25 MIN. ilLIEGFJ Zwer vers de geharrewar na grens overgezet Regering bevreesd voor nieuwe overbesteding UW EIGEN VLIEGTUIG WACHT AU OP U Protest tegen arrestaties in Amersfoort winnaressen Diefstallen winkels FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Auto Vak: dorado voor monteurs Vijfmaal acht wercl historie Vliegverbod voor F-lll-a in de VS Militair uit Hontenisse bij oefening gedood PvdA betreurt de ongeregeldheden Rechtstreekse bus naar Zestienhoven PER /PERSOON 9 ZATERDAG 11 MEI 1968 Pe vrouwen en kinderen zaten uren lang op straat om te protesteren tegen de arrestaties van de zes man nen, die winkeldiefstallen hadden gepleegd. Minder longkanker bij jongeren AMSTERDAM Uit gegevens over 1966 blijkt, dat de longkan- kersterfte in de jongere leeftijdsklas sen in ons land begint af te nemen, maar bij oudere mannen nog steeds aanzienlijk stijgt. Dit zou er volgens een artikel van dr. L. Meinsma en dr. J. J. Versluys m het Nederlands tijdschrift voor ge neeskunde op kunnen duiden, dat de houding van met name jonge mannen ten opzichte van het roken sinds de jaren 50 zich sterk heeft gewijzigd. van de week Mej. G. J. de Feiter, Slotlaan 1, Oud-Zuilen; Mevr. A. van Dru- nen, Hadewychetraat 80, Alk maar; Mevr. J. E. Heyne, Hoog- landswijk 2, Drachten; Mej. I C. H. R. Suers, Emmastraat 194, 'Enschede; Mevr. J. Wiedman, Pr. Beatrixstraat 3, Maasland (Z-H). Doe óók mee aan het 3 Ster- renspel.Win óók f 100.-.Vraag uw leverancier! Hij weet er alles van! AMERSFOORT De arres taties van tweemaal drie man uit Pakistan en Perzië hebben de Amersfoortse politie donderdag en vrijdag bijzonder veel moei lijkheden opgeleverd. De zes man, die in talrijke plaatsen van ons land winkeldiefstallen heb ben gepleegd, de wisseltruc met bijzonder veel succes toepasten, en in Amersfoort werden ge arresteerd, hebben zonder dat zij het wisten, voor een schouw- sepl gezorgd, waarover heel Amersfoort vandaag nog de mond vol heeft. Donderdagmiddag werd de recherche gewaarschuwd dat drie buitenlan ders in de binnenstad in winkels de zwervers. Pas toen daar rond was dat ze op doortocht naar Frankrijk, de Luxemburgse grens mochten pas seren, werd toestemming verkregen. AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs heeft deze week een eigen stijl weten te bewaren. Ondanks het feit, dat buitenlandse financiële centra gereserveerd of lager gestemd waren, kon hier het koerspeil, onder invloed van binnen- en buitenlandse aankopen, oplo pen. Bij de internationals trad Unilever op de voorgrond van wege de mooie cijfers over het eerste kwartaal. Noch de drei ging van Russische troepen na bij de grens van Tsjechoslowa- kije, noch de politieke neder laag van de Labourregering bij de Britse gemeenteraadsver kiezingen, konden de vaste grondtoon van de effecten- markt veranderen. Er is een verscherping ingetreden terzake van de kwestie der Ionen in ons land. Het gesprek van de rege ring met de Stichting van de Arbeid is daarvan een symptoom. De over heid is doodsbenauwd, dat ons land zal vallen in de herhaling van de fouten van het kabinet-Cals-Von- deling en we een nieuwe overbeste ding tegemoet gaan. De president van de Ned. Bank heeft een paar weken geleden ook al de waarschuwende vinger opgeheven, maar desondanks gaat men voort en pleit voor een hoger loonpeil dan monetair verant woord is. De beurs ziet een en ander niet zonder enige zorg aan en hoopt, dat ditmaal de overheid een vast be leid zal voeren, dat op lange termijn is gericht en voorkomt, dat er onrijpe (Van onze auto-redacteur) AMSTERDAM Dat het garagebedrijf in deze tijd van snel toenemend autobezit niet meer zonder efficiente appara tuur kan, wil de vaktentoon stelling Auto Vak (van 13 tot en met 18 mei in de Amster damse RAI) illustreren. De garagehouder vindt er alles wat hij voor het snel repareren nodig heeft: van een een voudige schroevedraaier tot een precisie-momentsleutel toe. Hoewel in veel gevallen kostbaar in aanschaf, is het een noodzaak geworden voor het garagebedrijf zich te bedienen van goed ge reedschap. Heeft men dit niet. dar zal het onmogelijk zijn de steedr groeiende stroom auto's op behoor lijke wijze te onderhouden. Uit R Al-statistieken is gebleken dat het aantal auto's dat per jaar per garage in service is 330 be draagt. Dat wil zeggen: tweemaal zoveel als eind 1962. Hoe belangrijk verhoging van werktempo is, blijkt ook uit het feit, dat het aantal au to's sinds 'begin 1960 met 300 pro cent is gestegen, terwijl het aantal bij de Bovag aangesloten garages met slechts 30 procent omhoog ging. Auto Vak laat zien. dat de in dustrie graag met deze ontwikke ling meegaat. Ook dit jaar toont zij weer veel primeurs, die de monteur een berg werk uit handen nemen. Zo staat er bijvoorbeeld een appa raat. waarmee het mogelijk is een band van een wiel te verwijderen met evenveel gemak als waarmee men de kroonkurk van een bierfles wipt. Ook voor de doe-het-zelver is er veel te zien. Onder meer de self service auto-wasautomaat van de foto, waarmee men kan shampone- ren. afspoelen en in de was zetten. Niet direct een installatie om in het achtertuintje te plaatsen, maar wel handig voor de garagehouder, die de automobilist zelf aan het werk wil zetten. vruchten worden geplukt van de boom der welvaart. Zowel uit Europa als uit Amerika zijn de laatste tijd onze prominente aandelen weggekocht en ook deze week zag men weer de internationale orders het koerspeil beïnvloeden. Versneld Unilever trad bijzonder op de voorgrond tengevolge van de mooie cijfers van het concern over het - eerste kwartaal. De verkopen aan derden stegen met ruim vier procent, maar de winst voor belasting met circa 31 procent. Tot deze stijging hebben alle artikelengroepen bijge dragen. Het bestuur heeft ge waarschuwd, dat het niet te ver wachten is, dat de winst over het gehele jaar 1968 in hetzelfde tempo zal toenemen, maar in ieder geval blijkt uit de thans geboden cijfers, dat het Unileverconcern met zijn verspreide belangen over de hele we reld, het groeitempo versneld heeft. De koers van de cert. aand. Unile ver verbeterde deze week van 133.80 tot 141.20, ongeveer veertig punten. Het hoofdfonds zette goed in en kwam van 168 op 174.40, maar moest, onder invloed van een flauwer Amerika, gisteren terug naar 169.50. Het zou ons echter niet ver wonderen, als bij een verbetering van de stemming in Wall Street, de opgaande lijn voor ons oliefonds werd hervat, waarbij wij vooral den ken aan de mooie groeicijfers, welke onlangs gepubliceerd werden. Philips Gloeilampen lag de hele week vrij gunstig in de markt en kon zich gisteren uitstekend handhaven. Vorige week sloot men op 136.40, gisteren op 139.40, dus de •koerswinst bedroeg 12 punten. AKU was tijdelijk, met name in het avondverkeer, flink hoger genoteerd, vanwege het gerucht van een enorme Russische order, maar gisteren was de rust teruggekeerd en noteerde men 84.90, dus tien punten beter dan vorige week. Fusie Een nieuwe fusie is er in de maak, gelet op het bod, dat Elsevier heeft uitgebracht op de aand. Uitgeversmij C. Misset te Doetinchem. Het bod is aanmerkelijk hoger dan de laatste beurskoers. Elsevier biedt voor de aandelen 315 procent, terwijl de laatste notering in Misset 267 pet. bedraagt. Enige sporen van voorwe tenschap zijn misschien te zien in de voorafgaande koersstijging, maar toch was het overnamebericht voor de beurs een verrassing. De aandeel houders van Misset krijgen eerst nog een dividend van 12 pet., terwijl ze daarna het bod van 315 pet. kunnen accepteren. Ze worden in contanten uitbetaald. Weer verdwijnt een aar dig fonds uit de prijscourant! De Drukkerij De Boer heeft blij kens het jaarverslag een gunstig jaar achter de rug, want de nettowinst steeg met bijna 14 pet., de omzet met 27 pet. Voor het lopend jaar ver wacht het bestuur een goede bezet ting en de aandeelhouders krijgen over 1967 een dividend van 15 pro cent (v.j. 14). De koers der aand. ver beterde van 353 tot 357 pet. Zou De Boer ook een fusiekandidaat in de toekomst worden? De concentratie in de uitgeverswereld neemt hand over hand toe. De aand. Ver. Ned. Uitge verijen (vroeger De Spaarnestad) verbeterde deze week van 150 tot 157.50, een koerswinst van ruim'37 punten. AMSTERDAM Gisteravond om acht uur heeft de hoofdstad afscheid genomen van vijfmaal acht, het vertrouwde alarmnummer van de Amsterdamse politie. Het is zesmaal twee geworden. Na acht uur bleek duidelijk, dat de burgers niet ongevoelig zijn geweest voor de grootscheepse propaganda voor het nieuwe nummer. Velen bel den even, om zich te overtuigen, dat vijfmaal acht inderdaad geschiedenis is geworden. Vermoedelijk zijn dit dezelfde mensen, die even voelen of het waar is, als zij ergens een bordje „Nat" zien hangen. Lucas Bols geeft de aandeelhouders een onveranderd dividend van 6 per 20 nom., de beurskoers liep op met ruim 22 punten. De Amstel Brouwerij we zitten nu toch in de alcoholische sector kwam met een mooi jaarverslag. De verkopen na men toe met 10 miljoen, de bierom- zet in het binnenland met ruim elf procent. De cash flow van dit fonds is laag: 4.8, de koers der aand. steeg van 454 tot 461 pet. Er wordt 14 pet. dividend in contanten plus een agio- bonus van 10 procent uitgekeerd. Heinekens Bier groeit harder dan Amstel. ook in de koersen. Deze week klom dit fonds van 662 tot 685, maar het slot kwam docr winstne mingen op 675 pet. Verkoeling De wilde koersontwikkeling, welke we vorige week signaleerden in claims Billiton Mij is achter de rug. Er trad een behoorlijke verkoeling in en de aandelen zakten tot 159.50, maar gisteren kwam de notering weer op 161.90. Toch nog een flink koersverlies, vergeleken bij de note ring van vorige week, nl. 173.50. De aand. Ver. Machine Fabrieken deden weinig op het jaarverslag. De koers steeg even tot 177, maar duikelde gisteren terug tot 169 pet. Een flinke koerswinst behaalden de aand. Zout-Organon, vermoedelijk mede tengevolge van een beschou wing over de gunstige toekomst der chemische industrie. De notering van dit prominente aandeel steeg van 160.40 tot 168.20. De sector van ver zekeringsaandelen was ook niet on gunstig gestemd. Wij noemen AMEV (van 731 tot 748). Eerste Ned. (van 360 tot 375), R.V.S. (van 540 tot 545). Een mooie verslag bracht de Han delsveren. „Amsterdam". De suiker belangen in Ethiopië ontwikkelen zich bijzonder gunstig. Het dividend van elf procent (onv.) wordt zeer ruim verdiend en de groei van de onderneming blijkt duidelijk uit het verslag. Het is echter jammer, dat de belangen voor ongeveer driekwart in Ethiopië liggen, want dat is Afrika. De lening Bank voor Ned. Gemeen ten is er voor 150 miljoen ingegaan. Een koersagio kwam echter niet tot stand. WASHINGTON De Ameri kaanse lpchtmacht houdt sinds vrij dag weer alle F-lll-a-ge- vechtsbommenwerpers aan de grond in afwachting van de uitslag van een onderzoek naar de oorzaak van een nieuw ongeluk met een toestel van dit type. Onder het vliegverbod val len ook de in Vietnam opererende F-l 11 -a-toestellen. Het jongste onge luk met een F-lll-a, een vliegtuig met inklapbare vleugels, deed zich woensdag voor bij Las Vegas. Daar voor gingen drie van deze toestellen verloren bij vluchten vanuit Thai land. De andere werden toen enige tijd aan de grond gehouden. Australië heeft 24 van deze toestel len besteld, maar minister van de fensie Fairhall zei deze week dat hij ze niet wilde hebben zolang niet is vastgesteld dat er geen technische gebreken zijn. Twee patiënten uit inrichting gevlucht EINDHOVEN Gisteren zijn twee patiënten van de rijkspsychiatrische inrichting aan de Boschdijk te Eind hoven ontsnapt. Het zijn de 28-jarige J. N. P. en de 35-jarige H. B. Zij waren ingedeeld in categorie 1, het geen wil zeggen dat zij gevaarlijk kunnen zijn. WAARSCHUWING TEGEN PIL WASHINGTON Het Ameri kaanse orgaan, dat toezicht houdt op de geneesmiddelenindustrie, heeft be paald, dat in alle advertenties voor de pil en op alle pakjes met pillen tegen zwangerschap de waarschu wing moet staan, dat er een verband is aangetoond tussen het gebruik van via de mond ingenomen voorbehoed middelen en trombos». (Van onze correspondent) In vrijheid aan het stelen waren. De heren wer den meegenomen naar het bureau en zouden de volgende dag worden ver hoord. In de avonduren kwamen drie andere vreemdelingen aan het bu reau vragen of de politie toevallig drie van hun vrienden hadden ge zien. De recherche, die toevallig een uitstekend signalement had van drie buitenlanders die in Abcoude en drie van hun vrienden had ge pleegd, aarzelde geen moment en arresteerde ook dit drietal. Wachten In de omgeving van Barneveld, waar de heren hun kamp vier keurig onderhouden auto's, een met een Ne derlands nummerbord, de rest met Franse nummerborden hadden in gericht, zaten donderdag in de avond uren hun vrouwen en hun talrijke kroost te wachten. Toen de mannen vrijdagmorgen vroeg nog niet terug waren begreep men wel dat ze in Amersfoort moes ten zijn. Het volk, in kleurige kle dij gestoken, trok naar het hoofd bureau van politie, waar op het plein aan de Hellestraat eerst uitgebreid de maaltijd werd genoten. Vervolgens, na een bevel van een der oudsten, stond de groep op en begon luid schreeuwend de trappen van het po litiebureau te beklimmen. Boven aan gekomen, was het even stil, de dienst doende agent zag dat de kinderen en de vrouwen elkaar knepen, waarop het volkje begon te gillen en riep dat de zes man vrij moesten komen. Op het hoofdbureau hielden de kopstukken intussen beraad. Het was duidelijk dat uit deze arrestanten geen goed Hollands woord was te kragen en men begreep ook, dat, mocht tot een vervolging worden overgegaan, men ook de dertig vrou wen en kinderen de kost zou moeten geven. Oproerig Intussen bleef het volkje voor het bureau oproerig. Inderhaast werd een tolk gevonden die de vreemde lingen vertelde dat ze rustig moes ten wachten. Er werd gepraat over uitwijzing naar het buitenland, en zolang moesten de moeders en de kinderen maar bij Ifoun auto's op het plein gaan zitten. Telefoontjes met de justitie in Den Haag leerden de Amersfoortse po litie dat er geen vervolging zou wor den ingesteld. Er werd over en weer gebeld over uitwijzing naar België, waar de vreemdelingen ook over de grens waren gekomen, maar in eerste instantie voelde België niets voor Om vier uur werden de zes man in vrijheid gesteld. Ze kregen ook de ƒ2000 die de politie van hen in beslag had genomen. Er werd geen vervolging ingesteld, dus moest het geld weer terug naar de „rechtma tige" eigenaar. De politie wist zeker dat het afkomstig was van de wis seltrucs. Nadat de vier auto's met benzine waren gevuld ging het op Eysden bij Maastricht aan. Twee auto's met po litiemannen gingen mee tot aan de grens. De staf op het hoofdbureau was verlost van een stel arrestanten, over wie de recherche zei: „Voor ons hoeven ze nooit meer in Amersfoort te komen". DEN HAAG De twintigjarige dienstplichtig korporaal A. M. van Meelen uit Hontenisse is donderdag middag om het leven gekomen bij een oefening van het 103 verken ningsbataljon bij Hameien in West-Duitsland. Hij raakte bekneld bij het draaien van het kanon van een tank. AMSTERDAM De federatieraad van de Partij van de Arbeid te Amsterdam heeft zijn spijt betuigd over de ongeregeldheden die zich tij dens de 1-meibijeenkomst van d«s partij hebben voorgedaan. De federa tie Amsterdam zal blijven instaan voer de partij vernieuwing met als uitgangspunt het congresbesluit van november 1966. Zij hoopt op samen werking met progressieve groeperin gen, zoals D'66, PSP en radicalen. Een wanhopige vrouw met een kind op de arm op het plein voor het Amersfoortse politiebureau. Noteert m voor een rondvlucht Bij voorkeur op: woonpl.: Indien k anderen meeneemt, kier invullen: Ma ochtend middag Di Wo Do Vr Za Op.zondag wordt niet gevlogen. Ik.heb reeds betaald per: giro HOE EN WAT -- 1 geor Luchthaven Rotterdam en zijn alléén v abonnee*. Ata het kan l.vjn. da afatend I* MJ graag bereid een rondvlucht boven uw woonplaat* te maken. Da „Caaana" la een 4-peraoon* vliegtuig, zodat ar 1 paaaaglara tag*lijk ma* kunnen. Op het vliegveld Ie een gezellig reataurant, van waaruit u het komen an gaan van de vliegtuigen van dichtbij kunt bewonderan. U kunt er ook alle Inlichtingen over lijndiensten enz. krijgen. Aan het eind van de vfadrt wordt a ate herinnering een Oorkonde ven Luchtdoop over handigd. ledera maandag worden de Inetapkaerten voor de komende vluchten verzonden, wanneer uw betaling door de krant ontvangen la. U wordt natuurlijk zoveel mogelijk op de ge wenste morgen of middag Ingedeeld. Betaling per giro of kontant bij hat bureau van de krant. Al ruim honderd abonnees van de Kwartet-bladen hebben zich ingeschreven voor onze rondvluchten vanaf het vlieg veld Zestienhoven. En nog steeds komen er nieuwe aan meldingen binnen. Het motto ,,Het Kwartet geeft u vleugels" blijkt te zijn aangeslagen. Vol gende week hopen wij met on ze eerste 25 minuten durende vlucht te starten. De NLS- Piper en -Cessna zijn al gere serveerd voor de eerste deel nemers. Wanneer ook u belangstelling mocht hebben, wel, vult u dan even de bon in, die u elders in deze krant vindt. U kunt daar precies op aange ven, welke dag u het best schikt. Zodra u de 27,50 hebt betaald, ont vangt u dan de instapkaart, een „vrijbrief" voor een interessante vlucht naar waar u maar wilt. Voor degenen, die niet weten hoe zij op Zestienhoven komen het vol gende: van maandag tot en met vrijdag brengt bus 33 u er elk uur «=t van 6.30 tot 18.30 uur rechtstreeks naar toe (op zaterdag van 9.35 tot 16.35 uur). De bussen vertrekken van het centraal station in Rotterdam. Let u er echter wel op, dat u niet in de verkeerde bus stapt: dezelfde bus 33 rijdt namelijk ook naar Overschie en onderhoudt slechts eenmaal per uur de verbinding met Zestienhoven. Terug kunt u van maandag tot en met vrijdag met dezelfde bus van 7 tot 19 uur (ook weer elk uur) en zaterdags van 10 tot 17 uur. Natuurlijk kunt u ook de KLM-bus ïemen, die van het KLM-kantoor aan de Coolsingel naar Zestienhoven rijdt. Tot straks dan maar op het vlieg veld? U weet het: uw eigen vliegtuig en uw eigen vlieger staan gereed!

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9