Spaans protestantisme onderling verdeeld 23434 Zondag in gezondheidszorg Gfl rf$ IMI i\irree,f AANDACHT VOOR WERKGELEGENHEID IS TE GERING Binding tussen chr. partijen belangrijkst STEMMIG BESLUIT VAN ISRAËL-WEEK Uniek op Doelenconcert de plaat 1 Een woord voor vandaag A Voorzitter van Verdedigings commissie treedt af KLANKEN Vakcentrales contra regering A. H. Kloos: Er is half miljard gulden nodig Uw probleem is het onze.. Jaarvergadering ICCC Nederland Mansholt ontving Schuman-prijs van do verpleging Amsterdam wil kerk kopen J. LANSER Vertekend beeld van brochure Vrijgemaakten in Australië naar Kampen of Canada Gisteren schreven we hoe Jesaja ons oproept om God te zoeken. Hij gaat nog verder en zegt: „De goddeloze verlate zijn weg en de ongerechtige man zijn gedachten en hij bekere zich tot de Here, don zal Hij Zich over hem ontfermen." Ook dit is weer zo'n tekst, die moeilijk past in de traditionele Nederlandse theologie. Het is er bij ons ingéhamerd dat de mens niet tot God komt door zijn goede daden. Zelfs de pop-zanger Cliff Richard zei dat tegen 1300 tieners, toen hij zong in de Haagse Houtrusthal. En we voegen er dan aan toe: „De mens is niet in staat om zijn leven in eigen kracht te verbeteren om zo acceptabel te worden in Gods ogen." Dat is allemaal waar. Maar Jesaja geeft de andere kant van de medaille. Als ons leven niet verandert, kan God Zich niet over ons ontfermen. Ook dat is waar. In eigen kracht kunnen we niets, maar God schenkt ons Zijn kracht om te veranderen. Als we van die kracht geen gebruik maken, kan Hij niets meer voor ons doen. Het gaat in deze woorden niet om zelf gerechtig heid en zelfrechtvaardiging, maar om Gods nieuwe leven. Dat leven moet naar buiten blijken, zo niet, dan ontfermt God Zich ook niet over ons. We lezen vandaag: I Koningen 10 1-13. VRIJDAG 10 MEI 1961»= MADRID Spaanse pro testanten trekken niet langer één lijn in hun houding tegen over de regering. De Spaanse Evangelische Kerk heeft be sloten zich niet te laten registreren, de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten be sloot deze week in een spoed vergadering om wel staats- erkenning aan te vragen. Ook in de Protestantse Ver dedigingscommissie is-een con flict ontstaan. Voorzitter Fran cisco Navarro (Spaanse Evan gelische Kerk) heeft zijn func tie neergelegd. Hij wil niet weten van een buigen voor de wet. Secretaris José Cardona (Van onze correspondent) nieuwe Elektronisch instrumentte bespelen als orgel, piano, spinet en klavecimbel. Demonstratie iedere dag van 9-12 en van 2-6 our behalve donderdags. NEONVOX Wilp Gld. Tel. 05706-415 b.g.g. 05716 - 571 Q/\IJ ZENOEN AAN Dvsn NEONVOX, Wilp, Gld. (Van Brieven die niet iljn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding li verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: De beerput van de buur man ligt ruim een halve meter op onze grond (tuinderij). Nu wil hij een stenen muurtje zetten op de scheiding. Kunnen wij eisen dat hij de put op eigen grond plaatst? Er is ruimte genoeg. De put moet geleegd worden op onze tuin, wat lastig is (dit geschiedt eens in de vier jaar) en er is ook al menige freeshaak op gesneuveld. De buurman heeft een vaste verbinding over de sloot ge legd naar zijn werf en heeft zonder vragen die brug 10 cm op onze tuinsloot en weg gelegd. Antwoord: Als de buurman niet krachtens erfdienstbaarheid of op grond van een andere overeenkomst de beerput op uw grond mag heb ben, kan hij desnoods door een pro ces gedwongen worden deze te ver wijderen. U zal dus moeten nagaan of er niet een dergelijke erfdienst baarheid of overeenkomst bestaat. Ook is het mogelijk een overeen komst te sluiten, waarbij de buur man een kleine vergoeding voor het hebben van de beerput betaalt Dit voorkomt tevens verjaringen. De buurman mag geen verbindingen over uw terrein tot stand brengen en kan desnoods door een proces gedwongen worden die verbinding te verwijderen of daarvoor een ver goeding te betalen. onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De vakbewe ging is van mening dat de rege ring „te veel" aandacht besteed aan de loonontwikkeling en de problemen van de werkgelegen heid „bagatelliseert". Tjjdens het vanavond te houden gesprek tussen regering en Stichting van de Arbeid zullen de drie vak centrales dit duidelijk stellen, zo heeft NVV-voorzitter A. H. Kloos gisteren meegedeeld. Het overlegorgaan van de vakcen trales heeft een in scherpe bewoor dingen opgestelde verklaring zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken over het feit, dat nu al meer dan 24.000 werknemers al langer dan zes maanden werkloos zijn en de helft van hen zelfs meer dan een jaar. „Uit de thans zichtbaar wordende opwaartse trend in de werkloos heidscijfers moet de conclusie wor den getrokken, dat het kabinet te weinig actief is geweest en te weinig geld in een veel te traag tempo ter beschikking heeft gesteld. Er dienen snel meer maatregelen te worden getroffen om grote delen van ons land buiten de randstad te hulp te komen". Volgens de vakcentrales moet de regering „zeer ver" gaan in het eco nomisch aantrekkelijk maken van vestiging van bedrijven buiten de randstad, en in haar stimulerings beleid ook bestaande bedrijven be trekken. Voorts zal aan het verplaat- UTRECHT De organisatie ter bevordering van het werk van de in ternationale raad van christelijke kerken (ICCC) in ons land houdt za terdag 18 mei in het Erasmushuis, Oude Gracht 152, Utrecht, haar jaar vergadering. Tijdens de morgenvergadering (aanvang half elf) behandeld voorzit ter ds. J. H. Velema de vraag „Oecu mene. waarheen?". In de middagver gadering, die om twee uur begint, spreekt ds. P. J. Mietes over „Bij belse eenheid". Ds. H. Rijksen ver zorgt het slotwoord. sen van diensten meer aandacht moeten worden geschonken. „De financiële middelen, die daar voor nodig zijn, zouden gevonden kunnen worden in een heffing op grond van de agglomeratievoorde len. waarvan de in het westen ge vestigde bedrijven profiteren. Even tueel zouden voor de versterking van een structurele positie der randpro- vincies de goud- en deviezenreser ves moeten worden aangesproken", aldus de verklaring. De heer Kloos. die voorzitter is van het overlegorgaan, zei in aan vulling hierop, dat nieuwe inspuitin gen nodig zullen zijn in de orde van grootte van minstens een half mil jard gulden, die desnoods inflatoor gefinancierd moeten worden. „Onze deviezenvoorraad is groot genoeg om het probleem krachtig te lijf te gaan, maar de regering schijnt de proble men niet te zijn. Met name minister Roolvink kijkt te weinig naar de so ciale aspecten". De heer Kloos, had ook kritiek op, wat hij noemde „de steeds wisselende manier waarop het ministerie van sociale zaken de ar- beidsmarktcijfers presenteert. De minister wekt de indruk, dat het er met de werkgelegenheid minder slecht voorstaat dan in werkelijkheid het geval is". Bedenkelijk In de verklaring van het overleg orgaan wordt gezegd, dat de situatie des te bedenkelijker is omdat het gehele regeringsprogramma van „in spuitingen" voor in totaal 600 mil joen gulden al in uitvoering is ge nomen. Voorlopig is er van onze inspuitin gen dus geen nieuw primair effect te verwachten, terwijl de verschil lende stimuleringsprojecten maar een looptijd van anderhalf jaar heb ben. Dat zou kunnen betekenen dat de werkloosheid zich minstens op het huidige veel te hoge niveau gaat sta biliseren, aldus de vakcentrales. wil binnen de wet blijven strij den tegen de wet. Het aftreden van Navarro betekent niet dat ook de Spaanse Evangelische Kerk uit de commissie treedt. Maar de gemoederen zijn tamelijk verhit. Navarro heeft zich bijzonder scherp uitgelaten over de protestanten die wel voor de wet willen buigen en ook over de heer Cardona. Dat zal het werk in de komende maanden niet gemakkelijker maken. Regeringsoverwinning Sommige waarnemers in Spanje zeg gen al dat de regering een grote overwinning geboekt heeft tegenover de kerken. Zij vrezen dat de onder linge verdeeldheid de protestanten meer kwaad zal berokkenen dan de wet zelf dit ooit zou kunnen doen. In het officiële besluit van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten wordt nogmaals uiteengezet dat de nieuwe wet op de godsdienstvrijheid helemaal niet voldoet. Maar dan vervolgt de uitspraak: „Toch geloven we niet dat de wet onze grondbeginselen aantast, daar om adviseren we de plaatselijke ge meenten om zich te laten registreren. We geloven dat we de keizer kunnen geven wat des keizers is, zonder dat ons daardoor iets in de weg gelegd wordt om God het Zijne te geven." De vrij-evangelische predikanten geloven dat het gemakkelijker zal zijn om zich tegen de wet te verzet ten, als zij eerst binnen de wet staan. Dat is ook het standpunt dat wordt ingenomen door José Cardona. Protest tegen de wet Het feit dat Navarro een harde tac tiek wil volgen en daarom als voor zitter is afgetreden, heeft de Pro testantse Verdedigingscommissie niet weerhouden om alsnog een officieel protest tegen de wet in te dienen bij de regering. „Alle aangesloten kerken", zo schrijft de commissie in haar brief aan de minister van justitie, „zijn het erover eens dat de huidige wet geen BONN In de universiteit van Bonn heeft dr. S. Mansholt, vi- ce-voorzitter van de Europese com missie. de naar Robert Schuman ge noemde prijs ten bedrage van 25.000 mark ontvangen. De prijs die sinds 1966 jaarlijks wordt toegekend we gens buitengewone verdiensten op het gebied van de Europese eenwor ding, is eerder verleend aan de Fransman Jean Monnet en de Luxemburger dr. Joseph Bech. "Na de prijsuitreiking hield dr. Mansholt een rede over het thema „Europese ge meenschap verwezenlijking van het doel van Robert Schuman". wet op godsdienstvrijheid is; integen deel de wet past discriminatie toe en garandeert alleen de Rooms Katho lieke Kerk haar rechten. Daarom spreken zij de wens uit dat de rege ring een nieuwe wet zal uitvaardigen waarin werkelijke godsdienstvrijheid wordt gegarandeerd. De kerken zijn het onderling niet eens welke houding zij tegenover de ze wet die zij allen afwijzen moeten innemen. Sommige kerker, willen zich laten registreren, andere niet. Toch willen deze kerken samen deel uit blijven maken van de Pro testantse Verdedigingscommissie om de geestelijke gemeenschap te bewa- I ren, samen te blijven strijden voor en samen te blijven spreken met de regering over een betere wet." Biesheuvel: Dal gelonk naar «le ARP is niet zuiver EINDHOVEN Mr. B. W. Biesheuvel, fraktieleider van de ARP in de Tweede Kamer, heeft gisteravond in Eindhoven ge - Zendeling Het ziet ernaar uit dat er ook een conflict kan ontstaan tussen zende lingen en nationale gelovigen. De zendelingen dringen vrijwel unaniem aan op registratie. Felle tegenstanders van staatser- kenning zeggen dat de zendelingen dat doen omdat zij vrezen anders het land uitgezet te worden: dat zij hun eigen positie belangrijker vinden dan de positie van de Spaanse kerken. Opmerkelijk is wel dat de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten, die veel meer afhankelijk is van het bui tenland, wel staaterkenning wil aan vragen althans de plaatselijke au tonome gemeenten wordt aangeraden dit te doen terwijl.de meer natio nale Spaanse Evangelische Kerk een afwijzend standpunt heeft ingeno men. Als u vorig |aar geld stortte op giro zou er dan een reden zijn om dat dit jaar niet weer te doen? Collectieve Israël Actie Johannes Vermeerstraat 22 Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) DELFT „Wij vieren de twin tigste verjaardag van de staat Israël in vreugde maar ook in opluchting", zo zei prof. dr. M. A. Beek, „opluch ting, want een jaar geleden waren wij met Israël in zorg verbonden aan de vooravond van een oorlog, die wellicht beslissend zou zijn voor het bestaan van Israël". De bekende Israël-kenner prof. Beek zei dit tijdens de sluitingsavond van de Israël-week, donderdagavond, één dag voor „leil Sjabbat". En zo glorieus als verleden week de ope ningsavond in De Doelen in Rotter dam was, zo stemmig was deze slui tingsavond in de Waalse Kerk, de oude hofkapel van Willem van Oranje in het Delftse Prinsenhof, waarde gra ven liggen van Emmanuel van Portu gal en diens echtgenote, een klein dochter van Willem de Zwijger. Prof. Beek sprak over de bijzonde re band tussen de twee kleine landen Nederland en Israël, die allebei een bijdrage kunnen leveren tot de geestelijke gezondheid van de wereld. Kerkelijk Nederland is van jongs af vertrouwd met de geografie van Israël en Nederland kan die aspecten, waarin Israël uniek is, heel goed aanvoelen: het zionisme, de betekenis van Jeruzalem voor de jood. De zio nisten hebben voor hun land betaald met geld, met zweed en met bloed van de jeugd. Na afloop van de oor log van verleden jaar, zo zei prof. Beek, was er geen overwinningsroes WA ROTTERDAM Het podium van de grote Doelenzaal was op 2 april geheel bezet met drie koren: het Urkcr mannen koor Hallelujah, het Scheveningse vissersvrouwenkoor en het Haags Matrozenkoor. Achter de klavieren van het nieuwe concertorgel de Doel enorganist Arle J. Keyzer. De zaal was reeds lang tevoren uitverkocht voor deze populaire koren. Maar het ging om meer dan een concert, want de stichting Bevorde ring Volksgeozndheid te Rotterdam had de avond georganiseerd en daar voor de belangeloze medewerking ver kregen van de drie koren, om finan ciële steun te verlenen aan het Ko ningin Wilhelminafonds, het Astma fonds, Prinses Beatrixfonds. het Em- mabloemfonds en de Nederlandse Hartstichting. In Rotterdam is de S.V.B. ge meenschappelijk orgaan daarvoor. Zij zorgt dat deze instanties niet langs elkaar heen werken en dat elk werk op zijn tijd wordt bedacht met acti viteiten. Daaronder ressorteerde ook deze Doelenavond, die tegelijk is vastgelegd op de plaat, uitgebracht door Bovema te Heemstede onder de titel Hoogtepunten uit een uniek Doelenconcert. De bezitswaardigheid van deze plaat wordt niet vooral bepaald door de kunstzinnige prestaties, al zijn de ze voor het merendeel goed, maar veel meer op het geïnspireerd en be wogen zingen van het geestelijk lied. Daarom is het goed dat men met deze plaat duidelijk heeft gestreefd naar een weergave van de sfeer die deze avond heerste en alles opgeno men zoals het die avond heeft ge klonken, van de lichte kuch in de zaal in het begin tot het steeds spon taner applaus, tot aan het triomfaal klinkende einde dat herinnert aan de manifestaties in de Albert Hall bij het sluiten van de promenadeconcer ten. Wie de plaat bestelt, helpt de ge noemde instanties, want een aanzien lijk deel van de opbrengst gaat naar de SVB. De plaat lias 302 Imperial Is stereo en mono afspeelbaar eri de prijs is 11.90. AMSTERDAM Zondag is het niet alleen moederdag, maar dit jaar zoals elke 12de mei ook Dag van de Verpleging. Ditmaal geen evenementen, maar een bezinning met als motto „Zondag in de ge zondheidszorg". Een speciale krant kwam daarvoor uit van de Federatie van verenigingen, die de verpleging en andere onderdelen van de gezond heidszorg bevorderen. De redactie licht toe: Op deze spe ciale zondag zal de verplegende zich bezinnen op de ethische en of reli gieuze aspecten der verpleging en ook op de dynamische ontwikkeling van de verpleegkunde. Zij die nog geen beroep hebben gekozen, kun nen zich op die dag speciaal afvra gen welke waarden het verpleeg kundig beroep inhoudt. Velen schrijven in deze bijzondere krant. Staatssecretaris Kruisinga: bet is de droom van iedere be windsman bij volksgezondheid, dat er eens voldoende jonge handen beschikbaar zullen zijn om al het werk te doen. Dat deze dag die droom dichter bij zijn verwerkelij king moge brengen. Een leerling-verpleegster: Toch kun je de zondag wel anders bele ven dan een weekse dag. Als je je realiseert, dat ook de patiënt dan het meest naar huis verlangt en daar door ook meer van de zuster ver wacht, streef je ernaar om een zo fijn mogelijke zondagssfeer te scheppen. Geestelijk verzorger: zaterdags te gen vieren komt een der ver pleegsters met de schone spreien. Zaken die thuis nooit je aandacht hebben. Maar hier luiden die sprei en in zekere zin de zondag in... Anthony van Kampen (uit eigen ervaring): een ziekenhuisbed kan voor iedere patiënt de plaats van handeling zijn voor een niet te tel len aantal hoogst curieuze, spannen de en zelfs verbijsterende avontu ren. Met boeken. De portier: ze zitten in de rats, ze zijn doodgewoon bang. En ze menen, dat je, omdat je in het ziekenhuis werkt, ook alles weet. Bezoeker: in de week mogen er maar twee, maar op zondag kijken ze niet zo nauw... Uil de OK (operatiekamer): Nooit op zondag gaat hier niet op. Eén ding is zeker: als een patiënt van een pijnlijke blinde darm verlost is, als de voetballer met gipsbeen in bed ligt, als een gelukkige moeder per keizersnede een gezonde baby ter wereld heeft gebracht, dan stapt de ok-zuster of -broeder 's avonds moe. maar dik tevreden in bed. Verpleegster: Je hebt meer tijd om een praatje te maken. Dat wordt gewaardeerd. De patiënten komen even los van de spanning en de ge dachten over hun ziek-zijn. Zondag niet alleen meer bloemen, maar ook een gevoel van vreugde. Henk de Klerk (die graag ver pleger wil worden) in een brief: We mogen in de klas over een hobby praten. Nu wou ik zo graag eens naar een ziekenhuis om met een verpleger te praten. Kunt u maken dat dit kan. (Ja Henk, zegt de redac tie, de directeur van ziekenhuis Be- thesda, Vlissingen, verwacht je...) De wijkverpleegster: 's morgens op de gewone tijd de deur uit. De zondagsrust, die de wekker haar niet gunt, vindt ze wel op straat... Er is ook een extra nummer van het Nederlands Tijdschrift voor Me dische Studenten uitgekomen, waar in getracht wordt geneeskunde en verpleegkunde nader tot elkaar te brengen. Centraal in dit nummer staat als veler overtuiging, dat een stage als verpleeghulp een waardevol onder deel zou zijn van de opleiding tot arts. Immers: de eerste kennisma king vindt plaats met de patiënt, niet zozeer als ziektegeval, maar als mens. De medicus ervaart vanuit een unieke positie iets van het ver pleegkundig werk. Hij kan een beetje teren ontdek ken hoe artsen en geneeskunde er vanuit dat perspectief uitzien. Als hij dat ter harte neemt, kan het teven als co-assistent voor hem over enige jaren aanzienlijk prettiger en ook vruchtbaarder verlopen. Bovendien krijgt dit werk voor de ziekenhuisstaf een waarde, die uit gaat boven de bescheiden bijdrage die de verpleeghulp levert tot oplos sing van het personeelstekort in va kanties. Van de vete artikelen ook nog iets uit het laatste, dat vooruitgrijpt op het thema dat volgend jaar op de Dag der Verpleging aan de orde gesteld wordt: Verpleging tussen Ethiek en Techniek. Verpleging heeft technologische en menselijke-ethische kanten. Het vinden van de juiste verhouding tussen beide is een steeds moeilijker opgave. Het Nederlands Tijdschrift voor Medische Studenten zal vol gend jaar, begin mei, uitgebreid aandacht aan dit onderwerp schen ken. maar wel rouw om de zeer vele do den. En ook geen haat. Hoe kan dat immers voor een volk, dat uit de Schrift leeft? Heel grote eerbied betoonde prof. Beek Israël voor de manier waarop dit land zijn duizenden en duizenden immigranten opvangt, immigranten die lang niet allëmaal als vrijwillige idealisten zijn gekomen. De heer Nic. Hesseler, wethouder van culturele zaken van Delft, schetste in zijn openingswoord de ge beurtenissen, die tot de stichting van Israël hadden geleid en hij vertelde dat de Waalse Kerk als plaats van sluiting zeker niet toevallig is: ook deze oude kapel weet van strijd om de onafhankelijkheid door een klein land. Burgemeester Aba Khoushy van Haifa belichtte een aantal feiten, die in West-Europa niet algemeen be kend zijn. Zo is de westelijke oever van de Jordaan eerst door een voorschrift van de Veiligheidsraad tot Jordaans gebied gemaakt en ook Gaza is nooit Egyptisch geweest. De bewoners van .die landen waren on der het Jordaanse en Egyptische be wind slechts tweede-rangs staatsbur gers met beperkte vrijheid, voor wie nu heel Israël open staat. En de hoogten van Golan in Syrië zijn hon derd jaar geleden door Rothshild ten behoeve van de joden gekocht. De joden zijn, eer zij naar Israël kwa men, altijd zelf een deel van minder heden in volken geweest. Zij kunnen niet dulden dat aan binnen hun gren zen wonende niet-joden dergelijk on recht wordt gedaan, zo stelde de heer Khoushy. Het Zuidhollands Orkest onder lei ding van Jan de Waart en het zang duo Kol Simchah „Stem van de Blijdschap" luisterden de avond op, het orkest met werken van Bach en Vivaldi, het duo met Israëlische liederen, die zij zelf op de guitaar begeleidden. Solisten waren Henk Emmelot, vi ool, Wim van Haringsveld, hobo, en Frans Schmidhamer, clavecimbel. Restauratie nodig AMSTERDAM B. en W. van de hoofdstad hebben de gemeenteraad voorgesteld de Zuiderkerk van de hervormde gemeente te kopen voor 500.000 gulden. Een algehele restauratie is noodza kelijk, maar de hervormde gemeente heeft er de middelen niet voor. Dit cultuurmonument moet behouden worden, menen B. en W. Het rijk is bereid voor zestig procent bij te dra gen in de kosten van restauratie, die geschat zijn op 2,2 miljoen. De gemeente heeft de Zuiderkerk al verscheidene jaren in huur. Er worden kaarten en maquettes in ten toongesteld, die betrekking hebben op de stedebouwkundige ontwikke ling. Deze expositie verheugt zich in een grote belangstelling. Wear in Enropa weer max. temp. neer Kopenhagen gisteren slag- regen 11 3 Londen zw. bew. 8 14 Amsterdam regen 17 7 Brussel zw. bew. 19 0 Luxemburg geh.bew. 10 Parijs licht bew. 18 0.4 Nice zw. bew. 19 0.5 Frankfort zw. bew. 19 0,2 MUnchen zw. bew. 20 0.1 Zürlch regen 19 0.2 Genève regen 18 0.3 Locamo regen 19 Wenen zw. bew. 21 0 Innsbruck zw. bew. 21 0 Rome licht bew 20 0 Madrid 16 0.1 Mallorca half bew. 21 0 zegd, dat zijn partij weigert nu al een keuze te maken tussen een linkse concentratie of een rechtse, wat men een conser vatief blok noemt. De binding tussen de drie christe lijke partijen vond hij belangrijker. Als men niet kiest voor een christe lijke grondslag hoort de ARP niet in een linkse concentratie thuis. Hij kon dan ook niet begrijpen hoe een man als Bogaers kan samenwerken met mensen als Boetes (pas. soc.). Met uitzondering van de VVD is in alle grote partijen een beweging op gang gekomen, ook in de linkse par tijen. Deze maand moet de ARP beslissen welke kant zij op wil. Als het aan mr. Biesheuvel ligt, slaat men de weg naar de KVP en de CHU in. Op de vergadering van de AR-kiesvereniging sprak hij zijn ge negenheid voor deze twee partijen niet onder stoeten of banken. Hij vreesde dat de radikalen zich zulten isoleren en dat vond hij jam mer. De vriendelijke woorden van radikaal Aarden op het congres van de Partij Radikalen in Dronten tot de ARP gericht, bewijzen dat er nog verwantschap bestaat. Behoudendheid Overigens had hij graag gezien dat de groep-Aarden ook eens vriendelijk •had gedaan tegen de twee andere partners in het overleg van de Ach tten, de KVP en de CHU. „Al dat gelonk naar de ARP is niet zuiver' vond mr. Biesheuvel. Zijn verklaring, dat de vrees voo behoudenheid in de KVP na het uit1 treden van de radikalen ongegroi was, verraste de aanwezigen. Vooral toen hij zei dat men die behoudenheid in het overleg bil nen de Achtien niets had gemerkt Deze groep is sinds het vertrek va», v Aarden c.s. niet meer bijeen -*■ weest). „Broeder" Aarden riep hij op t« ontwaken. De PSP-eisen van ontwa pening en nationalisatie zijn voor de Partij Radikalen niet te verteren, vond de AR-fraktievoorzitter. (Van onze soc.-econ. redactie) I DEN HAAG CMB-voorzitter e.l toekomstig leider van het CNV, dej heer J. Lanscr, meent dat de heren A. H. Kloos en drs. H. ter Heide van het NVV een vertekend beeld van zijn brochure hebben gegeven. En afge zien daarvan vindt hij. dat men el kaar de vrijheid moet laten een eigen geluid te laten horen. De heer Lanser schrijft dit in het CMB-orgaan „Het Metaalbedrijf". Daarin verklaart hij nogmaals een overtuigd voorstander van christe lijke sociale organisatie te zijn, maar dat het niet waar is dat hij zou heb ben gesteld dat tegenover het evan gelie elk beroep op solidariteit, doel matigheid of internationale verhou ding moet falen. „Evenmin is het waar dat ik pro testanten en katholieken binnen het NVV als onbetrouwbaar en als twee derangs christenen beschouw en dat mijn brochure een geest ademt van superioriteit en gebrek aan solidari teit, dat ik verdergaande samenwer king in de vakbeweging afwijs en dal de „lijn-Lanser" naar een geforceerd isolement van het CNV zou voeren'' schrijft de heer Lanser. Predikantenopleiding ALBANY De Free Reformed Churches in Australië overwegen hun predikantenopleiding te doen geschieden aan de Theologische Ho geschool der Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) te Kampen of in Cana da, waar de Canadian Reformed Churches bezig zijn een eigen oplei ding op te bouwen. De laats'cé mogelijkheid, zo zeggen deputaten in hun rapport aan de sy node, heeft behalve het voordeel van de taal ook dit voor, dat de voorop leiding tot de graad B.A. (prope deuse) in Australië kan geschieden Een eigen opleiding is nie'c moge lijk. Tot nu toe beriep men Neder landse predikanten. NED. HEKV. KERK Bedankt voor Draohten iwijkgem- NW): J. Dijkstra te Kampen: voor Hui zen (NH) (vac. J. H. Cirkel): B. J. Zaal te IJsselmuiden. Beroepbaarstelling: ds. J. Botma, Van der Duynstraat 15, Amsterdam-west beroepbaar. Benoemd te Wierden (ver. vrijt herv.): J. v. Rossum, em. pred. te Win terswijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Uithuizermeeden: W. J de Ruiter te Harkema-Opeinde. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ridderkerk: J. Karens 11 Nieuwerkerk (Z.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2