Luchtmacht ontruimt twee vliegbases Imposant beeld van modernste techniek DIENSTBODE WILDE VROUW KAMERLID VERGIFTIGEN Staatsmijnen Op gaan chemie uitbreiden Praag Vliegveld Ypenburg deed 32 jaar dienst zoek naar meer samenwerking Anti-nazi burgemeester gedwongen af te treden WEG VAN YPENBURG EN WOENSDRECHT Bezetter maakte het onbruikbaar Waarom geen expo in Nederland? NPD-leider niet onschendbaar Brand in paleis koning Leopold Boycot drie vliegvelden Posthume hulde voor stuurman van Schiekerk Persdienst Biafra: Nederland steunt Lagos met wapens PvdA BOOS OP MEVR. YAN SOMEREN (Lib.) 9 VRIJDAG 10 MEI 1968 De Karei Doorman, die begin 1970 I uit de vaart zal worden genomen. Café-Restaurant Belvédère SCHOONHOVEN Uniek terras aan de Lek -fa Gerenommeerde keuken •fa Recepties en partijen Nieuw entree Telefoon 01823-2377 DEN HAAG Begin volgend jaar zal de Kon. Luchtmacht de vliegbases Woensdrecht en Ypen- burg ontruimen. De vliegbasis Eindhoven zal, in overleg met de gemeente-autoriteiten, uiterlijk 1980 worden ontruimd. Minister van defensie Den Toom heeft hiertoe besloten na een uitvoe rige studie van het zgn. vliegbasisbe leggingsplan van de Kon. Lucht macht. De bewindsman heeft van dit besluit gistermiddag in een brief me dedeling gedaan aan de voorzitter van de Tweede Kamer. De ontruiming van de basis Woensdrecht heeft tot gevolg dat de daar gevestigde transitie-vliegoplei- ding, waaraan ook de Belgen mee doen, er moet verdwijnen; ze zal worden overgeplaatst naar de vlieg basis Twenthe. De straalmotorenwerkplaats van de luchtmacht die op de basis Woensdrecht is gevestigd zal daar blijven. Er zal nog nader worden beslist over de toekomstige bestem ming van dit vliegveld. De ontruiming door het vliegend gedeelte van de luchtmacht van de DEN HAAG Als volgend jaar het vliegveld Ypenburg zal worden ontruimd, is het ruim 32 jaar in bedrijf geweest. Het vliegveld ontstond op initiatief van de voorzitter van de Haagse Aeroclub, de heer Reinders, De NV Exploitatiemaatschappij Ypenburg begon op 22 februari 1936 met de aanleg van het ter rein en al op 29 augustus van dat jaar kon het vliegveld wor den geopend. Op het terrein kwam ook, naar een ontwerp van de architecten Brink man, Van der Vlugt en Zwanenburg, een voor die tijd groot stationsge bouw dat er nog staat, ondanks de Tweede Wereldoorlog. Ypenburg was een van de laatste \n de rij van vooroorlogse vliegvel den die zichzelf respecteerden. Zelfs Haamstede had al een vliegveld lang voordat Rijswijk, Voorburg en Den Haag er een hadden. Ook Eindhoven met zijn „Welschap" bestond al. UITGEBREID De bezetters koesterden aanvanke lijk grote plannen met Ypenburg: het veld werd uitgebreid, er werd op grote schaal gedraineerd en er kwam een lange startbaan. In 1943 werd al dit werk ongedaan gemaakt, de start baan afgebroken en het terrein on- I bruikbaar gemaakt door sloten. Na de oorlog pachtte Frits Diepen vliegtuigen NV het terrein van de NV Grondmaatschappij Ypenburg, die op 1 april 1947 haar aandelen verkocht aan de NV van Frits Die pen. In die maand was het veld weer gereed voor gebruik. De Nationale Luchtvaartschool, die er steeds haar hoofdzetel had gehad, kwam terug, de Rijksluchtvaartschool vestigde er I zich en de vliegtuigindustrie van Die pen begon zich te ontplooien. Op 16 mei 1947 heropende prinses Juliana het veld nadat prins Bern- hard er met een sportvliegtuigje was geland. SCHIEVEEN Een jaar later was ook Diepen de grote promotor van Ypenburg toen er plannen waren voor de aanleg van «en luchthaven Schieveen bij Rotter dam. Ypenburg zou tot de tijd dat die luchthaven daar gereed was, ook voor het luchtverkeer van Rotterdam kunnen dienen. Maar „Schieveen" kwam niet tot stand, wel de in de polder Zestienho ven aangelegde luchthaven Rotter dam waarvoor in 1937 al plannen waren. Later kregen de militaire autoritei ten belangstelling voor Ypenburg als basis en daarmee kwam voorlopig een eind aan het beschikbaar zijn van dit veld voor de privé- en zaken- luchtvaart. Aero-Diepen, een reparatiebedrijf dat zich er in 1948 vestigde, en dat thans is ingeschakeld bij de produk- VRAGEN KAMERLEDEN: DEN HAAG De KVP-Kamer- leden mr. G. A. A. M. Boot en dr. J. F. G. M. de Meijer willen dat de Tweede Kamer een gefundeerd oor deel moet kunnen vellen over de vraag of er in Nederland al dan niet een wereldtentoonstelling moet worden gehouden. Zij vragen de premier en de mi nister van economische zaken of het juist is. dat de regering heeft be sloten Nederland niet aan te melden als kandidaat voor een expo in 1976. De regering heeft het gemeente bestuur van Amsterdam enige tijd geleden meegedeeld, dat het kabinet de wens van de stad, kandidaat te willen zijn voor een expo, niet kan onderschrijven. Beide Kamerleden willen weten waarom de regering dit besluit heeft genomen. tie van de Northrop F5-straaljagers voor de Canadese en Nederlandse luchtmacht zal vermoedelijk na de ontruiming van de basis het veld nog wel goed kunnen gebruiken. WOENSDRECHT Zo is er ook op Woensdrecht, dat eveneens dicht gaat, een onder houdsbedrijf van de vliegtuigenfa- briek Aviolanda waar men thans voor een klein half jaar groot werk onderhanden heeft naast het normale werk. Het is niet onwaarschijnlijk dat meer soortgelijke grote karweien naar deze fabriek zullen komen, zo dat ook daar het vliegveld daarvoor in gebruik zal moeten blijven. Woensdrecht hebben de bezetters aangelegd en gebruikt voor jacht vliegtuigen en bommenwerpers. Op 15 oktober 1946 opende toenmalige kolonel-vlieger I. A. Aler het vlieg veld Woensdrecht. Op deze basis werd de vliegschool gestationeerd. basis Ypenburg zal niet tot gevolg hebben dat het vliegverkeer daar ge heel wordt beëindigd. Na vooraf ge vraagde toestemming zal, indien dit noodzakelijk is, op deze basis vlieg verkeer mogelijk blijven. Dit betekent, dat het vliegveld voor regeringsdoeleinden kan blijven ge bruikt. terwijl het veld ook voor bui tenlandse congresgangers, die per vliegtuig naar Den Haag komen open staat. Tevens zullen sportvliegers ge legenheid krijgen op Ypenburg te lan den, als zij daarvoor van tevoren toe stemming vragen. De op Ypenburg gestationeerde squadrons zullen worden overge plaatst naar Soesterberg. De admi nistratieve gedeelten van de lucht macht die thans op Ypenburg onder dak hebben, zullen daar gevestigd blijven. Het voortbestaan van de basis Eindhoven is eveneens reeds geruime tijd voorwerp van studie geweest op het hoogste defensieniveau. Tijdens deze studie is voortdurend overlegd ■met de autoriteiten van Eindhoven. Overeengekomen is de basis Eindho ven nog tot 1980 ingebruik te laten bij de Luchtmacht, aldus de minister in zijn brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Er is op dit moment nog niets na ders te vernemen over de gevolgen van de verplaatsingen van de squa drons door de ontruiming van Woensdrecht en Ypenburg. Het kan haast niet anders, of velen, die nu hun werk hebben op de bases, dan wel vandaar af vliegen, zullen moeten worden verplaatst naar wo ningen in de omgeving van het nieu we arbeidsterrein. HANNOVER De Landdag van de Westduitse deelstaat Ne- der-Saksen heeft gisteren de parle mentaire onschendbaarheid opgehe ven van Adolf von Thadden, de lei der van de uiterst rechtse partij Na- tionaal-democratische Partij Duitsland (NPD) die terecht zal moe ten staan omdat hij in maart onder invloed een auto-ongeluk zou hebben veroorzaakt en daarna zou zijn door gereden. Volgens de politie had von Thad den toen enige hekken bij een werk in uitvoering omvergereden. Bij een bloedproef bleek het alcoholgehalte 1,46 pro mille te zijn. In Ne- der-Saksen ligt nu de grens bij 1,3 pro mille, maar deze zal binnenkort tot 0,8 pro mille worden verlaagd. Techni-show is open (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Wie geïnteresseerd is in de voortsnellende ontwikkeling van de modernste technieken, toege past bij de hout- en metaalbewer king, hydrauliek, pneumatiek en aan drijving, kan daarvan een imposant beeld krijgen op de gisteren geopen de Techni-show 1968 in de Jaar beurshallen aan de Croeselaan. Nu deze vak-manifestatie is losgemaakt van de Voorjaarsbeurs, is zij de grootste op dit gebied ooit in ons land gehouden, geworden. De beurs van machines en appara ten, geflankeerd door een expositie van de Lastu (vakbeurs voor las-ap- paratuur en aanverwante procédé's), een speciaal aanbod van produkten uit de toeleveringssektoren (gericht op de metaalverwerkende industrie) en voorlichtingscentra, blijft open tot en met zaterdag 18 mei a.s., maar is zondag gesloten. Er kan met recht worden gespro ken van het aanbod van een volledig assortiment machines en apparaten uit binnen- en buitenland, zodat de beurs zeer grote betekenis kan heb ben voor handel en industrie. Hoofdmoot van de expositie vormt de sector hout- en metaalbewerking in Bernhard-, Irene- en Marijkehal. In Margriethal en hal C wordt een representatief internationaal aanbod van hydraulische en pneumatische apparatuur en aandrijvingen getoond en daarbij behoort een voorlich tingscentrum, waarin praktijkproble men kunnen worden besproken. De Lastu zit in de Julianahal: hier wordt de bezoeker geconfronteerd met de nieuwste toepassingen op het gebied van lassen en snijden van me talen en kunststoffen. In de Merwedehal tenslotte vindt men gevarieerde zaken uit de toele veringssectoren: middelen voor in tern transport, draadprodukten, elec- tronische onderdelen, gietwerk, on- derhoudsapparatuur enz. In Hal C heeft de Rijksnijverheidsdienst een zeer grote stand ingericht voor het geven van voorlichting aan de in dustrie, waarbij vooral autotnatise- Vragen over ongeval reactor O DEN HAAG Twee socialistische Kamerledeen. ir. S. A. Posthumus en dr. jr. A. P. Oele, vragen de minister van economische zaken de Tweede Kamer in te lichten over het onge val met een kernreactor in Petten. Ze willen over dit nucleaire be drijfsongeval in Nederland een ver slag met de conclusie van het on derzoek. Beide heren vragen of het ongeval te wijten is aan een men selijke fout en of deze fout had kun nen worden voorkomen door een be tere samenwerking en voorbereiding. ring onder de aandacht wordt ge bracht. Uniek voor een dergelijke vak beurs is, dat door middel van een groot aantal in Nederland vervaar digde machines de ultramoderne technieken hydrauliek, pneumatiek en fluidics in werking worden gede monstreerd. De beurs wordt begeleid door da gelijks filmvertoningen en diverse bijeenkomsten, over bovengenoemde technieken. Er wordt informatie ge geven, maar iedereen kan ook vragen stellen. Op deze wijze wordt op de Tech ni-show 1968 „de wereld van mor gen" als het ware geïntroduceerd. Papadopoulos in de sport ATHENE De Griekse premier en minister van defensie, George Papa dopoulos, is gisteren benoemd tot voorzitter van het Griekse Olympisch Comité en van een aantal andere sportorganisaties, zo blijkt uit een publicatie in het Staatsblad. Door de ze benoemingen krijgt Papadopoulos de controle over alle sportieve activi teit in het land. BRUSSEL In de residentie van koning Leopold en prinses Liliane, het kasteel van Argenteuil ten zuiden van Brussel, heeft gisteravond brand gewoed. De brand werd omstreeks acht uur 's avonds ontdekt, doch kon tegen elf uur door brandweer uit de omliggen de gemeenten en Brussel worden ge blust De omvang van de schade, aangericht aan de inventaris van de tweede verdieping van het kasteel, is nog niet bekend. Koning Leopold, die het kasteel na zijn troonafstand ten behoeve van zijn zoon Boudewijn als residentie voor hem en zijn gezin door de Bel gische staat kreeg aangeboden, be vindt zich op het ogenblik in Oosten rijk. Glaswagentje In Londen is een nieuwe stads wagen geshowd met dak en zij wanden van veiligheidsglas en transparante plastic zetels. Het wagentje van Brits fabrikaat wordt voortbewogen door een 1100 cc BMC-motor. Het glas wagentje, dat een lengte heeft van even twee meter, biedt plaats aan vijf tot zes personen. De kruissnelheid is ruim 80 km per uur. Als een „maxi-voordeel" wordt de „mini-parkeerruimte" beschouwd. Verkeersvliegers: AMSTERDAM De internatio nale vereniging van verkeersvlie gers, waarbij 35.000 piloten zijn aan gesloten, heeft drie grote vliegvel den op de „zwarte lijst" gezet, om dat die ontoereikend zijn voor mo derne straalvliegtuigen. Het zijn het vliegveld van Manil la, waar te weinig wordt 'gedaan aan vluchtfoegeleiding vanaf de grond, Cairo, waar 'het uitzicht slecht is en ;het John F. Kennedy vliegveld te New York, dat veel te dru'k is. „Een miserabele luchthaven", vin den de piloten. De piloten zullen weigeren onder bepaalde omstandigheden op deze vliegvelden te landen. Als men dan nog geen maatregelen neemt, zal men, bijvoorbeeld in Cairo, geen en kele nachtlanding meer uitvoeren. Volgend jaar komen de verkeers vliegers in Amsterdam bijeen voor een zevendaags congres. DEN HAAG Wylen eerste stuurman C. J. Brouwer van het m.s. Schiekerk is pothuum de ere penning voor menslievend hulpbe toon toegekend. De Schiekerk van de VNS was 24 september vorig jaar betrokken bij de redding van alle opvarenden van het Joegoslavische schip Trebinje, dat tijdens storm in de Indische Oceaan in brand raakte. Tijdens deze aktie heeft stuurman Brouwer met grote moed en zelfop offering een uitgeputte drenkeling proberen te redden. Hij kwam zelf echter in het water terecht en ver dronk. Senaat niet tegen hogere toto DEN HAAG Het wetsvoorstel de maximumprijzen van de sporttoto en de staatsloterij op een half miljoen gulden te brengen, heeft in de Eerste-Kamercommissie van justitie weinig weerstand ondervonden. Uitgezonderd enkele leden, die om principiële redenen niet met het voorstel akkoord kunnen gaan, stel len de meeste leden zich achter de argumenten van de minister. De Tweede Kamer heeft de verhoging reeds goedgekeurd met 99 tegen 15 stemmen. BREDA Het 21-jarige dienstmeisje Anna van M. heeft gisteren bekend op 1 mei haar werkgeefster, echtgenote van het Eerste-Kamerlid ir. J. G. Gooden KVP), te hebben willen vergif tigen. Zij had daartoe muizen- tarwe, waar thallium in zat, in de koffie gedaan. Tegenover de Bredase recherche zei ze uit wraak te hebben gehan deld omdat haar werkgeefster haar bij de politie had aangegeven we gens diefstal van een postzegelcol lectie. De diefstal heeft zij, evenals de poging tot vergiftiging, bekend. Toen mevrouw Gooden de koffie dronk, proefde zij meteen een vreemüde smaak. Een uur later werd zij onwel en kreeg zij krampen. Aanvankelijk dacht men, dat deze verschijnselen een gevolg waren van de spanningen rond de diefstal. Toen de Bredase politie echter het restant van de koffie naar het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag stuurde, bleek d'at de koffie thallium bevatte. Categorale hond contra plan-Leber UTRECHT De (categorale) Alge mene Nederlandse Vereniging van werknemers in het beroeps- en personenvervoer (ANVWP) heeft gisteren de leden van de Tweede-Ka mer telegrafisch verzocht er bij de ministers van verkeer en waterstaat eri/of economische zaken op aan te dringen, dat tegen het Westduitse be roepsvervoer dezelfde beperkende maatregelen worden genomen als te gen het Nederlandse volgens het plan-Leber. De vereniging denkt onder meer ook aan extra belasting op brandstof. De ANVWP, die meent dat de West duitsers binnen de EEG met twee maten meten, ziet in de maatregelen van minister Leber een groot gevaar voor de werkgelegenheid onder de beroepschauffeurs, omdat vele onder nemingen tot ondergang gedoemd zijn. Gevraagd wordt of deze aange legenheid mogelijk ter bespreking kan worden voorgelegd aan een con ferentie van de EEG-verkeersmi- nisters. (Van een onzer redacteuren) HEERLEN De Nederland se Staatsmijnen zijn van plan de komende jaren extra te in vesteren in de chemische sec tor, want in de chemie ligt thans een groeikracht die de kansen van de onderneming voor de toekomst bepaalt. In de komende vier a vijf jaar zullen de Staatsmijnen in totaal 250 a 300 miljoen extra in de chemische sector investeren. Op het ogenblik wordt al jaarlijks gemiddeld 150 miljoen geïnvesteerd. Voor het lopende en komende jaar zullen Staatsmijnen de in vesteringen uit eigen middelen financieren. Dit heeft dr. A. C. J. Rottier, de president-directeur, meegedeeld in een toelichting op het jaarverslag. Hij vertelde ook bijzonderheden over het pijpleidingnet dat de Staatsmijnen met vijf Duitse ondernemingen gaan aanleggen voor het transport van ethyleen tussen grootproducenten en grootverwerkers. Volgens dr. Rottier verwachten de Staatsmijnen dit jaar nog meer be langrijke deelsamenwerkingcn tot stand te brengen. De Kamerleden Boot en Wester terp (beiden kath.v.) hebben bij staatssecretaris Grapperhaus geïn formeerd of het beraad van de re gering over de inhouding van loon belasting op de pensioenen krach tens aow en aww al tot resultaat heeft geleid. Staatsmijnen hebben via hun doch teronderneming Stamicarbon een procédé aan Columbia verkocht voor fabricage van de nylongrondstof ca- prolactam. In deze eerste fabriek voor nylongrondstof in Zuid-Amerika zal Stamicarbon ook aandelen nemen. Stamicarbon heeft voor het bij haar ontwikkelde melamine-proces (harde plastic) twee orders geboekt in de VS voor een totaalcapaciteit van 37.000 ton per jaar. Met deze orders bestrijkt het Stamicarbon-mela- mine-proces de helft van de Ameri kaanse produktie. Staatsmijnen hebben mei drie in dustrieën, afkomstig uit de Verenigde Staten, Engeland en Scandinavië, on derhandeld over nevenvestigingen in Zuid-Limburg. Men is thans vrijwel zeker, van deze vestigingen. In totaal zullen hierdoor in Zuid-Limburg dui zend arbeidsplaatsen geschapen wor den. De te bouwen ethyleenleiding zal lopen van Dormagen naar Geleen en anderzijds naar Gelsenkirchen. Het net zal aansluiten op bestaande lei dingen tussen Dormagen en Gelsen kirchen. Centrifuge-project Bij de Staatsmijnen bestaat grote belangstelling voor deelneming aan het ultra-centrifuge-project (het be kende plan-Kistemaker). De studie over de fabricage is nog aan de gang. In de Kamer heeft minister De Block gezegd dat bij een eventuele overheidsdeelneming in dit project Staatsmijnen een logische partner zouden zijn. „Zowel ons karakter als chemisch bedrijf en ons energie-ver- leden maken dat wij hieraan graag willen meedoen", aldus de heer Rot tier. Hij noemde het een misvatting dat Staatsmijnen aanvankelijk geen belangstelling zouden hebben gehad. Het jaar 1967 bracht voor de Staatsmijnen een sterke groei van de chemische produktie. Er werd een begin gemaakt met de produktie van melamine (grondstof voor harde plastics) en kunstrubber, dat onder de naam Keitan op de markt kwam. Men is begonnen met de bouw van een nieuwe ammoniakfabriek, waar de fabricage van dit produkt in één geheel kan worden afgewerkt. Tegenover de uitbouw in de che mische sector staat een verdere af bouw van de vaste brandstoffenpro- duktie. De kolenproduktie werd van teruggebracht Ook dit jaar zal de 3.8 miljoen tot tot 1,7 miljoen ton kolenproduktie verder worden inge krompen. Van eind 1966 tot 1 april 1968 ver minderde de personeelsbezetting met 7.150 personen. Ruim 4000 vonden ex tern een nieuwe werkkring. De ove rigen gingen met pensioen dan wel met vervroegd pensioen. Aangezien er in de sector van de kolenproduktie nog meer personen zullen afvloeien, hebben Staatsmij nen naar vervangende werkgelegen heid gezocht. Drie industrieën uit de VS, Scandinavië en Engeland zullen een nevenbedrijf in Limburg vesti gen. De activiteiten van deze onder nemingen liggen op het terrein van de verpakkingsmiddelen, de fijn-me chanische industrie en de afsluiters. Ook zal de NV Loevestein in Vuren (Gld.) een produktie-eenheid voor fa bricage van calcium-silicaat-pro- dukten een nevenbedrijf in Zuid-Limburg vestigen. Het bedrijf, waarin de Staatsmijnen een minder heidsbelang hebben, zal werkgelegen heid bieden voor 80 man. Naar 1 miljard Staatsmijnen bereikten in 1967 een omzet van 968 miljoen tegen 940 ■miljoen in 1966. Dr. Rottier zei te verwachten dat Staatsmijnen dit jaar een omzet van ruim 1 miljard zul len bereiken. Dit is vooral te danken aan de chemische sector. In 1967 had men een uitkeerbare winst van 60 miljoen tegen 52 miljoen het jaar daarvoor. Bovendien werd in 1967 een bedrag van 10 miljoen ten laste van de resultaten gebracht. Het dienstmeisje, dochter van een beroepsmilitair in Assen, zal wegens poging tot moord worden voorgeleid. Zij had nog een blanco strafregister. Na haar bekentenis was zij zo overstuur, dat zij onder medische behandeling moest wonden 'gesteld. GTNÈVE Een in Genève wer kende Biafraanse persdienst heeft Nederland ervan beschuldigd de fe derale regering in Nigeria te steunen door wapenzendingen toe te staan. De Biafraanse buitenlandse persafde ling, waarvan de berichten door de firma voor public relations in Genève worden verspreid, zegt in een bericht uit Aba (Biafra) dat Nigerië een bestelling heeft geplaatst voor 25 miljoen patronen voor door de Nige- riaanse strijdkrachten gebruikte NA- VO-standaardgeweren. Volgens het bericht wordt geweermunitie, evenals duizenden artillerie- en fosforgrana- ten, geleverd door een in Amsterdahi gevestigde handelsmaatschappij („Handelmy Transmondial"). Deze zou opdrachten hebben om Nigerië te voorzien van 10.000 anti-tankgrana ten, 10.000 105 mm artilleriegranaten, 10.000 zware mortiergranaten, 2.500 rookbommen, 40.000 41 mtn granaten, twee miljoen geweerpatronen en een aantal stukken artillerie. „Normaal" Volgens Economische Zaken in Den Haag gaat het niet om 25 miljoen, maar om 15 miljoen patronen. Het ministerie noemt de leverantie een normale transactie. „Nederland on derhoudt goede betrekkingen met Ni geria." Directeur Verburg van de Artille rie-Inrichtingen zei nooit van de handelmaatschappij Transmondial te hebben gehoord. „Wij leveren nooit wapens via tussenpersonen." AMSTERDAM Dr. J. G. H. Tans, voorzitter van de Partij van de Arbeid, heeft de VVD een brief gestuurd over de uitlatingen van het liberale Tweede-Kamerlid mevrouw van Someren-Downer. In een tv- uitzending had dit kamerlid gezegd dat de PvdA niet terugschrikt voor geweld, wat 1 mei in Amsterdam ia gebleken. De heer Tans herinnert de WD aan de verklaring van de heer Den Uyl, direkt na de ongeregeldheden op 1 mei. Daarin keurde de socialis tische fraktievoorzitter het gebruik van geweld scherp af en distan- cieert hij zich ervan. Dr. Tans veroordeelt het optre den van mevrouw Van Someren- Downer scherp, omdat zij een uiting is van hetze-mentaliteit, die de do- mokratie aantast. (Vervolg van pag. 1) Het zou hun in velband met de huidige situatie in Tsjeöhoslowakije ook zeer verbazen wanneer een der gelijke oefening nu werd gehouden. Tsjeohoslowa'kije vierde gisteren» zijn bevrijding. In Praag sprak pre sident Svoboda op een massabijeen komst over de vriendschappelijke betrekkingen en de verbondenheid met de Sowjetunie. Van spanning viel in Praag niets te merken. Kranten De geruchten over de Russische troepen (in Polen zyn ongeveer 40.000 Russische militairen gelegerd) vielen samen met de commentaren in Warschause kranten waarin de verschijning van „anti-socialistische tendensen" in de politieke hervor mingen in Tsjechoslowakye werden betreurd. Praag zou volgens deze 'kranten snel iets moeten doen. In Warschau woonde een Poolse partijdeligatie gisteren een recep tie bij in de ambassade van Tsjecho- slowakije. Diplomaten spraken van een „normale en vriendschappelijke sfeer". Regering en partij van Polen ver klaarden in een gelukwens aan Tsjechoslowakije, dat de twee lan den de toekomst en veiligheid van hun volken hadden gegrondvest op de onverbrekelijke band niet de Sowjetunie". Westelijke waarnemers in Moskou vermoeden dat de bewuste troepen ingeschakeld waren bij de 23ste verjaardag van de val van tiazi- Duitsland, die gisteren in heel Oost- Europa werd gevierd. VERREXBERG De 28-jarige burgemeester van het dorpje Verren- berg in Midden-Duitsland, Walter Haiber, vertelde gisteren dat hij door inwoners tot aftreden is gedwongen omdat hij een anti-nazi is. De moeilijkheden begonnen toen hij weigerde om op verzoek van de 400 dorpelingen een politiek televisieprogramma uit het dorp te weren. Zij vonden dat het programma de Nationaal-Democratisclie Partij Duitsland (NPD) in een verkeerd daglicht had gesteld vlak voor de verkiezingen in Baden-Württemberg, 10 dagen geleden. Tenminste 20 pet. van de kiezers van het dorp hebben bij de verkiezingen op de uiterst rechtse NPD gestemd. „In ieder geval wil hij geen burgemeester zijn van een nazidorp", zei hij. Haiber wordt nu burgemeester in Bitzfeld, een dorp met 850 inwoners.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9