Maar duizend mannen te erg EEN VROUW UIT DUIZEND: OPINIE Kanttekening Rol van China bepalend voor vredeskaiisen in Vietnam Op weg ncicir zescle vrede ZATERDAG 1JMEM968 Vraag naar ethiek "LIET is niet toevallig, dat er in deze tyd een hernieuwde roep is naar bezinning op de ethiek. Bij de ethiek gaat het om het zo-behoren, om het mógen ook. Nu kunnen we veel in deze tijd; een vraag die dan ryst is: mógen we het ook. Tegelijk echter gaat het om het perspectief. Zo-behoren en mógen: deze beide aspecten komt tegen hij of zij die de discussies volgt over bepaalde heden daagse verschijnselen. Ik geef van die discussies twee voorbeelden. In de eerste plaats die rondom het verschijnsel van de transplantaties van delen van het menselijk lichaam, in het bijzonder de harttransplantaties. In de tweede plaats de discussies die in deze dagen plegen te worden gevoerd rondom pers, radio en vooral televisie. TAE NU vrijwel voorbijgegane week heeft weer een nieuwe stijging te zien gegeven in het aantal verrichte hart transplantaties. Het is, of het ene land na het andere tracht niet helemaal ten achter te komen in een zekere wed loop. Een transplantatie lijkt dan te gaan functioneren als een zoveelste statussymbool. Tegelijk is over het verschijnsel zélf van de transplantaties een gesprek op gang gekomen dat onder meer de ethiek raakt. Een van de punten van belang is: waar moet nu eigenlijk de grens geacht worden te liggen tussen leven en dood. De wetenschap heeft al wel geleerd dat die grens niet zó gemakkelijk is aan te geven als wij lang hebben gemeend. Wat is het ogenblik van iemands dood, het moment als het ware van het niet-terug-kunnen-komen tot het leven? A/TEN BEGRIJPT dat dit laatste probleem in het bijzonder bU de transplantaties van het hart in het geding is. Want het hart is ook voor degeen aan wie het ontnomen wordt het bij uitstek beslissende deel van het lichaam. Min of meer terloops kan hier worden gesteld, dat het ogen blik van de dood in medisch opzicht thans geacht pleegt te worden dat te zijn waarop iemand zoals dat heet „hersen dood" ls. Het moment waarop door het wegvallen van de bloedsomloop de hersens onherstelbaar zyn aangetast. Bij dit alles zyn de vragen ook voor de niet-medicus vele. Men zegt wel, dat een moderne oorlog zo ernstig is, dat hij niet meer aan generaals kan worden overgelaten. Dat geldt intussen ook de wereld van de medicijnen. Daarmee is zeker niets ten kwade gezegd van de medici en evenmin van de generaals. Het betekent alleen, dat het leven toch „ergens" ondeelbaar is en dat de inspraak van anderen niet kan Worden gemist. Vandaar de toegenomen betekenis van wie in ethisch op zicht van voorlichting en van advies hebben te dienen. TAAT GELDT het veld van de medische wetenschap. Maar de ethiek speelt ook mee bij radio, televisie en pers. Dezer dagen men heeft er ook in deze krant van kunnen lezen is een aantal mensen die hierin werkzaam zjjn bij eengekomen om zich ook op de ethiek te beraden. Hoe'nuttig éh nodig flat eveneens ten aanzien van dcie „media" is, ligt alweer voor de hand. Er zijn verscheidene overwegingen voor aan te"voeren. Al dadelyk deze negatieve, dat bij een ethisch-verantwoord gebruik de overheid des te minder aanleiding heeft wet gevend in te grijpen. Maar de positieve overwegingen zijn belangrijker. Ze houden verband met de mate waarin de media zich in onze heden daagse samenleving onmisbaar hebben gemaakt. Welnu, aan iets wat onmisbaar is mag men ook eisen stellen. Ze houden daarnaast verband met het feit dat de mense lijke factor hier zo aanwezig is. T^THIEK houdt in, dat men met de problemen bezig is. Dat men bezig is met elkaar. Dat men bereid is tot luisteren en tot zich laten gezeggen. Dat men samen zoekt naar wat verantwoord is en naar wat behoort. Ethiek kan men zien als een verdieping van het recht. Het recht heeft de eigenschap van in rechtsregels te zjjn vastgelegd. Die regels ként men, ze staan zwart op wit, en men weet waaraan men toe is. Bij de ethiek ligt dat moeilijker. Bij de pers bijvoorbeeld is herhaaldelijk getracht om tot zekere geschreven formu leringen van ethische aard te komen. De resultaten waren niet zo bijster veelzeggend, vooral omdat het als regel zulke enormiteiten waren. En de ethiek is toch echt tè goed om in enormiteiten op te gaan. Neen, het is veelmeer bereidzyn om in de uitoefening van zjjn beroep, welk ook, de aanwezigheid van diepere dimensies te aanvaarden. En die zijn er, in welk beroep ook. Ze maken elk beroep tot iets moois en geven er meer in houd aan. LIET Is al met al niet gemakkelijk. In deze tijd medicus te zjjn of journalist. Maar het is wél een tijd die mogelijkheden biedt tot ver dieping in de richting van de ethiek. Daarby kunnen dan wie van de ethiek hun speciale terrein van wetenschap hebben gemaakt ons allen, óók de medicus en óók de journalist, van wezenlijke dienst zyn. Het zal voor ons allen intussen een zaak van levensbe schouwing moeten zyn. van kyk op het leven. Daarby zullen velen in deze tyd de bijbel gelukkig nog als een onmisbaar boek ervaren. Omdat daarin inzicht en uitzicht wordt geboden, en dus ook dóórzicht. Men stelle zich eens voor. dat men het zónder zou moeten doen. DIEMER „Onder duizend heb ik één mens ontdekt, maar een vrouw heb ik onder deze allen niet ont dekt" zegt de Prediker (7:28). De spraakmakende gemeente oor deelt gunstiger en spreekt van „een vrouw uit duizend", maar ze kent ook vrouwen die duizend mannen te erg zijn. Louise Sa- lomé (1861—1937) lijkt wel een combinatie van deze beide extre me vrouwentypen. H. F. Peters, na veel bron nenstudie en het raadplegen van zo'n twintig belangrijke persoon lijkheden die haar hebben ge kend (waaronder Martin Buber), heeft in 1962 te New York een levensbeschrijving van Lou Sa- lomé gepubliceerd onder de titel My sister, my spouse. Dit boek is nu in een Neder landse vertaling verschenen en wel van de hand van Margaretha Ferguson. Als biografie vind ik het een braaf. middelmatig werkstuk, maar het boek is goed van constructie en rijk aan infor matie. De vertaling Iaat zich heel goed lezen. Lou Salomé was de dochter van Gustav von Salomé, een Russische generaal van Duitse afkomst en vermoedelijk oorspronkelijk van Fransen bloe de (verdreven hugenoten). Zijn vrouw stamde uit Noordduitse en Deense families. Lou. jongste kind, had alleen maar broers en misschien verklaart dit iets van de manier, waarop ze later met mannen omsprong. Ze vereerde haar vader en had geen bijzonde re gevoelsband met haar moeder. Als jong meisje verloor Lou haar geloof, maar het Godspro bleem heeft haar tot haar dood 'toe gefascineerd. Ze ontwikkelde zich tot een eigenzinnig, maar bijzonder intelligent meisje, zoals ze later een hartstochtelijke vrouw zou zijn met een koel, bij na mannelijk verstand. Naar aanleiding van H. F. Peters, Lou Salomé; haar leven en haar vriendschap met Nietzsche, Rilke, Freud. Uitgave Lemniscaat, Rotterdam, 296 blz., 16,50. De eerste man wiens hoofd ze op hol bracht was dominee Hen drik Gillot van de Nederlandse Hervormde Kerk te Sint-Pe- tersburg: een mooie man met het gezicht van een "toneelspeler en de gebaren en expressie van een profeet. Zijn preken golden als society-gebeurtenissen van de eerste rang blz. 37). Lou geloof de in deze mens. niet in zijn hartstochtelijk streven naar een synthese van geloof en weten schap. Enkele maanden achter een bezocht zij Gillot zonder dat haar familie het wist. Deze particuliere catechisatie loog er niet om; Lou moest zo hard studeren dat ze er ziek van werd. Gillot bevrijdde haar uit de droomwereld van haar jeugd, maar ontwortelde haar tevens. Bovendien: haar bevrijden bete kende tevens haar verliezen. Gil lot werd op Lou verliefd en vroeg haar ten huwelijk. Hier mee viel deze godheid voor haar van zijn voetstuk, want bij al haar intelligen'iie was zij aan li chamelijke liefde nog niet toe. Niet sterk Met haar moeder vertrekt zij naar Zürich om daar te gaan stu deren. Ze is niet sterk en geeft bloed op. In januari 1882 gaan moeder en dochter naar Rome. Daar ontmoet ze de grote figuur in de Duitse vrouwenbeweging: Malwida von Meysenbug. Via de vriendschap van deze vrouw met Richard Wagner komt Lou in aanraking met de jonge Friedrich Nie'czsche. Ook deze zal haar la ter vergeefs ten huwelijk vragen. Want de mannen vergissen zich in Lou: ze is op een merkwaardi ge manier tegelijk gepassioneerd en koel en ze zoekt in de man in de eerste plaats de intellectuele partner. Later wordt dit wel an ders. Andere mannen Andere mannen zijn: Paul Rée die later vermoedelijk zelf moord heeft gepleegd; Nietzsche is zoals men weet krankzinnig gestorven de Oostenrijkse dichter Rilke. met wie zij lang een verhouding heeft gehad en die tot zijn dood in de oudere vrouw een raadgeefster heeft ge zien; Lou's echtgenoot Friedrich Carl Andreas, alleen voor de wet en in naam haar man; de grote Weense psychiater Sigmund Freud en nog wat anderen. Men kan het in het boek alle maal nalezen; het is het leven van een geëmancipeerde vrouw die erop uit is zichzelf te ont plooien en zich daarbij aan geen enkele conventie stoort. Ze is ge niaal begaafd, zodat ze zelfs te genover Freud haar zelfstandig heid weet te bewaren en ze werkt zo inspirerend op de begaafde mannen die in haar toverkring zijn terechtgekomen, dat Poul Bjerre, een van haar bewonde raars, van haar heeft gezegd: „Lou begint een gepassioneerde verhouding met e*2n man, en ne gen maanden later baart de man een boek" (9). Moeder wilde Lou eerst niet zijn, maar toen ze zwanger raak te van een bevriende arts veran derde zij. Helaas is het kind niet aan de geboorte toegekomen. Creatief Haar levenslange belangstel ling gold het creatieve proces, maar ze was van mening dat een vrouw nooit helemaal in het schrijven mag opgaan. Haar ver dienste ligt in de betekenis, die ze toekende aan de onbewuste zielsprocessen. Ze was dan ook een geboren psychologe, wat uit komt in haar eigen literaire werk (romans, gedichten en essays), dat haar een tijd lang roem heeft bezorgd. Ze stierf op 77-jarige leeftijd in Göttingen, geduld door de nazi's, pessimistisch over de toekomst van Europa. Wie het geestesleven van ons werelddeel gedurende haar leven kennen wil, kan deze biografie niet missen, vooral door haar diepgaande contacten met de grote mannen en vrouwen van haar tijd. Lou Salomé heeft ook gewezen op de samenhang tussen kunstschepping, erotiek en Godsverlangen. Ik eindig met voor u te verta len een gedicht, dat Rilke haar heeft geschonken en dat duide lijk laat zien hoe achter alle menselijke liefde het hart van het schepsel blijft uitgaan naar ziin Schepper. 2201 Blus je mijn ogen uit. ik kan je zien. stop je mijn oren dicht, ik kan je horen. en zonder voeten kom ik naar je toe, en zonder mond heb ik je toch bezworen. Breek je mijn armen af, ik grijp je toch: betast je met mijn hart als met een hand. Zet stil mijn hart, mijn hersens blijven vragen en werp je in mijn brein de brand, dan zal ik jou toch op mijn bloed nog dragen. DR. C. RIJNSDORP TN zijn rede van 31 maart A kondigde president Johnson niet alleen een drastische beper king van de Amerikaanse aan vallen op Noord-Vietnam aan. Hij toonde zich tevens bereid, de bombardementen geheel te doen staken, als hij een aanwijsbaar teken zou krijgen dat Hanoi wer kelijk naar een vredesregeling in Vietnam wil streven. Dit waarneembare bewijs is nog niet geleverd. Na genoemde datum is integendeel een sterke uitbrèiaing van de Noordvietna- mese infiltraties in Zuid-Vietnam geconstateerd. De Amerikaanse bereidheid, onder de huidige omstandigheden alle vijandelijk heden tegen Noord-Vietnam te staken, zal dan ook heel gering zijn, zo zij al bestaat. Eisen Noord-Vietnam eist volledige en onvoorwaardelijke stopzetting van de aanvallen. Het vermijdt daarbij het begrip „definitief" te gebruiken, omdat in de loop der jaren gebleken is, dat Amerika beslist weigert zich op een derge lijke onherroepelijke toezegging te laten vastleggen. Niettemin bestaat dc mogelijk heid, dat de inleidende bespre kingen niet werkelijk op gang ko men. zolang geen datum is vast gesteld waarop de bombardemen ten volledig en onvoorwaardelijk worden gestaakt. Optimisten houden er rekening mee dat de Noordvietnamezen in uiterste instantie bereid zullen zijn een gebaar tegenover de Amerikanen te maken, door (bij voorbeeld) toe te zeggen dat zij hun troepensterkte in Zuid-Viet- nam zullen „bevriezen", in ruil voor een soortgelijke belofte van Amerika. Daar kan echter gerui-r me tijd mee heengaan, omdat de regering te Hanoi een voor haar zo gunstig mogelijk ogenblik voor zal kiezen. Saigon Reeds in dit beginstadium moet Amerika ook rekening houden met de mening van de Zuidviet- namese regering. President Thieu heeft gewaarschuwd, niet met stopzetting van de bombarde menten op het noorden te zullen instemmen zonder dat daar vol ledige staking van de Noordviet- namese infiltraties in het zuiden tegenover staat. Washington zal zich echter niet door Saigon laten weerhouden, als het meent een akkoord te moeten sluiten. Na de dramatische stappen die Johnson op 31 maart bekend maakte, mogen we ervan uitgaan, dat hij alles zal doen wat in zijn vermogen ligt om een vreedzame oplossing te zoeken voor het Viet namese probleem, zelfs al zou hij daarbij moeten ingaan tegen be paalde verlangens die bij de re gering te Saigon leven. Zijn ver klaring dat Amerika zijn ver plichtingen in Azië zal nako men sluit deze mogelijkheid be paald niet uit. Ie.«. dagen «nfc» HET GESPREK is begon- Wilson wordt nl geroepen. jOnrust verwekken nen: over Vietnam, troepenbewegingen aan de Tsje- vrede. Nog wordt deze week chische en de Roemeense grens; verbitterd gevochten, vooral Oosteuropese landen confere- in de Zuidvietnamese hoofd- reren in het Kremlin over stad Saigon. In Parijs zijn sinds 1784 al vijf vredes ge- sloten, maar tot nu waren dat Europese aangelegenhe den. Nu ontmoeten Amerika en Azië elkaar, en heel de wereld is erbij betrokken. Parijs is ook dg stad van de barricaden. Midden in de week schijnt de rust rondom de Sor- bonne weergekeerd, nadat dui zenden studenten er dagenlang •-.q geleverd hebben met de po- "'aar de opstand laait vrij- «viger op dan tevo- '*s een „noodka- van 200 miljoen voor het noor- ringsplannen om de wollenstof- fenindustrie in Tilburg met haar korte zomerdienst omdat er in september zoveel nieuws wordt ingevoerd; en staatssecretaris Keyzer belooft de Kamer weer met zijn Duitse collega Leber te willen praten als er inderdaad geen 1950 vrachtwagens daags de grens over kunnen. Mr. Pieter van Vollenhoven gaat bij de Nederlandse Heide maatschappij werken, een comité in Noordwijk komt in opstand de nieuwe koers van Praag. Nederland, België en Dene marken overleggen over toe nadering tot het Oostblok, in het bijzonder op ontwape- ningsgebied. Het is de bedoeling van Johnson, de Noordvietnamezen (en met hen het Nationale Be vrijdingsfront van de Vietcong) ervan te overtuigen, dat hij wer kelijk tot een vergelijk wil ko men als ook Hanoi bereid is, de Zuidvietnamezen over hun eigen lot te laten beslissen. Dit laatste heeft uiteraard ook betrekking op de mogelijkheid van hereni ging van de beide delen van Vietnam, waarin de akkoorden van Genève (1954) voorzien. De wens van Johnson, deze zaken met premier Kosygin te bespreken (zoals de New York Times meent te weten) kan zijn ingegeven door het verlangen, meer begrip te kweken voor de doeleinden die Amerika nastreeft met betrekking tot Vietnam en andere gebieden in Azië. Het is echter de vraag, of Moskou iets voor zo'n gesprek voelt. Peking beschuldigt het al maandenlang in de grofste taal dat het met Amerika samen zweert om de Vietnamese com munisten te verkopen waar zij bij staan. China Als de problemen die tijdens de inleidende besprekingen op tafel komen, zijn opgelost, begin nen de moeilijkheden pas. Want een regeling van het Vietnamese probleem hangt niet alleen af van de medewerking van Hanoi en de druk die Rusland achter de schermen kan uitoefenen, maar ook en vooral van de mate waar in communistisch China in staat is het doen en laten van de Noordvietnamezen te beïnvloe- sanering te helpen, maakt men tegen de toeristenindustrie, zich zorgen over de aantrekke- Amsterdamse jongens worden in lykheid van de Delta voor gro- Oost-Berlijn vastgehouden we- te chemische vestigingen, kondi- gens een poging tot smokkel van gen de Staatsmijnen enorme in- mensen naar het Westen, PTT's vesteringen in de chemische sec- troetelkind: het centraal anten- tor aan. blijkt de werkloosheid nesysteem, zou volgens sommigen d^ ^Peking' neemt nu nog een zich te stabiliseren, en worden alweer verouderd zijn, en Krim- afwachtende houdine aan en hult In België tracht oud-premier uitkeringen van AOW. AWW en pen aan de IJssel is zach aan het 7ich in mysterieus stilzwii- Vanden Boeynants een driepar- WAO en de kinderbijslag ver- herstellen van de gevolgen van gen tijenkabinet te vormen na de hoogd. Ongerustheid over de een explosie, die voor miljoenen jn opzicht verschillen de mislukking van Collard. Robert kwaliteit van ons stamboekvee guldens schade aanricht aan hon- besprekingen die nu in Parijs Kennedy boekt nieuwe successen komt in de openbaarheid derden huizen en andere gebou- worden gehouden heel sterk van in de Amerikaanse voorverkie- Ter zee, te land en in de lucht: wen. ^e Geneefse conferentie van 1954, zingen. In Amerika, Engeland, de Karei Doorman gaat in 1970 Frankrijk, worden weer hart- uit de vaart; de luchtmacht ver- transplantaties uitgevoerd, maar laat Ypenburg en Woensdrecht; enkele patiënten bezwijken. een Fokker Friendship verliest In ^igen land trekt vooral het een neus, die achteraf niet radio gesprek tussen regering en Stich- actief blijkt te zijn (bij een onge- ting van de arbeid de aandacht, luk in het reactorcentrum Petten 'etteren- De vakbeweging vindt dat Den komt wél enige radioactiviteit ten door Haag te veel op de loonontwik- vrij); de beremming van de Rot- Sritse ge- keling let en te weinig op de terdamse metrotreinen wordt van ezen. Om werkloosheid. Intussen vraagt de hooggeleerde zijde gekritiseerd: oewind van PvdA een extra Rijksbijdrage de spoorwegen komen met een waar Rusland en China broeder lijk de buit meeverdeelden, die de Fransen in Indochina uit han den moesten geven. Het enorme conflict dat de communistische „Het onderwijs zal veel wereld verdeeld houdt, was toen meer gericht moeten zijn op nog niet uitgebroken of in elk het leven met de vrije tijd geval naar buiten getreden. Opvallend is in dit verband we wezen er al vaker op dat Moskou al jaren heeft geweigerd, samen met Engeland (beide lan- DEZE WEEK GEZEGD: Naast geschiedenis zal het vak toekomst moeten worden onderwezen." (Prof. dr. F. L. Polak). Het conferentiegebouw aan de Avenue Kléber, waar Ameri kanen en Noordvietnamezen een begin hebben gemaakt met moeilijke en waarschijnlijk lang durige besprekingen. den zijn voorzitter) een nieuwe Geneefse conferentie bijeen te roepen. Contact Nu de besprekingen alleen tus sen Washington en Hanoi (in Pa rijs) worden gevoerd, hebben de Russen Engeland laten weten dat zij nauw contact willen onder houden gedurende dit overleg. De betekenis van deze stap lijkt te zijn, dat Moskou het systeem van het Russische-Britse voorzit terschap wil handhaven, zonder vooruit te lopen op de aard der onderhandelingen, die op de in leidende besprekingen moeten volgen. De Russen hebben er be lang bij dat Peking geen stem in het kapittel krijgt. De Chinezen zullen op hun beurt er niet veel voor voelen, samen met de Russen aan een conferentietafel te gaan zitten. Zij hebben zich steeds tegen vre desonderhandelingen gekeerd, de Amerikaanse voorstellen ls listen afgedaan en vastgehouden aan de gedachte dat het gebruik van wapengeweld de enige manier is om het probleem op te lossen. Blijft Peking dit doen, dan moet het een uitnodiging om een algemene vredesconferentie bij te' wonen wel van de hand wijzen. Het zal dan beweren dat Ameri ka met confereren probeert te winnen, wat het op het slagveld niet kon bereiken. Te vroeg Besluit China vredesbesprekin gen te boycotten, dan zal zijn prestige daaronder lijden, met name in de communistische gele deren. En wat ook belangrijk is: het zal dan geen stem hebben in het opstellen van een vredesrege ling. Blijkbaar zijn de partijlei ders het nog niet eens geworden over de te volgen tactiek. De Pa- rijse besprekingen werden tot- dusver doodgezwegen. Dit wijst erop, dat men het in Peking nog te vroeg vindt, zich uit te spre ken over onderhandelingen, waarvan nog niet vaststaat of en Toxopeus en de politieke duidelijkheid HET wil nog niet best lukken met de grotere politieke duidelijkheid, waaraan in Nederland zo'n behoefte heet te bestaan. De kiezers zelf, om wie het toch begonnen is, hebben dat gevoel kennelijk ook. De steekproef die het NIPO op 11 maart onder honderden stemgerechtigden hield, wees uit dat 29 procent de politieke duidelijkheid in de laatste maanden sterk vond afgeno men. Slechts 14 pet. van de. ondervraagden constateerde een toegenomen duidelijkheid, terwijl 27 pet. weinig of niets veranderd achtte. Interessant worden deze cij fers vooral als men ze verge lijkt met de resultaten van een soortgelijke steekproef die het NIPO twee maanden eer der, dus begin januari, deed. Toen gewaagde nog maar 19 pet., 10 pet. minder dan in maart, van afgenomen politie ke duidelijkheid. De stijging moet vooral de radikalen onverklaarbaar voorgekomen zijn, want stap ten ergens tussen begin janu ari en midden maart de Bo- gaerdisten niet uit de KVP? En was dat soms geen triomf van politieke klaarheid? Mis schien wel, maar niet in de ogen van de kiezers, als we tenminste het NIPO mogen geloven. (Wat dat laatste be treft is inderdaad voorzichtig heid geboden, gezien het falen van vroegere NlPO-voorspel- lingen.) Illusie De groep die de politieke duidelijkheid op de terugtocht acht, moet op dit ogenblik nog veel groter zijn dan in maart, nu mr. Toxopeus menig sche- matisch-denkend kiezertje zo bruut beroofd heeft van de il lusie, dat wat er ook gebeurt in de Nederlandse politiek, de VVD nooit met de PvdA wenst te regeren, tenzij de Chinezen aan de grens staan of vliegende schotels met agressieve Marsbewoners bo ven het Binnenhof zweven. „Niet waar", zei (vrij ver taald) de liberale leider in Rotterdam .„Ik heb nooit „nooit" gezegd. VVD en PvdA zijn de laatste tijd op verschillende punten naar el kaar toegegroeid en ze zouden best wel weer eens kunnen samenwerken". Aldus verdween het laatste greintje politieke duidelijk heid, het laatste beetje hou vast, namelijk de volstrekte onverzoenbaarheid van libera lisme met socialisme, uit het partijpolitieke panorama. Wie vult de leegte met nieuwe il lusies? De immer attente Volkskrant vroeg mr. Toxo peus onder welke omstandig heden hij een samengaan met de PvdA mogelijk acht. Ant woord: „Afgezien" van oorlog of rampspoed kan dat gebeu ren als de confessionele par tijen iets willen waar PvdA en WD het echt niet mee eens kunnen zijn. Bijvoor beeld het kiesstelsel zo veran deren dat juist zij er voordeel van hebben. Maar ik spreek zuiver denkbeeldig, want als er in 1971 verkiezingen zijn, zal ik vermoedelijk van te vo ren wéér zeggen: „Nee, na deze verkiezingen niet met de Par tij van de Arbeid in een kabi net". Juist om het de kiezers duidelijk te maken waar wij dan staan, opdat ze geen kat in de zak kopen". Griezelig U hoort het, Rotterdam is al weer tamelijk veraf. Maar mr. Toxopeus ziet nog andere omstandigheden, die tot een verloving van liberalen en so cialisten zouden kunnen no pen. „Ik denk bijvoorbeeld aan de ontwikkelingen in de wetenschap. Dan bedoel ik niet alleen harttransplantaties, maar ook hersentransplanta- ties en chemische veranderin gen van de persoonlijkheid van de mens. Dat vind ik maar een hele griezelige zaak." „Als ik verdorie straks op straat loop en ik zie een vent met een geel jasje aan. dan weet ik: o. die heeft humeur a, dus die kan ik wel een schop geven. Hij durft me toch niet terug te trappen, want ik heb een blauw jasje aan. Nee. dat vind ik niet fijn. Die zorg leeft bij de PvdA ook sterk, heb ik gemerkt". Brave New World Science-fiction? Nee. niet helemaal. We begrijpen de angst van mr. Toxopeus. Als je die blauwgejaste confessio nele doordravers hun gang laat gaan. zit je midden in Huxley's Brave new world voordat je getransplanteerde geestesvermogens het in de gaten hebben. 't Is in ieder geval een vei lig idee te weten, dat een geelgejast front van socia listen en liberalen pal zal staan voor de menselijke waardigheid als de christe lijke partijen opteren voor het verwekken van kinderen in stopflessen en van anti-revo lutionaire zijde pogingen wor den ondernomen om gerefor meerde hersens over te plan ten in vrijzinnige schedelpan nen. Actueel is dat allemaal nog niet. We moeten met wijlen George Orwell wachten tot de verkiezingen van 1984 om het anti-monsterverbond van PvdA en VVD te kunnen be groeten. Mr. Toxopeus wil niet overhaast te werk gaan. Voor de televisie deed hij de- PvdA en VVD te kunnen be groeten. Mr. Toxopeus wil niet overhaast te werk gaan. Voor de televisie deed hij de ze week bovenmenselijke moeite om de middenmoot plus rechtervleugel van de WD, die in Rotterdam zo aan het schrikken was gebracht, weer tot bedaren te brengen. En daarvoor had hij, heel doeltreffend, mevrouw Haja van Someren-Downer meege troond naar de studio. Rechtse Haja Haar verschijning alleen al moet de angst voor liberale vriendschap met de rooien uit het conservatiefste VVD-hart hebben doen wegvloeien. Me vrouw Haja is balletmede werkster en parlementair re dactrice van De Telegraaf ge weest en ze spreekt nog steeds de gespierde anti-linkse man nentaal van haar vroegere werkgever. Socialisten werken op haar gemoed als ijskegels op een klamme huid. Het libe rale tv-kwartiertje liep woensdag over van haar weerzin tegen die misselijke PvdA, die op 1 mei met her rieschoppers de straat op gaat om de ruiten van De Tele graaf in te gooien. Mevrouw Haja was Toxo peus' rechtse alibi. De misverstanden waren opgehel derd. Het verhaal in Rotter dam was geen liefdesverkla ring aan PvdA-adres, maar alleen een vrijblijvende bespiegeling over een theore tische mogelijkheid. Slechts als het in een heel verre toe komst beslist onvermijdelijk zou blijken, zou de WD met de PvdA kunnen samenwer ken, maar dan met de „PvdA van Drees". Dit laatste was een verras-1 sende uitspraak voor iedereen die zich nog de buitensporige felheid herinnert waarmee prof. Oud in de jaren 1952-1958 (en eigenlijk ook al daarvoor: denk aan de „nacht van Stikker") tegen de kabi- nettpn-Drees heeft aangetrapt. De rode reacties op me vrouw Haja's tv-verhaaltje bleven niet uit. PvdA-voorzit- ter dr. Tans, bijster wantrou wig geworden door Toxopeus' Rotterdamse lokroep, greep gretig de geboden gelegenheid aan om duidelijk te maken, dat wat de PvdA betreft een coalitie met de WD eerst werkelijkheid kan worden als de chemische aanslagen op de menselijke persoonlijkheid wanstaltige vormen gaan aan nemen en de rode gardisten van Mao op enkele kilometers van Voorburg staan. Wie durfde de onoverbrug baarheid van de tegenstelling socialisme-liberalisme nog een illusie te noemen? Toxopeus' aanval op het laatste bolwerk van duidelijkheid in de Ne derlandse politiek was grandi oos afgeslagen. Moest zijn Rotterdamse ver haal zo haastig worden afge zwakt vanwege de kribbige reacies in eigen WD-kring, zoals die van onze oud-collega A. W. Abspoel in Vrijheid en Democratie van vorige week? Of heeft inmiddels de socia listische raadsfractie in Den Haag haar veto uitgesproken over Toxopeus' kandidatuur voor )>3t burgemeesterschap? Het slot van een brallerige WD-advertentie, die donder dag in Unitel-bladen stond, luidde: „Een gewaarschuwd man telt voor twee. Word lid van de VVD of vraag inlich tingen". Ik kies voor het laatste. J. PRILLEVITZ wanneer zij worden gehouden. Er is nog een verschil met 1954. In dat jaar was Frankrijk gede moraliseerd door de nederlagen in Indochina en wilde het zich alleen nog maar uit de failliete koloniale boedel terugtrekken. Amerika is Frankrijk niet. Nu staat niet de toekomst van een koloniale mogendheid op het spel, maar vrede en veiligheid in het hele gebied rondom de Grote Oceaan, waar Amerika zo nauw bij betrokken is. Toen Laos onder de voet gelo pen dreigde te worden en presi dent Kennedy Amerikaanse troe pen als adviseurs naar Zuid-Viet nam zond, was er reden om aan te nemen dat communistisch Chi na bezig was, geheel Zuidoost-A- zië aan zich te- onderwerpen. Zelfs India werd niet met rust gelaten en Indonesië bleek nog geen drie jaar geleden ternau wernood aan de dodelijke omstrengeling van Peking te zijn ontkomen. In de komende weken en maanden moet blijken, in hoever re Hanoi zich onafhankelijk van China kan gedragen en of hot met instemming van Moskou, maar tegen de zin van Peking, bereid is een vredesregeling te aanvaarden, waarbij de Zuidviet namezen zoals gouverneur Rockefeller dezer dagen zei het recht moeten hebben, de re gering te kiezen die zij wensen, ook al zou dat een commu nistische zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 12