten zullen ~>pslaan. TEHERAN De Noordperzische >rovincie Azerbeidsjan is zaterdag- vond door drie zware aardschokken etroffen, waardoor zeker veertig •ersonen, onder wie vele vrouwen en tinderen, om het leven zijn gekomen. Je schokken deden zich voor in het tebied van Makoe dat onlangs al eni- •e malen van een aardbeving te lij- 'en heeft gehad. NIEUW DELHI In een kara- vaanherberg in een dorp 400 km van Madras zijn 50 mensen omgekomen bij een brand, die veroorzaakt werd door een olielamp. Tot de slachtoffers be hoort een aantal personen, dat een bruilofsplechtigheid bijwoonde. De bruid en een honderdtal brui loftsgasten liepen ernstige verwon dingen op. De enige deur was geblo- keerd, waardoor 38 vrouwen, twee kinderen en nog tien andere perso nen de dood vonden. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS In het Internationale Conferentie Centrum aan de Avenue Kléber is vanmorgen de vredesconferentie over Vietnam officieel geopend. Namens de Verenigde^ Staten legde Averall Harri- man een verklaring af. Voor Noord-Vietnam werd dit door Xuan Thuy gedaan. Beide onderhandelaars zetten het standpunt van hun regeringen uiteen. Vredesonderhandelingen mogen in Parijs zijn begonnen: de strijd in Vietnam gaat zo mogelijk in nog heviger mate door. Deze vluchtelin gen met een witte vlag op hun bak fiets proberen nadrukkelijk aan te tonen, dat ze niet aan de strijd deel nemen. De Vietnamees hoopt zo zijn vrouw en kind naar veiliger oorden in Saigon over te brengen. Het vooroverleg, dat als „officiële besprekingen" wordt aangeduid, is, evenals vrijdag en zaterdag, toen er enkele huishoudelijke zaken behan deld werden, in hef geheim gehouden. Zestig van de zeker 1500 in Parijs verblijvende publiciteitsvertegenwoor- digers (15 Amerikaanse, 15 Noord- vietnamese, 15 Franse en 15 van een andere nationaliteit) zyn slechts even in het gebouw toegelaten om de de legatieleden aan de conferentietafel te zien zitten. Vertalingen Van Amerikaanse zijde nemen elf vertegenwoordigers aan het overler deel, van Noordvietnamese zijde veer tien. Tolken, secretarissen en voor lichtingsambtenaren zijn in deze gc tallen inbegrepen. Beide partijen, zo is overeengeko men, mogen tot twintig personen gaan De voertaal van de Amerikaanse on derhandelaars wordt eerst in het Frans vertaald en daarna in het Viet namees. Datgene wat de Noordvletna- mezen in hun eigen taal zeggen wordt onmiddellijk in het Engels overgezet. Al met al een procedure, die nogal tijdrovend is en die op zichzelf een lange zittingsperiode voorstelt. Een officiële agenda is er niet. Per dag zal bekeken worden wat het on derwerp van de volgende zitting zal zijn. Opti Toegeven? MA bijna tien jaar gaullisme is dan de uitbarsting gekomen. Wat be gonnen was als een vrij onschuldige studentenrel eindigde (voorlopig) als een complete opstand, die ook de steun had van de belangrijkste vak bonden. Twee factoren hebben d'-ze ontwik keling in de hand gewerkt. Eén er van is de bijeenkomst van Ameri kaanse en Noordvietnamese afge vaardigden in Parijs waarop een vredesregeling voor Vietnam zal wor den besproken. De grote belangstelling voor deze conferentie en de aanwezigheid van veel buitenlandse journalisten droe gen ertoe bij, dat des te meer aan dacht aan de protesterende studenten werd besteed. Een tweede factor lijkt echter nog belangrijker. En dat is het optreden van de politie, die methoden gebruik te, welke herinneringen opriepen aan de wijze waarop de Algerijnen werden behandeld toen deze om hun vrijheid streden. Het deed het studentenverzet uit groeien tot wat het ten slotte werd en het bracht de vakbonden ertoe, van de omstandigheden gebruik te maken om hun eisen op sociaal ge bied zoveel mogelijk kracht te kun nen bijzetten. Het prestige dat de Franse president in tien jaar zorgvuldig opbouwde en dat zelfs een bekroning leek te vin den in de Vietnamconferentie, kreeg een lelijke deuk, die nog lang zicht baar zal blijven. De grootscheepse demonstratie ln Bonn stond in schrille tegenstelling tot wat in Parys gebeurde. Het is niet toevallig, dat de politie zich in de Westduitse hoofdstad op de achter grond heeft gehouden. De aanleiding tot de felle betogingen in Bonn was een geheel andere dan die, welke de onlusten in Parijs tot gevolg had. Krachtig politicverzet zou echter een even averechts resultaat hebben gehad als dat waarvan 8e Fransen getuigen waren. De grootste beproeving voor Bonn komt wellicht pas als woensdag de behandeling van de gewraakte wet op de noodtoestand opnieuw begint. Dan moet het bewijs worden gele verd, dat een „noodsituatie" niet min der krachtige argumenten in de hand kan worden gehouden dan men in Parijs (vergeefs) probeerde. Veracht uw arme familie leden niet; ze kunnen van daag of morgen plotseling rijk worden. BILLINGS In 19S7 vijfhonderd dienstweigeraars pagina Kernmerk ïmisme Zowel de Amerikanen als de Noord- vietnamezen laten zich redelijk opti mistisch uit over de uitkomst der be sprekingen. Washington zal echter be reid moeten zijn de nodige concessies te doen deze wal harde formule ring wordt overigens niet door Hanoi gebruikt, alvorens de eigenlijke vre desonderhandelingen zullen beginnen. Averall Harriman weet al precies wat hem te wachten staat. Zijn tegenspe ler, Xuan Thuy, zal de stopzetting van alle vijandelijkheden tegen Noord- Vietnam eisen. Dit geldt niet alleen beschietingen en bombardementen, maar ook het uitvoeren van verken ningsvluchten zeer belangrijk voor de Amerikaanse strijdkrachten in ver band met het beoordelen van de in filtraties, zomede het uitstrooien van propagandabiljetten( psychologische oorlogsvoering). Geeft de Amerikaanse delegatie (lees: president Johnson) hier niet aan toe, dan is de vredesconferentie bij voorbaat tot mislukken gedoemd. De Noordvietnamese gespreksleider heeft van president Ho Tsji Minh opdracht gekregen het overleg te stoppen als de Verenigde Staten weigeren op deze voorwaarde in te gaan. Het moeilijke voor Washington is, dat het geen enkele aanwijzing heeft dat ook Noord-Vietnam bereid is met zijn tegen Zuid-Vietnam gerichte ak- ties te stoppen. Infiltraties via Cam bodja en Laos, zomede over de 17e breedtegraad, zijn de laatste maanden juist sterk opgevoerd. Het doel is on- twijfeld de macht van de regering in Saigon te breken. Tegelijkertijd wil men sterke posities innemen in de ste den en op het platteland, als het tot een staakt-het-vuren komt. Om de onderhandelingen niet nog gecompliceerder te maken hebben de Amerikaanse onderhandelaars voor gesteld (en er ook doorgekregen) dat de delegatie van de tegenpartij uit sluitend uit Noordvietnamese burgers mag bestaan. Men heeft dit gedaan om te verhinderen dat vertegenwoor digers van de Nationale Bevrijdings front de politieke arm van de Vietcong op ongeoorloofde wijze aan de besprekingen kunnen deelne men. Leen Pfrommer en Kees Broekman zijn de nieuwe Nederlandse schaats- coaches voor de heren- en damesploeg. Meer gege vens daarover leest u op de sportpagina's. DE BILT Een omvangrijk gebied van lage luchtdruk strekt zioh uit van Labrador over de Oceaan en de Noordzee naar Noord-Rusland. In dit ge bied komen verschillende de pressiekernen voor. Een van deze depressies is boven het noorden van de Noordzee aan gekomen, terwyl een actieve storing van het midden van de Oceaan met tamelijk grote snel heid naar Zuid-Engeland trok. Op de nadering hiervan nam H vanmorgen de bewolking toe, waaruit in de loop van de dag op de meeste plaatsen enige re gen viel. De wind wakkerde aan, aan dc kust tot hard. Achter een andere frontale storing ruimt de wind naar westelijke richting en neemt daarbij in kracht af. In de lucht iie dan aangevoerd zal worden, komt een wisselende bewolking voor, waaruit later plaatselijk -en bui zal vallen. Het vrij koele weer houdt aan. 14 mei Zon op 4.48. onder 20.18. Maan op Z3.59. onder 5.27

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1