Eindelijk een bloemetje op het balkon PUZZEL VAN DE WEEK Schrijvers spreken u toe ZATERDAG 11 MEI 1968 VAN BLOEM'EN PLANT Soms vraag je je wel eens af of aan al die saaie gevels in de steden niet wat meer ge daan kan worden. Wie wel eens in de tomervakantie in Zwitserland de stad Bern heeft be- locht, zal begrijpen wat we bedoelen, want déar is men al uiterst vinding rijk wat de gevel- I Versiering betreft. En als u via het i Schwarzwald naar Zwitserland reist, zouden we u willen j raden even de Schwarzwald- hochstrasse te ver laten en naar het Horp Saasbachwal- J 'den te rijden. Daar vindt u de prach tige vakbouwhuizen stuk voor stuk weelderig met bloembakken getooid en daardoor verwierf dit plaatsje dan ook de naam „bloe- mendorp". Ga ln elk geval in uw eigen land naar markt en kwekerij' gommige steden hebben ook een speciale geraniummarkt. Den Haag begon er het vorig jaar mee en dit jaar op 18 mei zal het op bet Lange Voorhout opnieuw 10'n bloemenfeest zijn, georga niseerd door de Koninklijke Ne derlandse Mij voor tuinbouw en plantkunde. Daar kunnen we ons liten voorlichten over keuze van kikken en beplantingscombi naties en het blijft heus niet al- Ittn by geraniums. Het kind moet een naam hebben, maar al het kleurige, fleurige zomergoed I» er te vinden! Mogelijkheden Bekijkt u uw balkonnetje eens goed. Hangt u alleen een of twee bakken aan de balustrade of zet Balkongetooid met bloembak ken, die gevuld uerden met staande en hanggeraniums, afri kanen en ageralums. Maar had er ook nog niet iets fleurigs aan tussenmuren en gevel kunnen hangen? u ook een paar potten tegen de gevel naast raam en deur? En hoe denkt u over de versiering van het muurtje dat uw balkon van de buren scheidt? Wist u ei genlijk wel hoeveel mogelijkhe den zo'n balkon te bieden heeft? Is het te winderig, breng dan tentlinnen of plastic tegen de spijlen aan en kies vooral dan geen hoge groeiers. Bakken van asbest-cement zijn het meest weeribestendig en zijn er tegenwoordig, behalve in grijs, ook in wit Een bezwaar is het dat ze geen gaten in de bodem hebben, waardoor planten in een natte zomer wel eens van het goede te veel krijgen. We hebben zelf door een steenhouwer gaten in de bodem laten boren en mis schien heeft een kennis wel even een elektrische steenbcor voor u te leen. Het komt uw planten ten goede! Die gaten bedekt u met potscherven met de bolle kant omhoog en daarop brengt u goe de potgrond aan (met keur van het Proefstation Aalsmeer), bij elke zaadhandel verkrijgbaar. Bent u in de gelegenheid zelf grond klaar te maken, neem dan bladaarde, wat turfmolm, scherp zand en wat oude koemest (ook droog verkrijgbaar), maar neem bij voorkeur geen tuinaarde. Met pot en el Geraniums en fuchsia's kunt u met pot en al ingraven, het zaai goed planten we zo mogelijk met een flinke kluit, waardoor de groei niet stagneert. Ditzelfde geldt voor bloempotten van een oor voorzien, die u aan tussen muur of gevel ophangt. Een aar dige oplossing is ook het ophan gen van een plasticbuis, waarin u enkele gaten knipt. De buis vult u met turfmolm of spaghnem (veenmos), steeks de plantjes er horizontaal in en houdt de zaak goed vochtig, met eens per week vloeibare kamerplantenmest Binnen een week is het dan één bloemenzuil geworden. Denk aan de kleur van uw ge vel en gebruik contrasterende bloemen. Speel met blauw, geel, rood en wit, met lila of violet, ro- s en crème. Combineer recht opstaande planten met hangende soorten en hebt u er de gelegen heid voor, pas en meet dan op de plaats waar u ze koopt! A. C. MULLER-IDZERDA De propaganda voor het boek heeft In Parijs een nieuwe vorm gevonden. In een aantal Parijse boekwinkels kan men zijn keus bepalen na een uiteen zetting van de auteur over zijn geesteskind te hebben aangehoord. De winkelier kan namelijk een platenspeler inschakelen, waarna op een single de schrijver over zichzelf en over zijn boek spreekt. De belangstellende aspirant-koper luistert ongestoord met een koptelefoon. Natuurlijk moet men wel in aanmerking nemen, dat de auteur in de regel niet geneigd zal zijn scherpe kritiek op zichzelf uit te oefenenl Wie echter een indruk wil krijgen van het boek, de persoonlijkheid van de auteur, wordt allicht wat wijzer van deze mondelinge toelichting. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. bijwoord, 3. Surinaamse pad, 7. overal, 10. munt in Zwitserland, 12. steengruis, 15. foefje (Ind.), 17. plaats in Over., legen, 24. voornaamw., 26. ruiterfeest van cowboys, 28. oude lengte- 18. muzieknoot, 19. huisdier, 20. telwoord, 22. onderricht, 23. afge legen, 24. voornaamw., 26. ruiterfeest van cowboys, 28. oude lengte maat, 29. koel, 31. kanteel, 33. welaan, 34.geit, 36. landbouwwerk tuig, 37. begrip, 40. insekt, 41. Gedeputeerde Staten (afk.), 43. ver- stoteling, 45. deel van een ontkenning (Fr.), 46. hoofddeksel, 47. kleinigheid, 48. hoofddeksel, 50. slaapt men op, 51. voorvoegsel, 53. oude lap, 55. rivier in Rusland, 57. slot, 60. latwerk, 61. vreem de munt, 62. twijg, 63. boom. Verticaal: 1. vogel, 2. flambouw, 4. ter nagedachtenis (afk. Lat.), 5. badplaats in Frankrijk aan de voet van de Pyreneeën, 6. Franse vlaktemaat, 7. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 8. tussenzetsel, 9. voorzetsel, 11. tweetal, 13. putemmertje, 14. halsdoek, 16. luite nant (afk.), 18. stad in Mexico, 21. ontkenning (Eng.), 22. soort van kabeljauw, 23. turfland, 24. gewicht (afk.), 25. vordering, 27. beest, 29. oprecht, eerlijk, 30. snoer van een hengel, 32. plaats in Gelderl., 33. vast deel van een boom, 35. deel van het gelaat, 38. niet gesloten, 39. boom, 41. water in Friesl., 42. onderworpen, 44. koemestvocht, 46. vrucht, 47. kathedraal, 47. gestolen buit, 50. bank noot (afk.), 52. honingbij, 54. buitenhaven, 56. bijl, 57. dam langs een water, 58. welaan, 59. lidwoord (Fr.). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. schommelstoel, 11. teen, 12. Alda, 13. iet, 14. kroon, 17. met, 18. el, 19. Lienden, 21. ne, 22. tel-, 23. gek, 25. leg, 26. aat, 28. tra, 30. Geleen, 31. oneens, 32. ter, 33. tol, 35. Let, 37. rem, 39. kin, 41. af, 43. nadelig, 46. er, 47. tap, 49. kanon, 50. ara, 51. Asen, 53. Elia, 54. terleengeving. Vert. 1. stiel, 2, ceel, 3. het, 4. on, 5. mare, 6. lood, 7. ta, 8. olm, 9. eden, 10. latei, 14. kil 15. onna, 16. neg, 19. legeren, 20. netelig, 22. teler, 24. kreen, 26. Let, 26. ant, 27. tol, 29. ant, 34. oren, 36. patat, 38. mak, 39. kin, 40. graag, 42. fase, 44. dame, 45. long, 46. Erin, 48. per, 50. Ali, 52. nl, 53. 'V' INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,-. x\-x*;-x;y 'IVOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR -iWiSi D E DÉ J Zij was natuurlijk meer dan boos geweest; het toch al zo'n verantwoording zo'n meisje alleen op te voeden, vooral als kinderloze weduwe zonder ervaring met jonge mensen. Noldie was het kind van haar broer, die in Surina me werkzaam was. Noldie was daar ook geboren, maar haar moeder was jong gestorven en de vader kon toen zijn enig kind niet langer bij zich houden. Zij was nog wel een tijd ergens op een kostschool geweest, maar nu was zij al een paar jaar hier bij haar tante in Holland. Maar is uw nichtje eigenlijk niet te jong om uit te gaan met jongens? vroeg Queeny op haar langzame Engelse manier. Er trok een lichte blos naar het blanke gelaat van de oudere vrouw. Ja, zo moet u het ook niet opvatten. Noldie houdt er geen jongen op na, ik zou willen zeggen; juist niet, maar met meisjes kan zij het helemaal niet vinden, zij is... nee, niet ruw, maarerg wild, erg speels, helemaal geen jongedame. Nu wij hier buiten wonen gaat zij weleena roeien of zeilen met een buurjongen, niet om die jongen zélf zozeer als om zijn sportiviteit, hij kan goed roeien en zeilen. Zij geeft werkelijk niets om hem, zoiets had ik wel gemerkt, want Noldie is een eerlijk en openhartig kind, alleen nogal avontuurlijk. Maar nu is het afgelopen met Dik, zij is erg boos, dat hij haar gisteravond zo in de steek heeft gelaten na haar eerst te hebben getart dat zij niet durven zou. Ja, dan moet je net Noldie hebben, als je zegt, dat zij niet durft, dan doet zij de gekste dingen. Freek zat erbij, onwillekeurig glimlachend. Hij herinnerde zich dat Noldie haar vriend 'een snertknul' had genoemd. Freek was een jaar bij zijn oom en tante. Hij voelde zich er meer thuis dan hij na zijn vaders dood zich ooit bij zijn moeder en stiefvader thuis had gevoeld. Op het gymnasium had hij goede cijfers, de repetities verliepen zonder bijzon dere moeite, het leed geen twijfel dat hij dit jaar er komen zou. Een paar keer was zijn moeder hem nog komen bezoe ken, had hij haar ook ontmoet voor een weekend bij oma in Den Haag, maar Eleonoor was zo pruilend en hoogmoedig geweest bij deze ontmoetingen, dat Freek altijd een paar dagen nodig had om de onaangename indruk van zich af te zetten. Hij kon er maar niet goed achterkomen, wat zijn moeder toch eigenlijk had. Was het gericht tegen hem, om zijn weggaan van huis, of was het de oude jaloezie jegens Queeny? Het was of zij hoe langer hoe minder goeds van de familie hier horen kon. Wanneer hij, zoals allicht voorkwam, over hen begon, wist zij het steeds met een kribbigheidje af te breken. Oom John vond zij net een verlopen artiest, met een air nog wel, hoe kon het? Queeny een slechte huisvrouw en helemaal niet iemand voor een salon en wat hij, Freek, aan die kinderen vond, kon zij ook niet begrijpen. Mol was uitgesproken lelijk en Polly....? Wat vond een jongen van Freeks leeftijd er nu aan om pret te maken met twee kleine nichtjes? Vrienden had hij zelfs hier in dat heilige buiten toch ook maar niet opgedaan! Op een morgen in de paasvakantie was Freek op weg naar de stal om te gaan paardrijden. De lucht stond straK en hoogblauw opgekoepeld, de wind rook fris naar zee, en de lente zong in de wiegende bomen. Achter hem aan draafden snelle voetstappen, iemand hijgde, een kleine stevige hand kwam op zijn arm. Da-ag, ga je paardrijden? Het was Noldie; haar gezichtje verhit van het harde lopen, haar ogen schitterend, opgewekt van een blijde verrassing, die hem trof. Zo kwajongen! Ja, ik ga paardrijden, jij soms ook? Nou, zei ze, ik ben er dol op. Haar sporen rinkelden even of zij ingehouden huppelde. (Wordt vervolgd) .w.w.vw.v.v DAG NICHTEN EN NEVEN, Hoe maken jullie het allemaal? Toch niet ziek? Ik kreeg deze week zo weinig brieven van jul lie. Hoe komt dat? Hadden we het zo verschrikkelijk druk met huiswerk maken, of kregen jullie deze week zoveel repetities? Jul lie weet, dat tante Jos graag veel en gezellige brieven ontvangt. Volgende week beter je best doen, hoor! Er zijn verschillende nichten en neven, die in hun brief vra gen, of ze wel versjes en gedicht jes mogen sturen. Ja, die mag je sturen. Als ze geschikt zijn voor ons hoekje krijgen ze natuurlijk een plaatsje. En nu is het morgen groot leest. Hebben we al iets leuks gemaakt of van ons zakgeld wat moois voor moeder gekocht? Jul lie moeten haar echt verwennen! Ze doet altijd zo verschrikkelijk veel voor jullie. Je begint natuur lijk met haar een lekker kopje thee op bed te brengen. Verder toag ze natuurlijk zo weinig mo gelijk doen. Je zet je beste been tje maar voor. Trouwens dat moesten we eigenlijk veel meer doen en niet alleen op Moeder dag. Hoe gaat het op school, meisjes en jongens? Zijn de repetities erg moeilijk? Nee toch? Als je het hele jaar goed je best hebt ge daan, vind je de sommen en de taal niet moeilijk meer. Veel van jullie moeten binnenkort de ver- keerslessen op de fiets in de praktijk gaan brengen. Geweldig, wat zal dat een gewichtige week worden. Jullie schrijft maar gauw hoe het allemaal was en natuurlijk niet vergeten, of je bent geslaagd. Tante Jos is erg benieuwd hoor! Nichten en neven, we maken een eind aan ons babbeltje en tot de volgende keer. Daaaaag, TANTE JOS Prijswinnaars Cora van Gammeren, Genderen en Conny Spaans, Scheveningen krijgen de prijs thuisgestuurd. Jarigen Lang zullen ze leven!!! Margriet Akse, Renee Boter- mans, Ria Bracht, Nicolet Christiaanse, Nellie Loeve, Hettie Post en Anneke v. d. Voorst van harte gefeliciteerd met jullie ver jaardag van de nichten en neven. Raadsel Er liep een mannetje over de brug, In een zak droeg hij zeven poezen op z'n rug. Zeven jongen had elke poes naar ik meen, Ra, ra, hoeveel poten liepen er overheen? De geheimzinnige knoop Wie kan beide einden van een touwtje in handen houden en een knoop in het touwtje leggen, zon der het los te laten? De tovenaar houdt een touwtje omhoog en vraagt dit aan zijn publiek. We trekken hierbij een heel ernstig gezicht. Ze schudden allemaal van „nee". Niemand kan het. De tovenaar kan het wel! Voordat de tovenaar het touw tje in beide handen neemt, vouwt hij de armen over elkaar, zodat het touw al in de knoop zit. Als hij de armen weer uit elkaar trekt, zit de knoop in het touw. Moederdag De mooiste dag van 't hele jaar, Dat is toch wel vandaag. Nu breng ik mijn wens je klein, Dat hoort u toch wel graag? Een moeder is toch zeker wel, De mooiste wensen waard. Ik wens dus dat de lieve Heer U lang voor ons nog spaart. Hij geve u op aard geluk, En blijde zonneschijn. En spaart u heel uw leven lang, Voor droefheid en voor pijn. Hoe vinden jullie deze prachti ge taart? Mmmm, geloof maar dat hij lekker is. Wat zouden we allemaal smullen als onze mam ma zo'n grote taart kreeg op moederdag! Lappie Loep en het verdwenen standbeeld Wat tekende Addie de Quaasteniet een mooie lakei voor ons. SPECHTEN ZIJN NUTTIGE BEESTEN Weten jullie wel, dat er onge veer tweehonderd verschillende soorten spechten op de wereld zijn? De kleinste is niet groter dan een flinke mus en de grootste is ongeveer als een kraai. Ze hebben een héél krach tige snavel. Dat moet ook wel, want ze moeten er flink mee kunnen beitelen. We hebben hier weer eens een I gezellige kruis woordpuzzel. meisjes en jon gens. I Om de hokjes tien we allerlei I verschillende I voorwerpen gete- I kend. De bedoe- I '"10 is, dat we de namen van deze I afbeeldingen de hokjes I 'chrijuen. Pijltjes gaan De geven I Pfecies aan, hoe we het moeten doen. Van boven naar beneden of ®on links naar rechts. De oplos- *"10 moet worden in gezonden vóór tinsdag 14 Ze hakken op de bomen en aan het geluid hoort de specht, of er iets van z'n gading onder de boomschors zit. De meestal schadelijke larven en insekten komen dan te voorschijn. Met hun kleverige, hoornpuntige tong kunnen ze de larven en insekten bemachtigen. Voor hun spitse tong, die zij heel ver kunnen uitsteken, is geen vluchtend insekt meer vei lig- Natuurlijk vernielen ze wel eens wat aan een boomstam, maar zij ruimen veel schadelijk ongedierte op. Boseigenaren zien graag veel spechten in hun Acrobatische toeren Driebeen-wedloop Op drie benen lopen valt echt nog niet mee. Probeer het maar eens! Je bindt jouw been met het been van het meisje, of jongetje dat naast je staat, vest met een zakdoek of een das. (Rechterbeen aan linkerbeen en omgekeerd). Dan houd je elkaar stevig vast en steekt van wal. Je zult zien, dat het helemaal niet zo gemak kelijk is om weg te komen. De truc om hard op te schieten is: De binnenste benen tegelijk neer zetten en oplichten. Als er verschillende paren zijn is het leuk om een wedstrijd te houden. bosgebied. Alleen de groene specht ziet de bosbouwer liever niet. Deze vogels leven in hoofd zaak van bosmieren en deze zijn uiterst nuttig. Bosmieren verdel gen een heleboel rupsen, die voor het hout schadelijk zijn. Spechten lusten ook wel noten en denneappels. De bonte specht is een slimmerik. Hij weet, hoe je ze moet kraken. Hij zoekt naar een spleet in de boom en daar klemt hij een denneappel tussen. Met één poot houdt hij de appel op z'n plaats en beitelt er met z'n harde snavel op los tot de stuk ken in 't rond vliegen. In het voorjaar maakt de specht een muziekinstrument. Na lang zoeken en keuren heeft hij eindelijk de tak gevonden, die hij hebben moet. Ze moet aan een bepaalde lengte, dikte en veer kracht voldoen. Zo'n takje zet de vogel klem in de spleet. Vlie gensvlug roffelt hij er tegenaan en maakt daardoor een vrolijk snorrend geluid. De vrouwtjes specht herkent het dadelijk. Ze komen er onmiddellijk op af en dan is er allicht wel één bij, die samen met de muzikant een nestje wil gaan hakken. Want jullie weten wel, dat alle spechten holbewoners zijn en geen nestje bouwen maar hak ken. Puzzeloplossing De nieuwe woorden zijn: blad-wijzer, klok-huis, kap-stok, oog-appel, neus-hoorn en kom-buls. 7. Later op de middag kwamen Jonas en Lappie in de buitenwijken van het kleine stadje aan. Ze hadden een drukke dag achter de rug en de voorspelling van Jonas was uitgekomen. Ze hadden inderdaad meer verkocht dan de vorige dag. Onze Lappie was echter doodmoe. Zuchtend liep hij achter Jonas aan, die, vrolijk babbelend voor hem uitstapte. „Zie je nu wel Lappie, dat de huis aan huis verkoop zijn voordelen heeft. Je maakt een babbeltje zus en een babbeltje zo en je raakt van alles aan de mensen kwyt Hé, zie je dat huis daar?" Lappie knikte en veegde voor de zoveelste maal de zweetdruppeltjes van zijn voor hoofd. „Dat is het eindpunt van vandaag, daar woont mijn vriend Klop". Toen ze bij het huis aankwamen hoefde Jonas niet eens te bellen, want een gezellig dik heertje rende het huis uit en begroette hen als vrienden „Zo Jonas goede zaken, is 't niet; knechtje en zo?" Hij knip oogde naar Lappie. „Heb je al van het beeld gehoord?" begon Klop, zodra ze aan de tafel zaten. Jonas en Lappie knikten. „Wel ik heb nieuws Hij wachtte even en blies een paar dikke rookwolken de kamer in. „Ik geloof, dat ik weet waar.... maar laat ik bij het begin beginnen. Van avond liep ik langs de bosrand en weet je wat ik hoor de...." Jonas en Lappie schudden het hoofd. De scheepsjongens van Bontekoe

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 21