Ds. Kret vurig totale herstructuering voorstander Kerk van Geloof geen reden tot partijvorming Kruidenier D. Braam werd tóch predikant LORIDANSHOF HUISVEST NU STUDENTENECHTPAREN Flesje zwaar vergif verloren in Katwijk Samenwerking basis meerderheidspartij Afgetreden als secretaris afd leiden van Geref. Bond Pieterskerk moest naar UniversiteitHoogiandse kerk naar de gemeente MOEDERDAG WENSEN RADIKAAL AARDEN IN LEIDEN Prof. Kloosterman (68) overleden PIERROT Jongen (16) door stroom gedood Ds. Bonter neemt afscheid in Herv.-Geref. dienst Ta ?ee druppels al dodelijk Voldoening in LEIDERDORP Ergon Electric in groep van tien nieuwe leidse courant vrijdag 10 mei LEIDEN Tijdens de gisteravond gehouden jaarvergadering van de 'cfdeling Leiden van de Gereformeerde Bond heeft de scheidende secre taris, ds. A. J. Kret, in een referaat over „De Kerk in de grote stad" onder meer de stelling verdedigd dat de Kerk in al haar vormen moet durven breken met haar eigen verleden, wil zij nog kunnen functioneren 2ze tijd. Als de kerk er ernst mee maakt, dat de enige regel van geloven en handelen de Heilige Schrift is, heeft dat verregaande conse quenties voor alles wat in vroeger of later tijd uit dat Woord is afgeleid, dat kan betekenen, dat er naast een voortdurend kritisch zijn ten op zichte van het belijden der Kerk, ook een „architectonische kritiek" dient te zijn op de vormen waarin de Kerk als geloofsgemeenschap leeft en werkt. Ds. Kret, die in 1962 secretaris werd, nam afscheid met een toe spraak waarin hij de vormen waarin de kerken (hij dacht daarbij vooral aan de Herv. Kerk) nog leven en werken, in hoofdlijnen onder de aan dacht bracht. In zijn eerste stelling: „De kerk dient een krachtige en ondubbelzin nige getuige te zijn van haar Heer en Heiland en van Diens sterven en opstanding; zij dient een toonbeeld te zijn van verzoening en opstanding" bracht hij onder de aandacht, dat de worsteling om de waarheid alleen aan oprecht is, wanneer het werke lijk om het al of niet belijden van de Christus gaat. Op het ogenblik zijn er twee uiter sten. Aan de ene kant een kramp achtige actualisering van de predi king, waarin het woord Vietnam bij voorbeeld bijna een status-symbool van bewogenheid is geworden. Aan de andere kant een preektype waar alleen maar met orthodox klin kende termen wordt gesmeten, ter wijl de echte levensproblemen wor den gemeden uit angst om door de feiten meegezogen te worden, zoals onlangs weer is gebleken bij de ge rezen kwestie rondom ds. J. J. Poort van Kamerik. Getal In enkele andere stellingen criti- werde ds. Kret het vasthouden aan de geboorteleden als behorend bij de Hervormde Kerk. Hij sloot zich aan bij wat onlangs o.m. door de Leeu warder predikant dr. L. G. Wagenaar is geschreven over het vasthouden aan een fictieve getalssterkte, die verlammend werkt in vrijwel iedere stadsgemeente. Daarnaast verdedigde hij, dat de grote stadsgemeenten aan de gedach te zullen moeten wennen dat de al oude historische stadskathedralen moeten worden afgestoten naar de overheid. Deze kerkgebouwen, ont staan in een tijd toen de verhoudin gen tussen kerk, staat en samenleving totaal anders lagen en de kerkelijke financiering onvergelijkbaar ver schilden met thans, functioneren niet meer in de gemeente. Het lijkt er soms op of niet meer het kerkgebouw er is voor de gemeente, maar omge keerd, vooral wanneer ondanks de grote subsidies gelet wordt op de on dragelijke lasten. In Leiden zullen wij het moeten aandurven, de Pieterskerk aan bij voorbeeld de Universiteit en de Hooglandse Kerk aan het gemeente bestuur aan te bieden, met het recht, erin kerkdiensten te houden als en zolang dat nodig is voor de gemeente. Over het ambt van predikant zei ds. Kret, dat het pakket ambtsbezig heden eenvoudig is achterhaald door de tijd. Er is geen sprake van dat één "mens zich nog kan specialiseren op zoveel verschillende taken (organisa tie, persoonlijk pastoraat, prediking, catechese, teamleider-zijn enz.). Minder serieus De maatschappij is te ingewik keld geworden. De predikant die nu nog denkt dat hij alles moet kunnen net als in de tijc toen een wat bestudeerd mens de samenleving plaats van de ambtsdragers (predi kanten, ouderlingen en diakenen) wordt herzien. Het werk dat hieraan wordt besteed, is een van de beste geestelijke investeringen die de kerk kan doen. Het is een fataal misver stand, wanneer de voorzitter van de Geref. Bond blijkens perspublikaties op de jaarvergadering dit „gemeente- verwoestend werk" noemt. Het zal erop aan komen, goed te onderschei- vindt U bij GANGETJE 4 LEIDEN Verwen haar eens extra! den. Wanneer de Hervormde Kerk ernstige methodische fouten zou ma ken bjj het voorbereiden van de kerk op deze maatregelen, dan is dat een kwalijke zaak, maar dat betekent nog niets ten aanzien van de inhoud van deze materie. Breken De kerk zal in al haar vormen moeten durven breken met haar eigen verleden en met alles wat slechts uit de Bijbel is afgeleid. Zo niet, dan kan zij in het heden niet meer functioneren en zal zij voor de toekomst haar plaats in de samenle ving niet aileen door ontkerstening of secularisatie, maar vooral ook door eigen schuld totaal verliezen. Zij ge bruikt dan niet de mogelijkheden, haar geschonken. Aldus ds. Kret, die zich ook in de levendige discussie een overtuigd voorstander toonde van een totale herstructurering van de Kerk. Een standpunt, waarvoor hij de overigens maar door een 15-tal personen be zochte vergadering, niet kon winnen. DS. KRET eigen schuld nog kon overzien loopt onherroe pelijk vast. Hij verliest trouwens merkbaar aan gezag en wordt op het punt van des kundigheid op steeds minder terrei nen serieus genomen. Daarbij loopt ook het gezag van de prediking direct gevaar. Geen en kele grotestadsgemeente kan finan cieel de ontwikkeling meer bijhou den. Dat dit zou komen omdat de ge meente verwereldlijkt, is niet waar. Integendeel. Jaarlijks stijgen de in komsten. Jaarlijks dragen velen die niet of nauwelijks meer in de kerk komen, nog bij. Het lijkt een soort gewetensontlasting. Maar elke ge meente wordt langzaam maar zeker gewurgd in de vaste lasten, die snel ler stijgen dan de inkomsten. De Hervormde Kerk is bezig, hier in drastische verandering voor te be reiden door een grondige reorgani satie, waarby terecht ook taak en LEIDEN Te Oegstgeest is giste ren in stilte begraven prof. dr. H. D. Kloosterman, die op maandag 6 mei na een ziekbed van enige dage" is overleden. Prof. Kloosterman (68 jaar) was hoogleraar in de wiskunde aan de Leidse Universiteit en lid van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen. Het wiskundige werk van prof. Kloosterman was van uitzonderlijke kwaliteit en staat dan ook in bin nen- en buitenland in hoog aanzien. Prof. Kloosterman was een ge voerd docent. Onder zijn leiding ontstonden vele proefschriften e" niet gering is het aantal leerlingen, dat aan een universiteit of ho geschool als hoogleraar in de wiskunde werkzaam is. PRISMA Dljüü 1) verfijnd model fraai bewerkte band 155.- 2) nouveauté met gesatineerde band en champagne-kleurige wijzerplaat159.- juwelier - horloger Maarsmansstecg 21 Leiden. Telefoon 20778 v uw PRISMA horloger HOOGMADE Tijdens het voe ren van de kalveren is gisteravond om kwart over zes de 16-jarige J. van der Salm dodelijk getroffen door elektrische stroom. Het ongeluk gebeurde op een boerderij aan de Groeneweg. De jongen wilde een gloeilampje boven de boxen vast draaien. LEIDEN De fractievoorzitter van de onlangs opgerichte partij Radi- katen, dis. J. Aarden, sprak gisteravond in restaurant Van der Heyde op de voorlichtingsbijeenkomst in aansluiting op het oprichtingscongres, dat op 27 april in Dronten is gehouden. Tot de aanwezigen behoorden, behalve sympathisanten en belangstellenden, de leden van het kringbestuur Leiden van de PvdA. In zijn inleiding schetste d& heer Aarden in het kort de wijze waarop de breuk tot stand is gekomen. Hier bij stond dc kiezer centraal, omdat hij het recht heeft te weten waar hij aan toe is. Om de duidelijkheid in de politiek in te voeren, is het noodza kelijk misverstanden te riskeren. Elke partij wil haar eigen program ma zo duidelijk mogelijk waarma ken. Dat dit zonder medewerking van andere partijen niet mogelijk is, blijkt uit de crisissituatie DRS. AARDEN meest afhankelijk LEIDEN Ds. H. Bouter hoopt op 30 juni afscheid te nemen van de Hervormde Gemeente. Dat ge beurt in een dienst die om 7 uur be gint. Gezien de samenwerking die in het stadsdeel Zuid-West tussen Hervormden en Gereformerden is gegroeid zal deze dienst staan onder verantwoordelijkheid van dc beide kerkeraden. Het wordt dus een gemeenschappelijke Herv.-Geref. dienst. Zoiets is in Leiden nog niet eerder voorgekomen- Er is reeds een beroepingscom missie voor de opvolging van ds. Bouter gevormd. Daarvan maakt ook een lid van de Geref. wijkker- keraad van Zuid-West deel uit. Het is de heer Roos jen. Hij heeft in deze commissie een adviserende stem. Waar de afscheidsdienst zal wor den gehouden staat nog niet vast. Het liefst zou ds. Bouter dit doen in de Bevrijdingskerk, maar er kun nen praktische bezwaren zijn die toch de keuze van de Pieterskerk wenselijk maken. De intrede van ds. Bouter in Hil versum is bepaald op 18 augustus, om 5 uur in de Maranathakerk al daar. Nederlandse politiek zich nu bevindt. De medewerking zal evenwel alleen tot stand kunnen komen met par tijen die dezelfde denkrichting heb ben, wat moet blijken uit de uit voering van het beleid. Verscheidenheid De heer Aarden waardeerde de geestelijke verscheidenheid, die po- liliek Nederland in de loop der jaren kenmerkt. Het is van essentieel be lang dat het duidelijk merkbaar wordt hoe elke partij tegenover die geestelijke verscheidenheid staat. De politieke groeperingen in Nederland behoren te zoeken naar vormen, waarin die verscheidenheid op opti male wijze vruchtbaar wordt ge maakt aan de samenleving. De partijen dienen het groeiende politieke bewustzijn, dat invloed uit oefent op de regeerbaarheid van het land waar te maken in hun houding tegenover de kiezer. Hij prees zich dan ook gelukkig, dat de partij Radi- kalen de meest afhankelijke partij wordt genoemd, omdat zij hierdoor meer vertrouwen aan de kiezer kan schenken. Een wijziging van het kiesstelsel acht hij onontbeerlijk, wil de kiezer het vertrouwen krijgen om een rege ring te doen vormen; een vertrou wen dat hem bij het huidige stelsel van de evenredige vertegenwoordi ging niet wordt geschonken. Hij ont kende dat de politieke bewustwor ding in Nederland is teruggelopen. Dat de politieke scheidslijnen niet meer in overeenstemming zijn met de werkelijkheid is te danken aan de invloed van de jeugdige politiek geïnteresseerden. Ophef/ing van de partij is ondenkbaar, omdat dit geen voorwaarde is om een meerderheids partij te creëren. De kracht van zo'n partij ligt in samenwerking en niet in opheffing. Levensbeschou wine O Een levensbeschouwing vond hij onontbeerlijk voor 't individu, maar daarom nog geen bestaansreden voor een partij. Voor vele personen dient de geloofsovertuiging enkel en al leen om zich een houding in de po litiek aan te meten. De progressieve politiek behoort voorop te staan, of dit nu al dan niet op confessionele basis geschiedt. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 9 mei iijet. ex. Ned. recht: de heren K Bijleveid (Leiden), W v d Bore (Zoetermeer); doet. ex. notariële studier.:: de heer J W A Donker (Rotter dam): doet. ex. Engelse taal- en letter kunde; mevr. M G E Welle Donker-Glm- brère (Amersfoort). LEIDEN Gistermiddag is onder grote belangstelling het Loridanshof aan de Oude Varkenmarkt door burgemeester G. C. van der Willigen ge opend. Tot de genodigden behoorden vele prominente figuren uit de univer sitaire wereld, alsmede de wethouder van bedrijven, mevrouw N .A. den Haan-Groen. Nadat dr. A. Dijkstra namens de stichting Leidse Studenten huisvesting een welkomstwoord tot de aanwezigen had gesproken, opende de burgemeester het Loridanshof door een glas schuimend bier uit de pomp, die temidden van prachtige bloemenperken centraal in het hofje staat, te tappen. Het Loridanshof is gerestaureerd onder leiding van de architect P. van der Sterre uit Leiderdorp. Het bevat dertien woningen voor studenten echtparen. Behalve een ruime woonkamer kunnen de studenten beschikken over slaapkamer, badkamer en een toilet. Met een aanwinst als het Lori danshof heeft de stichting Studentenhuisvesting opnieuw getoond dat zij de woningnood onder de studenten wil opheffen. KATWIJK Gisteren heeft een Katwijkse tuinder een flesje met honderd cc phosdrin verloren, eeh sterk geconcentreerd landbouwver- gif, waarvan twee druppels al dode lijk Zijn. Zefs inademing van de reuk van het gif of aanraking met de huid kan ernstige gevolgen heb ben. De tuinder kocht het flesje des SPORTHUIS LANFERS biedt aan: Tergal en Terlenka regenmantels 39,50 49,50 59,50 ook grote maten. TERLENKA jacks 39,50 in vele kleuren. Grote sortering damespantalons in katoen en Helanca 19,75 en 29,75 Uitgebreide collectie bikini's en badpakken. Badstof sweaters v.a. 9,95 Breestraat 53 Leiden. Tel. 21931 LEIDERDORP een huis vol mensen en bloemen, Koningstraat 12, drukten wij gisteravond met vele anderen een vermoeide maar dol gelukkige kandidaat D. Braam de hand. Met goed gevolg had hij gisteren de laatste barrière naar de kansel van de Gereformeerde Kerken ge nomen in de vorm van het classikale examen. Met ingang van vandaag is de heer Braam (51) dus beroepbaar en nu dat laatste examen achter de rug is, hunkert hij naar het ogenblik, dat hij ergens zijn intrede zal mogen doen als predikant. Kandidaat Braam (51), predikant geworden „ingevolge artikel 6" heeft een jeugdideaal werkelijkheid zien worden. Door allerlei vervelende huiselijke omstandigheden moest hü (geboren Amsterdammer) na dc tweede klas het gymnasium vaarwel zeggen. Hij kwam in het kruideniers- vak terecht en wist ten slotte in dat vak aardig zyn weg te vinden. Daar van getuigt onder meer de zaak aan de Hoofdstraat, die hij twee weken geleden van de hand deed, daarmee een hem opgedrongen periode in zijn leven definitief afsluitend. Vraagt u de heer Braam niet, hoe hij het in de afgelopen drie jaar heeft klaargespeeld om naast zijn werk in tensief te studeren, in de regel van 's morgens 7 tot 's avonds 11 uur. Daar was een heel ingewikkeld roos ter voor opgesteld, waarin ook ver scheidene van zijn vier kinderen waren opgenomen. Zo studeerde hij regelmatig in de woning van zijn dochter te Amstelveen, terwijl die dochter op haar beurt in de winkel in Leiderdorp stond. Kandidaat Braam, die „liever door de voordeur het predikantschap was binnengekomen dan door de achter deur" maar die onmiddellijk daarna opmerkt, dat predikanten hem bij herhaling op het hart hebben gebon den, dat er maar één deur is, de voor deur, wil, nu hij zijn doel heeft be reikt, geen grote verhalen over hem in de krant. Met dankbaarheid noemt hij ds. J. van Drie en dr. K. Dronkert, die hem „coachten". Het examen, afgenomen door ds. W. Bakker te Katwijk aan Zee, ds. C. Warner te Noordwijk, ds. K. Vegter te Oegstgeest en ds. D. J. Modderaar te Voorschoten (die als praeses fungeerde), vond de heer Braam „pittig". Het sloot twee syno dale examens af en een classikaal voorexamen. Hij gaat nog door met zijn studie. Grieks heeft hij bijna ach ter de rug; latijn en hebreeuws heb ben voor hem nog wat in petto. Na dertig jaar in het kruideniers vak te hebben gezeten, kan hij nu eindelijk de kansel pp. En één ding vindt hij nu nog maar jammer: dat hij „al" 51 jaar is. Foto N. van der Horst middag om drie uur op de Kat wijkse groenteveiling. Gisteravond om zeven uur miste hij het. Hij belde de politie op, die meteen alarm sloeg. Zij liet een geluidswagen door de gemeente gaan en verzocht de NCRV een waarschuwing via de televisie door te geven. Geen reactie Er volgde geen reactie. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niemand met het flesje komen op dagen. De politie maakt zich voor al ongerust, dat kinderen het ver gif zullen vinden. Volwassenen zien meteen, dat ze voorzichtig moeten zijn, omdat op het kartonnen om hulsel een rood-wit etiket voor komt met een duidelijke waarschu wing en een doodskopembleem. De tuinder weet niet waar onge veer hij het flesje heeft verloren. Het kan zowel in Katwijk aan Zee als Katwijk aan den Rijn zijn. Wie het flesje vindt, doet er goed aan het onmiddellijk naar het politiebureau te brengen. Jeugd parlement mag iveer in raadzaal LEIDEN Het Leids jeugdpar- leinent, dat enige tijd geleden naar de trouwzaal van het stadhuis werd verwezen, mag met Ingang van sep tember zijn vergaderingen weer in de raadzaal houden. Een van de overwegingen die tot dit besluit hebben geleid, was dat dc publieke belangstelling anders tot nul zou worden gereduceerd. Tijdens de gisteravond gehouden zitting verdedigde de communist Sinkelman een nota over „de on misbaarheid van de communistische pers". Het parlement kwam tot de conclusie dat die pers niet onmis baar is. Na afloop werd de mening uitgesproken dat persconcentraties (waarover het gisteravond eigenlijk ging) technisch onvermijdelijk, maar redactioneel onverdraaglijk zijn. Men zou graag zien dat de redactionele zelfstandigheid wette lijk werd gewaarborgd. LEIDEN Een groep van tien middelgrote installatiebedrijven heeft besloten tot economische sa menwerking in de vorm van een coöperatieve vereniging en met handhaving van de eigen zelfstan digheid. Htet doel van de vereni ging wordt omschreven als het uit wisselen van know-how, gegevens, bedrijfsmiddelen, capaciteit, alsme de het versterken van de positie in binnen- en buitenland. Tot de op richters behoort ook Ergon Electric te Leiden. Jongerenavond in de Koningskerk LEIDEN Morgenavond (zater dag) om half 8 begint in de Ko ningskerk (Willem de Zwijgerkerk) een voor alle jongeren toegankelijke ringbijeenkomst van Hervormde jeugdverenigingen. Ds. A. J. de Jong spreekt over „Opdat zij allen één zijn". Daarna is er gelegenheid voor discussie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3