Formaliteiten vertragen het vredesgesprek niet ft! JUS aardgas voor warmte Johnny Halliday uitgewezen Engeland versterkt NAY0 - strijdmacht Parijse studenten eisen heropening Sorbonne Lonen Voor sportieve aktieve mensen Chinese wijk Cliolon werd zwaar bestookt Maandag beginnen onderhandelingen Brits aanbod in Brussel Na overgang naar pinksterbeweging ontslagi en Mis in Spanje voor Hitier Militairen kregen geen bier Kamervragen over explosie in Krimpen de kraan voor het water, de knop voor het licht want: in holland brengt een buis de warmte bij u thuis Bij frontale botsing tien gewonden Ruzies leiden tot ondergang van school liefhebbers Drents Bntaljon? 7 ZATERDAG 11 MEI 1968 t (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS Pas maandag zullen de hoofdonderhandelaars: Averell Harriman voor de Verenigde Staten en Xoean Thoey voor Noord-Vietnam, elkaar voor het eerst ont- moeten op de in de Franse hoofdstad begonnen vredesconferentie. Cyrus Vance, de rechterhand van de Amerikaanse onderhandelaar, Ave- I «II Harriman, staat de pers te woord nadat de Amerikanen een eerste ge- rprek hadden gehad met de Noord- vietnamese delegatie in de Franse hoofdstad. Wat men vanmorgen en ook gisteren heeft gedaan in het In ternationale conferentie centrum aan de Avenue Kleber, is het regelen van technische en pro- cedurekwesties. Van beide zij den namen de plaatsvervangende gemachtigden aan deze bespre kingen deel, te weten Cyrus Van ce en Ha Van Lau. Waarnemers In Parijs hebben niet de indruk dat er nu reeds pietluttig heden in de vorm van formaliteiten aan de orde zijn gebracht om de eigenlijke onderhandelingen te ver tragen. Hoewel het duidelijk is dat het de Noordvietnamezen zijn, die alle proto collaire zaken stipt geregeld willen zien, doet men er niet langer over dan noodzakelijk is. In de naoorlogse ge schiedenis zijn er conferenties genoeg aan te wijzen, die pas na weken of zelfs maanden van gesprek en gezeur eindelijk konden beginnen. Aan publiciteitsvertegenwoordigers zijn er zoveel mensen van de oevers van de Potomac naar die van de Seine overgeplaatst, dat men zich afvraagt, of er in Washington nog journalisten van enige importantie over zijn. De New York Times zit met dertig man op het vinkentouw, de NBC en CBS, die direkte televisieverbindingen via een aardsatelliet liet verzorgen, beide met ongeveer vijftien man. Van de chef van de NBC is het decreet af komstig dat er voorlopig wel weinig nieuws zal zijn, maar dat elke regel uit Parijs goud waard is. Dit in verband met het belang dat in de Verenigde Staten aan de vredesonderhandelingen wordt gehecht en dat vergeleken zal moeten worden met dat van de capi tulatie van Duitsland en Japan. BRUSSEL De derde Britse divisie, de speciale door de lucht vervoerbare legereen heid, die door Engeland werd aangehouden voor noodtoestan den in voormalige Britse ge bieden ten oosten van Suez, in totaal ongeveer 20.000 man om vattend, is ter beschikking van de NAVO gesteld. Tot deze een heid behoren o.m. drie infante riebrigades en drie bataljons parachutisten. Deze mededeling heeft de Britse minister van defensie, Dennis Healy, gisteren gedaan op een vergadering van NAVO-defensie-ministers in Brussel. Daarnaast heeft de Britse be windsman twee vliegdekschepen aan geboden. Tevens heeft hij toegezegd, I dat, gezien de Russische belangstel ling voor het Middellandse Zeege bied, twee Britse fregatten in de Middellandse Zee zullen bjijven pa trouilleren. De door de Britse mi nister opgesomde maatregelen ten behoeve van de NAVO kosten de Brit ten 4,5 miljoen gulden. De Nederlandse minister van de fensie, W. den Toom, noemde het Britse aanbod het belangrijkste dat op de bijeenkomst ter tafel is gekomen. Hij toonde zich verheugd over de toezegging, de eerder aangekondigde terugtrekking uit de Middellandse Zee van twee fregatten, ongedaan te maken. De NAVO-ministers van defensie hebben de houding van Engeland bij zonder op prijs gesteld en minister Den Toom sprak van een gunstige ontwikkeling temeer daar minister Healy aan vroeger gedane uitspra ken, dat Engeland, ondanks de ver mindering van zijn strijdkrachten in Europa, er toch zorg voor zou dragen dat de NAVO niet zal overgaan tot de blijven. De ministers hebben op de bijeen komst zich achter de aanbeveling gesteld van de nucleaire planning groep, die op 18 en 19 april in Den Haag bijeen is geweest. Dit betekent, dat de NAVO niet zal overgaan tot de aanleg van een anti-raket-raket- systeem in Europa. De groep was tij dens de Haagse bijeenkomst unaniem van oordeel, dat de Europese NA- VO-landen zo'n stelsel niet alleen niet zouden kunnen bekostigen, maar dat het ook niet doeltreffend kan zijn. De vergelijking gaat in zoverre mank dat van de Amerikanen dit keer de eerste concessies worden verwacht. Willen de besprekingen vruchtbaar zyn, wat wil zeggen dat zy de basis voor de vrede vormen, dan zal Wash ington moeten beginnen met stopzet ting van de beschietingen van en de bombardementen op Noord-Vietnam. De Noordvietnamese delegatie, die evenals de Amerikaanse uit een zestal onderhandelaars bestaat en voor de rest uit administratieve en technische functionarissen (de laatsten verzorgen de zo belangrijke verbindingen met Hanoi), vindt het hotel Lutétia, waar zij onderdak heeft gezocht, bij nader inzien toch noet representatief gènoeg. Men wil naar een ander hotel, het liefst naar een kasteeltje achteraf, waar men zich in gezamenlijk verband kan afzonderen. Om niet de schijn te wekken dat de Franse regering te veel medewerking verleent en daarom partijdig genoemd zou kunnen worden, heeft Xoean Thoey een aanbod van het ministerie van buitenlandse zaken afgeslagen om een aantal auto's beschikbaar te stel len. Voor het vervoer van de delega tieleden zijn gisteren zeven wagens gekocht, die na afloop van de onder handelingen naar Hanoi zullen ver huizen. (Vervolg van pag. 1) De regering zal in de komende nota enkele suggesties van het bedrijfsle ven over de aanpak van de werk loosheid overnemen. Die suggesties betreffen: omscholing van ar beidskrachten en het bevorderen van de mobiliteit van de beroepsbevol king. Verder zullen in de werk- loosheidsgebieden enkele financiële maatregelen genomen worden, echter bij lange na niet tot het bedrag dat de heer Kloos nodig acht: een half miljard. De regering is het met het be drijfsleven eens dat er in Nederland sprake is van structurele werk loosheid. De werknemersorganisaties eisen een grondiger aanpak van dit probleem, onder meer herscholing. Daarmee is veel kapitaal gemoeid. Naast het feit dat de vrije loonpoli tiek door de regeringsmaatregel om zeep wordt geholpen, speelt nog het feit, dat werknemers van langlopende cao's (538.000 personen) en die van de reeds ingediende cao's (waarvan een deel al is goedgekeurd (755.000 perso nen) de buit al binnen hebben. Het zou in de bedoeling liggen deze cao's volgend jaar weer met de nu door de maatregel getfoffen werknemers ge lijk te trekken door verlenging van contracten. Voor ongeveer 600.000 personen is nog geen cao ingediend. Over andere inkomens is niet gesproken, zei minister Roolvink. Dat zou aan de orde moeten komen bij een eventuele winstdelingsregeling. De heer Kloos vond echter dat een loonmaatregel alleen maar een verschuiving in het inkomenspatroon tot gevolg heeft ten gunste van de ondernemers. Bastion van de Vietcong in Saigon HATTEM De heer J. Frijlink, acht jaar werkzaam als onderwijzer aan de christelijk-nationale Van Heemstraschool, is per 1 augustus ontslagen. De onderwijzer, die van de gere formeerde kerk naar de pinksterbe weging is overgegaan, had het schoolbestuur meegedeeld dat hij zoals de statuten willen de „drie formulieren van enigheid" niet meer kon onderschrijven, omdat hij be paalde onderdelen in strijd acht met oe Bijbel. .Het schoolbestuur wenst hierover niet met de heer Frijlink van ge nachten te wisselen en heeft hem thans ontslagen. Een aantal ouders, oie de (geziene) onderwijzer willen handhaven, hebben een protest vergadering belegd. SAIGON De Chinese wijk Cholon in Saigon, waar Viet- congstrijders zich verschuilen, is gisteren voor een groot deel verwoest. Amerikaanse bommen werpers en artillerie hebben gisteren deze wijk met bommen bestookt. Er ontstonden grote branden. Rijen huizen, krotten en kleine winkels werden ver woest. Ondanks deze krachtige actie zijn de Amerikanen er niet in geslaagd de Vietcongstrijders uit deze wijk te verjagen. Het Zuidvietnamese Nationale Be vrijdingsfront maakte gisteren be kend, dat de vier in Saigon neer geschoten buitenlandse journalisten niet door de Vietcongstrijders zijn gedood, maar door „Amerikaanse marionetten". Volgens het Front hadden deze dit gedaan om andere journalisten schrik aan te jagen. De vier verslaggevers, twee van het persbureau Reuter, een van de Australische Associated Press en een van Time-Life, werden dood geschoten toen zij zich zondag in het strijdgebied van de Vietcong en de Zuidvietnamese politie waagden. Een vijfde journalist kon ontsnappen. In de door Radio-Hanoi omgeroe pen verklaring wordt gezegd, dat de Zuidvietnamese regering de vier mannen heeft laten doden om haat te zaaien. Volgens Japanse ^kranten heeft ra dio-Hanoi omgeroepen dat strijd krachten van het Bevrijdingsfront donderdag een Amerikaanse tankboot in de Mekong-delta tot zinken heb ben gebracht en dat daarbij 300 Amerikanen om het leven zijn geko men. Het schip was in de grond ge boord in de rivier de Bali, een van de zijrivieren van de Mekong. Het water zag rood van het bloed van de Ame rikanen, aldus radio-Hanoi. MADRID/BONN Driehondend Spaanse, nazigezinden hebben giste ren in een Madrileense rooms-katho- Iieke kerk een mis bijgewoond voor Adolf Hitler. Na de plechtigheid klonken buiten de kerk „Heil Hit- ler"-kreten. Voorts werden bidpren tjes rondgedeeld ter gelegenheid van ide 23e verjaardag van Hitiers dood. Vorige maand is in een andere Ma drileense kerk een mis opgedragen voor Mussolini. Adolf von Thadden heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat het volmaakt verkeerd is, zijn natio- naal-democratische partij nazi of ne- o-nazi te noemen. „Ik heb dezelfde voornaam als Hitier, maar daar houdt het dan ook mee op". De NPD is van plan de leden, die haar reputatie schaden, eruit te zet ten. „Wij zijn een democratische par tij. De NSDAP was een autoritaire partij, die tot doel had de democratie onder de voet te lopen," aldus Von Thadden. Wel liet hij er geen twijfel over bestaan, dat zijn partij nationa listisch is. „Het recht van het Duitse volk, zijn gehele land volgens de grenzen van 1937 op te eisen, is nog steeds van kracht." Vóór Hoepla-uitzending DEN HAAG Bij het onderzoek van de Koninklijke Marechaussee is niet komen vast te staan, dat leden van een tv-ploeg van de VPRO, die in een trein van Amsterdam naar Utrecht militairen hadden geïnter viewd over de militaire dienst, aan deze militairen bier hebben verstrekt. Dit interview werd in de uitzen ding van „Hoepla" op 23 november uitgezonden en gaf het lid van de Tweede Kamer mevrouw G. V. van Someren-Downer (lib.) aanleiding tot het maken van opmerkingen in de Tweede Kamer over de mogelijkheid dat de militairen voor het interview op kosten van de tv-ploeg bier zou den hebben gedronken. Ook gaf dit interview het Twee de-Kamerlid drs. J. van den Doel (soc.) aanleiding tot de schriftelijke vraag aan de minister van defensie of de betrokken militairen voor hun optreden gestraft waren. Minister Den Toom heeft hier ontkennend op geantwoord. Bliksemactie: f 15.300 KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Uit de Tweede Kamer zijn vragen aan de ministers Roolvink en Beer- nink gesteld over de explosie die woensdagnacht grote verwoestingen aanrichtte in en bij het nieuwe win kelcentrum in Krimpen aan den IJs- sel. Mevrouw mr. H. Singcr-Dekker (soc.) vraagt de bewindslieden een onderzoek te laten instellen naar de oorzaak. Ook wil zij weten of, en zo ja welke maatregelen kunnen worden genomen om ongelukken als deze te voorkomen. Zij denkt aan richtlijnen van arbeids- en veiligheidsinspectie met betrekking tot het verlenen van vergunningen. (Zoals gemeld deed de ontploffing zich voor in een lunch room waar enkele propaangasfles- sen lagen. Vermoedelijk is een lek in de leiding ontstaan - Red.) Intussen is gisteravond in Krimpen een bliksemactie gehouden voor de mensen die schade hebben welke niet wordt vergoed. In enkele uren tijd werd 15.300 opgehaald, wat gemid deld een gulden per inwoner is. De initiatiefnemers zijn bijzonder tevre den met dit resultaat. Zo kwam ie mand die onbekend wenst te blijven ƒ300 brengen in het raadhuis, waar de collecte werd geteld. Publikatie van de N.V. Nederlandse Gasunie (Vervolg van pag. 1) Vannacht omstreeks één uur her haalde zich hetzelfde verschijnsel als gisteren, eergisteren, de dag daar voor enz. Verreweg het grootste deel van de betogers ging naar huis; de rest bleef razend en tirend achter. Bij de Sorbonne gingen drie- tot vierduizend demonstranten op straat zitten, luid schreeuwend om de her opening van de Sorbonne. De straatschenners onder hen be gonnen de politie te bekogelen met stenen, dakpannen en uit het trottoir geslagen stukken asfalt. De gehelmde politiemannen schoten daarop traangasgranaten naar de joe lende menigte. Ze voerden ook char ges uit om straten en pleinen schoon te vegen. De hel leek enkele uren later los te barsten. Evenals maandagavond, toen ETTEN-LEUR Tijdens een fron tale botsing tussen een bus en een personenwagen op de E10 weg tus sen Breda en Antwerpen ter hoogte van Rijsbergen zijn gistermorgen on geveer tien mensen gewond geraakt van wie drie ernstig. Een uit de richting België komende personenwagen van het Amerikaanse leger uit Duitsland raakte door nog onbekende oorzaak in een slip en kwam op de linker weghelft. Een juist van de andere kant naderende lijnbus, die een geregelde dienst on derhoudt tussen Breda en Antwer pen. greep de auto en belandde ver- volgens frontaal tegen een boom. Zeer ernstig gewond werd de chauf feur van de Amerikaanse wagen, die totaal werd vernield. Door de fronta le botsing werden twee buspassagiers ernstig gewond. De overige inzitten den liepen vrijwel allemaal minder ernstige verwondingen op. De chauf feur van de bus zelf bleef ongedeerd, ondanks het feit dat hij uit zijn cabi ne moest worden bevrijd. JAOENDE Drie uur voor het begin van een voorstelling, die hij zou geven, is de Franse popplaire zanger Johnny Halliday gisteren uit Kameroen gezet. Hij zou de zaakgelastigde van de Centraalafrikaanse Republiek een klap hebben gegeven. Zijn lezing van het voorval was, dat in het hotel, waar hy met zijn musici logeerde, iemand in de 'hal onaangename opmerkingen over de Franse jongelui had gemaakt, kennelijk omdat zy lange haren hadden. De onbekende viel Halliday aan, waarby hij zijn overhemd had gescheurd De zanger verzekerde, dat hij niet had geslagen. Verscheidene ooggetuigen hebben echter verklaard, dat Johnny de diplomaat wel degelijk een klap heeft gegeven. er ruim zeshonderd mensen werden gewond, onder wie driehonderd poli tiemannen, werden van auto's en an dere particuliere eigendommen barri cades opgericht. Hier en daar werd brand gesticht, terwijl winkelruit na winkelruit sneuvelde. SIRENES By het aanbreken van de dag was de orde nog steeds niet hersteld. Met loeiende sirenes reden ambulance- en politieauto's door de straten. De ont wakende Paryzenaars wisten niet wat ze hoorden en zagen. De studentenrelletjes, die nu al een week duren, beginnen de Franse auto riteiten flink te vervelen. De meeste betogers hebben nog nooit een univer siteit van binnen gezien. Ook gister avond en vannacht namen weer veel middelbare scholieren en arbeiders aan de straatterreur deel. De ziel van de betogingen is de links georiënteerde studentenbond UNEF, die bijstand krijgt van trotzkis- tische, pro-Chinese en pro-Cubaanse verbanden. Ook de communistische vakbonden blazen hun partijen mee (Frankrijk heeft de grootste commu nistische partij in West-Europa) zo mede linkse docentenverenigingen. OPEN Donderdag leek het er even op dat het geschil tussen UNEF en de autori teiten was bijgelegd. De minister van onderwijs. Peyrefitte, had de avond tevoren in het parlement aangekon digd dat de Sorbonne en de universi teit van Nanterres geopend zouden worden, als de rust onder de studen ten was hersteld. De deuren van de Sorbonne bleven echter op het laatste moment gesloten, toen de vice-voorzitter van de UNEF, Jack Sauvegaud, opdracht gaf de uni versiteitsgebouwen „voor altijd" te be zetten zodra de opening een feit zou zijn. Behalve onderwijsvormingen, waar aan intussen wordt gewerkt, eisen de j studenten onmiddelijke heropening \linnV VPl 11110 'llflll van de Sorbonne en terugtrekking van l CU IltL OKAlb de sterke politiemacht uit het Quar- tier Latin. Ook wensen ze dat alle gearresteer de belhamels (van de duizend gearres teerden zaten er gisteren nog onge veer vijftig vast) vrijuit gaan, terwijl aan de reeds veroordeelden (vier), die straffen van twee tot vijf maanden kregen opgelegd wegens gebruik van geweld tegen ambtenaren in functie, amnestie wordt verleend. DINSDAG Voor dinsdag hebben de studenten grootscheepse betogingen aangekon digd in een aantal Franse steden. Twee grote vakbonden, de onder communistische leiding staande CGT en de christelijke DFDT, zullen hier aan meewerken. In een gemeenschappelijk commu niqué van studenten en vakbonds leden wordt gezegd, dat de politie- onderdrukking tegen studenten en leerkrachten de verontwaardiging heeft gewekt van arbeiders tegen de regering. Beider protest gaat ook uit tegen de economische politiek van de regering en tegen de aantasting van de vrijheid der vakbeweging. Het socialistische vakverbond For ce Ouvrière heeft aangekondigd, niet aan de betogingen te zullen mee doen. (Van onze onderwijsredactie) MEPPEL De r.k. Sint-Stepha- nusschool zal met ingang van het nieuwe schooljaar (10 augustus) wor den opgeheven wegens grote terug loop van het aantal leerlingen door de slechte verstandhouding tussen het onderwijzend personeel. De kinderen waren meermalen ge tuige van onverkwikkelijke ruzies, zelfs in de klas. De Sint-Stephanus- school wordt nog slechts bezocht door 41 leerlingen, terwijl er aan het begin van het schooljaar 128 waren. Zestig kinderen zijn door de ouders overgeplaatst naar hervorm de scholen, tien naar gereformeerde en twaalf naar openbare, vijf kin deren worden nog thuisgehouden. De vier leerkrachten zijn ontsla gen. In het najaar komt een nieuwe r.k. lagere school gereed, waardoor het r.k. onderwijs in Meppel wellicht nieuw leven kan worden ingebla zen. Wie behoorden tijdens de politio nele acties in Indonesië tot het zoge naamde Drentse bataljon van het le Regiment Infanterie? Majoor J. Mo- lema te Assen is druk bezig adressen te verzamelen voor een 21 september te houden reünie. Hij vroeg deze oproep te plaatsen omdat wellicht vele Drentenaren in middels hun provincie hebben verla ten. Het bataljon, dat in 1945 in Zuidla ren werd geformeerd, vertrok 2 janu ari 1946 naar Soerabaja. In septem ber 1918 kwam het bataljon naar ons land terug. Opgave voor de reünie in de Adolf van Nassaukazerne te Zuidlaren is mogelijk bij het secretariaat (De heer S. Doorn, Witterstraat 144 As sen—tel. 05920 - 4821).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7